1 Raad van SPRANG-CAPELLE nam vlot zijn besluiten DE MAN UIT CHICAGO ALGEMENE BERICHTEN k R K. Middenstand Waalwijk bereidt Sinterklaasactie voor DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 OCTOBER 1955 ik-** Een groot beeld van de H. Maagd staat op een heuvel die een van Chili's grootste steden overheerst. Haar armen zegenend gestrekt over het land aan haar voeten, een teken, dat de Moeder Gods een land, dat zo aan Haar is toegewijd, Haar bescherming niet zal onthouden, dat Zij zal zijn met al degenen die werken aan de verheffing van de Chilenen, ook met de Priesters van het H. Hart van Jezus, ook met Pater Figee Erg druk is het nooit op ver gaderingen van de R.K. Midden stand afdeling Waalwijk, maar Donderdagavond kon de voorzit ter, de heer A. Meijs, toch een be vredigend aantal leden verwelko men in de zaal van café v. Bracht en heel speciaal enkele nieuwe gezichten onder zijn gehoor. Men heeft op deze vergadering lang en breed gesproken' over de Sinterklaasaclie, zoals die weer is ontworpen door het actie-co mité en door de heer v. Dishoeck werd uiteengezet. oor iedere bestedo gulden zal de klant een bon krijgen, een bon met een letter. Met deze letters moet hij. op een formulier dat gratis te krijgen is bij alle deel nemende middenstanders, de zin plakken: „De Middenstand voor U paraat"; deze formulieren ieder kan er zoveel inleveren als hij wil moeten bij deze mid denstanders weer wórden inge leverd, en uil de volledige inzen dingen worden dan de prijswin naars getrokken. De actie zal duren van 12 No vember tot 3 December en Zon dag 4 December zullen in de loop van de namiddag, in zaal Thalia waarschijnlijk, de prijswinnaars worden bekend gemaakt. Men is van plan flinke prijzen beschikbaar te stellen; bijvoor beeld als hoofdprijs werd een he- drag genoemd van 3 a 400 gul den; deze grootte en de hoeveel heid van de prijzen was echter afhankelijk van hetgeen de deel nemers wilden bijdragen in de kosten; de commissie stelde 2 voor, welk percentage achteraf waarschijnlijk wel mee zou val-' len. Bovendien zou iedere deelne mer IQ.-moeten storten in het garantiefonds, waarvan men waarschijnlijk nog wel een ge deelte zou terug ontvangen. I)e commissie was verder van plan rijdags van (5 tot 8 en Za terdags van 3 tot 5 uur een ge lui ds wagen door Waalwijk te'la ten rijden, om er wat verlier te brengen. Bovendien zouden span doeken met het motto van de ac tie op diverse punten worden aangebracht. De mogelijkheid werd openge laten, dat voor bepaalde groepen van deelnemers andere 'financi ële voorwaarden werden gesteld. Er was wijd en brèed'over deze actie gepraat, maar uiteindelijk bleek ieder der aanwezigen zich er toch ten volle mee te kunnen verenigen. Dr. van Beurdenclub- Gesproken werd er ook over de Dr. van Beurdenclub, waar over we in ons vorig nummer al het een en ander hebben verteld. Op uitnodiging van de Hoog- Eerw. Heer Adviseur was er op de pastorie een vergadering ge weest over deze club, die een beetje in verval was geraakt; het gevolg was dat men thans weer kon starten met bijna veertig deelnemers. De cursus wordt ge geven door Pater Adam en om vat tien lessen, die alle handelen over het gezin. Dinsdag 25 October zal om 9 uur in de zaal van de Twee Ko- 1 onnnen de eerste les worden ge geven; belangstellenden en ook hun vrouwen, ook al zouden zij zich nog niet hebben opgegeven, kunnen zich dan altijd nog mel den". De voorzitter bracht vervol gens ook het winterprograin ter sprake; één spreker had men hiervoor al weten aan te werven, namelijk de heer van Doorn, een van de beste sprekers van de N.R.K.M., die een avond in Janu ari een spreekbeurt zou komen houden. De andere avonden zou den nog worden bekend gemaakt. Een punt van korte bespreking was ook de deelname van de Mid denstand aan de grote Muziek feesten, die het volgend