MIÏH Waalwijkse en Langsiraatse Courant Raad van Loon op Zand gaat vergaderen Het Gouden feest der arbeiders. Pastoer-Deken A, J. v. d. BREKEL overleden Een hooggewaardeerd en zeer bemind priester ging van ons heen. BOND VAN OUDEN VAN DAGEN. VRIJDAG 13 JANUARI 1956 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoom Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE HU W HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 4 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002. »r van BEURDENSTRA AT 6, OPGERICHT 1818 TELEGR.-ADRES „ECHO' AANSTAANDE DINSDAGAV OND OM 7 UUR ZAL DE GEMEEN TERAAD VAN LOON OR ZAND IN EEN OPENBARE VEKOANE- IR1NG TEN OEMEElNTzHUiZ E BljEttN KOMEN OM EEN BE HOORLIJK AANTAL punten Te behandelen. Deze punten behelzen vooral e'en aantal grond-aankopen, nodig ter reali- sering van de diverse uitbreiamgs plannen, zoals in de door ons beknopt weergegeven prae-adviezen te lezen is. Onder de overige agendapunten bevindt zich een voorstel diat de bewo ners van het Rraanven, Duikseho et en Bernsehoef wel zeer welkom zal zijn; B. en W. stellen namelijk voor in deze gedeelten van de gemeente J straatverlichting aan te brengen. de aansluiting van de Berndijksestraat aan de Huijgenstraat is het nodig dat de gemeente de beschikking krijgt over 'het het parochiehuis Berndijk. perceel groot -,12.40 ha eigendom van J ,J. Klijn te Valkenswaard, dit met de daarop staande waning en opstallen (berging en werkplaats) aan de gemeen te in eigendom wtenst over te dragen voor de prijs van f 8.200. Voorstel tot aankoop vlan de panden Crispijnstraat 23 en 25 van G. C. Em mers alhier. Godefridus C. Emmers, wonende te Kaatsheuvel, Crispijnstraat 25, heeft verklaard bereid te zijn aan de gemeente in eigendom over te dragen de door hem bewoonde woning en de naastliggende, Crispijnstraat 23, met de daarbij beho rende grond. Ten behoeve van de realisering van het uitbreidingsplan Kaatsheuvel-West is het wenselijk dat de gemeente over deze panden komt te beschikken. Voorstel tot aankoop van het pand Bemdij'ksèstraat 49 van A. Snoeren alh. A. Snoeren, Berndijksestraat 49 te Kaatsheuvel heeft verklaard bereid te zijn aan de gemeente in eigendom over i te dragen het perceel groot -.08,10 ha met de daarop staande door hem be woonde woning Berndijksestraat 49. In het kader van het uitbreidingsplan Kaatsheuvel-West is het nodig dat de gemeente over opgemeld perceel komt te beschikken. Voorstel tot het benoemen van een lid van de woonruimte-commissie (Kamer I) en huurcommissie. Bij schrijven van 1 December j.l. ver zoekt J. A. Vloemans hem te ontheffen als lid van de woonruimte-commissie en huurcommissie. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. voor over te gaan tot het benoemen van een nieuw lid van de commissies voor Kamer I. Voorstel tot het verlengen van de re- feening-courant-overeenkomst met die N. V. Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag en met de Amsterdamse Bank N.V te Kaatsheuvel voor het ja!ar 1956. Evenals in vorige jaren is ook voor 1956 wederom de beschikking over een crediet in rekening-courant noodzakelijk. De behoefte aan vlottende middelen bestaat zowel ten aanzien van de gewo ne dienst overbruggingscrediet als de kapitaaldienst, waar volgens de fi- nancieringsopzet voor 1956 een bedrag van f 995.338,71 van het geïnvesteerde kapitaal met kort crediet gefinancierd moeten worden. Verwacht mag worden dat in de be hoefte aan vlottende middelen met een rekening-courant crediet van f 600.000,- kan