SPORT. L00N-0P-ZAND VOETBALSPORT WIELRENNEN ALGEMENE BERICHTEN Spori in 1955 Jaar van goede prestaties VRAGEN EN MENINGEN ONZER LEZERS 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 JANUARI 1956 6 hun handel, die overigens wette lijk is, nog maanden kunnen voortzetten. BRAND IN WOONOORD VUGHT. Op Nieuwjaarsdag des mid dags 3 uur brak een felle brand uit in barak 6 in het woonoord Lunetten der Ambonezen te Vught. De brandweer van het kamp en van de aangrenzende strafgevangenis tastte 't vuur aan, kort daarop geholpen dooi de vrandweer uit Vught en die van Den Bosch. Met twintig stra len werd de vuurgloed bestreden. De brand werd tenslotte gestuit door een brandmuur. Een halve barak, bewoond door 20 gezin nen, brandde geheel uit. De ge zinnen zijn voorlopig onderge bracht in de toneelzaal en bij fa milieleden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. De inboedel van de ba rak werd voor een gedeelte ge red. EEN BIJ TORENINSTORTING GEWONDE BEZWEKEN. De 31-jarige bouwvakarbeider H. de la Couture uit Spaubeek, een van de drie arbeiders, die 1.1. Vrijdag bij de instortingsramp op het Stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen in Geleen zwaar gewond werden, is Zon dagmorgen in het ziekenhuis te Sittard overleden. Het aantal do delijke slachtoffers is hiermee gestegen tot negen. De toestand van de beide andere gewonden, die in hetzelfde ziekenhuis wor den verpleegd, is nog steeds zorg wekkend. 56 REBELLEN GEDOOD. De Franse troepen in Marokko, gesteund door tanks, artillerie en vliegtuigen, hebben rond de jaarwisseling minstens 56 rebel len gedood in een actie om de voornaamste verkeersweg tussen Fez en het Rifgebergte van op standelingen te zuiveren. VIER DODEN IN LAWINE. Twee Fransen en twee Amerika nen zijn in een lawine bij Davos om het leven gekomen, twee an dere Amerikanen konden levend onder de 8 meter dikke sneeuw laag vandaan worden gehaald. OUDEJAARSREDE VAN Dr. DREES. Op oudejaarsavond heeft de minister-president Ler gelegen heid van de jaarwisseling voor de radio een oudejaarsrede ge houden, waarin hij o.m. zeiÓp 1955 kan ons volk in vele opzich ten met voldoening, ja. met vreugde terugzien. De nieuwe rechtsorde in het koninkrijk heeft zijn bevestiging gevonden in het bezoek van het koninklijk echtjaar aan Suriname en de Ne derlandse Antillen, een bezoek, dat 'n stralend succes is geweest. De internationale positie van ons land is versterkt. Verblijdend in eigen land is vooral, dat de bedrijvigheid een ongekende omvang heeft geno men en de werkloosheid tot een minimum is teruggebracht. Op allerlei gebied is er zelfs een tekort aan arbeiders. De be- teidsmoeilijkheden die daaruit voortvloeien, zijn soms nog gro ter dan de problemen, waarmede wij vroeger hadden te worstelen. Maar uit een oogpunt van men selijke verhoudingen is het ver dwijnen van zoveel leed en zorg, die een gevolg waren van de werkloosheid, een groot ge:luk. Nu is het allereerst de woning nood, die nog op velen 'n zware druk legt, maar waarvan de le niging met nieuw elan is aange pakt. Persoonlijk teleurstellend vond Dr. Drees het, dat de verdeeld heid onder ons volk, welks een heid zo mooi was in en na de oorlog, weer is toegenomen. t VLIJMEN. Wielerclub de Zwaluw Wielerclub Tilburg 03. Zondag 1 Januari had te Vlij men een voetbalwedstrijd plaats tussen twee wielerclubs, de Zwa luw Vlijmen tegen de Zwaluw te Tilburg. Wegens het slechte weer was er weinig belangstel ling. Om half 3 gaf de scheids rechter, de heer v. d. Pol, het be- ginsignaal. Tilburg won de toss en Vlijmen trapte af. Tilburg