l Waalwijkse en Langsiraatse Courant PARLEMENTAIRE ENQUÊTE Wijde Wereld J BINNENLAND BUITENLAND UIT DE VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Aat»en Tielcn hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 78e JAARGANG No- 93 GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 - KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT 8. OPGERICHT 1878 Abonnement 19 cent per week 2.43 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TELEGR.-ADRES „ECHO" door dr. P. H. RITTER. De grote drie WITTE KRUIS NEDERLAND EN INDONESIË. Terwijl het huidige ministerie in Djakarta alles doet om een be tere sfeer te scheppen tussen In donesië en Nederland, gaat' dc P.N.I., de partij die 't sterkst uit de verkiezingsstrijd is te voor schijn gekomen, en president Soekarno (die zich met Hitier, Ghandi en de grootste volksmen ner der geschiedenis vergelijkt), voort om Nederland van alles en nog wat te beschuldigen. Op een „volkscongres", dat in Bandoeng is gehouden en waar Soekarno zijn rede hield tegen 't gevaar van buitenlandse activi teiten tegen de Republiek, werd een resolutie aangenomen, waar in o.a. de „liquidatie van de Ne derlandse economische bases in Indonesië" als urgent program mapunt wordt genoemd. Boven dien zouden, volgens de resolu tie, „anti-koloniale campagnes moeten worden gehouden" in al le sectoren van het openbare le ven. Men tracht op alle mogelijke wijzen het volk tegen het huidige ministerie en tegen Nederland op te zetten. Al zijn er mensen die dit spel doorzien, o.a. de presi dent van het hooggerechtshof, die zeide dat Soekarno, zo bij be wijzen had voor de boze plannen van Nederland en Amerika ten opzichte van Indonesië, deze ter onderzoek moest voorleggen aan dat Hof, zoals dat in een de mocratisch land past. Maar het is Soekarno en de zij nen alleen te doen om demagogie zoals in de tijden van Hitier. Maar wat moet Nederland doen nu het aan de ene zijde wordt benaderd voor onderhandelingen en aan dc andere kant wordt uit gescholden en beledigd door het hoogste gezag? Wij zullen tevo ren bewijzen moeten vragen van de grove beschuldigingen of her roeping daarvan en waarborgen moeten vragen dat Nederlandse burgers niet langer worden ge marteld en voor een schijnrecht- bank gesleept en jaren in voor arrest worden gehouden en dat de hoofdagent van Krieken, die door heren infiltranten voor een paar jaar werd ontvoerd, direct wordt teruggezonden en dat aan dat schelden en stoken op hoog niveau een einde komt. Maar er valt o.i. niet veel te verwachten van de aanstaande onderhande lingen, als er iets van komt! BINNENKORT OVERLEG OVER DE WATERWEGEN. De Nederlandse en Belgische regeringen willen binnenkort on derhandelingen bcginilen over de waterwegenvraagstukken die zijn behandeld in het rapport van de meenschappelijke welvaart te be vorderen. De problemen,, die rijzen bij de uitvoering van het Deltaplan, zullen in dezelfde geest worden besproken. Het spreekt vanzelf, dat België het recht van Neder land erkent, om zich tegen de herhaling van nieuwe overstro mingen te verdedigen en daartoe de zeegaten af te dammen, en dat Nederland anderzijds erkent, dat het hij de uitvoering van de wer ken rekening behoort te houden met dc Belgische belangen, zowel ten opzichte van de Schelde als van de tussenwateren. IKindje verkouden? van Buitenlandse Zaken in Den Haag. De regeringen hebben beslo ten, zo wordt gezegd, om onder handelingen te voeren, niet als tegenstanders, maar als Benelux- partners, welbewust van de nood zakelijkheid elkanders belangen, die in het geding zijn, te waar borgen, teneinde een grotere ge- GRATIE VOOR POLITIEKE DELINQUENTEN. Minister Donker is, blijkens zijn Memorie van Antwoord bij de begroting van Justitie, van oordeel, dat hij wat betrett de gratieverlening aan politieke de linquenten niet verder kan gaan dan thans is gebeurd. De zaken van de thans nog gevangen ge houden