|1 B DE IMG5TRMT Waalwijkse en Langstraatse Courant Gemeenteraad Heusden. D RU N EN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG candidaatstelling kan ieder lid zijn VRIJDAG 18 NOVEMBER 1955 Uitgever (Vaalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WiHET ZUIDEN 78e JAARGANG No- 93 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. ^reau*: GROTE STRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002. Pr van BEURDENSTRAAT 8. - OPGERICHT 1878 - TELEGR.-ADRES „ECHO" Bespreking adressen Rijke en van Herpi In een speciaal daartoe gehouden open bare raadsvergadering, werden Uinsdag- avond 10 iNoveinber j.l. de adressen be handeld van de raadsleden de heden Rij ke en van Jrierpt. Alvorens tot behandeling dezer stuk ken over te gaan, bracht de Voorzitter een ingekomen schrijven ter tatel, het welk was ingediend door P. Boeren-v. d. Wiel en waarin deze verzocht in aan merking te komen voor betere woon ruimte. Bij gebrek aan woningen zien B. en W. eenter geen mogelijkneid hieraan te voldoen. Het ene woonhuis 't weik binnenkort vrij komt (thans bewoond door Pruylants) is reeds toegezegd aan Mevr. Klumperbeek, onderwijzeres aan de Openbare Lagere School, alhier. De heer Rijke is van oordeel dat men zeer zeker het onderwijs moet helpen zo veel men kan, doch de kwestie Boeren is wel zo urgent dat hierin toch zeker ge holpen moet worden. Spreker zou graag zien dat hiervoor toch een oplossing ge vonden zou worden. De voorzitter gat te kennen dat hij met genoegen deze zaak mei mevr. Klumperbeek zou bespreken, maar wat hiervan het resultaat zal zijn moet men nog atwachten. De heer te Vruchten kwam met een voorstel om door middel van ruiling tus sen 'enkele bewoners hier ter plaatse, aan Boeren bedoelde woning toch toe te kun nen wijzen. Dit is volgens de voorzitter toch weer geheel afhankelijk van de be spreking met Mevr. Klumperbeek. De heer Geerlings merkte nog op dat de volksgezondheid van groter belang geacht dient te worden dan het onder- Omtrent het verzoek van de Gebr. Buijs uit Oudheusden, 't welk in de vo rige vergadering reeds ter sprake was gekomen, kon de voorzitter nog mede delen dat Wethouder Buijs met betrok kenen een onderhoud heeft gehad, waar bij zij te kennen hebben gegeven met dit verzoek geen haast te hebben, mogelijk is hiervoor nog een oplossing te vinden. Op een ingekomen verzoekschrift van enkele bewoners van de Achterstraat te Herpt om een straatlantaarn te plaatsen, kon de voorzitter mededelen dat hiervoor reeds opdracht is gegeven, zodat aan dit verzoek reeds is voldaan. Hierna kwam men aan het eigenlijke agendapunt, n.l.: Bespreking adressen van de raadsleden Rijke en van Herpt. Doordat het adres van de heer Rijke aan alle leden vai^de Raad was toege zonden, werd dit niet meer voorgelezen en begon de voorzitter namens B. en W, hierop te antwoorden. Deze zei o.m. als volgt i Het aftreden van de tegenwoordige Dienst voor Bouw-, Woning- en Wel- scandstoezicht kan pas geschieden op 1 Juli 1956. Van de Centrale Technische Dienst „Het Land van Heusden en Al- tenawaarbij men nu wil toetreden, moet nog rapport hierover inkomen. Wat een gemeente-opzichter betreft, blijven B. en W. van mening dat deze in Heusden nog niet noodzakelijk is. Niettemin hebben zij hierover advies gevraagd aan 't architectenbureau Hooy- kaas, van Veen en de Jongh. Hoewel dit bureau huiverig is van advies te dienen in zulke precaire zaken, waren zij toch ock de mening toegedaan, dat, zolang Heusden blijft zoals het nu is, er geen volledige dagtaak zal zijn voor een op zichter. Het