Voor de Vrouw i Uit Loon-op-Zand's verleden. Culturele ontmoeting van Middelbare Scholen 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 JANUARI 1956 7 Dr. Mollercollege 4e Prijs. Modieuze breigoederen van eigen bodem. üapmc&r Key A Tvveka p IkiceT tfexj Het is altijd verwonderlijk hofe snel de kille herfst volgt op de tijd dat men zijn best doet zo veel mogelijk uit te trekken. In luttele weken veranderen wij van ontklede zonaanbidders in ril lende kachelminnaars, een ver andering die bij vrijwel iedereen gepaqrd gaat met een haast on natuurlijke belangstelling voor truien, wollen vesten, gebreide japonnen en pakjes en alles wat menselijk vernuft zoal heeft we ten te maken van de krullende vaeht van onze vriend 't schaap. Ware ons land op of bij de Noordpool gelegen, wij zouden waarschijnlijk volstaan met het eenvoudig looien van de huid, teneinde ons in dikke jassen van zijn bont te hullen. Nu wij ech ter gezegend zijn met een „gema tigd" klimaat (wat dan zoveel zeggen wil, dat de sneeuw hier s zomers wegsmelt en dat het veel regent), hebben wij het ver langen ons aan alle verschillen de grillen van de temperatuur aan te passen en er daarbij bo vendien zo aantrekkelijk moge lijk uit te zien. Van oudsher is hierbij een van onze sterkste troeven de gebreide wollen kle ding. Eens uitsluitend vervaardigd door nijvere huismoeders en hun dochters, is gebreide kleding sinds lang een industrieel pro duct geworden. Terwijl oorspron kelijk de breitechniek zich uit sluitend bezig hield met de ver vaardiging van utiliteitskleding, als kousen, onderkleding, werk- mans- en schipperstruien, heeft deze eeuw de opbloei gezien van gebreide kleding tot een van de belangrijkste mode-aspecten. Beginnen met wat toen 'n jum per heette, strekten de modieuze breigoederen zich weldra uit over truitjes, twinsets, vesten, japon nen, mantelpakjes en zelfs com plete mantels. Na een tamelijk sportief begin heeft gebreide kle ding tegenwoordig vaste voet ge kregen in alle categorieën, tot cocktail- en avondkleding, toe. Onnodig te zeggen, dat ondanks alle pogingen andere vezels in de brei-industrie naar voren te bren gen, de wol nog steeds zonder meer en onbedreigd als de ideale en onvervangbare breigrondstof aan de spits staat. Dit blijkt ook, wanneer wij bij onze Nederlandse brei-industriet gaan kijken, die in groeiende mate aan al onze modieuze ver langens tegemoet komt. De be langrijke producenten zullen nooit vergeten te vermelden dat hun product uit zuiver wol is vervaardigd. Pehavee, Veenen- daal en Spencer-Heij, Culemborg hebben zelfs een gezamenlijk kwaliteitsmerk ingevoerd in de vorm van de. pientere Mr. Poodle Wool Artist. De komst van deze artist in wol heeft kennelijk voor deze beide bedrijven belangrijke gevolgen gehad. Onder zijn 'in vloed is men nog sterker dan vroeger de modieuze weg inge slagen. Stoelend op een 150-jari- ge traditie in wol, kon het haast niet anders of deze zwenking moest succes hebben. Wie dan ook de najaarscollecties van het vlak-breiende PEHAVEE- en van het rond-breiende SPENCER- HEIJ-bedrijf ziet, kan zulks slechts mei veel plezier doen. De modieuze lange lijn is wel het hoofdthema, waarop dan een groot aantal variaties is gevon den, zowel in zware grovere breisels als in het stevige weve- nit en in de fijne jersey's. Van sportieve ruime truien en vesten tot fijne jersey namiddag- en avondblouses, waarvan verschil lende een inzet hebben van gui pure-kant. Twin-sets met allure, eenvoudige truitjes, effen of in jacquard breisel, het heeft alles die weelderige aantrekkelijkheid die de vrouw in dit gure seizoen zo moeilijk kan weerstaan. Geen wonder, dat