was het eerst in de aanval, maar Pardoel, de linksachter, wist door goed spel deze aanval af te slaan. Vlijmen drong door de Tilburgse verdediging heen, maar het schot van van de Ven was te zacht en de doelman van Til burg redde fraai. Hierna nam Tilburg het spel in handen en bleef 10 minuten het doel van Vlijmen bestoken, waar Libregts handenvol werk kreeg, maar hij wist zijn doel schoon te houden. Vlijmen kwam hierna in de aan val en Parijs gaf een mooie pass naar v. Baardwijk; deze slipteen de mooie kans ging verloren. Met Vlijmen in de aanval kwam de rust. Na de rust was Tilburg 't eerst in de aanval en het zag er naar uit dat Vlijmen alle zeilen zou moeten bijzetten om de aanval len te kunnen doorstaan. Na 10 minuten gingen de. gebroeders Paymans door de Boys-verdedi- ding heen en doelman Libregts werd gepasseerd. De Vlijmense renners probeerden het in de grootste versnelling. Wolfs wou alleen door de verdediging'heen, maar Remmers remde deze aan val af. In de 19e minuut ging Tilburg weer weg; v. Weert mis te, v. Dal werkte onvoldoende weg en Tilburg leidde met 2.0 De regen bleef aanhouden en ie der verlangde naar het einde. Tilburg zag in de laatste minuut nog kans uit te lopen tot 30. Nauwelijks was weer afgetrapt of de scheidsrechter floot voor de laatste maal. Tilburg had ver diend gewonnen. Rest nog te vermelden dat de aftrap voor deze wedstrijd werd verricht door H. Boom, die eerst beide partij een voorspoedig 1956 in de wielersport had toegewenst. 124 JAPANNERE BIJ PANIEK GEDOOD. 124 Japanners zijn om 't leven gekomen en tientallen ernstig géwond hij een paniek, die on der de 35.000 deelnemers aan een religieuze plechtigheid bij een eeuwenoude tempel in Noord-Ja pan ontstond. Kort nadat klok ken en vuurwerk het nieuwe jaar hadden aangekondigd, wierpen Shinto-priesters vanaf twee tem peltorentjes de traditionele, ge luk aanbrengende rijstballetjes tussen de menigte. Op de trap pen die naar het heiligdom voer den, ontstond een gedrang dat in een paniek veranderde toen een man viel. Onder de geweldige druk van de massa stortte daar op een muur in, waarop 'n wilde vlucht ontstond. De slachtoffers werden onder de voeten van de tienduizenden vertrapt. ENGELAND STOPT UITVOÈR VAN OVERTOLLIG LEGERMATERIAAL. Op last van minister-president Sir Anthony Eden, heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken alle uitvoer van Engels tweede hands legermateriaal verboden. Zolang de kwestie van de illegale wapenhandel via België en Ne derland met het Midden-Oosten in onderzoek is, zal geen enkele exportvergunning worden ver leend. Dit betekent, dat ook de Nederlandse handelaars in afge dankt legermateriaal een twijfel achtige toekomst tegemoet gaan, wat hun handel met Engeland betreft. Door het verbod worden onder meer getroffen de Neder landse firma's Crommert's Auto mobielbedrijf in Nijmegen di rectie J. v. d. Crommert en G. v. Gemonden), P. Paris in Spiike- nisse en Aannemers- en Handels bedrijf E. W. Smit in Nijmegen. Volgens ingewijden hebben de Europese handelaars echter in havens en opslagplaatsen op het vasteland al zoveel voorraden, die de laatste maanden uit En gelse legerdumps in Engeland en Duitsland zijn gekomen, dat zij maiwïR uitstekende staat verkeerd. De omzetten, die over 1954 f 9,000,000 bedroegen zijn over 1955 gestegen tot f 9,500.040,De spaarrekeningen hadden een toename van 111 nieuwe inleggingen en stegen tot 980 inlagen. Er werden 26 nieuwe voorschot ten uitgegeven, waardoor deze stegen tot 240. in lop'ende rekeningen werden 16 nieuwe boekjes uitgereikt, waardoor