Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant Het oog gericht op de West UIT DE J. H. VESTERS, Waalwijk, bouwde moderne fabriek Een prachtige vooruitgang. MISSIONARIS IN CHILI. PATER FIGÉEParochiegeestelijke - rector ven enkele scholen - en vurig propagandist voor zijn missie Nu en dan een Don Camiiio MAANDAG 24 OCTOBER 1955 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO m HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 86 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEÜRDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Door Dr. P. H. Ritter. Het regende toen de koningin en de prins naar de West ver trokken, maar dit kon de zon niet wegnemen, di,e er scheen in het gemoed van ons volk. Want de koninklijke reis vormt een bezegeling van. een aloud ver bond, dat onder nieuwe vormen nieuw leven kreeg. Ons accoord met Suriname en de Antillen is een feit van histo rische betekenis. Het houdt in de mogelijkheid van een andere oplossing van het koloniaal pro bleem dan die der afscheuring der overzeese rijksdelen van het moederland. Het begrip: „Kolo nialisme", een van de klakkeloos gebruikte termen in de huidige 'wereldpolitiek, wordt vergezeld van de voorstelling van 'n recht vaardig verzet van afhankelijke landen tegen hun „onderdruk kers". Dat verzet ontmoet dan bij voorbaat de steun van de groep van mogendheden, die aan de winnende hand zijn in de Vere nigde Naties, de mogendheden van het Oosten. Tegelijkertijd krijgt het moderne kolonialisme, dat zich doet gelden in 't systeem van satelliet-staten, die onder de schijn van onafhankelijkheid in dezen bestuurd worden door een grote mogendheid van vreemde nationaliteit, alle kansen zich te verwezenlijken. Maar er rijst een werkelijkheid op tegenover deze voorstellingen. Het kan gebeuren, dat het doch- terland uit eigen, vrije wil het verbond met het moederland wil bestendigen. Dat het zijn heil ziet in het voortzetten van een sa menleving, die door de eeuwen is geijkt. Een koloniale verhouding be hoeft niet te eindigen door een conflict. Zij kan groeien tot een bondgenoo tsch appel ij k samen gaan van landen, die door his torie en traditie tot een gemeen schappelijk optreden zijn aange wezen. Dit verschijnsel doet zich voor inet onze West. Hier heeft een koloniale verhouding zich ont wikkeld tot de verwerkelijking van de „commonwealth"-idee samenstreving op de voet van gelijkwaardigheid en gelijkge rechtigdheid. Er is vreugde in ons hart over de bestendige vriendschap tus sen Nederland en „Zuid-zuid west", een term, die wij aan een geschrift van de Surinaams-Ne- derlandse schrijver Albert Hel man ontlenen. Er is vreugde om de genegenheid der West-Indi sche bevolking, die aan Neder land getrouw bleef, ook in de tij den toen wij de West stiefmoe derlijk behandelden. Er is vreug de, oindftt in deze overzeese ge bieden de Nederlandse cultuur sporen heeft achtergelaten, en tenslotte omdat de aanwezigheid van een groot Nederlands ge biedsdeel in midden-Amerika, de Nederlandse positie in de wereld versterkt. De verstandhouding tussen Ne derland en de West is vuurvast gebleken. Tetnidden van een we reldcrisis, een reeks van conflic ten van de oude, Europese „ko loniale" mogendheden met hun overzeese gebieden, wisten de West en Nederland elkander te blijven vinden. Zij hebben hun samenwerking gehandhaafd tegen de ongunst der tijden in. De nieuwe gemeenschap van vrije gebiedsdelen legt aan Ne derland plichten op. De rijkseen heid-gedachte, die de koloniale gedachte heeft vervangen, eist wederzijdse samenwerking, hulp en steun. Wij zijn in onze verhouding tot de overzeese gebieden nog lang niet waar