SU? ALGEMENE BERICHTEN Waalwijkse en Langstraatse Courant KALEIDOSCOOP VAN HET WAALWIJKSE LEVEN IN 1955. MULDERS Waalwijk in cultureel opzicht. rijwielhandel Een gestadige en intensieve ontwikkeling Juni was ook de maand van een aantal kerkelijke gebeurtenissen. Op 16 Juni werd het nieuws we reldkundig dat Pastoor van Maar ren van de Sint Antoniusparochie .was benoemd tot Rector van Ma- riënburg te den Bosch; zijn paro chianen namen hartelijk afscheid van hem. Pastoor M. Lam werd zijn opvolger, deze werd met gro te luister op de 26e verwelkomd en geinstalleerd. Op 19 Juni vierden Deken Dr B. van den Hurk, pastoor van St. Jan en Pastoor J. Verbiesen van de parochie O.L. Vrouw Onbevl. Ontvangen hun zilveren priester feest. Op zijn verzoek viel pastoor Verbiesen slechts een bescheiden hulde ten deel, maar ze was er niet minder hartelijk om. In de parochie van St. Jan wa ren qrootse feestelijkheden; alle scholen deelden in de feestvreug de en huldigden hun pastoor, die od de dag zelf tijdens een feestbij- •eenkomst in Musis Sacrum onver getelijk door zijn parochianen werd gehuldigd, terwijl 's mid dags de hernieuwde sacraments processie door het centrum trok viel waar te nemen. en diepe indruk maakte op de tal lozen die de tocht gade sloegen. De volgende dagen waren er in Musis parochieavonden, waarop „Smedje Smee" ten tonele werd gevoerd. Levert nu óók GAZELLE-rijwielen SOLEX-hromfietsen. BATAVUS ERABO KS - GRUNO r y w i e 1 e n. 1955 Belangrijk voor het Onderwijs. M Jaa? willen" we Öet van afwijken en even een overzicht geven van wat er in dit opzicht gedurende het voorbiie jaar te beleven viel. We constateren een steeds sterkere accentuering van aal- wifks karakter als Onderwijscentrum; belangrijke feiten on dit gebied zijn er te melden, maar belangrijker wel licht nog zijn de plannen, vooral voor nieuwe scholen, die De cuUurefe zelfwerkzaamheid is in menig opzicht gunstig en succesvolDe belangstelling van de bevolking voor be paalde culturele uitingen kon aanmerkelijk giotei zijn. over een prachtig gemeenschaps- uoinhton hier ml Na een plechtige dankdienst in de Ned. Herv. Kerk aan de voor avond, werd op 11 Januari liet Willem van Oranje-College, de nieuwe Prot. Christelijke Streek- IIBS, geopend door Prof. Dr. A. Donncr, de voorzitter van dc Bond van Verenigingen voor Christelijk VHMO; het is dc eer ste reformatorische school in Brabant. Een verheugend besluit was ook het Dr. Moller-college per September uit te doen groeien tot een compleet Lyceum. Deze in 1953 in gebruik genomen school is nu al weer te klein, en er zijn grootse plannen voor uit breiding. Plannen kent ook de Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omstreken, die zo gauw als de mogelijkheid hiertoe bestaat,een prachtig nieuw gebouw zal gaan zetten aan het Vredesplein. Op 30 Maart werd het 1000e diploma door deze school uitgereikt. Op 20 Mei reikte de Mater Ama- bilisschool de getuigschriiten uit aan 20 meisjes, de eerst geslaag den van de avondcursus. En Het toneelspel „Schoon slaapstertje evenals de Kerstavond die vori ge week werd gehouden, bewij zen de prachtige resultaten waar toe dit onderwijs leidt. Op 5 Juli bestond dc Middel bare Vakschool voor de Leder en. Schoenindustrie 40 jaar; bij die gelegenheid werd een prach tige moderne nieuwe looierij-at- ling in gebruik genomen. De R.K. Huishoudschool heelt dit jaar ook een goede uitbrei ding ondergaan, maar meer plan nen voor uitbreiding staan op stapel; enige weken geleden is met de verwezenlijking hiervan een begin gemaakt. En dan noemen we nog de plannen