Vlijmen bouwt weer 12 woningen. DE MAN UIT CHICAGO Gemeenteraad Heusden. Gemeente koopt diverse panden. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 31 OCTOBER 1955 2 V ereniffinffsdrukwerk Familiedrukwerk Handelsdrukwerk Aankoop Industrieterrein. Waalwijkse Stoomdrukkerij Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 40) I dingsbedrag op een hoger bedrag vast te stellen. De raadsleden besloten aldus. Benoeming Commissie Woonruimtewet 1947v Bij besluit van 9 October 1953, nr. 39 werden voor de zittingsperiode October 1954 tot October 1953, herbenoemd tot leden van de Commissie als bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet 1947, de heren A. A. v. d. Broek, W. A. de Glas, A. C. KQamp, L. Verduijn en W. H. Zijlmans. De zittingsperiode dezer Commissie is derhalve m.i.v. 1 October 1.1. beëindigd, zodat de Raad, krachtens het bepaalde in artikel 8, le lid der Woonruimtewet, tot benoeming van een nieuwe c.q. her benoeming van de huidige Commissie moet besluiten. De huidige Commissie heeft thans haar 6e zittingsperiode afgesloten. Voor het moeilijke en dikwijls on dankbare doch noodzakelijke sociale werk in de afgelopen zittingsperiode door de Commissie verzet, brengen B. en W. weer hun bijzondere dank uit» ook al mochten zij htet in ieder geval zeer sporadisch gevallen zijn voorgeko men» waarbij wel eens verschil van me ning en inzicht hebben bestaan tussen het College van B. en W. en de Com missie, inzake de te nemen beslissingen. Met algemene stemmen wórdt de be staande commissie herkozen. De voor zitter merkt hierbij op dat de raad hier door blijk geeft, groot vertrouwen te hebben in de commissie. De leden van de commissie nemen allen hun functie Nieuwe straatverlichting. In hun praeadvies delen B. en W. mee dat de N.V. Provinciale Noord-Brabant se Electriciteits Mij. (N.V. P.N.E.M.) voornemens is nog dit jaar, vermoe delijk in November, het bovengronds clectrisch-net in deze gemetnte voor het overgrote deel te vervangen door een ondergrondsnet: Dit brengt noodzakelijkerwijze met zich mede, dat de huidige straatverlich ting geheel dient te worden gereconstru eerd. Aangezien dit soort werk in de aller eerste plaats technisch werk is en de ge meente niet de beschikking heeft over een technische dienst, die dit soort werk kan ontwerpen en controleren, hebben B. 'en W. in deze de hulp ingeroepen van de PNEM, die spontaan bereid was te helpen. Gaarne spreken B. en W. daarover hun erkentelijkheid uit aan het adres van de PNEM. Het plan brengt met zich mede, dat de houten masten en derhalve ook de lichtarmen, welke ten behoeve van de openbare verlichting aan deze masten zijn bevestigd, moeten worden verwij derd. Voor de op'enbare verlichting dienen nieuwe stalen lichtmasten te worden geplaatst. Op de wegen voor het door gaand verkeer is een verlichting met kwikdainplampen geprojecteerd, terwijl de woonwijken zullen worden voorzien van TL-verlichting. De totale kosten van het plan wor den geraamd op f 144.189.in welk bedrag, met uitzondering van de kosten van bestrating, zowel het schilderwerk als alle lonen en materialen zijn begre pen, welke nodig zijn voor een bedrijfs- vaardige oplevering. Vanzelfsprekend is bij de opzet van dit plan uitgegaan van de nieuwste tech nische opvattingen die m.b.t. de straat verlichting zowel uit verkeerstechnisch al?: uit doelmatigheids- en aesthetisch oogpunt worden gesteld. Het is zonder meer duidelijk, dat, nu deze straatverlichting toch gereconstru eerd moet worden, uiteraard met deze opvattingen rekening is gehouden. i Burg. en Weth. stellen voor terza ke een crediet beschikbaar te stellen van rond f 150.000.