Waalwijkse en Langstraatse Courant Bijzondere Langstraatse feiten uit 1955 VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoea Tlelen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week (Se JAARGANG No. 105 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p Advertentieprijs 10 cent 'per in m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureau* GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT S, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Grote activiteit en tal van gebeurtenissen in de gemeenten. Loonopzand" Kaatsheuvei. Een terugblik over de voor naamste gebeurtenissen in de ge meente Loonopzand brengt ons weer naar de 14e Januari, toen er een vergadering werd belegd, waarop gesproken werd over de plannen voor de bouw van een gezondheidscentrum en toen een begin werd gemaakt met de ac ties 0111 de middelen te verkrij gen die deze plannen zouden moeten helpen verwezenlijken. Op de 17e vraagt Loon onze aandacht voor het grandioos ge slaagde concert van de beroem de koninklijke Harmonie Sophi a's Vereniging, bij gelegenheid van de officiële uitreiking van het ere-diploma der Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan faregezelschappen. Via de welgeslaagde Missie avond in het Èfteling-restaurant komen we bij het geslaagde con: cert van Bel Canto op 3U Januari en bij de eveneens welgeslaagde Boerengezinsdag op 2 Februari. Op de 12e vierden de Kajotters hun 2e lustrum en rond die tijd vernamen we ook, dat de „Dienst Jeugd in de bedrijven" gaat func tioneren. Op 13 Maart horen we van het eerste pogen tot het oprichten van een vereniging, waarvan het bestuur de taak zal hebben de feestvieringen in Kaatsheuvel tc organiseren en plaatselijke belan gen van algemene aard te behar tigen. Op de 21e werd deze vere niging inderdaad opgericht en op 17 Mei werd Kaatsheuvel Voor uit een Vereniging voor Vreem delingenverkeer tevens. Op dc 23e Maart werd in Loon eveneens een V.V.V. opgericht en op 1 April werd het veertigjarig bestaan van het Missiehuis te Kaatsheuvel gevierd. Tot nog toe hebben we de naam „Efteling" nog niet ge noemd, maar wanneer we lezen hoe de poorten met Pasen wijd zijn opengezwaaid om duizenden en nog eens vele duizenden bin nen té"laten, dan zal dit het eer ste zijn van de vele feilen in en rond.de Efteling djjc dit jaar Zoals de traditie dat wil, hebben we de belangrijkste fei len en gebeurtenissen, waardoor het Langstraatse leven in 1955 werd gekenmerkt, verzameld, om ze U nog eenmaal onder de ogen te brengen. Natuurlijk hebben we ons grote beperkingen moeten op leggen; we hebben een keuze moeten doen uit een over vloed aan gegevens, en wat we kozen, kan natuurlijk nog slechts in beknopte Vorm hieronder worden vermeld. Want het jaar 1955 is ook voor het Langstraatse een goed en een gunstig jaar geweest, een jaar van behoorlijke wel stand voor nagenoeg iedereen, een jaar van bijzondere ac tiviteit op menig gebied. De Langstraat leeft en werkt intensief, dit belangrijke ge bied ontwikkelt zich steeds sterker en gunstiger en daar om zouden we aan het begin van dit oudejaars-overzicht een nieuwjaarswens willen plaatsen, de wens namelijk dat in 1956 de belemmeringen die de ontwikkeling vooral van het economische en indus triële leven in grote mate tegen houden, mogen worden opgeheven. Dan zal 1956 een onnoemelijk veel belangrijker jaar wor den nog dan 1955. school. De parochie van St. Jo zef en heel Kaatsheuvel vierden op le Pinksterdag het veertigja rig priesterjubileum van Pastoor de Klijn. Op 5 Juni werden het 2e en 4e elftal van DESK kam pioen en op 16 Juni was er een oijzondere festiviteit in Loonop zand toen de Kon. Harmonie Concordia werd verrijkt met een pracht van een Drumband. Op 26 Juni vierde DESK feest toen net vijfentwintig jaar be stond; het speelde, flink ver sterkt, 'n huldigingswedstrijd te gen een Waalwijkse combinatie, die met 5werd verslagen. En ondertussen