Del Ech o vai i f iet Zui den ELECTRA grootste keus W&ALWÏK W.S.C. viert haar gouden jubileum. n RADIO EN TELEVISIE WASMACHINES BIOSCOOP-PROGRAMMA SMBEiQ Van de markt naar het voetbalveld. De geschiedenis in een notedopm VAN DE MARKT NAAR HET VELD co co heeft de CO VRIJDAG 30 DECEMBER 1955. 78e JAARGANG No. 105 WISSELENDE SUCCESSEN TASTTEN HECHTE CLUBEENHEID NIET AAN Wie de historie wil schrijven van de voetbalsport in Waal wijk, moet zijn eerste onderzoekingen richten naar de Markt, de bakermat van het Waal wij kse voetbal. Daar werden, rond de eeuwwisseling, de eerste ballekes, of wat daar voor door ging, tussen de twee petten of boeze roens geschoten, daar werden de eerste stevige free-kicks gemaakt en daar sneuvelde menig, zuur verdiende jon gensschoen en werd een bron van ouderlijke verontwaar diging en jeugdig verdriet. Wie de geschiedenis wil schrijven van de Waalwijkse voetbalclub W.S.C., zal eveneens terug moeten gaan naar de Markt, de bakermat van het voetbalspel in Waalwijk, echter ook de bakermat van het oude W.V., Waalwijk Vooruit, de eerste Waalwükse votbalclub die nu na vijftig jaren voortleeft in W.S.C. Het is een geschiedenis geweest van veel ups en downs, zo als de geschiedenis van iedere vereniging die nu eenmaal kent, maar dwars door de moeilijkheden heen en ze wa ren soms erg groot is W.S.C. thans gekomen hij haar "ouden jubileum, een jubileum dat met veel trots zal - en ook mag worden gevierd in het begin van het vol gende jaar. Er zou natuurlijk allemachtig veel te schrijven zijn over de vijf tig jaren van W.S.C.; in iedere vereniging, maar vooral in een sportvereniging, gebeuren nu eenmaal heel veel dingen die het vermelden waard zijn, en vooral, die prettig zijn om te vermelden. Een sportvereniging immers be staat nagenoeg altijd uit betrek kelijk jeugdige mensen en er be hoeft niet altijd een direct ver hand te bestaan tussen wat deze jonge mensen doen gebeuren en de sport. Zo zijn er in de historie van W.S.C. ook tal van heel amu sante geschiedenissen te verha len, geschiedenissen die nog altijd onderwerp van heel veel gesprek ken zijn in de clubtent of in het verenigingscafé, of waar de W.S.C.-ers elkaar dan ook ont moeten. Laten we deze dingen maar niet proberen hier te ver halen deze W.S.C.-mytholo- gieën zouden trouwens niet ver staanbaar zijn voor iedereen en ze verliezen veel aan kleur en glans, wanneer ze hier gerepro duceerd zouden worden laten we ons maar houden aan de of ficiële feiten uit deze historie, nuchtere feiten vaak, soms ech ter bepaaldelijk gekleurde feiten, want W.S.C. is ontegenzeggelijk een vereniging met een eigen kleur, en dan bedoelen we zeker niet de zwarte kleur van de shirts waarin de snelcrs van het eerste momenteel hun vereniging steeds dichter naar een kampioenschap voethallenW.S.C.-ers zijn geen zwartkijkers We zeiden alhet begin van de W.S.C.-geschiedenis is te vinden oj) de Markt, de Waalwijkse Markt, waar de toenmalige jon gelui nu prominente en eer zame burgers zoals veel jon gelui voor en zeer veel jongelui na hen, dit spel trachtten te be oefenen. Inderdaad, het was spel en het was voetbal, in zoverre er een hal aan te pas kwam en een voet, al of niet schoenen met ge draaide neus Het zijn de gebroeders Zecken- dorf geweest, die dit Waalwijkse spel op een behoorlijke Engelse leest hebben geschoeid en er het eigenlijke voethal van hebben gemaakt. De markt-voetballers bleken uit hel goede hout gesneden, zij bleken ondanks de onvolkomen