Waaiwijkse en LangstCourant DE RAAD VAN WAALWIJK KEURDE SPORTPARKPLAN EENSTEMMIG GOED. f De heer J. Verdoem door Burgemeester herdacht. A. Dercksen nieuw raadslid Sprang Capelse begroting werd vlot aangenomen Raad wist niet goed weg met voorgestelde verordening inzake Zondagswet en verwierp het voorstel. Wie mag gebruik maken van lijkwagen MAANDAG 2 JANUARI 1956 Uitgever ffaalwijk» Stoomdrukkerij Antoea Tleien Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week IECHQ uur HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 1 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 'franco p. p, Advertentieprijs 10 cent per mm, Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. »r van BEURDENSTRAAT 8, OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' Er was één lege plaats, toen de vergaderde. Met weemoed en die dacht hebben aan de man, die ei het overleden raadslid de heer J. sen in heel waarderende en pieu „Er is een godvruchtig en goed hem steeds gewaardeerd om zijn karakter, zijn toewijding en vooral heid. We zullen hem missen in d soonlijkheid was, omdat hij gezag zijn, besloot de burgemeester, dat klonken over het graf, de stem vertrouwen had gesteld „Ik ben raad van Waalwijk Donderdagavond pe hoogachting zullen de raadsleden ge- genlijk die plaats had moeten innemen, Verdoorn, die door burgemeester Teijs- ze woorden werd herdacht, man van ons heen gegaan; we hebben groot Godsvertrouwen, zijn fijnzinnig om zijn oprechtheid en onkreubbaar- e raad, omdat hij in zijn stijl een per had in onze raad. Mogen we indachtig één stem blijft klinken, boven alle die van God de (Heer, op Wie hij al zijn de Opstanding en het Leven Na enkele ogenblikken stilte in acht te hebben genomen begon de raad van Waalwijk aan de afwerking van de lij vige en belangrijke agenda. Er waren eerst de Ingekom'en Stukken, am. van de afdeling Waalwijk van de Ver. tot (Bescherming van Dieren een verzoek de tot stnadkoming van een die- nenasyl te bevorderen; IB. en W. stelden voor dit schrijven om advies in hun handen te stellen. De heer Brouwer verklaarde er be hoefte aan te hebben, namens de dieren vrienden van Waalwijk een woord van erkentelijkheid te spreken voor de ma nier waarop B. en W. op dit schrijven hebben gereageerd, o.m. door inlichtingen in te winnen bij diverse grotere steden die een dergelijk asyl hadden. De voorzitter wees er echter op, dat uit het feit, dat voorgesteld werd dit verzoek om advies naar B. en W. te renvoyeren, niet afgeleid mocht worden, aat B. en W. met e'en definitief voorstel zouden komen; in elk geval zouden er binnenkort nadere mededelingen worden verstrekt. Er was ook een schrijven van de heer Oudkerk inzake de eigendomsbegrenzing van de door hem van de gemeente ge kochte grond met woning, De heer Duy- velaar vestigde er de aandacht op, dat in 1952 deze woning al werd gebouwd, en toen had de heer Verwiel er al op gewezen, dat men bouwde op een ge deelte van zijn eigendom. En nu pas werd deze kwestie afgehandeld. Het ging hier. bleek uit het antwoord van de voorzitter, over 8 a 12 meter terrein die achteraf eigendom bleken te zijn van de heer Verwiel. B. en W. waren indertijd hiervan niet op de hoogte, thans wel en daarom was de zaak nu rijp voor af wikkeling. Dian deed de heer A. Pullens een me dedeling, die door de voorzitter en de leden van de raad voor kennisgeving werd aangenomen; hij verklaarde t Ik ben wederom toegetreden tot de Katholieke Volks Partij en vanaf heden maak ik deel uit van de Katholieke Raadsfractie. Een andere mededeling werd gedaan