de producten van deze fabrieken, die alvorens te worden afgewerkt, worden voor- gekrompen, opdat de krimp bij het gebruik tot een minimum beperkt blijft, in het buitenland een gretige aftrek vinden. Niet minder dan een derde van de tot- tale productie wordt geëxpor teerd naar onze Benelux part ners, naar het Midden-Oosten, naar Zweden, Duitsland en naar Zuid-Afrika. Bij het afscheid nemen hebben wij Mr. Poodle hartelijk de poot geschud en onze eerbied betuigd voor zijn zelfvertrouwen. Hij ga randeert namelijk ziin modieuze artikelen zonder reserve. Fouten en ongelukken, ook vaak wan neer hij daar niet voor verant woordelijk is, herstelt hij zon der meer of hij vervangt het kle dingstuk door een ander. Een ander bedrijf, dat van on schatbare waarde is in onze mo de-industrie, is TWEKA in Gel- drop. Door haaar modieuze, maar altijd uiterst'eenvoudig ge houden gebreide kleding, is TWEKA er in geslaagd zeer ve len voor een betrekkelijk gering bedrag „in de wol" te houden. Hoevelen dragen niet in fabriek en kantoor, maar evenzeer bij vi site of schouwburg, een van die rustige, maar zo smaalvolle Twe ka pakjes of japonnen. Wat een uitkomst zijn niet de smaakvolle sweaters en vesten. Voor niet meer dan negen gulden heeft U reeds een zuiver wollen effen blouse met V-vormig uitgesne den boot-hals. Sedert 1916 breidt Tweka en sedert 1916 is het in 'n stijgende lijn gegaan met de om zet, zowel in binnen- als in bui tenland, want zeker 50%van de productie gaat over land en zee naar een vijftenwintigtal vaste vertegenwoordigers in het bui tenland. Tweka wijdt ook steeds bijzondere zorg aan oudere da mes en de minder slanken, voor wie het vaak zo moeilijk is de juiste kleding te vinden. De le gende, dat gebreide wollen kle ding niet geschikt zou zijn voor deze categorieën blijkt geen stand te kunnen houden, wanneer bij het ontwerpen maar terdege re kening wórdt gehouden met het feit dat een jonge slanke vrouw andere verhoudingen heeft dan haar oudere seksegenoten. Zo is voor velen het tot een begrip ge worden driehoekige Tweka merk gekoopeld aan de aanduiding ZUIVER WOL, een welkom té ken dat het product in kwestie zorgvuldig is gemaakt, rekening houdende met wie het zal dragen en wat prijs betreft, nauwelijks aan concurrentie onderhevig. Overal blijkt, dat gebreide kle ding dit jaar populairder is dan ooit tevoren. Winkeliers, de ge noemde fabrikanten en hun vele Nederlandse collega's kunnen onmogelijk snel genoeg aan de vraag voldoen naar de meest on misbare onderdelen van de gar derobe van de moderne vrouw: gebreide wollen kleding. GEWESTELIJK ARBEIDS BUREAU WAALWIJK. Worden gevraagd BOUWNIJVERHEID: Timmerlieden Metselaars KLEDING-REINIGING Naaisters Stiksters Volslagen dameskapster SCHOEN- EN LEDER Overleersnijders Bijtuigers Machine-zwikkers Zwikmeester Overhalers Doorzetters Aankloppers Zoolleerstanzers Ophalers Stikkers Hulparbeiders voor de gehele onderwerkafdeling Jeugdigen ter opleiding in het lederwarenvak Jeugdige schoenfabrieksarbei ders voor alle afdelingen Sehoenstiksters Handschoenstiksters Handschoenencoupeurs Looierij-sjouwers HOUT, KURK, STRO Machinale Houtbewerker Meubelmakers L.l. meubelmakers METAALNIJVERHEID Machine-bankwerker Stempelmakers Halfwas monteur L.l. constructie-bankwerker L.l. Automonteur L.l. plaatwerker Zandvormers Metaalsmelters Metaalponsers Metaalsjouwers HANDEL L.l. winkelbediende, mnl. L.l. winkelbediende vrouwe lijk (levensmiddelen) VRIJE BEROEPEN Magazijnbediende voor Hore- ca-bedrijf. Administrateur voor Horeca bedrijf Mannel. kantoorbedienden Mnl. administratieve kracht v. overheidsdienst (20-24 jr.) TvDiste Steno-typiste