De Echo van Wijd® Wereld 1955 een gunstig jaar voor Vlijmen „ER IS GEEN RUS DIE VECHT" Arbeiders bespraken de C.A.O. in schoenindustrie UIT DE GESTADIGE GROEI. concludeerde Burgemeester van den Hout in zijn Nieuwjaarsrede mi t Kapt. v. d. Veer sprak over het politieke machtspel. Er was van de zijde van de le den van de R.K. Bond van Werk nemers in Industriële Bedrijven Sc. Willibrordus, afdeling Waal wijk, Vrijdagavond een grote be langstelling voor een bespreking, die gewijd werd aan de CAO in de Schoenindustrie, waaromtrent zoals we eerder hebben bericht, moeilijkheden waren gerezen. Die besprekingen werden ge leid door de hoofdbestuurder van de Bond, de heer Geurts, die een uitvoerige uiteenzetting gaf van de gang en de stand van zaken. E-r waren, zoals bekend, met de werkgeversorganisaties in schoen-, leder- en iederwarenin- dustrie veel onderhandelingen gevoerd om te trachten te komen tot verbeteringen in de CAO. De heer Geurts werd ingeleid door de voorzitter van de afde ling Waalwijk, de heer A. v. Se- ters, die een overzicht gaf van 't voorbije jaar, dat een jaar van welvaart was geweest voor de schoen- en lederindustrie, maar waarin, zoals hij zei, de arbei ders, werkzaam in die industrie ën, nog niet hun rechtvaardig deel hadden gekregen. Dan deelde de heer Geurts de vergadering mee, dat sinds enige dagen bekend is, hoe de zaken met betrekking tot de CAO in de schoen-, leder- en lederwarenin- dustrie er voor staan. De werkgeversorganisatie in de lederindustrie had tot nog toe geen blijk gegeven van grote doortastendheid; deze organisa tie, aldus de heer Geurts, besloot namelijk af te wachten, welke resultaten de besprekingen in de sector van de schoenindustrie zouden afwerpen. Om tot dit be sluit te komen, waren vijf verga deringen nodig geweest. De arbeidersorganisaties had den getracht voor de werkne mers in de schoenindustrie ën de CAO loonsverhogingen te doen opnemen voor alle arbeidersca tegorieën. Hiervoor werd echter de medewerking van de werkge vers niet verkregen; wel stemden zij in met een loonsverhoging voor jongens tot en met 20 a 21 jaar. Met de verhogingen voor andere categorieën wilden de werkgevers wachten tot van re geringszijde een vrijere loonvor ming was toegestaan. Bij deze pogingen zat bij de ar beidersorganisaties voor de hui dige achterstand van de lonen in de schoenindustrie op het alge mene loonpeil in te halen; de thans geldende lonen in deze in dustrie immers liggen beneden het maximum, dat door het Col lege van Rijksbemiddelaars is toegestaan. De werkgevers, deelde de heer Geurts mee, trachtten van hun kant 'n oplossing te vinden door het aantal gemeenteklassen te vergroten, in tegenstelling tot 't algemene streven, dat men over al kan waarnemen, om het aan tal gemeenteklassen te reduce ren. De kleinere verhogingen die daarop door de werkgeversorga nisatie werden voorgesteld, wer den door de KAB en het CNV niet acceptabel geacht. Een voorstel van de werkne mersorganisaties tot invoering van een diensttijdentoeslag van 1.tot 2.50 per week werd door de werkgeversorganisatie gekwalificeerd als onrechtvaar dig en onpractisch. Tenslotte werd wel overeen stemming bereikt over een diplo ma-toeslag van 1.per week, onafhankelijk van de leeftijd en het aantal diploma's terwijl ook besloten werd het gemeenteta rief los te maken van het erva ringstarief. Maar van de andere kant werd weer geen overeen stemming bereikt over aanvul lende uitkeringen bij ziekte en ongeval. De arbeidersorganisaties kon den wel gedaan rijgen, dat voor 1956 een extra-weekloon uitge keerd werd, dat de Zaterdag voor de vacan tie week vrijaf werd ge geven en dat twee extra vacan- tiedagen zouden worden gegeven, volgens