—. Vanzelfsprekend gaat de raad graag accoord met dit voorstel. De heer van den Broek zag de bewoners van de Car- in het BETERE GENRE melietenstraat en de Vrouwkensvaartse- straat in deze ook graag geholpen. Hij meende in de tekeningen gezien te heb ben, dat de nieuwe voorzieningen niet zo ver reikten. Gelukkig blijkt echter, dat de bewoners van bovengenoemde straten ook zullen gaan profiteren van de straat verlichting. De heer van den Broek heeft n.l. de verkeerde tekening bestu deerd. De heer van Dongen vindt het jammer, dat B. en W. nu niet tegelijkertijd geko men zijn met het trottoirplan. Óver dit laatste is al jaren gesproken, maar nog steeds is er niets aan gedaan. Hij spreekt over het grote gevaar dat de voetgan ger in het verkeer ondervindt. De voorzitter antwoordt hem, dat het erg moeilijk is het trottoirplan te com bineren met dit verlichtingsplan. In ieo'er geval verheugt het de voor zitter, dat hij de raadsleden kan mede delen, dat de technische ambtenaar het trottoirplan in bewerking heeft en dat het binnen afzienbare tijd de raadsleden zal bereiken. Van directe uitvoering zal nog wel geen sprake kunnen zijn, een uitvoering n.l. in D.A.K.W.-verband; dit houdt verband met de omvang van de werkeloosheid. Toeslagen, vergoedingen en ver zekering brandweerpersoneel. Door Gedep. Staten wordt er bij brief Door Gedeputeerde Staten wordt er bij brief van 7 September 1955 zeer terecht op gewezen, dat op grond van de wet van 2o November 1953 S 560, het personeel vam^de vrijwillige brandweer beschouwd wordt als werklieden in de zin van de Ongevallenwet 1921. Dit be tekent derhalve, dat dit personeel in een eventueel voorkomend geval aanspraak heeft op vergoeding wegens loonderving er. genees- en heelkundige behandeling op basis van de Ongevallenwet 1921. B. en W. stellen daarom een geheel nieuwe redactie van artikel 2 voor, die de mogelijkheid tot een aanvullende ver zekering open laat. Het komt B. en W. administratief juister voor om de onder havige Verordening in haar geheel op nieuw vast te stellen, uiteraard onder in trekking van het vorig besluit. De heer van Iersel zag graag een be paald bedrag vastgesteld voor eventuele ongevallen-vergoeding aan brandweer lieden, die niet in loondienst zijn. De voorzitter zegt, dat de wet hierin zeer ruim voorziet. Het voorstel wordt aangenomen. De raad gaat ook accoord met het voorstel van B. en W. tot het verlenen van 'optie op gemeentegrond voor een tijdvak van 2 jaren. Het betreft hier een perceel grond, gelegen aan dejuliana- straat, verkocht aan de heer A. J. Möt- ter. reiken in verband met de liquidatie van de Kring Raamsdonk. Het voorstel wordt overeenkomstig het advies van B. en W. door d eraad aangenomen. Tegemoetkoming in vervoerkosten. Er was vervolgens een voorstel van B. en W. om aan de heer Q. een ver goeding toe te kennen in vervoerkosten voor het bezoeken van een school te Waalwijk door zijn zoontje. De heer v. Dongen vraagt of het niet beter is eerst algemene richtlijnen te dien aanzien op te stellen, waarop de voorz. antwoordt dat het college van B. en W. tegen het volgend jaar met deze richtlijnen zal ko men, opdat niet elk geval afzonderlijk in een openbare vergadering behoeft te worden behandeld. De heer van Dongen sielt voor ook dit geval aan te houden en te wachten op de richtlijnen, waarna vergoeding met terugwerkende kracht kan worden toegekend. De voorzitter vindt dit niet nodig 'en brengt het voor stel in stemming, waarna het met 8 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. (Hieruit dient echter niet geconcludeerd te wor den, dat enkele raadsleden tegen de toe kenning van de vergoeding waren. En kele raadsleden wensten slechts het voor stel op te schorten). Een voorstel van B. 