voor een nieuwe BLO school. voor een nieuwe Lagere Meisjesschool en een R.K. Meis jes ÜLO-school. welke scholen gejirojccteerd zijn in de buiten polder en dus moeten wachten totdat dit gebied watervrij is ge maakt. In Besoijen is een prachtige moderne Christelijke Kleuter school nagenoeg gereed. We wijzen tenslotte ook nog op de vele kleinere uitbreidingen en verbeteringen, die zijn aange bracht aan de lagere scholen in alle delen van de gemeente. BAARDWIJK GEHANDICAPT. Een beschouwing van de cul turele uitingen der Waalwgkse bevolking doet aanstonds in het oog snringen de moeilijkheden, die men in Baardwijk ondervindt. Daar heeft men nog steeds niet de beschikking over een goede zaal. De vooruitzichten echter zijn bij lange niet ongunstig; men krygt immers de beschikking huis, maar het wachten hierop duurt wel heel erg lang. De diverse culturele gebeurte nissen in chronologische volgor de behandelend, noemen we bet optreden van Georgette Hage- doorn voor de Kunstkring op 13 Januari; op 14 Januari werd een prachtige tentoonstelling van werken van Charles Eyck in 't ge meentehuis, georganiseerd door Waalwijks Belang geopend. Op 2 Februari had Theater, dat voor de Kunstkring met het blij spel „Sabrina" optrad, heel veel succes. Op 20 Februari gaf dc harmonie St. Crispijn een mati- née met medewerking van het Waalwüks Blaastrio; het was n goed concert, maar de belangstel ling bleef, zoals voor alle uitin gen van instrumentale muziek, onder de maat. Een goed succes werd ook net gezamenlijk concert van de Lie dertafel „Oefening en Vermaak en het Waalwijks Orkest, dat op 9 Maart werd gegeven. Op 15 Maart bracht Helenc Oosthoek voor de Kunstkring „Elckerlyc" in solo-toneel en op 27 Maart gaf de Waalwijkse to neelvereniging OOG een voor treffelijke vertolking van „Me vrouw Pilatus" van Willem Put- man. x De weck na Pasen bracht ons een bezienswaardige expositie in het Dr. Moller-college van beeldende kunst van leraren, leerlingen en oud-leraren en op 12 April was het de jonge Besoij- ense Gemengde Zangvereniging, die luistert naar de even zinvolle als welluidende naam „Ainphi- on", die ons verraste met een ge zellig concert. DVSV gaf op 17 April n ver rassend goede vertolking van liet spel „Circus van de goede God en op 27 April maakten we een van de mooiste Kunstkringavon den mee, toen liet Spaanse dans paar Susanna en José optrad. Op 4 Mei werd der traditie ge trouw door de Liedertafel Oefe ning en Vermaak en het Waal wijks Orkest het Requiem van Mozart uitgevoerd ter herden king van de gevallenen in de oorlog. Op 12 Mei speelde Puck voor de Kunstkring „Cycloon 3 ant woordt niet" en op 19 Juni ging de Drumband op concours. Eerst naar Oisterwijk en even later naar Den Bosch; op beide con coursen behaalden de kranige kajotters de eerste prijs, een aan tal ereprijzen, een tamboer-mai- treprijs. het kon niet op. Op het nationale concours van kajot- tersdrumbands, dat te Utrecht werd gehouden, werden de ka jotters' uit Waalwijk eervolle derde, Amsterdam werd eerste. Grandioos succes was er ook voor de harmonie St. Crispijn. die op 4 September naar het mu ziekconcours in Schijndel ging en daar in de eerste afdeling een prachtige eerste prijs haalde, die tevens promotie naar de afdeling Uitmuntendheid betekende. Het bestuur smeedde het ijzer nu het heet was en er kwam een unifor menfonds voor de harmonie. Op 25 September slaagde liet drumband-concours, dat de Ka- joitersürumband bij gelegenheid van üaar eerste lustrum organi seerde, heel goed, voor zover de regen dat tenminste toeliet. Op 18 Octoher verzorgde Theo van der Pas in Musis onder aus piciën van de Kunstkring een af - scheidsrecital. De Kunstkring was weer een goed en gevarieerd programma begonnen, evenals liet Departement Langstraat van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dat ook in Waalwijk een aantal goede avonden ver zorgt. 