het aantal steeg tot 95. Het deposito steeg met 18 boekjes tot 58 in totaal. Reeds lang bestaan de plannen tot de bouw van een kantoor, dat aan redelijke eisen voldoet. De vergadering verleende zijn goedkeuring aan het voorstel tot aankoop van grond voor dit doel. Aan de heer Jan van Rooij, zoon van de kassier, werd door de Centrale Bank te EindhoVen procuratie verleend bij zijn benoeming tot assistent aan het kantoor te Kaatsheuvel. w| j - j- i ,y VOOR „DE ZONNEBLOEM". We willen nog even de aandacht vra gen voor de vertoning van de geluidsfilm „Congo Circus", die Dinsdagmiddag om 2 uur voor de kinderen en Dinsdagavond om 8 uur voor volwassen'en in het Apollo Theater draait geheel ten bate van het werk van „De Zonnebloem", Kath. Nat. Stichting tot bevordering van het welzijn der zieken. .Lil - J AGENDA. Maandag: 8 uur nam. repetitie Harmo nie Apollo. Dinsdag 2 uur nam. Apollo Theater: Congo Circus voor de kinderen. 8 uur nam. Apollo Theater Congo Cir cus voor volwassenen. Woensdag 8 uur nam. Kermisvolk op Kerstmis van H. Ghéon door de jongens der Levensschool in zaal Piet van Dun. Woensdag 8 uur nam. Apollo Theater Levensroman van Rich. Tauber. Woensdag 8 uur nam. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Donderdag 7.45 uur nam. repetitie Dameskoor Bel Canto. 8.30 uur nam., repetitie Gemengd koor Bel Canto. PAROCHIËLE STATISTIEK. Bij gelegenheid van zijn nieuwjaars wens aan de parochie, in de H.H. Missen op j.l. Zondag, maakte de Zeereerw. heer Pastoor bekend, voornemens te zijn het kerkhof rondom het kerkgebouw een waardiger aanzien te geven. De kosten die de verfraaiingen met zich mee zullen brengen zullen in zijpn geheel f 2250 be dragen. Verder zullen verschillende veranderin gen tegemoet kunnen worden gezien in verband met het kerkbezoek der kinde ren en de plaatsen der kinderen. De Pastoor riep dienaangaande de mede werking der parochianen in. Verder deelde Z.Eerw. mede dat in het verlopen jaar werden» uitgereikt 136000 H.H. 'Communiën. Dat 94 H. Doopsels werden toegediend aan kinde ren. 'Dat 49 jongens en 51 meisjes hun eerste H. Communie- ontvingen en 31 maal een huwelijk werd ingezegend. Er hadden 26 sterfgevallen plaats. r W.S.C. 5—DESK 4, 0—4. Weer een prachtige prestatie van on ze Dessers. In een gewijzigde opstelling trok Desk 4 naar Waalwijk, begeleid door een geweldige regen en een sterke wind. Desk wint de toss, WSC trapt af tea de aanvallen op.'het WSC-doel wor den ingezet. Het is Oerlemans, die het eerst succes heeft, als van Oostrum met de bal van achter komt en deze goed voorgeeft, 0-1. Weer volgt een goede voorzet nu aan Abe en de Waalwijkse keeper krijgt voor de tweede maal het nakijken. Wel komen er enkele goede aanvallen van WSC, doch Beünis, Groenendaal en v. Oostrum weten alle aanvallen te keren, 'en nog voor de rust is het weer Oerlemans die nummer 3 laat aantekenen. Ook na de thee bleef de regen bij stro men neervallen, doch de Kaatsheuvelse jongens lieten er zich niet door beïnvloe den. Even voor het einde was het Abe, die de stand nog wist te verhogen. WSC scheen zijn kruit geheel verschoten te hebben en zag geen kans om de eer te redden, 't Was een zwaar 'begin op deze eerste dag van het nieuwe jaar, maar weer een mooi succes voor onze jongste senioren. EEN Voetbalunicum. EEN VOETBALUNICUM. In de Echo van Vrijdag j.l. las ik het stuk „W.C.S. viert haar gouden Jubi leum". Hierin heet het dat W.S.C. de eer heeft een speler te bezitten, die, al eni ge in Europa, met zijn rechtse voet ook links kan schieten. Dit is voor mij absoluut nieuw. Tot nu toe was ik van mening dat een speler met zijn rechtse voet alleen maar rechts kan schieten. Mijn opvatting schijnt ech ter niet helemaal, of beter, helemaal niet juist te zijn. Ik verwonder me er alleen over dat ik, en met mij velen, nog niets over dit voetbalunicum 'had gehoord. Dit vind ik in een gemeente als Waalwijk hoogst merkwaardig. Of is dit soms toch een der „W.S.C.