heden van hun spel op de markt voldoende vuur en ambitie te hebben opgedaan en bereid te zijn zich met meer ernst en ge steund door een hetere accomo- datie op het spel te gaan toeleg gen. En zo werd op 6 Januari van het jaar 1906 de foot-ballclub W.V. oftewel Waalwijk Vooruit opgericht. De vereniging had vijf bestuursleden, enkele gewone le den en een viertal aspirant- leden en dat was ongeveer voldoende voor een elftal. Onder voorzitterschap van de heer B. Hendriks startte de club en zij kreeg een voetbalterrein ongeveer op de plaats waar de Mr. van Coothstraat is, naast het café van M. van Vught, dat als kleedkamer fungeerde, terwijl men, zo er behoefte bestond aan een verfrissend bad na de match, een koene duik kon wagen in de vijver achter dit café. Men voetbalde, en hoe. Inge deeld in de 2e klasse van de voor malige Brabantse Voetbalbond en spelend in de kleuren geel zwart (gestreept) voetbalde men zich in 1908 al in de eerste klas van deze bond. Ondertussen wend de heer 'Hen driks als voorzitter opgevolgd door de heer C. van den Bcrgh en in 1909 kreeg de jonge vere niging al een ander terrein, he lemaal aan het einde van de „grintweg"; achter café Trom pen huurde men van hoer van Bavel een stuk grond en men had een prachtig terrein en „den deel" vormde een uitstekende kleedgclegenheid, waar het aan veelsoortig vertier niet ont brak De eerste W.V.-ers waren niet erg honkvast; in 1912 werd weel een nieuw terrein gezocht en ge vonden; de Laan van Gragtmans werd uitverkoren om W.V. in datzelfde jaar nog kampioen te zien worden en te zien promove ren naar de Nederlandse Voet bal Bond. Meer successen volgden; het seizoen 1913/1914 bracht weder om een kampioenschap en een promotie naar de 2e klas N.V.B. OP RECES Het mocht echter niet zo flo- risant blijven gaan. De wereld oorlog kwam en de N.V.B. orga niseerde een noodcompetitie en ook W.V. werd hiervoor uitge nodigd; men speelde tegen clubs als Willem 2, NAC, Wilhelmina e.a. en de nederlagen waren even regelmatig als groot; bovendien slaagde men er amper in een elf- lal in het veld te brengen, omdat de mobilisatie veel voetballers onder de wapenen riep. En W.V. trok zich terug uit de competitie. Maar de vereniging bleef officieel bestaan, hoewel dat niet altijd meegevallen zal zijn, want een sportverenfging die geen sport meer beoefent en wier veld wordt omgeploegd, kan niet bepaald van een bloeiend verenigingsleven spreken na tuurlek. Maar men kwam de moeilijk heden te boven. In 1921 speeide het destijds in Waalwijk bekende Quick een wedstrijd tegen de ou de spelers van W.V. en die kre gen toen weer zo de smaak te pakken dat het niet lang duurde of men meldde zich hij de N.V.B. weer present. Op verlangen echter van de Bond moest de naam Waalwijk Vooruit veranderd worden, om dat een andere club onder de naam Waalwijk al in de compe titie speelde. Men koos toen de naam Waalwijkse Sport Club (W.S.C.) en de oude geelzwarte kleuren, die ook niet meer toe gestaan werden, veranderde men in de huidige oranje-zwarte kleu ren. De heer Jos Klijberg werd de voorzitter, de heer A. Zecken- öorf de secretaris en W.S.C. pre senteerde zich in de derde klas van de N.V.B. en betrok het be kende terrein aan de Noorder Pa rallelweg. KAMPIOENS- EN- PROMOTIEWEDSTRIJDEN. Men trok meteen weer flink van leer. In 1923-1924 moest men al een beslissingswedstrijd om 't kampioenschap van de afdeling spelen tegen de Roodborstjes; de wedstrijd werd verloren, maar 't betekende slechts