blijven vele tienduizenden de Efteling bin nenstromen en nieuwe attracties worden in gebruik genomen, zo als het sprookje van Hansje en Grietje. Na 'n succesrijke kermis mogen we vermelden dat 't Heren-hand balelftal van DESK kampioen werd van de 2e klas R.K. Brab. Handbalbond en promoveerde naar de le afdeling. Weer naar de Efteling: op 23 Juli wordt daar een draaimolen in gebruik genomen en een ori ginele fontein; dat gebeurt tij dens een welgeslaagde kleine kermis voor heel het Eftcling- personeel. Op 4 Augustus bereikt ons het bericht, dat de ZeerEerw. Heer Pastoor Schoenmakers in Loon opzand eervol ontslag heeft ge kregen; hij zou worden opge volgd door Pastoor Mommers, voordien in Heusden. Het gaat steeds formidabel met de Efteling, sinds 15 Mei heeft de beroemde Kip al 80.000 eieren gelegd. Op 23 Augustus besluit de raad 60 woningen te bouwen tussen Kaatsheuvel en Berndijk; hij be sluit tot het bouwen van 'n nieu we R.K. Huishoudschool aan de Van Heeswijkstraat en voteert 636.500 voor de aanleg van een hoofdriool met hemalingsinstal- latie. Op 4 September wordt de Ron de van Kaatsheuvel gewonnen door Krijn Post en op diezelfde dag haalt het Mannenkoor Sem per Vivens" in Geertruidenberg een le prijs met 329 punten. De 17e gaan dc ouden van da gen naar Oirschot en dc 30e wordt pastoor Mommers feeste lijk in Loonopzand geïnstalleerd. Op 1 October wordt de gewes telijke Sociale School geopend. 2 October sluiten de poorten van de Efteling; er zgn 705.941 betalende bezoekers geweest, nog afgezien van de begelei ders, de abonné's en tal van anderen die geen entrée behoe ven te betalen. 74.403 fietsen zijn er gestald, 57.088 auto's werden er geparkeerd en 8.145 bussen. 125-250 personen na men een frisse duik in het mo derne zwembad. ZILVEREN BURGEMEESTER. Op 8 October was er weer feest in de gemeente, toen men Burgemeester Van der Heijden huldigde in verband met diens zilveren jubileum als burgemees ter. In alle toonaarden is de lof bezongen van deze voortreffelij ke magistraat en in een overda dige rijkdom in geschenken kreeg de waardering voor zijn persoon en zijn werk gestalte. Op 15 October wordt de heer van der Linden feestelijk geïn- stalleerd als 35.000e lid van Sint Willibrordus; het hoofdbestuur i is hiervoor speciaal naar Kaats heuvel gekomen. Op die dag vierde Crescendo ook haar 10-jarig jubileum als I toneelvereniging met „Hof Ter- j hove" en in October moeten we ook vermelden het afscheid van Dr. Smals van Loonopzand, we gens zijn benoeming in Nijme gen. 1 Uitbundig succes had de Kaatsheuvelse revue „Ties wir Roak" van Piet Borsten, van welke revue op 29 October de De Efteling werd met nieuwe attracties verrijkt, zoals bijvoor beeld met het peperkoekenhuis je uit het sprookje van Hans en Grietje. Niet alieen Hansje en zijn zusje smulden hiervan, ook Anton Pieck (links) is er niet afkerig van weer de aandacht van velen ge vraagd hebben. Op 3 April nam de raad de be groting 1955 aan en in deze maand vernemen we van de pro motie van dc Harmonie St. Jan naar dc afdeling uitmuntend heid. Op 30 April kreeg Burgemees ter van der Heijden de welver diende Koninklijke onderschei ding van Ridder in de Orde van Oranje Nassau en op 1 Mei werd de heer J. Annegarn benoemd tot directeur van de Pater Fortis- première ging; prolongatie was noodzakelijk. Tenslotte een geslaagde lief dadigheidstentoonstelling van de Kaatsheuvelse C.C. op 26 en 27 November en de inzegening van de Kapel van Rosagaerde (geheei i bezet nu!) op 21 December, de I laatste feiten uit een rijk jaar. Sprang^ Cape lie. We mogen het beknopte over zicht. gewijd aan Sprang-Capelle, beginnen met te wijzen op de gemeentebegroting die aan 'i begin van het nieuwe jaar met algemene instemming werd aan genomen en waarop een groot aantal belangrijke werken voor kwamen. Uit de nieuwjaarsrede van de burgemeester in dc raad bleek dat dc woningnood hier nog heel