j s DE LMGSIRMI Taatste^erichten Visitekaartjes Waalwijkse en Langstraatse Courani DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN NIEUWKUIJK SPRANG HAARSTEEG GAPELLE WASPIK J NIEUWJAARSWENSEN NIEUWJAARSWENS VERLOVINGSRING STASSAR Waalwijkse Sloom drukkerij Antoon Tielen „De Echo van het Zuiden" SCHERPER REGELS TEGEN ONVEILIG VERKEER. IZrt"* in Gen dwangPOsitie naacien gemanoeuvreerd. NIEUW SLAAPMIDDEL DOET ACHT UUR SLAPEN. VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tiel en Hoofdredacteur JAN HELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 101 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEÜRDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' Zondag-arts endienst. Dienst: Dr v. d. Wouw. Titus Brandsma-avond. Maandagavond werd in het Dorpshuis een Titus Brandsma-avond gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling be stond. De Vice-postulator van de kerke lijke rechtbank, die het proces voert voor de zaligverklaring van deze grote pries ter, Pater P. Starman. hield deze avond een lezing met lichtbeelden over het le ven van Prof. Dr Titus Brandsma, O. Carm. Spreker schetste in zijn causerie het leven van deze grote en onvermoei bare priester ten voete uit, als een man vooral van vrede 'en liefde, die overal weldoende rond ging, maar ook als een man die met z'n grote gaven van geest en hart door zijn onvermoeibare werklust zoveel tot stand wist te brengen. De lichtbeelden gaven een overzicht van dit werkzame leven vanaf het ge boortehuis tot Dachau. 'Het was voor de talrijke aanwezigen een buitengewoon stichtende avond. Film over de kerkwijding en historische optocht. A.s. Zaterdagmiddag voor de kinderen en a.s. Zondag voor de volwassenen, zal in het Dorpshuis de film word'en ver toond, die gemaakt is van de Kerkwijding en de historische optocht van Augustus 1954. Het is een kleurenflim, die, voor zien van tekst, onlangs is gereed geko men. A.s. Zondag zal op verschillende tij den de film worden gedraaid om ieder een in de gelegenheid te stellen deze zeer interessante opname te zien. De voorstel lingen zullen gehouden worden na de Hoogmis 'en verder nog om 2 uur. om 3.30 uur en om 5 uur. De aanvang van de voorstelling voor de kinderen op Zaterdagmiddag, zal nog nader bekend gemaakt worden. T oneel. De toneelvereniging T.O.G. zal a.s. Zondagavond in het Dorpshuis een to neeluitvoering geven. Opgevoerd zal worden „Methamorphos:van J. Ver hoeven. Een klucht in drie bedrijven, on der regie van C. Musters. Aanvang 8 uur. Toneelavond. De toneelclub van de K.A B O.N.A., gaf Zondagavond voor een goed bezette zaal in het Dorpshuis een toneelavond. Opgevoerd werd, onder regie van A. v. VeldhoVen, het toneelstuk ,,De Gouden Kooi". Het stuk oogstte veel bijval en werd goed opgevoerd. R.K. Vrouwengilde. Dinsdag j.l. hield het R.K. Vrouwen gilde .afd. Drunen-Elshout, in de zaal van café Elshout een Advents-avond. Dit was de eerste avond die door het voor kort opgerichte Vrouwengilde werd ge organiseerd. Een avond die door zijn op zet en sfeer, waarin hij gehouden werd. bij alle leden bijzonder in de smaak is gevallen. De zaal ,die voor deze avond stemmig en smaakvol versierd was, was bij de aanvang tot de laatste plaats be zet. De