worden voorzien. Dit maximum is f 200.000,hoger gesteld dan vorig jaar, wijl in de practijk is gebleken dat zulks voor de liquiditeit der gemeente op bepaalde tijdstipp'en noodzakelijk is. De plaatselijke bank bedingt dezelfde voorwaarden als de N.V. Bank voor Ne derlandse 'Gemeenten. De debet- en cre dit-rente die zijn afgestemd op het pro messe-disconto van de Nederlandse Bank en dus steeds aan schommelingen onder hevig zijn, belopen in Beide gevallen mo menteel resp. pl.m. 2% en J/£ per jaar. i Verzoek van het gemeentebestuur van Waalwijk om de vanwege het bestuur der Don Bosco-school voor buitengew. lager onderwijs over de jlaren 19431950 ingezonden declaraties alsnog betaalbaar te stellen. I t Reeds in 1952 werd door het bestuur de Don Boscoschool voor buitengewoon lager onderwijs te V/aalwijk een declara tie ingediend terzake van een vergoeding pre leerling over de reeds verstreken ja- i ren 1943 tot en met 1950. Gedurende lal deze jaren werd aan de gemeente Waalwijk als school-gemeente evenwel regelmatig de bijdrage als be doeld in het Kon. Besluit van 22 October 1923 betaald. Dientengevolge waren B. en W. aanvankelijk en formeel zeer ze ker terecht, niet overtuigd van het ver schuldigd zijn van het gedeclareerde be drag. Na bestudering van het dienaangaan de uitgebrachte controlerapport van het Verificatiebureau der vereniging van Ned. Gemeenten, waarbij het oorspron kelijk bedrag ad f 7305 werd terugge bracht tot f 6510, en de nadere monde linge toelichting welke omtrent deze aan gelegenheid werd verstrekt, zijn B. en W. van mening dat er voldoende aanlei ding is om alsnog tot uitbetaling van de bijdrage over te gaan. Voorstel tot waarborging van tijdige betaling van rente en aflossing van een geldlening door de Nationale Levensver zekering Bank N.V. te Rotterdlam aan een derde te verstrekken. De Nationale Levensverzekering Bank N.V. te Rotterdam, verzoekt de tijdige betaling van rente en aflossing van de geldlening door genoemde Bank aan een derde te verstrekken, te waarborgen. Deze geldlening wordt aan betrokkene door genoemde Bank verstrekt ten be hoeve van de bouw van een woonhuis met gebruikmaking van de „Premie- en Bijdrageregeling Woningbouw 1953." Uit een ingesteld onderzoek blijkt dat wordt voldaan aan de in genoemde re- AGENDA EN PRAE-ADVIEZEN. 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het doen van grond- transacties. 4. Voorstel tot het benoemen van een lid van de woonruimte- en huur-com- missie. 5. Voorstel tot het verlengen van de rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten en met de Amsterdamse Bank N.V. voor 1956. 6. Voorstel van het gemeentebestuur van Waalwijk om de vanwege het be stuur der Don Bosco-school voor buiten gewoon lager onderwijs over de jaren 19431950 ingezonden declaratie alsnog betaalbaar te stellen. 7. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de daarbij behorende bedrijfsrekeningen over het dienstjaar 1953. Verwezen wordt hierbij naar het rapport van de commissie tot onderzoek. 8. Voorstel tot 'het waarborgen van een door de Nationale Levensverzekering Bank N.V. aan een derde te verstrekken geldlening. 9. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 der lager onderwijswet 1920 aan de jongens school Berndijk. 10. Voorstel tot het doen aanbren gen van straatverlichting in het Kraan- ven, 'de Duiksehoef en de Bernsehoef. 11. Voorstel tot nadere vaststelling van het bedrag per leerling ex artikel 101 der lager onderwijswet 1920 voor de R.K. Ulo-school alhier voor 1956 en vol gende jaren. 