groot is, maar waar is dal niet het geval; ondertussen doet het aan de ernst van de toe stand niets af. Op 18 Februari werd het keu rig vernieuwde raadhuis in een gezellig samenzijn van raad en ambtenaren in gebruik genomen en toen werd ook het prachtige, door Bernard van Vlijmen ge schilderde portret van "H. M.'de Koningin onthuld. Op dc 25e bespreekt de raad een veelbelovend vijfjarenplan en besluit in principe tot het bou wen van een dorpshuis. Op Maart bestaat de Chris telijk Gem. Zangvereniging Ex celsior te Sprang 70 jaar; dat is heel wat en er is dan ook een bijzondere jubileum-uitvoering, tijdens welke de 82-jarige A. Oos terburg, die al 65 jaar lid is, de bronzen medaille van Oranje Nassau krijgt. Op 15 April zegt de raad de samenwerking met Waspik ten aanzien van de technische dienst op; wc vernemen dan ook dat de raad medewerking verleent aan industrievestiging en uit breiding van plaatselijke indus trie, de ESMI met name krijgt een industriehal. Op 1 Juli wordt Dr. Winkel man enthousiast door zijn pa tiënten en heel de Sprang-Capel- se gemeenschap gehuldigd en op 23 September horen we in de raad een indrukwekkende lijst van kapitaalswerken opsommen, die het gemeentebestuur nood zaken een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds aan te vragen. De raad is heel royaal en voteert bovendien nog eeri be drag van 250.000 voor de aan leg van een zwembad. On 1 December wordt het 25- jarig bestaan van de Muziekver. „Kunst na Arbeid" gevierd met een tweetal ontspanningsavon den en in zijn vergadering van 2 December besluit de raad het voetbalterrein van SSC te ver plaatsen, trwijl ook de kwestie van hel voetballen op Zondag I aan de orde komt; de ineerder- lv heid van de raad zegt echter nog steeds „neen". Vanavond wordt de begroting voor het nieuwe jaar behandeld. Waspik Hier ging ook alles zijn pretti ge normale gang; prettig was echter niet te vernemen uit de nieuwjaarsrede van burgemees ter Couwenberg, dat het woning probleem ook hier zeer ernstig is; overigens verklaart de burge meester „dat Waspik groot blijkt te kunnen zijn, in die dingen, waarin 'n kleine gemeente groot kan zijn" en dat is wel weer pret tig te vernemen. Op 19 Februari viert O.Iv.K. zijn zilveren bestaan met 'n op voering van de operette „Fran- chemont de Marskramer" onder leiding van Mej. A. Blom. Ook de Waspikse raad zegt de samenwerking met Sprang-Ca pelle op op het gebied van de technische dienst althans; dat gebeurt op 14 April. Op 24 April is er de vijfde ron de van Waspik, die verreden wordt achter derny's; het is koud en guur weer. Bram Heeren wint deze lustrumronde, die heel wat meer bezoek waard was ge weest. Ou de 27e van deze maand opent de burgemeester de Was pikse middenstand-show 1955 en op 31 Juli is er een heel bijzon dere plechtigheid in de recto- raatskerk van £t. Theresia, wan neer daar de dorpsgenoot Frater Timotheus (Piet Boelaars) door Mgr. Cremers priester wordt ge wijd. Op 18 September weer feest in het Carmclielenklooster, wan neer Pater Bruno, de rector van de Theresiakerk, zijn 25-jarig professiefeest viert en heel Was- pik-Boven viert dat natuurlijk mee. Minder prettig is het op 22 September in de raad te moeten vernemen, dat de 6 woningen niet kunnen worden gebouwd, omdat de aannemingssom veel te hoog is; en dat bij deze woning nood De raad besluit mee te werken aan de gedeeltelijke restauratie van de Ned. Herv. Kerk en op 29 October voteert de raad 150.000 gulden voor een nieuwe straat verlichting. Op 1 November bestaat de dap pere Waspikse brandweer 10 jaar en als laatste feit mogen we ver melden dat de Bartholomeuskerk weer uitverkoren wordt om op Zondag 11 December de Hoog misuitzending van de K.R.O. 