door de voorzitter, die er op wees, dat door hem, 'als voorzitter van het hoofd- stembureau, de heer M. Faro was be noemd tot lid van de gfemeenteriaad als opvolger van de heer Verdoorn; de heer Faro had déze benoeming echter niet aangenomen. Daarom was de volgende van deze lijst benoemd, n,l. tie heer A. Dercksen. SUBSIDIES. i 1 i Nadat een voorstel was aangenomen inzake waarborging betaling rente en af lossing van een te sluiten geldlening voor particuliere woningbouw, behan delde de raad een voorstel tot het ver lenen van een subsidie ten behoeve van het Kinderhuis „Rustoord" te Oisterwijk. De heer Meijs verklaarde geen bezwaar te hebben tegen dit subsidie, maar hij verwonderde er zich enigszins over, dat de Stichting niet in staat zou zijn blij kens het praeadvies, de dagprijs voor op name te verhogen, om niet in conflict te komen met de inrichtingen van de voog dijraad. Maar de heer Meijs meende toch te mogten opmerken, dat deze inrichtingen op een ander nieveau lagen. Terwijl een stichting als de onderhavige toch renda bel moest zijn. De voorzitter gaf hierop een verdui delijking: de dagprijs van de stichting was reeds enkele malen verhoogd, en onlangs zelfs bijna verdubbeld. 'Daarom meende men dat het niet raadzaam was, de prijs weer te verhogen; mede ook, omdat hij zou uitgaan boven de prijs van de voogdijinrichtingen. Ook de Protestantse Vereniging „Kin- derzorg" kreeg vervolgens een subsidie toegekend. li» GYMNASTIEKLOKAAL TE BAARDWIJK. i Aan de orde was dan een voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge .•art, 72 voor inrichting van het gymna stieklokaal der R.K. Jongensschool te Baardwijk. Deze medewerking werd graag verleend, omdat uit het praeadvies wel de noodzakelijkheid hiervan sprak. Dit praeadvies wijst er namelijk op, dat het gymnastieklokaal van deze school nog niet is ingericht. Het beschikt nog niet over de nodige toestellen en benodigdheden. De inrich ting is telkens naar een later tijdstip verschoven moeten worden, omdat het lokaal van deze zich seeds uitbreidende school telkens in gebruik moest worden genomen door een klas. Door het gereed komen van het 6e klaslokaal zal het nu evenwel ontruimd worden, zodat de inrichting van het lo kaal ter hand kan worden genomen. Hieromtrent hebben uitvoerige vóór besprekingen plaats gehad' met de In specteur van het Lager Onderwijs en met de Consulent voor de lichamelijke op voeding. Aan de zaal zullen de volgende ver anderingen moeten worden aangebracht, te voldoen uit een toe te kennen ver goeding ex art. 72 der weteen „Elas- toleumvloer" leggen, de bestaande ver- warmings-radiatoren beschermen met af geronde stalen beschermplaten, de wan den Van zaal en kleedkamer tot 1.50 ia 2 meer hoogte voorzien van beton-emaille, verlichting aanbrengen van tenminste 8 lichtpunten in of tegen het plafond, aan brengen van ondoorzichtig glas in de ramen aan de noordzijde. Voor inrichting van de zaal zullen moeten worden aangeschaft alle daarin gebruikelijke werktuigen, toestellen en benodigdheden, daar nagenoeg niets aan wezig is. In verband met de aan te bréngen verlichting in de zaal is gebleken, dat de groep, waarop het gymnastieklokaal is aangesloten, overbelast zou worden. Daardoor is herziening der lichtleiding in de school noodzakelijk. De Inspecteur van het Lager Onder wijs, met wie al deze maatregelen zijn besproken, kan zich hiermede verenigen. Het praeadvies zégt verder Van deze gymnastiekzaal wordt In de avonduren gebruik gemaakt door de gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht", welke