delinquenten zijn alle met de grootste aandacht behan deld, zodat er geen gevaar, is dat zij zwaarder zijn gestraft dan rechtmatig was. Bovendien is voor de meesten van hen slechts een gedeelte van de gepleegde misdrijven berecht. PRINS BERNHARD NAAR AFRIKA. Prins Bernhard der Nederlan den, met zijn zelf bestuurde vlieg tuig op weg naar Tjanganjika in Oost-Afrika, heeft Zondagavond op het vliegveld Ciampino bij Rome 'n tussenlanding gemaakt. Vier uur later vertrok hij naar Tobroek op de Afrikaanse noord kust. De Prins, die begin Decem ber in Nederland terug hoopt te zijn, gaat in Tjanganjika zijn on langs gepachte jachtterrein in specteren. ERGERLIJKE KINDERVERWAARLOZING. Utrechtse ouders schuldig aan dood van baby. Een week geleden heeft de po litie van Utrecht op aanwijzing van buren alle vier de kinderen uit het gezin van de metaaldraai er van W. verwijderd. De oudste twee, 4 en 3 jaar, zijn onder de hoede gesteld van het Leger des Heils. Rij de jong- sten, jongetjes van 2 jaar en 9 maanden, was de mate van ver waarlozing zodanig, dat zij met spoed naar een kinderziekenhuis moesten worden overgebracht. Het jongetje van twee jaar, dat nog geen negen pond woog, bleek er het slechtst aan toe te zijn. Het was in stervende toestand en overleed, ondanks de zorgen die er in het ziekenhuis aan werden besteed, na enkele dagen. Bij de sectie bleek het lichaampje geen lichaamsvocht en vrijwel geen bloed meer te bevatten. De baby van negen maanden hoopt men in het leven te kunnen houden. Wat betreft de oudsten, welke eveneens zeer sterk zijn verwaar loosd, bestaat de verwachting ze nog te kunnen redden. Dc ouders zullen wegens dood door schuld worden vervolgd. Het gezin was in het bezit van onder meer een televisietoestel, een elcctrische wasmachine en een scooter, maar de bedden ver keerden in een erbarmelijke toe stand. DIEVEN MAAKTEN 30.000 BUIT. De handelaar in oud ijzer E. I). te Harskamp heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een kast in zijn slaapkamer een kistje met een bedrag, van 30.000 aan bankbiljetten is gestolen. Een ander kistje, dat er vlak bij stond en waarin zich een nog groter bedrag aan papieren geld bevond, werd door de inbre ker (s) blijkbaar over het hoofd gezien. DE DODEN OP DE WEG. Nadat we in ons vorig num mer reeds melding hebben ge maakt van een 10-tal verkeers ongelukken met dodelijke afloop in het weekeinde en van een 20- tal gewonden bij een trambotsing in Amsterdam, vielen Maandag ochtend weer twee slachtoffers op de weg Den HaagRotter dam, door een botsing van een volkswagen met een vrachtauto. In Zwolle kwam diezelfde mor gen een driejarig jongetje onder een auto van de gemeentereini ging en was op slag dood. In Oudemolen werd de heer Marin door een scooter gegrepen en gedood: In Den Haag werd Maandag avond een fietser door een auto gegrepen en gedood. Een mevrouw in Doornwijk, die uit de bus was gestapt en de weg overstak, werd door 'n auto gegrepen en gedood. Dinsdagmiddag is te Bergenop- zoom op de Parallelweg de fiet ser H. S. uit iMaarssen door een vrachtauto van J. A. uit Krab- bendijke gegrepen. De man werd zo zwaar gewond dat hij in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Op de Utrechtseweg bij De Bilt zijn 1.1. Dinsdagavond om streeks half zeven de 26-jarige militair B. van L. uit Vleuten en de 24-jarige mej. T. de L. uil De Bilt tijdens het oversteken door een personenauto gegrepen. Bei den waren op slag dood. LEVENSLANG GEËIST IN DE MOORDZAAK DOETINCHEM. De Arnhemse rechtbank heeft zich bezig gehouden met de be handeling van de zaak tegen de 37-jarige Haagse archivaris B. B., die er van wordt beschuldigd op 19 Januari j.l. zijn 67-jarige ooin G. Beltman en diens 66-ja- rige huishoudster H. H. Rutgers te Doctinchem van het leven te hebben beroofd. De Officier van Justitie dr. ir. W. H. Folmer, achtte het noodzakelijk, dat deze verdachte voor goed uit de maat schappij