SPRANG-CAPELLE BIOSCOOP-PROGRAMMA DE DRIE ANKERS Raad van Sprang-Capelle IN DE ECHO TAN HET ZTTÏDEN VAN VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 beslist over Verplaatsing Sportterrein S.S.C. en Aankoop Vrachtwagen. WEDSTRIJDPROGRAMMA Amsterdam 12 5 1 6 11 22—24 VOOR ZONDAG 4 DECEMBER. Limburgia 12 3 5 1 11 15—21 ADO 12 4 2 6 10 19—21 K. N. V. B. Roda Sport 12 3 4 5 10 22—28 NOAD 12 3 4 5 ló 22—30 BEROEPSVOETBAL. EBOH 12 2 5 5 9 16—22 Hoofdklasse A. Rigtersbleek HVC 12 12 4 1 2 4 7 6 9 8 19—30 17—25 ExcelsiorStormvogels Vitesse 12 2 3 7 7 15—24 Fortuna '54Ajax Roda SportNoad LimburgiaHVC DOSRigtersbleek Amsterdam—EBOH VVV—Vitesse NACSparla Fortuna Sparta VVV DOS Eindhoven Ajax NAC 12 6 5 1 17 27—11 12 6 5 1 17 26—13 12 8 0 4 16 26—16 12 5 5 2 15 36—27 12 5 5 2 15 24—16 12 5 4 3 15 20—16 12 6 1 5 13 20—21 12 4 4 4 12 2421 Hoofdklasse B. FzijenoordSVV De GraafschapDFC Spel. Enschede:EDO A1 kin aarEl i n k wij k Willem II—GVAV EmmaRapid JC de VolewijckersSittardia BW—PSV Schev. Holl. SportMVV Elinkwijk 12 10 1 1 21 38—12 Rapid 12 8 2 2 18 30—13 i Sp. Ensch. 12 8 1 3 17 42—24 1 Willem II 12 7 2 3 1(5 30—18 J BW 12 7 2 3 16 33—17 FEUILLETON zan De Echo van het Zuiden door: PIKE NORTON WILL'S 8). „Nee", zei Dorus ineens fel, „ik la me niet koejeneren!" Hij deed dreigend een stap naar voren en greep naar de waard. De waard ontweek hem echter han dig en greep Dorus bij zijn kraag. „Je hebt geen geld bij je", stelde hij vast. „Poffen doe ik niet en als je er niet zelf uitgaat, dan gooi ik je er uit". Hij sleurde de zich hevig verwerende man naar de deur en bromde: „Bij Tinus kom je zo ge makkelijk niet klaar". Bij de deur gekomen, slingerde hij Dorus naar buiten en gaf hem nog een schop tegen zijn achterste ten afscheid. „Zo, zei hij enkel, zijn handen af vegend aan zijn smoezelige voor schoot. Hij keek het kroegje eens rond en kroop weer achter de tap kast. Met intense belangstelling had Milly het toneeltje gevolgd. Zowel de dronken kerel als de manier waarop de waard hem behandelde hadden haar afkeer opgewekt. „Wat een ruwe bende" dacht ze. Zo onopvallend mogelijk keek ze naar het groepje dat Dorus met zo veel enthousiasme begroet had bij zijn binnenkomst. Daardoor be merkte ze niet dat de waard na een snelle blik op haar verdween door het deurtje, dat de vorige maal Milly's aandacht zozeer getrokken had. Hij werd gevolgd door enkele anderen, die eveneens Milly's rich ting uitkeken. Het meisje had ech ter niets gezien en zat juist te over leggen hoe zij met iemand in aan raking zou komen. Daar zag ze op eens weer die matroos, die haar Zondagavond zo hardnekkig met zijn attenties achtervolgd had. „Ik moest het toch met hem maar eens proberen" dacht ze. „Hij ziet er nog al geschikt uit". Toen de jongeman even haar richting uitkeek, glimlachte ze even tegen hem. Hij keek echter onmid dellijk voor zich en beantwoordde haar glimlach niet. „Zeker nog boos van Zondagavond", meende Milly; „dan maar eens met een ander". Er waren er echter maar weini gen waarmee ze het op het eerste gezicht mee aandurfde. Werkelijk, het was niet veel zaaks, dat daar in die kroeg zat. Achter dc geheimzinnige deur zaten in een klein kamertje de waard en enkele anderen druk te praten. Evenals de kroeg stond ook dit vertrekje vol rook. Het was spaarzaam gemeubileerd met een tafel en een paar wrak ke stoelen. De wanden waren vroeger eens wit gekalkt geweest en droegen geen enkele versie ring. Geen der mannen en vrouwen scheen daar echter hinder van te