jaar zul len worden georganiseerd bfj het 45-jarig bestaan van de Harmo nie St. Crispijn. Dit punt heeft reeds de aandacht van het actie comité, dat te zijner tyd wel met grote plannen zal komen. Degenen die wensen deel te ne men aan de Middenstandsreïraitc te Vught van 30 October tot 2 November, kunnen, zo werd me degedeeld. zich opgeven bij de heer van Oss. Vervolgens werden de heren Frans Moonen, I3iet van Geffen en Antoon Pullens benoemd als leden van de kascominissie. De bestuursleden, de heren Meijs, voorzitter, en J. v. Huiten werden als zodanig herkozen en toen was de rondvraag aan de orde, waarbij de heer P. Dekkers tot zijn spijt constateerde, zoals hij al vaker had gedaan, dat er niemand uit de bouwvakken aan wezig was, terwijl hij zelfs drie bestuursleden, die vakmensen zijn, miste. Bijna altijd werden er op de vergadering winkeliers problemen besproken, dat zou misschien de oorzaak zijn. I)c voorzitter, en andere leden van het bestuur betoogden dat de organisatie alle aandacht had ook voor de problemen van de vakmensen en als die naar de vergadering kwamen, zouden ook wel degelijk hun problemen be sproken worden, als ze die naar voren brachten. De heer Fijneman vroeg een rooster op te stellen met de juis te tijden van de winkelsluiting op en rond de komende feestda gen, zodat ieder wist waar ie aan toe was. En tenslotte vroeg hij of het niet mogelijk was een verzoek in te dienen bij de betreffende in stanties, de bushalte van lijn 22 op de Markt weer in te stellen. Door de heden van kracht ge worden maatregelen van de BBA werden de naar voren gebrachte moeilijkheden echter al vooreen groot gedeelte ondervangen. Meer werd er nog gesproken over verkeersvraagstukken waar bij een der leden met grote stel ligheid verzekerde, dat het ge meentebestuur zijn toestemming had gegeven tot de afbraak van het^ Stationsgebouw Een verloting die niemand ge lukkig kon maken, was het laat ste evenement van deze vergade ring, die overging in een partij biljart, voor zover er nog tijd was. ECHO VAN HET ZUIDEN' Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 38). ,,U moet namelijk weten", ver volgde hij rustig, „dat de beschul diging van mevrouw Boom inder daad alle grond mist. Ik kan op m n woord van eer verklaren, dat mr. Clarenbough persoonlijk de heer Jongejans heeft opgedragen, hem hier vanavond te vertegen woordigen, het ereburgschap te aanvaarden en..." „Leugens, leugens, alles leu gens!" schreeuwde Kruiderink. De aanwezigen keerden zich met verschrikte gezichten naar de vertoornde apotheker. Mevrouw Boom was echter opgerezen en legde hem kalmerend de hand op de arm. „Wat Kruiderink zegt, mag grof klinken", zei ze kalm, „maar het kenschetst de situatie toch vrij wel. Hier (en ze haalde een brief uit haar tas) heb ik zwart op wit de verklaring van die me neer Jongejans, waarin hij mee deelt, dat hij een bedrieger is, dat hij door de burgemeester en de gemeente-opzichter tot dit spel is aangezet en daarna is hij zo spoe dig mogelijk vertrokken. Hoe hij de moed heeft gehad hier weer tc J verschijnen om het verloren spel uit te spelen is mij een raadsel." Voldaan ging zij zitten en keek afwachtend de kring rond. Maar nu rees vanachter de groene tafel de figuur van de man, die een week lang als mr Claren bough door de Meeldammers was gehuldigd. „Dames en hereftó', begon Wil lem Jongejans, „inderdaad is dit een vreemde historie en ze is al leen verklaarbaar, doordat we dit geval een beetjeAmerikaans, zou ik haast zeggen, hebben op gelost. Toen mr Clarenbough de uitnodiging ontving, hacThij in de verste verte niet verwacht, dat hij hier zo hartelijk ontvangen en ge huldigd zou worden. Het was dan ook zijn plan wel hier eens te ko men en de stad te bezoeken, maar zeker had hij er niet op gerekend, hier een ganse week het voorwerp aller belangstelling