de mededelingen van de heer Geurts althans. CAO OPGEZEGD. NIEUWE VOORSTELLEN. Ondanks deze toezegging be sloten de arbeidersorganisaties toch, gezien het weigeren van verhoogde lonen voor volwassen arbeiders, per 1 Januari de CAO voor de schoenindustrie op te zeggen; dit geschiedde zoals de heer Geurts zei. na een serieus overwegen van de voorstellen der Ned. Federatie van Schoenfabri kanten, die echter voor de arbei dersorganisaties geen voldoende aannemelijke basis vormden voor een verlenging van de collectieve arbeidsovereenkomst. De afgelopen week is er echter een nieuw licht gaan schijnen over deze kwestie, een nieuw licht, dat weer nieuwe mogelijk heden laat zien. De Federatie van Ned. Schoenfabrikanten heeft namelijk een nieuwe formule ge vonden om toch tot overeenstem ming te geraken. Het bestuur van de Federatie heeft zich na melijk bereid verklaard per 1 Maart a.s. de richtlijnen van het College van Rijksbemiddelaars te volgen en de achterstand van de lonen in de schoenindustrie op te heffen. A.s. Donderdag zal een nieuwe bespreking hierover ge houden worden. De organisaties van werkge vers en werknemers in de leder- warenindustrie hebben op alle punten overeenstemming kunnen bereiken; de nieuwe CAO voor deze bedrijfstak gaat per 1 Febr. a.s. in; over de gehele linie is een loonsverhoging van kracht ge worden van 4 tot 5 cent per uur, terwiil voorts diensttijden- en di plomatoeslagen voor mannen en meisjes er in zijn opgenomen en extra vacantiedagen bij langdu rige diensttijd. Met het stellen van enkele in formatieve vragen door de ver gadering en de beantwoording hiervan door de heer Geurts, kwam 't einde van deze instruc tieve vergadering. VERTREK DELEGATIE NAAR GENèVE UITGESTELD. Het vertrek van minister Luns en de andere leden van de Ne derlandse delegatie naar Geneva ter voortzetting van de conferen tie met Indonesië is uitgesteld. Oorspronkelijk zou de delgatie Zaterdagochtend naar Genève vliegen. Dit besluit is genomen, aangezien het Indonesische kabi net vandaag zijn standpunt ten aanzien van de voortzetting der besprekingen nog niet heeft be paald. Maandagochtend komt 't kabinet opnieuw bijeen. 10.000 AMBONEZEN NAAR INDONESIË TERUG Het aantal Ambonezen dat uit Nederland naar Indonesië wenst terug te keren, zou 10.000 bedra gen, als een voorlopige schatting van de heer P. de Queljoe juist is. De heer De Queljoe, zelf Am bonees, directeur van de Indone sische Staatsdrukkerijk te Dja karta en voorzitter van de Indo nesische commissie voor repatri ëring van Ambonezen, vertoeft thans reeds enige tijd in Neder land. VERVROEGD VERLOF BOUW VAKKERS ONBILLIJK In zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Den Bosch, dr. G. de Gruyter, critiek geleverd op het feit dat de bouwvakarbeiders vervroegd groot-verlof krijgen. Dr. de Gruyter noemde deze maatregel even onjuist als on billijk, omdat het voor de bouw- industrie een concurrentiemiddel zal zijn op de arbeidsmarkt, waartegen de andere industrie takken geen verweer kunnen bie den. Juister en doeltreffender zou het zijn, aldus spr., indien de mi litaire diensttijd voor iedereen werd verkort. „Daar komt nog bij", zo merk te de heer de Gruyter op, „dat velen en niet in het minst dege nen die hun dienstplicht hebben vervuld, er van overtuigd zijn dat hetzelfde program in aanzienlijk kortere tijd te realiseren is". Vier Nederlandse medici zijn of gaan binnenkort naar het bui tenland: mej. dr. Houtzager naar Huderabad in India, dr. Salden uit Den Haag en dr. Mol uit Et- ten naar Soemve in Tanganyika en dr. J. Vos uit Tilburg naar Berekoem aan de Westafrikaan- se Goudkust. Zij vertrekken door bemiddeling van de Medische Missie Actie, die