GEMEENTE WAALWIJK GAAT GROOTS SPORTPARK AANLEGGEN. DE LANGSTRAAT Waalwijkse en Langstraatse Courani 0 RU N EN ELSHOUT VLIJMEN WAARSCHIJNLIJK WORDT 1 JANUARI BEGONNEN. Agenda en prae-adviezen. DINSDAG 27 DECEMBER 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Ad toon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 79e JAARGANG No. 104 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief. TELEGR.-ADRES „ECHO" De kosten van aanschaffing van een dergelijke tractor en van een grondschuif zfjn te ramen op 8.135. AGENDA GEMEENTERAADS VERGADERING. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op Donderdag 29 December 1955 te 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, ge houden 0 December 1955. 2. Ingekomen stukken. Mededeling onthouding goed keuring aan het raadsbesluit van 20 Juni 1955 tot aankoop grond in de Buitenpolder van Baard wijk van J. L. van Huiten. Mededeling verdaging beslis sing omtrent het raadsbesluit van 20 September 1955 tot ver huring van schoollokalen aan de stichting „Nijverheidsschool voor voor Waalwijk en Omstreken." Voorts een aantal goedgekeur de raadsbesluiten. Verder o.m. van de afdeling Waalwijk der Vereniging lot Be scherming van Dieren. Verzoek bevordering totstandkoming die- renasyl. Van A. Oudkerk te Waalwijk. Schrijven inzake de eigendoms begrenzing van de door hem van de gemeente gekochte grond met woning. B. en W. stellen voor de eerst genoemde stukken voor kennis geving aan te nemen en de twee laatstgenoemde stukken in han den te stellen van B. en on derscheidenlijk om advies en ter afdoening. 3. Voorstel inzake waarbor ging betaling rente en aflossing van een te sluiten geldlening voor particuliere woningbouw. 4. Voorstel tot t verlenen van een subsidie ten behoeve van het Kindertehuis „Rustoord" te Ois terwijk. 5. Voorstel tot 't verlenen van een subsidie aan de Protestantse Vereniging „Kinderzorg", Eind hoven. 6. Voorstel tot het verlenen van de gevraagde medewerkin" ingevolge artikel 72 der I„0. wet 1920 voor inrichting gymnas tieklokaal R.K. Jongensschool te Baardwijk. 7. Voorstel inzake de aanleg, de wijze van exploitatie enz. van een sportpark. 8. oorstel inzake aankoop woning aan het Hoekeinde. 9. Voorstel tot aankoop grond- strookjes aan het Laageinde te Baardwijk. 10. Voorstel tot aankoop van een terreingedeelte der Bernhard- straat. 11. Voorstel lot aankoop van grond ten Zuiden van de Eerste Zeine en de Elzenweg. 12. Voorstel tot aankoop van grond te Baardwijk tussen de /uider-Parallelweg en de Eerste Zeine. 13. oorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolders van aalwijk en Baardwük. 14. Voorstel tot vaststelling verkoopprijzen gronden, gelegen tussen de Besoijensestraat en de Burgemeester Verwielstraat. 15. Voorstel tot verkoop bouw terrein aan de Burgemeester van Grotenhuisstraat. 10. Voorstel inzake verhuring van hel gemeenschapshuis te Baardwijk. 17. Voorstel inzake huurverho- gin" gemeentepanden. 18. Voorstel tot beschikbaar stelling van een crediet voor aan schaffing van een tractor ten be- f hoeve van de dienst van gemeen tewerken. 19. Voorstel tot wüziging der intercommunale I(Z.A.-rePcline. 20. Benoemingen leden, com mission, instellingen van welda digheid enz. wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1950 of anderszins. 