a m II r iü 4 4 M - 1955 IN WOORD EN BEELD. 9. -s; y êbrnMÊSÊbmak i**. <k -.... :*S li li - v?^r-' f*" i. 2. 15 Januari verrichtte (H.K.H. Prinses Beatrix haar eerste offi- te Amsterdam. JO. ciële daad door de tewaterlating van de supertanker „Vasum'' In Maart was er hevige beroering in België over de school kwestie. Ln Brussel, waar de grote demonstraties plaats von- 11. den, werd de staat van beleg afgekondigd. Het liftverbod voor militairen bracht in Januari grote opschud- 12. ding. Er mocht wel georganiseerd gelift worden, maar de be langstelling hiervoor was niet bijzonder groot. Door de staking van het Amsterdamse gemeentepersoneel in 13. April werden soldaten ingeschakeld om de vuilnisemmers te ledigen. In Utrecht werden in April de wereldkampioenschappen Tafel tennis gehouden. De Japanner Tanaka werd op overtuigende 14. wijze winnaar. 30 April Koninginnedag. Ook dit jongetje heeft de Koningin een hand mogen geven. Het Zweeds Koninklijk Paar bracht in April een bezoek aan 15. Nederland. Koning Gustaaf legde o.a. een krans bij het Na tionaal Monument te Amsterdam. 5 Mei werd de tiende verjaardag van de Bevrijding herdacht. In Wageningen, waar de capitulatie getekend werd. was de 16. gehele Koninklijke Familie bij de herdenking aanwezig. 19. 20. In Juli kwam de nieuwe Willem Barendsz gereed. Hier ligt 17. hij naast zijn oudere naamgenoot in de Amsterdamse Coen- havten. De Kabinetscrisis in Mei van dit jaar bracht een druk komen 18. en gaan op het Paleis Lange Voorhout. Dr. W. Drees ver laat ihet Paleis na een onderhoud met Koningin Juliana. 8 Augustus vonden in Amsterdam relletjes plaats tussen sta kende havenarbeiders en de politie. Door veler bijdrage kwam in Juli het Hospitaalkerkschip ,.De Hoop'' gereed om zijn taak voor de Noordzeevissers te be ginnen. Heel het land leefde midden Augustus mee met de redding van de drie mijnwerkers van de Willem Sophiamijn in Spek- holzerheide, die in een der mijngangen door een explosie op- 21. gesloten zaten. 14 Juni was het de in Canada geboren Prinses Margriet, die haar eerste officiële daad verrichtte door voor het nieuwe gebouw van de Canadese Ambassade in Den Haag de eerste 22. steen te leggen. De Nederlandse zwemsters behaalden d jaar weer grote suc cessen door verschillende records te breken. 23. v.l.n.r.: Lenie de Nijs, Aty Voorbij en Mary Kok op het ere podium tijdens wedstrijden in Groningen op 7 Augustus. De uitvaart van de in September overleden Kardinaal De Jong 24. vond in Utrecht onder grote belangstelling plaats. 26. De Conferentie van de „Grote Vier" in Genève stond dit jaar in het middelpunt van de belangstelling; v.l.n.r.: Boelganin, Eisenhower, Faure en Eden. Het Koninklijk bezoek aan de West. Op het vliegveld van 25. Paramaribo werden H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard begroet door de oudste inwoners van Suriname, de Indianen. 8 November werd de Friese „Siamese'' tweeling twee jaar. Folkje en Tjitske zijn ondertussen een paar aardige kleuters ge worden. Van mooi zomerweer konden we dit jaar volop genieten. Deze 27. foto werd nog op 27 September aan het Zandvoortse strand 28. genomen. De veel besproken romance tussen Prinses Margaret van En geland en Group Captain Peter Townsend is toch niet op eèn huwelijk uitgelopen. Prinses Margaret in de auto op terugweg 29. naar Clarence House, na haar laatste week-end met Townsend. Het Nederlandse hockey-team leverde een prachtige prestatie 30. door in de wedstrijd tegen India op 28 Augustus met 22 gelijk te spelen. Prinses Irene verrichtte haar eerste officiële daad op 27 Oct., door het Bevrijdingsmonument van de Prinses Irenebrigade in Tilburg te onthullen. De Nederlandse film „Ciske de Rat" onder regie van Wolf gang Staudte won op het Internationale Filmfestival te Can- 31. 32. nes de derde prijs. Bij de galapremière in Rotterdam werden de auteurs en medewerkers, met in hun midden de kleine Dick v. d. Velden, die de hoofdrol speelde, enthousiast gehuldigd. De verkeersongevallen eisten ook dit jaar weer vele slacht offers, zoals bij dit ongeval op de Haarlemmerweg op 15 November. In Marokko zijn de gemoederen nog steeds niet tot rust ge komen. In October vonden er grote demonstraties plaats ten gunste van Sultan Ben Yoessef, die dan ook met de terugkeer van de verbannen sultan bekroond werden. November. Lage waterstand van de Waal bij Nijmegen. In November werd in Nicosia op Cyprus de staat van beleg afgekondigd wegens het in brand steken van het postkantoor- door schooljongens. Engelse soldaten met gasmaskers in de straten v. d. opstandige stad. 11 November werd op de St. Laurenskerk te Rotterdam de vlag gehesen. De daktoren was onder de kap. Zoals ieder jaar hield St. Nicolaas weer zijn glorieuze intocht in de hoofdstad. 17 December benaderde Ada de Haan het wereldrecord op de 200 M. schoolslag in 2.50 min., tijdens zwemwedstrijden te Amsterdam. Het grootst gegraven dok van Nederland werd in November bij de N.D.S.M. te Amsterdam in gebruik gesteld met het in varen van de supertanker „Vasum".

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 18