bureau gaf tevens de ver zekering dat zij zoals tot heden bereid zijn en blijVen volledig advies te geven omtrent openbare werken enz. Wat het perceel van van Hooft be treft, zei de voorzitter, dit had. voor de aanleg van het nieuwe riool en de daar mede samengaande demping van de De- mer, reeds veel overlast van water, de toestand daar is thans veel beter dan vroeger. De heer Rijke bleef echter bij zijn me ning dat het aanstellen van een gemeen te-opzichter geen overtollige luxe is en dat in de toekomst zeer zeker een volle dagtaak hiervoor zal zijn weggelegd. Wat de wateroverlast op het perceel van van Hooft betreft, kon spreker het niet met de voorzitter eens zijn, dat de toestand thans beter is dan vroeger; thans sterven de bomen een voor een af, dit was eerst niet het geval. De heer Brink maakte de opmerking dat het bestek maken voor het schilder werk van geme'entewoningen door een architect hier ter plaatse, grote kosten met zich mede brengt; een opzichter zou dit kunnen doen, alsmede het toezicht op het schilderwerk; dit wordt thans zo ver hij weet in het geheel niet uitge- oefend. Hieraan voegde de heer Geerlings nog toe dat dan de blaren niet reeds aan ko zijnen en deuren zouden hangen, wat thans wel het geval is. De heer van Herpt was van mening dat, wanneer er thans een gemeente-op zichter zou worden aangesteld, dit een wel zeer ontwikkeld persoon zou moe ten zijn, die de werkzaamheden van het architectenbureau en van het Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht zou moe ten uitvoeren. Zo n man zou zo n groot salaris moeten genieten, dat Ged. Staten hiervoor nooit hun goedkeuring zouden geVen. De heer Roza kwam tenslotte met een voorstel, om, wanneer de gemeente Heusden eenmaal was aangesloten bij de Centrale Technische Dienst te Almkerk, te proberen, een ambtenaar van deze dienst, die deskundig is op velerlei ge bied in Heusden te krijgen om toezicht uit te oefen'en. De voorzitter vond dit een goed idee; wanneer dan Heusden tot groter bloei kwam konden nog andere stappen ge nomen woarden. Besloten werd met de C.T.D. metter tijd onderhandelingen hierover aan te knopen. Bestrating uitbreidingsplan Oudheus den. Hierop zei de voorzitter, dat hier wel een voorlopige bestrating aangelegd zal worden, maar dat de trottoirs moe ten wachten tot dat de woningen gereed zijn; het zware vervoer zou de trottoir banden en de kolken opzij drukken, waardoor de rioolkolken zouden afknap- j pen enz. Met deze voorloj>ige bestrating kan echter pas begonnen worden in Ja- j nuari 1956 daar de klinkers hiervoor niet eerder geleverd kunnen worden. Mijngas. Wanneer de bouw van de 66 woningen doorgaat, zal het uitbrei- J dingsplan van mijngas worden voorzien, niettegenstaande dat dit grote kosten met zich brengt. Een exploitatieopzet wees n.l. uit dat er per jaar maar f 30 zal overschieten voor onderhoud, hetwelk bitter weinig is. Wat de verhuring van Butagasgeysers betreft, deze is thans in de verordening opgenomen. De heer van Herpt vroeg of de inwo- rers van Herpt en Hedikhuizen ook voor huur van Butagasgeysers in aanmerking konden komen, waarop de voorzitter zei dat onlangs in Herpt en Hedikhuizen huis aan huis formulieren bezorgd zijn, waar- mede zij aansluiting op het gasnet kon- den verzoeken. Daar er echter maar 36 aanvragen uit deze plaatsen zijn binnen gekomen, vond de voorzitter het niet noodzakelijk om deze nu wel van deze regeling te laten profiteren; deze regeling is uitsluitend getroffen voor die mensen die altijd gas gewend zijn geweest en hiervan thans verstoken