voorzitster, Mevr. Schreurs, heette allen op deze avond hartelijk welkom en zeer bijzonder Deken Rooijackers, pas toor Versteeg en de heer Jongeneelen, die deze avond een lezing met lichtbeelden zou houden onder de titel „Kerstviering door de eeuwen heen". Een bijzonder woord van welkom richtte de voorzitster ook tot het St. Lambertus Jongenskoor, o l.v. de heer Joh. Verhoeven. Het ver heugde spreekster dat zo velen op deze eerste avond aanwezig waren en wenste allen een genoeglijke avond toe. Ook deed zij mededeling van het feit dat bij de eerste ledenwervingsactie zich 135 leden hadden aangemeld. Men was hierover tevreden, al zullen nieuwe leden altijd welkom zijn. De eigenlijke avond werd ingezet met een 4-tal kérstliederen, uitgevoerd door 't Jongenskoor o.l.v. Joh. Verhoeven, dat geheel belangeloos aan deze avond zijn medewerking verleende, wat, blijkens het applaus, zeer op prijs werd gesteld. Door de heer Jongeneelen werd hierna in 'n lezing met lichtbeelden onder de ti tel „Kerstviering door de eeuwen heen" op bijzonder mooie wijze de beeldende kunst om het kerstgebeuren, speciaal die van de middeleeuwse kunstenaars, uit de verschillende landen belicht. Op zeer fraaie en suggestieve wijze wist deze spreker zijn gehoor te boeien voor de Kerstviering der verschillende volken door de eeuwen heen, die tot ons komt in de beeldende kunst. Voorname lijk werd belicht de schilder- en beeld houwkunst. Tegen de achtergrond van deze Kerst viering door de eeuwen heen, wees spr. er op hoe men ook thans nog Kerstmis dient te vieren. Een prentenboek noemde sperker zijn voordracht en vele aanwe zigen hebben deze avond kunnen genie ten van een zeer fraai prentenboek. Een bijzonder mooie en stemmingsvolle avond waarvan ieder weer rijker huiswaarts ging. Het R.K. Vrouwengilde had een goede start. Landsteinerpenning. Voor het vijf maal achtereen bloed af staan voor de bloedtransfusiedienst, ont vingen onze dorpsgenoten de heren P. v. Herpen en K. v. Dun de Landsteiner penning. Oudersavond. Door de gezamenlijke jeugdverenigin gen, de Verkenners, Welpen en het Ge- noveva-gilde, zal Donderdag 22 'Decem ber een Oudersavond gegeven worden in het parochiehuis. Rik-concours. In café M. v. Huiten zal a.s. Zaterdag 17 December een groot Rik-concours ge houden worden. Evenals de vorige keer zijn weer schitterende prijzen beschikbaar gesteld: ook een extra damesprijs. Aanvang half 8 precies. Algemene ledenvergadering. A.s. Zondag houdt de R.K.J.B., afde ling Elshout, een algemene ledenvergade ring. Belangrijke agenda-punten maken een bezoek van alle leden gewenst. Geslaafd. Te Utrecht is geslaagd voor het semi arts-examen H. C. L. R. Ver hoeven alhier. Vrijgezellenclub opgericht. Zondag werd in hotel Prinsen een vrijgezellenclub opgericht. Tot voorzitter werd gekozen de heer N. de Vaan, secretaris H. Prin sen en penningmeester de heer G. van Beurden. Home-training. Zaterdag 17 en Zondag 18 Dec. organiseert de wielerclub De Zwa luw home-trainer wedstrijden in café A. van Vugt. Zaterdag 17 Dec. grote uitdagingswedstrijd tussen Ti- ni Wolfs en Fried Libregts, tijdrit, sprint en achtervolging. Hiervoor zal zeker grote belangstelling be staan. Ook naar de vele amateurs, zoals Parijs, v. d. Ven en v. Baard wijk, de Vlijmense