verder gegadig den heeft opgeroepen voor het nieuwe ziekenhuis van de aarts bisschop van Karachi, mgr. A. van Miltenburg OFM, voor het ziekenhuis van de medische mis siezusters te Rawalpindi in Pa kistan, voor Sumatra en Borneo. JOHN RAEDEKER OVERLEDEN. Donderdagavond is te Amster dam op 70-jarige leeftijd overle den de beeldhouwer John Raede- ker, ontwerper van het nationaal monument op de Dam. Al gerui me tijd leed de kunstenaar aan een ziekte die zijn gestel onder mijnde. Johan Raedeker werd op 5 Sep tember 1885 geboren. Hij kreeg zijn eerste artistieke opleiding in de steenhouwerij van z'n vader en bezocht daarna de academies te 1 MAANDAG 16 JANUARI 1956 79e JAARGANG No. 5 De eerste vergadering van de raad der gemeente Vlijmen werd door zijn j voorzitter, Burgemeester van den 'Hout benut, voor het geven van een overzicht over het voorbije jaar. Het werd een gedegen overzicht, en ook eten optimistisch overzicht, dat, gelukkig, een aantal belangrijke punten van vooruitgang kon opnoemen. Er zit inderdaad een barmonieuse groei in deze voortvarende gemeente, die bestuurd wordt door eten voortvarende raad, dat hebben we in het verdere verloop van deze vergadering kunnen constateren, toen de heren ledten zich uitermate gemakkelijk konden verenigen met de voorstellen die het college ter tafel bracht, voorstellen die de raad gelegenheid gaven heel vrijgevig te zijn en dat was hij dan ook. Aan het begin van deze vergadering, waarbij de heer van de Ven wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn hield burgemeester van den Hout dus zijn nieuwjaarsrede. De burgemeester wenste allen n Zalig Nieuwjaar en het beste in 1956 en dankte voor de medewer king en stimulans, van vele onder vonden. En hij vervolgde: Het jaar 1955 kende zich door een gunstige con junctuur. Werkloosheid is er in fei te niet. Gestadig ging de groei der gemeente op. Het antal inwoners per 1 Januari 1955 bedroeg: 8598. Per 1 Januari 1956 8715. Een ver meerdering van zielental van 117. Het aantal geboorten in 1955 was: 211, gevestigd 231. Aantal overlede nen in 1955 was: 62. Vertrokkenen. 263. In 1955 zijn 67 huwelijke ge sloten. Belangrijke besluiten. In de loop van 1955 werden diver se belangrijke besluiten genomen cq. uitgevoerd, c.q. einde der uit voering bereikt: Op het gebied van het onderwijs: bouw 10-klassige meisjesschool in Vlijmen - Kom, 6-klassige jongens school Haarsteeg, 6-klassige jon gensschool Nieuwkuijk, gymnastiek lokaal Vlijmen, R.K. Landbouw school Nieuwkuijk, inrichting V.G. L.O. schoolklassen Vlijmen, volma king openbare lagere school en ver siering entourage daarvan aan de Grote Kerk. Omtrent de bouwnijverheid in 1955 kan hij het volgende meedelen: in totaal werden 173 bouwvergun ningen gegeven met een totale waarde van 1.793.894.12. Aan herstel oorlogsschade in 1945 uitbetaald: 210.086.91. In 1955 zijn 8 woningwetwonin gen gereed gekomen, daarnaast 14 premie-woningen. Per 31 December 1955 zijn 43 woningwetwoningen in plan „Vliedberg" in aanbouw. De kerkconsecratie in Nieuwkuijk vond plaats. De gestichte R.K. Land- en Tuinbouwschool, onder Nieuwkuijk, werd in 1955 officieel in gebruik ge nomen. Plaats vonden de aankoop en de overdracht door de gemeente aan het R.K. Kerkbestuur van Nieuwkuijk van torenuurwerk, mo dern verlicht en een hypermodern uurwerk. In de loop van 1955 is de totale stichting van het gemeentelijk gas bedrijf voltooid. Het bedrijf werd officieel geopend. Het aantal ver bruikers per 31 December 1955 was 1090 en de gasontvangst over 1955: 312.186m3, dit is per aansluiting 439 m3, hetgeen stijgen zal in de loop der jaren. Vele aankopen van grond in het uitbreidingsplan „de Vliedberg" zijn kunnen worden