Belangrijk Uitbreidingsplan Baardwijk. WASPIK IN 1955 EN 1956. 56 Bo WERKELOOS SiSïï'ds.ï; s,5fr,"'CapeUe tUd «-*«. DE DRIE ANKERS N D B, N. SS. trïT" IN De Kerkvaartse haven gaat uitgebaggerd worden H uwvakarbeiders in Sprang-Capelle DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 JANUARI 1956 2 RAAD VAN WAALWIJK NAM BELANGRIJKE BESLUITEN. P. vd. Am tegen wijziging Politieverordening. u Gemeenteraad Waspik Muziekonderwijs voor de Waspikse jeugd NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER. kSter!nCh VertrOUWen FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door: PIKE NORTON WILL'S 26). Plotseling bleef Peter staan. „Gerhard Verduynen", riep hij uit. „We moeten Verduynen nog hebben." „Waar heb ik mijn her sens?" riep de inspecteur uit, terwijl hij in komische wanhoop naar zijn hoofd greep. „Ik ver geet een der belangrijkste getui gen aan te houden en te onder vragen. Vooruit, we gaan onmid dellijk naar hem toe. Jij weet hem toch te wonen?" Peter be vestigde dit en de beide mannen haastten zich op weg. Op de gang botsten zij bijna tegen een agent op. „Inspecteur Verberne?" vroeg de agent salu erend. „Ja?" vroeg Verberne, ge ërgerd door dit oponthoud. „U wordt verzocht onmiddellijk bij hoofdinspecteur Willems te ko men voor een zeer dringende aangelegenheid. „Drommels" viel Peter ongegeneerd uit, „nu dat weer!" „Ik zal proberen zo spoe dig mogelijk terug te zijn, wacht maar even. Op een drafje rende hij weg. Nijdig keek Peter hem na. „Al weer wachten, al weer tijdverlies", gromde hij. Ineens bleef hij staan bij een invallende gedachte. Waarom zou hij niet vast gaan? Of hij nu alleen ging of met Verberne, dat maakte toch niet veel uit. Zonder verder de mogelijke consequenties van zijn daad te overwegen, begaf hij zich op weg. Resoluut liep hij terug naar de uitgang en waarschuwde de portier dat hij weg ging en zo snel mogelijk terug zou komen. Hij stapte in zijn jeep en reed naar de woning van Verduynen. Even voorbij het huis stopte hij langs het trottoir. Dan nam hij het huis eens op, waarin Gerhard volgens de inlichtingen van Jaap zou wonen. Het zag er verveloos en verwaarloosd uit. Hij besloot maar aan te hellen en te vragen of de man thuis was. Een vast omlijnd plan had hij nog niet. Een vrouw van middelbare leef tijd deed hem open. „Is Gerhard Verduynen thuis?" „Wie bent u en waarvoor komt u?" was de wedervraag. Peter noemde zijn naam en gaf als reden voor zijn bezoek op: Perpagos. Hij moest wachten, maar het duurde niet lang of de vrouw kwam terug en nodigde hem met een handge baar uit boven te komen. Hij be klom een smerige trap en daar na nog een. „Hoog en droog", mompelde hij. „Maar het laatste zal nog moeten blijken". De vrouw, die hem de tweede trap was voorgegaan, wachtte hem hoven op en wees hem nog steeds zwijgend een deur. Peter klopte aan. „Binnen", riep een mannenstem. Peter stapte het vertrek binnen. Een betrekkelijk nog jonge man zat in een leun stoel te lezen. Bij zijn binnen komst keek hij op en bekeek Pe ter argwanend. Hij was vrij net jes gekleed en goed geschoren. Hij zou knap genoemd mogen worden als zijn ogen niet zo diep in hun kassen gelegen zouden hebben en er om de ietwat weke mond niet zo'n synische trek lag. Verduynen stond op en kwam in een arrogante houding voor hem staan. „Wat heeft Perpagos te vertellen?" Nonchalant stak Peter zijn hand in zijn zak en haalde er een pakje sigaretten uit. „Roken?" vroeg hij. Verduynen deed een stap naar voren. „Ik vroeg je, wat Perpagos voor een boodschap heeft", snauwde hij. „Schiet een beetje op. Ik heb nu al genoeg van je gezicht". „O ja", vroeg Peter, zelf een sigaret opstekend. „Dat is vreemd. De meeste mensen vinden me sympathiek". „Ver draaid, kerel, drijf me niet tot het uiterste. Ik zeg je nu voor de laatste maal: Wat heb je voor een boodschap „Eigenlijk ken ik Perpagos niet eens zo best", zei Peter langzaam en als in ge dachten verzonken. „Ik geloof, dat ik zelfs voor een geheel an dere zaak kom". Woest keek Verduynen hem aan. Iets in Peter's houding weerhield hem er echter van om de onwelkome bezoeker eenvou dig de deur uit te smijten. „Ik ken je niet", zei hij ruw. „En stel er bovendien geen prijs op met je kennis te maken. Ver dwijn als je niets bijzonders weet". „Ik weet wel iets bijzonders, al vermoed jij niet waar dat over gaat. Moet u eens luisteren, mijnheer Verduynen, ik ken een mooi verhaaltje over een jon getje dat ze hier in Amsterdam „De Sjieke" noemen. Dat jon getje heeft vele slechte dingen gedaan. Diefstal, spelen, handel in verdovende middelen, van de universiteit weggejaagdhm, niet zo erg fraai is het wel en hij voegde er op berispende toon aan toe „En dat voor iemand, die uit een goede familie komt en pas negen en twintig jaar oud