wordt verwijderd en re- quircerde levenslange gevange nisstraf. MEER DAN TWEE MILLIOEN AAN BELASTING ONTDOKEN Een jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke inhechte nisneming luidde de cis, die dc Officier van Justitie bij de recht bank te Almelo uitsprak legen de 56-jarige fabrikant H. H. J. te Almelo, die voor de vennoot schapsbelasting meer dan twee millioen gulden te weinig aan in komsten zou hebben opgegeven. Verdacht van diefstal, resp. he ling, ten nadele van de N.V. Or- ganon te Oss van een grote hoe- weelheid insuline zijn gearres teerd de analyst van A. te Oss en zijn zwager de kastelein V. in 's-Hertogenboscli. Het gestolen goed, dat een waarde vertegen woordigt van circa 75.000. heeft men in beslag kunnen ne men. f, EUROPEES ATOOMCENTRUM. Frankrijk, WestDuitsland, Italië, Nederland, België en Lu xemburg gaan een aanval doen op Amerika's hecht gevestigde monopolie in de productie van atoomenergie. Na een conferen tie van vier maanden hebben ex perts van de zes Europese landen Maandag het ontwerp bekend gemaakt voor een continentaal instituut voor kernsplitsing „Eu- raton". De regeringen der zes landen van dit „Kleine Europa" zullen zich op korte termijn uit spreken over het plan. Als het ontwerp is goedgekeurd, zullen de deelnemende landen voortaan de brandstoffen voor hun reac toren uitsluitend betrekken van Euraton. Het instituut zal voor de zes landen een aantal atoomcentra oprichten en beheren. Het bu reau zal ook bepaalde supra-na- tionale bevoegdheden krijgen geleerden met een vrijbrief van Euraton zullen ongehinderd de grenzen der zes landen kunnen overschrijden; materiaal met 'n certificaat van Euraton zal on gecontroleerd de douane-posten jjasscren. BONN EN BRUSSEL REGELEN KWESTIES. Gemeenschappelijke Duits-Bel gische vraagstukken en de her leving der Europese eenmaking stonden Maandag in Bonn in het middelpunt van dc ontmoeting tussen de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, en zijn West-Duitse collega, Von Bhentano. BelgischDuitse commissies zijn ingesteld om zich bezig te houden met grenscorrecties tus sen de beide landen en het uit werken van een cultureel ac- coord, een luchtvaartovereen komst. en een regeling ter ver mijding van dubbele belasting van Belgen in West-Duitsland en Duitsers in België. VLIEGTUIG VERONGELUKTE DOOR TIJDBOM. In Denver (Colorado) is een zekere John Gilbert Graham ge arresteerd op beschuldiging van het plegen van sabotage aan een verkeersvliegtuig van de „United Airlines". Dit vliegtuig stortte op 1 November bij Denver neer. De 44 inzittenden kwamen om het leven. Graham had een verzekering van 37.500 dollar op zijn moeder afgesloten, toen hij haar op 1 November naar het vliegveld van Denver bracht. Zij ging naarAn- chorage in Alaska en kwam bij de ramp om het leven. Graham heeft bekend, dat hij een helse machine in het vliegtuig heeft geplaatst. Graham heeft Maandag schrif telijk bekend dc aanslag op het vliegtuig gepleegd te hebhen. Graham is gearresteerd omdat hij de 100.000 dollar borgtocht niet kon opbrengen. Graham had verklaard enige dynamietstaven in het vliegtuig gebracht te hebben, die met een tiidapparatuur en een batterij tol ontploffing waren gebracht. Hij heeft betrekkingen als technicus gehad. Het ziet er naar uit, dat Graham vaak met zijn moeder onder meer over geldza ken twistte. Dc verzekeringspolis, die John Gilvert Graham uit een automaat op het vliegveld van Denver op het leven van zijn moeder had genomen, ten bedrage van onge veer 130.000 zuiden, is ongeldig, omdat de handtekening van zijn moeder er op ontbreekt, aldus is nader meegedeeld. TWEE SECONDEN VOOR SPRONG OP I)E DOOD. Ervaringen van een vlieger, die dit drama overleefde. De Amerikaanse militaire in- vlieger George Smith bevond zich met zijn „Super Sabre"-st raai ja ger ter hoogte van Los Angeles op tien kilometer boven de Stille Oceaan, toen hij merkte zijn toe