KAATSHEUVEL VMLWYK BERNDIJK Het yrouden leest dier arbeiders DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 NOVEMBER 1955 werd reeds na vijf minuten ge maakt, terwijl het tweede '11 half uur op zich liet wachten. Deze ruststand gaf de verhouding dan ook slecht weer. Beide ploegen speelden deze helft bijzonder slecht. Hel bar slechte veld was ongetwijfeld mede de oorzaak hiervan. Na de rust kwam vooral Was pik tot veel beter spel. In dit verband verdient de voorhoede, waarin twee reserves waren op genomen, een pluim. Met frisse aanvallen sneed zij door de ver dediging van Haamsdonk. Het doelpunt dat 10 minuten na ue rust werd gemaakt, was dan ook zeker verdiend. Het was Vei- voort die hem dat "leverde. Tien minuten voor het einde scoorde hij de winnende goal. Het tweede doelpunt werd gemaakt door re serve H. Zijlmans, toen de twee de helft van de wedstrijd onge veer 20 ininuten oud was. Deze jonge voorhoede, die met haar vijf man samen nog geen honderd jaar tellen, biedt goede vooruitzichten voor de toekomst. VLIJMEN. Vlijm. Boys 2DESK 3 91. Vlijm. Boys 2 speelde 'n thuis wedstrijd tegen DESK 3, Kaats heuvel en Vlijmen was belust op revanche voor de grote nederlaag enkele weken geleden in Kaats heuvel geleden. Vlijmen is hier in geslaagd, maar de uitslag gaf de krachtsverhouding niet weer. Wel was de overwinning door Vlijmen verdiend. Voor rust gingen beide ploe gen goed tegen elkaar op, maar voor het doel was Vlijmen ge-' vaarlijker. Uit twee goede aan vallen volgden twee doelpunten, waarmede de rust in ging. Na de rust deed DESK alle moeite om in de stand verande ring te brengen, wat hen spoe dig gelukte. Een achterspeler van de Boys werkte de bal in eigen doel, 21 Vlijmen zag het ge vaar in en trok ten aanval. De linkshalf van DESK bracht deze aanval tot staan, de hal kwam dicht bij de outlijn en om deze binnen de lijnen te houden, span de hij zich zeer in, schoof langs de lijn en kwam met zijn hoofd tegen een ijzeren paal. Hij liep 'n hoofdwonde op en stelde zich onder doktersbehandeling. DESK was even de kluts kwijt en Vlij men voerde de stand geleidelijk op tot 91. Tegen het einde pro beerde DESK, dat goed vol hield, nog een tegenpunt te scoren, maar de verdediging van de Boys wgg.-QP llaa'' èn 't bleef 9-1. Baardwijk 4Vlijm. Boys 3 12 Tegen de verwachting in won lijm. Boys 3 in Baardwijk met 2—1. RKJVV 1Vlym. Boys 1 41. Zondag speelde Vlijm. Boys 1 uit tegen RKJVV uit Den Bosch. Vanat de al trap was het *n hoog staande wedstrijd en om beurten waren beide doelen in gevaar. De Boys werden zelfs iets sterker maar het succes kwam aan de andere kant; RKJVV nam de leiding. De Boys, niet ontmoe digd, trokken ten aanval en zij maakte spoedig gelijk, 11. Het spel golfde op en neer, maar de rust ging in met gelijke stand 1-1. Na de rust in het begin de zelfde strijd, maar toen RKJVV de stand op 21 bracht, waren zij niet meer te houden en voer den de stand geleidelijk op lot 41, zodat het einde kwam met een geflatteerde overwinning voor KKJVV. HAARSTEEG. Haarsteeg 2—Heusden 2 11. De Haarsteeg reserves hebben tegen het 2e elftal van Heusden een zeer goede beurt gemaakt. Niet alleen wisten zij tie halve buit voor zich op te eisen, maar gezien de vele doel rijpe kansen die onbenut hieven, hadden de reserves zeker de overwinning verdiend. De reserves van Heus den bleken niet zulke gevaarlij ke tegenstanders als aanvanke lijk werd gevreesd; ook hier ont brak de juiste man op de juiste plaats. Direct nadat de bal aan het rollen was gebracht, namen de gasten het initiatief in han den en de defensie van de thuis club moest in deze beginperiode vaak handelend optreden. Naar mate de tijd verstreek, deed ook de thuisclub van zich spreken en moest de doelman van Heusden vaak ingrijpen. Toch waren het de gasten die voor 't