Een ongemeen rijk, gevarieerde collectie Fa. CUNEN (KOFA) SHOWDE voor rijk en arm, - jong en oud. DE MAN UIT CHICAGO Haute Couture hoeft niet duur te zijn Gemeenteraad Raamsdonk Waar is de man JDÜJ iUUHU VAN HUiT ZUIDEN VAIN MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 2 (van onze medewerkster) Toen de fa. Cunen (Kofa) Donderdagmiddag en -avond in zaal Thalia haar najaarsshow zou gaan houden, waarvoor een zeer grote belangstelling was, meende zij zich te moeten verontschuldigen voor het feit, dat zij, terwijl het zo'n stralend zomers weer was nog, toch reeds haar warme kleding moest tonen. Men zou met een variant op een oud gezegde hier de uitdrukking kunnen bezigen: bereid U in de zomer voor op de winter. De meesten van ons zulleh toch ook al wel kolen hebben opgedaan en petroleum hebben klaargezet; ze zullen toch ook al wel hun wintergarderobe eens hebben nagekeken, kortom, zich hebben voorbe reid op de koude dagen die onherroepelijk komen gaan, hoe mooi het weer nu ook is. De winter hoeft echter voor ons niet koud te zijn en de winter hoeft niet saai en eentonig en kleurloos te zijn, want de fa. Cunen kleedt ons warm en fleurig en haar collectie is zo uitgebreid, dat ieder er wel iets van haar gading kan vinden, iets dat warm is en toch fleurig, iets voor de winter, dat herin neringen inhoudt aan de zomer. We hebben op deze show heel veel gezien, dat bemerken we nu vooral, nu we voor onze dames lezers onze indrukken willen orde nen en op papier zetten. We zagen veel, heel veel wat zeer de moeite van het vermelden waard is, alles kunnen we nu eenmaal niet noemen; vandaar deze bloemlezing van modellen uit de rijke Cunen- collectie. We zagen yersey-pakjes, die nu eens niet tde traditionele (en voor de fietsende dames zo lastige) strak ke rok hadden, maar een ruime klokrok. Er waren veel ingezette mouwen volgens de Parijse mode. Men toonde ons ook weer de mo dellen voor grotere maten, die bij Cunen steeds ale aandacht hebben, evenals de modellen voor sweet seventeen en voor de kleinere meis jes. We constateerden een bescheiden toepassing van de gespgarnering op een grijs yersey-jurk, n.l. drie gesp jes op het voorpand bij de sluiting, een zeer gedistingeerd modelletje. Ook de practische combinatie jurk met jasje was hier vertegenwoor digd. Er waren heel mooie japon nen van zijden met wol, waaronder er een in staalblauw, een prachtige metaalachtige glans had. Het grijze hoedje deed het er uitstekend bij. Zoals U weet, waren die hoedjes die we op deze show zagen, ver zorgd door Maison v. d. Sanden; met heel veel smaak had deze fir ma uit haar rijke collectie de hoofd bedekking voor deze show gekozen. Bijzonder fraai was het Haute Couture ensemble, bestaande uit rok, vest en los jasje. De kraag' van het jasje was van beverlam, zodat het geheel een zeer chique indruk maakte. Het materiaal was beige en zwart tweed. Een chique bleu angora jurkje met liefst 36 baantjes in de rok, kreeg een extra applaus. De rok be gon hier volgens de moderne stijl ongeveer 10 cm. onder de taille. Van de kindermannequin kregen we een leuke rode bebop-trui te zien met bijpassend gebreid mutsje. Voor de teen-agers waren er prachtige korte jacks, jasjes en jop- pers, waaronder een model in gele zeeduffel ons het meest opviel. De broeken die er bij gedragen werden waren donker geruit, de zgn. black watch. Een ander pakje had ook weer een bijzondere aantrekkelijk heid. Het was van mooie dunne blauwe tweed en de bijpassende mantel was van hetzelfde materiaal en in dezelfde kleur, maar grover geweven. Het geheel