- mythologieën" waarvan schrijver van bovenaangehaald stuk verklaart, dat ze niet voor iedereen verstaanbaar zijn? Ik ben zo vrij dit aan te nemen, tenzij iemand mij van het tegendeel weet te overtuigen. Met dank voor toegestane plaatsruimte, EEN Sportbeoefenaar. Naschrift van de redactie s Het doet ons genoegen dit bijzondere feit onder de aandacht van onze lezers te hebben kunrien brengen. Het is inder daad een unicum en dat U er nog nooit van gehoord hebt bewijst de al even bij zondere bescheidenheid van de bedoel de crack. Toch heeft men ooit getracht dit feit wereldkundig te maken. Toen we ons prepareerden op het schrijven van dit herdenkings- en feestartikel ontdekten we namelijk in een enkele jaren oude jaargang van „Goal", het keurige club blad van de gouden voetbalvereniging, een zeer lezenswaardig artikel dat gewijd was aan dit merkwaardige feit. De re dactie van. „Goal" kennende, hebben we ons eerst niet vergewist van het al of niet mythologische karakter van dit feit, dat zou bovendien niet gemakkelijk zijn geweest, want de man in kwestie heeft moeilijk controleerbare benen, dat wil ■zeggen, die wondere benen bevinden zich momenteel niet binnen het bereik van onze ogen. Voordelige 'balans van Nederlands elftal. Opgaande lijn in Ned. voetbal. Terug keer van Abe? De boksprestaties van ©en 48-jarige Gouden medailles voor onze zwemsters en zwemmers? Het jaar 1955 loopt ten einde. Als 'het nieuwe jaar zijn intrede doet. overdenkt men gewoonte-getrouw de gebeurtenis sen in het afgelopen jaar en vraagt men Zich af, wat 1956 weer aan opzienba rende dingen zal brengen. Ook op sport gebied zijn er dit jaar dingen geschied, die het vermelden zeer zeker waard zijn. Beginnen wij eerst bij de nationale sport bij uitstek in Nederland: het voet bal 'en zien wij terug op de prestaties van het nationale oranjeteam, dan zien wij hoe voor het eerst sedert jaren de balans van het Nederlands elftal voor delig kan worden afgesloten. Van de zeven gespeelde interland-wedstrijden werden er vier gewonnen: op 4 Mei met 1—0 tegen de Belgen, op 19 Mei met 41 tegen Zwitserland, op 6 Novem ber met 30 op Noorwegen en op 16 November met 21 tegen 'Saarland. Tweemaal kwam er eten gelijk spel uit de bus: tegen Denemarken met 11, de teleurstellende wedstrijd van ons „ster renteam" (Lenstra, Wilkes, v .d. Hart) en op 16 October tegen de Belgen (2-2) ondanks een groter overwicht. De enige wedstrijd die verloren ging, was de strijd tegen de Ieren op 1 Mei (10). Dank aan ommezwaai. Berekenen wij de prestaties van 'het oranjeteam in cijfers door, dan behaal den de oranjehemden 10 punten uit ze ven wedstrijden met de doelcijfers 136. Waaraan danken wij deze prestatie, die reeds een goede verbetering ten opzichte van voorgaande jarten betekent? 