da ff- VROOM DREESMAM woen§ UIT DE PROVINCIE prijzen JF De Kaatsheuvelse Boerengezinsdag weer een groot succes IN DE DRIE ANKERS 88c 43' 45' 44c 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 JANUARI 1956 6 BHJS^SSWSIBar ALLEEN GELDIG WOENSDAG 18 JANUARI 's-HERTOGENBOSCH TJLBURG - HELMOND Antwerpen en Amsterdam. Rei zen naar Parijs en Italië verruim den zijn artistieke horizon. Tot zijn meest bekende werken behoren o.a. het Tooropmonu- ment te Den Haag, het Verhey- monument te Rotterdam en het oorlogsmonument te Waalwijk. Vrijdag is zijn groot beeld van de vrede tegen de pyloon van het nationaal monument op de Dam geplaatst. Hij heeft de onthulling van z'n levenswerk, het nationale monu ment te Amsterdam, niet meer mogen beleven. Rij Raedekers werk komt de expressie uit de innerlijke groot heid. Dat is zijn unieke kwali teit, die niet louter verstandelijk is te doorgronden. Om over de beelden van Raedeker te schrij ven, zou men een dichter moeten zün aldus schrijft de Maasbode. NIEUW INITIATIEF VAN HET VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. Thans ook een wedstrijd in veilig rijden voor „eigen rijders". De onlangs gehouden „Natio nale Veilig-Verkeersactie voor de gezinnen", georganiseerd door 't Verbond voor Veilig Verkeer, heeft onder meer tengevolge ge had, dat alom in den lande stem men zijn opgegaan om te komen tot samenbundeling van alle weg gebruikers, die metterdaad door hun persoonlijke inzet willen meewerken aan het verkrijgen van meer veiligheid op de weg. Uiteraard heeft het Verbond voor Veilig Verkeer al deze stem men oplettend beluisterd en ook nauwkeurig nagegaan, of de ge dane suggesties van practische waarde konden zijn voor 'n doel treffende inschakeling van de weggebruikers bij de veilig-ver- keerspropgganda. Met alle waar dering voor de goede bedoelingen is het Verbond voor Veilig 'Ver keer echter tot de conclusie ge komen, dat vele suggesties on mogelijk uitgevoerd kunnen wor den, omdat geen rekening gehou den is met organisatorische en andere doorslaggevende eisen. Het allergrootste bezwaar is ech ter, dat versnippering inplaats van samenbundeling het gevolg zou zijn. Tegenover deze negatieve voor stellen plaatst het Verbond voor Veilig Verkeer thans een positie ve bijdrage, door analoog met wat het reeds voor beroepschauf feurs doet, nu ook voor „eigen rijders" een doorlopende wed strijd in veilig rijden uit te schrij- cen, waaraan bestuurders van auto's en motorrijwielen mee kunnen doen, die geen beroeps chauffeurs zijn. Voor het eerste rijjaar is een inleggeld van 2.5Ó verschul digd; voor elk daarop aanslui tend rijjaar 1.50. Deelnemers aan deze wedstrijd ontvangen voor elk schadevrij rijjaar een insigne, waarop het aantal rijjaren vermeld staat. De wedstrijd in veilig rijden houdt de automobilist of motor rijder voornamelijk met zichzelf, dQor dagelijks strijd te leveren tegen gevaarlijke neigingen als te hard rijden, onvoorzichtig in halen en passeren, snijden enz. Elk jaar veilig rijden is dan ook zeker een prestatie waarop men trots mag zijn, omdat men er in geslaagd is genoemde nei gingen te onderdrukken of zelfs te overwinnen Het wedstrijdreglement is op aanvraag verkrijgbaar bij 't Ver bond voor Veilig Verkeer, Ser vetstraat 5, Utrecht. 