VffiALWÏK 1 T Waalwijkse en Langstraatse Courant Özf.mCftg- en v.&Kmaak.'' WIE REIST ER MEE MET ST. NICOLA AS Kerst- en Nieuwjaarskaarten UIT DE PROVINCIE St. Nicolaas collectie J. Hoendervangers Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen BIOSCOOP-PROGRAMMA J Voor de Kinderen Zondag 20 November 1955. Arts: Dr. L. van Daal. Apotheek: Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 20 November 1955. 10 uur: Ds. L. Schellevis. f PASTOOR SANDERS f Het Waal wij ks Orkest zal op Dinsdag 29 November a.s. in Mu sis Sacrum zijn jaarlijks concert geven, ditmaal met medewerking van het Brabants Strijkkwartet, dat op dit concert voor het eerst zal optreden. Het Brabants Strijkkwartet is de voortzetting van het bekende Gragliano-kwartet; sinds Simon Kooke met zijn gragliano-viool teruggekeerd is naar het Over ijssels Orkest, heeft Pierre Jet- teur, de nieuwe concertmeester van het Brabants Orkest, zijn LUXOR THEATER. Vuurgevecht in de bergpas. Van Vrijdag t.m. Zondag wordt er in Luxor een Western ver toond met in de hoofdrollen Randolph Scott en Claire Trevor. Scott is op het moment dat de film begint, cen van dc soldaten van het Zuidelijk leger, op het einde van de Amerikaanse bur geroorlog. Wanneer dc troepen aan 't roven en plunderen slaan, trekt hij zich terug, maar men nlijft hem herkennen als een van de plunderaars; hij komt voor ie 't weet terecht in een bende en ook hier wil hij uit ontsnappen, om het kwaad te kunnen gaan bestrijden. U begrijpt dat dit aanleiding geeft tot tal van spannende mo menten en opwindende gevech ten, waaruit tenslotte de held, dapper bijgestaan door z'n vrien- din. als overwinnaar te voor schijn treedt. Toegankelijk voor personen hoven 18 jaar. Grotestraat 155 WAALWIJK Filiaalhoudster Mevr. v. d. BrandHens- ,Het Oude Vertrouwde Adres." Furie van de Kongo. In deze film, die Maandag en Dinsdag wordt vertoond, wordt de hoofdrol gespeeld door de be kende Johnny Weissmuller, die hier optreedt als Jungle-Jim, dc dappere man, die er in slaagt in de Afrikaanse wildernis een pro fessor, een stam inboorlingen en een kudde zeldzame dieren te redden, wanneer een bende de dieren ^il vangen en doden om met het vocht van bepaalde klie ren een sterk verdovend middel te maken. Geholpen door de vrouwen van de stam, wier man nen door de blanken zijn ont voerd, om te helpen dc mysteri euze dieren te vangen, weet Jungle-Jim tenslotte aan de mis dadige practijken van de bandie ten een einde te maken. Toegang 14 jaar. plaats ingenomen en is ook de naam van het ensemble gewij zigd. Het Brabants Strijkkwartet be staat nu uit Pierre Jetteur, le vi ool; Jan Plinsiga, 2e viool; Dick Vos, altviool en Arpad Szomoru, cello. Aan dit concert werken voorts als solist mee de violist Kees van Schaik en de hoboist Arthur Mersel, heiden leden ook van Het Brabants Orkest. Het Waalwijks Orkest en het Brabants Strijkkwartet voeren werken uit van Cg. v. Gluck, J. S. Bach, J. Haydn, A. Borodin en Franz Schubert. Het zal ongetwijfeld een zeer te appreciëren concert worden, waarvoor een grote belangstel ling zal bestaan en waarop we graag nog eens terugkomen. ONTWIKKELINGSPROGRAMMA K, A. B. Door het bestuur van de KAB zijn een aantal ontwikkelingsavonden voor het winterseizoen 19551956 gepland. De avonden worden gehouden op Woensdagavond in de bovenzaal van de Gecroonde Leersse. druk zal maken; zij beschrijft 't leven in een Duitse kazerne, waar het bekende Duitse solda- tentype van de laatste oorlog ge drild werd. In deze kazernes heersten de