mALWYK LANDBOUW Uit Loonopzand's verleden De verbondenheid van Venloon met het Huis van Nassau 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 OCTOBER 1955 3 Vorige week Maandag werd door Hare Majesteit de Koningin ook de Optische Industrie „Oude Delft" bezocht. H.M. maakte een 'Röntgenopname, waarbij H.M. tol de persfotografen zei: „Stopt U maar met fotograferen, nu ga ik een opname maken". LEZING VEDEHOVA. Op 5 October zal onder auspi ciën van Vedehova in Hotel Ver- wiel Dr. C. Riess een lezing met lichtbeelden houden over „De toepassing van de Polymeve fos faten bij de lederbereiding". ER GAAT GEBOKST WORDEN. Vrijdagavond is men in Waal wijk gekomen tot de oprichting van een boksclub. Het initiatief hiertoe werd genomen tijdens de boksdemonstratie in het kader van de Sportweek van Ons Huis. Een vijftiental sportieve jon gelui waren op uitnodiging van de initiatiefnemer, de heer J. Bouman, voor nadere besprekin- wijk dan een boksclub, waarvoor reeds een bescheiden bestuurtje gekozen is onder voorzitterschap van de heer Bouman. De avond betekende voor de jongens ech ter al onmiddellijk een zekere desillusie, omdat men verwacht had de heer Vismale uit Vlijmen, zelf een enthousiast bokser, als trainer voor de club te hebben. Tot zijn grote spijt moest de lieer Vismale echter vertellen, dat het hem onmogelijk was deze taak op zich te nemen in verband met zijn drukke werkzaamheden. In grote lijnen heeft hij de jongelui verteld, wat er komt kijken als men wil gaan boksen. Daar is op de eerste plaats de harde en niet te onderschatten training. Het is Koopt nooit „zo maar ergens 'n BRILT' 'n VAN MAAREN's Bril! BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN gen bij elkaar gekomen in zaal „De Lindeboom". Het zouden ei genlijk voorlopige besprekingen zijn, doch het enthousiasme van de jongelui was zo groot, dat de oprichting van een club dezelfde avond nog een feit werd. En thans bestaat er in Waal- zo, dat men van iemand, die re gelmatig bokst, kan zeggen dat hij een gezonde body heeft en 'n stelletje goed ontwikkelde spie ren, zowel in henen en armen als in de rest van het lichaam. Die spieren moeten nu getraind en ontwikkeld worden middels ein deloze en vermoeiende oefenin gen. En als men daar doorheen is, kan men gaan boksen. In het begin zal men minstens 2 3 keer per week onder leiding moe ten trainen en dan niet zo, dat regelmatig een groot gedeelte van de leden weg is. Men zal zich ook moeten onderwerpen aan discinline. Ook dient men niet te onderschatten dat de kosten van bet materiaal bijzonder hoog zijn. Enfin, zo werd alles bekeken en bepraat, het traningslokaal, de contributie, die toch nog niet werd vastgesteld en ook de stren ge medische sportkeuring. De ervaringen die de heer Vismale wist te vertellen, waren nu niet direct hoopgevend voor de nieuw op te richten club. En toen ze dit allemaal gehoord hadden, waren de jongens er toch wel een beetje stil van. Maar koste wat kost, ze zouden starten, dat was hun be sluit. En wij vinden dit een alles zins prijzenswaardig besluit. Het gekozen bestuur zal thans contact gaan opnemen met men sen, die de club kunnen trainen. Het zal een begroting maken van de eerste kosten en met de andere leden zal liet trachten nog meer Waalwijkse jongens enthousiast te maken voor de bokssport, „the noble art of self-defense", zoals I de Engelsen ze noemen. Onge- J twijfeld zijn er in Waalwijk nog i heel wat meer jongens, die iets voor deze sport voelen. Laten zij dan in contact treden met de voorzitter van de club, de lieer Bouman. Over enkele weken zal men weer bij elkaar komen, om het een en ander te bespreken. Dan verwacht men enkele tien tallen jongens meer. Gaarne wensen wij de nieuwe club veel succes en vooral nu in bet begin om door de eerste moeilijkheden te geraken. Spoedeisende Raadsvergadering. De leden van de raad der ge meente iWaalwijk worden opge roepen tot bijwoning van een spoedeisende