favorieten, en de renners uit Waalwijk en 's Bosch zal de belangstelling uitgaan. Bij de nieuwelingen Jtan ook gro te spanning worden vei wacht. Het zal beide dagen zeker niet aan be langstelling ontbreken. Toumooi Rozenjacht. Zondag 11 December was het de laatste dag van het nederlaag-tour- nooi van Rozenjacht. Het ging er tot de laatste minuut spannend naar toe. Uitslag: Corps A: Onderlinge Vriendschap 85 punten; corps B: Willem Teil, Vlijmen 79 pnt.; corps C: Willem Teil, Vlijmen 77 pnt. Koningskruis: A. v. d. Meijden, Vlijmen 22 pnt. Ereteken: H. v. d. Broek .Vlijmen 23 pnt. Personeel A: 1 Sj. van Beijnen Haarsteeg 25 pnt.; 2 G. v. d. Hout, Vlijmen 25 pnt.; 3 W. van Engelen Vlijmen 24 pnt.; 4 P. v. Erp Schijn- del 24 pnt.; 5 W. van Ravensteijn Haarsteeg 24 pnt. Personeel B: IJ. van Breugel Schijndel 24 pnt 2 H. v. d. Pol Vlij men 24 pnt.; 3 B. v. Erp Schijndel 24 pnt.; 4 M. v. d. Heuvel, Vlijmen 23 pnt. Personeel C: 1 B. Herman, Vlij men 23 pt.; 2 M. v. Bruggen Schijn del 23 pnt.; 3 G. van Engelen, Vlij men 22 pnt. Dagprijzen Zondag: Klasse A:W. v. Engelen 24 pnt; klasse B: M. v. d. Heuvel 23 pnt.; klasse C.: G. van Engelen 21 pnt. Burgerlijke Stand over Nov. 1955. Geboorten: Eric J P zv H Berkelmans-Mees- ters Martinus A zv A Scheij- Treuren Adrianus J M zv Th v Dal-Hulspas Elisabeth A M dv C Maas-van Bladel Lambertus J zv N van der Aa-Wennekes Henri- cus J J zv J van der Geld-van Dal Wilhelmus P M zv H Kivits-de Vaan Johannes G M zv G van den Brand-Pullen Petrus J M zv J van de Wiel-Brok Maria A C dv J Verhoeven-van Kessel Ar- noldus M M zv C van der Lee-van Overdijk Franciscus M W zv P Logger-Koevoets Johanna A M dv A Jansen-Heesbeen Wilhel mus A zv A Mommersteeg-Bosch Johanna M M dv Th de Pauw-van der Lee Monique dv A van Hal- der-Schumacher. Overlijden: Marinus van Vugt wedr van W v Overdijk 87 jaar Adriana Kievits wed van G Kivits 89 jaar Hui- berdina J van de Wiel 77 jaar Rudolphus van Esch wedr van J Koks 80 jaar Johannes Ooster waal echt. van M Kivits 82 jaar Bernardus M H A de Vrankrijker 13 jaar Willem Samuels, echtg van C v Vlijmen 75 jaar Hendri- kus M Schuurmans 31 jaar. Huwelijken: Antonius G v Happen 22 jaar te Geldrop en Elisabeth W L van den Oord 25 jaar alhier Petrus P Da- men 23 jaar te 's Bosch en Adriana Heesbeen 21 jaar alhier Wilhel mus C de Gouw 27 jaar en Arnolda L Kivits 21 jaar beiden alhier Lambertus G M Dupont 27 jaar te Waalwijk en Norbertina van der Het zal onnodig zijn onze lezers te wijzen op het belang dat zij hebben bij het plaatsen van een in ons blad. Waar de Echo komt in alle plaatsen van de Langstraat waarmee men onderling zaken doet, we noemen als voorbeeld: Waalwijk, Drunen, Sprang-Capelle, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Waspik enz., waarvan in sommige gemeenten haast huis voor huis, dan kan men zijn klanten, vrienden en bekenden niet beter nieuwjaar wen sen dan door een advertentie in Adressen van opgave: WAALWIJK Aan ons Bureau: Grotestraat 205 of aan onze eigen acquisiteurs en dus niet aan anderen. DRUNEN-ELSHOUTThomas, Badhuisstraat. KAATSHEUVEL J. Tuerlings, Dr v. Beurdenstraat 8. LOON OP ZAND A. v. d. Velden, van Salm-Salmstraat. SPRANG J. van Dongen. CAPELLEA. Romer, Hoofdstraat; A. Meijeren, Winterdijk. WASPIK