maakte een elegant effect. Plotseling werd er nog al gela chen om een hypermodern tuniek model in een groenige ruit. Opval lend was hoe prachtig het groene hoedje er bij past, maar dat was dan ook het enige dat in het geheel te waarderen viel. Voor de manne quin verdween, werd er nog eens extra geapnlaudiseerd, maar ap plaus hoeft niet altijd een teken van instemming te zijn. Voorlonig zal deze hypermoderne tunieklij n in Waalwijk nog niet veel succes heb ben, durven we voorspellen. De kindermanneouin toonde ver der een korenblauw popelinen jack, met leuke witte garnering. Een van de mooiste jersey-japon nen was wel het gele model met de eenvoudige halslijn en de garnering van twee zakjes op het voorpand. Prachtig van coupe. De mouwen waren drie-kwart en de rok had 'n mooi waaier-plissé. Corduroy bleek ook nu weer een mooi materiaal; we zagen een jurk je in korenblauw voor het bakvisje en een leuke rode overgooier. Of ze kan ook een koningsblauwe jersey jurk nemen met een mooie stiksel- garnering; de strakke rok is geheel doorgeknoopt, een fraai model ook met de raglan mouwen en 't ronde 1 kraagje. j Dat Cunen tal van chique model- I len in haar collectie heeft, bewees I ook weer het rode pakje met de persianer strik; een zeer gedistin geerde creatie (een mooi zwart hoedje completeerde dit keurige toi let). Voor de grotere maten zagen we een voordelig en toch elegant mo del toen men ons een zibeline rayé jurk showde, diepblauw van kleur, eenvoudig van lijn. We zouden U nog veel meer ja ponnen kunnen noemen, waar we minstens even enthousiast over zijn (zoals bijvoorbeeld het teerbeige (cacha) model), maar er is nog meer dat op onze beschrijving wacht. CHIQUE MANTELS. De mantels hadden over het al gemeen een grote kraag, zoals de mode dat voorschrijft. Boxcoats waren er ook nog, maar dan in een gemoderniseer de vorm. Soms had de kraag een plooi, zoals bij een rode mantel in jacquard-weefsel, die met zwart was geonduleerd. Vooral voor de .grote maten waren de jassen eenvoudig en prachtig van coupe, ideaal dus om er slank mee te lijken! Wie speciaal voor haar win- tervacantie een reisjas aan wil schaffen, kan ook bij Cunen te recht. Zij zijn gedekt van tint en dus niet zo besmettelijk. Opvallend chique was 'n man tel van langharige zibeline met een aparte knoopstelling. Een kraagloze mantel, waar hij een stukje Indisch lam was ingezet langs de halslijn, zodat het precies een kraagje leek, liet zien hoe kunstig bont ver werkt kan worden; de jas had 1 een lage mouwinzet en prach tige knopen. De prijs net over de 100.was heel voordelig voor zo'n mooie cre atie. Er waren ook strakke getail leerde mantels, ook voor de gro te maat; maar mooi kleden ze niet, vinden we, en slank maken ze ook niet, daar is de stof te dik voor. Toen de regenjassen werden geshowd, waren we het meest en thousiast over een blauwe pope linen mantel met stiksels op de kraag en zakken van een lichte kleur. Er hoorde een leuk kapje bij. Er waren enkele zwarte jassen waarvan er een met een wel ty pische imitatie luipaard garne ring op kraag, zakken, manchet ten en bijpassende wanten. Voor degenen die er van houden. Bij de fa. Cunen voor de teen ager een mooie regenjas te vin den, zal niet moeilijk zijn, ook niet voor het jongere meisje; er is keus te over in allercharmant- ste modelletjes. DE APOTHEOSE. De apotheose vormden, zoals bijna altijd, de cocktail-, avond en bruidsjurken; en het was een luisterrijke apotheose. Bij de cocktailjurken zagen we een snoezig jeugdig iurkje, wit met rose bloempjes in organdie, 't Was hoog gesloten