onderofficieren met vaak stupide, stompzinnige ter reur. Ze waren er slechts op uit hun manschappen op 'n meestal beestachtige manier te maken tot het Pruisische soldatentype en voor de rest interesseerden hun alleen de weinig verheffende drinkgelagen. In dit milieu speelt het film verhaal en het valt niet mee voor de menselijke types in dit ver haal tegen deze bruutheid op te tornen. Een film, die vooral ook om zijn filmische kwaliteiten mag aanbevolen worden voor personen hoven 18 jaar. 1 H H. Fabrikanten en Handelaren MUSIS SACRUM. 08/15. Deze bekende film van de re gisseur Paul May, naar de roman van Hans Kirst, die in heel West- Europa al druk is besproken en die overal meermalen werd ge prolongeerd, zal ook in Musis Sacrum ongetwijfeld veel belang stelling krijgen, en hiermede re kening houdend, heeft de direc tie hem al bij voorbaat een dag langer laten spelen, zodat hij dus vertoond wordt van Vrijdag tot en met Maandag. Het is een film die grote in- Angst. Deze Duitse film, die alleen Woensdag wordt vertoond, is de eerste Duitse film waarin Ingrid Bergman een hoofdrol speelt. Zij is hier de vrouw van een bekend geleerde, van wie zij, evenals van haar kinderen, veel houdt. Een kleine verhouding met 'n vriend, die even snel als ze begonnen was, weer had kunnen eindigen, groeit uit tot een geweldige, zin loos makende obsessie, wanneer een chanteuse haar steeds grote re bedragen vraagt. Juist op tijd komt de ontspan ning in deze geweldige angst; dan zien man en vrouw beiden hun vergissingen in en kunnen ze de toekomst weer hoopvoller zien. v Een goede film voor personen boven 18 jaar. WAARSCHUWING VOOR DE VOETGANGERS. Nu op het wegdek van de pro vinciale weg witte richtlijnen zijn aangebracht, waardoor de auto mobilisten meer dan voorheen geheel rechts rijden, zijn de ge varen voor de voetgangers, die van dezelfde rijbaan gebruik ma ken, niet minder groot geworden. De politie raadt daarom de wandelaars aan, waar mogelijk de rijbaan te mijden en hij voor keur van de berm of anders, b.v. op de Kaatsheuvelseweg, van het links van u gelegen rijwielpad gebruik te maken. Indien u de rijbaan volgt van de Kasteellaan (ook Bergeind, naar Molenstraat en andere), loop dan hij duisternis en mist steeds aan dc uiterste LINKER KANT. U ziet het verkeer naderen dat u aan die zijde tegemoet komt en kunt tijdig uitwijken. U loopt dan niet het risico van achter te worden aangereden en brengt u zelf en anderen niet in gevaar. SCHAKEL IN NIEUWE RIJKSWEG BREDA—UTRECHT. VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoo'-lrrdarteui JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO \M HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No- 93 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" gaf welgeslaagd operaconcert met medewerking van goede solisten. Voordat het winterccmcert, dat de Lie dertafel „Oefening en Vermaak' Dins dagavond voor een vol Musis Sacrum gaf, begon, kwam de nieuw gekozen vi- ce-voorzitter Van het koor, de hüer Lam bert van Oudheusden naar voren, om in sobere maar bijzonder goed en cJvcrturgd gekozen woorden zijn onlangs overleden voorganger, de heer Antoon van dc j Meijdenberg te herdenken. De grote stuwkracht was hij, zei de heer van Oudheusden, steeds op de bres de belangen van de vereniging te dienen en mYt alleen in de tijden dat het goed 0,n9* We hebben in hem verloren een goede vriend, een wijs bestuurder, en een ster ke kracht voor ons koor. Mendelssohn's Bcati Mortui vervol maakte dit zeer wel geplaatste herden