12. Voorstel tot onbewoonbaar ver klaring van enkele woningen. 13. Voorstel tot het atbrekten van en kele woningen. 14. Voorstel tot wijziging en aan vulling van de Intercommunale I.Z.A.- regeling Noord-Brabant. 15. Rondvraag. Voorstel tot aankoop van een perceel tje grond van G. van de Luijt gaar den, Hooldstraat 159 te Kaatsheuvel. Ten behoeve van de verdere realise ring van het partiële uitbreidingsplan Kaatsheuvel is het nodig dat de gemeen te enkele percelen, ter grootte van -,31,6b ha en -,88,90 ha., gelegen aan de Berndijksestraat, in eigendom verkrijgt. G. van de Luijtgaarden, Hoofdstraat 159, eigenaar van genoemde percelen, is bereid deze aan de gemeente over te dragen voor de prijs van f 7.325. mits hem als vergoeding' voor bedrijts- en gewasschade wordt toegekend een be drag van f 5.275.en onder de voor waarde dat het noordelijk gedeelte van beide percelen, dat niet gelegen is in de daarover geprojecteerde bouwstrook, groot ongeveer -,16.50 ha. bij hem tot 1 November 1956, in gebruik blijft zander enige vergoeding. Het prijzenbureau voor onroerende za ken heeft een voorlopige verklaring van geen bezwaar afgegeven, terwijl de grondkamer voor Noord43rabant de voorgenomen grondtransactie goed keurde. Voorstel tot verkoop van een bouw terrein gelegen aan de Prinses irenestr. aam A. G. A. Jansen, alhier. A. G. A. Jansen, Antoniusstraat 2 te Kaatsheuvel heeft B. en W. verzocht voor te stellen over te gaan tot verkoop van een bouwterrein aan de Prinses Ire- nestraat, voor de bouw van een woon huis. Het door adressant bedoelde terrein heeft een breedte van 20,40 m' langs de straat. B. en W. stellen voor het bouwterrein onder de gewone voorwaarden en voor de vastgestelde prijs van f 3,40 per m2 in eigendom aan Jansen over te dragten, Voorstel tot aankoop van gronden van <3. van Rooiij te Kaatsheuvel. C. van Rooij, Mgr. Völkerstraat 2 te Kaatsheuvel biedt aan de gemeente te koop aan zijn percelen, resp. groot -,37,60 ha en 1.03.10 ha, gelegen aan de noordzijde van de Mgr. Völkérstraat, voor de prijs van f 4,508,en een ver goeding voor bedrijfs- en gewasschade van f 8,792. Deze percelen heeft de gemeente no dig voor de realisering van het uitbrei dingsplan. Verklaringen van prijzenbureau ërt grondkamer worden binnenkort ver wacht. Voorstel tot aankoop van het pand Berndijksestraat 51 te Kaatsheuvel van Th. Ligtvoet. In het raam van het uitbreidingsplan Kaatsheuvel-West is het nodig dat de gemeente de beschikking krijgt over het perceel groot -,14.50 ha. eigendom van Th. Ligt voet. Genoemde eigenaar is bereid opgemeld perceel met de daarop staande woning en de uit baksteen opgetrokken opstallen ln eigendom aan de gemeente over te dragen voor de prijs van f 6000. Voorstel tot aankoop van de woning Huijgenstraat 57 met de diaarbij behoren de opstallen en grond van J. J. Kljijn, Zeelbergseweg 26 te Valkenswaard. In het raam van het uitbreidingsplan Kaatsheuvel-West en de verbetering van geling neergelegde eisen. Verzoek van bet bestuur der R.K. Jongensschool St. Leonardus, Erasstraat 4 te Kaatsheuvel, om medewerking ex artikel 72 der liager onderwijswet 1920 voor de inrichting van een noodlokaal in Het bestuur van de R.K. Jongensschool St. Leonardus, Erasstraat 4 te Kaats heuvel heeft verzocht om medewerking ingevolge ex artikel 72 van de lager on derwijswet 1920 voor de inrichting van een tijdelijk schoollokaal in het parochie huis te Berndijk. De huisvesting van de school is reeds verschillende jaren