met 'n gro te strik. Er was verder bijvoorbeeld een cocktailensemble in ottoman, 'n jurk met jas, verwonderlijk bil lijk in prijs. Een avondjurk met lange eta ge-rok en rugdecolleté werd en thousiast ontvangen en met recht. Het materiaal was zilver kleurige zijde, doorweven met rose en groon. Er werd 'n schat tig wit kapje bij gedragen, dat met pareltjes was gegarneerd. En tot slot de knappe, slanke bruid in een toilet van tule met flockprint. zo mooi, dat de zaal er even stil van werd. Ze had een korte sluiter voor 't gezicht, het kapje was rond en stond plat op het hoofd; het mooie bruidsbou- quet werd geleverd door de firma van Dongen. Zo kwam dus het einde van deze mooie en op hel einde spro(>kjes- achtige show; een show, die de aansporing van de fa., om de an dere dag allemaal maar gauw naar de zaak t\e komen, eigenlijk over bodig deed zijn; teen show, die ook Maison van der Sanden een rijke gelegenheid heeft gegeven te tonen met hoeveel smaak en zorg haar uitgebreide collectie hoedjes is sa mengesteld. Een show dus die aantoonde dat men, kopend in Waalwijk, wel de gelijk a la mode gekleed kan zgn. Gemeentelijk huldeblijk bij het jubileum van de Eerw. Zusters De vroede vaderen van Raamsdonksveer die Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen waren, hebben weer met de gebruikelijke snelheid een aantal voorstellen van B. en W. goedgekeurd. De voorzitter, burgemeester Prinssen, ver klaarde dan ook na afloop van de openbare vergadering, dat hij weer zeer tevreden was over de gang van zaken. Een achttiental voorstellen kreeg de raad te verwerken en een daarvan was het voorstel van B. en W. tot hel beschik baar stellen van een eenmalige bijdrage als huldeblijk bij gelegenheid van 't dubbel jubileum van de Eerw. Zusters dat morgen in Raamsdonksveer grotelijks gevierd zal worden. De notulen van de vorige raadsvergadering konden worden vastgesteld en de mededelingen, waarbij er een was betreffende 'n kasgeldlening van 150.000. bij de Bank van Nederl. Gemeen ten, werden door de raadsleden voor kennisgeving aangenomen. Alle leden van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947, wer den herbenoemd. Dit zijn de he ren H. J. de Bruijn, G. J. Knaap, A. L. Rodenburg. W. van Seters en A. A. Verschuren. Vlot gingen onder de hamer door de voorstellen tot wijziging van de salarisverordeningen 1954 en 1955 en het voorstel tot toe kenning van een garantieuitke ring der kindertoelage. Hierdoor werd verkregen dat ieder ambte naar kinderbijslaguitkering kreeg over een volledige 18-jarige pe riode. Ook niet de minste moeilijk heden leverde op het voorstel tot vaststelling van de „Organisatie- verordening Brandweer" onder intrekking van het raadsbesluit van 13 Mei 1955. Apart openbaar huldeblijk voor de Eerw. Zusters. B. en W. stelden vervolgens voor een eenmalige bijdrage be schikbaar te stellen als hulde blijk bij gelegenheid van het 25- jarig bestaan van hel St. Thcre- sia-Ziekenhuis en de 75-jarige vestiging der Eerw. Zusters in R'veer. We moeten dit zien, al dus de voorzitter, als een open bare gemeenschapshulde voor 't voortreffelijke werk dat de Eerw. Zusters in de loop van al die ja ren voor onze gemeente hebben gedaan. De voorzitter stelde voor een bedrag van 1000 beschik baar te stellen, De heer Vermeer betuigde spe ciaal zijn instemming en vond deze uitgave alleszins verant woordt Rioolgemaal met persleiding. Aan de raad werd vervolgens aangeboden 't ontwerpplan voor het bouwen van een rioolgemaal met persleiding te Raamsdonk- Dorp en daarbij was het voorstel met ontwerpbesluit tot machti ging van Burgemeester en Wet houders om alle voorbereidende maatregelen te nemen die nodig zijn om tot onmiddellijke uitvoe ring van het plan als D.A.C.W.