Vrouwel. kantoorbedienden HUISH. DIENSTEN Dagmeisje (halve dagen) Dienstbode (dag en nacht). Werkster voor Schoonhouden van kantoor Bieden zich aan SCHOEN EN LEDER Werkmeester (finish) Werkmeester onderwerkafde ling of controleur. Ass. bedrijfsleider lederfabriek HANDEL Winkeljuffrouw (levensmiddelen) Winkeljuffrouw (Textiel- of schoenenzaak) VERKEER Serveerster Buffetjuffrouw HUISH. DIENSTEN Huishoudster (extern) Aanmelden dadelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeids bureau Waalwijk. Deze bekendmaking is geldig vanaf 2 tot en met 7 Januari 1956. Het Arbeidsbureau Waalwijk verstrekt ook inlichtingen aan adspirant-emigranten. Bijschriften bij de tekeningen Links bovenGebreid wollen jasje van Tweka. Het model is getailleerd zonder strak aan te sluiten. Twee schuin ingezette zakjes markeren de snit tot mid den op de heupen, die strak om sloten worden. Rechts boven Wollen vest van Spencer-Heij. Mr. Poodle zette tassen ribsgebreide 3/4- raglan rouwen een effen voor pand. Een ribsgebreid puntkraag je werkte het in één kleur uitge voerde model af. Boven midden Grijze wevenii van zuiver wol was het materi aal voor deze Tweka japon. Kleu rige vlekjes verlevendigen 't ove rigens eenvoudige model. Plooit jes lopen straalsgewijs naar bet rechtop staande boordje- Mou wen zijn driekwart. Links midden Blouse van zachte wollen jersey met V-vor- mig uitgesneden boothals van PEHAVEE. Mouwen zijn drie kwart, terwijl de onderzijde is af gewerkt met een over de heup vallende band. Rechts middenLangvallend ribsgebreid wollen vest van Spencer-Heij. Het rechtopstaan de kraagje sluit met een over slaande lip. De lange mouwen lopen door tot in de kraag. Midden onder Jersey blouse van Pehavee met inzet van gui pure-kant in dezelfde kleur. Wij kunnen tenslotte meedelen dat niet in het Dr. Mollercollege is ingebroken, maar in het Willem van Oranje-College aan de Floris V- laan. HET NIEUWE JAAR WERD INGEKNALD. Het leek of Waalwijk in de front sector lag, toen het oude jaar in het nieuwe gleed. Het was een lawaai van jewelste; hele arsenalen werden verschoten. Gelukkig hebben deze vreugde schoten niet te veel aanleiding ge geven tot ongevallen. Er zijn enke le gevallen bekend waarin men handen verbrandde, terwijl het ook voorgekomen is dat men een voet zoeker of iets dergelijks door een open raam naar binnen gooide, op een bed.. Zoiets is natuurlijk wek érg onverant woordelij k. KERSTVIERING K.A.V. Morgenavond zal de K.A.V., af deling Waalwijk, een Kerstavond houden. Er wordt begonnen met een Lof om 7 uur in de kapel van de Eerw. Zusters, en dan gaat men naar zaal Thalia, waar onder meer de kerstboom geplunderd zal wor den. PLOTSELINGE DOOD. Tijdens zijn werkzaamheden op de N.V. Chroomlederfabriek de Am- stel aan de Burgem. van der Klok- kenlaan werd de heer S. IJpelaar plotseling onwel en overleed vrij wel onmiddellijk ter plaatse. De overledene was 58 jaar en va der van een groot gezin. TERUG NAAR DE MISSIE. A.s. Zaterdag zal onze plaatsge noot pater H. Figee s.c.j. weer naar zijn missie in Chili terugkeren. Het zal voor pater Figee 2 jaar geleden zijn dat hij zijn missiestatie weerziet. Alvorens naar zijn vader land te komen voor een vacantie van 'n half jaar, verbleef de missio naris in opdracht van zijn hogere Oversten 15 maanden in de Ver enigde Staten en Canada. Half Februari hoopt hij in zijn missiegebied aan te komen. BELEEFD VERZOEK. W'ü mogen nogmaals een dringend beroep doen op onze adverteerders, corresponden ten e.a. hun advertenties en bedragen ZO TIJDIG MOGELIJK \n te zenden, in elk geval vóór 9 uur op MAANDAG en DONDERDAG maar zo mogelyk ZONDAG en WOENSDav Bij voorbaat dank (Van onze speciale verslaggever). Het cultureel tournooi voor de leerlin gen der R.K. Scholen voor V.M.M.O. in Noord-Brabant, te Den Bosch georgani seerd door de R.K. Lycea is een meeting geworden als nooit tevoren. 