zorgwekkend en be moeilijkt bij de steeds verdere groei van het leerlingenaantal de regelmatige voort gang van 'het onderwijs. Bovendien heeft de ingevoerde bouwstop tot gevolg dat nog steeds geen begin kan worden ge maakt met de bouw van de nieuw ge projecteerde school, waarvan de plannen reeds geruimen tijd voor aanbesteding gereed zijn. In verband met deze omstan digheden is naar een nood'huisvesting voor één klas uitgezien, die men heeft gevonden in het parochiehuis van Bern dijk. De ingediende begroting en aanvul lende begroting voor de aanschaffing van meubilair en andere benodigdheden belopen gezamenlijk een bedrag van f 3570,50. De Inspecteur van het lager onderwijs heeft medegedeeld dat tegen de voorge nomen aanschaffing geen bezwaar be staat, nu vaststaat dat het meubilair te zijner tijd in de nieuwe school zal wor den gebruikt. Voorstel tot het doen aanbrengen van srtaatverlichting 'in het Kraanven, de Duiksehoef en de Bernsehoef. Naar aanleiding van een in de raads vergadering van 11 November 1955 ge stelde vraag is e'en onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid tot het doen aan brengen van straatverlichting in het Kraanven, de 'Duiksehoef en de Bernse hoef, alsmede naar de aaraan verbon den kosten. Teneinde in dit deel van de gemeente een doelmatige verlichting te kunnen ver zekeren is het noodzakelijk om 15 licht masten te verplaatsen. De kosten hier van bedragen ongeveer f 300 per licht punt en voor 15 lichtmasten dus f 4500. Wijl bovengenoemde rayons noch vanuit Loonopzand noch vanuit Kaats heuvel kunnen worden bediend, dient in het transformatorhuisje aan de Kraan- venseweg een ontstekingspunt te worden aangebracht, waarvan de kosten f 700 bedragten. In totaal zal derhalve met de uitvoering van dit project een bedrag van f 5200 gemoeid zijn. Voorstel tot nadere vaststelling van het bedriag per leerling ex artikel 101 der lager onderwijswet 1920 voor die R.K. Ulo-school alhier voor 1956 en yolgen- de jaren. Ingevolge het bepaalde in artikel 101, 5e lid der lager onderwijswet 1920 dient elk jaar te worden vastgesteld het be drag per leerling voor de exploitatie van elk soort school afzonderlijk z^l worden beschikbaar gesteld. Overeenkomstig het door de inspec teur van het lager onderwijs verstrekte advies zal de vergoeding voor 1956 en volgende jaren kunnen worden vastge steld op f 50 per leerling. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de panden Erasstraat 44 en 46; Paalstraat 13 en Lage Zandschel 18. Bovengenoemde panden zijn van die aard dat uit hygiënisch oogpunt ernstige bedenkingen bestaan tegien verdere be woning, terwijl deze niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in be woonbare staat zijn te brengen. De hoofdingenieur-directeur van de wederopbouw en volkshuisvesting advi seert bedoelde woningen onbewoonbaar te do'en verklaren. B. en W. stellen dit voor. Voorstel tot het afbreken van de wo ningen Crispijnstraat 18 en Berndijkse straat 34, 36 en 38. In het kader van het bouwplan 1956, n.l. de bouw van 44 woningwetwoningen en 1 winkelwoning, is het nodig dat 'eni ge door de gemeente aangekochte panden worden ontruimd en afgebroken. Voor de bouw van 9 woningen aan de Crispijnstraat zou de woning nummer 18 en Voor de bouw van 8 woningten en 1 winkelwoning aan de Berndijksestraat zouden de panden 34, 36 en 38 moeten verdwijnen. Om in deze straten een aesthetisch verantwoorde oplossing te krijgen, zijn B. en 'W. van mening dat reeds in be huidige stadium van de uitvoering