verstrijken van de eerste helft de score wis ten te openen, 10. Na de hervatting was de thuis club het meest in het offensief, l it een der vele aanvallen was het linksbinnen v. Oijen, die met een hard en goed gericht schot de partijen weer op gelijke voet bracht. Haarsteeg kreeg in het laatste half uur vele Drachtige scoringskansen, maar die wer den meestal hopeloos verknoeid. Met Heusden in de aanval kwam het einde van deze sportief ge speelde wedstrijd. Zangkoor St. Cecilia. Op een Vrijdag j.I. gehouden vergadering van het parochiëel zangkoor St. Cecilia had o.a. ook een bestuursverkiezing plaats, waarin nu na stemming de vol gende heren zitting hebben G. v. d. Linden, voorz.; Fr. v. d. Ven, secr.; P. Smulders, pen- ningm.G. Sins, comitnissaris. Ernstig ongei al. Zondagavond j.I. c.irca 8 uur had in de Sweensstrajit een ern stig ongeval plaats. De Heer J. L- uit Waalwijk reed met zijn bromt iets tegen een lantaarn paal en kwam hierdoor zeer ern stig te vallen. J. L. was ernstig aan het hoofd gewond en in be wusteloze toestand. Dr .Raay- makers uit Kaatsheuvel verleen- de heer H. Glaudemans, EHBO-er, de eerste hulp, waar na liet slachtoffer in zorgwek kende toestand naar het zieken huis te Tilburg werd overge bracht. De Zeereerw. Heer Pas toor E. Rietra was ook direct Ier plaatse. Zilveren jubilaris. Antoon Smulders als lid van het parochieel zangkoor werd aan genomen. Toon, zoals de heer Smulders beter bekend is, is een zeer bekende tenor-solist, die als zodanig jaren zijn plicht vervul de in onze kerk. Ook bekleedde S. verscheidene jaren de functie van voorzitter en deed dit met volle yver en toewijding, evenals hij zijn zeer vele solo's zong ter ere Gods. Zeer zeker zal het zangkoor deze dag niet onopgemerkt voor bij laten gaan. Wij ook danken Toon Smulders namens alle paro chianen en feliciteren hem met dit jubileum. Grootse plannen in onze parochie. Vanaf de preekstoel Zondag morgen deelde onze pastoor, de Zeereerw. Heer Rietra, grote plannen t.a.v. Berndijk aan zijn parochianen mee. Hierin memo reerde de pastoor 't beslaan van Berndijk in vroegere jaren, hoe liet aantal zielen eerder terug dan vooruit ging. doordat Bern dijk geen enkele verbetering kreeg. Tot voor enkele jaren de groei en de bloei van Berndijk is begonnen. Vanaf 1950 (toén pastoor Bictra hier werd be noemd) is het aantal zielen ge stegen vanaf 1400 tot 2000. Sindsdien is er een heel nieuwe woonwijk aangelegd met nieuwe wegen, verlichting, bloemperken en gazons door deze grootse verfraaiing en uitbreiding, die nog voort zal duren, ziin ook de scholen en kerk te klein gewor den in deze parochie. Grote plannen zijn er nu ge maakt en deze worden ook ten uitvoer gebracht. Er zal, aldus pastoor metra, 'n nieuwe moder ne jongensschool komen met 8 klassen alles is hiervoor reeds gereed, men kan niet de bouw ueginneri, maar door de overheid is bet bouwen van grote gebou wen tijdelijk stopgezet, waaron- T« c!"s °°k de Jongensschool alt. Er komt ook een nieuwe meisjesschool, eveneens met 8 klassen, ook zo 'n kleuterschool waarin men 3 of 4 klassen zal onder brengen en dan 't voor naamste': 'n Kerkelijke commis sie heeft het nodig geacht dat er een nieuwe parochiekerk komt. De huidige kerk telt maar 300 zitplaatsen en uitbreiding is niet meer mogelijk. In de Berndijk- sestraat, tegenover de nieuw- zal de nieuwe kerk met 900 zitplaatsen, komen. Daar ook zal dus het parochiecentrum ge vestigd worden. De pastoor vroeg voor dit laat ste, de nieuwe kerk, de volle fi nanciële medewerking zijner pa rochianen. Voorlopig zal hier voor 'n maandelijkse collecte in ue kerk gehouden worden. Geef hiervoor mild en help zo de pas toor zijn zware taak, het hou wen van een nieuwe kerk, te ver lichten. Laten we allen ten volle mede werken aan dit mooie en grootse olan, waarin