'en W. tot wij ziging van de .Organisatieverordening Brandweer'' was voor de heer Kamp aanleiding er naar te informeren, of ook personen buiten het brandweerpersoneel, die behulpzaam zijn bij het blussen van branden in aanmerking komen voor een uitkering bij eventuele ongevallen. „Ieder burger is verplicht hulp te verlenen", antwoordt de voorzitter, en het is toch niet mogelijk om onbekende personen te verzekeren. Vanzelfsprekend ligt de zaak anders, wanneer hulpverlening in op dracht geschiedt. Rondvraag. De heer de Glas, die als eerste het v/oord krijgt, zegt een lans te willen breken voor de woningbouw. Wij hebben vanavond vlot 1 Yi ton beschikbaar ge- J steld voor de reconstructie van de straat- verlichting. Gedeputeerde Staten zullen hiertegen geen bezwaar maken, maar als hel een paar duizend gulden betreft voor de woningbouw, dan kan dit vaak niet I doorgaan. I De voorzitter antwoordt hem, dat het Rijk niet toestaat, dat een bepaalde grens wordt overschreden. Als we konden zou den we graag veel geld uitgeven voor de woningbouw. De heer van Dongen spreekt over de particuliere woningbouw, die zo bijzonder veel moeilijkheden on dervindt bij alle instanties. Het eigen initiatief, aldus de heer van Dongen, wordt op een dergelijke manier totaal ge broken. De heer van den Broek vraagt de aan dacht van het college van B. en W. voor de verlichting van de Schotsehooglander- straat en de straat, die in aanleg is in de omgeving daarvan. De heer van Dongen spreekt over de toestand van de woningen in de bewuste bocht in de Benedenkerkstraat, die nu niet 'bepaald een verfraaiing voor de ge meente zijn en bovendien nog gevaar op leveren voor de spelende jeugd. De huizen zijn aangekocht door de provincie, zegt de voorzitter. (Wanneer we ze afbreken, krijgen we er geen bouwvolume voor terug, wanneer de provincie ze straks afbreekt, wel. Dit is de reden, waarom ze bovendien nog on derstut worden. De heer Akkermans, de nieuweling in de raad, zoals hijzelf zegt, betoogt, dat men op het z.g. Dijkje zoveel last heeft van straatventers, die de regelen van het fatsoen ernstig met voeten treden. Ook de heer Kamp en de heer Zijlmans moe ten het de heer Akkermans beamen, dat zich in de gemeente vaak lieden ophou den, die de mensen lastig vallen. De voorzitter staat enigszins verbaasd, maar hij zal de politie opdracht geven, er speciaal op te letten en de nodige maatregelen nemen. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. van het water in de Maas voor Heusden heeft nl. 4,30 plus A.P. bedragen. Na nog enige discussie ging de raad accoord met dit voorstel van B. en W. De raad besloot vervolgens over te gaan tot verlenging van de rekening courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten. Hierna kwam aan de orde de benoe ming of herbenoeming van leden en plaatsvervangende leden van de Woon- ruimte-commissie. De leden dezer commissie waren tot op heden de heren Chr. A. J. van Herpt, A. J. v. d. Kolk, Chr. van Balkom, J. M. van Wijk en M. Smits. De plaatsvervangende leden waren de beren S. J. Deurloo, L. C. Verschuur, J. L. van de Zalm, Th. van Horen en A. van Bladel, welke laatste enige tijd ge leden is overleden; hiervoor stelde de voorzitter op de voordracht de heer G. A. v. d. Eynde. Na gehouden stemming bleken alle le- uen en plaatsvervangende leden door de Raad te zijn herbenoemd. Nu was de raad door de agenda heen- gewerkt en gaf de voorzitter het woprd aan de heer van Herpt. De heer Ver schuur gaf echter te kennen dat hij een „soort" motie van orde wenste in te die nen. De raad ging hiermede accoord, doch