A. Vervoort, Diepstraat. RAAMSDONKA. Rutters, Luyten Ambachtstraat. RAAMSDONKSVEER Boekhandel v. Dongen. De prijs is 1 kolom 1.50 2 kolom 3. Heijden 27 jaar alhier Marinus J van Heivoort 24 jaar en Adriana C M van Heivoort 22 jaar beiden al hier Johannes AAM Dekkers 23 jaar en Maria A Kivits 22 jaar bei den alhier Norbertus Boelen 30 jaar en Elisabeth L H M Aarts 25 jaar beiden alhier Hendrikus van der Wijst 31 jaar te Drunen en Ma- thea J van Veggel 22 jaar alhier Johannes M van Weert 24 jaar en Henriette M M Vollebergh 22 jaar beiden alhier. Jubilea in 1956 bq de Cisterciënsers. 25 jaar geprofest op 4 October pater Tarcisius van Schijndel en pater Chrysosthomus van de Mosselaar te Nieuwkuijk. Kaartconcours In café M. Reuzer werd Zondag j.l. de derde ronde gespeeld van het Rik- en Katconcours dat in de nu lopende win termaanden wordt gehouden. De uitslag was als volgt: Rikken: 1. J. van Helvoirt; 2. J. Ekels; 3. H. van Son; 4. H. van Heijst: 5. E. van Heijst. Extra prijs A. van Heijst. Katten: 1. W. van BokhovenM. v. d. Water; 2. J. van OijenJ. Koks: 3. M. ReuzerP. van der Loo; 4. Mevr. v. d. LooC. v. d. Loo; 5. A. van Veluw W. Zeeuwen. Extra prijs H. KoksJ. v. Bijnen. Zondag 18 December wordt de vierde rende gespeeld en wel in café W. v. d. Loo, waar ook de prijzen voor de derde ronde worden uitgereikt. Vergadering. Onder voorzitterschap van de heer H. v. d. Heijden hield de Visclub Maan dagavond in café M. Reuzer een alge mene ledenvergadering, die zeer druk be zocht was. De voorzitter gaf een kort overzicht van het afgelopen seizoen; hieruit bleek dat de zomermaanden door de hengelsportliefhebbers goed zijn be nut. Als voornaamste punt stond op de agenda: bespreking aankoop en uitzetten van vis; nadat verschillende leden hier over hun mening hadden gezegd, werd besloten in het komende voorjaar tot het poten van vis over te gaan. Na nog en kele minder belangrijke punten te hebben afgewerkt, werd deze geanimeerde ver gadering gesloten. Culturele avond. Op Zondag 18 December a.s. om 7 uur 's avonds precies, zal er in het kloos ter Mariënkroon onder auspiciën van de culturele vereniging „Onsenoort" weer een culturele avond worden gehouden. Niet minder dan zeven van deze leerza me en hoogstaande avonden staan er deze winter op het programma. Op 23 October j.l. was het de voordrachtkun stenaar Otto Sterman die de aanwezigen een hele avond wist te boeien. 20 No vember j.l. sprak de bekende cineast, de heer P. v. Ham, over 't onderwerp „Hoe komt een film tot stand". Zondag a.s. staat de leden en verdere belangstellenden éen zeer hoogstaande avond te wachten; het is het bestuur van de vereniging n.l. gelukt om de natuur vorser en ontdekkingsreiziger Dr Mel- chior een lezing te doen houden over „Het onbekende Amazonegebied". Dege nen die Dr Melchior reeds meermalen hebben horen spreken, zullen zeker weer present zijn. Op 15 Januari zal Leo Riemens een lezing houden met als onderwerp „Wat is een Opera". Ook de eigen leden komen aan de beurt en wel op 29 Januari, dan is er een declamatie-avond. De journalist Carel Enkelaar zal op 12 Februari het leven en het werk van ..De Zwervende Reporter" uiteenzetten. En tot slot spreekt op 25 Maart Drs de Visser over „Zijn overgang tot