openbare vergade ring, te houden op Maandag 3 October 1955 te 19.3U uur ten ge meentehuize. Aan de orde Voorstel tot het voeren van een procedure contra A. W. van der Sanden te Waalwijk inzake ont binding van een pachtovereen komst. Door de gemeente is aangt- kocht van de R.K. parochie van de H. Johannes de Doper te Waal wijk krachtens raadsbesluit van 29 October 1953, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij be sluit van 22 September 1954, G. nr. 91385, een perceel grond, ge legen te Waalwijk ten Zuiden van de Eerste Zeine West, uit makende met een grootte van pl.m. 35.82 aren een ongeveer noordelijk gedeelte van het ka dastrale perceel gemeente Waal wijk, sectie B nr. 1092. De grond is getransporteerd bij akte van notaris van Gudp d.d. 12 October 1954, overgeschreven ten hypo- theekkantore te 's-Hertogenbosch 13 October 1954 (dagregister deel 295 nr. 012) en wel doorliet in bewaring nemen van een ge lijkluidend afschrift opgenomen in deel 2036, volgnr. 147. Blijkens bepaling nr. 1 van de akte werd het verkochte overge dragen zoals hetzelve door de verkoopster wordt bezeten, met al hetgeen daaraan en toebe hoort, met alle voor- en nadelige erfdienstbaarheden, lusten en las ten daaraan verbonden, in eigen dom als ingevolge de wet en in gebruik van koopster vanaf he den, doch voor zoveel verpacht in genot der pachtpenningen van af heden. In de akte komt voorts de ver klaring voor van de burgemees ter, dat de aankoop door de ge meente is geschied ter uitvoe ring van een goedgekeurd uit breidingsplan. Het perceel is verpacht aan A. W. van der Sanden, landbouwer, wonende alhier. Grotestraat nr. 87 a. I)c pacht loopb volgens con tract tot en met 28 Febd. 1959. De gemeente heeft heeft deze grond echter dringend nodig en wel voor de bouw vtyi een indus triehal, in huurkoop af te staan aan de fa. Wed. J. Verhuist en Zn. te Waalwijk en voor aanleg van een weg. De aanbesteding van de bouw dezer industriehal heeft reeds plaats gehad. De landbouwer van der Sanden is evenwel niet bereid gebleken tegen vanwege de gemeente voor gestelde schadevergoeding af stand te doen van de pacht en dit na driemaal dienaangaande te zijn bezocht door de gemeente secretaris en de directeur van gemeentewerken. De vergoeding, weJke vanwege de gemeente is geboden, is bere kend naar het hoogst mogelijke bedrag, dat naar ons bekend is voor dit doel wordt goedge keurd. De pachter vraagt 'n aan merkelijk hogere vergoeding. Aangezien partijen dus niet bij minnelijke schikking bij el kaal te brengen zijn, stellen B. en W. voor op grond van art. 31 van 't Pachtbesluit 1941 bij de rechter ontbinding van de pacht te vra gen. Een ontwerp-besluit tot het voeren van een rechtsgeding met dit doel ligt ter inzage. B. en W. stellen de raad voor dit besluit aldus vast te stellen, alsmede om het nodige crediet voor de kosten van het voeren van dit rechtsgeding beschikbaar te stellen. Het Pachtbesluit 1941 l'~* me de ter inzage. De nationalistische partij van oud-premier Ali Sastroamidjojo, de PNI, heeft tegen de verwach ting in de leiding genomen bij de Indonesische verkiezingen, nadat de voorlopige uitslagen van de afgelopen dagen zen overwinning voor de Masjoemi hadden doen vermoeden. Nu ongeveer 'n kwart van de onofficiële uitslagen be kend zijn, blijkt een grote over winning op hel dichtbevolkte Midden-Java de PNI een voor sprong van een millioen stem men te hebben bezorgd. TOEPASSING VAN INFRA RODE STRALEN OP DIEREN. „Wat voor de mens goed is, is voor het dier niet schadelijk". Van dit standpunt uitgaande, liet een Duits dierenarts een bestra lingsapparaat vervaardigen, dat in elk opzicht volkomen was in gesteld op het gebruik ten dien ste van allerlei dieren. Zo kan b.v. de stroomsterkte worden geregeld naar de aard van het te bestralen dier; voor pluimvee: 125 watt, biggen en varkens 250 watt, kalveren en veulens 500 watt. Ook werden voor dit doel goe de kwartslampen