'ie verzorgen; dat is te danken aan dat voortreffelijke kerkkoor. Raamsdonk. In de eerste vergadering van de raad van de gemeente Raams donk in 1955 worden ingrijpende besluiten genomen: gedeeltelijke demping van de haven, recon structie van een gedeelte van de Kerklaan, aanleg zwembad enz. Uit de nieuwjaarsrede van bur- gemester Prinssen blijkt dat het hoofdprobleem van de gemeente, namelijk de uitbreiding van de werkgelegenheid, nog niet is on- gelost. Op 28 Juli wordt het wandel park feestelijk geopend; het is'n hele aanwinst. Dc raad werkt gestaag door, zonder veel opzien te baren, maai er wordt belangrijk werk ver richt; zo besluit hij op 23 Sep tember in Raamsdonk (Dorp) een rioolgemaal met persleiding te bouwen. Op 27 September is het groot feest, wanneer de zusters 75 jaar in Raamsdonksveer zijn: 't wordt luisterrijk gevierd en oud-pa tiënten, gemeente en ingezetenen brengen 7000.bij elkaar voor een prachtig geschenk. Op 5 November wordt het nieuwe wijkgebouw van het Wit- Gclc Kruis in het Veer geopend door Dr. Mol en na een geluk kig niet te lange afwezigheid van burgemeester Prinssen neemt de raad op 21 December in een voorbeeldige eensgezindheid de veelbelovende begroting voor 1956 aan; moge inderdaad alle plannen werkelijkheid worden. Geertruidenberg De raad van Geertruidenberg besluit op 23 Februari een sane ringsplan te doen maken en een plan van aanleg van straten en rioleringen in het uitbreidings plan; we horen dan ook van plannen voor het Noordelijk in dustrieterrein, het ontsluiten van de ten Zuiden van de gemeente gelegen gronden en het projecte ren van een jachthaven. Op 18 April besluit de raad tot het bouwen van een nieuwe ambtswoning; op 11 October wordt het Centraal theater fees telijk heropend en op 25 Novem ber besluit dc raad tot restaura tie van wallen en grachten; 26 woningen heeft de gemeente weer toegewezen gekregen, maar het is nog steeds rijkelijk onvol doende. Na op 10 December de begro ting te hebben vastgesteld, kan de raad in zijn vergadering van 21 December een feestsigaar op steken. wanneer vernomen wordt dat het restauratieplan voor de wallen en grachten door G. S. is goedgekeurd. Drunen. Wanneer de raad van Drunen op 11 Januari zijn eerste verga dering houdt, herdenkt burge meester Snels de 10-jarige be vrijding van zijn gemeente en constateert hij een grote vooruit gang op alle gebied, behalve op het gebied van de woningvoor- zening. Ook hier Het is geen wonder dat een motie van de heer van Sprang wordt aangenomen, waarin er bij G. S- op wordt aangedrongen het bouwvolume te verdubbelen. In deze vergadering keurt de raad ook goed de plannen ten aanzien van een geheel nieuwe opzet van het Kampeercentrum. Het zal prachtig worden. Op 1 Februari is vermeldens waard de eerste les van de Dr. van Beurdenclub, en op 6 Febr. is er een succesvol solistencon cours van de Bond van Harmo nie- en Fanfaregezelschappen De Langstraat. De raad voteert op 30 Maart 230.000.voor het nieuwe Kampeercentrum. Een zeer belangrijke gebeur tenis is zeer zeker het zilveren priesterfeest van Deken Rooy- ackers, dat op 9, 10, 11 en 12 Juni luisterrijk wordt gevierd. Op 11 Juni zegent Mgr. Mut- saerts het carillon in, dat de fa. Lips de kerk ten geschenke gaf en de volgende dag huldi gen de parochianen hun her der, die zeer verrast is door het prachtige geschenk, be staande uit een bijdrage in de kosten van meubilering en verfraaiing van het Priester koor. Op 14 Juni was het Botterke tot op den bojem in Drunen, toen de Coöp. Langstraatse Stoomzui- velfabriek haar gouden bestaens- teest luisterrijk vierde. M. van Halder was de gouden voorzitter. On 26 Juni behaalde de R.K. Kon. Erk. Harmonie Beatrix in de afdeling Uitmuntendheid de eerste prijs met 270M> punt en op 10 October vierde de gymnas tiekvereniging St. Herman Jozef haar 45-jarig bestaan. Ondertussen gaan de openbare werkzaamheden vlot door; het centrum wordt aanzienlijk ver- lraaid, er is een goede bouwacti viteit en we horen van plannen voor de bouw van 59 woningen, van de bouw van een R.K. Meis jesschool, van een moderne kleu terschool, die haar voltooiing