stel niet meer in de hand te heb ben. Hij vloog op dat ogenblik met een snelheid groter dan die van het geluid (bijna 1200 kilometer per uur). Smith stelde ogenblik kelijk de automatische uitwerp- inrichting in werking en hij maakte per valscherm een daling op zee, waar hij door vissers op gepikt werd. Hij bevond zich toen als eerste vlieger, die bij een der gelijke snelheid uit zijn vliegtuig gesprongen was, in de volgende toestand: zijn schoenen, sokken, helm en masker waren verdwe nen, terwijl zijn kleren aan flar den waren gerukt. Zijn polshorloge, ring en hand schoenen waren door de lucht- weerstand van zijn lichaam ge rukt. Toen het valscherm zich opende, bloedde Smith wiens ogen geheel met bloed doorlopen waren in alle delen van zijn •lichaam. Hij moest een ingewandsope- ratie ondergaan, terwijl zijn le ver beschadigd was. Dit laatste kwetsuur maakt, dat hij nimmer meer een alcoholhoudende drank zal mogen gebruiken. En tenslotte: indien hij zijn valscherm twee seconden later op naar schatting tweeduizend meter hoogte, had geopend, zou de tijd voor ontplooiing er van te kort zijn geweest en was hij te pletter gevallen. SPITFIRES TE KOOP. DE ECHO m HET ZUIDEN Bureaux Er bestaat een boekwerk, spannend ais een avonturenroman, dat door de re gering wordt uitgegeven en dat, wan neer het iets bekort en met een sensatio nele omslag voorzien, bij een particuliere uitgever zou verschijnen, zeker door dui zenden lezers zou worden verslonden. Thans wordt de stof opgediend bij mond jesmaat. Wij lezen er verslagen van in de couranten, wij geraken even ontsteld over opzienbarende onthullingenen wij vergeten weer. Men heeft al begrepen, dat wij doelen op het rapport der parlementaire enquête commissie, waarvan dezer dagen een nieuw deel verscheen. Het is bekend, dat die commissie zich bezig houdt met een onderzoek naar de daden en gedragingen van de regering te Londen in de periode van de bezetting. Men kan niet zeggen, dat de Lond'cnse regering ongeschonden uit dit examen te voorschijn komt en men kan het opnieuw betreuren, dat de Tweede Kamer het laatste kabinet-Colijn kort voor het uit breken van de oorlog heeft laten vallen. Want men moge sympathie koesteren voor een figuur als die van prof. Ger- brandy, die zich na de ontrouw van De Geer voor een onvoorziene taak zag ge plaatst en die door zijn aanmoediging van RadkvOranje goed werk heeft ver richt, het blijft onmiskenbaar, dat het gemis aan een gezaghebbende en inter nationale reputatie genietende persoon lijkheid als die van dr. Colijn, de positie van Nederland te Londen heeft ge schaad. Het Kabinet-Colijn had gevaren voor zien en terstond maatregelen genomen. Het had richtlijnen opgesteld, hoe de be volking zich ten opzichte van de bezet ter zou moeten gedragen. Deze zouden een steun hebben gevormd in de periode, toen ons land van zijn regering was ge scheiden. 1 De parlementaire enquête-commissie onthult thans, dat de ministers van het kabinet De Geer niet van deze richtlijnen op de hoogte waren. Mag men de cou rantenberichten gelovên, dan is het stuk aan het zwerven geraakt. En wij vragen of een dergelijke verwarde toestand bij de rijks-administratie te dulden is, dat door het verloren raken van een docu ment, de regering er in de basis van haar beleid door wordt getroffen. Het Nederlandse volk is, onvoorbe reid, in de ellende van de bezetting ge stort. En toen die bezetting eenmaal efen feit was, toen hebben de contacten met de ambtenaren ontbroken. Er waren in de jaren 1943 en begin 1944 geen ver trouwensmannen van de regering met een ruime opdracht. En de vraag wordt in het rapport, dat wij thans bespreken, ge steld, of de regering voldoende aan dacht heeft geschonken aan verslagen en voorstellen, welke haar uit het bezette gebied bereikten. En, wat bedenkelijk is de regeringspolitiek ten aanzien van de ambtenaren en het verzet is in de laatste jaren van de oorlog