24 October speelde DVSV liet blijspel „Welterusten", de vertolking bevredigde ons niet. Op 3 November bestond de Kunstkring 1U jaar; bij die gele genheid kwam liet internationale uanscabaret van Lotte Goslar n uitstekend programma geven. 12 November speelde GEO, zoals Putstraat's Jeugdtoneel thans heet, een verzorgde „Huistyran" en Oefening en Vermaak gaf op 16 Noveinher een goed opera concert, waaraan werd meege werkt door de solisten Anneke, van de Graaf, sopraan, en Arie de Rijk, bas. Op 22 November kwam „Puck het minder succesrijke toneel stuk „Dood door Schuld" spelen voor dc Kunstkring en op 26 November verraste OOG met een sterk gespeelde „Tijger" naar een novelle van Somerset Maugham. Een prestatie die weer aller lol verdient. Een bijzondere gebeur tenis was op 29 November het concert dat het Waalwijks Or kest gaf met medewerking van enkele solisten van Het Brabants Orkest en het Brabants Strijk kwartet. Het was een avond die heel wat meer belangstelling had verdiend; evenmin was deze be langstelling groot toen op 8 De cember Het Brabants Orkest o. l.v. Jan de Hoog concerteerde. Op 18 December werd in een stampvolle Ned. Herv. Kerk aan de haven door het Ned. Herv. Kerkkoor te Waalwijk het Kerst oratorium „Christus Geboorte uitgevoerd zoals dat op -e Kerst dag in Besoijen geschiedde, thans door de Chr. Gem. Zangvereni ging Hallelujah en t Ned. Herv. Kerkkoor te Almkerk. Vermelding verdient tenslotte de film Carosello Napoletano die op 20 December voor dc Kunst kring werd vertoond, de lezing die Antoon Coolen hield over Kerstmis op 22 December onder auspiciën van de HKW \n samen werking met Boekhandel De Uien en de Commissie tot propaganda van hel Nederlandse Boek, en tot slot het Kerstmatinee van dc Liedertafel „Oefening en er- maak" op eerste Kerstdag. koningin naar SANKT ANTON. Koningin Juliana is Dinsdag morgen om tien minuten vooi half twaalf met haar dochters Beatrix, Irene en Margriet per koninklijke trein uit Baarn vol trokken naar de winterspoi t- plaats Sankt Anton in Oosten rijk. Zij zullen veertien dagen in het Oostenrijkse wintersportcen trum blijven. Prins Bernhard vertrekt over - enkele dagen en wordt met Oudejaar in Sankt Anton verwacht. Prinses Marijke zal evenals verleden jaar haar Kerstvacantie doorbrengen in t kindertehuis „Le Genise' te Ar: veyes-Villars in Zwitserland. Zij is daar Dinsdag al aangekomen. De reis van Amsterdam naar Ge neve had zij in gezelschap van haar gouvernante gemaakt per vliegtuig. MINISTER BEEL TEGEN KERSTGRATIFICATIE.^ Enige gemeentebesturen o. a. Heerlen en Eindhoven heb ben aan hun personeel een kerst gratificatie gegeven. Minister Beel (Binnenlandse Zaken) is t hiermee niet eens. Hij heeft een circulaire aan de gemeentebestu ren laten uitgaan, waarin staat, dat „een dergelijke voorziening zich niet verdraagt met het thans geldende loonbeleid voor t over heidspersoneel. De regering, al dus de circulaire, heeft er over wegend bezwaar tegen. Besluiten van gemeenteraden, om het per soneel kerstgratificaties te geven zullen op grond van artikel 126 van de Ambtenarenwet ongedaan worden gemaakt. MEISJE (17 JAAR) TF. ENSCHEDE VERMOORD. Omstreeks negen uur Dinsdag ochtend heeft een woonwagen bewoner het stoffelijk overschot van' de 17-jarige Hendrika Broils VRIJDAG 30 DECEMBER 1955 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij An toon Ticlen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad vwechijnt 2 x par we«k. DE ECHO M HEI ZUIDEN 78e JAARGANG No. 105 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 oent per m.m. Contract-advertent! es •pedaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT,205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 8061.