hebben. „En ik zeg je, dat die juf niet te vertrouwen is". De spreek ster, een gezette vrouw van on definieerbare leeftijd, keek, na dat zij dat gezegd had, met haar fletse ogen het kringetje rond. Milly zou haar onmiddellijk her kend hebben als de vrouw die Zondagavond zoveel belangstel ling voor haar had. „Zanik niet", bromde een der mannen. „Ik weet ook niet, wat ze hier komt doen, maar bij de politie behoort ze in ieder geval niet, Daar is ze te jong voor en hebben jullie ooit wel eens een als zij bij die smerissen gezien? Dacht je nou heus, dat zo'n juf fie hierheen gestuurd wordt?" „Ja, natuurlijk. Jij laat je weer om de tuin leiden door dat knap pe smoeltje van d'r. Wat weet jij nou van vrouwen af." „Niet veel, gaf de ander nors toe. „Maar toch wel zoveel, dat ik jalouzic van achterdocht kan onderschei den." „Wou je soms zeggen...!" De waard hief bezwerend zijn dikke handen omhoog. „Geen ruzie alsjeblieft! Jullie hebben allebei gelijk. Ze kan ongevaar lijk zijn, maar dan vraag ik me af, wat ze hier komt zoeken, en ze kan ook niet betrouwbaar zijn. In het laatste geval zullen we maatregelen moeten treffen. We zullen zekerheid moeten heb ben. Ik vind dat we maar eens iemand op haar af moeten stu ren. Dat moest jij maar eens doen, Sjieke?" „Zeker met zijn fijne manieren", spotte de vrouw, terwijl ze een blik vol haat wierp i op de persoon in kwestie, een nog jonge man, die er beschaafd maar verwaarloosd uitzag. ,jMien, houd je mond. Je hebt j al veel te veel gezegd vanavond". Mien bromde nog wat na, maar hield verder haar lippen op el- kaar. De „sjieke" of wel Gerhard Verduynen hief langzaam het hoofd op. „Dat zal niet meeval len", merkte hij op lijzige toon op. „Ik hoorde juist van een vriend van me, dat hij ook al vergeefs geprobeerd heeft er bij haar in te komen. Ik wil het wel proberen, maar dan moeten jul lie me helpen. „Wat moet er dan gebeuren?" vroeg de waard. „Het is een oud trucje, maar als het goed gedaan wordt loopt ze er wel in. Een van jullie valt haar lastig en ik kom haar te hulp. Als ze mij accepteert kunnen jul lie de rest aan mij overlaten. De waard scheen even bij zich zelf te overleggen. „Wat denken jullie ervan," vroeg hij dan aan de anderen. Een onverstaanbaar gemompel was het antwoord. Voor de waard scheen het echter voldoende te zijn. „Ik vind het onzin. Als jullie mijn zin deden," begon Mien nog even. Met een gebiedende blik legde Tinus haar het zwijgen op. „Ga je gang, Verduynen", zei hij de man toeknikkend. Hij keerde terug naar zijn kroeg, terwijl de anderen hem een voor een en kort na elkaar volgden. Gerhard Verduynen kwam als laatste weer binnen. Hij wierp even een snelle blik op het meisje en ging dan rustig aan zijn tafeltje zitten. Na een kwartiertje gaf hij on gemerkt een seintje aan zijn handlanger, die opstond en naar de tapkast drentelde. Hij sprak even met de waard en liep toen rustig en onop vallend naar de andere zijde van het lokaal, er voor zor gend achter de rug van het snel naar voren tot vlak achter haar, greep haar hij de schou ders en drukte snel een zoen op haar wang. Heel de kroeg had zijn verrichtingen met belang stelling gevolgd en het lokaal daverde van het lachen, toen hij het meisje gekust had. Milly, die niet gezien had, wat er achter haar rug gebeurde, sprong op als door een wesp gestoken. „Hoe durft U", beet ze de man toe, en het bloed joeg haar naar de wangen. „Niks geen durf aan, zei de man treiterend. „Ik zal 't nog eens doen". Hij sloeg zijn arm om haar middel en trok