'Op de eerste plaats aan de terugkeer van de vele Neerlandse voetballers uit het buitenland, als De Munck, v. d. Hart, Schaap, Timmermans, die een ge duchte versterking voor het Nederlands elftal bleken. Daarnaast heeft de om mezwaai van de KNVB in 1954 van schijn-amateurisme naar semi-professio- nalisme reeds een deel van de te ver wachten spelpeilverbetering gebracht. Het uithoudingsvermogen en de tech niek werden bijgeschaafd, nu de trai ningsavonden geld opbrachten. De pre mies voor een gewonnen v. cd: triid leid den tot een grotere vechdus1'. Hoewel aanvankelijk dreigde dat de „oude" strijd tussten de beroepsvoetbal bond en de KNVB weer zou oplaaien, is het gelukkig niet zover gekomen. Het reorganisatie-rapport giet onder meer de bepalingen ten aanzien van promotie en degradatie werd na veel vijven en zes sen aangenomen, zodat volgend jaar een eredivisie in de Nederlandse voetbalwe reld zal ontstaan, bestaan de uit acht tien clubs t.w. de eerste acht uit beide hoofdklass'en en de twee clubs, die uit de halve competitie met de kampioenen der eerste klassers en de nummers negen uit beide hoofdklassen te voorschijn zul len komen. Intussen heeft na de zuidelijke hegono- mie in het seizoen 54/55, waarbij vier Brabantse clubs de titel behaalden en Willem II landskampioen werd, een nieuwe felle competitie zich in beide hoofdklassen ontwikkeld, wat de spel peilverbetering helaas niet ten goede komt, omdat men ten koste van alles in de eredivisie terecht wil komen. Er heerst een gedrang in beide afdelingen, waarbij clubs de ene week nog niet bij de eerste negen, enige weken later aan de top van de ranglijst kunnen komen, waarbij de premie-regeling ook een woordje meespreekt, reden waarom ook de beroepsvoetballers tot de oprichting van een vakbond voo- beroepsvoetbal lers kwamten, die hun belangen zal be hartigen. Voetbalcrack en voetbalpool. De grote vraag in de Nederlandse voetbalwereld is wel, of Abe 'Lenstra dit jaar door SC Enschede van Hèeren- veen gekocht, in het Nederlands elftal zal terugkeren. Aanvankelijk leek 't daar niet op na de wedstrijd tegen Denemar ken werd hij aan de kant gezet en vele „adieu's" aan Abe werden geschreven. Totdat het friese fenomeen voor een wedstrijd tegen het bondsteam ten bate van de vluchtelingenhulp werd uitgeno digd. waarschijnlijk als trekpleister, en daar zo'n beste wedstrijd speelde, dat men hem onmogelijk voor de wedstrijd tegen Duitsland op 14 Maart 1956 kan passeren, tenzij de 'KC zich het ongenoe gen van het publiek op de hals wil halen. Afwachten is 'hier dus de boodschap, maar de mogelijkheid tot opneming in het oranjeteam van Abe moet door de KNVB zeker overwogen worden, desnoods door verandering aan te brengen in het te spelen systeem. Anderzijds is men in de KNVB bezig het probleem van een nationale voet balpool te bestuderen. Een commissie van deskundigen werd hiervoor ingesteld, die reeds reizen maakte naar verschil lende landen, waar voetbalpools zijn toe gestaan. Het rapport van deze commissie is op het moment dat wij dit schrijven nog niet uitgebracht, maar zeker is, dat er reeds ontelbaar veel clandestiene voet balpools bestaan, die de instelling van één nationale pool tot een noodzaak ma ken. Van Klaveren uitgeteld? De stap van voetbal naar boksten is slechts klein. Op de avond van 28 No vember j.l. beleefden Rotterdam en de boksliefhebbers uit het gehele land de sensatie van het jaar. De achtenveertig- jarige Bep van Klaveren kwam in de ring voor de titelstrijd in het Europese wel- tergewicht tegen de Franse titelhouder Idrissa Dione. Na een succesvolle car rière, die de internationale bokswereld versteld had doen staan, kwam de oude- in-jaren, maar de jonge-van-harte Van Klaveren terug om nog eenmaal een greep te doen naar een Europese titel. Het is hem helaas niet gelukt. In vijf tien volle ronden werd hij op punten verslagen door zijn 22-jaar jongere te genstander, maar zonder smaad blies Van Klavsren de aftocht. Een afscheid voor goed? Zijn manager, Theo