21. Wijziging begroting 1955. DE ECHO WN HEI ZUIDEN Bureaux GROTE STRAAT 205, WAALWIJK. TEL. 2621 RAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT S, OPGERICHT 1878 De raad van de gemeente Waalwijk zal in zijn vergadering van aan- Donderdag een heel belangrijk punt te behandelen krijgen, een punt waar over al meerdere malen is gesproken en dat ook de grote belangstelling heeft van de gemeentenaren. B. en W. stellen thans namelijk voor een Gemeentelijk Spoirtpark te stich ten, 'n sportpark dat geprojecteerd aan de Zuidzijde van de Zuiderparal lelweg, een uitgebreid complex zal gaan worden van goed geoutilleerde sportgelegen heden. Men kan hierover lezen in een uitgebreid prae-advies van B. en W„ dat we hieronder laten volgen en dat een duidelijk inzicht geeft in het grootse dat hier te gebeuren staat en dat ongetwijfeld de sportbeoefening in Waal wijk, tot nog toe zeer gehandicapt door een ontstellend gebrek aan acco modate, zeer ten goede zal komen. Zo mogelijk zullen de werkzaamheden in werkgelegenheidsverband reeds per 1 Januari beginnen. SUBSIDIE „RUSTOORD". Het Bestuur van het Kinderhuis „Rust oord" te Oisterwijk richtte zich bij schrij ven van 5 Augustus 1955 tot de raad met het verzoek een éénmalige subsidie van f 1000 te willen verlenen voor het jaar 1955, teneinde het in staat te stel len de hoog nodige verbouwing 'en uit breiding van het Kinderhuis tot stand te brengen. De inrichting dient voor verpleging, verzorging en opvoeding van gezonde, normale kinderen, van wie de moeder tijdelijk door ziekte, zenuwstoring of an dere huiselijke of sociale omstandigheden niet in staat is deze verzorging en op voeding zelf op zich te nemen. Het zijn evenwel kinderen die niet onder de voog dijraad vallen. Het tweede gedeelte van de uitbrei ding en modernisering moet thans aan de orde komen. Voor dit tweede gedeelte wordt ten laste van „Rustoord' zelf een lening aangegaan van f 100.000.Een dan nog ontbrekend bedrag van f 50.000 zal gevonden moeten worden uit over heidsbijdragen. Door de provincie is f 30.000 toegezegd, zodat van de Bra bantse gemeenten (waarvan de verpleeg de kinderen bijna uitsluitend afkomstig zijn) f 20.000 wordt gevraagd als een malige bijdrage en wel van Waalwijk f 1000. Indien de ontbrekende f 50.000 niet veilig worden gesteld, komt het voortbestaan van „Rustoord" in gevaar. Op een belegde vergadering met ver tegenwoordigers van Noord-Brabantse gemeenten was men unaniem van oordeel dat „Rustoord'odient te blijven voortbe staan. B. en W. delen die mening ten volle. Gedurende de laatste jarén zijn uit onze gemeente 3 tot 8 kinderen in „Rustoord" verpleegd geworden. De gemeente Waalwijk heeft dus wel degelijk mede belang bij het voortbestaan van deze nuttige instelling. B. en W. stellen daarom voor de gevraagde een malige bijdrage te verlenen. SUBSIDIE „KINDERZORG" Door de Protestantse Vereniging „Kin derzorg" voor Noord-Brabant en Lim burg te Eindhoven, is een schrijven gericht aan de raad, waarin zij een bij drage vraagt ten behoeve van een door haar te openen doorgangshuis voor kin deren. Genoemde vereniging heeft regelmatig de voogdij over ca. 200 protestantse minderjarigen, waarvan de ouders meren deels uit de ouderlijke macht zijn ontzet of ontheven. Deze kinderen worden voor' al geplaatst in pleeggezinnen, terwijl voorts een aantal van hen na observatie plaats vindt in diverse tehuizen en in richtingen. Zolang de R.K. Vereniging voor Kin derbescherming en de Prot. Vereniging Kinderzorg de haar toegewezen kinderen kunnen opvangen en doen verzorg'e-n zijn de gemeenten c.q. de gemeentelijke instellingen voor maatschappelijke zorg ontlast van de zorg voor de plaatsing van dergelijke kinderen en van de hoge verpleegkosten daaraan verbonden, zulks behoudens de gebruikelijke bijdrage per kind van f 75 a f 100 per jaar in het werk dier verenigingén. Het is derhalve mede in het financieel belang dier gemeenten, dat de Prot. Ver eniging een doorgangshuis sticht en niet overdreven, dat zij in de inrichting van haar te verbouwen pand financiële steun van gemeenten vraagt. B. en W. stellen dan ook voor aan de genoemde vereniging een e'enmalige bij drage te verlenen van f 150. GEMEENTELIJK SPORTPARK. Reeds jaren lang hebben de in onze gemeente bestaande sportverenigingen met ernstige moeilijkheden te kampen voor wat betreft de verkrijging van ge schikte sportvelden, zeggen B. en W. in hun praeadvies. In