wij in de toekomst ook ons dagelijks profijt van zullen hebben. St. Nicolaas in Berndijk. Door een grote schare belang stellenden, vooral veel jeugd werd St. Nicolaas met 5 zijner knechten Zaterdag j.I. afgehaald vanat het missiehuis St. Anlo- mus Vandaar maakte men on der toepasselijke muziek van de Kon. Er. Harmonie St. Jan een glorieuse tocht door het nieuwe gedeelte van Berndijk. Aan de Crisnimstraat maakte de Kon. Erk. Harmonie Euphonia haar opwachting en begeleidde St. Ni- coalas op zijn verdere rondganf door Kaatsheuvel. Agenda. Maandag 21 Nov. 8 uur oprich tingsvergadering feestcomité hij I n. v. Boxtel. Maandag 8 uur repetitie Kon. Erk. Harmonie St. Jan. Dinsdag 7.30 uur oefenavond voor biljartver. „Poedelvrees" Woensdag 7.30 uur repetitie van toneelver. Maria Goretti. O Begin 1956 gaat de K.A.B. feest vie ren en daarvoor is volop reden, want de organisatie, die nu de naam K.A.B. draagt, herdenkt dan haar vijftig jarig bestaan. En het zal ongetwijfeld voor de leden en de verdere geïnteresseerden bij deze herdenking belangstelling wekken hoe destijds de oprichting van de eerste arbeiders-organisatie in Kaatsheuvel is tot stand gekom'en. We kregen dezer dagen inzage van de notulen, die een paar lijvige boekdelen vormen en met recht reeds in een der eerste verslagen „het archief" worden genoemd. Met grote accuratesse en uit gebreidheid staat daarin het ontstaan en het verdere leven van de organisatie ge notuleerd. Beslist een voorbeeld voor an dere organisaties, die vaak zitten te worstelen met een actief secretariaat. We vinden dan in het eerste notulen boek een brief van Zijne Exc. Mgr. W. v. d. Ven, bisschop van 's-Bosch, van 3 Dec. 1905, waarin aan de Weleerw. Heer L. C. J. M. van Heeswijk, kapelaan te Kaatsheuvel (par. St. Jan) geschre ven wordt: Ons is ter kennis gebracht, dat te Kaatsheuvel zal opgericht worde.i een R.K. Volksbond. Tot steun dezer vereniging hebben wij gemeend wel te doen, haar een geestelijke adviseur toe te voeg'en, en goedgevonden aan Ueerw. deze verdienstvolle taak'van adviseur op te dragen, gelijk wij doen bij deze. De godsdienstige, zedelijke, stoffelijke en maatschappelijke- belangen van den nieuwen Volksbond zijn door ons gaarne aan uwe wijsheid, beleid en ijver toeve-- trouwd. Hoogachtend, De Bisschop van 's-Bosch, (w.g.) W. van de Ven. Begrijpelijk was aan dit schrijven iets voorafgegaan, dat voldoende grond gaf, om de Bisschop kennis te geven van de planrfen, die er bestonden, doch eerst toen deze benoeming en hiermede de volle goedkeuring der plannen, was af gekomen, kon er verder gewerkt worden. En er werd met voortvarendheid aan gepakt, want de noden waren groot en in alle arbeiderskringen werd aangevoeld, dat alleen in eendrachtige samenwerking verbetering kon worden verwacht. De eerste taak, die Adviseur van Hees- wijk te volbrengen kreeg, was een voor lopig bestuur te vormen en concept sta tulen en huishoudelijk reglement saam te stellen. In de spreekkamer van het klooster der Eerw. Zusters in de „Vaartkant", te genwoordig Gasthuisstraat, werden drie vergaderingen gehouden, waarop aanwe zig waren de heren Jan van Amelsvoort, schoenvak, Berndijk; Adrianus Aarts, looiers vak, Kaatsheuvel; Cornelis Brands, schoenvak, Kaatsheuvel; Jan v. d. Ho ven, timmervak, Kaatsheuvel; Waltherus Poestenberg, schoenvak, Kaatsheuvel; Ja cobus van Trier, schoenvak, Kaatsheu vel 'en Christianus Vesters, schoenvak, Kaatsheuvel. „Om alle belangstellenden gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van wat een R.K. Volksbond beoogt, werd besloten in een vergadering van de H. Familie, waartoe het merendeel van de i mannelijke ingezetenen van Kaatsheuvel behoort, deze R.K. Volksbond te bespre ken. Daarom werd :door de Geestelijke Adviseur het wezen, het doel, en de in richting van den R.K. Volksbond uiteen gezet, de statuten en het Huishoudelijk Reglement besproken en toegelicht." De komende vergadering werd voor iedereen toegankelijk gesteld. 