Huize naar zegt van wel en Van Klaveren had de beslissing daarover in handen van Huizenaar gelegd. Wij mogen dus aan nemen dat Van Klaveren zijn sport vaar wel zegt, maar het moge hem tot troost zijn dat zijn prestaties op het terrein van de bokssport anderen tot nieuwe grote daden zullen inspireren. Geen rozegeur en maneschijn. In de wielersport is het dit jaar niet allemaal zo succesvol verlopen. Outsider Thijs Roks maakte zich meester van de Nederlandse titel op de weg, Derksen bij de sprinters, maar bij de wereldkampi oenschappen waren onze profs met uit zondering van Arie van Vliet nergens. In de wegwedstrijd speelden de Italianen en Belgen de eerste viool, in de baan- wedstrijden wederom de Italianen. De Ronde van Frankrijk werd voor onze renners financieel weer een suc ces. Verschillende etappes werdten ge wonnen en Van Est en Wagtmans droe gen zelfs de gele trui. Van de jonge ren ners bleken alleen Daan de Groot en Jos Hinsen goede krachten voor een der gelijke minsterwedstrijd, maar zowel Piet Haan, de winnaar van de Ronde van Nederland, als Adri Voorting en Wies van Dongen lagen reeds spoedig uit de strijd. Ploegleider Pellenaars (natuurlijk weer ruzie met KNWU maar na afloop van de ronde alles weer pais ten vree) heeft in de laatste dagen van dit jaar voorstel len gedaan, die verschillende wedstrijden, de zogenaamde klassiekers, tot een aan trekkelijke strijd voor de renners moeten maken, omdat de renner met de beste prestaties zich kampioen van Nederland op de weg mag noemen. Deze richting moeten wij uit, wil het Nederlandse ren nerscorps met jong bloed worden ver sterkt, want vele amateurs en onafhan- kelijken zijn huiverig om naar de be roepsklasse over te stappen, omdat zij hun kostje ook als amateur kunnen ver men, is niet ver meer af. Hoewel het NO'C-dubbeltje in dit jaar eten zeer om streden zaak bleef, is het elk geval ze ker, dat er van vele sporten Nederland se afgevaardigden naar de spelen te Mel bourne zullen gaan. Daarbij behoren op de eerste plaats onze zwemsters, die dit jaar voortreffe lijke prestaties hebben geleverd. Diverse wereldrecords staan thans op haar naam. Mary Kok, Ada de Haan, Leny de Nijs zijn slechts namen uit het grote arsenaal van zwemsters waarover ons land be schikt. Reeds de helft van het aantal Wereldrecords dameszwemmen staat op Nederlandse naam en de tijd is niet ver meer,, dat ook het legendarische record van Willy den Ouden tot het verleden zal gaan behorten. Minder indrukwek kend, maar daarom van grote betekenis, zijn de prestaties van onze zwemmers en hoewel de definitieve lijst van personen, die zullen worden uitgezonden, nog niet Vast staat, wat eveneens het geval is met het Nederlandse waterpolo-team, kan dienen. PAROCHIËLE BALANS OVER 1955. Hieronder laten wij volgen de cijfers, zoals deze gisteren van de kansel in de vier Waalwijkse parochies aan de ge lovigen zijn medegedeeld. Parochie Sint Jan Baptist Doopsels 128 (145), Huwelijken 49 (21), Sterfgevallen 28 (47), H. Commu nies 204.000 (232.000)In deze getallen zijn ook de H. Communies begrepen, die uitgereikt zijn in de kapel van Sint The- reslagesticht, waar er dit jaar 36.000 en vorig jaar 40.000 waren. Gevormd werden 693 jongens en meis jes. De cijfers tussten haakjes zijn die van het vorig jaar. Parochie Sint Antonius Doopsels 80, waaronder 3 volwassenen (84), huwelijken 34 (25), sterfgevallen 17, waaronder 1 kind (23). Het aantal H. Communies was hetzelf de als het vorige jaar n.l. 112.000. 