zijn. De heer van Herpt meende er van ver zekerd te zijn, dat wanneer Herpt en He dikhuizen eenmaal op het gasnet aange sloten zouden zijn, zeker 80 a 90 pet. hierop zou aansluiten. De voorzitter zei dat het Gasbedrijf zekerheid moet hebben, de aanlegkosten WARMWAIERZAKKEN vanaf 3,50 Firma ORIE DUMOULIN Grotestraat 191 WAALWIJK zijn zo groot, dat men geen risico mag nemen. Rioleringsplannen in het uitbreidings plan. Hierop zei de voorzitter dat de plannen hiervoor nagenoeg geheel gereed zijn. Voorlopig moet men zich behelpen met anti-septietanks, doch de riolering hiervoor past later aan het grote riole ringsplan. Voor een zuiveringsinstallatie en de afvoer hiervan zijn ook reeds vaste plaatsen opgetekend. Verkeersprobleem. De voorzitter zei dat dit binnenkort veelal zal zijn opge lost, wanneer de provinciale weg vanuit Oudheusden doorgetrokken wordt naar de Grote Brug over de Bergse Maas. Ook bestaan er plannen om in Oud heusden via de Spieringstraat een ver binding tot stand te brengen met Herpt. Wanneer deze wegen hun beslag hebben gekregen zal het verkeer in de Oudheus- densestraat sterk ontlast worden. Verder zei de voorzitter, dat, wanneer de raad zou besluiten van de Singel een racebaan te maken, daar vele gevaarlijke situaties zouden ontstaan; om hier een brede verkeersweg aan te leggen is wel terdege bekeken, maar omdat dan de nooduitlaat van de riolering komt te ver vallen, zouden andere nooduitlatingen aangebracht moeten worden, welke met hoge kosten gepaard zouden gaan; spr. betwijfelde dat hiervoor crediet zou ver kregen kunnen worden. De heer Rijke zei dat het in het geheel zijn bedoeling niet is geweest om van de Singel een racebaan te maken, maar een brede verkeersweg aanleggen achtte hij wel mogelijk en verantwoord. Ook achtte spreker het wel mogelijk om een uitweg naar Oudheusden aan te leggen achter de v.m. gasfabriek. Ir. van de Laan heeft zelfs in 1947 reeds een plan hiervoor ontworpen. Thans gaat alle verkeer dwars door Heusden, hetgeen met zijn smalle straatjes nogal eens moeilijkheden oplevert. De voorzitter zei dat thans door de Rijkspolitie hier ter plaatse een onder zoek wordt ingesteld, hoe het verkeers probleem kan worden opgelost. Voorrangskruising. Hiervoor zijn vol gens de voorzitter de borden reeds aan gebracht. Verkeersspiegels worden door de ANWB, bij wien door B. en Wom advies was gevraagd, ontraden. Overzichtskaarten. Deze, zei de voor zitter, staan klaar en zulten na de ver gadering aan de leden van de raad wor den medegegeven. Op deze kaarten, wel ke in kleuren zijn uitgevoerd, staan alle gegevens vermeld, zoals krotopruiming, nieuwbouw, wegverbredingen e.d. Te vens wees de voorzitter een commissie aan, bestaande uit de heren Rijke, Ver schuur en van Herpt. waaraan later nog werden toegevoegd de heren Roza en Brink; deze commissie zal tot taak heb ben eventuele saneringsplannen te ont- werpen en deze aan B. en W. ter be oordeling voor te leggen. Volgens de heer Rijke zou er in Heusden nog veel te bereiken zijn met sanering, wanneer de gehele burgerij hieraan de volle mede werking zou willen geven, b.v. door het afstaan van grond. Industrieterrein. Hieraan is volgens de voorzitter weinig toe te voegen, daar dit in de vorige vergadering reeds uitvoerig is besproken, alleen het plaatsen van borden brengt spreker onder de aandacht met het opschrift: Industrieterrein te koop Besloten werd deze te plaatsen. Wallen en grachten. Dit probleem, zei de voorzitter, is reeds verscheidene malen ter sprake geweest en meermalen is hier voor een verzoek