ken. Het was heel treffend. Uan oegoa net concert, waarvoor een heei grote oeiangstemng DieeK te oestaan en uat door cue Deiangsteuenden zeer werd gewaarueerd. uit concert gaat een gebeurtenis worden, waarvoor de inte resse niet aneen beperkt blijtt tot de „supporters van Uetemng en vermaaK, niet alleen beperkt blijxt tot Waalwijk, maar dat ook bezoekers trekt uit de ver re omgeving. Aan het concert van dit koor, dat nog steeds in omvang blijkt te groeien, zo- aat het podium van Musis Sacrum te klein dreigt te geraken, werd medewer king verleend door twee gast-soiisten, de sopraan Anneke van der Graat en de bas Ane de Kijk. We menen tussen beide solisten een grote overeenkomst te mo gen constateren; beide zijn pure zangers, beiden reproduceren zij de muziek, zoals die geschreven is door de componist, maar het is een goed doorleefd en een overtuigd reproduceren; geen streven naar effecten, zoals we die zo vaak ho ren bij de beoefenaars van het bel can to effecten die vaak heel weinig met het zingen hebben te maken. Anneke van der Graaf en Arie de Kijk zingen, zonder meer, maar niet dan na het werk zich eigen te hebben gemaakt, dan volledig gedrongen te zijn in de eigenaardigheden var. het werk, de muzikale eigenaardig heden voornamelijk en dan komen zij tot een vertolking die het werk alle recht doet wedervaren, een vertolking, waar bij zij niet coute que coute, zoals zoveel andere zangers, zichzelf willen laten ho ren, maar enkel het werk;: het publiek mag daarom van hen geen geweldige spectaculaire dingen verwachten, maar enkel een puur zingen omderwille van de kunst en niet omderwille van zichzelf en dat is zeer prijzenswaardig. En dit geldt mutatis mutandis ook voor hun voordracht, die bij Anneke van der Graaf ontwapenend charmant was, bij Arie de Rijk sober maar buitengewoon expressief. Zo zong de sopraan Mozarts bekende Aria „Endlicht naht sich die Stunde" uit Figaro's Hochzeit en de befaamde juwe- lenaria uit Faust van Gounod. Ook Pucini kan zij zingen, zoals bleek uit haar vertolking van Mimi's Aria „Mi- chiamano uit „La Bohème Een stem die naar onze smaak een beetje te veel „achterin'' zit en een inci denteel gebrek aan-stembeheersing doen niet. veel af aan de goede indruk die dit derde optreden in Waalwijk van deze charmante sopraan maakte. Arie de Rijk openbaarde ons zijn mooi talent wat een benijdenswaardige stem heeft hij en hoe prachtig klinkt die door in alle tonen van zijn behoorlijk vooral in de diepte uitgebreide regis ter in de aria A te l'estre mo' addio uit de weinig bekende opera van Verdi „Simone Boccanegra" en vooral in het prachtig gezongen „Wer ein 'Liebchen het gefunden" uit .,Die Entführung" van Mozart en het „Notte e giorno faticor" uit Don Giovanni van dezelfde compo nist. Het koor had natuurlijk ook een be langrijk aandeel in het goed gevarieerde opera-program. Geleid door Louis Sars en begeleid door Frans Wilmont begon men met het bekende Landliedenkoor uit Cavaleria Rusticana en het charmante Italiaanse volksliedje Tic e Tic e toe. Het Mannenkoor zong het al evenzeer bekende Pelgrimskoor uit Tannhauser bij lange niet onberispelijk; de stemming was meermalen onvolkomen en er waren slordige inzetten. Het gemengd koor zong met Arie de Rijk als solist het Salamaleikumkoor uit „Der Barbier von Bagdad", en besloot het gedeelte voor de pauze met een es prit-vol gezongèn koor van Zigeunerin nen en Stierenvechters uit La Traviata. Direct na de pauze hebben we het koor op zijn best gehoord in fragmenten uit „Der