door slechts enkele ministers onder leiding van de heer Ger- brandy bepaald. Het rapport houdt zich ook bezig met de gewetensvraag, die ons altijd brandt in de ziel. Waarom hebb'en de Neder landse Spoorwegen medegewerkt aan de jodentransporten? Men wist toch, dat de ze beklagenswaardige landgenoten recJ^- streeks de dood in werden gereden. Ut Men mag er zich over verwonderen, dat bij zo grote leemten in de verhou ding tussen de regering en de revolu tionaire instanties in Nederland, ons ver zet van zoveel betekenis werd en zoveel vrucht heeft gedragen. De lezer zal uitroepen alles wat in het rapport werd geschreven en in dit artikel werd weergegeven is na-kaarten. Wij zijn nu bevrijd en wij zijn heenge- komen door de chaos, die onmiddellijk op de bezetting volgde. Wij zijn echter niet gerechtigd, de mededelingen van de parlementaire enquête-commissie te ver onachtzamen. Want indien er één goede, democratische daad werd verricht, dan is het haar instelling. Dat de fóuten van het verleden onder het oog worden ge zien 'en de waarheid onverbiddelijk wordt gezocht, dat is een gebiedende cis van het democratisch stelsel waaron der wij leven. De vraag is gewettigdhebben wij van de lessen uit dc tweede wereldoor log geleerd? Zal ons volk, al dan niet, wanneer zich een nieuwe katastrofe zou voordoen even onwetend en onbeschermd de ellende worden ingejaagd? Wij zijn riet geheel gerust. De gemiddelde Ne derlander is onvoldoende ingelicht om trent de politieke 'en militaire situatie, waarin wij heden verkeren. Wij hebben geen garantie, dat ons grondgebied zal worden verdedigd, terwijl wij voor de defensie in N.A.T.O.-verband meer be lasting moeten betalen dan wij kunnen verdragen. Wij zijn onkundig omtrent t,. f belangrijke wijzigingen die zich in de naaste toekomst kunnen voordo'en in de buitenlandse politiek. In zijn antwoord op de vraag van de heer Burger heeft de minister-president gezegd „als er Ten verenigd Duitsland zou zijn, zou er ook een veiligheidsstel sel moeten zijn met aan weerskanten een zekere geneutraliseerde zone. Of Neder land daartoe zou behoren, dus weerloos aan de aanval van een grote mogendheid prijs gegeven, daarover zullen de grote buitenlandse machten beslissen. Wij zou den, indien Duitsland besloot de NATO te verlaten, door een verenigde duits- russische macht kunnen worden verplet terd." Omtrent de ernstige dingen, die aan het gebeuren zijn en hun achtergrond weet de goede gemeente te weinig of mets. En hoe staat het met de weten schap van de gemiddelde Nederlander omtrent de bescherming van onze bur gerlijke bevolking bij eén plotselinge ka tastrofe? Er zijn groepen die zich op verdienstelijke wijze voor die bescher ming beijveren. Maar de kennis van de maatregelen die dan genomen moeten worden, is geen gemeenschappelijk bezit. De gedachten over de huidige gevaren leiden ver weg van de inhoud van het rapport der parlementaire enquête-com missie. Beide problem'en komen over een in zoverre zij zich bezig houden met de wens naar een zo veilig en sterk mo gelijk Nederland. De gevaren, die de toekomst brengen kan, zijn ernstiger dan die van het verleden. In een toekomstige oorlog zal het bestaan zelf van ons land op het spel staan. Indien er één ver maan ligt in de publicatie van de en quête-commissie dan is het ditlaat ons waakzaam blijven! Het heilzame Witte Kruis-ge- neesmiddel in 3 vormen. Naast poeders ook cachets en tabletten. Witte Kruis helpt direct tegen Uw pijnen. Brengt geen maag stoornissen teweeg. Dan rug. keel of borstje inwrijven met wist men het niet? Als de Joodse Raad, zoals uit het rap port blijkt, een brief schrijft met het ver zoek de Joden te vervoeren, omdat zij anders moesten lopen, dan verschijnt de ze kwestie in eén vreemd licht. Waarom heeft dit punt nooit een onderwerp uit gemaakt van de besprekingen met de secretaris-generaal? Men blijkt het vraagstuk van het aan deel van de spoorwegen