423 jongens en meisjes werden in deze parochie gevormd. Parochie Sint Clemens Doopsels 64 (67), Huwelijken 23 (18), Sterfgevallen 18, wgaronder 1 kind, (13) en 3). Het aantal H. Communies was 80.000 (73.000). Parochie Maria 'Onbevlekt Ontvangen: Doopsels 31 (41), Huwelijken 13 (10), Sterfgevallen 10 (13), H. Communies 51.000 (46.000). Aan 87 jongtens en 79 meisjes is dit jaar het H. Vormsel toe gediend. NIEUWS UIT DE ST. CLEMEN SP AROCHIE. In de H. Missen op Nieuwjaarsdag heeft de Zeereerw. Heer Pastoor A. van den Brekel, van de St. Clemensparochie belangwekkende mededelingen gedaan over de parochie. Aan de hand van de cijfers over het voorbije jaar heeft Mijnheer Pastoor zijn parochianen een duidelijk beeld gegeven van de zorgwekkende toestand waarin de parochie zich bevindt. Niet alleen dat de parochie tijdens het bijna 12J/2 jarig pastoraat van Pastoor van den Brekel met slechts 200 zielen is ioegenomen, namelijk van 2400 tot 2600, 'n groei die abnormaal laag is, vooral tengevolge van het feit, dat de uitbreiding van Waal wijk tot nog toe nagenoeg geheel aan Baardwijk is voorbij gegaan, maar spe*- ciaal ook de situatie van de kerkelijke financiën baart het kerkbestuur grote zorgen. Met een uitgebreid comité, waarin vertegenwoordigers van heel de parochie zitting hebben, heeft het kerkbestuur deze toestand ter dege onder ogen gezien, waarna het besloten heeft door eten zeer bijzondere maatregel te trachten de grote schuldenlast die op de kerk rust te ver lichten. En Pastoor van den Brekel 'kondigde een bepaalde vorm van kerkbelasting aan; óp basis van vrijwilligheid zal de gelovigen worden gevraagd zich te ver- oplichten jaarlijks 1 van hun inkomen af te staan aan hun kerft, welke te on derhouden de plicht is van alle gelovigen. 'Binnenkort zal de gelovigen per circu laire deze regelingen nader worden uit eengezet. Pastoor Lam van de St. Antonius- parochie kon een meer optimistisch geluid laten horen 1.1. Zondag. Zijn Eerwaarde deelde o.m. mee dat er door de uitgroei der parochie tal van maatregelen in de toekomst nodig zullen zijn. Er zijn momen teel 150 woningen in aanbouw, zo dat de parochie het volgend jaar ze ker 4000 zielen zal tellen. Dit jaar zal begonnen worden met de bouw van een nieuwe kleuterschool en uitbreiding van de R.K. Meisjes school en het gymnastieklokaal. De bestaande kleuterschool zal dan pa rochiehuis worden. Er zijn plannen in voorbereiding voor de bouw van een nieuwe zesklassige jongens school, terwijl voort gewerkt wordt TT ©en fiasco? Vermeldenswaard in de motorsport van dit jaar is ongetwijfeld de renners staking te Assen. Het jaarlijkse evene ment voor de motorsportliefhebbers werd ontsierd door de dreigende staking van verschillende toprenners, die hun gage in verband met de grote publieke be langstelling verhoogd wilden zien. Het comité van de Asser TT heeft hieraan toegegeven, omdat er geen andere keus was. Dit muisje heeft een staartje ge'had. Diverse renners werdten geschorst, waar onder ook Duke, wereldkampioen 500 cc en nog enkele vooraanstaande figuren. De prestaties van Driekus Veer mogen echter ook niet onvermeld blijven. Hij hield in het internationale gezelschap de kleuren van Nederland hoog door zich te plaatsen voor een groot aantal buiten landse deelnemers met naam en faam. Melbourne in zicht. De tijd, dat de Olympische Spelen te Miebourne een aanvang zullen gaan ne men er wel op rekenen, dat enige zwem mers aan de hand van hun laatste pres taties tot de uitverkorenen zuilten beho ren. Nederlandse schaatsers, vooraanstaan de sportfiguren uit de atlethiekwereld, misschien afgevaardigden uit de hippi sche sportwereld, kanoërs en