de Kath. Kerk". Kerstvoorbereidingsdienst. Enige jaren geleden werd op initiatief van de Chr. Verken- nersgroep Jan de Rooy 'n kerst voorbereidingsdienst georgani seerd, waaraan diverse jeugd verenigingen deelnamen. De ker- keraad der Ger. Kerk te Sprang stelde welwillend het kerkge bouw ter beschikking. Ieder jaar bleek de belangstelling voor deze wijdingsdienst groter een daar om besloot men ook dit jaar de ze traditie voort te zetten. Za terdag a.s. om 8 uur 's avonds vindt deze dienst nu plaats in de Ger. kerk te Sprang. I)e jeugd verenigingen verzorgen zelf het .programma, waaraan o.a. mee werken Jan Boer, organist, Oubaas Goedkoop, een Welpen koor. het Chr. Gem. Zangkoor Looft den Heer, Mej. W. Rijken en diverse andere personen. De toegang is geheel gratis en programma's worden eveneens gratis verstrekt. We verwachten, dat velen uit So rang deze voorbereidines- dienst op Kerstmis zullen willen meemaken. Kerstwijdingssamenkomst. Zoals wij in ons vorig nummer reeds meedeelden, zal a.s. Zaterdag (morgen) 's avonds om 8 uur, in de Geref. kerk alhier een interkerke lijke Kerstwijdingssamenkomst ge houden worden. Medewerking zal worden verleend door de Chr. Gem. Zangvereniging, onder leiding van de heer Christ. Het programma bevat verder sa menzang, declamatie en een korte meditatie. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Kerstwijdingssamenkomst. Zondag 18 December zal om 8 uur 's avonds een Kerstwijdingssamen komst gehouden worden in de Ge reformeerde kerk aan 't Bruggetje. De samenzang, welke een centrale plaats zal innemen, wordt afgewis seld door declamaties en zang van een jongenskoor, terwijl de Weled. geb. Heer Drs Blokland, leraar aan de Prot. Chr. H.B.S. te Waalwijk, een korte meditatie zal houden. Iedereen is van harte welkom. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer L. Berkel- mans, momenteel ambtenaar van het ge meentesecretarie te Bemmel (Gld), slaag de dezer dagen te 's-Gravenhage voor 't examen Gemeente-Financiën I. Drie Landsteinerpenningen. Aan onze dorpsgenoten Mej. A. C. Verhaeg en de heren P. Boom en L. Smits, werd Dinsdagavond in Hotel Ver- wiel te Waalwijk door burgemeester Teijssen de Landsteinerpenning uitge reikt, een blijk van waardering van het Nederlandsche Rode Kruis voor degenen die vijf keer of meer hun bloed gaven aan de bloedtransfusiedienst van deze organisatie. ZESTIEN NIEUWE UNO-LEDEN. De Veiligheidsraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de toela ting van 16 landen tot de UNO. Het besluit werd genomen tijdens een spoedzitting, die op verzoek van Rusland bijeengeroepen was nadat gisteren de aanvragen van 18 lan den waren afgewezen. Rusland diende Woensdag een nieuw voorstel in, waarbij het de omstreden candidatuur van Buiten- Mongolië liet vallen, mits ook de toelating van Japan niet aan de or de zou komen. Amerika verzette zich tegen de afwijzing van Japan. Toen bij de stemming alle zestien niet-omstreden landen aanvaard werden en ook Japan een meerder heid van stemmen kreeg, bracht de Sovjet-Unie tegen dit laatste land zijn veto uit. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in Nederland 83 176 verkeersongevallen gebeurd. Meer dan duizend waren met dodelijke afloop. Het aantal ernstig gewon den bedroeg tot nu toe 14.258, het aantal licht gewonden 11.015. Minister Algera (Verkeer en Wa terstaat) kondigt in zijn memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer de volgende maatregelen aan om de toenemende verkeersonvei ligheid het hoofd te bieden: 1. Invoering van een maximum snelheid van 40 kilometer per uur voor bromfietsen. 2. Een regeling voor de bescher ming van voetgangers. 3. Vervroeging van het tijdstip, waarop tramwagens richtingaanwij zers zullen moeten hebben. 4. Een periodiek herhaald onder zoek naar de „rij-waardigheid" van voertuigen 5. Verscherpte controle door de verkeerspolitie. 6 De uitgave van een beknopt leerboekje, waarin de eisen van rij vaardigheid worden uiteengezet. (Volkskr.) VALSE BANKBILJETTEN VAN TIEN GULDEN. De Nederlandse Bank N.V. maakt bekend dat van het bankbiljet van lcf„nn gu,lden- gedateerd 4 Maart 1949, valse exemplaren in omloop zijn gebracht. De valse bankbiljet ten onderscheiden zich op de vol gende punten van de echte biljet ten: Het papier is gladder en iets dik ker; de blauwe kleur wijkt enigs- nrfi rde beeltenis van koning Willem I op de voorzijde is opval lend slecht uitgevoerd; de blauwe achtergrond rond de beeltenis is groter dan bij de echte biljetten; t watermerk is op grove wijze na gebootst; de in de echte biljetten aanwezige veiligheidsdraad is in het falsificaat nagebootst. Deze na bootsing is niet, zoals een echte vei- hgheidsdraad voelbaar, doch alleen zichtbaar als het falsificaat tegen 't licht wordt gehouden. De afbeel ding in het midden van de achter zijde (de molen van Ruysdael) is zeer slecht uitgevoerd Men wordt verzocht bij ontvangst van een vals biljet als bovenom schreven terstond de plaatselijke p .«„,op de h°ogte te stellen ARTSEN WILLEN TE VEEL. q*?,»*1!* antwoord van minister buuihoff op hetgeen in de Tweede Kamer over Volksgezondheid is op gemerkt, kwam het zwaartepunt te liggen op de positie van de huisart sen. Deze positie is na de strijd tus sen artsen en ziekenfondsen ten slotte zo geregeld, dat de artsen een hoger bedrag per verzekerde krij gen. Minister Suurhoff zei, dat hij de overeenkomst ongetwijfeld zou hebben vernietigd, wanneer de art- Een dokter in Pennsylvania heelt een nieuw slaapmiddel uit gevonden, pentaerythritol chlo ral (peneior) genaamd, dat bin nen een kwartier tot twintig minuten een natuurlijke slaap veroorzaakt, die ongeveer acht uur duurt. Het middel, dat in 1954 in een psychiatrisch ziekenhuis is toe gediend aan 251 patiënten van kinderen tot mensen van ge vorderde leeftijd zou buiten gewoon veilig zijn en geen on aangename nawerkingen na het ontwakenzoals sufheid, prik kelbaarheid en verwardheid van geest hebben. De patiënten heboen ook geen bezwaren ge maakt tegen de smaak of de geur er van en er is niets gebleken van misselijkheid. Met ongeveer een kwart of de helft van de dosis, die van ande re slaapmiddelen pleegt te wor den toegediend, werd ongeveer twee uur meer slaap verkregen en de patiënten ontwaakten meer uitgerust en verfrist dan zij. die andere middelen hadden gebruikt. KOSTWINNERS-VERGOEDING MILITAIREN. Door de Minister van Oorlog en Marine zal ingaande 1 Janu ari 1956 een aantal wijzigingen worden aangebracht in de kost