uitstel. Intussen werd de heer Klijberg van voorzitter erevoorzitter en volgde hem de heer J. Spijker man in de eerste functie op. Het bleek een goede keus, want nog leidt de heer Spijkerman W.S.C. met vaste hand. In 1925/1926 weer een beslis singswedstrijd om het kampioen schap, nu tegen DEVO en ook nu zonder resultaat. Maar W.S.C. was in de running. Het volgende seizoen weer het kampioen schap, maar in de promotiecoin- petitie bracht een gelijk spel te gen Pope nog geen bevordering. Dit seizoen maakte ook het 2c en 3e elftal van good old W.S.C. kampioen. In 1929/30 promoveerden de reserves naar de res. 2e klas van de N.V.B. en het volgende jaar was het eerste elftal wederom kampioen, maar nog geen pro motie. Picus was nu de geluk- ki#e.- Eindelijk, in het seizoen 1931/ 1932, toen men weer kampioen werd, mocht men ook de vreug de van de promotie smaken. Het mocht niet lang duren. Twee jaren daarna volgde de de gradatie. Weer was W.S. C. derde klas- ser, maar weer speelde ze in de ze afdeling de eerste viool, want in 1938 hees men weer de kam- pioensvlag en nog groter werd de vreugde, toen men zich weer tweede klasser mocht noemen bovendien. Tijdens de oorlogsjaren speel de men zo goed en zo kwaad als dat toen ging in een noodcom petitie; steeds bleef men fier het praedicaat tweede klasser voe ren. NA DE OORLOG De jaren na de oorlog brach ten aanvankelijk enige tegenslag, toen W.S.C. in 1946 na een ener verende wedstrijd tegen BAC op het NAC-terrein, waarheen half Waalwijk per vrachtwagen, au to, gammele bus of fiets was ge gaan, weer naar de derde klas werd verwezen. Deze degradatie mocht niet verhinderen dat in dat jaar uit bundig het veertigjarig bestaan van de vereniging werd gevierd. Er was een drukke receptie, waarop het voltallige dagelijks bestuur van de K.N.V.B. acte de présence gaf en niet te vergeten ook de succesrijke W.S.C.-revue ,,'t Is feest", die zes avonden ach tereen een stampvolle zaal trok- Uit deze viering en uit het feit dat in September 1947 burge meester Lambooy het prachtige nieuwe sportpark van W.S.C. kon openen, bij welke gelegenheid Karei Lotsy zelf de Bondsvlag die het jaar daarvoor wegens textielschaarstc niet kon worden aangeboden kwam overhandi gen, hebben de mannen van hel eerste blijkbaar inspiratie geput, I want in dit seizoen werd men j overtuigd kampioen van de 3e klas en ongeslagen in de promo- I tie-comnetitie ging men weer naar de 2e klas. Zoals Tinus Du- I quesnoij in 1946 W.S.C. uit de 2e klas had gekopt, zo was het nu in de wedstrijd tegen Geldrop zijn listig kopballetje, dat de oranjezwarten ongeslagen de 2c klas weer deed binnengaan. Ook nu echter een kortstondi ge vreugde; slechts een jaar mocht men zich tweede klasser noemen Sindsdien is W.S.C. 3e klas ser gebleven, maar een 3e klasser (lid een flink woordje weet mee te spreken, al was het de voor bije jaren opmerkelijk, dat de start in de competitie vaak slecht was en ook de afwerking veel te wensen overliet. W.S-C., dat in 1952 het praedi caat ILK. kroag en zich Pastoor Verbiesen als adviseur zag toe gewezen, is thans echter prach tig in de running. Met een wed strijd verloren en een gelijk prijkt men bovenaan de ranglijst. Het is een sterke vereniging met ruim 300 leden, met 5 senio ren- en 4 junioren-elftallen, met een supportersvereniging van on geveer 100 leden, met een vetera nen vereniging die zeer actief is en die, «>eleid door de heer P. Pot, een heel goede naam heeft, zowel om de kracht van haar