haar ruw naar zich toe... Stem men joelden rond hen heen. Hit send lachten en spotten de be zoekers met haar. „Toe dan, Schele, geef haar er nog een paar", klonk het. Milly verweer de zich wanhopig en met inspan ning van al haar krachten. Het hielp haar niet veel. Wat ver mochten haar krachten tegen 't brute geweld van die kerel. Nog maals voelde ze de lippen van de man op haar wang. Dan merkte ze ineens hoe dc greep om haar middel losser werd en ze hoorde een mannenstem zeggen: „Laat los of ik sla je aan puin!" (Wordt vorvolgd) Mendelssohn Vioolconcert in e kl t. op. 64, Solist Laszlo Revesz. Rossini Ouverture „Wilhelm Teil". DE BOMEN OP 'T RAADHUISPLEIN Van verschillende zijden is onze aan dacht gevestigd op het doen verdwijnen van de bomen die vooraan op het Raad huisplein stonden, langs het trottoir. Men heelt er ons op gewezen dat het juist de bedoeling was van de architect van raadhuis 'en plein, dat daar enkele bomen zouden staan, om zo een zekere afscheiding te krijgen tussen de Grote straat en het plein. Dit plein, aldus de gedachtengang van de architect, mocht als het ware geen uitwas zijn van de Grotestraat, maar zou een zelfstandige éenheid zijn, vandaar deze „symbolische scheiding, die toch voldoende gelegenheid liet het fraa.e raadhuis en het imposante plein te be wonderen. Nu zijn die bomen, een van de weinige stukjes „groen" in het centrum, verwij derd, en men zegt ter wille van de BBA- bussen, die nu echter in minder groten getale van het raadhuisplein gebruik maken, dan eerst het geval was, toen deze bomen er nog stonden. Niet iedereen is het met deze verwij dering eens! I MUSIS SACRUM t ACHT OP BLOND. Van Vrijdag t/m Zondag word' in Musis Sacrum een thriller vertoond, on der de titel „Jacht op Blond"; het ver haal van een man, die zijn geheugen is kwijtgeraakt, en niet meer weet wie hij was en wat hij deed, voor hij in het zie kenhuis werd opgenomen. Als hij met een kleine aanwijzing op zoek gaat naar zijn verleden, blijkt dat verleden nogal veel bewogen te zijn geweest. Een blonde vrouw blijkt er een grote rol in te heb ben gespeeld; de jacht op deze vrouw en het onschadelijk maken van de gang sters, die het blijkbaar op zijn leven heb ben gemunt, bepalen dan grotendeels de verdere inhoud van dit filmverhaal. Toegang 18 jaar. HET MANDERSON MYSTERIE. Deze film, die Dinsdag en Woensdag wordt vertoond is eVeneens een spannea- de thriller, die zich afspeelt rond een ge heimzinnige moord op een multi-milli- onair, een koelbloedig en hard zaken man (Orson Welles), welke moord een schilder-journalist tracht te ontraadselen, ook al omdat hij zich aangetrokken voelt tot de knappe vrouw van de vermoorde (Margaret Lockwood). Toegang 14 jaar. SCHOOL DER DAPPEREN. In Luxor wordt van Vrijdag t.m. Zon dag een film vertoond, die zich afspeelt in het millieu van het Amerikaanse le ger. School der Dapperen, is de titel en deze doelt op de opleiding van de Ame rikaanse recruten. We maken kennis met Sergeant Ryan, een keiharde maar uit stekende instructeur, die liever echter naar het Koreaanse front zou gaan, aan zijn tijd te verdoen met het africhten van de waardeloze recruten. We zien hoe hij worstelt met dit pro bleem, hoe hij in contact komt met ce weduwe van een in Korea gesneuveld soldaat en tussen al deze bedrijven door worden de recruten opgeleid tot keiharde vechtmachines, die later blij zijn door zo n instructeur te zijn opgeleid. Toegang 18 jaar. Maandag en Woensdag geen voor stelling. Vanavond zal de gemeenteraad van