na dert. evenals het nieuwe gebouw voor de bloeiende Boerenleen bank voor Drunen en Elshout. de eerste bungalow van het Kam peercentrum is opgeleverd, enz. Op 11 November neemt de raad kennis van de plannen voor het industrieterrein, dat is geprojec teerd aan de weg die zal worden gelegd ten Oosten van de fabriek van de fa. L. van Drunen in Noordelijke richting. Op 17 November wordt een protestants-christelijke kleuter school geopend en op 1 Decem ber een bedrijfsschool van Lips N.V. Heusden Op 10 Februari werd in dit stadje aan de Maas de R.K. Meis jesschool aan de Herptsestraat officieel geopend en een beteke nend leit is ook de eerste steen legging voor het nieuwe stadhuis op 7 Maart. Op 9 Maart besprak de raad grote plannen voor de komende 2 a 3 jaren: o.a. een nieuwe rio lering voor de binnenstad, indus trieterrein, bouwrijp maken uit breidingsplan. sportpark, gym nastieklokaal, bouw van 'n kleu terschool, zwembad, aansluiting op het gasdistributiebedrijf van Herpt, Hedi khuizen en Oudheus- den, enfin, een aantal werken die vier millioen gulden beliepen. In September verliet Pastoor Mommers Heusden, toen hij be noemd was te Loonopzand; zijn opvolger was Pastoor van de Biggelaar, die op 2 October fees telijk werd geïnstalleerd. Op 29 September werd het motorschip I olar, bestemd voor een Finse rederij, met grote plechtigheid te water gelaten op de werf van De Haan en Oerlcmans N.V. en op 15 November behandelde de raad uitvoerig de adressen van de raadsleden Rijken en van Herpt, waarbij tal van problemen aan de orde kwamen. Op Sint Nicolaasdag tenslotte keurde de raad de begroting voor 1956 goed. Vlijmen Het eerste vermeldenswaardige feit in Groot-Vlijmen gedurende het bijna voorbije jaar was op 6 Januari hel gouden bestaans- feest van de R.K. Boerenbond te Haarsteeg, dat met grote luister werd gevierd. Op 24 Januari kwam de raad voor het eerst in het nieuwe jaar b ij een en uit de rede van burge meester v. Hout beluisterden wc boe de gemeente een krachtige groei en ontwikkeling doormaakt en dat er hard en met overleg wordt gewerkt. Ook hier grote woningnood Op 16 Februari vierde men in Nieuwkuijk het gouden feest van de Boerenleenbank en op 20. 21 en 22 Februari zette heel Vlij men de zotskap op en vierde op een voortreffelijke manier Car naval. Op 29 Maart besloot de raad medewerking te verlenen aan dc bouw van een nieuwe jongens school in Haarsteeg en op 29 April kwam de Commissaris van de Koningin naar Vlijmen om er het gemeentelijk gasbedrijf offi cieel in werking te stellen. De 9e Mei werd de R.K. Lagere Landbouwschool in Nieuwkuijk in tfebruik genomen en op 19 Ju ni deed Mgr. Mutsaerts er zijn intrede, om op 20 Juni de prach tige nieuwe kerk te consacreren. Het gaat goed met de gasaan- vragen in Vlijmen; op 21 Juni kon aan de fam. Kuijs een gey ser worden aangeboden, zij had den de 1000e aanvraag ingediend. De Ronde van Vlijmen werd op 31 Juli gewonnen door Arend van 't Hof. terwijl de plaatselij ke favoriet Tiny Wolfs, die ook dit jaar weer van zich deed ho ren, tweede werd. Op 29 Juli legde burgemeester van Hout de eerste steen in het uitbreidingsplan De Vliedberg en dat was een grote dag voor Vlij men, een prettige dag, heel wat prettiger in elk geval dan de 18e Augustus, toen men afscheid moest nemen van de Fraters, die steeds zo veel voor Vlijmen had den gedaan. Op 2 September besluit de raad tegenover het raadhuis een nieu we school te bouwen voor VGLO en op de 30e van die maand be sloot de raad uit de gemeen schappelijke regeling voor Bouw en Woningtoezicht te treden. Op 30 November vierde de Haarsleegse toneelver. Ernst en Luim" haar zilveren jubileum met „Een Huis vol herrie". Het weekend van 11 en 12 12 December was een belangrijk weekend voor Vlijmen. Toen werd Zaterdags de nieuwe gym nastiekzaal achter de St. Aloysi- us-sehool in gebruik genomen' en Zondags vierde men de 60e ver jaardag van