elftal als om de prettige en sportieve in druk die men overal maakt; met voorts een eigen clubblad, dat eveneens een uitstekende indruk maakt en een zeldzaam verschijn sel is bij de 3e klassers; met een dameshandbalvereniging, die op de ranglijst bovenaan prijkt; met tenslotte een voorzitter, die, al moer dan 30 jaar voorzitter is en die zijn club heeft geleid door makkelijke zowel als door moei lijke tijden, en in het laatste ge val was hij op zijn best, die om zijn verdiensten voor de club, voor de sport in Waalwijk en de sport in het algemeen door de K-N.VB. werd geëerd met de zeldzame zilveren bondsonder- scheiding van verdienste. HET FEEST En deze vereniging zal nu feest gaan vieren. De feestelijkheden zijn voorlopig vastgesteld als volgt: Vrijdag (5 Januari, de eigenlij ke feestdag, om half 8 een H. Mis in de kerk van St. Jan; na de H. Mis een koffietafel in Hotel De Twee Kolommen; van 8 uur tot half 1U feestvergadering in Hotel De Twee Kolommen en dan van half tien tot half een Feesthal in Musis Sacrum. Zaterdag 7 Januari is er van 4 tot half 7 een receptie in De Twee Kolommen, van kwart over 8 tot half twaalf is er cabaret in Musis Sacrum en daarna tot 2 uur gezellig samenzijn. Op Zondag komt de Westelij ke 2e klasser Zeeburgia (boven aan de ranglijst!) een huldigings- wedstriid spelen tegen W.S.C. en 's avonds zal een bal in Musis Sacrum de feestelijkheden be sluiten. Bovendien verschijnt er ook een gedenkboek, een jubileum boek van ongeveer 100 bladzij den. met een uitgebreide foto-re portage en een overzicht van de W.S.C.^historie, terwijl diverse prominenten uit de wereld van de voetbalsport er aan medewer ken, zoals Ir. Hopster, de voor zitter van de K.N.V.B.; Rector Machielsen, de Bondsarviseur; Karei Lotsy, de oud-voorzitter; de heer Mctz. de voorzitter van de Scheidsrechtersvereniging; de heer Schrödér, voorzitter van de afdeling Zuid en voorts tal van anderen, waaronder ook God fried Bomans, die benaald een zwak heeft voor W.S.C Dat was iets over W S.C., de oude gouden club, die steeds een voorname rol heeft gespeeld in hot Waalwijkse voetbal, en niet alleen omdat deze club de eer heeft d? enige speler van Europa te bezitten, die met ziin rechts? voet ook links kan schieten, die dus met één been twee-benig is, maar ook omdat W.S.C., vroeger W.V., steeds een vereniging is geweest die bijzondere prijs heeft gesteld op een hecht verenigings verband en mede daardoor ook tot tal van goede prestaties is kunnen komen. Dat de successen zullen blijven komen, is het beste wat we de gouden vereniging kunnen wen sen. Het eerste elftal der jubilerende vereniging. Staande van links naar rechts: Sjef Mahieu, H. Pijpers (trainer), Jos Blijlevens, Jan v. Iersel jr, Piet Blijlevens, Jac. Muskens (aanv.), Frans Pulles; tweede rij: Adrie Kouwenberg, Nic. v. Meeuwen, Marie v. Velthoven; knielend: Tinie v. Dalen, Broer v. Adelberg en Henk Steenbeek. UI UL Grotestraat 207 PHILIPSHAVE ÜNIC BRAUN-REMINGTON HOLL. ELECTRO RUTONEX CELSIOR -o -o ZONDAGSDIENST 1 Januari 1956 Arts: P. J. A. Lenglet Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK Zaterdag 31 December Oudej aarsavond 's Avonds om half 8 Ds. L. Schel- levis. Zondag 1 Januari Om half 11 Ds. L. Schellevis. Nieuwjaarsdienst. JAARVERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk N. Brabant te Waalwijk zal op Maandag 9 Januari a.s. om 3 uur ten kantore van de Kamer in openbare vergadering bijeenko men. De agenda vermeldt: Jaar- rede van de