- werk te kunnen overgaan. Dit was nog slechts het ontwerpplan aldus de voorzitter, en men kon deze aanbieding beschouwen als een laatste administratieve hand die er aan gelegd moest worden. Met het bouwen van dit riool- emaal met de persleiding zal 'n jedrag van 258.200 gemoeid zijn. De raad ging met een en an der accoord. Weer volgden enkele kamer stukken. Het voorstel tot waar borging overeenkomstig de „Ge meentelijke Bouwcredietregeling 1953" van de tijdige betaling van rente en aflossing van een geld lening door een derde te ver strekken aan G. N. Hendrikx en C. P. E. Goossens in verband met de bouw van een woning. Het voorstel tot verkoop van grond nabij de Beatrixlaan aan A. W. H. Kamp en A. R. B. Bou- wens in verband met de bouw van een woning. De bouw van de betreffende woningen is, naar de voorzitter meedeelt, in het kader van het uitbreidingsplan van de gemeen te geschikt bevonden. Vervolgens twee voorstellen betreffende de heffing van op- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" Een verhaal vol verwikkelingen door, T. LODEWIJK 30). „Ik hoorde nog geen vijf minuten geleden een van mijn kennissen vertellen dat die mevrouw Meer- bach een onverbeterlijke roddel was. En op gevaar af dezelfde kwa lificatie op je te horen toepassen, lieve Els, zou ik je raden: stop die kletspraat of steek je licht op bij ie mand, die het absoluut weten kan." „Wie moet ik daarvoor bellen?" „Dikkenburg", meende mr. de Raadt. „Hoe kun je!" kreet Els gevoe lig, „zo pijnlijk voor die mensen!'" Haar man nam zonder een woord de hoorn van de haak en sloeg een nummer aan. „Hier de RaadtO, Corrie, ben jij het? Is je vader thuis? Op 't ge meentehuis? Mooi! Dan bel ik hem daar wel." „Ze is weer terug", deelde mr. de Raadt met onverholen sarcasme me de aan zijn verbaasd luisterende echtgenote. „De verbindingen met Amerika worden met het uur snel ler. Zwijg er verder maar over, wat ik je raden mag, Elsekind"; zijn toon kreeg iets metaligs. „Dikken burg is mijn wekelijkse schaak vriend en ik wil m'n partij schaak niet verliezen terwille vanwij- venkletspraat. Begrepen?" Ze keek hem aan en begreep. Be greep ook, waarom mr. de Raadt, kantonrechter te Meeldam, onder de wetsovertredende elementen in die contreien zulk een slechte reputa tie genoot. En ze droop af, als had hij haar zojuist een week hechtenis toebedeeld. x-x-x-x-x-x Maar niet iedereen was zo ver standig als mr. de Raadt. Als op vleugels ging het praatje door de stad Meeldam, dat er iets mis was met die Amerikaan, je weet wel, die vanavond gehuldigd zal worden. Dc leden van de zangkoren die een serenade zouden brengen, de muzikanten van de harmonie „Utile Dulci" en van de Mando linevereniging „Caecilia", de ou ders van de padvinders die de erewacht zouden vormen, zij al len gevoelden opeens een drin gende behoefte elkander aan te spreken en te overleggen of men vanavond wellicht voor niets op de markt zou verschijnen en wat er van de praatjes waar mocht zijn. Een definitieve en betrouw bare zegsman deed zich intussen niet voor, ieder maakte 't voor behoud, dat, als hij loog, hij dat deed in commissie. De vloedgolf van nieuwsgieri ge sensatiezucht was bijna uitge lopen, toen bode Akkermans met zijn vrachtwagen in de stad te rugkeerde en in „Het Wapen van Meeldam", dat tevens als bestel huis fungeerde, aan de daar ver zamelde burgers mededeelde, dat heel Kwardam al wist dat er iets loos was