Sprang-Capelle in zijn openbare ver gadering een agenda krijgen te behandelen van ruim 20 punten, die niet allen even belangrijk zijn, maar waarvan er toch e'en aantal waard is nu reeds onder de aandacht van onze lezers gebracht te worden. Zo is er een voorstel tot verplaatsing van het sportterrein dat bespeeld wordt door de voetbalvereniging S.S.C. De sport moet het veld ruimen voor de woningbouw, maar B. en W. zijn van oordeel dat sportbeoefe ning bevorderd moet worden en daarom zijn zij zeer tegemoetkomend, al thans als de raad met de voorstellen van het college accoord gaat. Op de agenda staat ook de aankoop van een vrachtwagen t.b.v. de ge meentereiniging 'en gemeentewerken. In een vorige vergadering heeft de raad in principe deze aankoop al gesanctioneerd. PRAE-ADVIEZEN. Ingekomen stukken 0.a. van Ged. Staten bericht van ont vangst van de wijziging der Algemene Politieverordening dd. 27-5-1955 inzake vaststelling verbod tot het los laten lo pen van vee op de openbare weg, on Ier toezending van een afschrift van een brief van Ged. Staten, gericht aan de Coöp. Landbouwers Aankoopver. en de Coöp. Zuivelfabriek „De Toekomst", waarbij wordt bericht, dat genoemde wij zigingsverordening noch met de wet noch met het algemeen belang in strijd is. Voorste] inzake benoeming Van een lid van het bestuur van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg. Ter voorziening in de vacature, die zal ontstaan door de periodieke aftreding van de heer H. Quirijns per 1 Jan. 1956 leggen B. en W. de navolgende voor dracht over: 1. H. Quirijns, Raadhuisstraat 76; 2. W. Kieboom, Raadhuisstraat 123. Voorstel tot vaststelling van een alg> mcen besluit tot het aangaan van kas- geldleningen in 1956. Blijkens bijlage 11, behorende bij de toelichting tot de gemeentebegroting voor he: dienstjaar 1956 is per 1 Januari 1956 geïnvesteerd 'n bedrag van f2.908.891.42. Per genoemde datum is beschikbaar aan vaste financieringsmiddelen f2.437.416,73. Tekort aan financieringsmiddelen per 1 Januari 1956 f 471.474,69. B. en W. stellen voor het maximum SPIERPIJN, SPIT... "t Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner pende pijn. bedrag der in 1956 te sluiten kasgeld leningen te bepalen op f 300.000, onder bepaling, dat het totaal der tijdelijke le ningen 'en het in rekening-courant op te nemen crediet een bedrag van f 300.000 niet zal overschrijden. Voorstel betreffende vaststelling van het maximum der in rekening-courant gedurende 1956 op te nemen gelden-. De N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten heeft zich bereid verklaard voor 1956 een crediet tot een bedrag van f 100.000.te verlenen. Voorstel tot 't aanbrengen van brand- kranen op de waterleiding. De gemeente-architect adviseert deze brandkranen op de volgende punten te doen aanbrengen Molenplein 1 st.; Burg. Meijerstraat 2 st.: Tilburgseweg 2 st.; Julianalaan 2 st.; Poolsestraat 3 St.; Wendelnessewag 6 st.; uitbreiding Koesteeg en plein 5 st. De kosten aan deze uitbreiding ver bonden worden geraamd op f 6000. Verplaatsing Sportterrein. Voorstel inzlake het verplaatsen van 't sportterrein langs de Koesteeg. Nu door de goedkeuring van de be treffende begrotingswijziging betreffende aanleg van het pleintje Raadhuisstraat Koesteeg en de aanleg van straten ten zuiden van het gemeentehuis, een aan vang kan worden gemaakt met de gedeel telijke uitvoering van het uitbreidingsplan Vrijhoeve-Capelle, noodzakelijk voor de woningbouw 1956, dient een beslissing te worden genomen inzake het langs de Koesteeg liggende sportterrein. Dit terrein is destijds verhuurd voor het tijdvak 24 Dec. 195224 Dec. 1953 aan de voetbalvereniging Sparta alhier, thans S.S.C.