gericht aan het Mi nisterie om deze te slechten, maar steeds zonder resultaat. Thans is weer een ver zoek gedaan, maar nog geen antwoord hierop ontvangen. Hierop kwam het adres van de heer van Herpt in behandeling; deze wou zijn adres voorlezen, doch de voorzitter zag I het nut hiervan niet in, omdat de leden van de raad alten een afschrift hiervan 1 hebben ontvangen. De heer van Herpt staat er echter op, dat zijn adres open- baar gemaakt wordt; het is een openbare vergadering en het publiek zal toch wel willen weten wat er behandeld wordt. Hoewel de voorzitter zei dat het toch I wel breedvoerig in de courant zou ko men te staan, vind de heer van Herpt 't ih 't algemeen belang noodzakelijk dat het wordt voorgelezen. De voorzitter stemde tenslotte hierin toe. Nadat de heer van Herpt zijn adres had voorgelezen, gaf de voorzitter hierop weer zijn antwoord, o.a.: Bouwvolume. Voor vergroting van het bouwvolume worden herhaaldelijk ver zoeken ingediend. In de vrije sector kun nen wel industrie-woningen gebouwd worden, maar dan moeten de industrieën zich hiervoor offers getroosten. Aan de bouwcredietregeling wordt naar de mening van B. en W. voldoende 1 bekendheid gegeven. Naar aanleiding van de SingelDe- mert-kwestie verwijst de voorzitter naar het antwoord op het adres van de heer Rijke. Wethouderskwestie. Onenigheid tussen B. en W. acht de voorzitter niet verkies lijk. Spreker maakt uit het adres van de heer van Herpt op, als zou hij de enige persoon zijn die voor de wethouders functie geschikt is. Dat het Donkersteegje en Bern nog steeds van electrisch licht verstoken zijn, is niet de schuld van B. en W; reeds jaren terug is contact hierover opgeno men met de betreffende electriciteits mij. (PNEM en GEM); deze verzoeken zijn steeds herhaald, doch nog steeds zonder succes. Dat bij de vergadering welke in Den Bosch werd gehouden over de grenswijzi ging van diverse gemeenten, de Burge meester alleen stond, zonder de steun van zijn wethouders, vindt de voorzitter geen schandaal, er waren wel meer burgemeesters welke geen wethouders bij zich hadden. De heer Ad Buijs kon instemmen met de heer van Herpt wat betreft de elec- triciteitsvoorziening in het Donkersteegje en Bern en ook wat betreft de verbete ring van het Bernse veer. Wat het uitbreidingsplan kom Herpt betreft, hierop maakte spreker de aan merking dat de heer van Herpt, toenter tijd wel angstvallig gewaakt had dat de ze uitbreiding niet te dicht bij zijn eigen landerijen geprojecteerd zou worden. Verder vond spreker het vreemd dat de heer van Herpt eerst een stuk huis af heeft laten breken en thans schreeuwt om woningen; spreker sprak verder als zijn mening uit dat de heer Rijke op bouwende, maar de heer van Herpt af brekende kritiek levert. De heer Verschuur viel de heer van Herpt bij wat betrof de Zuiderdijk; ook hij vond het jammer dat deze dijk niet meer toegankelijk was voor het publiek. V/at woningbouw in Herpt betreft, zei spreker, dat dit toch wel niet meegeval ten zou hebben, daar zou ook weer een riolering aangebracht hebben moeten worden; spreker zag de woningbouw lie ver op een centraal punt. De heer Rijke vroeg aan de voorzitter een nadere uiteenzetting over het ant woord aan de heer van Herpt betreffen de de industriewoningen; hiervoor zouden de industrieën zich offers moeten ge- heer van Herpt dat het in zijn bedoeling had gelegen, het uitbreidingsplan Herpt zakelijk naar voren te brengen, doch hij werd hierop door de heer Ad Buijs per soonlijk aangevallen; de afbraak van het huis die werd bedoeld, is echter reeds