te zijn. Het is de verdienste van meneer De Gooyer hier, die ook het initiatief nam, dat hij mr Clarenbough heeft medegedeeld hoe hier eenv KONINKLIJK BEZOEK AAN CURACAO BEËINDIGD. Met een grote gala-receptie ach ter t gouvernementspaleis, mid den in het fort Amsterdam, is Donderdagavond liet driedaags bezoek van koningin Juliana aan het eiland Curasao besloten. Eerder op de dag had prins Bernhard een uitvoerige bespre king gehad met vooraanstaande Curayaoenaren uit de handel en het bedrijfsleven. De prins, die buitengewoon goed op de hoogte bleek van de heersende vraag stukken, beloofde aan het einde van de conferentie: „Stuur me 'n lijstje met uw nauwkeurig om schreven verlangens. Ik zal de punten van discussie opnemen met de Nederlandse zakenlieden en met de Nederlandse regering". I rins Brnhard beloofde voorts moeite te doen om Nederland te interesseren voor de plannen van een vrije handelszone in de ha vengebieden en luchthavens van Curasao en Aruba. Een hoogtepunt van deze dag vormde ook het bezoek van het vorstelijk paar aan de Nederland se oliemaatschappij, de CPIM. Na een rondrit door Emina- stad, het woonoord van de Ne derlandse employé's van de maatschappij, begaf de koningin zich naar het huis van de direc teur, de Nederlander dr. ir. H. ter Meulen. Hier werd de koningin een presse-papier - aangeboden, uitgevoerd in zwart marmer met de zilveren afbeelding van de aardolie-industrie en een tank schip. Per auto keerde koningin Juliana naar het paleis op het gouvernementsplein terug. Nooit zal Curacao het' bezoek vergeten dat de koningin bracht aan het mgr. Verriet-instituut, 'n BRIL! Koopt nooit „zo maar ergens 'n VAN MAAREN's Bril! NIET DUUR EN UITERST SECUUR! BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN feestprogramma in het water zou vallen en daardoor het gemeente bestuur en het comité op zeer on prettige wijze als 't ware hun ge zicht zouden verliezen. Om ons dit te besparen, werd besloten tot de opvoering van deze kleine klucht, die u, daarvan ben ik overtuigd, wel naar de goede be doeling zult willen aanvaarden!" „En die brief?" informeerde mevrouw Boom, wier geverfde lippen nu felrood afstaken tegen haar krijtwit gezicht. „Nu we hier toch raadsels aan het oplossen zijn", ging Jongejans onverstoord verder, „wil ik ook dit verklaren, al vrees ik, dat ik misschien in uw oog een vreemd figuur zal slaan. Een paar dagen geleden nodigden mevrouw Boom en haar zoon en meneer Kruide rink me uit voor een gezellig on deronsje in haar woning. Het was heel gezellig, dames en heren, en ik moet bekennen dat ik die gezellig heid iets te veel apprecieerde". „Je was dronken", schreeuwde Kruiderink. „Neem het zoals u wilt, meneer", antwoordde Jongejans. „In ieder geval helemaal bij m'n positieven was ik niet. Nogmaals m'n excuus, vooral aan de dames, madr uw ge distilleerd is nogal koppig. Enfin, ik heb die avond iets verteld, wat ik beter had kunnen verzwijgen. mijn werkelijke identiteit. Ik meen de dat de aanwezigen, als leden van het comité de mededeling wel weer zouden willen vergeten, maar in- plaats daarvan ontstond er een ge weldige opwinding. Ik schijn toen een verklaring getekend te hebben die me min of meer afgeperst werd, een verklaring die mevrouw Boom thans gebruikt om met name de burgemeester en meneer De Gooy er in een verkeerd daglicht te stel len. Een verkeerd daglicht, inder daad, dames en heren, want die beiden hebben alleen gehandeld in het belang van de gemeente Meel- dam en wat ze gedaan hebben is door mr. Clarenbough niet slechts goedgekeurd, maar volledig geap precieerd. Het spijt me alleen maar dat hij door zijn eigen handelwijze oorzaak heeft gegeven tot deze mys tificatie „Praatjes, praatjes allemaal!" riep nu mevrouw Boom, die haar kalm te verloor. „Tegenover die praatjes heb ik hier uw verklaring, zwart op