wij wezen moeten. Men kan de ontstellende ontdek king doen, dat slechts 1,1 procent op de rijksbegroting is voorbe houden voor de gebieden over zee. Een volk, dat in zichzelf ge looft, bouwt aan zijn toekomst. Als wij Nederland omhoog willen hebben, dan moeten wij alle krachten inspannen, om wat ons overgebleven is van ons over zeese rijk, te verzorgen en te dben gedijen. Daarmee moet spoedig een fors begin worden gemaakt. De basis van deze inspanning is te vinden in onze warme be langstelling voor onze rijksgeno ten overzee. Suriname, de Antil len, zij moeten levende waarden zijn voor het Nederlandse volk, waarden, die de school moet uit dragen en die door wederzijdse ontmoetingen moeten worden verlevendigd. Het bezoek van het koninklijk echtpaar aan de West is een lichtend voorbeeld aan ons volk. Het duidt een ge zindheid aan, die bij ons aanwe zig is en die voortdurend moet worden versterkt. (Nadruk verboden). J REGERINGSMAATREGELEN IN VERBAND MET HOOGCONJUNCTUUR. De huidige economische situa tie van ons land, waarin de be stedingen de neiging hebben het niveau van de middelen te over treffen althans te naderen terwijl tevens reeds geruime tijd de arbeidsmarkt zeer gespannen is, heeft de regering genoopt zich nader te beraden over de vraag of het treffen van bijzondere maatregelen noodzakelijk moet worden geacht. De regering blijft op het stand punt staan, dat voor zover bui tenlandse factoren oorzaak zijn van de hier te lande heersende hoogconjunctuur, een beperking van de binnenlandse vraag slechts zeer ten dele effect zal kunnen sorteren. In het licht van deze overwe gingen hebben de minister en de staatssecretaris van financiën be sloten de (eerste) voorlopige aanslag in de vennootschapsbe lasting die thans wordt opge legd nadat van het boekjaar 9 maanden zijn verstreken met ingang van het boekjaar 1955 (1955/1956) te stellen op 75 pro cent in plaats van op 50 procent van de over het voorafgaande boekjaar geheven belasting. Met ingang van het boekjaar 1956 (1956/1957) zullen deze voorlopige aanslagen reeds wor den opgelegd, nadat van 't boek jaar zeven maanden zijn verstre ken, en vervalt tevens de bepa ling, dat de voorlopige aanslagen niet eerder invorderbaar zijn dan nadat het boekjaar geheel is ver streken. Bovendien hebben zij, gebruik makend van de bevoegdheid in gevolge artikel 8, derde lid, van het besluit op de inkomstenbe lasting 1941, in overeenstemming niet de minister van economische zaken een beschikking uitgevaar digd, waarbij ten aanzien van al le bedrijfsmiddelen, welke na 31 October 1955 zijn verworven, verbeterd, besteld of aanbesteed, voor de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting de vervroegde afschrijving van 1/3 van de aanschaffings- of voort- brengingskosten wordt beperkt tot ten hoogste 10 procent per jaar. Voor bedrijfsmiddelen, die voor 1 November 1955 zijn be steld of aanbesteed, blijft de ou de regeling van kracht. De regering heeft gemeend zich voorshands tot deze maatregel te moeten beperken. Zou de boven bedoelde economische situatie zich verder toespitsen dan zal aan maatregelen van wijder strek king niet te ontkomen zijn. Het spreekt vanzelf, dat in dit laatste geval alle bestedingscategorieën in de overwegingen zullen moe ten worden betrokken. In een eerste reactie op de voor het bedrijfsleven verzwarende regeringsbeschikkingen zegt men in kringen van het Verbond van Nederlandse Werkgevers „begrip te hebben voor deze in het kader der huidige conjuncturele situa tie getroffen maatregelen". Men bedenkt hierbij dat het in hoofd zaak gaat om een stap terug op een weg van fiscale tegemoetko mingen, die zijn