gebruikt, door hun grote intensiteit reeds in de medische wetenschap hekend. Achttien maanden lang heeft men met dit apparaat proefne mingen genomen, die boven ver wachting zijn geslaagd. De be straalde dieren vertoonden een grotere vitaliteit en groei; de bekende ziekten van jonge dieren hieven achterwege. Nadelige ge volgen werden niet geconstateerd. Nadien heeft men ook in ons land deze „Vetamed-Phylektra", infra- rood bcstralingsapparaten in gebruik genomen; door een aantal dierenartsen zijn uitge breide proeven genomen, waar door kwam vast te staan, dat zeer gunstige resultaten kunnen worden bereikt. O.a. is 'n geval hekend, dat 11 biggen, die door de betreffende veearts reeds wa ren afgeschreven, door infrarood bestraling in leven bleven, zeer voorspoedig opgroeiden en bo ven normaal aan gewicht toena men. De veehouder had hiermee de kostprijs van zijn apparaat reeds ruim verdiend. Wie vaak met ziekte onderzijn dieren te kampen heeft geen uitzindering, gezien het ongun stige klimaat van ons land zal deze mogelijkheid van kunstma tige zomerwarmte te scheppen, vermoedelijk met interesse ont vangen. Eens temeer wordt hier een kans geboden om de gezondheid van dc veestapel te bevorderen. informeerde hoe het zat met de kwestie Wijkmans. De voorzitter antwoordde dat er met Wijkmans een volledig accoord was be reikt, hij zou als gemeentearbeider nu in dienst komen, voorlopig op arbeidscon tract, dan in vaste dienst. De heren Samuels en Wijkmans gaven toen uiting aan het grote ongenoegen, dat naar hun zeggen bij de gemeentena ren heerste, over het feit, dat de gasgel- den met zo lange tussenpozen werden opgehaald, zodat de bedragen geweldig opliepen en dat tegen de winter nu er kolen gekocht moesten worden, zei de heer Samuels: en de heer Wijkmans zei, dat wanneer er over twee maanden weer geld werd opgehaald, de mensen het al licht zouden betalen, natuurlijk, anders werden ze afgesloten, maar in die week zouden de bakker en de winkelier net moeten ontgelden. Het economische belang van het be drijf gaat voor, zei de voorzitter; boven chen er zijn geen klachten omtrent enige achterstand. We moeten geen lasten op het bedrijf laten rusten, die de tarieven zoudfcn verhogen. We moeten het hoog ste rendement zien te bereiken, na een half jaar gaat alles zijn gewone gang. En de heer Vorstenbosch, die infor meerde naar het waarom van deze stag natie, antwoordde de voorzitter, dat dit heel begrijpelijk was: de dienst in den Bosch, die telkens kleine aantallen aan sluitingen had doorgekregen en veel mu taties kreeg te verwerken, moest eerst al les geregeld hebben, als eenmaal alles klaar was, marcheerde de incasso van zelf. Waarom vroeg de heer Samuels nog, kost het gas in Waalwijk en in Tilburg maar 16 cent en hier 21. Omdat men daar heeft kunnen inves teren op een gunstig moment, zei de voor zitter. GEEN DIEREN IN BURG. v. d. VENSTRAAT. De heer van Overdijk toonde zich ver volgens verontwaardigd, over het feit, dat de bewoners van de Burgemeester v. d. Venstraat een aanschrijving hadden gekregen, dat zij per 1 November a.s. geen dieren meer mochten houden. Het bleek hier speciaal over varkens te gaan. die een lucht verspreidden waar sommige buren niet goed tegen konden. Als liet over stinken gaat, zei de heer van Over dijk, kunnen we wel ergens anders over praten. De voorzitter beriep zich op de Veror dening, die dit verbood. De samenleving zou onmogelijk worden, zei hij, 'als ieder een zijn gang maar ging. De heer van Overdijk betoogde, hoe al deze m'ensen hard moesten werden en blij varen een varken er bij te kunnen hou den en bovendien als het een burenkwes- tie was, waarom moesten deze mensen, die vaak al hun wintervoorraad aardap- pels hadden opgedaan het dan ontgelden. De heren Dekkers en v. d. Vergaven ook hun mening te kennen en de laatste stelde voor dat de heer van Overdijk eens met B. en W. ging praten en hier waren de voorzitter en de heer van Overdijk