dergelijke veld'cn moeten als regel grote bedragen geïnves teerd worden om ze voor het beoogde doel geschikt te maken. De meeste ver enigingen zijn hiertoe financieel echter niet in staat. In verband hiermede en mede als ge volg van de opkomst van diverse mo derne takken van sport, neemt het te kort aan geschikte sportvelden steeds grotere vormen aart. De speciaal na de oorlog toegenomen animo voor diverse moderne sporten als hockey, tennis, ath- letiek enz. zijn er oorzaak van, dat in onze gemeente de hiervoor benodigde velcfen geheel niet of in onvoldoende mate beschikbaar zijn. Onze industriële gemeente met haétr jonge bevolking stelt ons terzake voor een probleem van de eerste orde, het welk met de nodige voortvarendheid dient te worden opgelost. De sport immers moet beschouwd worden als een zèèr. belangrijk terrein van het openbare leven. Een belangrijk heid, die met name aan diegenen voor ogen moet staan, die op een of andere manier verantwoordelijk zijn voor de inleiding van de jeugd in het openbare en sociale leven. En het prae-advies wijst dan verder cp de grote maatschappelijke betekenis van de sport en de belangrijke taak van de overheid in dezen. En B. en W. vervolgen Voor onze zo sterk geïndustrialiseerde gemeente dienen de mogelijkheden te worden geschapen om een compensatie in de vrije tijd te kunn'en vinden voor al datgene wat men tijdens het werk tekort komt. Op ons rust de plicht, om naar vermo gen, daartoe de mogelijkheden te schep pen. Bezien wij het inwoneraantal onzer ge meente, hetwelk per 1 Januari 1954. 14,969 bedroeg, onder te verdelen in de navolgende leeftijdsgroepen van 011 jaar is 4215 van 1218 jaar is 1869 van 1929 jaar is 2589 totaal 8673 aan zien wij, dat ruim de helft van on ze bevolking, nl. 8673 inwoners, bene den de 30 jaar is. Begrenzen wij de leef tijd, tot welke actief aan diverse sporten wordt deelgenomen, op 30 jaar, dan is het zeer zeker niet overdreven, wanneer wij zeggen, dat de helft van onze bevol king hetzij in schoolverband, hetzij in de vorm van vrije-tijds-besteding actief aan sport deelneemt. Het aantal inwoners, dat cp passieve wijze de sportwedstrijden be zoekt. beloopt eveneens enige duizenden. Uit een ingesteld onderzoek is ons voorts gebleken, dat de in deze geme'en- te gevestigde scholen voor gewoon lager nijverheidsonderwijs, de diverse speel- onderwijs, uitgebreid lager onderwijs en plaatsen welke veelal voor dit doel ongeschikt zijn als sportvelden ge bruiken. Voor een totaal aantal van pl.m. 2450 leerlingen, dat voor sportbe oefening in aanmerking komt, bestaat derhalve grote behoefte aan een rede lijke accomodatie Op |grond van het vorenstaande zijn B. en W. van mening, dat op zeer korte termijn in de bestaande behoefte aan sportvelden moet worden voorzien. Me de gelet op het onderhoud, verzorging en controle vaa dergelijke velden, kan een cu ander het beste geschieden door d'eze velden bij elkaar in écn complex onder te brengen. Zoals bekend is, is de aanleg van een dergelijk park in het goedgekeurde uit breidingsplan geprojecteerd aan de Pa rallelweg-zuid, gelegen aan de zuidzijde van d'e spoorlijn 's-HertogenboschLa ge Zwaluwe. IDe gemeente kan ter plaatse de be schikking verkrijgen over een complex gronden ter grootte van pl.m. 24 ha., welke gronden voor het onderwerpelijke doel uitermate geschikt moeten worden geacht. Via zeer goede wegen kan dit complex binnen enige minuten vanuit het centrum der stad worden bereikt, zodat ook de liggiing bijzonder gunstig is te noemen. Door de Nederlandse Heidemij. hebben B. en W. een plan met kosténbegroting doen opmaken. De Centrale-Advies-Commissie voor speel- en sportterreinen, wier advies wij terzake hebben ingewonnen, noemt het plan zeer goed van opzet. Enige opmer kingen van deze commissie zijn inmid dels verwerkt. De commissie ad hoe, door de raad benoemd, heeft