oorsprong vond in een tijd van dreigende vermin dering van de werkgelegenheid. Omdat, aldus deze werkgevers, de verbruikers-bestedingen in dit verband mede van belang zijn, achten zij het van betekenis „dat men met name ook op het gebied van de loonvorming in Neder land de gewenste matiging blijft betrachten." Ook in de sector van de overheidsinvesteringen en uitbreiding van 't ambtena rencorps achten de werkgevers „de grootste waakzaamheid ge boden. In deze sector dient een overeenkomstig beleid te worden gevoerd." TWEE COMMUNISTEN VERLATEN DE PARTIJ. De communisten Koejemans en v. d. Sanden hebben de partij verlaten omdat zij zich niet kun nen verenigen met het feit, dat geen critiek in die partij wordt toegelaten. GERBEN SONDERMAN bij demonstratievlucht met Fokker S-14 in Amerika verongelukt. Luitenant-kolonel Gerben Son- derman, de 46-jarige chef-piloot van de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker te Am sterdam en persoonlijk piloot van prins Bernhard der Neder landen, is Donderdag te Hagcr- stown in de Amerikaanse staat Maryland om het leven gekomen tijdens een demonstratie met de S14 oefenstraaljager van Fokker. Sonderman bestuurde de S-14 tij dens een vlucht voor functiona rissen van de Fairchild Aircraft Corporation, toen de machine in een vrille geraakte en neerstortte op een boerderij op ongeveer an derhalve kilometer van het ge meentelijke vliegveld van Hager- stown. Het vliegtuig stond on middellijk in lichterlaaie. Son derman moet op slag gedood zijn. Zijn machine werd geheel ver nield. De wer.eldbefaamde invlieger Sonderman zou de twee-persoons straaltrainer S 14 waarvan een serietoestel ongeveer twee weken geleden naar de Verenig de Staten was verscheept de monstreren op de verschillende Amerikaanse luchtmacht- en marinebases. Aan dit voornemen heeft zijn te vroege dood 'n plot seling einde gemaakt. Voor de ontwikkeling van het vliegwezen is met deze geboren Fries een hoogst bekwaam pionier verlo ren. VERDEDIGER BERKELSE ARTS VRAAGT REVISIE AAN- De verdediger in de zaak van de Berkelse arts O., die wegens moord op zijn vrouw tot levens lange gevangenisstraf is veroor deeld, heeft medegedeeld revisie van het vonnis te zullen aanvra gen. Hij is daarmee thans bezig en staat in contact met enige Ne derlandse en buitenlandse medi sche specialisten, die hein moe ten voorzien van het materiaal, nodig voor een hernieuwd onder zoek. Onder de buitenlandse des kundigen bevindt zich de Franse dokter, die in de zaak tegen de gifmengster Marie Besnard als getuige-deskundige is opgetre den. VIER WEKEN GEVANGENIS STRAF WEGENS HET ONDER INVLOED BESTUREN VAN EEN AUTO. De politierechter te 's-Graven- hage heeft de 58-jarige arts R. O. uit 's Gravenhage veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier weken en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar, omdat hij op 9 Augustus j.l. op de Laan van Nieuw Oost-Indië te 's Gravenhage onder invloed van alcoholhoudende dranken 'n auto zou hebben bestuurd. De officier van justitie eiste in verband met het feit, dat het hier 'n recidive betrof, 'n maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. BIJ CHICAGO DRIE JONGENS VERMOORD. De politie van Chicago is een grootscheeps onderzoek begon nen naar aanleiding van de moord op drie jongens van resp. elf, dertien en veertien jaar oud, wier ernstig verminkte lijken de zer dagen in een bos werden ge vonden. De jongens werden ver mist nadat zij Zondagavond hun huis hadden verlaten om naar de bioscoop te gaan. De politie ver moedt dat de misdaad het werk is van een krankzinnige of van een groep oudere jongens. STEEDS MEER EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIË. In de intergouvernementele commissie voor Europese migra- tie heeft de Nederlandse afge- vaardigde, de heer J. van Greven- i stein, directeur van de Neder landse Emigratiedienst, gezegd, dat bij de Nederlandse emigran ten de belangstelling voor Aus tralië nog steeds stijgende is. In de eerste negen maanden van i 1955 zijn 14.000 Nederlanders naar dat land vertrokken. Het vertrek naar Canada is met 54 pet. gedaald, dat naar Nieuw- Zeeland is daarentegen verdub beld. In genoemde negen maan den vertrokken daarheen 7000 mensen. Een vergelijking tussen de huidige fabriek der firma J H. Vesters in de Grotestraat en de gloednieuwe, ruime en lichte fabriek die de firma gebouwd heeft aan de Eerste Zeine-Oost. een van de Waalwijk- se industrieparken, valt zo duidelijk als het maar kan in het voor deel van deze laatste uit. En het is ook deze vergelijking, die ons heel groot respect doet krijgen voor de manier waarop 26 jaar lang in deze voor een schoenfabriek veel te beperkte en onoverzichtelijke ruimte, het edele schoenproduct, dat de wereldbekende naam Anita draagt, is vervaardigd en dat ons een woord van gemeende geluk wens in de pen geeft, van gelukwens met de prachtige nieuwe fa briek, waarin de firma Vesters zich nu aan de vervaardiging van haar product gaat wijden. Het is in de verste verte niet overdreven, wanneer we de nieuwe fa briek een hypermoderne fabriek noemen, een bedrijf waarin op de meest efficiente en overzichtelijke wijze een productieproces gehand haafd kan worden, dat alle goeds belooft voor het eindproduct, de Anita-schoen, wier bekendheid nog vergroot zal worden, zo dit ten minste nog mogelijk is. RUIMTE EN LICHT. De nieuwe fabriek is, zoals be kend, gebouwd aan de Eerste Zeine- Oost, waar zij het beeld dat dit in dustrieterrein biedt, vervolmaakt. Het gehele gebouw, dat een op pervlakte heeft van 60 x 25 meter, is gelijkvloers gehouden en zo heeft men een grote, ruime fabriekshal gekregen, waarin enkele afdelingen slechts door middel van gemakke lijk te verwijderen afscheidingen, van de rest zijn gerepareerd. Door de hoofdingang aan de Zuidkant betreedt men een ruime hal, waar een klein kantoortje is voor de aanmelding en de telefoon en die tevens dienst kan doen als wachtgelegenheid; op die hal kor men twee offerte-kamers uit. Dan is er een zeer ruim werkkan- toor en daarnaast, ietwat hoger ge legen, het eveneens ruime privé- kantoor, van waaruit men de hele fabriek kan overzien. Het magazijn/ vormt een afge scheiden ruimte in de enorme hal; het heeft een aparte ingang. Aan het magazijn grenst de snij- derij en daarnaast is de stanzerij, door enkele lage schotten afgeschei den van de rest. Het stik-atelier vormt een heel aparte, totaal afgescheiden ruimte; het is er heerlijk licht en ruim; een enorm verschil met de manier waarop de meisjes thans zijn ge huisvest. Het zal hier heel prettig werken zijn. Aan dit atelier grenzen aparte toiletten en een aparte gar derobe voor de meisjes, die ook een eigen ingang hebben. Achter in het gebouw bevindt zich de gezamenlijke cantine, een voor ziening, die eveneens onmisbaar is in een moderne fabriek; daar is ook het verzamelmagazijn en dan gaan de onderdelen op de transportband, die verder met de verzendruimte, de rest van de grote hal in beslag neemt. „EEN FLESSENDAK". Architect v. Huiten uit Waalwijk ontwierp de plannen voor dit fa brieksgebouw, welke plannen door aannemer v. Spaendonck uit Oister- wijk met een staf van bekwame me dewerkers op vlotte en deugdelijke wijze werden uitgevoerd. Opmerkenswaard is aan dit ge bouw vooral het dak van fusée ce ramiek, oftewel het flessendak, zo als het ook genoemd wordt, omdat men gebruik maakt van een soort stenen die de vorm hebben van fles sen zonder bodem en dan in elkaar worden geschoven. Het dak heeft een geweldig gewicht, vooral ook door de enorme zware legramen, die voor een prachtig, gelijkelijk verdeeld licht zorgen en wordt in zijn gewelfde stand gehouden door een groot aantal spanijzers. Het bij zondere voordeel van dit flessendak is, dat het volkomen isolerend is. 