21 Januari 1906 volgde deze vergadering, waarvan we zeer uitvoerige notulen, in zijn ge heel opgenomen in „De Echo van het Zuiden' terugvinden. De aanvang dezer notulen luiden Reeds lang voor het aangekondigde uur was de grote zaal van Euphonia, door het bestuur dezer vereniging voor dit doel afgestaan, gevuld met belangstellen der. en toen de Weleerw. heer van Hees- wijk ongeveer ten vier ure de vergade- ting opende met den alouden, schonen groet „Gelooft zij Jezus Christus", toen was de zaal tot in alle hoeken opgepropt met arbeiders, ja tot zelfs ver buiten in den tuin, stonden ze, regen 'en koude trotserend. De Geestelijke Adviseur leid de deze eerste vergadering. Wanneer spreker dan het doel van de op te rich ten bond uiteenzet, zegt hij o.m. „het rechtstreekse en onmiddellijke doel van sociale verenigingen, zoals onze Bond er ene is, is de bevordering van het tijdelijk welzijn der arbeidende klasse. Wanneer men mij vraagt, aldus spreker, waartoe dient de R.K. Volksbond, dan kan ik slechts in algemene bewoordingen ant woorden en zeggen: Die bond dient tot medewerking aan de oplossing van de sociale quaestie. Wanneer men mij ver volgens vraagt: Wat zal onze bond dan doen, dan zeg ik: Trachten om binnen de maatschappelijke verhoudingen verbete ringen aan te brengen, en het tijdelijk welzijn der arbeidende klasse bevorderen. En als men mij dan tenslotte vraagt: hoe en op welke wijze zal onze Bond dat deen, dan zeg ik: met wijsheid, voorzich tigheid en ordelievend. Het verdere betoog van Kapelaan van Heeswijk is samen te vatten in een waar schuwing 'en opwekkig om paraat te zijn tegen het geweldig opwassend socialisme, waartegen de R.K. Volksbond in eigen plaats een dam moet opwerpen. Na de rede van de Geestelijk adviseur werdt overgegaan tot verkiezing van een bestuur, met als resultaat, dat gekozen werden: W. Roestenberg, president; C. Brands, vice-pres.; Chr. Vesters le secr., Jan v. d. Hoven, 2e secr., Adr. Aarts, J. van Amelsvoort 'en Jac. v. Trier, com missarissen. Reeds op 3 Februari werd de bis schoppelijke goedkeuring op de statuten verkregen; in Maart werd besloten tot de oprichting van een leesportefeuille; werd de oprichting van een ziekenfonds besproken. In Mei werd overgegaan tot het op richten van een bescheiden leesbiblio theek; de president benoemd in de op te richten ziekenfonds. In Juni werd het eerste succes geboekt in de actie tegen de broodverkoop van patroons aan arbeiders en werd een zeer druk bezochte algemene ledenvergade ring gehouden met als spreker de We! eerw. heer Franssen uit Baardwijk, die op zeer bevattelijke en polulaire wijze de inrichting en de werking van het Dio cesaan Ziekenfonds uiteenzette met het gevolg dat tot oprichting van een zieken- tonds besloten werd, waarvoor reeds in Juli daaropvolgend een bestuur werd gevormd. In September werden de eerste stap pen gedaan om te komen tot de oprich ting van een coöperatieve vereniging. Op een zeer druk bezochte ledenver gadering in de maand October trad de heer van Rijen uit Tilburg als spreker op. Na eerst het nut 'en de noodzake lijkheid van de Katholieke arbeiders-or ganisatie besproken te hebben, behandel de hij in zijn tweede gedeelte „het Secre tariaat van de Arbeid", waarvan spreker de diocesane secretaris is, de hoop uit sprekend, dat deze instelling ook voor Kaatsheuvel een krachtig middel zal we zen om de R.K. Arbeidersbeweging te doen bloeien ten bate van zijn leden. Zo beleefde de R.K. Volksbond te Kaatsheuvel zijn eerste jaar, waaruit we mogen concluderen, dat er een activiteit bestond, waarop de leden van nu met trots mogen terug zien, zich de vraag