lange tijd een zeer bloeiende ver eniging is geweest. De laatste jarten is zij zeer gehandicapt geweest doordat dn de zaal een klasse van di eschool was onder gebracht. zodat slechts een gedeelte der zaal gebezigd kon worden voor de gym nastische oefeningen. Een reorganisatie der vereniging ligt thans in het voorne men. Op advies van de Consulent voor de lichamelijke oefening zal het school bestuur eisen stellen, waaraan de werk tuigen der verteniging zullen moeten Vol doen om toegelaten te kunnen worden in de vernieuwde zaal, zulks teneinde be schadiging van de vloer enz. te voor komen. De vereniging zal daarom aan haar werktuigen een aantal vernieuwin gen en reparaties moeten laten uitvoeren, gedeeltelijk ook, omdat ze versleten ra ken. Aangezien de verenigingen in het centrum gebruik kunnen maken van com pleet ingerichte gemeentelijke zalen, heb ben B. fen W. het bestuur der vereniging in overweging gegeven indien de kosten van vernieuwing en reparatie der werktuigen de draagkracht der vereniging te boven gaan zich om een aanvul lende bijdrage in die kosten tot de ge meente te wenden. De voor schoolge bruik aan te schaffen toestellen zijn na melijk niet voldoende voor een gym nastiekvereniging. Deze laatste maakt gebruik van diverse toestellen, welke voor leerlingen van lagere scholen nog niet dienstig zijn.Eventuele voorstellen inzake het toekennen van een eenmalige bijdrage aan de gymnastiekvereniging zullen B. 'en 'W. de raad nader doen toe komen. HET GEMEENTELIJK SPORTPARK. Dan kwam de hoofdschotel op tafel: een voorstel inzake, de aanleg, de wijze van exploitatie enz. van een gemeente lijk sportpark. De heer van den Hoven wilde namens de commissie ad hoe nog eens nadruk kelijk het belang van dit sportpark on derstrepen, terwijl 'hij ook de voortva rendheid van het college van B. en W. wilde roemen. De commissie juichte dit plan zeer toe, het was voor Waalwijk belangrijk 'en noodzakelijk. In het praeadvies werd echter als mo tief aangevoerd, dat ook de leerlingen van de lagere scholen van dit sportpark gebruik zouden kunnen maken; in de commissievergaderingen was ter zake juist tot uiting gekomen, dat deze ge bruik zouden kunnen maken van een ander plan, dat in meer westelijke rich ting was geprojecteerd, mede ook ten behoeve van een sportvereniging in het westelijk deel van de gemeten te. Daar om bracht de heer van den Hoven dit plan nog eens extra onder de aandacht van B. en W„ te meer daar die vereni- ;'ng binnenkort een zeer bijzonder ju bileum ging vieren. Hij vond het evenmin juist dat 'B. en W. deden voorkomen als zou dit plan afhankelijk zijn van de batige saldi uit sommige diensten. Verondersteld dat hier geten batige saldi waren, dan zou dit het plan toch niet in de we gheb- ben gestaan. Wat een jaar geleden nog onmogelijk bleek, aldus de heer Meijs, dat was nu toch nog gelukt. B. en W. waren er in geslaagd ae plannen klaar te maken, Dovendien nog met een subsidie van 100 Het was hem een behoefte hui- de te brengen aan het college van bi. en W„ de dienst gemeentewerken en de J commissie ad hoe. De behoefte aan een betere accomodate werd reeds lang ge voeld. iHet plan had van alle kanten lof gekregen en ook de heer JVleijs verklaar de er zich volkomen mee te kunnen ver enigen. Hij had alleen enkele informa tieve vragen: Waarom kostte het club gebouw bij de tennisvelden f 18,000 en dat bij de hockeyvelden f 24.000, zoals hij ook eten verschil constateerde tussen de totale aanleg kosten van de tennis velden die begroot warten op f 168.000,- er. van