20 DODEN BIJ TREINRAMP IN ZWEDEN. Bij een botsing tussen een met ijzererts geladen goederentrein en een diesel-spoorbus, zijn in midden Zweden 20 mensen, on der wie veel schoolkinderen, om het leven gekomen. Vijf personen werden ernstig gewond. De remmen van de uit 28 wa gons vol erts bestaande trein schijnen geweigerd te hebben. Met een snelheid van 90 kilome ter per uur daverde de trein langs 't station Kopparberg waar hij normaal moest stoppen. De stationchef en spoorwegarbei ders die begrepen dat er iets ver keerd was gegaan en wisten dat de spoorbus het station naderde, deden wanhopige pogingen om wissels om te zetten, maar zij wa ren enkele seconden te laat. Nog voor de botsing plaats had, sloe gen de mannen groot alarm en waarschuwden zij ambulances en dokters uit de omgeving. De be stuurder van de diesel-spoorbus die de trein zag aankomen, trok de remmen aan en sprong toen uit het voertuig. Even later bot ste de trein tegen de bus, die tientallen meters werd wegge slingerd. In de bus zaten 25 pas sagiers, bijna allemaal school kinderen tussen 14 en 17 jaar. VERKEER EISTE VIJF DODEN. Donderdag en Vrijdag zijn op vijf plaatsen in Nederland ver keersongevallen geschied met dodelijke afloop. Een voetganger werd aangereden door een be stelauto, twee wielrijders werden door auto's gegrepen en een chauffeur verdronk. Een onbe waakte overweg eiste een dode. Te Tweede Exloërmond bij Musselkanaal werd de 17-jarigc R. Bosma, die rechts van de weg liep, door een hem achterop ko- Hij liep een schedelbasisfrac- tuur en inwendige kneuzingen op en overleed enkele uren later. De 72-jarige wielrijder L. Elf- ring raakte bij het oversteken van de Enschedesestraat te Hen gelo onder een personenauto. De man werd ernstig gewond aan 't hoofd en de buik. Hij stierf en kele uren later in het Koningin Juliana-ziekenhuis. De 24-jarige J. Jager uit Mid- wolde is op onverklaarbare wij ze met een vrachtauto in het Bo- terdiep bij Middelstum gereden De man verdronk. Op een onbewaakte overweg te Prinsenbeek is de 21-jarige P. Bastiaensen door een personen trein, komende uit de richting Breda, gedood. De man was per fiets op weg van zijn werk naar huis. Doordat de sturen van hun fiesten het elkaar in aanraking kwamen, vielen in de Haaksber gerstraat te Enschede twee 14- jarige jongens. Een van hen, Jan P., kwam voor de achterwielen van een passerende vrachtauto. Hij was op slag dood. In Delft heeft een zekere S. in de nacht van Donderdag op Vrij dag als een wildeman met zijn auto door de straten gereden. Tenslotte kwam hij in een gracht terecht. De man kon zich in vei ligheid stellen. De officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank Gro ningen eiste zeven maanden ge vangenisstraf en drie jaar ont zegging van de rijbevoegdheid te gen de 36-jarige chauffeur A. R. uit Nieuwerkerk aan de IJsel. R. had, na twee flessen bier en ze ven borrels te hebben gedronken, met een tankwagen een wielrijd- ster aangereden. In 1955 zijn in het arrondissement Groningen meer dan 360 gevallen berecht van het onder invloed besturen van motorrijtuigen. NOORDBRABANTSE. MIJ. VAN LANDBOUW VERGADERT IN BREDA. Op 24 Januari zal de Noordbra bantse Maatschappij voor Land bouw te Breda in algemene ver gadering bijeenkomen. Tijdens deze vergadering zal ir. G. J. ter Brugge, inspecteur van de Cul tuurtechnische Dienst, een inlei ding houden, getiteld „De bijdra ge van de cultuurtechniek bij het verbeteren van de productie-om standigheden in Noord-Brabant". OOSTERHOUT GAAT FEESTEN. Onder de naam „Mento '56" zullen in Oosterhout van 8 tot 25 Juni groots opgezette muziek feesten worden gehouden ter ge legenheid van het 130-jarig be staan van de Kon. Muziekvereni ging „Harmonie" en het 75-jarig bestaan van de Kon. Zangvereni ging „Aurora". Bovendien zal als afsluiting van de 10-jarige ambts periode van de burgemeester aan deze feesten een tentoonstelling worden verbonden, die 'n weer spiegeling zal zijn van hetgeen Oosterhout in de jaren na de oor log heeft weten te bereiken. Op drie Zondagen zijn er har monie-concoursen, waarvan er een speciaal bestemd is voor de strijd in de Superieure afdeling om de Brabantse