roeiers, van vele takken van sport zullen Nederland se afgevaardigden in 1956 in Melbourne nos land vertegenwoordigen en naar wij hopen de woordten van de stichter van de 'Olympische Spelen, de Fransman Fierre de Coubertin. waar te maken: „Het gaat slechts om het spel, niet om de overwinningen". (Nadruk verboden). aan een plan voor het stichten van een bejaardentehuis. Blijft nog de nieuwe kerk en wat daarmee sa menhangt. Ook Pastoor Verbiesen van de pa rochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen sprak over de gestadige uitbreiding zijner parochie en de noodzakelijkheid van vergroting der kerk en de scholen in de naaste toe komst. DRIELING GEBOREN. In de vroege morgen, om ongeveer half 6. is er in het Sint Nicolaas-ziekenhuis een drieling geboren. De gelukkige ou ders zijn het echtpaar J. v. d. Gouw- Kooymans, Nieuwstraat 10 te Waalwijk. De drie-ling, twee meisjes en een jon gen, waarvan er twee 3Yi en eten vier pond woog, zal de namen dragen: Jeani- ne, Joke en Anton, en zij worden ge doopt met als eerste patroonsnaam: Adri ans, Johanna en Antonius. We vernemen dat alles zeer voorspoe dig is verlopen en dat moeder, dochters en zoon het uitstekend maken. Het zijn de eerste kinderten in dit jonge gezin, dat we natuurlijk heel graag en heel har telijk feliciteren met dit bijzondere feit, en alle goeds toewensen voor moeder en kinderen. De zusters van het ziekenhuis vragen of er wellicht moeders zijn, die Moeder van der Gouw kunnen helpen bij de voe ding van de kinderen; men kan altijd even ditenaangaande overleg plegen met de zusters, die evenals de moeder natuur lijk erg. dankbaar zullen zijn voor deze hulp. BESOYENSE OVERWEG GESLOTEN. Morgen en overmorgen, Dinsdag en Woensdag dus, zal de overweg te Besoyen, wegens verbreding, voor het verkeer gesloten zijn. De bussen naar Tilburg komen op deze dagen dus niet door Besoyen, maar gaan, evenals het andere ver keer, door de St. Antoniusparochie en over de Kloosterweg. BEGIN VAN BRAND BIJ HELMITIN. In een bijgebouwtje van de chemische fabriek Helmitin ontstond 'Zaterdagmor gen rond 9 uur een brand, dïe gelukkig spoedig door het personeel van het be drijf geblust is kunnen worden. Enkele vellen rubber, dïe in de nabij heid van een brandende kachel lagen, hadden vlam gevat en in een cxmmeziten sloegen de vlammen uit de ramen van her gebouwtje. De arbeiders, die in schafttijd waren, werden onmiddellijk ge- allarmeerd en met schuimblussers ging. men de haard van het vuur te lijf. Niet minder dan twaalf van deze apparaten heeft men nodig gehad om de 'brand te onderdrukken, doch dit geschiedde in zeer korte tijd. Ook de Waalwijkse brandweer was geallarmeerd, doch toen deze na 'enkele minuten ter plaatse was, waren de ar beiders zelf de brand' meester, De scha de is niet groot. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden diverse handschoenenen wanten, schakelarmbandje, portemonnaie met inhoud, schakelarmbandje, gouden ringetje, kinderbril. datnespolshorloge, schoen. Verloren diverse handschoenen en wanten, oorbel, shawl, diverse pormon- naies, mat. overal, bankbiljet van f 25, wedstrijdmedaille. GEEN INBRAAK IN Dr. MOLLERCOLLEGE. j In een der dagbladen van 1.1. Za terdag komt onder een grote kop een bericht voor als zou in de nacht I van Donderdag op Vrijdag zijn in gebroken in het Dr. Mollercollege aan de Burgemeester Moonenlaan. De boel zou danig overhoop gehaald zijn en men zou vermoeden dat het dezelfde personen zijn die elders in braken1 pleegden. Er wordt enig geld vermist.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 6