een tussenrapport uitge bracht. Na een gemaakte excursie met deze commissie naar een viertal sport parken in gelijksoortige gemeenten, was z:.j eenstemmig van oordeel, dat het on derwerpelijke plan acceptabel van opzet is en alle lof verdient. De door deze commissie gemaakte opmerkingen grotendeels van meer technische aard zijn ter kennis gebracht van de deskun digen, met de uitvoering van het plan belast. In de laatst gehouden vergadering met de commissie is volledige overeenstem ming bereikt over de wijze van uitvoe ring van het ontworpen plan. De Dienst Aanvullende Civieltechni sche Werken heeft B. en W. bericht, dat het door de Heidemij. ontworpen plan voor uitvoering in het kader van de werkgelegenheid in aanmerking komt en dat het rijkssubsidie in de verleende be dragen van de bij dit object te werk te stellen werkloze arbeiders en in de so ciale lasten 100% zal bedragen, t.w. 90% der uitgaven wegens arbeidslonen op ba sis van een uurloon van f 0.60 en als aanvullend subsidie voor het onderhavige object 10 van de verloonde bedragen on dezelfde uurloonbasis. 1 JANUARI BEGINNEN. De Provinciale Commissie voor de Werkgelegenheid in Noord-Brabant heeft aan het onderwerpelijk project urgentie I toegekend. Nu in hret land van Heusden en Altena een betekenende seizoenwerk loosheid wordt verwacht, ligt het in het voornemen om per 1 Januari 1956 met de uitvoering van dit project een aan vang te doen maken. Blijkens de in het plan van de Heide- Mij. gegeven beschrijving is het complex ingedeeld in zeven vakken, waarin de na volgende velden zijn geprojecteerd A. vak 1. omvat een wandelpark niet speelweiden, speeltuin, hertenkamp met vijver; B. vak 2. hierin zijn 4 tennisbanen met clubgebouw voor tennis en hocey geprojecteerd; C. vak 3. omvat 3 hockeyvelden, waarvan 2 bestaand; D. vak 4. hierin zal een stadion met tribunes, annex kleedkamers en parkeer plaats worden aangelegd; E. vak 5. betreft de aanleg van 2 voetbalvelden met afmetingen van 64 100 meter, alsmede een oefenhoek, ter wijl tevens een kleed- en clubgebouw en een parkeerterrein zijn ontworpen; F. vak 6. omvat de aanleg van 4 voetbalvelden met afmetingen van 64 100 meter, terwijl verder twee oefenhoe - Iken zijn geprojecteerd; G. vak 7. betreft de aanleg van 2 voetbalwedstrijdvelden met afmetingen van 69105 meter, en een parkeerter rein. Rondom het geheel zal een passende beplanting worden aangebracht. De e uitvoering dient zodanig plaats t'e vinden, dat geen van de thans spelende cliubs genoodzaakt wordt de sportbeoefening gedurende kortere of langere tijd te staken. Dit houdt in, dat op de terreinen, thans in gebruik fcjij R. K. C.. W.S.C. en Juliana, geen werk zaamheden kunnen worden verricht. De hockeyclub beschikt momenteel over drie velden, doch heeft geen kleedgclegeiiheid. Twee van deze velden zijn reeds eerder met subsidie aangelegd; deze blijven ge heel in stand, terwijl een nieuw derde veld in dit plan wordt aangelegd. De vereniging W.S.C. beschikt momenteel o\er goede velden en een vrij behoor lijke accomodatie. Mede omdat op laatst genoemd terrein de meest kostbare voor ziening is geprojecteerd, nl. de aanleg van een stadion, met zit- en staantribu- ir.es en met 'athletiekaccomodaties, zijn B. en W. van mening, dat uitvoering van dit deel van het plan momenteel het minst urgent is. Dt terrein-accomodatie van R.K.C. en Juliana is beslist onvoldoende en laat \eel te wensen over. Op grond, van het vorenstaande zjijn B. en W. de mening toegedaan, dat de uitvoering van het plan zich voorlopig dient te beperken tot de vakken 2, 3, 6 en 7. 