met die Amerikaan. Verschillende van zijn klanten hadden er openlijk op gezin speeld, 'n groepje schooljongens had op zijn wagen onder het woord „Meeldam" gekrast „Ver enigde Staten". Akkermans wees met een trots gebaar naar buiten, daar stond de wagen, ze konden het allemaal zien. En Akkermans was het ook, die tenslotte de burgemeester, die, zoals dat meer gaat, het nauwst hij de zaak betrokken was en er het laatst van hoorde, op de hoogte bracht. Want bij 't afgeven van een pakket druk werk aan zijn collega (zij 't ook slechts in letterlijke zin), de bo de Almekinders, weidde hij in geuren en kleuren uit over het Kwardamse incident en dies ook over de geruchten, die in Meel dam de ronde deden. Toen Almekinders die middag de post bij de burgemeester bracht, vroeg hij instructies voor wat er die avond moest gebeuren. „Wat gebeuren?" vroeg Dik kenburg een beetje knorrig, „ik heb je toch al gezegd, wat er ge beuren moest." „Gaat het dan nog door?" in formeerde Almekinders met goed gespeelde onnozele verbazing. „Door? Wat door? Waarom zou het niet doorgaan?" „Ja, ik vraag maar. In de stad weet iedereen dat het geen zui vere kofife is met die Ameri kaan „Zuivere koffie? Die Ameri kaan? Wat vertel je me nou?" „Ja, als de burgemeester er niets van weet, zal het ook wel niet waar zijn." „Praat niet, man. Vertel me. waar kletsen de mensen over? Wat is geen zuivere koffie?" „Ja, als de burgemeester het De B.B. - Bescherming Bevol king - is thans een organisatie, welke voor haar taak is be rekend. Overal in ons land is ruimschoots uitstekend materiaal aanwezig. Meer dan 160.000 B.B.-ers willen nu geregeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen om de handen uit de mouwen te kunnen steken als hun hulp nodig mocht zijn. Toch vertoont de organisatie nog open plaatsen. Op elke twee noodwachters is nog een derde nodig. Weest U die derde! Vraagt U eens bij het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd, wat de B.B. voor U zk\ doen en wat U in de B.B. kunt doen. centen op de hoofdsom der per sonele en grondbelasting. De voorlopige rekening van de Keuringsdienst van vee en vlees en van de gemeente over het dienstjaar 1953 kon worden vast gesteld. Bij monde van de heer Rodenburg verklaarde de com missie van onderzoek de reke ningen in orde bevonden te heb ben. Dan was aan de orde de goed keuring van de rekening van de Gemeentelijke Instelling v. Maat schappelijk Hulpbetoon overliet dienstjaar 1953. Plannen voor 1956. De gemeente Raamsdonksveer zal ook gebruik maken van de mogelijkheid tot het aanvragen van verhoging der algemene uit kering uit het gemeentefonds voor het dienstjaar 1956 en de volgende jaren. Dit zal zij doen in verband met grote kapitaals investering voor werken die in voorbereiding zijn. De voorzitter noemde o.a. de verbouw van het gemeentehuis, het aanleggen van het rioolgemaal en de perslei ding, het dempen van een ge deelte van de haven, de bouw of verbouw van verschillende scho len, het aanleggen van industrie terreinen, het aanleggen van een ligplaats voor binnenschippers. Met deze werken zal een diepe greep moeten worden gedaan in de gemeentekas en men meende daarom ook wel in aanmerking te kunnen komen voor bedoelde verhoging. Half November weer röntge- nologisch borstonderzoek in de gehele gemeente. De ontwerp-besluiten tot wij ziging van de gemeentebegroting hadden betrekking op de kosten van het röntgenologisch borst onderzoek. De voorzitter deelde mede, dat men half November weer een aanvang zal gaan ma ken met een algemeen röntgeno logisch borstonderzoek in