-1955. Bij genoemde huu-- overeenkomst heeft de gemeente zich het recht van tussentijdse opzegging op een termijn van 3 maanden uitdrukekhjk voorbehouden, daarbij aan huurster de garantie gevend dat de gemeente de kos ten van het bespeelbaar maken van een ander terrein voor haar rekening zou ne men, indien de gemeente van het recht tot tussentijdse opzegging gebruik mocht maken. Van het huidige sportterrein ligt pl.m. 0.66.95 ha in bovengenoemd uitbreidings plan zodat inderdaad van dat gedeelte var; het recht tot tussentijdse opzegging moest worden gebruik gemaakt. Onge veer 2/3 van het huidige sportterrein kan echter verhuurd blijven aan de sport- vereniging, doch dit is dan te klein. Aangezien echter het onmiddellijk aan de noordzijde van het intact blijvende ge deelte van het sportterrein aansluitende perceelsgedeelte, groot 0.59.64 ha is ver pacht aan A. van Baardwijk, alhier, wel ke pacht volgens het bestaande contract op 24 Dec. a.s. kan worden beëindigd, kemt het B. en W. gewenst voor dit ge deelte te geven. Weliswaar is de ge meente krachtens de huurovereenkomst met de voetbalvereniging niet verplicht een ander terrein aan te bieden, doch naar de mening van B. en W. dient de sportbeoefening zoveel mogelijk te wor den gestimuleerd. Zulks temeer, waar thans twee voetbalverenigingen een fusie hebben aangegaan, zodat bij strikte toe passing van het huurcontract de leden van twee verenigingen zouden zijn gedu peerd, daar geen ander sportterrein aan wezig is. Uiteraard zal het nieuwe gedeelte n:et voor September 1956 bespeeld kunnen worden, doch hierin kan tijdelijk worden voorzien door het zuidelijkst staande deel ongev. 7 meter naar het noorden te ve*- plaatsen, waardoor toch reeds de daar geprojecteerde straat juist kan worden aangelegd. Tezamen met de kosten van beschik baarstelling van het houtwerk voor het kleedlokaal, zal met de uitvoering van dit project een bedrag van f 5000 ge moeid zijn. Voorstel tot verkoop van een gronJ- strook, gelegen langs de weg Waalwijk- Tilburg, aan de Provincie Noord-Brabant. De hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat heeft zich nam'ens de Pro vincie Noord-Brabant tot B. en W. ge wend met het verzoek voor te stellen aan de Provincie te verkopen een grand strook, ter grootte van 377 m2, zulks in verband met de voorgenomen reconstruc tie van de provinciale weg Loonopzand Waalwijk. Het betreft hier een strook grond ter lengte van ongev. 126 meter en ter breedte van ongev. 3 meter, gelegen on middellijk voor het ter plaatse opgerichce monument van Jan de Rooij, oostelijk van de Tilburgseweg. Daar deze grondstrook voor het mo nument van geen belang is, en met de verkoop hiervan verkeersverbetering kan vcrd'en verkregen, terwijl bovendien de door de provincie geboden koopsom al leszins redelijk te achten is, komt het B. en W. gewenst voor tot verkoop over te gaan. Voorstel tot verkoop Van een perceel bouwterrein aan de Woningbouwstich- ting Sprang-Capelle. De woningbouwstichting Sprang-Ca pelle heeft in 1954 een middenstandswo ning gebouwd op een perceel gelegen aan het dezer dagen aan te leggen plein tje op de hoek RaadhuisstraatKoesteeg. Alhoewel toentertijd reeds werd over wogen deze grond aan genoemde sti.'b- tlng te verkop'en, was zulks niet moge- ii;k, aangezien de prijs van deze bouw terreinen nog niet kon