in de dertiger jaren gebeurd, toen was er geen behoefte aan woonruimte. Wat het Bernse veer betreft gaf spr. nog een verdere toelichting; wanneer de snelverkeersweg over de Heusdense brug een feit zal zijn, is daar geen plaats meer voor het langzame verkeer; dit is dan aangewezen op het Bernse veer. Wat de motie betreft, ik wilde de heer Rijke niet voor mijn karretje spannen; wanneer ik iets heb, ben ik zelf mans genoeg om mijn eigen standpunt te ver dedigen. Wat een KVP-eenheid betreft, zei spreker, deze is niet te verwezenlijken als men zo handelt als de heer Ad Buijs veravond heeft gedaan. Nadat de heer J. de Kok door de raad was herbenoemd als regent der Gods huizen, sloot de voorzitter deze vergade ring. Zonclag-artsendienst. Dienst: Dr v. d. Wouw. Een opzienbare rechtspraak. Hedenavond (Vrijdag 18 Nov.) zal de bekende redenaar Pater Hen ri de Greeve in het parochiehuis te Elshout een voordracht houden, ge titeld „Een opzienbare rechtspraak". Het betreft hier een solo-spel door Pater Henri de Greeve. Ieder die indertijd de voordracht „Het vierde Beest" van genoemde Pater heeft gehoord, zal deze avond niet willen missen. Ons is verzocht op deze voordrachtavond nog eens ex tra de aandacht te vestigen. Aan vang half 8 precies. Toneeluitvoering. De toneeluitvoering van de To neelvereniging T.O.G., welke Zon dag a.s. in het Dorpshuis zou wor den gehouden, is door onvoorziene omstandigheden moeten worden af gelast. Voorlichtingsavond Beroepskeuze. Op Vrijdag 25 November zal in 't Dorpshuis door de Interdiocesane Beroepskeuze-voorlichting 'n Voor lichtingsavond worden gegeven. Op deze avond zal een teamgesprek worden gevoerd, terwijl ook de ge legenheid tot vragen is openge steld. Verder worden ook nog een tweetal films vertoond, n.l. „Vak man paraat" en „Hoe word ik vak man". Overal trokken deze voor lichtingsavonden volle zalen, wat, gezien de actualiteit van het onder werp, ook niet te verwonderen is. Deze voorlichtingsavond is georga niseerd door de plaatslijke K.A.B., maar uitdrukkelijk zij er op gewe zen dat de toegang voor iedereen vrij is. St. Nicolaas op bezoek. Het jaarlijks bezoek van St. Ni colaas aan de K.A.B. alhier, is be paald op 4 December. Belangrijke vergadering K.V.P. De K.V.P. afdeling Drunen, houdt heden (Vrijdag 18 November) in café M. v. d. Geld een belangrijke vergadering. De agenda vermeldt o.a.: candidaatstelling voor de ver kiezing van leden der Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Op deze renparade in een afwisselende pracht. De ervaring heeft geleerd dat het bij de kaartverkoop storm kan lo pen. Zorg er dus vroeg bij te zijn! De K.R.O.-revue „DAAR ZIJN WE WEER" komt op Zondag 27 No vember 1955 in de Oude Noodkerk te Drunen. Verdere gegevens vindt U in de advertentie in dit blad. RIKCONCOURS. In café Klerks werd een rikconcours gehouden waarvan de uitslag was: le prijs Ad Koks met 121 pt.; 2 mevr. Schapendonk 118 pt.; 3 H. Brok 116 pt.; 4 C. van Esch 106 pt. Damesprijs mevr. van Esch; Troostprijs C. van Baten. ZANGCLUB. Dat er onder de leden van de RKJB wel zijn met activiteit ën initiatief, mo ge blijken uit de oprichting van een zangclub, waarvoor zich aanstonds elf leden opgaven. Met de leiding heeft zich belast de heer C. Wijn. VERKENNERS. Om de troep van de Verkenners enigs zins op peil te houden en zo goed moge lijk te laten functinoneren, is het wense lijk dat er enige nieuwe leden bijkomen. Ouders, die er prijs op stelten dat hun zoon lid wordt van de Verkennerstroep, kunnen zich melden bij de leiders: L. Brok, Fr. van Iersel en