van het uitbreidingsplan Kaatsheuvel-West tot afbraak moet worden overgegaan. Priester zijn, dat gaat te boven al dat iemand denken mag; God in als zijn werk te loven, mensen helpen nacht en dag. Goddelijke woordten spreken, door God zelf daartoe bereid; Banden in Gods name breken, leven doen in eeuwigheid. Zo leidden we in Juni 1950 toet de woorden van Guido Gezelle 'het feest programma van het Gouden priesterjubi leum van de Hoogeerw. Pastoor-Deken A. J. v. d. Brekel in. Zelden werd een priester zo algemeen, zo enthousiast, zo welgemeend bejubeld als Deken v. d. Brekel op 9 Juni van zijn jubeljaar. De spontaniteit, waarmede zijn paro- chianten en geheel Kaatsheuvel hem toen tegemoet traden was 'n gevolg van zijn medeleven met alles wat zijn mensen be langde, met elk succes en ook elke te genslag die zijn parochianen trof, met de groei en de bloei van de gehele plaats, kortom met alles, wat hij rondom zich zag gebeuren. Zijn priestertaak was hem boven alles heilig. Zijn woord vanaf de kansel was eenvoudig en oprecht; zijn woord in de biechtstoel vaderlijk vermanend en op- beurtend, zijn woord bij de stervensspon de steeds verkwikkend en troostend. Hij was de vriend van allen. Maandagmiddag juist om één uur be gon 'het kwartet klokken van de 'St. Jan, het parochiegeschen'k 'bij zijn gouden priesterfeest, te luiden. Ieder begreep dat er iets bijzonders was gebeurd en als een vuurtje ging het rond: „De Deken is dood". 't Kwam nog ivrij plotseling; we wis ten wel allen, dat zijn toestand niet zon der gevaar was; hij leefde zijn laatste krachten uit in zijn „Bungalo" bij de St. Josephkerk, doch niemand had verwacht, dat nog zo onverwacht zijn verscheiden komen zou. Alleen zijn trouwe „Tonia" met een verpleegster waren bij hem, toen hij zacht en kalm zijne ziel aan O. L. H. overgaf. Als 5de kind uit het kinderrijk gezin van Jac. van den Brekel-Staps op 10 Februari 1876 te Tilburg' geboren, volg de hij eerst het lager onderwijs bij de Fraters op St. Denis te Tilburg, waar na hij de beide seminaries van bet Bos sche Bisdom afliep, om met 25 andere neomisten op 9 Juni 1900 door Monseig neur W. v. d. Ven tot priester gewijd te worden. Direct volgde zijn benoeming tot lassistent van de parochie Esch, wel ke functie hij van uit het groot seminarie waarnam. In April 1901 volgde zijn be noeming tot kapelaan te Raamsdonks- veer, waar hij zijn eerste practische leer school kreeg bij pastoor van Brussel. Mgr. v. d. Ven ontdekte al zeer spoe dig de grote werklust die de jonge pries ter bezielde ten riep hem reeds in 1903 naar den Bosch, om in de grote parochie van St. Pieter zijn krachten te wijden aan de jeugd en het opkomende vereni gingsleven. 18 Jaren werkte hij daar op sociaal en cultureel gebied, naast zijn priesterlijke taak in de kerk en werd de gevierde kapelaan bij de jongens en in arbeiderskringen. Mgr. Diepen waardeer de zijn werkkracht ten benoemde hem in Mei 1921 tot pastoor van de parochie Zevenbergschen Hoek, waar hij met krachtige hand werkte aan de verfraaiing der kerk en een R.K. Jongensschool en een prachtig parochiehuis bouwde. Toen in Januari 1934 Mgr. Völker in Kaats heuvel door God opgeroepen werd om zijn loon voor een rijk priesterschap te ontvangen, bood Mgr. Diepen deze grote paorchie aan pastoor v. d. Brekel aan, om nog in hetzelfde jaar, toen Deken v. Riel uit Waalwijk zijn rust ging nemten, ook met deze functie belast te worden. Al heel spoedig had de nieuwe, gulle, hartelijke pastor de harten van zijn pa rochianen en van