wimpel. De zangvereniging „Aurora" zal met medewerking van Het I Brabants Orkest de „Jahreszei- 1 ten" uitvoeren. Daarnaast ko men er amusementsprogramma's kermisattracties, feestelijke ver lichtingen en een openluchtspel. Het gehele complex der feest terreinen beslaat een oppervlak te van 5 ha. De meeste plaats wordt ingenomen door de ten toonstellingshallen met een mi nimum oppervlakte van 4000 m2 welke disponibel worden gesteld voor handel, industrie en land bouw. Waarschijnlijk komt er ook een belangrijke kunsttentoonstel ling, waaraan o.m. de kunste naarsvereniging „Jeroen Bosch" uit Breda zal medewerken. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" 21) „Dat komt gewoon op onze onkostenrekening en die moet Milly betalen als ze weer boven water is". Bij de gedachte aan het meisje, versomberde zijn ge zicht weer. Hij vermande zich echter. Met al dat gemijmer schoten ze nu niets op. Milly was het meeste gebaat met daden. Hij overhandigde Jaap wat geld en vroeg Robert zijn mening over hetgeen was voorgevallen. „Er is weer het een en ander gebeurd, maar we zijn eigenlijk nog niets opgeschoten. Ik zie tenminste geen kans om uit al deze feilen een logisch geheel op te bouwen, met als eindconclu sie dat is er met Milly gebeurd en daar zit ze. Zolang we dat niet kunnen is alles voor ons waar deloos. Ik heb het vanmorgen al gezegd en nu zeg ik het weer, we moeten de politie er in mengen". „Asjeblieft niet", schrok Jaap. „Als ik aan dat deurtje denk...." „Als we naar de politie gaan, houden we jou er buiten", be loofde Peter. „Daar kun je van op aan". Hij stond even stil om een nieuwe sigaret aan te steken. Bij het licht van het dansende vlam metje zag Rob, dat hij diep na dacht. „Ik geloof dat je gelijk hebt, Robert", zei hij dan lang zaam. „We moeten de politie er in mengen. Er zit niets anders op. Ik ken gelukkig een inspec teur, een jonge vent, die nogal geschikt is. Het is m'n slapie uit de dienst. Jaap onderbrak hem even. „Wat denk je er van? Zal ik mijn logementje eens op gaan zoeken?" „Doe dat", zei Peter. Als ik je nodig heb, waar kan ik je dan vinden Jaap noemde het adres en gaf toen uitgebreid aan, waar hij het ongeveer kon vinden. „Als jij mij nodig hebt, voor geld bijvoorbeeld, dan weet je me wel te vinden, hè. Kom ge rust eens langs als ik soms wat te lang niets van me laat horen". „Oké", zei Jaap en verdween met snelle passen. Peter en Robert keken hem even na. „Goeie kerel", prees Pe ter. „Hij gaat voor zijn vrienden door het vuur. We moeten als deze zaak nu eenmaal afgewerkt is, iets voor hem doen, Rob. Hij moet vast werk hebben of zo iets". Robert was het volkomen met hem eens. „We zullen nu naar het hoofdbureau gaan. Mis schien heeft die inspecteur, waar ik het net over had, dienst. Het zou wel een tref zijn, maar het is te proberen". Even later bleek, dat de be wuste inspecteur inderdaad niet aanwezig was. „Kunt u mij zijn privé-adres niet geven vroeg hij aan de dienstdoende agent. „Ik wilde hem spreken voor een strikt privé-aangelegenheid." De agent zwichtte en gaf hem op, waar de inspecteur woonde. „Een heel eind hier vandaan", stelde Robert vast. Terwijl ze terugliepen naar de plaats waar ze de jeep hadden achtergelaten, sprak hij geen woord. Robert, die goed wist dat er in deze stemming toch niet met Peter te praten viel, zweeg eveneens. „Peter is wel erg ver anderd", meende hij. „Voor an dere kennisjes zou hij zich nooit zo druk gemaakt te hebben." Hij grinnikte ineens hardop. „Ande re kennisjes Die had Peter niet eens „Wat valt er te lachen", vroeg Peter, hem zijdelings aankijkend. „Niets. Een binnenbrandje", ant woordde Rob. „Gauw blussen", was Peter's commentaar. Ze vonden de jeep, zoals ze