voorzitter, wijziging van de samenstelling van de Ka mer, verkiezing voorzitter en on dervoorzitters, benoeming vaste commissies. BIJZONDERE AVOND VOOR DE MIDDENSTAND. Voor de Middenstanders uit de Kring Waalwijk wordt op 14 Janua ri a.s. in Musis Sacrum een heel bij zondere Middenstandsavond georga niseerd, wanneer daar komt praten de zeer bekende spreker L. J. A. v. Doorn uit Rotterdam. Het onder werp dat deze spreker zal behan delen is: „Waar moet het heen met de Middenstand in 1956 en in de toekomst?" Ook burgemeester Teijssen van Waalwijk zal op deze bijeenkomst het woord voeren. De Middenstanders uit heel de kring Waalwijk wordt aangeraden deze avond nu reeds te reserveren voor deze bijzondere bijeenkomst, die van het allergrootste belang is. „KUNST EN KRACHT". Filmvoorstelling. A.s. Donderdag 5 Januari zal in de zaal van de heer L. van Cromvoirt een filmavond wor den gegeven voor de leden en ad- spirantleden van de gymnastiek- ver. „Kunst en Kracht". Als hoofdfilm wordt vertoond „De Circusjongen". Deze film, speciaal voor de sportieve jeugd, en ook het bijprogramma zal voor de jongens en meisjes van Kunst en Kracht ongetwijfeld 'n grote attractie zijn. Deze filmavond, die hun gra tis wordt aangeboden, is bedoeld om hel contact met de leden en adspiraiiten te bewaren, nu reeds ongeveer een half jaar geen les sen konden worden gegeven doordat het gymnastieklokaal van de St. Clemensschool mo menteel als leslokaal in gebruik is. Eer is echter goede hoop, dat de kwestie van het turnlokaal spoedig oji een zeer afdoende wijze zal worden opgelost. ZUIGE.LINGENBUREAU GROENE KRUIS. We vestigen de aandacht van onze lezers op een in dit blad voorkomende advertentie, waar in het Groene Kruis afdeling Waalwijk kennis geeft van de gewijzigde uren, waarop het zui gelingenbureau wordt gehouden KERSTAVONDEN IN RESOIJEN. I)e Gem. Zangver. „Amphion' te Besoijen heeft in de zaal ho ven de school Dinsdag- en Woens dag een Kerstavond verzorgd, die door een groot aantal be langstellenden met heel veel waardering en grote interesse werd meegemaakt. Onder leiding van zijn direc teur, de heer Frans Wilmont, die ook de hegeleiding verzorgde, heeft het koor op heel verdien stelijke wijze een mooi en gevari eerd kerstprogramma uitge voerd. Dat programma bestond uit koorwerken, zoals het Ave Verum van Mozart, het Kerst oratorium van H. Muller, waarin de gast solist Rinus Hesselbcrth de tenorpartij zong (althans de eerste avond, de tweede avond was hij wegens ziekte verhinderd en nam de heer Wilmont zijn partij over), terwijl ook nog en kele andere werken door Amphi on werden gezongen; zeer ge waardeerd werden ook de Kerst liederen, die gezongen werden door het klein jongenskoor, het solistisch optreden van de gast- solisten Mei. Ineke Mens en Ri nus Hesselbcrth, terwijl de de clamaties van enkele leden een zeer welkome afwisseling brach ten. lot slot werd nog een klein Kerstspel ten tonele gebracht. Het waren buitengewoon mooie vonden, waarvan door de aan wezigen zeer werd genoten. Volgende week Dinsdag zal hetzelfde programma worden uitgevoerd voor de congregatie van gehuwde vrouwen. DE POSTDUIF WAALWIJK. In verband met Oudejaar en Nieuwjaarsdag verzoeken wij on ze leden hun inschrijflijsten voor de aanstaande tentoonstelling op en 8 Januari voor of op 30 De cember bij de secretaris in te le veren. Mochten er leden zijn die hiervan in gebreke blijven (en wij hopen niet vele) dan zullen deze alsnog na Nieuwjaarsdag door enkele