wit, jongeman. Zodra u mij zwart op wit de verklaring geeft dat uw praatjes niet op fantasie, leugen en bedrog, maar op waarheid berus ten... dan erken ik me verslagen en zal ik' de consequenties trekken. Eerder niet." wanneer u mij had laten uitspreken", ging Jongejans voort, zou ik u die bewijzen geleverd heb ben. Want, dames en heren, ik heb nog een opdracht. Mr. Clarenbough heeft mij opdracht gegeven u zijn grote erkentelijkheid en diepge voelde dank te betuigen voor de ontvangst die in mij, als zijn verte genwoordiger hij zag niet hoe mevrouw Boom kwaadaardig op haar lippen beet hebt willen be- reidén en als bewijs van die erken telijkheid stelt hij aan de gemeente Meeldam een bedrag van honderd duizend dollar beschikbaar voor de bouw van een ziekenhuisEn om het laatste restje van twijfel weg te vagen hij keek naar mevr. Boom en haar aanhang heb ik ze meegebrachtin aandelen, goud gerande aandelen, mag ik wel zeg gen, van de Clarenbough Chain Stores Limited te Chicago. Hier zijn ze!" En met een triomfantelijk ge baar greep hij in zijn actetas en legde een dik pak waardepapieren op tafel. Nu was de orde opeens zoek. Al le aanwezigen rezen van hun plaats op, verdrongen zich om de tafel, staarden naar de waardepapieren, die ongetwijfeld echt waren. Slechts twee waren op hun plaats blijven zitten: Riek en Corrie. Ze hadden elkanders handen gegrepen en za gen elkander aan, te gelukkig voor woorden. Toen zei Corrie lachend, maar met tranen in haar ogen: „En ik zeg je, daar zit Colverton ach ter!" Eindelijk hamerde de burgemees ter om stilte en schaarden allen zich weer om de lange tafel. Slechts drie zetels bleven leeg. Mevrouw Boom en haar aanhang hadden van de verwarring gebruik gemaakt om met stille trom de zaal te verlaten. Weer was het de bode Almekin- ders die zich geheimzinnig fluiste rend naar de burgemeester boog. „Dames en heren", zei de burger vader, die thans straalde van blijd schap niet alleen omdat alle narig heid nu ten einde scheen, maar ook omdat zijn lievelingswens, een zie kenhuis, de verwerkelijking had bereikt, „buiten wachten duizenden mensen. Het is hoog tijd dat we ons naar het bordes begeven om daar de hulde van de burgerij van Meel dam aan mr. Clarenbough in ont vangst te nemen. (Wordt vervolgd) n is het gebrek aan missionarissen ontstel lend groot. Pater Figec en rijn confrater hebben een parochie die zo groot is als cie af stand tussen L)en Bosch en Gccrtruiden- berg en dan in het vierkant; 25.000 men sen zijn aan hun priesterlijke zorgen toe vertrouwd en zij wonen vaak zo ver uit elkaar, dat zij niet regelmatig te bezoe ken zijn en niet regelmatig ter kerke kun nen gaan. De mensen kunnen niet onder richt worden, de kinderen kunnen moei lijk naar school en zo blijven deze men sen, dieze heel vrome en in wezen gods dienstige mensen voortleven in hun ar moedige staat van geestelijke intercssc- looshead. 't Is kwart voor 12, zegt Pater Figec, als wc niet opschieten is Zuid Amerika \oor de Kerk verloren „WE DOEN AL HET MOGELIJKE v Met alle mogelijke middelen trachten we de omstandigheden waarin deze men sen moeten leven te verbeteren. Er is een kliniek gekomen, een inrichting waai de mensen kunnen leren zich zelf op alle mogelijke manieren te helpen en vooral en dat is heel belangrijk is er ten school gekomen; er zijn veel te weinig scholen in Chili en de meeste kinderen krjjgen als ze e'en school bezoeken vaak niet de kans de 6 klassen af te maken, omdat ze moeten gaan werken en moeten gaan verdienen; soms maken ze zelfs de eerste klas nog niet at! Maar Pater Figee kan gelukkig ver tellen, dat hij voor zijn school maar een 100 leerlingen verwachtte en er zijn er nu al 400 'en de school is veel te klein. En dat is goed, want een school kan zo heel veel bereiken. De kinderen de ouders van een volgende generatie werden beter