's Winters weert het de koude en 's zomers de warmte. Een andere moderne voorziening in deze nieuwe fabriek vormt de verwarming, een hete-luchtverwar- ming. De lucht, die door roosters uit de fabriek wordt gezogen, wordt ge filtreerd en dan verwarmd door twee volautomatische units. Deze verwarmde lucht wordt door kana len over heel de fabriek gevoerd en op een groot aantal plaatsen gelijk- matig over de fabriek verdeeld, 's Zomers wordt verse lucht van buiten gezogen, gefiltreerd en in de fabriek geblazen, zodat men hier bovendien kan spreken van een bij na volledige air-conditioning. Voldoende toiletten en wasgele genheden zijn verdere voorzienin gen die het voor het uit ruim hon derd man bestaande personeel pret tig werken zullen maken in deze fabriek. Een aantal bekwame firma's heb ben aan deze fabriek gewerkt, dat is te zien aan alles. We noemden de aannemer Van Spaendonck; deze werd terzijde ge staan door de firma Van den Heu vel, die het electriciteitswerk ver zorgde; door de fa. Van der Waals uit Sprang-Capelle, die alles helder in de verf zette; door de firma Jan sen uit Tilburg, die keurig sanitair leverde en installeerde; door de fir ma de Kok uit Tilburg, die zorgde voor de betonnen legramen in het dak, door de firma Kadre-Magie uit Waalwijk, die de stalen ramen le verde. Ze hebben in hechte en deskun dige samenwerking een fabriek ge bouwd die het industriële areaal van Waalwijk, het centrum der schoenindustrie, bijzonder verrijkt. Een fabriek waarin het Anita-pro- duct, dat de heren Vesters en hun ruim honderd medewerkenden zo'n grote bekendheid heeft gegeven en dat in, een hoeveelheid van 2500 paar wordt vervaardigd maar deze productie zal nu gaan worden opgevoerd een nog betere faam en een nog grotere roem zal kun- nen krijgen. Dit wensen we de fir- I manten heel graag tos. ff Pater Henk Figee, van de Congregatie van de Priesters van het H. Harr, werd in 1947 priester gewijd en deed zijn plechtige eerste H. Mis in de parochiekerk van de H. Clemens in Baardwijk, waar zijn moeder al gs- ruime tijd woonde. In dat zelfde jaar vertrok hij als missionaris naar Zuid-Amerika; eerst een jaar in Argentinië, een jaar in Uruguay en toen ging hij als eerste missionaris van zijn congregatie naar Chili, het langgerekte land langs de Westkust van Zuid-Amerika, en hij werkte onder de armsten der armen, want er is in dit door de natuur zeer mild gezegend land een verschrikke lijke armoe van velen, naast een weelderige rijkdom van enkele bevoor rechten. Nu is Pater Figee weer dn Baardwijk, na vijf jaar gewerkt te hebben in San Bernardo, waar hij met nog één confrater de zorg heeft over de Pa rochie van Onze Lieve Vrouw van Fatima, die 25.000 gelovigen om vat, waar hij rector is van de lagere en de middelbare school, en waar hij thans ook nog, zoals hem onlangs het bericht bereikte, een seminarie zal moeten bouwën voor de opleiding van inlandes priesters. Pater Figee heeft zijn deel wel gekregen van het werk dat in de wijngaard van de Heer zo overvloedig voor handen is. Langs een heel grote omweg is Pater Figee teruggekomen naar zijn vaderland om een meer dan wie ook, verdiende vacantie te gaan genieten: al gunt hij zich