- OPGERICHT 1818 TELEGR.-ADRES „ECHO" Het gist te laatste jaren in Waalwijk. In het Langstraatse centrum klopt een energiek hart, dat het bloed van de voor- uitgang brengt naar alle delen van het lichaam, dat Waalwijk heet, en dat rich harmonisch ontwikkelt, gestadig en in tensief uitgroeit tot een steeds grotere maat van stedelijke volwassenheid. Met dit we geven het toe niet erg gelukkige beeld, willen we maar zeg gen, dat het goed gaat in Waalwijk, voor zover het tenminste goed kan gaan in een stad, waar de omstandigheden dit buiten de schuld Van magistraat en bevolking niet op aliv gebied even gunstig zijn. Maar Waalwijk grijpt iedere kans d e het geboden wordt; het zal aan VVaal- wijk zelr niet liggen. Een noodzakelijkerwijs beknopt over zicht van de gebeurtenissen tijdens het jaar 1955 zal dit zeer zeker aantonen. Beginnend bij het begin wijzen we er op na neg even herinnerd te hebben aan het voor ons blad zo bijzondere feit van het benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau van onze hoofdredacteur de heer Jan Tielen op de laatste dag van het vorige jaar dar per 1 Januari het Sint Nicolaasziekenhuis beheerd ging worden door een afzonder lijke stichting, de Deken van Rielstich- ting, die besloot het gebouw uit te brei- den met de westelijke vleugel van het St. Teresia-gesticht. Nadat de chirurg Dr Vette al eerder was benoemd als ge- neesheer-directeur, volgde op 1 Januari le benoeming van Dr van Woerden als :nternist. Rond de jaarwisseling konden we ook melding maken van het feit. dat dc BBA hoofdhalten, kantoren en dergelijke gmg overplaatsen naar het voormalige Sta tion van de NS (nog steeds geen trein in de Langstraat!); de laatste maanden hebben deze plannen hun verwezenlijking ^Op^januari nam de sympathieke Ds W. Jens afscheid van zijn gemeente en van Waalwijk en op 27 Januari luisterde de raad in eerste vergadering bijeen vol interesse naar een belangwekkende nieuwjaarsrede van burgemeester ieijs- sen. waarin hij zeer uitvoerig en goed ge documenteerd een beeld gaf van Waal wijk in het voorbije jaar. Hij sprak over het grote tekort aan arbeidskrachten, over de woningnood, die groter was dan ooit, over de industriële expansie, over de slechte verkeersgeografische toestand, over de culturele raad (wel benoemd door de raad maar nog steeds niet ge ïnstalleerd!!), over de vrije tijdsbesteding en het culturele centrum (wanneer.), over kinderspeeltuinen en scholenbouw en last not least over het ingrijpende ha venplan. In die vergadering van de raad werd ook gesproken over de verkorting van de kermis, men besloot echter de reacties van het bedrijfsleven op deze suggestie at te wachten. Op 1 Februari vierde de bekende Waalwijkse meubelzaak Piet Klerkx haar zilveren bestaansfeest en op 6 Maart deed Ds L. Schellevis zijn intrede .in de Nederlands Hervormde gemeente van Waalwijk-Centrum. In zijn vergadering van 31 Maart vernam de raad dat de gemeente toestem ming had gekregen 20 woningen extra te bouwen t.b.v. de repatriërende ge zinnen; in diezelfde vergadering besloot de raad een avondmarkt in te stellen (deze markt is tot nog toe een groot succes!) 