de heer Rijke meende eerst nog te moeten opmerken, dat hij 't een vreemde handelwijze vond dat zijn ingezonden stuk niet in deze vergadering behandeld werd, doch de heer van Herpt, welke een verzoek gedaan had zich uit te mo gen spreken, daartoe wel toestemming vei kreeg. Wanneer ik, zei spreker, ge handeld had, zoals de heer van Herpt, zou ik mijn standpunt wel mondeling iri deze vergadering naar voren hebben kunnen brengen; nu ik dit vooraf schrif telijk heb ingediend, wordt het terzijde gelegd. De voorzitter zei dat dit juist het ge val was, doordat de heer Rijke zijn stuk zo laat heeft ingediend, hebb'en B. en W. zich daarover nog niet kunnen be raden; wanneer de heer van Herpt een kwestie naar voren brengt waarop nog geen direct antwoord gegeven zal kun nen worden zal die kwestie zeer zeker ook moeten wachten tot een volgende vergadering. Hierna kwam de heer Verschuur met zijn motie van orde; spreker deed een beroep op de heer van Herpt, om van zijn commentaar op het ingezonden stuk van de heer Rijke van de vorige verga dering af te zien, vooral ook omdat het stuk van de heer Rijke dat thans was ingediend niet behandeld werd. De heer Verschuur achtte het beter dat beide stukken in een volgende vergadering ge zamenlijk behandeld zouden worden. De heer van Herpt betreurt het dat niet op zijn voorstel in de vorige ver gadering was ingegaan om de behande ling van dat ingezonden stuk van de heer Rijke uit te stellen, zodat de leden van de raad dit stuk eerst had kunnen be studeren, waartoe toen geen gelegenheid was. Spreker heeft dit stuk intussen ter dege bekeken en een antwoord daarop kiaar gemaakt; wanneer dit nu moet worden uitgesteld, bestaat de mogelijk heid dat dit antwoord weer in een ge heel nieuwe vorm gegoten moet worden, v/at weer de nodige tijd vergt. De heer Rijke kwam met een tussen voorstel, hetwelk inhield, dat op zeer korte termijn opnieuw een vergadering zou worden belegd, waarin uitsluitend deze ingezonden stukken behandeld zou den moeten worden, opdat hierover uit voerig zou kunnen worden gesproken. De heer van Herpt gaf te kennen dat hij gaarne aan het verzoek tot opschor ting wil voldoen, maar vroeg als tegen prestatie dat de voorzitter de volgende vergadering op een tijdstip vast zou stel len waarop spreker in de gelegenheid zou zijn deze bij te wonen. Hoewel door de voorzitter hiertegen enig bezwaar werd geuit, werd dit toch toegezegd. Hierna werd de vergadering gesloten. Reorganisatie van de Vleeskeuringsdienst. In haar vergadering van 16 Juni 1922 besloot de raad toe te treden tot de Keu ringsdienst Raamsdonk, terwijl bij besluit van 14 Augustus 1941 terzake een ge meenschappelijke regeling werd gesloten met de gemeenten Geertruidenberg, Ma-, de c.a..en .Raamsdonk. Tot Hoofd van deze Dienst werd des tijds benoemd de heer G. v. d. Werf, die deze functie naast zijn particuliere prak tijk gedurende al die jaren tot zeer grote tevredenheid van de deelnemende ge meenten 'en van de directe en indirecte belanghebbenden op voortreffelijke en volkomen onpartijdige wijze heeft ver vuld, waarvoor 13. en W. hem alsnog gaarne dankzeggen. Het was derhalve een semi-ambtelijke dienst. De omstandigheid, dat de heer v. d. Werf op 1 Maart 1955 de pensioenge rechtigde leeftijd bereikte, was voor de Veterinaire Inspecteur van de Volksge zondheid in Oostelijk Noord-Brabant aan leiding om bij brief van 11 Febr. 1955 nr. 381 aan de Voorzitter van de Vlees keuringsdienst Raamsdonk mede te de len, dat hij het moment gekomen acht tot reorganisatie van deze Dienst over te gaan. Deze reorganisatie is gebaseerd op hel streven van.het Staatstoezicht op de Volksgezondheid om