geheel Kaatsheuvel gewonnen. Zijn woorden tot de vaders en moeders gesproken, overtuigd ko mend uit zijn hart, zijn belangstelling voor alles, wat zijn parochianen in huis en familie, in zaak en werk belangde, zijn opwekkend ziekenbezoek, met alle'en een barmhartige God, die ons boven wacht om Zijn beloning aan te bieden, zijn kinderlijk praatje tot de kleine com municantjes, zijn medeleven in moeilijk heden en wederwaardigheden, maakten hem tot de „Pastor bonus" die aller ge negenheid won. Direct na de aanvaar ding van zijn pastoraat gingen zijn ge dachten uit naar de stichting van een nieuwe parochie 'en reeds op 29 Juni 1936 mocht hij het genoegen smaken de parochiekerk van St. Jozef te zien ge consacreerd. De zorg voor de ouden van dagen deed hem besluiten tot het bou wen van een geheel nieuw, naar de eisen des tijds ingericht gasthuis, dat onder de naam „pension Bethlehem" op 28 No vember 1936 geopend werd. Met veel blijdschap macht 'hij op 20 October 1934 de eerste steen leggen voor een prach tig gild'enhuis, zoals hij op de 2de Paas dag 1935 bij de officiële inzegening het arbeidersgebóuw van de R.K.W.V. be titelde. Zijn liefde en belangstelling van de jeugd openbaarde zich in de voortdu rende uitbreiding van het sportpark, la ter geworden tot de wereldberoemde „Efteling" en in de bouw van een blok hut voor de vrouwelijke vrije jeugdbe weging. Meelevend met de groei en bloei der gehele plaats was hij de daadwer kelijke stuwer van het werk van de middenstand en werkgever, getuige zijn groet belangstelling voor de „Kamito" en „De Schoen 1949". Zijn laatste prachtwerk is; geweest de stichting van de R.K. 'Huishoudshcool met de Mater Amabilisschool, die door hun groei bewijzen in een lang gevoelde behoefte te voorzien. Toen Deken v. d. Brekel voelde dat zijn krachten te kort gingen schieten om vruchtbaar werkzaam te blijven, nam hij het grootmoedige besluit zijn deke naat en pastoraat neer te leggen. Wij hadden hem nog vele jaren van verdiende rust toegedacht in zijn „Bun galo" te midden van de mensen, die hem lief geworden waren en die hem lief hadden, doch de Heer beschikte anders en riep hem tot zich om eeuwig de rust te vinden, die hij zo velen van zijn pa rochianen berei dheeft. Geheel Kaatsheuvel zal deze grote priester dankbaar blijven voor wat hij met vergeten van zich zelf voor de ge meenschap gedaan heeft. In waarderende herinnering zal hij in onze gedachten 'blijven. Hij ruste in vrede! Donderdag om 10 uur vond de plech tige uitvaart en begrafenis in de paro chiekerk van St. Jan plaats. Jan Tuerlings. DE BEGRAFENIS. WARME BELANGSTELLING. Groot is de belangstelling geweest, die allerwege uitging naar de ontslapene. Vooral toen Woensdag tegen het mid daguur het stoffelijk overschot van de Hoogeerw. priester in de kerk opgebaard was, bleek, dat alle sympathie nog uit ging naar de goede pastoor, die ruim 20 jaren de parochie met zoveel toewijding en zorg geleid heeft. De gehele dag en vooral nog 's avonds na het rozenkransgebed defileerden hon derden eerbiedig langs de doodsbaar om hem een laatste groet te bitengen. Donderdagmorgten om 10 uur had de plechtige uitvaartdienst plaats. In de grote kerk was een ruim gedeelte gere serveerd voor de genodigden, zowel geestelijke als wereldlijke, voor de depu taties van godsdienstige, charitatieve en sociale verenigingen, instellingen en stich tingen en scholen. Ook Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van den Bosch, en de vicaris-generaal van het bisdom Mgr. Hendrikx, bewezen