onderricht in hun geloof, ze w-orden meer in staat gesteld de le vensstandaard omhoog te brenger!. De school vormt de middenstand, de han delslui, winkeliers, ambachtslieden. En uil deze middenstand komen zo God het wil de priesterroepingten, meer dan uit de in weelde badende hogere standen, meer dan uit de onontwikkelde paupers. Zeven seminaristen hebben zich nu aangemeld bij de Priesters van het H. Hart; er is geen plaats voor hen. Pater Figee heeft de opdracht een seminarie te bouwen, een schone maar moeilijke aan vulling van zijn zware taak! Een taak die echter veel verlicht kan worden door „het thuisfront", door de gelovigen in Amerika, die hiertoe al in de gelegenheid zijn gesteld en deze ge legenheid graag hebben aangegrepen, door de gelovigen in Nederland ook; want Pater Figec zit nïet stil tijdens zijn vacantie; nu wordt de grondslag gelegd voor zijn missiearbeid die hij over enkele maanden weer zal hervatten, nu moeten de mogelijkheden worden geschapen, dit missiewerk vruchtdragend te doen zijn. De parochianen van Baardwijk en Be- soijen hebben Pater Figec al leren ken- r.en en op een prachtige manier hebben zij getoond hun taak als katholiek te verstaan, want Christus woorden: „Gaat en Onderwijst gelden voor ieder die Hij zegende met de genade van het ge loof in Hem. En ook de parochianen van St. Jan kennen Pater Figec nu; hij was het die gisteren op Missiezondag ■- preekte over dit grote en moeilijke werk. Er zullen er zeer zeker velen zijn die hem willen helpen bij zijn werk, die hun ofler graag willen leggen naast de grote oflcrs die de missionarissen zich ge troosten het vacantie-adres van Pater Figcie is Laageinde 65 D. „ZEGENENDE ARMEN Het beeld dat het rijke Chili de objec tieve toeschouwer biedt is niet in alle opzichten een erg gunstig beeld. Er zijn grote moeilijkheden 'en talloze problemen. Maar er is ook één ding, dat de kerk de belofte geeft van iets schoons en groots ciat te gebeuren staat, en dat is de bran dende liefde van het Chileense volk, hei hele Chileense volk ook van de atne- i.sten onder hen, hoe vreemd het ook mo ge klinken, ook van de vrijmetselaars ooi van de communisten, ook van de tallozen die niet meer practizerend ka tholiek zijn (90 van de bevolking is katholiek gedoopt, 20 is slechts prac tizerend katholiek) de liefde van hef hele volk tot de Heilige Maagd. Maria wordt door iedereen vereerd, en de feest dag van Haar Onbevlekte Ontvangenis, is het grootste feest dat de kerk in Chili kent en dan zal ook niemand zich er van weerhouden zijn verering voor Maria te tonen. Op een werkelijk vlotte manier heeft de gemeenteraad van Sprang-Ca pelle Vrijdagavond vergaderd. Er werden zakelijk kort belangrijke beslui ten genomen, zoals daar waren het toekennen van subsidies in de restau ratie-kosten van de Ned. Herv. Keik in Sprang en de toren aldaar, terwijl het voorstel tot aankoop van de pastorie der Geref. Kerk te Vrijhoeve- Capelle dat al eerder in een bestolen vergadering was besproken, ook geen enkele tegenstand ontmoette. Aan het einde van de vergadering in formeerde de voorzitter, hoe de leden er over dachten, een gecombineerde vracht- en vuilniswagen aan te schaffen; hier bleken de leden heel gun stig over te denken, zodat eerdaags wel een voorstel door B. en W ae- daan zal worden. y Er werden vervolgtens een aantal per ceeltjes grond aangekocht ten behoeve van de zuiveringsinrichting en pompge- niaaltjes voor de nieuwe riolering; alleen, lichtte de voorzitter nog toe, had men de stukjes grond van van Dommelen en A. Kerst niet meer nodig. AANKOOP PASTORIE. Ook het voorstel tot aankoop van de Gereformeerde pastorie te Vrijhoeve-Ca- pelle ontmoette geen tegenstand, al werd er wel even over van gedachten gewis seld. De heer Vos verklaarde het roe rend eens te zijn met het praeadvies en vooral de gevaarlijke