'en werd over de culturele raad het lot geworpen. 6 April was een bijzondere dag voor Waalwijk toen een Mijnenveger van de Koninklijke Marine door Mevrouw Teijs- sen te Amsterdam „Waalwijk'' werd ge doopt. Zal deze de nieuwe Waalwijkse haven eens komen openen? 14 April behandelde de raad de be groting 'en schaarde zich volledig achter het beleid van B. en W. en op 18 April hield Waalwijks Belang haar voorjaars vergadering waarin tal van grote plannen voor het komende seizoen werden be sproken. En ondertussen werkte men hard aan de nieuwe, prachtige verkeersbrug over het afwateringskanaal bij Baardwijk en aan de viaducten aan weerszijden van het kanaal; het werk kwam keurig op tijd Waar.' De lintjesregen daalde ook over Waal wijk; de heer Gerard Verwiel werd rid der in de orde van Oranje Nassau en de heer Bonis werd onderscheiden met de gouden ere-medaille verbonden aan de zelfde Orde. Op 28 April besloot de raad tot ge deeltelijk gemengd zwemmen in „Het Hoefsven" en tot het instellen van een parkeerverbod in een gedeelte van de Grotestraat. Nadat Waalwijk op 30 April een stra lende Koninginnedag had beleefd, was het op 3 Mei een stralende dag voor de N V Bloch en Stibbe Hollandia, toen in den Bosch de nieuwe fabriek werd ge opend en in gebruik genomen. Waalwijk vierde het tiende bevrij dingsfeest met grootse, welgeslaagde fes tiviteiten en op 10 Mei werd Drs G de Vries, oud-directeur van het Dr Mol- lercollege door Z.H. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van de Itt. Ore- Op 30 Mei, dat was Tweede Pinkster dag, wérd de nieuwe vleugel van het Ziekenhuis ingezegend en op 5 Juni deed Ds C. Schuurman zijn intrede als predi kant van de Ned. Herv. Gemeenten van Baardwijk en Drurien. Op 12 Juni was het feest in Baard wijk toen de voetbalclub van die naam voor de 6e keer Kampioen der 3e klas werd en dit betekende tevens promotie naar de 2e klas; Waalwijk had eindelijk weer een tweede klasser. KERKELIJKE GEBEURTENISSEN die gewonnen werd door J. Vergeer uit Boskoop (het scheelt ook maar een let ter). 23 November opende wethouder Schuurmans uit den Bosch in Baardwijk een dependance van de GSW-werk- plaats en op Sint Nicolaasdag zette de raad de klomp bij de Minister toen hij een gewijzigde aanvraag indiende om een verhoogde uitkering uit het gemeen tefonds. Op 12 December nam Hollandia een nieuwe stikkerij-bedrijfsschool in gebruik ën op de 15e nam de heer C. Witlox af scheid als voorzitter van de afdeling Waalwijk van het Rode Kruis; hij werd wegens zijn grote verdiensten onder scheiden met het Kruis van Verdienste; Dr Ir H. van Laarhoven werd zijn op volger. Op 15 December bereikte ons het droevig bericht, dat de heer J. Verdoorn was overleden; hij was algemeen ge- eerd en hij had grote verdiensten voor het Gereformeerde kerkelijke leven en voor het christelijk organisatielcVcn, ter wijl hij ook als raadslid steeds zijn ta lenten had gegeven aan het gemeen schappelijk belang. Op 18 December werd de Waalwijk se biljarter Kees de Ruyter kampioen libre van Nederland. En we beëindigen dit overzicht met melding te maken van het voorstel van B. en W. tot het stichten van een riant gemeentelijk sportpark, welk voorstel gisteravond is behandeld. Zo leefd»i Waalwijk in 1955. Moge het in 1956 ook zo, of zo mogelijk nog be ter zijn. De Mijnenveger „Waalwijk" even voordat hij na gedoopt te zijn door Mevrouw Teijssen te water werd gezet. ..De Antonius-parochie kreeg een nieuwe herder Pastoor M. Lam, die op 26 Juni feestelijk werd geïnstalleerd.'' Op 26 Juni organiseerde Olympia met