stellend, of eenzelfde activiteit in onze tijden van nog moeilijker problemen, niet evenzeer nodig moet worden geacht. Wordt vervolgd. GESLAAGD. Voor het in Den Haag gehouden exa men voor de Rijkswaterstaat-administra- tie-cursus afd. Personeelszaken, Post- en Archiefzaken, slaagde onze plaatsgenoot de heer N. Glaudemans. EEN GOED GESLAAGDE CONTACT-AVOND. Het bestuur en docenten, de ouders der leerlingen, de verloofden en de werk gevers, werd Zaterdag in de zaal van c.e heer Piet van Dun een gezellige avond aangeboden, die zeer zeker zijn doel niet gemist heeft. De zaal was ge heel bezet alleen misten we, ondanks alle andere geboden steun van deze ca tegorie, vele werkgevers. Op het uitstekend voor deze gelegen heid te gebruiken revue-toneel speelden een groep tweede jaars dagschool leer lingen van de Mater Amabilisschool, waarvan deze avond uitging, een aardig toneelstukje van Jook van Bergen, geti teld „Marny grijpt in". Mej. Mia de Valk, directrice van de school, leidde de avond met een kort verklarend welkom in. waarna „Marny" ten tonele trad. We kunnen ons voorstellen dat Mevr. v. d. Dungen-Smolders, die de regie van het spel verzorgde, geen gemakkelijke taak gehad heeft in een korte zes weken te bereiken wat hier vertoond werd. De Kaatsheuvelse aangeboren eigenschap te beschikken over een grote dosis toneel vrijheid en enthousiasme voor het spel daarbuiten gelaten, meet dictie en gebaar, spel en voordracht toch wel veel oefe ning gekost hebben om het succes te be halen, dat het spel verdiende. Zeker, er was hoog genoeg gegrepen e i we betwijfelen het, of alle hoorders het fijne genoten hebben, dat de schrij ver in zijn werk heeft gelegd. Mevr. v. d. Dungen, heeft .echter zeker bewezen, over capaciteiten te beschikken, die zeer gewaardeerd, nog meermalen gevraagd zullen worden. Na het spel, dat een kleine twee uren duurde, werd een gezellig dansje gelegd, dal nog meer dan het toneelstukje het onderling contact ten goede komt, tussen ae verschillende kringen, die genodigd waren. ST. NICOLAAS IN KAATSHEUVEL. Zaterdag was geheel jong Kaatsheu vel op de been. Het weer kon in Spanje niet beter geweest zijn en daarom had St. Nicolaas er geen spijt ven naar het Noorden gekomen te zijn. Hij liet zich nartelijk verwelkomen op het gemeente huis, waar hij burgemeester Mr. v. d. Heijden beloofde in het volgend seizoen incognito eens een bezoek aan de Efte- ling te brengen, waarvan het bestaan hem nog onbekend was. De Tiroler-drumbaod roffelde er lus tig op los, toen de H. Man, gezeten in een calech zijn rondwandeling begon met een bezoek aan de parochie Berndijk, waar de harmonie St. Jan met drumband voor de begeleiding zorgde. Terug op zijn rondwandeling naar Kaatsheuvel, werd hij opgewacht bij de Crispijnstraat door de harmonie van het Kon. Muz. Gez. Euphonia, die met de drumband de ronde vervolgde tot de Julianastraat. Daar was het de beurt aan Apollo met zijn drumband om de rest van Kaats heuvel de gelegenheid te bieden de Hocg- eerw. gast te begroeten. Terwijl de H. Man vriendelijk buigend en zegenend de harten der kleinen veroverde, hadden zijn zwarte Pieten geen handen genoeg om met e'en innemend gebaar het jon ge volkje gerust te stellen en voor zich te winnen, 't Was een echt leuke dag voor het jonge goed. ONTSPANNINGS- EN ONTWIKKE LINGSAVOND. In de zaal van de Gildenbond hield de K.A.B. Zaterdag zijn tweede Ontwikke- hngs- en ontspanningsavond van het' winterprogramma. Na een welkom door de voorzitter Jan Beerens, hield de Zeer eerw. Pater Fidentius een interessant betoog over „Ons dorp verandert". t Was voor hem geen kunst, om in zijn bloemrijke, gezapige taal z'n gehoor te boeien. Met zijn kijk op dit moderne leven, dat geheel andere eisen stelt aan opvoeding, vorming, socialisering en maatschappelijke scholing, stelt