in het verzet, geheel op de spoorwegstaking te hebben geconcentreerd, die inderdaad schitterend gelukt is. Maar wij blijven het als een onuitwisbare schande gevoelen, dat de spoorwegen aan het vervoer van de Jo den steun hebben verleend. Zo is er veel aan het licht gekom'en, dat ons met verbijstering slaat. Het ge- ueiicuiueiu m uci iapi<u'i mis van verbinding tussen de regering en commissie Steeilberghe-van Cau- de schrikkelijke werkelijkheid, die zich in welaert. AldllS een mededeling het vaderland afspeelde; de onbedreven heid van de ambtenaren die in functie waren gebleven en die in twijfel waren omtrent de grenzen, die door het Lands- oorlog-reglement aan de samenwerking met de bezetter waren gesteld, komt thans aan de dag. En deze weerloze, voor hun oorlogstaak niet berekende mensen, hadden een genadeloze bezetting tegenover zich, die zijn wil doorzette met verachting van ieder rechtsbeginsel. GESTOLEN JUWELEN NU VERKOCHT. Buit van nimmer opgehelderde diefstal uit Haagse gracht gehaald. Verzekering heeft f 400.000 uitbetaald. Twee jaar geleden baggerden gemeen tewerklieden uit het Zieken te s-Gra- venhage een partijtje juwelen op, dat deel heeft uitgemaakt van een grote col lectie ter waarde van f 400.000. Deze collectie behoorde toe aan een thans overleden commissionnair len een Haag se juwelen firma. De commissionnair was in '1920 met deze juwelen op reis in Spanje om ze te verkopen aan Spaanse juweliers. In de trein werden hem deze sierraden ontsto len en de commissionnair deed bij de Spaanse politie aangifte van deze dief stal. De Spaanse politie heeft deze zaak nimmer tot klaarheid kunnen brengen. De verzekering (de juwelen waren bij „Lloyds" verzekerd) betaalde het bedrag van vier ton uit. Toen de juwelen uit het Zieken waren opgevist, slaagde de Haagse politie er in om aan de hand van tekeningen uit te zoeken van wie de juwelen afkomstig waren. Vliegende bromfietsen Op Schiphol, waar men toch wel vreemde „passagiers" gewend is, zoals apen, olifanten en Nederlandse koeien, vraagt men zich nu toch met verbazing af, wat de regelmatige stroom Nederlandse bromfietsen te beduiden heeft, die ons land door de lucht verlaat. Het blijkt echter, dat er in het buitenland, met name in Engeland, zo'n dringende vraag naar dit Nederlandse fabrikaat heerst, dat alleen luchtvervoer uitkomst kon bréngen. HEERLIJK OM TE ROKEN VOORNAAM r0M TE PRESENTEREN Na de vondst werden de sieraden di rect overgedragen aan het Beheersinsti tuut omdat men aanvankelijk vermoedde dat deze wel eens het eigendom hadden kunnen zijn van Joodse mensen. Nu gebleken is da tde juwelen inder tijd hjebben toebehoord aan de thans overleden commissionnair en aan aan de Haagse juweliersfirma, die door de ver zekering zijn schadeloos gesteld, zal de Staat der Nederlanden de juwelen doen veilen. Merkwaardig is dat men niet jneer kan nagaan welke firma de inder tijd verzekerde som heeft uitbetaald. Lloyds verzekert namelijk door en de administratie van Lloyds is in de oor log verbrand. Bovendien is de diefstal inmiddels ver jaard. T 1 VOOR 75.000 INSULINE GESTOLEN. Vijf en twintig Spitfires in prima staat worden op het ogenblik op de Belgische luchtbasis Koksijde te koop aangeboden. De luchtmacht heeft er niets meer aan, emeat deze jachttoestellen slechts zes honderd kilometer per uur kunnen halen en het dus niet kunnen opnemen tegen de razendsnelle straaljagers. De toestel len, die na de oorlog zijn aangekocht, hebben nog slechts een paar uur gevlo gen. Verder staat er op Koksijde een hele hangar vol met vliegtuigonderdelen te wachten op een aanvaardbaar bod. Daaronder bevinden zich splinternieu we motoren voor Spitfires. Ze zitten nog in de fabrieksverpakking. Het merkwaar dige is, dat deze motoren pas vorig jaar zijn geleverd, toen de vliegtuigen waar voor ze bestemd waren, reeds lang wa ren afgedankt.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1