van onze commissie leden aan huis worden afgehaald, loon allen eens uw goede wil en zorg dat alle bescheiden op tijd luimen ziin. Allen veel succes en een gezellige dag. AANRIJDING. Dinsdagavond was er op de Noor der-Parallelweg ter hoogte van de Mgr Prinssenstraat een aanrijding. Mej. J. L. wilde met haar fiets van af t fietspad de rijweg oversteken, toen zij hierbij in aanraking kwam met de voorzijde van de wagen van H. K., ook uit Waalwijk. De wiel- i i.jdster werd op de berm van de weg geworpen. Zij was licht ge wond en nog al van streek. Dokter Langemeijer jr verleende de eerste hulp, waarna zij naar haar woning kon worden vervoerd. Haar neefje, dat bij haar achterop zat, kreeg geen noemenswaardig letsel. Dc fiets werd nagenoeg geheel ver nield, de auto kreeg een lichte schade. LUXOR THEATER. Het schandaal. Vrijdag, Zaterdag en Zondag wordt in dit theater een Italiaan se film vertoond, die in Neder land gebracht wordt onder de ti tel Het Schandaal. (Vervolg Waalwijkse berichten van pagina 13). Het is eigenlijk een Italiaans- b ranse co-productie en Martine Carol en Haf Vallone spelen er de hoofdrol in. Zij als de vrouw met het verleden, die in een klein hadplaatsje een rustige va cantia zoekt voor haar en haar kind, maar het slachtoffer dreigf te worden van het geroddel; hij als burgemeester van 't plaatsje, wie ook het geroddel treft, wan neer hij haar in bescherming wil nemen. De film is toegankelijk voor personen van minstens 18 jaar. Het fort der wrake. Maandag en Woensdag wordt vertoond de film „Het fort der wrake", een spannende avontu renfilm, waarin u kunt zien hoe een losgeslagen horde van Indi anen slag levert met een aantal dappere blanke mannen, de be zetting van het fort. Liefde en romantiek vullen de opwinding aan. James Craig en Rita Moreno spelen dc hoofdrollen. MUSIS SACRUM. Taza, zoon van Cochise. Deze film, die Vrijdag, Zater dag en Zondag wordt vertoond, vertelt de historie van Taza, de zoon van het grote opperhoofd der Apachen, die zijn vader op volgt als hoofd van de stam en hem heeft beloofd de vrede te be waren. Zijn broer is echter een ernstige rivaal, zowel hij het din gen naar de hand van Oona als hij de opvolging van het overle den opperhoofd. Hoe deze ge weldige felle strijd wordt be slecht en hoe ook hier dc recht vaardige en vredelievende zege viert, vertelt het verloop van de ze avonturenfilm, die toeganke lijk is voor personen van 14 jaar en ouder. HEERLIJK" OM TE POKEN Het mysterie van de cobra. Maandag en Dinsdag wordt gedraaid „Het mysterie van dc vobra". We zien hoe vijf vrien den, militairen, zich vlak voor zij na de oorlog Azië verlaten, op een slinkse manier een tempel van cobra-aanbidders binnen dringen. Zij worden ontdekt en de priester zweert dat dc wraak van de cobra hen zal treffen. En inderdaad, tenslotte blijven maar twee van dc vijl' vrienden over, dc andere drie zijn gestorven aan de heet van een cobra, en wie of wat die cobra is, onthult deze film, die tal van griezelige mo menten heeft. Toegang 18 jaar. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Gene. Overlijden: Gene. HuwelijksaangiftenGene. Huwelijken A (2 M de Vries 28-jaar en H H M van der Velden 24 jaar beiden alhier .1 A J Carpay 28 jaar te Roermond en M T Verhoef 28 jaar te Waalwijk. Ingekomen: W. A. van der Sluis en cchtg van Bussum A Gosliga echt de Broek en gezin van Laren M H Buiks van Waspik. Vertrokken: Gene. VOORNAAM OM TE PRESENTEREN

Echo van het Zuiden | 1955 | | pagina 7