hij de noodzakelijkheid van aanpassing en ac tiviteit, om niet te verliezen, wat in zo veel jaren van ernstige inspanning ver overd is. We moeten paraat zijn en blij ver; ook in de omstandigheden, die ge heel anders geworden zijn en nog ver anderen zullen. De tijd eist onze gehele persoon met al zijn krachten. Na de rede van Pater Fidentius werd het mooie filmwerk vertoond „Dienders en Dieven". Wel een oude filmprent, doch die het in zijn Italiaans milieu nog uitstekend doet. BEKRONINGEN. Op de provinciale pluimveetentoonstel- ling te Waalwijk behaalde de heer Tuer- lings met vijf inzendingen ook vijf prijzen met drie eerste prijzen èn de heer P. Elshout met een inzending een eerste prijs. FILMAVOND LEVENSSCHOOL. A.s. Dinsdagavond zal in de bioscoop zaal van dhr. Smit een besloten film voorstelling plaats hebben, bestemd voor de leerlingen van de Katholieke Levens school voor jonge arbeiders. Na een korte inleiding, die tot doei heeft de jongens duidelijk te maken, d"t ook het filmbedrijf een bedrijf is, wordt vertoond de pas kort geleden verschenen Duitse film: „Emiel en zijn detectives naar de bekende roman van Erich Kast- ner. Deze film is een zeer geschikt voor beeld, waaraan de jongens duidelijk ge maakt kan worden, wat nu een goede film is. Zo past deze avond geheel m het programma van de school, waar op het ogenblik voor de 2e jaars leerlingen de vrije tijdsbesteding in het centrum van de belangstelling staat. Het schooljaar is voor hen wat de theorielessen betreft begonnen met het onderwerp „loon en zakgeld". Een der gelijk onderwerp wordt in enkele lessen met de jongens behandeld, waarbij het er om gaat hen duidelijk te maken: waarom zij recht hebben op loon, op welke voor- vaarden, de grootte van het loon, de waarde van het geld, wat betaalt de werkgever aan sociale voorzieningen en wat de werknemer, enz. Van het zakgeld naar de „vrije tijds besteding": het is maar één stap. Diverse vormen van vrijetijdsbesteding worden besproken, nadat de jongens er op gewezen zijn, dat een mens zichzelf ook in zijn vrije tijd kan en moet ont wikkelen, wil hij niet eenzijdig worden. Uiteraard ontbreekt dan bij de moge lijkheden ook de film niet, die langza merhand een voorname plaats in het le ven gaat innemen. De jongen zal moeten leren zelfstandig een keuze te maken. En di-; geldt niet alleen voor de film, maar evenzeer voor lectuur, toneel, enz. Na de behandeling van de vrije tijds besteding komt het onderwerp „omgang" ter sprake. De omgang met de ouders, bioers en zusters, werkgever, werkne mers, omgang met vri'enden, omgang met het andere geslacht, en geheel in dit raam past ook een les over de omgang met God! Zo wordt dus getracht het onderwijs zo practisch mogelijk te maken door aan te sluiten bij de levenssituatie, waarin de jonge arbeider verkeert: speciaal die kWesties te behandelen, waarmede hij pas te maken kreeg, toen hij aan het werk ging in een bedrijf. Wij hebben de indruk, dat de nog steeds groeiende Levensschool, die thans reeds 107 leerlingèn telt, werkend bij 56 verschillende werkgevers, op de goede weg is en inderdaad voor vele jongens een „school voor het leven" zal worden. Mogen de Kaatsheuvelse werkgevers hun verantwoordelijkheid t.a.v. de bij nen werkende jeugdigen blijven begrijpen, een verantwoordelijkheid, die niet eindigt bij het betalen van loon, maar die een voortgezette en groeiende medewerking met de school vraagt. In een modern bedrijf heeft men aan dacht voor product en mens! In het mo dernste bedrijf voor mens'en product! DF, LIEFDADIGHEIDS- KRINGTENTOONSTELLING 26 en 27 November. Nog een paar dagen resten 'en de jaar lijkse grote kringtentoonstelling, waaraan Waalwijk, Waspik, Sprang-Capelle, Dongen, Loonopzand en Kaatsheuvel medewerken is weer een feit. 