haar achtergelaten hadden en ze stapten onmiddellijk in. Peter zette koers naar de woning van inspecteur Verberne. Het liep al tegen tienen toen ze daar aan kwamen. Ze troffen hem thuis ook en in een goed humeur, wat zoals Peter spottend opmerk te voor een politieman een zeldzaamheid is. Verberne he- groette hem met ongeveinsde hartelijkheid. Peter stelde Ro bert aan Verberne voor. „Je zult wel verwonderd zijn, dat wij zo Iaat op de avond nog bij je op bezoek komenbegon Peter. „Kom er nu eerst eens in", no digde de inspecteur hem uit. Dan kunnen jullie ook eens kennis maken met mijn vrouw. Het is overigens pas tien uur, zodat we nog een zee van tijd hebben voor een gezellig praatje". De beide mannen aanvaardden de uitnodiging met graagte. „Geen kwade vent zo op het eerste gezicht", dacht Robert. „Die Peter houdt er een stoet bekenden op na, waar je van achterover slaat". Inspecteur Verberne ging hen voor naar de achterkamer, waar ze verwelkomd werden door zijn vrouw, een kittige Franchise, in een stroom van Nederlandse en Franse woorden. Toen ze gemak kelijk in fauteuils gezeten wa ren, meende Peter dat het maar het beste was, onmiddellijk over de zaak te beginnen. Omzichtig zette hij de redenen van hun komst uiteen. „De kwestie is deze, Verberne. We hebben een zeer ernstige zaak met je te be spreken. Ik heb je adres op het hoofdbureau te pakken gekre genViel niet mee, hè, om van de Cerberussen iets los te krijgen onderbrak Verberne hem. Peter lachte zacht. „Toch lukte het vrij aardig". Hij ver telde nu zonder omhaal wat zich in de laatste weken rond Milly had afgespeeld. Hij verzweeg geen enkel feit, ook al bleek daaruit, dat hij onwettig gehan deld had. Het aanvankelijk zo glundere gezicht van inspecteur Verberne kreeg langzamerhand een ernstiger uitdrukking. Hij luisterde met grote aandacht en liet af en toe door een handge baar zijn goed- of afkeuring blij ken. Toen Peter zijn relaas beëin digd had, greep de inspecteur naar een doosje sigaren en pre senteerde. Zelf nam hij er ook een en terwijl hij er langzaam de punt afsneed, merkte hij op „Je had al eerder moeten komen, Moldering". Peter haalde ongeduldig zijn schouders op. „Stel, dat ik van morgen, nadat het telegram ge komen was, op het bureau was verschenen. Jullie zouden mij dan waarschijnlijk op de schou ders geklopt hebben met de op merking Maak je nu niet on gerust. Het komt wel in orde. Dat meisje heeft natuurlijk een goede tip gekregen en ze heeft vermoedelijk niet de tijd gehad jullie even te waarschuwen. We zullen wel eens rustig uitzoeken, wat er aan de hand is. Maak je nu niet ongerust en ga rustig naar huis. Heel langzaam zo als dat voor een onbelangrijke zaak gaat zou het politie-ap- paraat in beweging gekomen zijn. En tegen de tijd, dat jullie op volle toeren draaiden, was 't voor Milly misschien al te laat geweest. Ik (Wordt vervolgd) USMARH SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Grote partij actemappen, van echt leder, yj 88 spotkoopje Origineel Schwarzwalder Jockele klokje, met een jaar garantie, in twee kleuren 2.88 68 in bruin Onze bekende vetlederen werkschoenen, met dubbele houtgepende lederen zolen. Maten 39-46 Q)9S Lederen veters, p.p. 43c 25 m. vetdicht boterham papier, of 100 vetdichte broodzakjes, of 25 plastic broodzakjes, Koop wat U het O O handigst vindt Warme flanellen kinder ruiten, in 20 verschillende dessins, 80 cm. breed per meter 1.48 60 cm. breed per m."" Gestreept pyamaftanel, in moderne dessins, ook voor kinderpyama's 7 70 cm. breed Prima grasfinnen lakens, met brede bovenzoom 180x 220 6.28 K 28 150x220 «2 Bijpassend sloop 62 x 721.58 2 Kaarten slopenknopen, a 6 stuks, zeer practisch voor de was Tafelkoeken, de echte Zaanse, gr. bus Leverpastei, 1e soort, 200 gram groot blik, Plastic tafelkleed, met leuke moderne gestyleerde randen, 110x140 cm. Ideaal voor de ontbijttafel «g 88 Velours sweater, in een mooie zachte kwaliteit in wit, ciel, bordeaux, geel, koren, rood, groen en grijs. Maat 2 3.28 «}98 Maat 1 Gebakste!, van prima helder glas, 13 delig, een f?