wel voor te vinden, j De heer 'Samuëls vroeg de aandacht I voor de verkeersmoeilijkheden die zouden ontstaan wanneer de weg naar den Boscn met een dubbele fietspad gereed zou zijn, ten aanzien van het oversteken van de fietsers en dit bleek de aandacht van B. en W. al te hebben. Enkele heren klaagden over te weinig of geen lichtpunten 'en wijd en breed werd hierover gepraat: B. en W. bleken hier voldoende aandacht voor te hebben, maar de PNBM had te weinig personeel, de gemeente beschikte niet over voldoen de en goed materiaal, om spoedig herstel lingen te kunnen uitvoeren (dat zou wel beter worden als men een eigen technisch apparaat had). De heer v. d. Meerendonk vroeg de aandacht voor enkele slechte plekken in de wegen, en de voorzitter was het er mee eens, dat hierin verbetering moest komen, maar er moesten eerst nog res tanten van de oorlog worden opgeruimd. De heer Vorstenbosch drong aan op een bouwrijp maken van het industrie terrein; eerstdaags zou de raad hierom- trent een voorstel bereiken, was het ant woord van de voorzitter. Dezelfde spreker merkte op, dat de dienst maatschappelijke zorg heel primi tief gehuisvest was; dat was met al het gemeentepersoneel het geval, zei de voor zitter. Op een vraag van de heer van de Ven, zei hij dat het Sociaal rapport half October tegemoet gezien kon worden. En de heer Wijkmans antwoordde de voorzitter, dat de gemeente vier maan den geleden een extra uitkering had ge vraagd uit het gemeentefonds; dezer da gen bovendien had hij ter griffie de fi nanciële belangen van de gemeente nog bepleit. De heer van Overdijk tenslotte gaf klachten door van gemeentewerklui over de slechte schaftkeet, maar de voorzitter deelde deze bezorgdheid niet geheel en ai, ze werkten meestal in de bebouwde kom en daar vonden ze voldoende on derkomen. En to'en kon de raad zich terugtrekken in geheime vergadering. Uw ogen zijn te kostbaar Neemt dus geen risico en koopt steeds NIET DUUR EN UITERST SECUUR DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 32 Nwe. Ginnekenstr. 23 LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN ADSPIRANT-EMIGRANTEN WER DEN VOORGELICHT OVER AUSTRALIË 'De animo in Waalwijk 'en Omgeving om te emigreren blijkt het laatste jaar aanmerkelijk te zijn verminderd. Waren vroeger de zalen nagenoeg helemaal ge vuld, wanneer het Gewestelijke Arbeids- burau een voorlichtingsavond organiseer de, toen dit Donderdagavond weer het geval was, bleek de belangstelling aan merkelijk minder te zijn. De heer v. Hest, directeur van het Ge westelijke Arbeidsbureau, verklaarde dit ook allerminst verwacht te hebben. In Waalwijk en omgeving, zei hij, waar op het moment een grote werkgelegenheid is, waar iedere'en die werken wil, goede banen kan krijgen, komt het niet zo ge makkelijk öp, te emigreren. Het is echter de vraag, vervolgde hij, of men met gelijke inspanning elders meer kan bereiken. De gelukkige omstandigheden waarin men momenteel in Nederland verkeerde, werden uitgemaakt door de hoogconjunc tuur, met de gevolgen van dien. In de immigratielanden echter was een dun gezaaide bevolking en warën er tal rijke mogelijkheden, zodat de kansen daar groter waren. Emigreren en emigratievoorlichting zijn niet begonnen omdat het hier een failliete boel zou zijn. Er kunnen toch persoon lijke redenen zijn waarom men emigreert. En de Nederlandse regering wilde moge lijkheden op dit gebied het volk onder ogen brengen. i Dan introduceerde de heer van Hest zijn collega, de heer Vrijssen, van de af deling Emigratie van het Gewestelijk Ar beidsbureau Tilburg. Die gaf al 8 jaren voorlichting in groepsverband en was bovendien zelf in Australië geweest. De ze zou de aanwezigen niet alleen een gunstig beeld van Australië geven, ook de nadelen van emigratie zou hij niet verhelen. Ik kom hier geen reclame maken, zei de heer Vrijssen, ik kom enkel voorlich ting geven, gebaseerd op de werkelijk heid. Hij zou vertellen, dat emigratie