verricht. Het is dringend noodzakelijk dat alle aan dacht aan de ontwikkeling daarvan wordt besteed. Snel tempo is hier onafwendbaar. Een compliment ver dienen zeer zeker al degenen die, in welk opzicht, ook in aanraking daarmee zijn geweest en nog in aan raking komen. Het verzorgingspeil dezer ge meente is in 1955 niet uit het oog verloren, vervolgde de burgemees ter. Als U met mij even terugdenkt aan de besluiten, rakende de aan koop van een vracht-vuilnisauto, 'n neveltankwagen t.b.v. brandweer, (de uitgaven zijn door Ged. Staten goedgekeurd), de besluiten ter ver fraaiing der gemeente, de besluiten ter verdere uitvoering van het we- deropbouwplan kern Vlijmen, o.a. Plein en St. Catharinastraat en de gronden om de Grote Kerk, de be sluiten inzake een nieuwe moderne straatverlichting, de verdere reali sering van het rioleringsplan, de be sluiten rakende de stichting van 'n brandweerkazerne en politiebureau, aan het raadsbesluit tot het geraken tot een eigen, volwaardige, brood nodige technische dienst, waartoe 'n goed geoutilleerd gebouw is ver kregen en ingericht. Uw onmisbaar besluit tot de bouw van een raad huis aan het „Plein", waaromtrent ik U de blijde mededeling mag doen dat het college van Ged. Staten goedkeuring bij zijn besluit van 28 December 1955 heeft verleend tot 't opstellen van een bopwplan. Vlij men een felicitatie waard! Diverse verordeningen werden vastgesteld. Omtrent het huisves tingsprobleem van onze bejaarden kunnen we binnen niet te lange tijd het rapport van het Provin- viaal Opbouworgaan te Tilburg te- gemoetzien. Ik kan U thans mee delen dat is binnengekomen op 31 December 1955 het rapport van het Kaski te 's-Gravenhage omtrent de onmaatschappelijkheid der bevol- belangrijk en zeer betekenisvol rap port. Het einde van 1955 bracht ver heugend nieuws, o.a. de werkelijke vergunning van hogerhand totde bouw van de 10-klassige meisjes school in Vlijmen, de jongensschool in Haarsteeg, de jongensschool in Nieuwkuijk en de bouw van de brandweerkazerne. Burgemeester v. Hout, die er op wees dat het 75 jaar geleden was dat de grote watersnoodramp in Nieuwkuijk plaats vond, wenste het beste t.a.v. de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente, want de gemeenten, zei hij, zijn ten enen male niet in staat de regering in haar landspolitiek naar hare inzich ten te stuwen en te leiden. Zij kfln- nen daaraan zeer zeker geen bepa lende richting, naar de smaak der gemeentebesturen, geven. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat Gods zegen htm gezamenlijke arbeid zou blijve begeleiden. De heer van de Meerendonk wenste als oudste raadslid de burgemeester we derkerig een zalig nieuwjaar 'en hij sprak de hoop uit, dat de goede samenwerking mocht leiden tot een verdere uitbouw van hun mooie gemeente. Notulen noch ingekomen stukken gaven aanleiding tot discussie, en evenmin was dit het geval met de voorstellen die de voorzitter toen aan de orde stelde. Het opnemen van kasgelden door B. ên W. tot een bedrag van f 500.000 en het aangaan van een drietal vaste geld leningen tot een bedrag van f 750.000. Het wijzigen van het ambtenaren reglement en de arbeidsovereenkomsten verordening; het wijzigen van de inter communale ziektekostenregeling van het gemeentepersoneel, naar aanleiding van welk voorstel de heer van Overdijk er op wees, dat de gemeente-arbeiders er met deze regeling slecht aan toe warten; ze moesten immers de dokterskosten ge deeltelijk zelf betalen, terwijl hun loon toch al niet al te hoog was. De voorzitter gaf dit volmondig toe en hij' beloofde de heer van Overdijk deze zaak nog eens te zullen bekijken. Een voorstel tot vaststelling van een nieuwe regeling van de rangen