geen rust, want ook in zijn vacantie is hij nog de missionaris, die werkt en sjouwt voor zijn missie, zoals hij dat ook deed op de lange reis die hem van Chili naar Baardwijk bracht. Een reis die voerde door een groot deel van Noord-Amerika, waar hij in tal van steden en dorpën een beroep mocht deen op de milddadigheid van de Ame rikaanse katholieken, want er is heel veel geld nodig voor de missie onder deze armen, die hun zuinig gespaarde peso legden bij de andere bedragen waarmee Pater Figee en zijn confrater de kerk van Onze Lieve Vrouw van Fatima in San Bernardo bouwden: er is veel geld nodig voor de school, die ge bouwd kon worden, dank zij een grote gift van de Heilige Vader en de steun van enkele priesters in Amerika, maar die nu gelukkig weer veel te klein is. Er is veel geld nodig ook voor het nieuwe seminarie dat Pater Figee moet gaan bouwen. En deze kerk, deze scholen en dit se minarie zijn zo bitter hard nodig voor de missionering onder deze goedwillende ar me mensen, wier armoede hen gebracht heeft in een verbeten strijd om de mo gelijkheid van een pover bestaan, wier armoede hen zeer ontvankelijk doet zijn voor dfc schone beloften van het com munisme, dat toezegt de rijkdommen van dit land het deel te maken van allen. Via Rome en Fatima is Pater Figee in Nederland gekom'en; in Rome vroeg hij de H. Vader om Zijn zegen over zijn werk in Chili en in Fatima bezocht hij het genadeoord van de Patrones van zijn Parochie: haar beeltenis zal hij mee terugnemen naar San Bernardo. vards en winkels, waar de nieuwst® snuf jes uit Parijs en New York in de etala ges liggen. Maar vraag hetzelfde aan een van de Priesters-missionarissen, 'en hij zal U een heel wat bredere, maar ook een heel wat triestere kijk geven op het leven in dit land. Hij zou U wijzen op de ellende, die een gevolg is van een samenleving die slechts uit twee klassen bestaat, die slechts bestaat uit heel rijke en heel ar me mensen, waar de grootste weelde bij heel weinigen te vind'en is, terwijl de grote meerderheid van de bevolking nau welijks in haar meest noodzakelijke le vensbehoeften kan voorzien. Het grote probleem, waarmee wij te kampen hebben, zegt Pater Figee, is het sociale probleem, is deze geweldige eeu wen-oude armoede: de mensen op het land zijn dikwijls nog te vergelijken met Pater H. Figee (tweede van links) toen hij Z.K.H. Prins Bernhard, tijdens diens bezoek aan Chili, begroette. „VRAAG HET DE PRIESTER Pater Figee heeft graag 'ns met ons willen praten over Chili, over de men sen daar en zijn werk onder die mensen. Als je een journalist vroeg 'ns iets te vertellen over Chili, zou hij geestdriftig beginnen te praten over de fabelachtige koper- en nitraatmijnen, de grootste in de wereld, over eindeloze wijnvelden cn citrus-plantages, die vruchtbaar te boei en liggen aan de voet van hoge bergen, waar de eeuwige sneeuw blinkt op ae toppen. Hij zou praten over de hoofd stad Santiago, met haar ultra-moderne wolkenkrabbers, haar prachtige boule- die hier in de Middeleeuwen horige» werden genoemd! De invloed van het communisme op deze mensen is groot: ze zijn veel te on ontwikkeld om er voosheid van in te zien en ze geloven zo graag degenen die hun een deel beloven van de immense rijkdommen van dit land. „Nu en dan ben ik een echte Don Camillo" zegt Pater Figee, die de toe stand niet hopeloos inziet. Er komen gelukkig steeds meer missionarissen, uit Spanje 'en uit Amerika, terwijl ook veel missionarissen die uit China verdreven zijn nu naar Zuid Amerika gaan. De Paus heeft een grote, aandachtige be zorgdheid voor dit werelddeel, want nog

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5