geleidelijk aan de semi-ambtelijke Diensten te vervangen door vol-ambtelijke Diensten. De gemeenten Raamsdonk, Geertrui denberg en Waspik kunnen zich bij de vcl-ambtelijke vleeskeuringsdienst Waal wijk aansluiten en de gemeente Made c.a. bij de vleeskeuringsdienst Breda, welke eveneens vol-ambtelijk is. Op de desbetreffende vraag van de heer v. Dongen antwoordt de voorzitter dat de raad nog voorstellen zullen be- Donderdag 27 October j.l. kwam de Raad der gemeente Heusden voltallig in openbare vergadering bijeen. Na opening door de voorzitter, de Edelachtbare heer A. van Delft, werden dc notulen van de vorjge vergadering vastgesteld. 1 Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de heer van Herpt, waarin deze de raad verzocht hem toe te staan zijn mening kenbaar te maken omtrent het ingezonden stuk van de' heer Rijke, cat in de vorige vergadering werd be handeld. Op voorstel van B. en W. be- sioot de raad de heer van Herpt na de afwerking van de agenda hiertoe gele genheid te geven. Van de heer G. Vos was een schrij ven ingekomen waarin deze de raad ver-» zocht hem toestemming te verlenen zijn Patates-frites-zaak des avonds een half uur langer open te mogen houden. Adres sant had zich hiertoe reeds tot de bur gemeester gewend, maar tot op heden zonder resultaat. Daar verlenging van politieuur tot de competentie van de Bur gemeester behoort, werd besloten dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. De Gebrs. Buys uit Oudheusden be klaagden zich in een schrijven aan de raad over het feit dat de gemeente Heus den van plan is een perceel grond (in 't uitbreidingsplan) van hem te kopen. Daar zij, wanneer zij dit perceel af zouden moeten staan, zich in hun be staan bedreigd voelen, vroegen zij in het schrijven of het niet mogelijk zou zijn een perceel grond van de gemeente hier voor in ruil terug te ontvangen. De raad besloot dit schrijven ter be oordeling aan B. en 'W. over te laten. Verder was er weer ingekomen een schrijven van de heer Rijke. Daar de leden van de raad een soortgelijk schrij ven hadden ontvangen, werd dit schrij ven niet voorgelezen. De voorzitter zei hierover dat dit sthrijven te laat was in gekomen, zodat thans niet tot beantwoor ding kon worden overgegaan, daar een vruchtbare behandeling ener kwestie toch zeker enige voorbereiding behoeft. Punt 4. Op verzoek van de Stichting Het Nationale Rheumafonds, besloot de naad de stichting een éénmalige subsidie te doen toekomen groot f 35 i( 1 cent per inwoner). Punt 5. Op voorstel van B. en W. werd vastgesteld een verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, met ingang van het belastingjaar 1956. De percentages zul len thans bedragen 60 voor gebouwd (vroeger 110) en 30 voor ongebouwd (vroeger 90). Punt 6. B. en !W. stelden voor over te gaan tot aankoop van het perceel kad. bekend gemeente Herpt Sectie B 1008 (industrieterrein) en tot 't beschik baar stellen van een crediet nodig voor de aankoop en de ontsluiting van dit terrein. Dit terrein is geschat door drie deskundigen, welke een prijs hiervoor hebben geraamd a f 0.90 per m2. B. en W. verzochten de raad hen machtiging te verlenen indien deze prijs iets hoger zou blijken te moeten zijn toch dit perceel aan te kopen. De heer van Herpt wilde weten wat B. en W. vérstaan onder ontsluiting van dit terrein, waarop de voorzitter ant woordde dat hiermede het aanleggen van een toegangsweg bedoeld werd. De heer van Herpt had dit liever duidelijker om schreven gezien, nu heeft spreker de me ning als zou de raad moeten toestemmen in het geven van blanco crediet. De heer Ver^huur gaf te kennen dat wanneer men eenmaal de ontsluiting van dit terrein ter