en ver goedingen van het personeel van de vrijwillige brandweer werd graag door de raad geaccepteerd en zo ging het ook met een voorstel tot het aanbrtengen van verbeteringen in de openbare lagere school. Op advies van de schoolarts zou er o.m. een lambrizering in worden aangebracht, terwijl er ook een rijwiel berging kwam. De kosten beliepen f 1895. Er werden t.b.v. kinderen die elders een school bezochten reiskosten vergoe dingen gegevten c.q. verhoogd. TWEE NIEUWE KLOKKEN. Dan stelden B. en W. voor in de gemeentetoren twee nieuwe luidklokken aan te brengen in de plaats van de klok ken die door de bezetter waren geroofd; deze oude klokken waren in <1700 ge goten door Petit en Fritsten en deze al oude firma zou de nieuwe klokken voor de toren van de oude kerk ook gieten. De kosten van het gehele werk be droegen f 18,894,maar het was hier een geval van oorlogsschade en voor de gemeente restte slechts een bedrag van f 4550,'te betalen. Op een vraag van de heer Vorsten bosch deelde de voorzitter mee, dat de ze klokken werden geluid bij begrafe nissen ook van katholieken en bij offi ciële gelegenheid, maar hij verwachtte zeker, dat ook de protestanten zouden vragen er voor hun diensten gebruik van te maken. Er zou tevens een elec- triscse badinstallatie worden aange bracht, de kosten hiervan warten begre pen in het reeds genoemde bedrag. De heer Wijkmans vroeg of deze klokken dezelfde klanken zouden heb ben als de geroofde. En de voorzitter kon verklaren dat hier heel degelijk rekening mee was ge houden; de klokkengieters hadden name lijk nog de samenstelling van alle door hen geleverde klokken en boden dien was er op toegezien, dat de klank van deze nieuwe klokken harmonieerde met die van de klokken in de toren van de R.K. 'Kerk. NIEUWE UURWERKEN. De torens van de katholieke kerken te Vlijmen en Haarsteeg kregen vervol gens van de raad een verlicht uurwerk, B. ten W. immers waren de mening toegedaan dat het wel degelijk op het terrein van de overheid lag te zorgen voor een openbare tijdsaanwijzing. De kosten voor het uurwerk te Haarsteeg beliepen f 3990,voor het uurwerk te Vlijmen f 6575.de raad had er geen bezwaar tegen. Nadat een eerder genomen raadsbe sluit tot verkoop van grond aan A. van Vugt was ingetrokken, werden een 4- tal strookjes grond aangekocht ten be hoeve van de aanleg van Torenstraat en Schoolstraat; hierin vond de heer'v. d. Meerendonk aanleiding te informeren of er al een bericht was van de onwil- ligen in Vlijmen. De voorzitter had nog niet veel vernomen; wel had hij gehoord, dat er zich een aan het bek eren was. Ten behoeve van het uitb reidingsplan de Vliedberg werd een zesltal strookjes grond aangekocht, en tenslo tte werd de heer P. Bertens met algemte ne stemmen benoemd tot gemeentearbeid er in vaste dienst m.i.v. 1 October 195 4. Toen er gelegenheid w as voor de rondvraag vestigde de heer van Over dijk nog eens de aandacht op de ge ringe verdiensten van sommi ge gemeen tearbeiders; zou er geen t >psehuiving kunnen komen in rang. B. en W. waren er ook van over tuigd dat de lonten laag waren, en zij deden hun uiterste best er verbetering In te brengen, maar de hogere organen remden hen telkens af. SCHOLENKWESTIES. De heer Wijkmans had een nood kreet uit Haarsteeg gehoord van moe ders met kinderen; men had een school beloofd zei men, aan Haarsteeg, maar er kwam niets. Bij het gemeentebestuur, antwoordde de voorzitter, was deze aangelegenheid Volkomten rond. We wachten maar af. Een week of twee, drie geleden ech ter 'had men er twee lokalen bij ge vraagd, en dit hield de zaak regen na tuurlijk. Een 6-klassige school kon a la minute worden gebouwd; het lag zeker niet aan het gemeentebestuur. Maar