worden becijfe-d, daar de daarin te calculeren kosten van de aanleg van het aldaar geprojecteerde piein en plantsoen nog niet bekend wa ren. Daarom werd de Woningbouwstich ting toestemming tot de bouw op boven genoemde grond verleend, met de toe zegging, dat verkoop t.z.t. zou plaats vinden. Thans, nu deze prijs bekend is, t.w. f 3,05 per m2, kan tot verkoop worden overgegaan. Voorstel tot het verlenen van gedeel telijke kwijtschelding van pacht over 1954 en 1955. Het indertijd door de gemeente van mej. Stam te 's-Gravenhage aangekochte perceel land te Sprang, was verpacht aan D. de Bie, Kerkstraat 86, alhier, voor de som van f 125 per jaar. In verband met de aanleg van de Burgemeester Meijer straat was de pachter echter verplicht de op het land staande rogge omstreeks 1 Juli 1954 groen te maaien. In verband hiermede heeft pachter verzocht hem kwijtschelding van een gedeelte van de pachtsom te verlenen. Aangezien de door hem gestelde feiten met de waarheid overeenstemmen komt het B. en W. bil lijk voor kwijtschelding te verlenen voor de helft van de pachtsom voor het jaar 1954. Een soortgelijk geval doet zich voor m.b.t. het door A. Ophorst alhier ge pachte perceel ten westen van de Dick Flemmingstraat. Genoemd perceel, in to taal groot 0.72.10 ha, is bij Ophorst voornoemd, in pacht voor de som van f 70.per jaar, doch medio 1955 is een gedeelte hiervan, ter grootte van 0.19.60 ha, verkocht aan de Fa. van der Ven te Kaatsheuvel voor de bouw van een schoenfabriek. Het komt B. en W. billijk voor ook deze pachter kwijtschelding te verlenen fen wel naar evenredigheid van het ge deelte van het gepachte, dat voor ander? doeleinden is aangewend. Voorstel inzake subsidiëring van de La gere Landbouwschool „den Hoek" te Bruchem. Het bestuur van de Lagere Landbouw school den Hoek" te Bruchem, verzoekt om toekenning van een jaarlijks subsidie van f 25 per leerling, die vanuit deze ge meente genoemde school bezoekt. Tengevolge van de bouw van nieuwe lokaliteiten, zijn de lasten dermate geste gen, dat, zonder het aangevraagd subsi die per leerling, geen sluitende exploita tie kan worden verkregen. In verband hiermede stellen B. en W. dan ook voor op het verzoek gunstig te beschikken. Voorstel inzake het treffen van voorzie ningen aan de openbare school voor g.l o. te CapeUe. Bij een door de gemeente-architect in gesteld onderzoek zijn een aantal gebre ken aan de openbare lagere school aan het licht getreden. Naast het herstellen van deze gebre ken is het tevens noodzakelijk om het perceeltje boomgaard liggende naast het terrein van de school en achter de wo ningen, indertijd aangekocht van de heer J. de Bie, alhier, geschikt te maken voor 1.et geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Met al deze werkzaamheden is een crediet gemoeid van f 4950. Voorstel tot aankoopu van een vracht auto t.b.v. gemeente-reiniging en gemeen tewerken. In een uitgebreid prae-advies betogen B. en W. de noodzakelijkheid van de aankoop van een vrachtauto, die tevens gebruikt kan worden voor de vuilnis-op haaldienst. Hierover is in een vorige vergader.ng al gesproken, en de raad erkende toen volmondig deze noodzakelijkheid. B. en W. stellen voor een crediet var. f 21.000.voor dit doel beschikbaar te stellen. i Voorstel inzake vaststelling straatna men. Zowel aan het plein, tot dusver aange duid met de omschrijving: „plein hoek RaadhuisstraatKoesteeg" als aan en kele straten, welke zullen worden aange legd in het kader van het uitbreidings plan voor