hand zou nemen, hij ook gaarne hierin gekend zou worden. Spre ker was tevens van oordeel dat de ont sluiting van een industrieterrein inhoud het aanleggén van straten op het terrein zelf, het aanbrengen van riolering, gas, licht en waterleidingen. De voorzitter deelde échter deze me ning niet; men moet volgens V. afwach ten wat voor industrie zich daar gaat vestigen, of het een grote of een kleine is. of er grote of meerdere kleine gebou wen komen te staan enz.; de hoofdzaak is echter de toegangsweg, zodat het in dustrieterrein bereikbaar is. i De heer Rijke gaf een toelichting op de terreinhoogte, deze bedraagt 4,90 m plus A.P., zodat men niet bevreesd behoeft te zijn voor hoog water; de hoogste stand Er was Vrijdagavond in Vlijmen een belangrijke vergadering van de Zuivelfabriek en om de hierbij geïnteresseerden onder de raads leden m de gelegenheid te stellen deze vergadering bii te wonen had men het aanvangsuur van de gemeenteraadsvergadering be steld op half zeven, zodat inderdaad de betreffende leden de gele- CherldHhaIdden de be,an&ri-ike beslissingsvergadering van de boterfabriek mee te maken. In een behoorlijk tempo heeft de raad een aantal besluiten genomen, waai onder enkele verstrekkende en verheugende waren, zoals de bouw van 12 woningwetwoningen en voorts diverse aankonen van bük hébbenU,Zen' Waarbij WCl bICek dat B' en W- een vooruitziende De notulen werden goedgekeurd en bij de ingekomen stukken was een of ander rapport dat de heer Vorstenbosch de gelegenheid gaf te vragen hoe het zat met het geschil, waarvoor de heer Govers de aan dacht had gevraagd. De huizen, die het hier betrof, bleek uit het antwoord van de voor zitter, waren geheel en al klaar; in derdaad had de heer Govers be zwaren kenbaar gemaakt namens de bewoners, maar de voorzitter had hem gevraagd die bezwaren op papier te zetten en in te dienen en hierop wachtte men nu al 2M> maand; waren die bezwaren, aldus de voorzitter, niet van die aard dat men het niet nodig achtte ze even op schrift te stellen, dan was het ook niet nodig dat de raad er nu op inging. Van H. v. d. Wiel besloot men grond aan te kopen en aansluitend hierbij ook van de firma Kuys, eveneens in de Vliedberg. Het aan tal personen met wie nog geen over eenstemming is bereikt, neemt steeds af, zei de voorzitter; de bui trekt over. Ten behoeve ^'an de verbreding van de Karrestraat kocht de raad een strook grond van C. Diepstra ten, nadat de voorzitter geruststel lend had geantwoord op een vraag van de heer Vorstenbosch of men niet in conflict zou komen met de bewoners die destijds om niet een stuk hadden moeten afstaan voor een trottoir. Dan stelden B. en W. voor een stuk grond te kopen aan de Burge meester v. d. Venstraat met de daarop staande woning van de heer J. v. d. Wagenberg; en verschillen- „DE FEUILLETON van ECHO VAN HET ZUIDEN" de raadsleden stelden hieromtrent vragen, zoals de heer v. Bokhoven, die vroeg wat de bedoeling was van deze aankoop, waarop de voorzitter antwoordde dat het voor alle doel einden geschikt was; en zoals de heer Vorstenbosch, die opmerkte dat men geen oude huizen moest gaan kopen; men had al last ge noeg met de eigen woningen; en ook de heren v. Helvoirt en v. Noije zei den er het hunne van, totdat de voorzitter dan maar voorstelde het punt in geheime vergadering te be handelen, dan kon hij precies ver tellen hoe de vork aan de steel zat. Het volgende voorstel betrof de aankoop van enkele percelen land in „de acht zaligheden" van de heer Achten, en de heer v. Bokhoven verwonderde er zich zeer over dat deze grond bestemd zou zijn zoals het voorstel luidde: voor de dienst gemeentewerken. Dat was een on