Adr. v. d. Wiel. Nieuwe leden moeten minstens 11 jaar zijn. Het is niet nodig dat men eerst welp is geweest. Oud en belegen Zeldzaam zacht slechts f7,— p. literkruik f 3,60 p. troosten. De voorzitter zei, dat hiermede jnvioed doen gelden, bedoeld werd dat de industrieën een bij- Verder vermeldt deze avond een drage zouden moeten leveren in de bouw kosten, waardoor zij verzekerd zouden zijn dat hun werknemers deze huizen zouden kunnen huren enerzijds, en te vens om de huurprijs enigszins te druk ken anderzijds. De heer Rijke meende dat zelf bouwen door de industrieën dan feitelijk toch nog beter is, dan hebben zij de huizen in eigendom, hoewel bij de 50 woningen welke door De Haan 'en Oerlemans ge bouwd zouden worden, volgens de ex ploitatierekening de huurprijs f 14 per week zou bedragen. Deze 50 woningen, zei spreker, worden echter voorlopig nog niet gebouwd, daar de vergunning is in getrokken, omdat niet binnen de gestelde tijd (4 maanden) met bouwen is begon nen; men heeft echter een beroep ge daan op force majeure, daar de bouw grond nog niet bouwrijp was. Wat de motie betreft, waarover de heer van Herpt in het laatste gedeelte van zijn adres spreekt, deze b'cn ik nooit van plan geweest om in te dienen; spr. weet niet hoe de heer van Herpt daarop komt, het is mij een raadsel. Spr. gaf de heer van Herpt de raad om onder de KVP-fractie meer eenheid te zien te krijgen, dan zou men veel meer kunnen bereiken. De heer Brink kwam nog eens terug op de wethouderskwestie. U moet uw oude stokpaartje niet weer gaan berijden, zei hij tegen de heer van Herpt. U kunt be ter deze kwestie laten rusten, dan komt er weer vrede in uw leven. Wat die mo tie betreft, welke U de heer Rijke in zou willen laten dienen, dat zie ik, zei spr., als een ander voor het karretje van Li zelf spannen. De heer Ad Buijs meende dat wanneer men oude vetes liet rusten, er tussen de KVP-fractie goede samenwerking moge lijk is. De heer van Herpt zei, dat het zijn bedoeling geenszins is geweest, om on enigheid te zaaien tussen B. en W; dat hij zich als enige persoon zag die het wethoudersambt naar behoren zou kun nen vervullen, heeft hij niet gezegd, ook heeft hij daar nimmer om gevraagd; spr. betreurt het dat dit door de voorzitter ter sprake werd gebracht. De voorzitter zei hierop dat dit van B. en W. afkomstig is, waarop de heer van Herpt antwoordde hiervan goede nota te hebben genomen. Verder zei de tPE (.H i t A? Ifl4 UWE HENGST" Hal beita paard *an (da Schladamia) alal. twee-gesprék tussen twee promi nente figuren uit de K.V.P., n.l. Mr Dr v. d. Heuvel en de Weled. Heer A. Kamp. Dit tweegesprek zal gaan over actuele aangelegenheden op nationaal, provinciaal en streekter- rein. Een avond die niemand, die de belangen van deze tijd ter harte gaat, zal willen missen. De belang rijke bijeenkomst begint om half 8 „DAAR ZIJN WE WEER". De K.R.O. komt op bezoek. De K.R.O., die jaarlijks met een daverende show op tournée gaat, zal dit seizoen Drunen niet over- slaan Naast de contacten door radio en gids wil de KR O. ook persoonlijke contacten met de luisteraars leggen en zij doet dit met een programma, waaraan kosten noch moeite ge spaard zijn. Wegens het grote succes is de re vue „Daar zijn we weer" in dit sei zoen enige maanden geprolongeerd, teneinde ook het publiek tevreden te stellen in die plaatsen, die het vorig jaar niet konden worden be zocht. Berry Kievits, Gerard Wal den en Harrv Boda zijn de spil van deze avond. Op onovertroffen wijze weten zij te bereiken dat U na veel uitbundige vrolijkheid als een an der mens naar huis gaat. Daar zor gen ook Harry Woodson en Fred Johnson voor met hun kostelijke acrobatische nummers. Het Hon gaarse danspaar Frances Capy zal het schouwspel fleur bijzetten en op muzikaal gebied doen dit ook de coloratuur sopraan Coby Beek en de tenor John van Heumen. Een eigen genre brengen de Wem bley Sisters, terwijl Mitzy Tielar.d de zaal zal verrassen door haar chansons vol jeugd en vrolijkheid. Een nieuwtje is het electronisch concertorgel, in de bediening waar van Nick Godart een virtuoos is. Het K.R.O.