Zigeunerbaron'' van Joh. Strauss, deze muziek blijkt de zangeres sen en zangers toch wel heel goed te liggen. We spraken zo juist over de gast-so- listen, de waardevolle woorden die we aar>. hen wijdden, mogèn we echter nog even door laten klinken, wanneer we de derde solist van deze avond noemen, het Liedertafellid de tenor Rinus Hessel- berth. We horen hem al jaren graag zin gen, maar iedere keer verrast hij ons weer met een nieuw blijk van ontwikke ling tot begaafd zanger. Ook nu mag zijn optreden weer gehonoreerd worden met een „zeer goed' en de aantekening, dat zijn stem voller, meer sonoor gaat klin ken. Hij zong het entrée-lied uit deze charmante operette met veel verve, en in het duet „Wer uns getraut", dat hij zong met de gast-sopraan, bewees hij heel gemakkelijk, zijn taak als operette-tenor zeer wel te verstaan. Maar, nogmaals, ook onze complimen ten aan het koor voor het enthousiast zingen van deze operette-fragmenten. We hoorden tensldlte het koor nog in 11 santo nome" uit La Forza del Des- tino, met de beide gast-solisten, in het prachtig gedisciplineerd gezongen Rata- plan-koor uit dezelfde opera en tenslotte in een minder gaaf gezongen Triomf koor uit Aida. Het was een welgeslaagd concert, dat door de vele belangstellenden zeer werd gewaardeerd, maar de vleugel moet weer 'ns rap worden nagekeken. „Nee Piet, dit jaar wacht ik even met mijn reis naar Nederland tot ik heel Spanje bezocht heb", sprak Sint en hij 6treek zich nadenkend door de baard, terwijl hjij naarstig een grote kaart van het Iberisch schier eiland bestudeerde. „Je weet hoe het vorige jaren gegaan is, dan stapten \ve al op de boot naar 't noorden vóór ik alle plaatsen hier in 't land gehad had en kregen de Nederlandse kinderen pracht cadaus, terwijl de arme Spaanse kleintjes nog niet eens iets in de schoen gevonden hadden. „Maar heer, dan zullen we véél te laat in Nederland komen!" schrok de zwarte knecht. „Niks te laat", 'antwoordde de goedheiligman, „we gaan per helicopter en ik heb het reisplan al in m'n hoofd." En nou willen we 'ns zien, of jullie ook zo slim bent als Zwarte Piet. Sint Nicolaas heeft jullie al een eindje op weg geholpen. Dat heb je zo juist al ge lezen. Het reisplan van de Sint is op een heel bijzondere manier opgemaakt. Als l jullie, op de rij af, bij nummer 1 te be- i ginnen dus, zijn reis door Spanje volgt, dan zien jullie verschillende plaatsen en eilanden, rivieren en andere toepasse lijke dingen, maar er zijn ook nog losse banket- of chocoladeletters, en als jullie dan de eerste letters van de namen van plaatsen, rivieren enz. en de gevonden letters uit rebus of andere figuren in de zelfde volgorde neerschrijft, dan hebben jullie een hele zin, die iets met Sint Ni colaas te maken heeft. En om die zin gaat het, die zouden we heel graag van jullie willen weten, want zelf hebben we ze ook nog niet gevonden. Als Sint een reisplan in het hoofd heeft, kan zelfs een zwarte Piet daar niets meer aan veranderen, dus berustte de laatste en kwam hij maar eèns kijken welke route de bisschop uitgestippeld had voor de Bliksemtocht door Spanje. Toen knipperde Piet met zijn ogen. „Die kaart, die landkaartwat, wat is daarmee aan de hand? Dat lijken wel suikerbeestjes en chocoladeletters en al les door elkaar!" stamelde hij. „O, dat komt omdat ik geen papier en potlood bij de hand had", zei de Sint, „nu heb ik maar wat uit de zak geno men, die je daar klaar had staan." En met zijn kromstaf wees de kindervriend op een stip met een marsepeinen cijfer: „Hier