dergeschikte reden, bleek uit het antwoord van de voorzitter; inder daad, eerdaags zou de dienst ge meentewerken achter het gemeen tehuis vandaan moeten en dan kon men op deze terreinen enig mate- ïiaal opslaan; de hoofdreden van van dit voorstel echter was het plan van B. en W. nu deze zaak daar in handen te hebben, want het werd hoog tijd dat de toestand daar eens werd gesaneerd. De heer Vorstenbosch noemde nog een ander terrein dat geschik ter was voor gemeentewerken, maai de voorzitter merkte op dat de prijs van dit terrein te hoog was; de prijs van het in het voorstel bedoelde stuk bedroeg slechts ƒ500.—, ant woordde hij op een vraag van de heer Dekkers en het slot van het Op een wijze ook, die geheel enig van allure is. Want nu ik toch aan het geheimen ontraadselen ben hij negeerde standvastig de dreigen de blikken en het hoofdschudden van de Amerikaan wil ik nog 'n ander geheim verklappen. Geduren de de feesten heeft de echte rar Clarenbough dit met een glim lach naar Jongejans, die glanzend naast Clare zat voortdurend in onze omgeving vertoefd en heeft met eigen ogen kunnen vaststellen welk groots en hartelijk welkom onze burgerij heeft bereid aan een, wiens vader een geëerd lid onzer burgerij is geweest. De echte mr Clarenbough heeft het optreden van de heer Jongejans persoonlijk tegenover mij geautoriseerd en goedgekeurd. De echte mr Claren bough overhandigde persoonlijk de over mij!" En hij wees naar Colver- ton, die ni^v/ellicht voor het eerst van zijn leven van verlegenheid bloosde. De mededeling werkte als een bom. Corrie greep van pure ver rukking de hand van De Gooyer, die daartegen geen bezwaar bleek te hebben. Slager Speknek lachte zijn breedste glimlach naar de bur gemeestersvrouw en Clare keek als een wijze uil, die het allemaal wel wist, het gezelschap aan en daarna Jongejans, die al even ingewijd zat te lachen. Alleen Riek de Ruiter zat doodstil en .staarde als verwezen naar haar tafelbuurman, die nu op rees uit zijn stoel. „Dames en heren", zei hij, „de kat is uit de zak. De burgemeester had ik gevraagd het stil te houden tot na mijn vertrek. Maar hij heeft dat niet gedaan „Dat kon ik niet", zei de burge meester, „denkt u dat we u met stille trom laten vertrekken? Geen sprake van!" „Goed. Ik neem het u niet kwa lijk, integendeel. Maar nu moet ik wel even opheldering geven. Ik had inderdaad de uitnodiging van mr De Gooyer ontvangen en had. Ik ging niet met de Holland- Amerika-lijn, maar met een Franse boot en landde in Cherbourg, van waar ik per auto door Frankrijk en België zwierf en tenslotte in Meel- dam belandde, een dag nadat de of- zo gelukkig opgelost is, hebt u te danken aan uw comité-lid mejuf frouw de Ruiter. U hebt haar trou wens niet alleen te danken, maar ik óók. Want wanneer alles gaat zoals wij ons hebben voorgesteld, zal het ficiële ontvangst door u was vast- Hollandse bloed blijvenik hoop vorstelijke gift, die ons de bouw van een ziekenhuis mogelijk maak- was van plan da3raan gevolg te ge- te. De echte mr Clarenbough, dames ven' wist echter niet dat u hier en herenzit hier recht tegen- in Meeldam zulke grote plannen gesteld. U kunt zich voorstellen hoe verbaasd ik was, toen ik in de kran ten las van de feestelijke ontvangst van mr Clarenbough! Ik besloot na tuurlijk dit zaakje uit te zoeken en de bedrieger te ontmaskeren. Mijn vroegere secretaresse, Miss Wyatt, raadde mij dit af. Zie de zaken eerst eens aan, zei ze, en probeer er ach ter te komen hoe de vork in de steel zit. Dan kun je altijd nog optreden. Het kwaad is nu toch al gebeurd. Het was een wijze raad, zoals ik er al zoveel van Miss Wyatt genoten heb. En ik kan meneer Jongejans