het schoolbestuur zou graag ook VGLO geven aan zijn jongens; de heer v .d. Plas had hem echter meegedeeld, dat als het lang zou duren voor de toe stemming tot het bouwen van die twee lokalen kwam, men vast aan de school zou beginnen, die bood immers de mo gelijkheid tot het later bijbouwen van twee lokalen. De heer van de Meerendonk bracht een andere onderwijskwestie ter sprake, toen hij erop wees, dat met het inwer king treden van de nieuwe kleuteron derwijswet, verschillende moeders het onaangename bericht hadden gekregen, dat er voor hun kind geen plaats meer was. De zusters zouden wel alle mogelijke moeite doen e'en oplossing te vinden, maar vroeg hij, zou het gemeentebe suur ook niet iets kunnen doen. Hieromtrent deelde de voorzitter mee, was al een onderhoud geweest ten toen was afgesproken dat de hoofdleidsters zouden trachten een lokaal te krijgen van het fratershuis waarin nu de Ma- ria-garde was gevestigd. Met een klein beetje goede wil zou mten wel door de moeilijkheden heen komen. Het huis van de oude burgemeester, dat al enige tijd leeg stond, zou dat niet geschikt zijn hiervoor, vroeg de heer Vorstenbosch, maar de voorzitter moest hem antwoorden, dat dit verkocht was, en bovendien zou men nooit toestemming krijgen hier een klas onder te brengen. De voorzitter besloot met de bemer king dat mten zo gauw mogelijk in actie moest komen, om kleuterscholen te bou wen in de gemeente. De heer Wijkmans bracht een klacht over van een vereniging, die niet soepel behandeld zou zijn t.a.v. de vermake lijkheidsbelasting. Het 'betrof hier, bleek uit het antwoord van de voorzitter een visclub, die van elders een toneelver eniging had laten komen, en hiervoor kon men geten soepelheid betrachten, om niet in het gedrang te komen met de verordening. Een dergelijke, inderdaad culturele, activiteit, lag echter niet in de aard en het wezen van de vereniging. De heer Samuëls informeerde of de bewoners in de buurt van het zwembad geen verzoek in hadden gediend, voor aansluiting op het water- en het lichtnet. Op het lichtnet was de voorzitter be kend, van een verzoek om water herin nerde hij zich niets, maar hij verwierp deze gedachte allerminst toen hij er op wees, dat de Waterleidingmij. gratis water zou brengen naar het zwembad, een aansluiting van de betreffende wo ningen zou mogelijk niet zo duur zijn. De heer Samuëls wees op het feit, dat er blijkbaar slechte kranen waren ge bruikt bij de gasaansluitingen; en hij haalde een voorbeeld aan van een ge vaarlijke gebeurtenis in de gemeente, toen zo'n kraan er uitgesprongen was. De voorzitter had hier alle aandacht voor; trouwens onmiddellijk nadat dit was voorgevallen, zei hij, waren er maatregelen getroffen. De heer Vorstenbosch had gehoord dat de mensen in de „werkverschaf fing" een paar maanden op non-actief zouden worden gesteld. B. en W., zei de voorzitter, hebben gemeend hiertoe te moeten overgaan, omdat anders herhaalde malen de dien sten in verband met het slechte en wis selende weer moesten worden omge bouwd. De betrokkenen zouden er ech ter zo weinig mogelijk financieel nadeel van ondervinden. De heer Vorstenbosch zei verder een rapport van de techn. dienst verwacht te hebben betreffende de huizen in de Mgr. van Kesselstraat; ook B. en W. hadden dit verwacht en er inderdaad ook al achterheen gezeten. f 4000.zou de muur kosten die rond Pullens door de gemeente werd aangebracht, had de heer Vorstenbosch horen beweren; maar de voorzitter stel de hem gerust, hij zou 't hem wel 'ns precies vertellen. Is er al een regeling getroffen ten aanzien van Kivits, vroeg de heer Vor stenbosch; we moeten afwachten wat de rechter doet, zei de voorzitter. De heer van Overdijk