verkeerssituatie vond hij goed geschetst; de linkerzijde van de weg echter achtte hij niet minder gevaarlijk dan de rechter en hij vroeg verder of de pastorie meteen gesloopt werd of eerst wanneer men het dorpshuis ging bouwen. Met de eerste opmerking was de vco»•- zitter het volkomen eens en de vraag beantwoordde hij met te verklaren, dat voor zover hij het zeggen kon, de pasto rie bleef staan tot de plannen voor het dorpshuis definitief goedgekeurd waren ten verwezenlijkt konden worden. Op een vraag van de heer Ros ant woordde hij dat de sloop wel niet ge bruikt zou kunnen worden voor 't dorps huis. En op een vraag van Mevrouw Ger- lach antwoordde hij, dat hij bij zichzelf gedacht had de pastorie zo lang te doen bewonen, door een gezin, dat toch spoe dig in aanmerking zou komen voor een nieuw huis. Ook de heer Maijers stelde nog een vraag met betrekking tot de rijwielstal ling en de parkeerplaats, die zoals uit het antwoord van de voorzitter bleek, ook door anderen gerustelijk gebruikt konden worden. Dan werd de gemeentebegroting op kele punten gewijzigd en besloot de raad zijn goedkeuring te hechten aan de nieu we gemeenschappelijke verordening met betrekking tot de Vleeskeuringsdienst, omdat bij de kring Waalwijk de gemeen ten Raamsdonk en Wtispik waren qe- voegd. VUILNISWAGEN. Aan het begin van deze vergadering, waar alle leden bij aanwezig waren, kreeg de heer Maijers al heel gauw de wind van voren, toen hij meende een aanmerking te moeten maken op de no tulen. U moet, zei hij, geen grove leu gens in de notulen zetten. En de heer Maijers wilde eten uitlating van de voor zitter in de vorige vergadering bestrijden op haar juistheid. De voorzitter vroeg echter de heer Maijers, of hij die zin snede gezegd had in de vorige vergade ring, ja of nee. Ja, zei de heer Maijers; dus zijn de notulen goed, zei de voorzit ter, de heer Maijers hierna geen kans meer gevende iets in het midden te bren gen, hoe zeer deze dat ook probeerde. De Ingekomen Stukken bergden geen geheimen meer in zich. Het voorstel tot wijziging in de leges verordening, in verband met de nieuwe jachtwet, bracht een hardnekkige heer de Bie in het geweer. Deze wees er name lijk op, dat hij voor zijn nieuwe acte al f 10,had moeten betalen, terwijl eerst nu de verordening zou worden goedge keurd en ook dus dit verhoogde tarief. Het betoog van de secretaris, die uit eenzette, dat de nieuwe jachtwet geen twee aparte actes meer kende, en men dus op de oude gemeentelijke verorde ning de nieuwe wet had moeten toepas sen, vermocht de heer de Bie aanvanke lijk blijkbaar niet te overtuigen; maar het einde van het lied was dat allen zich accoord verklaarden met de wijzigingen. Er werden vervolgens richtlijnen vast gesteld voor het verlenen van tegemoet koming aan de ouders van kinderen die meer dan vier kilometer ver een school bezochten, een vergoeding ex art. 13 der L.O.-wet. De heer de Raat had graag een enigs zins ander patroon der richtlijnen gezien maar de voorzitter betoogde, dat men bij de samenstelling ervan consequent de lijn gevolgd had van de tabellen van de loonbelasting en die zouden toch wel goed zijn en de heer de Bie was het hier volkomen mee eens. Niet zo de heer Dekkers, die al deze maatregelen, die er vroeger toch ook niet waren, wel wat overdreven vond; als de kinderen ter wereld kwamen, was hun bedje gespreid tot .zij dood gingen, vond hij! Enfin, dit verhinderde niet, dat cok dit voorstel de eindstreep vlot haalde. Volgens deze nieuwe richtlijnen wer den toten al een aantal vergoedingen ver leend, en besloten werd ook aan het Na tionaal Rheumafonds een eenmalige sub sidie te verlenen en eveneens e'en sub sidie toe te kennen in de kosten van de restauratie der Ned. Herv. Kerk Sprang. te „DE FEUILLETON van VERLICHT TORENUURWERK, Toen het voorstel aan de orde kwam tot restauratie