er alleen maar geluk mee wensen dat hij er in geslaagd is mij deze dame te ontfutselen. Houd haai- in waar de, meneer Jongejans, met zo'n vrouw naast u kunt u het ver bren gen!" „Ja, daar ben ik nu wel grondig van overtuigd!" glunderde Wim. „Van alle kanten kreeg ik mede delingen over deze zaak, onder an dere van ons aller vriendin mevr. Boom, Gelukkig heb ik elders mijn licht opgestoken en dat deze zaak dat ik me duidelijk genoeg uit druk Nu waren allen van tafel opge staan» Het regende gelukwensen, de burgemeester hief zijn glas en toast te op het jonge paar. Riek, nog steeds half verwezen, glimlachte. „Dat had je niet gedacht, hè?" fluisterde Corrie haar schelms toe, „dat je nog eens met een million- nair zou trouwen". „Ik zou dan ook aan mijn bijdra ge aan het ziekenhuis de wens wil len verbinden, dat het in de toe komst ons beider namen zal dra gen!" besloot Clarenbough zijn re de. Het hartelijk applaus dat hierna opsteeg, bewees wel dat het ver zoek in goede aarde was gevallen. „Maar nu zou ik wel eens willen weten", vroeg de burgemeester, „hoe meneer Jongejans hier zo te- rechtertijd arriveerde. Want als ik me niet vergis, was hij onder de in druk van de eh.... moeilijkheden, die zo plotseling op zijn weg waren geplaatst, niet van plan hier ooit weer terug te keren". Jongejans stond op. „Mijn aandeel in de zaak, tenmin ste de laatste dagen", zei hij enigs zins verlegen, „is niet zo roemrijk, om het maar zacht te zeggen. Ik ben u allen dankbaar dat u het verge ven en vergeten zo vlot in de prac- tijki hebt gebracht. Maar ik wil u wel zeggen dat in de toestand, waarin ik verkeerde, de situatie zo volkomen reddeloos bleek, dat ik er geen gat in zag. En onder de ge geven omstandigheden volgde ik de weg van de minste weerstand. Ik nam de benen. Mijn weg voerde naar Kwardam en reeds halverwe ge, toen de frisse wind door 't open portierraam me zo'n beetje had af gekoeld, begon ik te zien hoe mis selijk ik me gedragen had. Maar ondanks dat schuldbesef zag ik nog steeds geen mogelijkheid de situatie op te helderen. Ze hadden me die verschrikkelijke brief laten teke nen en alles stond zwart op wit. Ik was inderdaad een figurant, een bedrieger, zo u wilt. En toen dacht ik aan de dame die thans naast me zit en hij wees op Clare die mij in vroeger dagen van heel na bij heeft gekenden in de toekomst nog veel nader zal leren kennen. Miss Wyatt, die hier ver toefde als secretaresse van 'mi- Col- verton, had ik reeds ontmoet; zij had mij duidelijk gemaakt dat ze 't spel had doorzien en zoals mr Col- verton reeds heeft verteld, zij wist hem te beïnvloeden niet dadelijk de zaak op te blazen, maar eerst eens af te wachten. Ik ben dan ook naar haar hotel gegaan. Het was rijkelijk vroeg, zo dat ik eerst maar een uurtje aan de kant van de weg heb zitten medi teren. Ik heb het hele verhaal ver teld en verwachtte een geweldige boetpredikatie. Inplaats daarvan heeft ze gelachten, zoals ik het nog zelden meemaakte. Ik kan u wel vertellen dat niets me die dag zo zeer heeft verwonderd, maar ook geestelijk en lichamelijk zo heeft opgeknapt als die reactie. Toen we eindelijk rustig zouden gaan zitten praten, werd meneer De Gooyer aangediend, die mr Col- verton wilde spreken (die echter afwezig was), zoals hij later ver telde, met het doel alles op te biech ten en hem om raad en zo mogelijk om hulp te vragen. Mr Col verton genoot blijkbaar nogal het vertrou wen van diverse comitéleden dit met een ondeugende blik naar Riek Toen alles verteld was, besloten we zo gauw mogelijk uit Kwardam te vertrekken en ergens in de buurt rustig krijgsraad te houden.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 6