goed succes weer haar Spoorbaan- criterium dat een overwinning werd voor Martien Stolker. De Ouden van Dagen hadden op de 28e in Hilvarenbeek heel veel plezier en op 30 Juni besloot de raad een industne- nal te bouwen voor de fa. Wed. J. Ver- Op 5 Juli bestond de Middelbare Vak school voor de Leder- en Schoenindus trie 40 jaar, bij die gelegenheid werd een up-to-date looierij in gebruik genomen. De Kermis 1955 slaagde heel goed, al was dan het Vredesplein bij lange geen ideaal terrein er voor. Er waren tal van festiviteiten aan de kermis verbonden, z bijvoorbeeld de humoristenwedstrijd, die Jan van de Griendt de kampioen van de Waalwijkse humoristen maakte. Op kermiszaterdag organiseerde Olym pia de Ronde van Midden Brabant die een groot sportief succes werd. Weer was Martien Stolker dc sterkste. Op 26 en 27 Juli werd het Zieken- triduum gehouden en op de 28e opende AVEHA de eerste zelfbedieningswinkel m Waalwijk. De 29e Juli was een opwindende dag voor deg'enen in Waalwijk wie het be lang van de voetbalsport ter harte gaat. De voetbalclubs R.K.C. en W.S.C. kre gen de beslissing te nemen over een combinatie, waarover door de besturen van beide clubs al overeenstemming was bereikt RKC stemde voor, WSC tegen. Heel schone herinneringen bewaren wij aan het bezoek dat een Waalwijkse de legatie bracht aan de West Vlaamse vriendengemeenfe Deerlijk; dc banden werden aanmerkelijk steviger in menig voortreffelijk samenzijn met onze Belgi sche vrienden. i Op 15 Augustus organiseerde w aai- wijks Belang een stralend Volksfeest en op de 24e kon wethouder van Hceswijk de 125.000e bezoeker van het zwembad verwelkomen. Een belangrijk evenement vormde dit jaar ook de uitstekend geslaagde sport- feesten die door de Veteranengymna- stiekver. „Ons Huis" voortreffelijk wa ren georganiseerd bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, er waren tal van demonstraties van alle mogelijke spor ten. Ons Huis had eer van zijn werk. In de herinnering blijven vooral de de monstratie van de keurturners van het K.N.G.V., de voetbalwedstrijd van een Waalwijkse combinatie tegen DESK, die in een gelijk spel eindigde, en vooral de magnifieke sluitingsplechtigheid. Op 9 September bestond de fa. irrans van Wees 50 jaar en op de 8e werd een afdeling van de KVP-jongerenorganisatie °P?^r September nam Ds Verweij af scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Besoijen. In de raadsvergadering van ZU sep tember boden B. 'en W. een indrukwek kende lijst van kapitaalswerken aan; ze ven millioen was er uitgetrokken voor het havenplan. Met ingang van 2 October werden de routes van de BBA verlegd, lijn 22 ech ter keerde spoedig weer gedeeltelijk in het centrum terug. Op de najaarsvergadering die Waai- wijks Belang op 17 October hield werd o.m. besloten in Waalwijk een Vereni ging Voor Veilig Verkeer op te richten. Éen nieuwe speeltuin zou er komen in de Antoniusparochie besloot de raad op 27 October, en het zwembad zou worden verbeterd. Op 9 November werd de heer C. Wit lox gehuldigd als gouden lid van het Collectantencollege in de parochie van St. Jan en op 18 November vierde de Pluimveever. Waalwijk en Omstreken haar 30-jarig bestaan met een Provincia le tentoonstelling. Op diezelfde dag werd de heer M. Goudberg gehuldigd omdat hij 25 jaar hoofd was van de Nuts-ulo. Op de 20e bracht Sint NicoLaas een officieel bezoek aan Waalwijk, zijn ge handicapte komst was een krachtig plei dooi voor een nieuwe haven. Op die dag organiseerde de W. A. C. een bosloop Verder «i

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 1