®® unieke aanbieding Rookfauteuilkussens, rug- en zitkussen geheel verend en overtrokken met prima meubelstof in terra, groen en mais. Per stel 2480 EISENHOWER WEER CANDIDAAT. De aanhangers van president Eisenho wer zullen zijn naam volgende week of ficiéél laten inschrijven op de lijst van eventuele candidaten voor het presi dentschap van de republkeinse partij in New Hampshire. Op 13 Maart zullfen op een speciale vergadering van de re publikeinse partij in New Hmapshire de candidaten van dit district voor de ko mende presidentsverkiezingen worden aangewezen. President Eisenhower zal de republikeinse partij in New Hamps hire meedelen, dat hij geen enkel be zwaar heeft tegen de inschrijving van zijn naam. Dat kan alleen een boerenorganisatie was onze conclusie, toen we Donder dagavond een kijkje namen in de eivolle Gildenbond, waar de boeren ten boerin nen, jong en oud, al 's tnorgens begon nen waren aan hun boerengezinsdag 1956. Natuurlijk was er 's morgens een H. Mis aan voorafgegaan, nu niet door de Zeereerw. Adviseur Pastoor v. d. 'Spij ker opgedragen, daar juist dezelfde dag de plechtige uitvaart en begrafenis van de Hoogeerw. Heer A. J. v. d. 'Brekel zou plaats hebben, welke plechtigheid door pastoor v. d. Spijker verricht werd. Direct na de H. Mis ving de grote bond. Ruim 90% der ledten was aanwezig jaarvergadering aan van de Boeren- toen de pretentielijst werd afgelezen. Dat kan alleen bij de boeren, die voor htm sterke organisatie opkomen en vechten en daardoor ook iets weten te berei ken. i 't Was dan ook voor voorzitter A. in 't Groen een prettige taak deze ver gadering te leiden, die zich daartenbo- ven ook gemakkelijk leiden liet, zonder obstructie of afbrekend debat. Met de Christelijke groet, een welkom en een „Zalig Nieuwjaar" aan leden en gezin nen was de ouverture gespeeld. Niemand had op- of aanmerking op de voorgelezen notulen door secretaris C. van Rooy. Het jaarverslag ging al even vlot onder de hamer door. De le den J. Huijbrechts en Jos Rcxmbouts wer den aangewezen om ten huize van de penningmeester boeken en bescheiden te controleren en op een volgende verga dering, verslag uit te brengen. De aftredende bestuursledten C. Nou- wens en P. Sprangers werden zonder tegencandidaten met algemene stemmen in hun bestuursfunctie herkozen. Even moest er verademd worden en het werd een zeer gewild intermezzo toten de le den van de Boerinnenbond koffie en gebak kwamen offreren en er bovendien nog een rokertje bij aanboden. Na deze aangename pauze trad Ir. Everts, assistent van de Rijkslandbouw- consulent als spreker op, over het on derwerp Welvaartsplan in Noord-Bra bant. Spreker behandelde hierbij de pro- blemten van de Brabantse boer van nu en in de toekomst. Hij belichtte d&arbij, dat o.m. de ruilverkaveling met in ver band daarmede de watervoorziening en betere wegen een zegen voor een groot deel der provincie zou zijn, nu deze ook in het Deltaplan betrokken wordt. Hij betreurt het dat nog steeds een gedeelte der jonge boeren zijn emplooi moet zoe ken in de industrie in de steden en metent dat ruilverkaveling en grondver betering zeker kunnen bijdragen om hier tegen iets te doen. Als de voorzitter zijn dank uitgebracht heeft aan de spreker, gaat de vergade ring verder zijn aandacht aan het onder werp ruilverkaveling wijden, met de vraag of hierin/ ook voor de afdeling