Vrijhoeve-Capelle, dient een naam te worden gegeven. Om de herinnering aan de voormalige gemeente Vrijhoeve-Capelle levendig te houden en daarbij tevens de herinnering aan de uit een vroeger verledeen bekende „vrije hoeven", zouden B. en W. aan hc' plein op de hoek Raadhuisstraat Koesteeg de naam Vrijhoeveplein wilien gevën. Wat betreft de naamgeving aan een tweetal straten zouden 6. en W. zich villen bepalen tot de namen van enige leden van het Koninklijk Huis. Het is beleend, dat aan één der straten in deze gemeente al de naam Julianalaan is ge- gev*en. B. en W. stellen voor aan de straat, aan te leggen op de zgn. Koe steeg de naam Bernhardstraat te geven en aan de straat, welke de verbinding zal vormen tussen de Koesteeg en de te zij ner tijd aan de westzijde van het ge meentehuis vanaf de Raadhuisstraat in noordelijke richting aan te leggen weg. de naam Wilhelminastraat. Voorstel tot wijziging van dc gemeen te-begroting voor het dienstjaar 1955. 38e wiijziging Bij de 13e wijziging der gemeente-be groting 1955 (raadsbesluit 15 April 1955) is f 45000 uitgetrokken voor de bouw van e'en gemeentelijke industriehal. Na uitvoerige correspondentie hebben Ged. Staten thans bericht, dat in beginsel wordt ingestemd met de bouw daarvan, doch dat zij, alvorens definitief te beslis sen. gaarne een volledige kostenbegroling met tekening en exploitatie-begroting zien overgelegd. De kosten van een hal, uit wendig groot 30,50 m bij 12,50 m., zijn thans nauwkeurig begroot en becijferd op f 49,500. Voorgesteld wordt het uit getrokken bedrag ad f 45000 met f 4500 te verhogen. CHR. VERKENNERSGROEP i „JAN DE ROOIJ". Zaterdagavond j.l. vond voor een goed bezette zaal van de Chr. Volksbond de jaarlijkse uitvoering van de plaatselijke padvindersgroep plaats. De bijeenkomst werd geopend door ae hopman van de groep de heer de Vries, die na te zijn voorgegaan in gebed, in zijn welkomstwoord o.a. speciaal welkom heette de voorzitter der plaatselijke com missie de Weded.gestr. heer Notaris J. Waverijn, de leden der plaatselijke com missie en de Oudercommissie, de heer en. mevrouw de Rooij, die nooit op de uit voeringen ontbreken en verder alle ou ders van de leden 'en belangstellenden. Hierna werd de leiding overgedragen aan de heer C. Goedkoop, die een korte toelichting gaf over het programma van aeze avond. Door twee gewetenloze schurken zijn in Holland uit een fabriek belangrijke pa pieren gestolen van een zeer belangrijke uitvinding; de directeur van de fabriek heeft, om zijn gestolen eigendom, een groene map, weer terug te krijgen, voor een jaar een detective in zijn dienst ge nomen, en daarnaast komt de directeur in contact met een groep padvinders die hem beloven d eschurkën op te zul len sporen. We zien dan in deze revue de detec tive met zijn loupe rondspeuren naar de dieven, doch steeds zijn de padvinders ce dieven reeds op het spoor en komt de detective juist te laat of laat zich op het verkeerde pad brengen. De reis gaat dan via Holland naar Salzburg, Stalingrad, Peking, Amerika, Barcelona, Marokko, weer terug naar Nederland, waar de dieven eindelijk na veel bewogen avonturen worden gearres teerd door de padvinders en de politie in een spookkasteel. Enkele uitblinkers in deze bijzonder mooie revue waren wel: Jan de Cloe, die de rol van de detective vervulde; Ad Braspenning en Kees de Cloe, de dieven en bij de padvinders was het zeker Sie- bo Schouten, die met zijn humoristisch spel zijn rol meesterlijk uitbeeldde. De muziek die in de diverse landen werd