verklaarde eigenlijk niet te snappen waarom de raad dit huis onbewoonbaar had ver klaard; er stonden heel veel heel wat slechtere huizen. De heer Wijkmans verklaarde dat de raad aan deze onbewoonbaarverklaring had meegewerkt, omdat men in de ver onderstelling was dat Kivits het weer zou verhuren en dat er dan weer klach ten zouden komten; nu was het prachtig in orde en hij wilde het verhuren aan Zijn dochter en de heer Wijkmans voel de er alles voor om het genomen be sluit in te trekken. De voorzitter verzekerde de raad: er is nog niets gebeurd. Dit was het laatste Wat wij zullen vermelden van deze vergadering; de be scheidenheid staat ons mitet toe ons ver slag te vervolgen; wel willen we heel graag uiting geven aian onze erkentelijk heid voor de woorden die burgemeester van den Hout tot ons richtte, zoals we hem ook altijd zeer erkentelijk zijn ge weest voor de wijze waarop hij ons hef steeds zö gemakkelijk heeft gemaakt» dat Vlijmens 'belangen in ons blad te dienen, waarachtig geen zware opgaaf was. Voor de pauze sprak hij over Europa en Noord-Afrika en het Midden-Oosten; en hij constateerde hoe na de tweede wereldoorlog overal ter wereld bloedige botsingen voorkwamen, mensen sneuvel den bij duizenden en vliegtuigen werden bij tientallen neergeschoten, en toch ont stond hieruit geen derde wereldoorlog, hoewel vroeger heel wat minder nodig was om een oorlog te ontketenen. Er waren tal van feiten overal ter wereld, ook in het verre en het midden oosten die aan onze aandacht dreigden te ontsnappten en dat was een grote fout, die we altijd geneigd waren te ma ken. Maar de neutraliteitspolitiek heeft afgedaan, als er ergens geschoten wordt, dan moeten we de echo van dit schot horen klinken, zei de kapitein, want het ■gevaar is veel korter bij dan menigeen denkt. Hij sprak over Rusland en de Russen, hij citeerde de uitspraak van Lenin, dat de revolutie haar eigen kinderen ver slond we ziten dat dn het klein aan Trotzky, Beria, Anna Pauker.we zien dat ook in het groot Het Russische volk is in wezen een voudig en goedaardig, gastvrij en chris telijk, en niet zij zijn onze vijanden, maar het communisme, dat toevalliger wijs in Rusland wortel heeft geschoten omdatna het manifest dat in 1846 door de Duitsers Marx en Engels in Brussel was gepubliceerd het in 1917 In Rusland een gunstige politieke wind in de zeilen kreeg, zoals die wind voor het communisme ook heel gunstig was tij dens en vlak na de tweede wereldoor log, toen het de kans zag en greep, om zióh ver, heel ver in West-Europa te dringen. En er zou een wonder moeten gebeuren, wanneer de communisten deze vooruitgeschoven positie zouden prijs ge ven. Rusland had zich na de oorlog om geven met een ring van satellieten waaruit alle'en Yoego-Slavië in 1948 zich had losgemaakt bufferstaten, die een eventuele eerste stoot uit hel Westen zouden moeten opvangen. Rusland wil voorlopig geen oorlog en houdt zich angstvallig ver van ieder .ge wapend conflict, Zei Kapt. v. d.Veer, die etr op wees, hoe er na de laatste we reldoorlog geen enkele Russische soldaat is geweest die gevochten heeft. Rusland zorgt 'er echter wel voor, dat overal sol daten Van zijn tegenstanders sneuvelen. De Russische soldaat traint en traint, en men bouwt tanks en vliegtuigen en ka- Engelend heeft Egypte verloren, maar nu is het bezig in Brits Somaliland vliegvelden en vlootbases aan te leggen en reeds staan er. evenals op Cyprus en op de Noord-kust van Afrika de bom menwerpers met atoombommen. Zo knoopte Kapitein van der Veer alle feitjes en feiten der laatste jaren aaneten tot een wonderlijk patroon, dat beheerst werd door twee motieven, een Oosters en een Westers motief, die el kaar trachten te