'Bij een nadere beschouwing van de kostenbegroting, vervolgen B. en W„ blijkt, dat de kosten van aanschaffing van materialen, de bouw van kleedgele genheden en die van de overige niet subsidiabele werken, zeer hoog zijn. Met het oog hierop verdient het aan beveling de Heidemij. uitsluitend te be lasten met de leiding, de uitvoering en het toezicht van de subsidiabele werken, kortweg met alle grondwerkzaamheden. Het ontwerpen en uitvoeren van op stallen, afrastering, aankoop materiaal en beplanting enz., vormende de niet-subsi- diabele werken, dient te worden opgedra gen aan de dienst van gemeentewerken. Het timmer- en metselwerk van de ont worpen clubgebouwen zal onder toe zicht van de dienst gemeentewerken worden uitgevoerd door de leerlingen van de Nijverheidsschool alhier. Brengt dit enerzijds e'en aanmerkelijke besparing op arbeidslonen met zich, anderzijds krij- ,gen deze leerlingen, de kans om het ge leerde in de praktijk te brengen. Onder goede leiding leveren deze mensen prima werk. Welk van de vakken 2, 3, 6 en 7 het eerst voor uitvoering in aanmerking komt, staat nog niet geheel vast, daar B. en W. met het oog op de beschik bare werkkrachten in deze enigszins afhankelijk zijn van andere instanties. AFZONDERLIJKE TAK VAN DIENST. Voor wat betreft de beheers- 'en ex ploitatievorm van dit sportpark lijkt het B en W. o.m. voor het verkrijgen van een behoorlijk overzicht van de ac tiva en een juist inzicht in de financiële uitkomsten van dit sportcomplex -ge wenst, de zgn. bderijfsvorm toe te pas sen en hiervoor een afzonderlijke tak van dienst in te stellen, een en ander over eenkomstig ie bepalingen van artikel 252 der gemeentewet. Dit heeft tot gevolg, dat de administratieve verzorging bij de centrale administratie der gemeentebedrij ven komt te berusten, terwijl de dienst gemeentewerken met de technische ver zorging en controle belast wordt. B. en W. stellen zich voor de kosten van exploitatie van het onderwerpelijke sportpark gedeeltelijk te dekken uit de batige saldi van de gas-, water- en elec- triciteitbedrijvén, welke telken jare gro tere winsten afwerpen, alsmede uit de gelden, welke beschikbaar komen tenge volge van de omstandigheid, dat de scho len voor middelbaar onderwijs voortaan afhankelijk zijn van vandere instanties. nagenoeg door het Rijk zullen worden gesubsidieerd. Wijziging I.Z.A.-rogeling. Het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren (I.Z.A.) Noord-Brabant verzoekt de raad enkele wijzigingen vast te stellen van de Intercommunale I.Z.A.- regeling Noord-Brabant. Bedoelde wijzi gingen zijn aanbevolen door de besturen van de I.Z.A.-instituten. Het centraal orgaan voor gemeenschappelijke behan deling van gemeentelijke personeelsaan gelegenheden heeft zijn instemming be tuigd met de wijzigingen, opgenomen in het concept-besluit. Benoeming leden van Commissies, besturen instellingen van welda digheid, enz. wegens periodieke aftreding, of anderszins, per 1 Ja nuari 1956. Commissie van toezich op het Middel baar Onderwijs aftredend lid: M. F .M. van Gurp. Burgemeester en wethouders bevelen aan: 1. M. F. M. van Gurp 2. N. J. P Gragtmans. Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs: aftreden lid: P. Biekart. De heer Biekart had zitting in de com missie als behorende tot de ouders van de in de gemeente op een openbare la gere school ingeschreven leerlingen. Omdat hij mom'enteel geen kinderen meer heeft, die op een openbare lagere school zijn ingeschreven, kan hij niet worden herbenoemd. Burgemeester en wethouders bevelen aan: 1. J. van Gammeren 2. L. van Campen. Wegens vertrek uit de gemeente van dc heer A. van der Waal is nog een vacature ontstaan in deze commissie. Ter voorziening in deze vacature bevelen burgemeester 'en wethouders aan: 1. H. van de Veen 2. C. W. Wachtels van den Berg. R.K. Burgerlijk Gasthuis aftredend gasthuismeester: C. J. J. M. Witlox. Het bestuur draagt voor: 1. C. J. J. M. Witlox 2 J. A. F. de Kort. Oudemannenhuis te Baardwijk: Door het overlijden van de heer E. P. van Beijnen is het ambt van regent va cant. Burgemeester en wethouders bevelen uuH 1. J. A. Thijssen 2. W. J. van der Mee. Gemeentelijke instelling voor Maat schappelijke Zorg Ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer A. 