'Ook het Dr. Mollercollege te Waal wijk was prima vertegenwoordigd met toneel, zang en declamatie, pianosoli en quatremains en het tekenen niet te ver geten. Nadat om 10 uur het tournooi van cul tuur, dat aan de oude griekse en romein- se beschaving deed denken, was geopend met een speech van de heer Pacilly, en enkele richtlijnen voor de zo talrijk op gekomen sdholieren, werd er met goede moed gestart. Het stuk „We are not a- maused" van Housman, door het R.K. Meisjeslyceum van Breda opgevoerd, oogstte grote bijval. Ook het ballet, de rythmische- en volksdansen waren zeer in trek en werdten dikwijls op voortreffe lijke wijze uitgevoerd. De declamaties waren nogal gevarieerd wat inhoud en gehalte van opvoering betreft. Jammer was het, dat juist toen het dr Moller college zijn beste beentje voorzette op het gebied van declamatie, het erg ru moerig was rondom de zaal en ook sto rend voor spelers en toehoorders. Het toneelstuk: „de Drie Koningen" van Godfried Bomans werd uitstekend ge speeld, en hier heeft met de prachtige tekenprestatie van Ans Achten uit Vlij men, het Dr Mollercollege zijn 4e plaats in de reeks van 17 scholen aan te dan ken. Misschien was het duidelijker ge weest ials er voor het toneelstuk een kor te inleiding gehouden was. Nu werd ook door een te weinig aan decor, de tegen stelling tussen het veel grootsere „De Bremer stadsmuzikanten" te groot. Niet temin sprak de jury over deze toneel prestatie van „een charmante vertol king". Opvallend was het dat de drie teken- favorieten van dit tournooi met abstracte werken uit de bus kwamen. De belangstelling van autoriteiten en genodigden was zeer groot. De organi satie van de gastheren en gastvrouwen was uitstekend en heeft menigeen uit de brand geholpen. Na afloop dankte de heer Pacilly ook mede namens de rectrice van het Maria- lyceum op de eerste plaats de spelers, 'en natuurlijk ook de diverse docenten die er hun krachten aan hadden gegeven. De rectoren en directeuren feliciteerde de heer Pacilly en iedereen was 'het er roe rend over eens, dat deze dag een groots evenem'ent is geworden voor alle mid delbare scholen van ons dierbaar Bra bant. CRIMINALITEIT IN EN ONDER VENLOON EN HOE DIE GESTRAFT WERD. IV. Op zijn beurt beschuldigd Jan A. Co.ts alias Toon, nu weer Peter v. d. Horst alias P. v. Gemert ervan „dat hij mee hem en den boeren Peter den Wanlap- 'per en andere complices heeft helpen be gaan een diefstal bij een mulder in de Meijerij v. d. Bosch in een dorp genaamd de Beerse, gelegen dicht bij Oorschot, omtrtent drie jaren geleden, en aldaar de ir.enschen van den huize aan handen eu voeten te hebben gebondfen en alzo ge stolen, geld, klerage, lijnwaet enz. waar uit ieder zijn aandeel heeft gehad, be staande uit 25 pattacons behalve ieder zijn aandeel in de klerage, waarmee zij gecorporeerd hebben; Anneke van Turn hout, den Swarten Nol, Jaco, Jaèn den Sanskwartier, Jan den Mulder (broer van. P. v. Gemert), Anke de Rooy, het kleine Gerrittie en den Berlow." Dan wordt P. v. Gemert opnieuw ge hoord, welke verklaarde dat alles de waarheid is, behalve de beschuldiging van „de kleine Gerrit", die is bij de dief stal niet tegenwoordig geweest. Nu beschuldigd Corts. Piet van Ge mert opnieuw met zijn persoon en de reeds genoemde complices, aangevuld met de naam van Jan (den gewezen bode van Boekelt) end'e den gewezen jager al daar vijf jaar geleden een diefstal te heb ben begaan