de hockeyvelden (waarvan er toch al twee waren aangelegd) van f 177,000,-. In de exploitatieopzet vond hij een jaarlijks onderhoud voor de tennisvelden van f 750,en voor de 'hockeyvelden van f 2000; moest dit niet andersom zijn, een tennisveld vroeg toch meer onder houd. Waar zou de schoolsport worden on dergebracht en was het wel juist dat het parkeerterrein zo dicht beplant werd. Overigens verklaarde bij de verzeke ring te hebben, dat B. en W. de grootst mogelijke zuinigheid hadden getracht. De heer brouwer juiehte het plan eveneens zeer toe, maar het was hem opgevallen dat een bepaalde Waalwijk- se vereniging voortaan heel ver zou moe ten lopen als haar terrein aan de Akker laan kwam te liggen; en evenzo zou er veel kostbare tijd ook voor het onder wijs verlorten gaan. Bovendien lagen de wedstrijdvelden veel te dicht 'bij elkaar,, meende de heer Brouwer en hij sugge reerde ze meer te verspreiden over het hele complex, dan warén de door hem genoemde euvels wel ondervangen. De heren Kemperman en Eibers be tuigden hun grote waardering voor het plan van B. en W. en zo deed ook de heer Mombers, die sprak over de be planting met een sterke eiksoort die al een bepaalde isolatie zou geven van de wedstrijdvelden, en informeerde naar de tinten waarin de diverse gebou wen zouden worden opgetrokken; zou dit gebeuren in een bepaalde contrastkleur? De heer Pullens sloot zich ook graag aan bij de woorden van lof, die al gesproken waren; hij voelde echter be zwaar tegten de ligging van de twee wedstrijdvelden aan de Akkerlaan, met hun ingangen ook aan die laan, in plaats van aan de Zuider Parallelweg. Zijns inziens was het beter die ingangen aan de Parallelweg te laten, in verband met de beide café's die er een 'belangrijk ge deelte van hun inkomsten aan te dan ken hadden en het zou ook prettiger zijn voor de wandelaars,die van de Akker laan gebruik maakten. Sprekend over de huurprijs van de velden, wees hij er op, dat deze zeker niet te hoog was voor hetgeen mten kreeg, maar zouden de verenigingen die prijs wel kunnen betalen; was er in dit verband contact geweest met de vereni gingen? De heer van Seters die ook zijn in stemming betuigde, verklaarde, dat het hem verwonderd had, dat gemeentelijke bedrijven hierbij betrokken werden, na melijk de gas-, water- en electriciteitsbe- drijven, uit de batige saldi waarvan de kosten van de exploitatie van dit plan gedeeltelijk gedekt konden worden. Dan konden de tarieven ook wel omlaag, meende de heer van Seters. Hij sprak over de sportbeoefening door de schooljeugd, over bet verhuren van de velden en over het subsidie op op basis van een uurloon van f 0.60; hij hoopte echter dat het uurloon wel hoger zou zijn dan 60 cent, want anders zouden er niet veel komen werken. TERREIN VOOR R.W.B. Toen de voorzitter begon aan zijn antwoord, toonde hiji zich zeer erkente lijk voor de lof die B. en W. was toege zwaaid, maar die hij toch voor een deel wilde terugwijzen naar de dienst gemeen- towerken en vooral naar de commissie ad hoe. Ten aanzien van het vraagstuk der sportbeoefening door de scholen ver klaarde hij dat dit in het algemeen teen kwestie zou worden Van overleg tussen de schoolbesturen, het gemeentebestuur en de sportverenigingen. Het scheen hem toe» dat bijvoorbeeld de Ieierlimen uit Baardwijk gevoeglijk gebruik konden ma ken van de terreinen aan de Akkerlaan. Ten aanricn van het nieuwe terrein voor RWB, deelde de voorzitter mee, dat B. en 'W. reeds de nodige stappen on dernomen haddén; zeer spoedig zou de raad hieromtrent het een en ander ver