de ge meente. Weer 10 huizen onbewoon baar verklaard. Een aanvullende agenda van de raadsvergadering vermeldde het voorstel van B. en W. tot on bewoonbaarverklaring van een tiental woningen, te weten: Gro te Kerkstraat 10, Haven 44, Oude Groenstraat 11 en 23, Ooster- houtseweg 33, 59 en 61, Sandoel 75 en Wilhelminalaan 25 en 27. De voorzitter hoopte dat op korte termijn voor al de bewoners van deze huizen een andere wo ning beschikbaar zal zijn. De raad ging volkomen accoord met dit voorstel van B. en W., evenals met het laatste voorstel van de agenda, tot 8e wijziging van de Bouwverordening. Rondvraag. Slechts twee raadsleden maak ten gebruik van de rondvraag en daar was allereerst de heer Kie- boom, die gaarne wilde weten of de aanleg van riolering naar een bepaalde woning voor de vol le honderd procent door de eige naar betaald moest worden, d.w. z. van het huis tot aan de grens van zijn eigendom. De voorzitter moest dit beamen, doch hij wees er op dat er een maximum was gesteld. De heer van Woerden zag graag dat door de gemeente een afrastering werd geplaatst bij ze kere boerderij, vrijwel in 't cen trum van de gemeente, daar de tegenwoordige aanblik niet be paald het aanzien van het cen trum verhoogde. De voorzitter vond dit geen ge makkelijke aangelegenheid. Men zou alles wel op geineentekosten kunnen laten zetten doch dit was niet de bedoeling. De voorzitter beloofde contact op te nemen met de eigenaar van bedoeld perceel. De openbare raadsvergadering werd hierna gesloten. per se wil wetener wordt verteld, dat die Amerikaan, die meneer Clarenbough, er van tus sen is en dat de huldiging vana vond niet doorgaat." „Wie vertelt die onzin?" „Ja, ik hoorde het van bode Akkermans „Die kletsmeier!" „Maar Akkermans vertelde ook dat ze het in Kwardam al wisten en de jongens hem hadden nage schreeuwd en iets op zijn wagen gekrast De burgemeester wilde krach tig en overtuigd stelling nemen tegen de kletspraat en Almekin ders eens goed de mantel uitve gen voor zijn goedgelovigheid, maar hij bedacht zich op 't laat ste ogenblik. „Luister niet naar praatjes, en zorg maar dat de boel vanavond netjes en op tijd in orde is", be val hijdaarmee kon de nieuws gierige bode vertrekken. Maar nauwelijks was hij ver trokken, of de burgemeester nam de telefoon en draaide zijn privé nummer. Weldra antwoordde de stem van zijn vrouw hem. „Zeg Anna, ik hoor rare ge ruchten over dat feest van van avond. Is jou daarvan iets bekend?" „Nee", klonk verwonderd de stem aan het andere eind, „ik ben, toen ik thuis kwam, meteen naar bed gegaan, want ik was zo moe. En toen heb ik thee gezet en eigenlijk zat ik net op jou te wachten of je nog kwam thee drinken. Wat zijn dat voor ge ruchten?" „Met een kwartiertje ben ik thuis. Dan zal ik het je wel vertellen". Maar toen hij een kwartiertje later zijn vrouw het verhaal had gedaan, bemerkte hij wel, dat ze nog niets van het wonderlijke ge rucht had gehoord. Ergens echter moest het toch zijn oorsprong hebben. Zouden ze misschien in Kwardam uit kwaadwilligheid 'n zenuwenoorlog zijn begonnen? Hij zat, het hoofd in de handen, het geval te overdenken, toen I Corrie binnen kwam. De zorge lijke houding van haar vader, het verwonderde gezicht van haar moeder, overtuigden haar er van dat haar ouders alles reeds wis ten. Ze snelde op haar vader toe. „Vader, ik weet wel, het is ver schrikkelijk, maar heus ik geloof dat het wel terecht komt. Ik heb er met de Gooyer over gepraat en die heeft me beloofd (Wordt vervolgd). W*CAV/VlA<»'^IVV>/V-

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6