overheersen, maar daarin tot nog toe geen van tweeën zijn geslaagd. Voor de derde maal sprak Donderdagavond de Kapitein van der Veer in Waalwijk, en weer op uitnodiging van de Bond van Oudstrijders, ter wijl ook de dames van het R.K. Vrouwengilde met hun introducé's op deze bijeenkomst genodigd waren. Voor een welgevulde achterzaal van Hotel De Twee Kolommen hield deze oude bekende van de oud-strijders een boeiende spreekbeurt over het streven der wereldmachten naar steeds meer invloed en macht, po litiek zowel als militair en economisch. Het waren eigenlijk allemaal be kende feiten, die Kapitein van der Veer vertelde, maar hij bracht ze alle in een juist verband met elkaar, liet ze zien in hun juiste samenhang en dan bleek hoe ieder feit, hoe kl ein ogenschijnlijk ook, zijn plaats ten be tekenis heeft in het machtsspel waarin de westelijke en oostelijke poli tieke machten trachten elkaar te overvleugelen. En in deze zelfde geest sprak hij na de pauze over het verre oosten; indach tig het gezegde van Lenin: Als men Europa wil verzwakken, moet men het in 't verre oosten aanvallen, ontwikkelde het communisme daar zo mogelijk eten nog grotere activiteit dan in het westen en het midden-oosten, waartegenover natuurlijk de activiteiten stonden van de westelijke geallieerden. Ook daar is nog geen evenwichtstoestand, integendeel voortdurend wisselen te kansen, ten wie hier uiteindelijk het overwicht zal krij gen, is niet te zeggen. Komt er toch overeenstemming? nonnen, om straks Wanneer ieder moe is zijn slag te kunnen slaan wanneer de westelijke wereld niet voorzichtig is, tenminste. Een duidelijk beeld gaf de spreker van het ingewikkelde politieke gebeuren in het Midden-Oosten, de achtertuin, Zo als hij het noemde, van Rusland. In die achtertuin echter waren vreemden aan het spitten naar olie. Daarom putte Rusland zich ook uit in vriendelijkheden jegens Afghanistan, daarom beloofde het dit land wegen (aan te leggen door ver kapte Russische genie-officieren), wegen die echter rechtstreeks zouden leiden naar het olie-gebied van het Midden- Oosten. Engeland en Amerika1 en de andere vrije Europese landen zaten echter ook allerminst stil; en Kapt. v. d. Veer wees op het NAVO-pakt, het Balkan-pakt en het Pakt van Bagdad, welke verdragen een grote veiligheidsgordel legden rond de communistische landen, een veilig heidsgordel die in het verre Oosten zijn voortzetting vond in het SIATO-pakt. Rusland was op zijn beurt weer over deze barrière heengesprongen en zat nu midden in Egypte, dn Syrië en was ook bezig zijn invloed op Jordanië steeds sterker te doen gelden. Syrië was eten pro-communistisch land en daarom wilden de westelijke gealli eerden dit land afsluiten met o.a. Jor danië op te nemen in het Pakt van Bagdad; de Russische agiators hadden dit zeer onlangs nog weten te verhin deren. Vanuit Tsjecho-Slowakije gingen com munistische wapens naar Egypte; Rus land wilde al jaren een vlootbasis aan de Middellandse zee, verschillende po gingen hiertoe zijn mislukt; nu krijgt Egypte van Tsjech-Slowakije ook 12 duikboten, die een ligplaats zullen vin den in de haven van Alexandrië, zo ge naamd om Egypte de kans te geven te patrouilleren voor de kust van Israël; Egypte heeft echter geen matrozen, ze zullen daarom worden bemand met Rus sische matrozen: Rusland heeft dus zijn dtïikbotenbasis aan de Middellandse zee; Rusland heeft meer: er is in Cairo een Russische handelsdelegatie van 600 man; de communistische wapens gaan via Egypte ook naar Algerië en Marokko, In welke gebieden het communisme steeds meer invloed begint te krijgten en ook op Cyprus roeren zich. de commu nisten. 3

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5