winnersvergoedingsbeschikking- militairen. Tengevolge van deze wijzigin gen zal in vele gevallen, waarin tot dusverre op grond van de bestaande voorschriften geen kostwinnersvergoeding kon wor den toegekend m.i.v. 1 Januari a.s. aanspraak op zodanige ver goeding bestaan. SCHADE VOOR DE WATERS NOOD '54 IN BRABANT. Naar aanleiding van het feit dat er in de commissie van de Kamer onenigheid bestond of met de bijdrage van één millioen kon worden volstaan of dat het rijk zelt de schade dient te ver goeden. i KPfnd schenkingen van het Nationaal Rampenfonds zegt Van dc Eieft, dat de gelijkheid van behandeling van de gedupeerden in andere pro vincies en die van Noord-Bra bant voldoende gewaarborgd is De stijging van de waterstan den m en om de Biehbosch is goeddeels te wijten aan het ver hogen van lage plekken in de kaden en het afsluiten van kil len. Het afsluiten van een kil mag voor een eigenaar of voor omliggende landerijen een bete re bescherming bieden, voor dc overige belanghebbenden in de Biesbosch wordt de kans op overstromingen groter, voorzo ver zij tenminste ook de kaden met verhogen. Ook de werken van dc Maasverbetering zijn van invloed. In de Zuidelijke Amerdijk tus sen Drongelen en Moerdijk be vinden zich thans nog drie opc- n in gen. Als gevolg hiervan kun nen bij hoge waterstanden van de Amer het gebied van de Be- ncden-Donge, van het Zuidcr- afwateringskanaal en de Kwist- geld po der bij Lage Zwaluwc nog onderlopen. Aan de pachters van onderge lopen gronden, die hun gronden dit jaar niet hebben kunnen be werken, zal door het Brabants Watersnoodfonds en het Natio naai Rampenfonds een tegemoet koming worden verleend. De kosten die gemaakt moeten wor den om de gronden weer in bruikbare staat te brengen zijn als regel begrepen in de begro tingen voor het herstel van dc bedijkingen. Wanneer de bedijking van de Biesbosch vaste vormen aan neemt, zal de watcrschapsorga- nisatie nader bezien moeten wor den. In het huidige stadium be staan daarover nog geen bepaal de plannen. Uw kansen liggen *beter met 'n VAN 88 STATIONSSTRAAT WAALWIJK BEVOLKINGSONDERZOEK IN BRABANT. Een mijlpaal bereikt. Naar wij vernemen werd door de Stichting tot Opsporing van t.b.c.-lijders in de Provincie Noord-Brabant eind November de millioenstc foto sinds de op richting in 1949 gemaakt. Naar aanleiding van dit feit werd aan de heer W. Boer, die zich te Raainsdonk als inillioenste kwam laten onderzoeken, namens dc Stichting een aardige attentie aangeboden. Met vreugde mag op deze mijl paal gewezen worden, omdat hieruit blijkt dat de Brabantse gemeentebesturen ook inzake de bestrijding van de tuberculose steeds actief zijn en geen midde len onbenut laten om deze ziek te terug te dringen. Niettegenstaande het feil, dat de t.b.c. steeds zij het ten kos te van grote offers afneemt, blijft de uiterste waakzaamheid geboden. Nog al te vaak blijkt, dat er zich onder de zich gezond voelenden besmettingsbronnen bevinden. Deze mensen op te sporen, is het belangrijkste doel van het bevolkingsonderzoek. Zolang jaarlijks nog 10.000 nieuwe gevallen van t.b.c. ont dekt worden, kan er van een ver slapping in de strijd geen sprake zijn. in de nieuwste modellen en met de meest exclusieve letter.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1