'C. van den Meijdenberg, zal een nieuw lid van het bestuur dienen te wor den benoemd. Burgemeester en wethouders dragen voor 1. H. N. van de Griendt 2. C. J. Dielissen. Nieuwe Tractor. Bij diverse werkzaamheden wel ke door de dienst van gemeente werken worden uitgevoerd, is tot nog toe gebruik gemaakt van een oude trekker (jeep) van de brand weer. Deze jeep is momenteel zover versleten, dat ze voor een tamelijk intensief gebruik niet meer kan worden gebezigd. Op grond van een en ander is aanschaffing van een trekker voor de algemene dienst van gemeente werken noodzakelijk. Deze is namelijk nodig o.m. voor de volgende werkzaamheden: het ploegen en schijfleggen van de pa den en de brandsingels in de bos sen, voor egalisatie-werkzaamheden bij de aanleg van plantsoenen, sportterreinen enz., voor 't maaien van sportvelden, speelterreinen e.d. Het ligt in de bedoeling een lich te tractor aan te schaffen, zoals ver schillende gemeenten reeds in ge bruik hebben. Voorts is het noodzakelijk een zgn. grondschuif mede aan te schaf fen. R.K. STREEK-LEVENSSCHOOL VOOR DRUNEN EN OMSTREKEN. Donderdagavond gaf de heer Weken- berg van de Landelijke Stichting Lev'ens- scholen voor Jonge Arbeiders, voor de werkgevers van Drunen en omgeving een uueenzetting over het doel en de werk wijze van de Levensscholen voor Jonge Arbeiders. Deze avond werd geopend door de voorzitter der Stichting Streek- Levensschool voor Drunen en Omstre ken, de heer A. v. d. Wiel, waarna di rect de heer Wekenberg het woord kreeg. Spreker begon met te schetsen hoe deze levensscholen zijn ontstaan en hoe de snelle ontwikkeling van deze scholen hen momenteel in het middelpunt der belangstelling plaatste. De belangstelling voor dit algemeen vormend onderwijs voor de jeugdige arbeider in het bedrijf is van de zijde der werknemers zeer groot en van de zijde der ouders 100%. Dit noemde spr. een zeer verheugend verschijnsel. Met kracht is de laatste ja ren het vraagstuk van de arbeidsjeugd aangepakt en zonder enige wettelijke re geling kwamen deze Levensscholen tot stand. In Brabant werden reeds vele scholen geopend en o.a. noemde spreker Kaatsheuvel, waar voor kort nog een Levensschool werd geopend, welke 105 leerlingen telt. komende uit 34 bedrij ven. Uitvoerig schetste spreker het grote nut van deze Levensscholen, waar de jonge arbeider met dit algemeen vor mend onderwijs tot grotere geestelijke rijpheid wordt gebracht. Het leerprogramma van deze Levens school, aldus spreker, is niet strak vol gens een bepaalde rooster, maar veel meer gericht op de persoonlijkheidsvor ming. De cursist zal o.a. worden bijge bracht de verhouding van werkgever en werknemer, de verhouding tegenover chef en erkenning van gezag. Bijgebracht zal hem worden b.v. hoe zijn loon tot stand komt en b.v. zal gesproken wor den over besteding zakgeld. Aandacht zal worden besteed aan de culturele vorming en geleerd zal worden ten zelfstandig oordeel te geVc-n. De handvaardigheid zalworden bevorderd en aandacht zal worden besteed aan de lichamelijke vorming. Ook de priester heeft als moderator in de KathoÜeke Levensschool een be langrijke plaats. Bij alles zal ook steeds contact worden gehouden met de ouders. De heer Wekenberg sprak tenslotte de hoop uit dat de werkgevers van Dru nen en omgeving hun jeugdige werkne mers straks in de gelegenheid zouden stellen de Levensschool te bezoeken. In een levendige discussie werden de aangelegenheden op de Levensschool be- tiekking hebbende nog uitvoerig bespro ken. Nader hebben wij nog vernomen dat de Streek-Levensschool voor Drunen en omgeving vermoedelijk op 24 Januari zal starten. Als streefdatum wordt 24 Jan. aangehouden. De school is onderge bracht in Nieuwkuijk en reeds is een lei der aangezocht. Verwacht