nemen. Wellicht zou het uitbreidingsplan te dien einde worden gewijzigd en zdu worden aangegeven, op welke wijze in de behoefte, ook voor de beide Middel bare Scholen kon worden voorzien. Het was niet de bedoelincr de exploi tatiekosten uit de batige saldi te bestrij den; de bedoeling was alleen geweest aan te tonen dat het financiële beeld dat de gemeente thans bood gunstiger was dan vroeger, gelet op de batige saldi van de bedrijven en 'het feit, dat de scholen voor Middelubaar Onderwijs voortaan nagenoeg door het Rijk zullen worden gesubsidieerd. Het verschil in kosten voor de club lokalen voor hockey ten tennis was hier uit te verklaren dat het hockeygebouw ruimer zou worden, omdat deze sport om meer dergelijke ruimte vroeg. De cijfers van de aanlegkosten van beide complexen voor hockey en tennis wanen zeer nauwkeurig; het grote ver schil werd veroorzaak door de post c rond aankoop; deze bedroeg voor de tennisvelden slechts f 11.000 en voor de hockeyvelden f 30,100. Het onderhoud van een tennisveld, betoogde de voorzitter vervolgens, is an geheel andere aard; af en toe hoef- c de bovenlaag slechts behandeld te •v/oraten, terwijl een hockeyveld een re gelmatig onderhoud vroeg. De cijfers waren ontleend aan gegevens die door verschillende gemeentebesturen met er varing op dit gebied waren verstrekt. Het punt van de dichte beplanting rond het parkeerterrein, door de heer Meijs eveneens aangeroerd, kon even tueel nog nader worden bekeken. Inderdaad zouden er twee clubs hun speeldveld aan de Akkerlaan krijgen, antwoordd ehij dhr. Brouwer. 'Maar als men diens suggestie in overweging ging nemten (en waarom eigenlijk?) dan zou er een heel nieuw plan geschapen moe ten worden. DESKUNDIGE VOORBEREIDING. En uitvoerig betoogde de voorzitter hoe de plannen wel door zeer deskundi gen waren voorbereid.De Heidemij. had een grote ervaring op dit gebied, boven dien waren de plannen voorgelegd aan het Nederlands Olympisch Comité, dat er ook veel aandacht aan had besteed, en nieuwe wijzigingen bad voorgesteld, waarmee rekening was gehouden. Het Rijk had er zijn goedkeuring aan ge hecht en ook de D.A.C.W. Men kon rustig meende de voorzitter, op hun kompas varen. Inderdaad, gaf hij de heer Mombers toe, kwam de isolerende beplanting te gemoet aan het bezwaar van de heer Bouwer. De suggestie van: de contrast- kieurige daken namen B. en W. graag over. De heer Pullens verwees de voorzit ter naar het antwoord aan de heer Brou wer, t'en aanzien van de huurprijs merkte de voorzitter op, dat men in het "og moest houden, dat de clubs met het betalen van deze huur overal af waren; e hoefden niet te zorgen voor afraste- r ing, voor het onderhoud van de terrei- en, van het clubgebouw enz. enz. De ubs konden van een perfecte zorg ver- ztKerd zijn. i Er was nog geen contact met de ver enigingen geweest, eerst moest mten im mers weten of deze plannen voortgang konden vinden. G.S. moesten er hun goedkeuring nog aan geven, voorts was hel: nog niet te zeggen wanneer de vel den gereed en bespeelbaar zouden zijn, en een derde restrictie was dat het best mogelijk was dat er nog 'enige verschui ving zou komen in de huurprijzen. B. en W. echter stelden zich voor in een van de komende weken met de clubs nader van gedachten te wisselen. In tweede instantie wees de heer Brou wer er op. dat nu aan het begin van het plan, bij de Smeelelaan dus, twee goede velden lagen, terwijl als dit plan werd uitgevoerd de betreffende club ver uit het centrum; zou moeten gaan voetballen. Ook bleef hij als 'bezwaar voelen, dat de