't Is dit jaar het eerste lustrum van dit grote postduivenfeest, uitsluitend ten bate van ■de charitatieve instellingen uit de ver schillende gemeenten. De heer v. Ee van de Sportwereld bouwt weer een grote tent op om de massa-inzendingen, die verwacht worden onder te brenger.. Alles wordt door de K.P.V., die weer de organisatie op zich nam, gedaan, om het grootst mogelijke succes te behalen voor het doel, dat bij dit sportgebeuren voor zit. Deze lustrumshow zal in klasse en ge zelligheid met de grootste internationale kampioensdagen wedijveren; immers v komt een keur van duiven uit de gehele streek. De kosten bedragen slechts 50 ct. per duif, waarvan om de vijf duiven een prijs van f 1,25 beschikbaar wordt gesteld. Voor de eerste prijswinnaars zijn prachtige bekers beschikbaar gesteld. Aan de show is weer een verloting verbonden van slechts 10 ct. per lot met als prijzen verschillende mooie luxe- voorwerpèn. De grootste attractie van de tentoon stelling is en blijft de gelegenheid zeer waardevolle bonnen te kopen van jonge duiven etc., beschikbaar gesteld van de beste kampioenen van België en Neder land. De verkoping van deze bonnen vangt reeds Zaterdag 26 November aan van 810 uur, terwijl deze wordt voort gezet op Zondag van 12 tot 4 uur. ST. NICOLAAS-ACTIE. De eerste Guldensregen van de Kaats heuvelse St. Nicolaas-actie is gevallen. Voor de winnaars zal deze weldadige neerslag zeker in deze eerste prijstoeken ning aanleiding zullen vinden, weer di rect hun activiteit te ontplooien om van de tweede regen te profiteren. Bij de aangesloten winkeliers zijn weer nieuwe formulieren te verkrijgen, waarvan de prijsuitreiking Zaterdag a.s. volgt. In een advertentie in dit nummer, kunnen we de namen der winnaars van de eerste ron den aantreffen. De waardebonnen, woi- den per post toegezonden en behoeven dus niet afgehaald te worden. Ze geven recht voor het genoemde bedrag bij de deelnemende winkeliers te kopen. (Zie advertentie). AGENDA. Maandag 8 uur, repetitie Harmonie Apollo. Dinsdag half 8, filmavond voor de Le vensschool in het Apollo-theater. Woensdag 8 uur, Apollo-theater: Jungle Jim en De Tijgerafgod. Toegang i4 jaar. Woensdag 8 uur, repetitie Harmonie Euphonia. Donderdag kwart voor 8, damesrepe titie Bel Canto; half 9 repetitie gemengd koor Bel Canto. GESLAAGD. Dinsdag 1.1. slaagden te Tilburg voor het examen vakbekwaamheid in het kruideniersvak Mevrouw C. Kremers-v. Dongen en de heer H. Figee. Geslaagden genoten hun op leiding bij de Niva te Bilthoven. WINKELSLUITING. De aandacht wordt er op geves-' tigd dat dit jaar de volgende bij zondere bepalingen inzake de win kelsluiting zullen gelden in de St. Nicolaastijd, de Kersttijd en de jaar wisseling. Het verbod om een winkel voor 't publiek geopend te hebben op werkdagen na 18 uur, geldt niet: a. van 18 tot 21 uur in de tijd vakken van 29 November tot en met 4 December en van 20 tot en met 24 December; b. van 18 tot 22 uur op 31 De cember. Het voor de gemeente Waalwijk vastgestelde verbod om een winkel voor het publiek geopend te heb ben op Dinsdag na 13 uur, geldt niet op 29 November, 20 December en 27 December. CHRISTELIJKE BESTURENBOND WAALWIJK. Op Donderdag 24 November is er een C.N.V.-avond georganiseerd door de plaatselijke besturenbond in het gebouw voor Christelijke Be langen, Besoyensestraat 3. Spreker is J. H. Eshuis, hoofdbestuurder, (hout en bouw) met 't onderwerp: Christelijk Sociaal, Nu! en een slot woord door de heer Wachtel^ v. d. Berg. Als omlijsting worden er 2 culturele geluidsfilms gedraaid door de firma De Bont alhier. Deze bijeenkomst is vrij toegankelijk voor alle belangstellenden boven de 16 jaar. Wel wordt men vriendelijk verzocht op tijd te komen. De aan vang is half acht. NIEUWE FABRIEK BETROKKEN. De firma J. Vesters, schoenfabriek Anita, heeft heden haar