wordt dat van alle bedrijven medewerking zal worden ontvangen voor deze streeklevensschool, v/elke in onze tijd, nu men vraagt naar geestelijk en lichamelijk volgroeide men sen, van eminent belang is. Reeds van verschillende bedrijven werd toezegging ontvangen tten ten overvloede zij nog vermeld, dat deze streek-levensscholen los staan van ieder bedrijf en voor het grootste gedeelte gefinancierd worden door Rijk, Provincie en Gemeente. Van de werkgever wordt gevraagd deze jongens een middag in de week af te staan, terwijl werkgever en cursist r.og een kleine financiële bijdrage zullen moeten leveren voor de school. DE HEER J. VAN BALKOM DIRECTEUR BIJ LIPS N.V. De heer J. J. van Balkom, onderdirec teur en hoofd van het bureau veiligheid, eal per 1 Februari a.s. de K.L.M. ver laten, teneinde de functie te aanvaarden van directeur van het scheepsschroeven- bedrijf der fa. Lips N.V. alhier. De heer van Balkom werd op 1 Mei 1907 te Amsterdam geboren 'en trad op 1 Mei 1932 als piloot in dienst van de K.L.M. Grote bekendheid verwierf de heer van Balkom met de historische vlucht van de Snip naar West-Indië in 1934. Vanaf 1943 tot 1943 was de heer v. Balkom bij het 19 squadron en het Army Transport Command en als zo danig in Australië gestationneerd. Op 1 Mei 1945 werd hij benoemd tot operations manager van de KLM in West-Indië en in 1947 tot hoofd van het "hoofdbureau inspectie en in 1949 tot hoofd general operations KLM. Op 1 April 1950 werd de heer van Balkom bevorderd tot onderdirecteur en 1 Jan. 1955 werd hij benoemd tot hoofd van het bureau veiligheid. VOORSTELLING. Woensdagmiddag zal voor de kinde ren van de leden van het Vrouwengilde een voorstelling gegeven worden door de toverkunstenaar en conferencier de heer Willy Albert uit Rotterdam. Aanvang half twee. OUDERAVOND. Donderdagavond half acht precies zal door het Genovevagilde in samenwerking met de Welpen en Verkenners van de St. Jansgroep een Ouderavond gegeven worden. Die avond zal ook de Z. E. Pater A. de Koning een propagandistisch woord spreken. Ter versteviging van de kas zal tijdens de pauze een zeer attrac tieve verloting worden gehouden. KERKELIJKE FANFARE. Voor de leden van de kerkelijke fanfare zal de heer J. Verhoeven Woens dag en Donderdagavond aanwezig zijn om de solo's te repeteren. Vrijdag om 7 uur zal de heer F. van Abeelen de stu dieresultaten beoordelen. AFSCHEID. Op eenvoudige wijze is door de leer lingen afscheid genomen van de heer J. van Delft, die met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd is aan de R.K. Mulo te Waal wijk. Namens het schoolbestuur werden waarderende woorden gesproken door de 'Z.E. heer Pastoor, namens de colle ga's door het hoofd der school, de heer D. v. d. Brink, die -ook een boekwerk aanbood. Ook Mevr. van Delft werd in de hulde betrokken en bloemen aangebo den. De tractatie ging er vanzelfspre kend vlot in. GEGUND. Het bouwen vn een woonhuis te Haar steeg voor rekening van A. van Zon, Hoeve, is opgedragén aan de aannemers firma W. van Lieshout te Vlijmen. Ar chitect is de heer P. C. Verboord. CARNAVAL. De raad van elf kwam in vergadering biieen om de functie voorzitter aan te vullen. Met algemene stemmen werd de oud-voorzitter de heer M. Coensen ge kozen. Na nog enkele belangrijke punten te hebben besproken voor de regeling van Carnaval, werd deze vlotte verga dering gesloten. V. G. T. Vlijmens Geménd ToneeL kreeg dezer cagen een uitnodiging om in Oirschot op te voeren de Kleine Apostel, op Zon dagen 22 en 29 Januari. WIELERCLUB DE ZWALUW. Zwaluw alhier en uit Tilburg hebben De besturen van de Wielerclubs De besloten om een sportdag te houden, nl. een voetbalwedstrijd tussen deze twee clubs. De wedstrijd wordt gespeeld te Vlijmen en wel op Nieuwjaarsdag. Ver dere bijzonderheden in het volgend num mer.

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1