wedstrijdvelden aan de Akkerlaan te dicht 'bij elkaar lagen; was het N.O.C. er wel van op de hoogte dat er soms wel eens twee wedstrijden op één dag waren. De heer Pullens vroeg de voorzitter nog hoe hij dacht over het verplaatsen van de ingangen naar de Parallelweg in verband met de twee café's. De heer Mombers kwam nog eens te spreken over de beplanting met de quercus robur, in struikvorm en met rechte stam, hij zag echter aan de Noordelijke ten Ooste lijke kant van de wedstrijdvelden liever een beplanting met een iets hogere soort om de invloed van de wind zo gering mogelijk te 'maken. U moet U wel realiseren, zei de voor zitter tegen de heer Brouwer, dat we de zaak weer een heel eind van ons afschui ven, als we op Uw suggestie ingaan. Elkeen is van oordeel, dat dit plan zeer doelmatig is. De (Sportparkplannen, zei de voorzit ter tegen de heer Pullens, mogen we toch niet afstemmen op de belangten van twee caféhouders, die bovendien in „de loop" zouden blijven liggen. Bij het WSC-ter- rein bleef de situatie 'bovendien zoals ze v:as. Wethouder van Heeswijk vestigde er ir-og de aandacht op, dat de sportvereni gingen destijds op het gemeentehuis bij eikaar waren geweest en inzage hadden ge,had van het plan; ze vonden het ialle- maal een prachtig plan» cök de vereni ging in het centrum, die nu gunstig gele gen velden had en een eind verder zou moeten. De wethouder noemde de ter- rei nkeuzte van de ontwerpers van 't plan alleszins logisch. De thans door die bepaalde vereniging bespeelde terreinen zouden ter beschik king komen als wandelpark en speelwei den en moeders en 'kinderen zouden er heel de week van kunnen profiteren. De vereniging had het offer graag gébracht. Ook de heer Duijvelaar toonde nog eens aan, hoe deze manier van indeling de beste, want de enig mogelijke was. De heer Brouwer verklaarde niets an ders te kunnen doen thans dan de heren hartelijk te danken voor hun overtuigen de uiteenzettingen. En toen werd het Sportparkplan door de raad aangenom'en. De voorstellen 8 tot en met 14 betrof fen allen aankopen van grond; een kleine informatieve vraag van de heer Meijs bracht enige onderbreking in deze rij van eentonige hamerpunten. Het voorstel tot vaststelling verkoop prijzen grond in uitbreidingsplan Besoijen deed de heer v. d. Hoven enkele infor maties inwinnten en de heer Meijs op merken dat het dienstig zou zijn via de pers de aandacht te vestigen op dit uit breidingsplan, dat zo'n prachtige gelegen heid bood voor particuliere bouwers. Een voorstel tot verkoop van grond aan de Burgemeester van Grotenhuisstr. .deed de heer .Brouwer een vraag stellen, waarop de voorzitter antwoordde dat het hier betrof de N.V. Nationaal Grondbe zit te 's Hage, die grond wilde kopen om er 7 middenstandswoningen met garages te bouwen. In het geval met de fa. Bak huis, die aan de Thorbeckelaan bouwde, had men de mondelinge afspraak ge maakt, dat inwoners van Waalwijk de voorkeur zouden hebben bij het huren of kopen van deze woningen en het gevolg was dat al die huizen nu 'bewoond wer den door, Waalwijkers of mensen die di rect bij Waalwijk betrokken waren. Een dergelijke afspraak zou men ook maken met de N.V. Nationaal Grondbezit. Met deze zeven woningten kreeg de Burg. v. Grotenhuisstraat een afgesloten bebouwing aan de ene zijde. 