-revue-orkest onder lei ding van André van Wattingen zal van begeleiding tot tophit zijn kun nen demonstreren. Een weelde van décors, ontworpen door Tom Man- ders, en van costumes, ontworpen door Coby Stylen, plaatst deze ster- TONEELVER. AMIC1TIA. Op Zondag 20 en Maandag 21 Nov. presenteert de Toneelvereniging Amicitia haar eerste winteruitvoering in Hotel Prinsen. Opgevoerd wordt: Het lied van alle tijden, romantisch toneelspel in drie bedrijven door D. H. Scheffen; aanvang 7.30 uur. Amicitia heeft voor haar talrijke dona teurs dit prachtig gecostumeerde stuk ge kozen. Voor de toneelliefhebbers staan weer enkele mooie avonden te wachten. SCHERPSCHUTTERSVER. JULIANA Zondag werd op de banen bij café A. van Vugt het jaarlijks winter-koning- schieten gehouden. Na een zeer spannen de strijd werd de heer A. van Nieuw- kuijk Winter-koning. WONING-TOEWIJZING. Het gemeentebestuur van Vlijmen kreeg dezer dagen van Ged. Staten be richt van een extra toewijzing voor het bouwen van 10 woningen. Dit is weer een meevallertje. Toneel. Door de toneelvereniging Kunst en Genoegen zal op Zondag 20 en Maandag 21 November a.s. in de zaal van de heer M. Achten de eer ste winteruitvoering worden gege ven. Voor het voetlicht worden ge bracht het toneelspel in 3 bedrijven „De terugkeer van Suuske Per- daems", ofwel de koster van de Hei kant, van de toneelschrijver Ko Keepers. t Gezien de reputatie van „Kunst en Genoegen" zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken. 25-Jarig bestaan van de K.A.B. Op feestelijke wijze heeft de KAB alhier Zaterdag 12 Nov. j.l. haar 25-jarig bestaan herdacht. Het hoog tepunt van deze feestviering was wel de huldieing van twee jubila rissen, n.l. de heren L. v. d. Heij den en M. Siegers, die de K.A.B. mee hebben opgericht en al die ja ren een bestuursfunctie hebben vervuld. 's Middags om 3 uur was door het feestcomité in café J. v. Oijen een bijeenkomst belegd om deze wer kers van het eerste uur, zoals een der hoofdbestuurders hen noemde, te huldigen. Tijdens deze bijeen komst, waarbij vele leden aanwezig waren, zijn vele hartelijke woorden tot de jubilarissen gericht en bloem stukken geoffreerd. Onder de velen die hun felicitaties kwamen aanbie den, merkten wij o.m. op: de gees telijkheid der parochie en twee af gevaardigden van de provinciale bond, de heren Nauss en v. Berlo. De voorzitter van het feestcomité, de heer C. v. d. Linden, achtte het een grote eer op deze dag bestuur en leden de beste wensen voor de toekomst te mogen aanbieden en de zilveren jubilarissen te mogen hul digen. Na een uiteenzetting gegeven te hebben van het doel en nut van de organisatie, schetste hij de ver diensten van de beide jubilarissen; duidelijk liet hij uitkomen de vele moeilijkheden, die vooral in de eer ste jaren moesten worden overwon nen om tot een positief resultaat te komen. De groei en bloei van de afdeling is volgens spreker te dan ken aan het vele onbaatzuchtige werk dat door de jubilarissen is verricht Als blij k van waardering bood hij hun elk een