de eerwaarde overledene de laatste eer, en gezeten op het priesterkoor woonden zij de uitvaart plechtigheden bij. Door de geestelijkheid, die in groten getale aanwezig was, werd volgens li turgisch gebruik met het zingen der Lau den uit het officie der overledenen be gonnen, waarna de solemnele mis aan ving .gecelebreerd door de Zeereerw. Heer Pastoor P. v. d. Spijker, met de beide kapelaans der parochie St. Jan, de Weleerw. heren v. Oort ten Verheyen. Het parochieel kerkkoor zong onder leiding' van zijn directeur de heer Jan Tuerlings, de 3-stemmige Missa da Re quiem van Don Larenzo Perosi. Aan de zij-altaren werden tegelijker tijd missen opgedragen door de heer neven van de overledene, de Hoogeerw. plebaan van de Baseliek van St. Jan, J. van Susante, de Zeereerw. heer Pastoor van Baardwijk A. v. d. Brekel en de Weleerw. Pater Dominicaan J. v. d. Bre kel. Nagenoeg de gehele geestelijkheid uit het Dekenaat-Waalwijk en zeer vele oud-kapelaans uit Kaatsheuvel waren te genwoordig. De Hoogeerw. Deken uit Waalwijk Dr.B.v. d. Hurk, verrichtte de absolute. Voor deze plechtigheid hield hij een kor te toespraak, waarin hij de overleden deken op pieuse wijze herdacht. Na het laatste requiescant in pace bij de doodsbaar, werd de stoet geformeerd, die de beminde priester naar zijn rust plaats zou begeleiden. Voorop schreed de grote schare geestelijken, dan het kerkbestuur, het college van Burgemees ter en Wethouders, en het R.K. Zang koor, dat met een „lm Paradisuum" de celebrerende priester voorafging. Achter de lijkbaar volgden de familieleden van de afgestorvene met de deputaties van godsdienstige, sociale en charitatieve verenigingen en verschillende scholen met Eerw. broeders 'en zusters. Kaatsheuvel toonde op duidelijke wij ze, welke plaats pastoor-deken van den Brekel in hunne harten veroverd heeft. 'Hij ruste in vrede. 't Was Woensdag een gezellige dag voor de oudjes in de zaal van de Gil denbond. 't Was jaarvergadering en meteen jaarfeest, ingezet met een H. Mis in de parochiekerk van St. Jan, waar- onde allren aan de H. Tafel aanzaten. N ade mis volgde een goed verzorgde koffietafel, die genoten werd op een wij ze, zoals men mogelijk niet van op-leef tijd-mannen verwacht zou hebben. De dag verder verliep heel gezellig. Er werd gebiljart of er eten kampioenschap van afhing; er werd gekaart of 'n cent 'n kwartje waard was, kortom de oudjes waren gezellig in „hun tehuis" als ge waardeerde gasten *van de Gildenbond bijeen. Euphonia gaat zijn 80-jarig bestaan vieren. Feitelijk moest het October van 't vorig jaar geweest zijn, doch om standigheden hebben er toe geleid dat de feestviering werd uitgesteld tot Zaterdag 21 Januari a.s. in in tieme Euphonia-famiiiekring, met voor de verdere belangstellenden op Zaterdag 28 Januari daaropvol gend een grandioos concert, onder de nieuwe kapelmeester de heer H. Gowie. Een viering met groot concours of festival? Wie in 't verenigingsleven zit, en weet wat hedendaags de kos ten en het grote risico zijn van een dergelijke organisatie, zal het be stuur der Koninklijke prijzen dat ze het besiuit nam dit jubileum te be perken tot plaatselijke kring. Voor wie echter belangstelling heeft voor wat een muziekcorps voor een gemeenschap is, en nu spe ciaal wat de „Koninklijke" voor Kaatsheuvel geweest is, mag het in teresseren dat het muziekgezelschap „Euphonia" werd op gericht in Oc tober 1875. Achtereenvolgens waren de pre sidenten, zoais ze bij het muziekge zelschap betiteld worden, de heren A. Sprangers