burgemeester van Hout, die die dag feestelijk werd gehuldigd en dat heeft hij onge twijfeld verdiend. Dat was heel in het kort iets over de gang van zaken in de Langsrtaatse gemeenten gedu rende het bjjna afgelopen jaar; mee het jaar, dat op het punt staat te beginnen, minstens even goed zijn en even rijk aan belangrijke gebeurtenissen. BEDRIJFSCHAP SCHOENINDUSTRIE. In het Vrijdag verschenen Staatsblad no. o59 is opgenomen een Koninklijk Besluit, waarbij wordt ingesteld een bedrijfschap voor de schoenindustrie, dat ge vestigd zal zijn te Tilburg. In dit bedrijfschap zullen zijn georganiseerd de ondernemingen, waarin het bedrijf van het in se rie vervaardigen van schoeisel wordt uitgeoefend. Ondernemingen, die zich uil sluitend bezig houden met de ver vaardiging van schoeisel, voor zien van rubberzooi en boven werk van textiel, vallen niet on der het bedrijfschap. Aan het be drijfschap is onder meer overge laten de regeling of nadere rege ling van de volgende onderwer pen a. de aanstelling en het ontslag van personeel; b. de vakopleiding, omscho ling en herscholing en de vast stelling van de getalsverhouding der werknemers in de onderne mingen; c. fondsen en andere instellin gen in het belang van de be- drijfsgenoten; d. de verkoop-, leverings- en betalingsvoorwaarden en daar mede verband houdende aange legenheden. Verordeningen hier omtrent kunnen niet worden vastgesteld dan nadat een com missie, waarin de betrokken le veranciers en afnemers vertegen woordigd zijn, advies heeft kun nen uitbrengen. Voorts is aan het bedrijfschao ook overgelaten de regeling of nadere regeling van de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden. Deze bevoegdheid wordt eerst van kracht op een door de SER vast te stellen tijdsti», echter ui terlijk 4 jaar na de inwerking treding van 't instellingsbesluit. Het besluit treedt in werking op een nader tc benalen tijdstip. VERKEER IN AMERIKA EIST 465 DODEN. In de Ver. Staten kwamen tij dens het weekeinde 465 mensen om het leven door verkeersonge lukken. Vijftig personen kwamen om door branden, terwijl door andere oorzaken 63 personen liet leven lieten. Het totaal aantal slachtoffers beliep 578. RADIO REPORTAGE OVER UITDELING VAN BANKNOl EN Tweede Kerstdagavond heeft radioverslaggever i om Schreurs toen hij op het Leidseplein te Amsterdam aan voorbijgangers bankbiljetten van tien gulden aan het aanpraten was, nog al wat deining veroorzaakt. Via een verborgen microfoon en een kleine zender gingen zijn beleve nissen de aether in. Op de cour ses te 'Hilversum was Vrouwe Fortuna hem gunstig gezind ge weest en op deze Kerstavond wilde hij ook anderen in de winst doen delen, oz zei hij. Een Engels echtpaar had on middellijk deze stunt door. Maar een politic-agent, die via een te lefoontje van een taxichauffeur naar het hoofdbureau van poli tie, door de wachtcommandant van het bureau Leidseplein er op uit was gestuurd om eens pools hoogte te nemen, trad op vrien delijke, doch besliste wijze als „spelbreker" op. De reporter werd uitgenodigd mee naar het burtau te gaan. Later op de avond konden de luisteraars deze gang naar en het bezoek aan het bureau horen. Met opzet waren bankbiljetten gekozen die dc da tum 4 Maart 1949 droegen, waar van, zoals bekend, ook valse exemplaren in omloop zijn. Voor alle zekerheid werd het laatste exemolaar dat de verslaggever nog bij zich had, door de politie o- zijn echtheid gecontroleerd. Met een compliment voor 't cor recte optreden van de dienaren der Heiliee Herbandad en een pluim voor het gevoel voor hu mor van de agenten op het bu reau, besloot de verslaggever hel tweede deel van zijn reportage. Het gevolg van een en ander was echter dat de telefoon op het bureau Leidseplein roodgloeiend heeft gestaan, omdat alrijke luis teraars opbelden met het ver zoek de verslaggever in vrijheid te stellen". DE ECHO \M HEI ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 11