waardevol ca deau aan; daarna spelde hij een der jubilarissen, n.l. de heer M. Siegers, het zilveren bonds-insigne op de borst; de heer L. v. d. Heijden had reeds eerder als jubilaris van de vakbond het insigne ontvangen. Vervolgens nam de heer v. Berlo, als afgevaardigde van de vakorgani satie, het woord; ook hij schetste in het kort de grote verdiensten van de beide jubilarissen en stelde hen ten voorbeeld aan de jongeren, die toch eenmaal hun plaats moeten in nemen. Hij feliciteerde hen namens het hoofdbestuur en sprak de hoop uit dat zij nog lang aan de K.A.B. hun beste krachten zouden blijven geven. Gelijke woorden sprak daarna de Nauss, die als hoofdbestuurder van de provinciale bond van zijn be langstelling blijk gaf. Ook de herder van de parochie, de Zeeregrw. Heer Pastoor Serra- rens, sprak woorden van dank en waardering aan het adres van de jubilerende organisatie; in het bij zonder feliciteerde hij de twee mede-oprichters en sprak eveneens de hoop uit dat de K.A.B. met de hulp van Gods zegen nog veel heil zaam werk zal mogen verrichten. Beide jubilarissen dankten hierna voor de gebrachte hulde en de aan geboden geschenken en gaven te kennen op de ingeslagen weg te zullen voortgaan. Van de gelegen heid tot feliciteren, die hierna voor eenieder werd geboden, werd een druk gebruik gemaakt. 's Avonds werd in zaal „De Har monie" dit feest voortgezet en circa 150 leden waren aanwezig om de viering bij te wonen. Het bestuur had voor een prachtig cabaret-pro gramma gezorgd en een aantal ver versingen die werden uitgedeeld, vielen zeer in de smaak. De avond werd geopend door de heer C. v. d. Linden en na allen welkom te heb ben geheten, gaf hij het woord aan Pater Arnoldus, die zich bereid had verklaard de feestrede uit te spre ken. Een kort uittreksel uit die rede laten wij hier volgen: Het was, aldus Pater Arnoldus, vlak na de eerste wereldoorlog, die een grote ommekeer teweeg bracht, dat de crisis zijn intrede deed met alle gevolgen van dien. Maar juist uit deze armoede en gebrek werd de gedachte geboren om hun be langen op geestelijk en stoffelijk gebied te handhaven en te bescher men. Vervolgens schetste hij de te genwerking die de werkers van het eerste uur ondervonden, maar dank zij deze pioniers, gewerkt uit chris telijke overtuiging en liefde voor de evenmens, is er via de organisa ties zeer veel bereikt. Hij noemde als voorbeeld de stichting van Her wonnen Levenskracht, de spaarbank de Centrale Volksbank, de Brand- stoffencoöperatie enz., hoe vooral ook veel aandacht werd besteed aan de geestelijke belangen, de eerste geestelijk adviseur Pastoor v. Noort hield in de wintermaanden vele ontwikkelingsavonden tot zegen van de arbeidende bevolking. Hoe *op vele manieren acties werden ge voerd en werd deelgenomen aan congressen en meetings. Met een aansporing aan allen om de K.A.B. trouw te blijven, besloot Pater Ar noldus zijn aandachtig aanhoorde rede. Vervolgens trad het cabaret-ge zelschap Verleg uit Geldrop op. Over dit optreden was men vol lof. In de pauze sprak de heer Nauss een opwekkend woord over de a.s. ledenwervingsactie. Met een dankwoord van de gees telijk adviseur Kapelaan Severijnen werd de avond besloten. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de jongeheer R. v. Ommeren, slaagde te Eindhoven voor het op 16 dezer gehouden examen voor het vakdiploma Herenkapper. Geslaagde en familie gefeliciteerd. A.R. KIESVERENIGING. J. d. Maandagavond kwam de A. R. Kiesvereniging alhier, onder leiding van

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 9