geen sinecure is. Hij sprak over de goede voorlichting die men moest zien te krijgen, niet van Jan van de straat, maar van mensen die hiervoor zijn aangewezen en die ook hun verantwoordelijkheid weten. En na te hebben uiteengezet, waarom de Nederlandse regering zoveel geld aan de emigratie spendeerde (namelijk om de overbevolking en haar gevolgen onge daan te maken en omdat er nu de moge lijkheden tot emigreren waren) kwam hij te spreken over de voorbereiding van een emigratie en het was«inderdaad een reële voorlichting die hij gaf en zijn raadge vingen waren zeer waardevol. Een hechte huwelijksband noemde hij een eerste vereiste; men moest met vrouw en kinderen alles bespreken en men moest degelijk bezien wat men achter liet en wat men tegemoet ging men krijgt geen zekerheden, maar wel grote mogelijkhe den .maar met risico's. Zeer drukte hij de adspirant-emigranten ook op 't hart zich de taal van het land meester te maken; men moest er niet als een doofstomme aankomen; elk woord Engels bracht in Australië zijn geld op, zelfs een flinke som. Daar was het spreekwoord spre ken is zilver, maar zwijgen is goud, een grote leugen. En toen kwam hij te spreken over Aus tralië. het land met de grote mogelijkhe den, maar ook met de grote gevaren. En de aanwezigën hebben zijn voorlichting zeer gewaardeerd, temeer omdat die werd aangevuld met de films: Het land van de Kangoeroe, en Australië roept. MASJOEMI VOORBIJGESTREEFD. BELEEFD VERZOEK. Wy mogen nojrmaaln een dringend beroep doen op onie adverteerders, corresponden ten c.a. hnn advertenties en bydragen ZO TIJDIG MOGELIJK maar zo mogelijk ZONDAG «n WOENSDAG In te zenden, In elk geval vóór 9 uur op MAANDAG en DONDERDAG Bij voorbaat dank REDACTIE In het Heerlijk archief van Loon-op- Zand, toebehoord hebbende aan wijlen Jhr. Mr Eug. Verheijen van Loonopzand. welk archief bij het bombardement van Nijmegen, waarheen het in 1940 uit voor zorg vervoerd was, is verloren gegaan, beruste een authentieke copie van een testament van Heer Jan van Renesse, opgesteld 24 Mei 1561. Deze heer Jan van Renesse, was een zoon van Frederick van Renesse, die van 15251538 Drossaard van Breda was, en van Anna van Hameien. Jan van Renesse kwam in 1522 als jongeling van ongeveer 20 jaren in dienst van Graaf Hendrick van Nassau, Heer van Breda, bij wien hij hoog in gunst kwam te staan, kocht 7 Juni 1529 uit naam van zijn vader, Jonker Wijnand Masschereel, Heer van Wijnantsrode, het huis van „Elderen" of „Renesse", vóór dien datum „de Herberge" genaamd, welk huis gold als het schoonste van Breda en 't welk gelegen was onder „de Reigersboom", huwde de 20e Februari 1530 Hendrick van Nassau's natuurlijke, maar bij haar huwelijk gelegitimeerde die rechtstreeks stamde uit het roemruch te geslacht der van Arckels, en van dc erfdochter van Heer Willem van Drim- melen, een telg dus van het oude en zeer voorname geslacht van de Graven van Strijen, wier goederen eertijds ge heel West-Brabant en een groot gedeel te van België besloegen. Behalve over Loon strekte het machtsgebied van Pau wels de Jonge zich uit over Drunen, Til burg en Goirle. Niet lang zouden genoemde heerlijkhe den in zijn stam verblijven, wijl Pauwels siechts dochters had als nakomelingschap. Een van deze dochters nml. Margaretha, huwde met Robert van Malsen, Maria trouwde met Robrecht van Greven- brouck, nadat de oudste van zijn doch ters, Diercke gehuwd met Wijnant Mas schereel, haar recht tot opvolging aan Maria had overgegeven. Pauwels vierde dochter, Adriana, huwde Jan van Nassau, een lid van dat edele geslacht dat geen titel voerde. Jan v as namelijk een bastaardzoon van Graaf Jan de Iste van Nassau en Aleyda van Lommei, een vrouwe van edele bloede uit Holland. Het hebben van na tuurlijke kinderen was blijkbaar in die tijden een veelvuldig voorkomend ver schijnsel, waarvoor men zich niet schaam de. Deze kinderen kregen dezelfde op voeding als hun wettige halfbroers of