van de toren te Sprang, verklaarde de heer Genuit zich volkomen accoord met het praeadvies, maar wel had hij verwacht een post aan te treffen voor het uurwerk en de verlichting hiter van, zoals B. ten W. indertijd toch ook hadden toegezegd. De voorzitter antwoordde hem, dat hel hier het zuiver bouwkundige gedeelte be trof, dat opgezonden diende te wor len n«ar het departement en Monumenten zorg. Waar de heer Genuit op doelde kon bij apart besluit verwezenlijkt wor den, want het college zou zeker wel zijn belofte inlossen, meende de voorzitter. Dan vroeg de voorzitter de aandacht van de raad voor de Vuilnisophaaldiens', waarbij steeds meer inwoners zich aan sloten. Maar het ophalen geschiedde zeer primitief en daarom hadden B. en W. gedacht zich een vrachtwagen aan te schaffen met losse kap, die als vuilnis wagen en als vrachtwagen gebruikt kon worden. De heer Maijers was het hier volko men mee eens (en dat deed de voorzit ter heel veel genoegen) en hij vroeg, of her de bedoeling was iedereen te ver plichten zich hierbij aan te sluiten, maar dit was nooit de bedoeling geweest, zei de voorzitter, terwijl de heer Vos er op wees, dat al eerder hier sprake van was geweest, maar dat de raad er niets voer voelde toen, zodat B. en W. thans vol komen handelden naar het gevoelen van de raad. De heer Maijers informeerde nog naar een onderkomen voor deze wagen; dit, antwoordde de voorzitter, zou men trach ten te vinden in de nieuwe brandweer- garage. i Toch, zei de heer de Raat, zou het op sommige plaatsten wel aanbeveling ver dienen de mensen te verplichten zich aan te sluiten en hij wees bepaalde punten aan waar zo maar vuil werd gestort, zo dat er verschrikkelijke toestanden waren, bijvoorbeeld aan de Loonsedijk. De voorzitter toonde zich optimistisch en hij meende te mogen constateren dat er iets veranderde in de m'entaliteit van de bevolking, die in grotten getale zich vrijwillig opgaf voor de vuilnisophaal dienst. De heer Ros wees er op dat er nu ook een chauffeur moest komen, maar de voorzitter vroeg zijn aandacht voor de oproep om een tweetal arbeidskrachten in „De Echo van het Zuiden", waarvan er een gevraagd werd inj het bezit van rijbewijs. Mevrouw Gerlach zag een bezwaar in het feit, dat er nu toch nog iemand op de wagen zou moeten staan, die de lege emmers naar beneden zou moeten gooien. Maar de voorzitter zei dat dit bezwaar bij de nieuwe wagen niet meer zou gel den. De heer Dekkers vroeg wat de ge meente jaarlijks uitgaf aan het huren van wagens en karren; op de vuilnisophaal dienst, antwoordde de voorzitter, wordt momenteel winst gemaakt, maar de an dere rekeningen voor het rijden met ge huurde wagens waren soms verschrikke lijk hoog, hetgeen te begrijpen was als men bedacht, dat het huren f 6.— per uur kostte en dat men soms met enkele wagens meerdere weken aan een stuk moest rijden. Zodat de heer Dekkers kor. constateren dat de nieuwe wagen zich zelf wel zou bedruipen. De heren Vos, van Peer en Timmer mans spraken nog over het euvel van liet maar willekeurig ergtens neer gegooi de huisvuil en men vroeg de aandacht van de politie hiervoor. Maar daar zou wel niet veel van komen, want het zat slecht met de politie, zei de voorzitter, momenteel waren er nog maar twee agenten die dienst konden doen. De heer Genuit tenslotte vroeg een soepele hantering van de verordening en de men sten ook in de gelegenheid te stel len vuil van hun tuinen, mits behoorlijk bij elkaar gebonden, mee te geven. De voorzitter kon een volkomen ge ruststellend antwoord geven en dat was hec laatste, behalve dan het sluitingsge- bed, dat hier onmiddellijk op volgde. Uw ogen zijn te kostbaar Neemt dus geen risico en koopt steeds DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstraat 25 Markt 32 Nwe. Ginnekenstr. 23 LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6