gemaakt, was zeer passend en werd onder leiding van dhr. Goedkoop keurig uitgevoerd. In het gehele spel kwam „het spel van verkennen" bijzonder goed tot zim recht en hierin werd bewezen dat de padvinders heus ook nog wel iets anders kunnen presteren dan enkel het z.g. bui tenspel. Een 'en ander viel bij het pu bliek dan ook geweldig in de smaak; van alle kanten werd de jongens lof toege zwaaid voor deze mooie prestatie. In de pauze werd een verloting ge houden en aan het einde keerden ver schillende bezoekers met mooie prijzen huiswaarts. Het woord werd nog gevoerd door de voorzitter van de plaatselijke commissie de heer Waverijn. Spreker constateerde dat de P.C. niet werd overladen met werk, waaruit hij de conclusie meende te mog'en trekken dat het met de pad vindersgroep wel goed ging, want als men ernstige moeilijkheden had zou men de P.C. daarvan wel in kennis stellen. Dat het zo goed gaat, is het bewijs dat de leiders van de groep tonen goede padvinders te zijn en gelijk goede pad vinders betaamt, zelf hun weg weten. Het feit dat ik hier sta, aldus de heer Wrverijn, vindt mede zijn oorzaak daar in, dat de heer Goedkoop, oubaas, zeer binnenkort Sprang gaat vejdaten. Dit heengaan van een der leiders zal mo gelijk zijn grootste terugslag vinden in de groep zelf, z.i. meer dan dit ten aan zien van de ouders het geval zal zijn. Leider zijn in een padvindersgroep is zeker geen eenvoudige zaak. Baden Po well heeft eens gezegd: „Als ge de pad vindersbelofte en dc padvinderswet in toepassing brengt, zult ge slagen in he': leven". Bij de vorming van de aan zijn zorgen toevertrouwde jongens zal de lei der zich steeds moeten realiseren de we zenlijke bedoeling van het spel, zegt spr. Middelen daartoe zijn: buitenwerk, pio nieren, natuurkennis, kamperen en zwer ven, het doen van een goede daad 'en het leggen van vriendschapsbanden. Doch dit zijn alle slechts middelen om het ein- doel te bereiken, en dat einddoel is: de vorming van het karakter. Daarvoor is steeds nodig de aanmoediging en de hu.p van de oudere. Deze oudere moet niet boven, maar naast de jongere staan. Een leider moet geen instructeur zijn, maar iemand die de jongens aanmoedigt zich zelf op te voeden. De leider is als pad vinder een vriend voor allen en een broeder voor de andere padvinders. Hij moet steeds zijn jongens nemen zoals ze ziin, zoals hij ze aantreft en hun beste zijden opzoeken. Spr. gelooft dat dit wel eens uitermate moeilijk zal zijn, want ook een uitgesproken vervelende jongen moet je als padvinder altijd van zijn beste kant willen zi'enen kunnen zien. Het lei derschap vraagt in vele gevallen een of fer van de leider zelf. Daarom heeft spr. alle waardering voor wat hij deze avond heeft gezien en hij brengt oubaas Goed koop in 't bijzonder dank voor het werk dat hij hiervoor heeft gedaan. De heer Waverijn brengt ook dank aar hopman de Vries voor wat hij de jongens iedere week, winter en zomer, biedt, terwijl hij de padvinders opwekt tot trouw aan de padvinderswet; benaar- stig jezelf om getrouw te vervullen al hetgeen daarin staat opgesomd, en je zult stuk voor stuk gelukkige mensen zijn, zegt de voorzitter van de plaatse lijke commissie tot besluit. Hopman de Vries dankte de heer Wa verijn voor het gesprokene en bracht verder dank aan de belangstellenden voor het medeleven met de groep, waarna de bijeenkomst werd gesloten. De Jan de Rooij-groep kon weer te rugzien op een uitstekend geslaagd? avond. li

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 10