zitten we, in Valencia. Je kent ZONDAGSDIENST. In het Ziekenhuis van Joannes de Deo te 's-Bosch, overleed Zondag ochtend de Zeereerw. heer L. A. Sanders, pastoor der parochie van St. Petrus te Vught. Pastoor Sanders werd 2 Augustus 1888 te Nunen geboren, in 1913 priester ge wijd; was gedurende 17 jaren kapelaan van St. Jan te Waalwijk, waar hij we gens ziekte van deken van Riel, meer malen als waarnemend pastoor optrad en waar hij gedurende al die jaren de zeer hooggeschatte godsdi'enstleraar-mo- derator was van Handelsschool en H. B. S. In 1933 werd hij benoemd tot pastoor der St. Petrus-parochie te Vught, als opvolger van Mgr. van Oers. Zowel in Waalwijk als in Vught heeft hij krachtig gewerkt voor de hem toe vertrouwde godsdienstige en culturele belangen. Gisterochtend om 10 uur heeft de plechtige begrafenis onder grote deelne ming plaats gehad. SUB-COMMISSIE VAN ADVIES voor de Bouwnijverheid bij bet Gewestelijk Arbeidsbureau Waalwijk. Onder goedkeuring van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is mede op verzoek van de betrokken bedrijfstak ingesteld, een sub-commissie welke de Directeur van het Gew. Ar beidsbureau Waalwijk zal hebben te ad viseren, inzake vraagstukken welke zich voordoen in de bouwnijverheid, voor zo ver deze vraagstukken op het terrein lig gen van het Arbeidsbureau. Bedoelde commissie werd Vrijdag 11 November j.l. geïnstalleerd door de Di recteur van het G.A.B. Waalwijk, na mens de Voorzitter van de commissie van advies van dat bureau, de Edelacht bare Heer A. Snels, burgemeester van Drunen. In de commissie hebben zitting geno men: 1. J. van Huiten, Aannemer-Timmer man te Waalwijk, (voorzitter). Werkgeversleden 1 G. Boon, Aanne mer-metselaar te Dongen; 2 H. C. M. Honcoop, Aannemer-timmerman te Veen; S. G. J. Vissers, Aannemer grond-, wa ter- en wegenbouw. Werknemersleden: 1 A. W. de Jong, te Waalwijk, namens het C.N.V.; 2 Chr. van Peer te Sprang-Capelle, namens het N.V.V.; 3 J. C. Turkenburg te Waal wijk, namens de K.A.B. De werkingssfeer van de commissie strekt zich uit over de rayons Almkerk, Dongen 'en Waalwijk van het G.A.B. Waalwijk. In de eerste vergadering werden onder meer besproken a. Beschouwing van de arbeidsmarkt voor het Bouwbedrijf in het gewest Waalwijk; b. Bevordering opleiding bouwarbei ders op de Rijkswerkplaats voor vakont wikkeling; c. Bevordering van de werkgelegen heid voor de arbeidsreserve. CONCERT WAALWIJKS ORKEST. toch je aardrijkskunde, Piet? Ik wilde eerst maar eens naar het zuiden." D staf zakte naar een vreemde rebus van chocolade letters5 V F. De trouwe bediende krabde zich on der het krullende kroeshaar. „Wat, wat dat betekenen, baas?" „Caramba, je kunt toch wel een re kensom oplossen", bromde Sint Nicolaas, „hoeveel is 5 min V min F? Weet je dat niet? Schrijf opvijf, nee geen 5, maar v, ij, f. Juist en nu En zo stonden Sint 'en Piet voor de vreemde landkaart te kijken. Piet had het heel gauw door. Jullie ook? Je ziet wel het is een heel bijzondere kaart, met alle mogelijke rare dingen er op gestrooid. Aan deze puzzle kunnen alle jongens en meisjes mee doen, die nog geen 15 jaar zijn. Vraag aan je vader of moeder een briefkaart, schrijf daar die zin op met je naam, je adres, hoe oud je bent en of je een jongen of een meisje bent, en die stuur je naar „De Echo van het Zui den", Waalwijk. Je hebt dan kans dat je een mooi boek kijijgt; we hebben na melijk ahn Sint Nicolaas gevraagd, of hij ons niet enkele mooie boeken kon geven voor 'de kinderen die er in slaagden dc zin van deze wonderlijke reis te vinden. En Sinterklaas gaf natuurlijk heel graag die boeken. Ga nu maar gauw aan de slag! Cf. umj- Elke man is goed gestemd met 'n extra OVERHEMD maar dan uit de grote van 23 November: J. Bechtold. Onderwerp: „De toekomst van onze kinderen". 