te Beek en Donk bij een boer, waar zij de lieden van den hu'ze hebben gebonden en daarna geld, kleren enz. hebben gestolen, en uit welken dief stal elk der complises 10 pattacons heeft ontvangen. Hoewel Peter deze diefstal ontkent, houdt Corts zijn bewering vol, erbij voegende dat hierbij nog tegen woordig waren Joh. Hollars (een, Fran- scbe deserteur) en kleine Gerritje. Ook heeft hij 3 jaar geleden met hem een diefstal begaan op Kaldekerke in Pruisten, waarbij zij zijn geholpen door hun fca- imradJen Franciscus Borbonay, klein Pe- terke, de Swarte Nol enz., zoals ook dief stallen te Velden, te Grubbenvorst, te Weert (de St. Theuniskapel), te Has- sel in het land van Cuyk, te Wanroy, te Philipsbeek bij de Maas, te Veghel en te Bakel tenz., waar hij Corts een snaphaan schot in zijn rug en arm opliep. In ver band met de laatste verklaring noemde Corts nog de namen van een aantal an dere spitsboeven, o.a. Jaco, Nicolaas Bordelay, Martijn de Platgeus, eenen uit de stad Weert, sijnde redelijk lang van postuur, hebbende swart hair, 'bruin ven aangesigt, swart-bruine oogen, item een peperkoekbakker uit dezelfde stad. Deze waren het ook die de boer bij de St. Theuniskapel bestalen, de bewoners van het huis vastbonden en hen met gloeien de tangen gespitst en genepen haddrn, om alzo de plaats te weten te komen waar zij hun geld verborgen hielden. Eindelijk bekende v. d. Horst alles vrijwillig en voegde aan dte uitgebreide reeks nog een aantal misdadten toe, de namen noemende van Jan, alias Wientjes jay, out omtrent 20 jaren, den Langen j Philip, de Mageren Piet, den Beversgast j aiias den leugenachtigen reyssack, sijnde een rolzanger, Jasque ialias kleine Jacob, den Franschen Klaas, Arie'ke van Turn- hout, Waantje, de scheele Cees, de Zwarte Nol, Heintje van Looy en 'Frans Sc hols. Erg lang heeft het schepengerecht van Venloon over de onderhavige kwestie niet „gedelibereerd" en met vaste hand schreef de schepenklerk de uitspraak neer in de „Creminele Rolle", welke hierop neerkomt dat den gevangene sal worden gebracht ter plaatse daar men gewoon is binnen dese heerlijkheyd de executie van de creminele justitie te doen en al daar door den meester van den scherpe gerechte geradbraakt, het hoofd afgehou den len op een pin geset, vervolgens het doode lichaam naar het buitengerecht vervoert en aldaar tentoongesteld'tot soo lange door lugt ende vogelen sal zijn verteert." Actum binnen Venloon 12 October 1752. Wanneer we in verband met het bo venstaande de burgemeestersrekeningen over dlenzelfden tijd naslaan en We vin den daar aangetekend een bedrag van geld, voor vijf vaten bier, geschonken aan de 5 korporaalschappen die de wacht hebben gehad en de ring, gesloten bij de executie van Piet van der Horst en in de margine hierbij lezen: „Sijnde de redenen bij U Edelachtbare remarge aldaar ge registreerd, dat men beducht was dat de complices van den geëxcuteerde eene op- lopinge of stremminge des orders in de executie souden kunnen veroorzaken", be' wijst wel dat „deze complices" die zo gevreesd waren, wel zeer talrijk moeten zijn geweest en het dus ook geen won der is dat vele geweldenarijen, vooral op de afgelegen gehuchten, door de bewo ners niet bekend gemaakt werden uit vrees dat hun huizen en goederen in vlammen zouden opgaan. Deze toestand duurde zo nog voort tot na de Franse tijd, toten onder Koning Willem I het Wapen der Kon. Marechaussees werd opgericht en dit corps met kracht tegen her bandietisme ging optreden, waardoor vooral voor de bewoners ten platteland» rustiger tijden gingen aanbreken. Loonopzand. P. A. v. B.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 7