voordelen zijn te behalen. De heren v. Kuijk, A. de Kort en W. de Jong be schikten hieromtrent gaarne over meer gegevens, speciaal ook wat de kosten betreft, waarop de voorzitter het voor stel deed, deze zaak in onderzoek te ne men en daarna op een volgende leden vergadering opnieuw ter tafel te bren gen. Waar de meeste leden nogal eens ten huize van de secretaris-penningmeester komen, verzocht de voorzitter de con tributie van de bond bij deze aan huis af te werken. Als tweede spreker trad de heer van Geffen van de Vee-centrale uit Boxtel op. Hij zette de werkwijze van deze cen trale uitvoerig uiteen, speciaal wat de export betreft. Nog steeds zijn niet allen lid van deze centrale; hij noemt het lid maatschap van zeer groot belang ook, vooral, omdat dit 'n eigen organisatie is en door een groter ledental meer zeg gingschap in het Landbouwschap ver kregen wordt. Enkele leden hebben bezwaar tegen de hoge transportkosten van de boerde rij naar de slachtplaats. Ook deze kwes tie zal volgens spreker nader bekeken worden en getracht een betere regeling te treffen. 't Was ruim half twee eer deze mor genvergadering na nog, een verloting ge houden te hebben ten bate van de Boe- rinnenband en de R.K.J.B., gesloten werd. Om zes uur stroomde de grote zaal opnieuw vol en zeer begrijpelijk was nu de jonge generatie nog drukker opge komen, want de avondvergadering zou een feestverga,dering zijn. En ze is dat ook voor de volle honderd procent ge worden. Er was stemming van de ope ning tot het veel te vroege slot. 't Was e'en feest van één grote boeren familie, die zich als inzet de keurige koffietafel alle eer aandeed. Worstenbrood met koffie laat zich bij zo'n gelegenheid nog best smaken. Doch er was meer. De sportgroep van de Jonge Boeren presen teerde sport in vele variaties; het jonge dameskoor van de Boerinnenbond zong onder leiding van de heer Joop v. d. Linden verschillende leuke liederen; de heer v. Iersel, geen onbekende bij de boeren, trad geassisteerd door de heer van der Linden als koddige humorist op ên wist de stemming in de zaal tot on bedaarlijk lachen op te voeren, 't Was een succesvolle Boerengezinsdag! EEN DAMES K.J.M.V.-AVOND. Lezing door de heer Van Beiers. Folklore. Plaatselijke gebruiken Geschiedenis van Kaatsheuvel. Na 'n kort openingswoordje door de voorzitster, waarin o.a. de programma wijziging besproken werd begon de heer van Beers met z'n interessante en uiterst leerzame lezing. Zijn eerste punt was de folklore van Kaatsheuvel. Hij verklaarde ons allerlei folkloristische gebruiken, zoals Vasten avond, Driekoningen, gebruiken bij over lijden en trouwten. Ook legde hij enkele spreekwoorden uit, die door de jaren heen gegroeid zijn en voor ons dikwijls een andere betekenis hebben als dat ze door onze voorouders bedoeld werden. De heer van Beers liet enkele voor werpen zien uit zijn interessante verza meling, o.a. voorwerpen uit het stenen en het ijzeren tijdperk, die hij in de buurt van Kaatsheuvel en Loon op zand opgegraven had. Na een korte pauze begon hij met de geschiedenis van Kaatsheuvel. Hij be sprak het ontstaan van de naam Kaats heuvel, die oorspronkelijk Ketshoeve was genoemd, naar een zekere heer Kets, die op een voorname hoeve geleefd 'heeft. 'Ook besprak de heer van Beers de overplaatsing Van het raadhuis in Loon- op-Zand naar Kaatsheuvel, wat in die tijd vele relletjes heeft veroorzaakt. Tot slot liet de heer van Beers de vergadering de plattegrond van Kaatsheuvel zien, zoals die oorspronkelijk geweest is. Na een hartelijk woordje van dank door de voorzitster, werd weer een van onze goed' geslaagde KJMV-avonden gesloten. j ia door: PIKE NORTON WILL'S

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 6