14 December: Pater Fid'entius. Onder werp: „Ons dorp verandert". 18 Januari: P. Vink. Onderwerp: „De strijd van de vakorganisatie in het we reldgebeuren en de toekomst yan onze arbeiders zullen wij handhaven 15 Februari: Fr. van Bakel. Onder werp: „Onze vrije uren". 14 Maart: J. Bechtold. Onderwerp: „Angst voor de wereld van morgen". 18 April: J. Handgraaf. Onderwerp: „De jeugd in de bedrijven". Op de eerste ontwikkelingsavond zul len een tweetal prachtige boekwerken worden verloot. Voor de geregelde bezoekers zal op de laatste ontwikkelingsavond van het seizoen een verloting worden georgani seerd. KINDER ST. NICOLAASFEEST K. A. B. Op 3 December a.s. om 2.30 uur zal in de grote zaal van .,De Gecroonde Leersse" wederom een St. Nicolaasfeest gehouden worden voor de kinderen van de leden der K.A.B. De kinderen die hieraan kunnen deelnemen, moeten op 6 December 1955 5 jaar geworden zijn en mogen de leeftijd van 9 jaar nog niet hebben overschreden. Het St. Nicolaasfeest voor de kinde ren van de parochiële Sectie St. Clem'ens wordt gehouden op Zondag 4 December om 4 uur in het K.A.J.-gebouw. Er zal door de Toneelvereniging D. V. S. V. voor de kinderen een toneelstukje worden opgevoerd: „De Verjongings kuur". CHRISTELIJKE BESTURENBOND. De Christelijke Besturenbond te Waal wijk nodigt haar leden, met echtgenote of verloofde uit voor een C.N.V.-fami- lie-avond die gehouden zal worden op Donderdag 24 November, om half acht, in het gebouw Christelijke Belangen in de Besoijensestraat. Het woord zal gevoerd worden door de heer J. H. Eshuis, hoofdbestuurder, die zal spreken over: „Christelijk Sociaal, nu". Verder zullen een tweetal culturele films worden vertoond, terwijl verversin gen zullen worden aangeboden. De heer Wachtels van den Berg zal een slot- Voor Uw relatiewensen ter gelegenheid van KERSTMIS EN NIEUWJAAR hebben wfl een prachtsortering Vraagt tijdig zonder enige verplichting, inzage van onze uitgebreide collectie. woord spreken. Personen beneden de 16 jaar hebben geen toegang. Brug over dc Merwedc bij Gorinchem zal in 1959 gereed rijn. Met de bouw van de laatste grote brug over onze grote rivieren, die over de Merwede bij Gorinchem, zal nog dit jaar worden begonnen, zo bericht de A. N. W. B. Deze oeververbinding zal een schakel vormen in de nieuw aan te leg gen rijksweg Breda—Gorinchem—Vianen Utrecht, waarvoor de plannen reeds sedert ettelijke jaren bestaan. Voor 1956 is op de begroting van Verkeer en Waterstaat e'en bedrag van één millioen gulden uitgetrokken, welke gelden zullen worden besteed voor de aankoop van materialen. Tevens is 1.2 millioen aangevraagd voor het grond werk en de bouw van twee viaducten bij Gorinchem. Het ligt in de bedoeling, al dus de A.N.W.B., dat zowel de brug over de Merwede als de rijksweg Breda- Utrecht in 1959 voor het verkeer kun nen worden geopend. ZELFSTANDIG OPENBAAR LICÜAAM VOOR DE BIESBOS? Minister Beel heeft de Tweede Kamer in de memorie van antwoord op zijn be groting meegedeeld dat Ged. Staten van Noord-Brabant onderzoeken of het met het oog op de in de Brabantse Biesbos te treffen voorzieningen, wènselijk is over te gaan tot de vorming van een zelfstan dig Openbaar Bestuurslichaam.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 5