prachtig, modern fabrieksgebouw aan de 1ste Zeine alhier in gebruik genomen. Wij wensen haar gaarne het al lerbeste succes. R.K. POOLSE VERENIGING. In een gistermiddag in de Ge croonde Leersse gehouden vergade ring, is besloten tot oprichting van de Kring Waalwijk van de R.K. Poolse Vereniging in Nederland, waarvan de statuten koninklijk en bisschoppelijk zijn goedgekeurd en waarvan het hoofdbestuur in Breda is gevestigd. In Waalwijk hebben 18 Polen, de meeste met gezinnen, hun verblijf. Het is de 13e kring die in Neder land wordt gevestigd. Op 20 December zal de jonge kring een Pools St. Nicolaasfeest en in Januari een Carnaval organise ren voor haar leden en genodigden. De bedoeling van de vereniging is het behartigen van de belangen der Polen in Nederland, de band onder ling te bevorderen door toneel, dans en zang, gezellige bijeenkomsten en shows, maar waar alle politiek is uitgesloten. Wij wensen haar gaarne succes met haar streven en de steun waar dit gevraagd wordt. JUBILEUM-VERGADERING Kleding en Textiel St. Lambertus. afdeling Waalwijk. Op Maandag j.I. hield bovenga- noemde bond een jubileum-verga dering in „De Gecroonde Leersse". De voorzitter opende de vergade ring en heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder óe- districtsbestuurders, de heren Ou- devrielink en De Jongh. Hij sprak er zijn verheugenis over ui« dat bijna alle leden aanwezig waren. Na een kleine wijziging werden de notulen goedgekeurd. Het overschrijven van enkele le den, die werkzaam zijn in een an- deic bedrijfstak, naar een andere vakbond, bracht enkele moeilijk heden met zich mee, daar het hier twee bestuursleden betrof: de heren B. Besters penningm. en Jac. v. d. Griendt secretaris. Daar er geen candidaten waren binnengekomen, werd alsnog gelegenheid gegeven aan de vergadering enkele leden te benoemen. Hierna werden gekozen da heren P. Rombouts en Sj. v. d. Velden, die werkzaam zijn in dé textiel-afdeling. Vervolgens werden enkele jubi larissen gehuldigd. De gouden jubi larissen waren de heren A. de Vaan L. Berkelmans, J. Swinkels, C. Pen- nings, L. Kooien, J. Kooien en G. v. Assen. De zilveren jubilarissen waren: B. Besters en Jac. van den Griendt. De heer Oudevrielink richtte zich tot de jubilerende vereniging na mens het bondsbestuur en sprak er zijn lof en dank over uit dat in zo'n kleine afdeling negen jubilarissen waren die de bond al meer dan 40 jaren trouw zijn gebleven Dit wa ren de pioniers van de K.A.B., die in al die jaren de moed en 't offer gebracht hebben hun organisatie trouw te blijven. Zij waren het die aan het woord van Paus en Bis schoppen gehoor hadden gegeven. Hij spoorde de jongere leden aan de voetsporen te drukken van deze ju bilarissen Hierna spelde spreker de jubilarissen het gouden en zilveren insigne op de borst en sprak de hoop uit dat ze deze insignes met ere zouden dragen. Na enkele zakelijke aangelegen heden werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. VERSLUIS EXPOSEERT. Versluis Kantoormachinebedrijven zal op Donderdag en Vrijdag 24 en 25 November a.s. in Hotel „De Twee Kolommen" een expositie houden Vnpr'L^erns'e kantoormachines. HEEMKUNDIG GENOOTSCHAP. Het Heemkundig Genootschap „Midden-Langstraat e.o." belegt op Donderdag 24 November a.s. weer een bijeenkomst in Hotel Verwiel. Als spreker is uitgenodigd Drs H B. M. Essink te Waalwijk, die een lezing zal houden onder de titel* Twen te-LangstraatTaal- en naam kundige vergelijkingen. Hij zal het een en ander vertellen over het Twents dialect en dit ver gelijken met het Langstraatse. lwentse en Langstraatse geslachts voor- en streeknamen en gebruiken zuilen worden behandeld. En tot slot zal de heer Essink enige ge dichtjes voordragen in het West- faals en Twents dialect.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 19