'Het voorstel inzake verhuring van het Gemeenschapshuis te Baardwijk werd zonder meer aangenomen en aangenomen werd ook 'n voorstel inzake huurverho ging van gemeentepanden, na enkele vra gen van de herten v. d. Hoven en Duive- laar, waarop de voorzitter antwoordde dat in het vervolg een clausule in het huurcontract zou worden opgenomen, waarin bepaald werd dat iedere huurver hoging zou doorwerken op de huurprijs. In dit voorstel was ook vervat de voor laatste huurverhoging. EEN TRACTOR. Ook het voorstel tot het aanschaffen van een nieuwe tractor voor de diénst gemeentewerken, leverde geen moeilijk heden op. Alleen de heer van den Hoven verheugde er zich over, dat de jeep van de brandweer thans niet meer gebruikt hoefde te worden voor andere doelein den. Wel was het van de andere kant wee,r jammer dat ze bijna versleten was. De voorzitter merkte op dat de jeep al tweedehands was toen men ze kocht; nader zou word'en bekeken of de brand weer een nieuwe trekker nodig had. Wethouder van Heeswijk merkte nog op dat de jeep practisch nooit-gebruikt werd om naar een brand te gaan; alleen om gebruikte materialen terug te brengen. 1 BENOEMINGEN. Nadat de Intercommunale IZA-rege- ling was gewijzigd, ging men over tot het benoemen van een aantal leden van com missies: Tot lid van de Commissie van Toe zicht op het M. O. werd herbenoemd de 'heer Notaris M. van Gurp met 13 stem men, de heer N. Gragtmans (tweede op de voordracht) kreeg 1 stem. Tot lid van de Commissie van Toe zicht op het L. O. werd in de vacature P. Biekart benoemd de heer J. v. Gam- ntetten met 13 stemmen, L. van Campen kreeg 1 stem. In de vacature A. van de Waal werd gekozen de heer H. v. d. Veen met 10 tegen 4 stemmen voor de heer C. Wachtels van den Berg. Tot 'Gasthuismeester van het R.K. Bur gerlijk Gasthuis werd herbenoemd dhr, C. ÏWitlox met 10 stemmen tegen 4 voor de heer J. de Kort. Tot regent van het Oude-Mannenhuis te Baardwijk werd in de vacature E. van Beijnen benoemd de heer J. Thijssen met 11 stemmten tegen 3 voor de heer W. J. van der 'Mee en tenslotte werd benoemd tot lid van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg in d'e vaca ture A. van den Meijdenberg de heer H. van de Griendt met 11 stemmen tegen 2 voor de heer C. 'Dielissen en een blanco. Vervolgtens werd de begroting 1955 gewijzigd en de volgende punten behels den weer grondtransacties. naar aanlei ding van een waarvan de heer Meijs er op aandrong de 2e Zeine te herstellen. De voorzitter zei dat dat juist de be doeling van deze transactie was. Tussen al deze voorstellen tot grond- aan- ten verkoop was ook een voorstel, medewerking te verlenen aan het Be stuur der R.K. Lagere Meisjesschool in de St. Antoniusparochie in de uitbreiding van deze school. Deze uitbreiding betrof vooral de gymnastiekzaal die gebruikt werd zowel door de meisjesschool zelf ais door de lagere jongensschool en de jongens Ulo-sChool; het bleek noodza kelijk de zaal uit te breiden, twee kleed kamertjes te bouwen aan de zaal, als mede een opbergruimte voor toestellen, twee was-lokalen, toiletten, kleedkamer voor leraar, terwijl ook nog aan de school gebouwd diende te worden een kamer voor het 'hoofd van de school, van teen berging voor leermiddelen en van een garderobe-ruimte. Aan de heer Kleijngeld tenslotte werd grond verkocht aan de Hugo-Verriest- straat ('Hoek le Zeine), waarop deze een woning zou bouwen ten behoeve van dé heer van de Kieboom te Raams- donksveer. Dit was het laatste wat behandeld werd en de voorzitter kon de 'leden d'an- ken voor de prettige manier waarop zij in het bijna voorbije jaar vergaderd had den en faun alle goeds wensen reeds voor het nieuwe jaar. De behandeling van de begroting voor het jaar 1956 in de vergade ring van de gemeenteraad van Sprang-Capelle, Vrijdag j.l., had heel wat