van 18751884; de heer W. v. Nieuwstadt van 1884— 1914; de heer Th. v. Dortmund van 1914-1919; de heer W. v. Nieuw stadt van 19191951 en vanaf dat jaar de heer Willem v. Nieuwstadt, de eminente, tactische president, die nu het koninklijk gezelschap weer opvoert tot nieuwe lauweren. En er mogen dan perioden in de laatste 30 jaren geweest zijn dat de harmonie zich niet heeft kunnen handhaven op het hoge peil waarop zij eens stond, ontegenzeggelijk heeft Euphonia een verleden, waar op het met trots terug mag zien en dat zijn waardering destijds vond in het toekennen van het praedicaat „Koninklijke". Als we hierboven de opeenvolgen de presidenten noemden, dan mag het ook van belang zijn dat sinds de oprichting wel zeer weinig schom melingen in het bestuur voorkwa men. Van de vijf presidenten, wa ren er drie uit de generatie van v. Nieuwstadt, die de leiding werd toe vertrouwd. In het tegenwoordige bestuur zien we vier functionaris sen, die reeds meer dan 25 jaar het gezelschap gediend heben, n.l. de heer C. Vloemans die 38 jaar, de heer P. v. Gastel die 33 jaar, de heer M. Swagenmakers die 31 jaar en de heer J. Kemmeren die 28 jaar zitting in het bestuur hebben. Het directeurschap werd geduren de de gepasseerde 80 jaren vervuld door de heer W. v. Beurden, vanaf de oprichting tot 1907; ziin zoon M. v. Beurden vaf 1907—1917; de heer P. v. Boxtel van 1917—1921; de heer A. Stravers van 19211938; de heer de Rook van 19381942; de heer A. Molenschot van 19451946; de heer A. Vugts van 1946—1950; de heer W. v. Berg van 1950—1955 en de heer H. Gowie van 1955 tot he den. Naast de directeuren stonden in sommige perioden instructeurs, zoals eens de heer Brohm, de heer v. Dam, de heer P. v. Abeelen en de heer Drohm. In het concert, dat het Koninklijk Muziekgezelschap op 28 Januari a.s. gaat geven, hoopt het te bewijzen dat onder de nieuwe directie van de heer H. Gowie, met de volle me dewerking van de „allround" kapel meester, de heer F. v. Abeelen, de harmonie weer een nieuwe bloei- periode tegemoet gaat. Agenda. 1 Zaterdag 8 uur n.m, en Zondag 6 en 8.30 uur n.m.: voorstelling Apol lo-Theater. Maandag 8 uur n.m.: repetitie Har monie Apollo. Nu begon eigenlijk voorgoed de gees telijke verwarring onder de arbeiders. De leiding was onmogelijk gemaakt; de over heid werd zoveel mogelijk in Nationaal Socialistische zin omgeschakeld; het Na tionaal Arbeids Front (NAF) werd ge sticht ten waar veel tegenstand ondervon den werd ging de bezetter vaak over tot het benoemen van een N.S.B.-er als lei der van de zaak en... alle arbeiders werden ingeschreven bij het NAF. De contributie werd gewoon van het week geld afgehouden. De Weermacht had voor haar werk veel arbeiders nodig en zo werden weer anderen te werk gesteld bij de aanleg van vliegvelden en kust verdediging, die eveneens allen als NAF- ters werden ingeschreven. En waren de ze leden feitelijk maar papieren leden van de Duitse organisatie, toch schiep 't verwarring, die nog groter gemaakt werd doo rde vertoning van propagandistische films en andere verleidelijke middelen. Ook de dwang om dn Duitsland te werk gesteld te worden, was voor velen een schrikbeeld. Wie zich niet meldde werd van de straat opgepikt of van het bed gelicht door de gehate landwacht. Alleen de steun, die het Episcopaat de katho lieken bood en de steeds stijgende hoop door Radio Oranje wakker gehouden hield de massa stand tegen dwang en verleiding. De materiele omstandigheden waren

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 11