zusters. Zij verkeerden meestal op nor male wijze aan het Hof van hun vaders en werden al evenzeer begiftigd met goederen 'en ambten als alle andere li- gitieme nazaten. Voorwaarde echter was dat ze geboren waren uit een „edel- vrouwe Twee personen uit de nakomelingen van Jan Bastaart van Nassau hebben korteren of langeren tijd in onze streek verbleven, namelijk Adriana van Nassau, overleden in 1558, gehuwd met Dirck van Assendelft, Heer van Besoijen 'en Maria van Nassau, Moeder Overste van het nonnenklooster te Waalwijk, gele gen op de Kloosterwerf, welk klooster goederen bezat op 't „Erstelinghe", „den Efteling", nabij het „nonnenven", welke goederen in 1642 door de Hoog Mog. Staten van Holland werden geïncorpo reerd en voor alleman verkocht. Loonopzand, P. A. v. B. dochter Elisabeth van Nassau, werd na zijns vaders dood, in Juni 1538 drossaard van Breda, huwde enige jar'en na het overlijden van zijn eerste vrouw (17 Febr. 1550) bij wie hij vele kinderen had verwekt, met Catharina van Bronck- horst en Batenburgh, welke echtverbin tenis kinderloos bleef, en overleed in 1 Juni 1561, weinige dagen na het maken van zijn testament, waarna hij werd be graven bij zijn eerste vrouw in de grote kerk te Breda, in de grafkelder van zijn ouders (Monument van Renesse). j De echtgenote van Dierick van Im- merseel, Maria van Renesse „Vrouwe van Loon", die in 1622 op het Loonse kasteel overleed, was een kleindochter van Jan van Renesse en Elisabeth van Nassau, een achterkleindochter dus van Graaf Hendrick van Nassau, Heer van Breda, tegen wien Willem „de Zwijger" oom moest zeggen. Nog is Loon met de Nassau's verbon den langs een andere weg. De derde „Heer" van Loon namelijk. Pauwels van Haestrecht de Jonge, een kleinzoon van de gelijknamige Pauwels van Haestrecht, Dinsdagmiddag heeft Prof. Mr. R. Kranenburg in verband met zijn hoge leeftijd voor de laatste maal als lid van de Raad van State de vergadering bijgewoond. V.l.n.r. zittend: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Vice-President van de Raad van State; Prof. Mr. R. Kranenburg, Staatsraad; Mr. J. R. M. van Angeren, Staatsraad; Dr. A. A. L. Rutgers, Staatsraad. Staaande v.l.n.r. Mr. W. F. Schokking, Staatsraad; Dr. J. W. Meyer Nanneft, Staatsraad; Mr. Dr. L. N. Dekkers, Staatsraad; Mr. P. W. J. H. Cort van dei Linden, Staatsraad; Z.E. Mr. J. R. H. van Schaik, Min. van Staat; Dr. J. R. Stellinga, Raadsadviseur van Staat; Mr. A. M. Joekes, Staatsraad; Mr. J. Winters, administrateur van Staat: H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst, Staatsraad; Mr. W. A. Renardel de Lavalette, Referendaris van Staat. INVESTERING VAN 27,900 MILLI OEN IN NIEUWE AMERIKAANSE FABRIEKEN EN INSTALLATIES. Volgens bij het Ministerie van Handel en de Commissie voor Effecten en Wis selkoersen ontvangen gegevens, zal dit jaar door de Amerikaanse industrie een bedrag van 27.900 millioen worden be legd in nieuwe fabrieken en installaties. De voor dit doel bestede bedragen zullen dit jaar vier procent hoger zijn dan ver leden jaar en slechts één procent lager zijn dan in het record-jaar 1953. Ongeveer de helft van de voorgenomen investeringen zal besteed worden aan fa brieken voor duurzame goederen; ook spoorwegen en nutsbedrijven blijken be langrijke bedragen voor uitbreiding en nieuwbouw nodig te hebben. Ten aan zien van de spoorwegen hangt dit samen met de plannen tot modernizering en met de hogere inkomsten gedurende het af gelopen jaar. Behalve de spoorwegen hebben ook andere transportondernemin gen plannen tot uitbreiding opgesteld. Bij vrijwel alle belangrijke industriezo bestond in 1955 een tendenz tot grotere investeringen in eigen bdrijf. Zo zal het totaal van zulke uitgaven in de ijzer- en staalindustrie ongeveer 15 procent hogat zijn dan verleden jaar, terwijl bij de ma chinefabrieken met uitzondering var de fabrieken van electromotoren, enz.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 3