minder voeten in de aarde als de behandeling van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening ex ar tikel 4 der Zondagswet, welk voorstel een gevolg was van de in de voerige vergadering gevoerde besprekingen over de kwestie van de Zondagsrust. i j De raad wist blijkbaar echter niet goed meer weg in de doolhof van voorstellen, suggesties en wettelijke bepalingen waarin de behan deling van dit punt was verzeild geraakt. Na stemmingen met typerende uitslagen, kwam tenslotte vast te staan dat de raad met grote meerderheid van stemmen het voorstel van B. en W. verwierp en besloot een commisise ad hoe te benoe men, die B. en W. zou adviseren bij het ontwerpen van een nieuwe verordening. De begrotirig ontlokte de raad niet de minste critiek; er werden enkele vragen gesteld en voor de rest was het alles lof wat de edelachtbare klok sloeg. Na goekdeuring van de notulen en het voor kennisgeving aannemen van de ingekomen stukken, benoem de de raad met algemene stemmen C. Winterwerp, arts, als lijkschou wer. Op het verzoek om subsidie van de lagere landbouwschool te Bru- chem, werd afwijzend beschikt, ter wijl het verzoek om subsidie van de afdeling Sprang-Capelle van de E.H.B.O. werd ingewilligd. Het voorstel tot onderhandse aan besteding van de restauratie van de toren te Sprang, werd ook voet stoots aangenomen. Niet zo gemakkelijk echter ging het met het voorstel van B. en W. tot het stichten van aula's op alge mene begraafplaatsen, welk voor stel aan de orde kwam, nadat enke le voorstellen tot aan- en verkoop van grond aan de Schrevenstraat, de Nieuwevaart en de Witte Dijk eveneens zonder meer waren aan genomen. De heer de Raadt verklaarde er .zich mee eens, dat er aula's werden gesticht, maar niet met het feit dat er een garage bij werd gebouwd voor het stallen van de lijkwagen, een garage dus voor particulieren. Het was immers de vraag of heel de gemeente van deze lijkwagens ge bruik zou kunnen maken. Boven dien was het huurbedrag voor deze garages te laag. De heer v. Peer kon met 't voor stel accoord gaan, zei hij, wanneer in het huurcontract werd opgeno men dat iedereen gebruik kon ma ken van de lijkwagens die er ge stald werden, op dezelfde voor waarden. De heer v. Caem betuigde zijn in stemming met het voorstel; hij stel de de heren al gerust in zekere zin, zoals nu, zou iedereen steeds naar zijn laatste rustplaats kunnen wor den gebracht. Graag echter ook zag hij, dat de begrafenisrechten werden herzien, in plaats van dat men een vergoe ding moest geven voor het gebruik van de aula. En dit was ook de wens van de heer Genuït en de heer Ros. De kwestie van het gebruik van de lijkwagen werd door de voorzit ter nader ter sprake gebracht. Niet iedereen, zei de heer v. Peer, kon lid worden van de begrafenisonder neming; maar de heer v. Caem weerlegde ieder verband tussen de lijkwagen en de begrafenisonderne ming. De lijkwagens waren nog steeds in beheer bij de kerk en zouden dit de eerste 20 jaar wel blijven. De heren Dekkers en de Raadt waren echter een andere mening toegedaan, maar de heer v. Caem gaf hun nogmaals de verzekering dat het niet de bedoeling van de onderneming was binnen korte tijd de wagens over te nemen. Boven dien, tot nog toe was nog niemand als lid geweigerd, zelfs oud-raads leden niet, die de zelfde politieke richting waren toegedaan als de heren de Raadt en v. Peer. De heer de Raadt gaf toen 't ver langen te kennen, dat de heer Van Caem deze woorden, althans ten op zichte van hem, terugtrok. i

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1