is. Ken jij dat ventje vroeg hij opeens op een geheel andere toon. Gerhard Verduynen was lang zamerhand purper geworden van ingehouden woede. „Maak je niet kwaad, jongen", ging Peter op honingzoete toon verder. „Dat is niet gezond. Ik heb eens een tan te gehad, die zich ook wel eens zo kwaad maakte. Ze is er op een keer in geblLaat dat, Verduynen voegde hij er op eens op vlijmscherpe toon aan toe. „Laat dat maar zitten. Ik heb hier ook iets in mijn zak en "-ermoed dat ik daar nog altijd ®®n aasje vlugger mee ben als jij Hij keek de man scherp aan en deze trok onwillig zijn hand weg van zijn achterzak. (Wordt vervolgd) et grootste gedeelte van de tijd, die de raad vasn Waalwijk besteedde aan zijn openbare vergadering die j.l. Donderdag gehouden werd, werd ingenomen door de nieuwjaarsrede van burgemeester Tetijssen; een dege lijke, wel gedocumenteerde rede, waarvan wij in ons vorig nummer al een gedeelte kdnden plaatsen, en waarvan U het tweede gedeelte elders in dit blad aantreit, een rede die overduidelijk aantoont, hoe het college van B. en W. in alle opzichten konstruktief wil werken aart de uitbouw van de welvarende gemeente die Waalwijk momenteel is, een rede, die wij van harte ter lezing aanbevelen aan al degenen die belangstelling heb ben voor het wel en het wee van Waalwijk, en dat heeft toch iedere Waalwij'ker. Voor de rest werkte de raad zich tamelijk vlot door de agendapunten heen; er waren geen grote meningsverschillen, of hfet moest zijn ten aan zien van het punt tot wijziging v an de politieverordening, in verband met plannen van de Vereniging voor Sexuele Hervorming, tegen welke wij ziging de leden van de P.v.d.A,- fraktie zich verzetten. Beginsel niet in garderobe achierlaien aldus de voorzitter, die er diametraal te genover staan, dan heeft die opvatting hetzelfde respect. Dit onderwerp, besloot hij, is zo kies, dat ik er geen behoefte aan heb er ver der over in diskussie te treden. Ik vlei me niet met de gedachte, dat ik de heer van Leeven tot andere opvattingen zou kunnen brengen, zo min als hij natuurlijk dacht met zijn betoog ons college te kunnen beïnvloeden. Nadat de voorzitter de heer van den Hoven op enkele punten had geïnfor meerd, dankte de heer van Leeven hem en verklaarde graag aan het verzoek te willen voldoen, hierover niet nader in diskussie te treden. Dan werd het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. De heren van 'Leev'en en Kemperman wilden ech ter geacht worden te hebben tegenge stemd. 1 a de nieuwjaarsrede van de burge meester, door de raadsleden met applaus gewaardeerd, sprak de heer Meijs na mens de raad na dit gesproken boek, zoals hij zei, over 1955 en 1956, waarin we alle optimisme hebben gehoord, dat voortspruit uit de onbekrompenheid van B. en W., en ik kan U verzekeren, dat U een raad naast U hebt, die hetzelfde doel nastreeft. De heer Meijs dankte voor de wen sen en wenste wederkerig B. 'en W. en allen die met het college samenwerkten, maar in het bijzonder de Burgemeester en zijn gezin een voorspoedig nieuw jaar. Na een korte pauze, werd de verga dering, waarbij de heer Eibers, zoals hij bericht had, niet aanwezig kon zijn, hervat. Notulen werden vastgesteld en Ingekomen Stukken voor kennisgeving aangenomlen. De heren Meijs en Kemperman werd opgedragen de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid de heer Derck- sen te onderzoeken; de heer Kemperman kon meedelen, dat alles in orde was be vonden. Dan was aan de orde het voorstel tot wijziging van. de Politieverordening, welke wijziging we in een van onze vo rige nummers aan de hand van het pre advies hebben toegelicht dit geldt voor alle agendapunten De heer van Leeven keerde zich te gen dit voorstel; het was niet demokra- tisch meende hij, een minderheid de wil van de meerderheid op te leggen .Mocht het voorstel worden aangenomen, dan wenste hij geacht te worden te hebben tegengestemd, besloot hij zijn uitgebreid betoog. De heer Meijs merkte op, dat men de meerderheid niet mocht opofferen aan de minderheid en niet in gevaar mocht brengfen omwille van die minderheid. Hij kon zich niet voorstellen, dat er hier een behoefte bestond aan hetgeen de heer v. Leven voorstond. Ik ben zeer blij met dit voorstel, Zei hij. De heer van den Hoven vroeg een toelichting, op enkele punten van de con ceptverordening. breidingsplan aan de orde gesteld moe ten worden, en dan pas zou men dit voorstel ter tafel hebben moeten bren gen. Maar B. en W. hebben gemeend, gelet op de ervaring, nu reeds met dit voorstel te moeten komen, om daarmee deze kredieten op gang te brengen. In de volgende vergadering zou het uit breidingsplan Baardwijk ten voeten uit aan de orde worden gesteld. Het plan was een weinig tegengehou den door de beschouwingen die diverse instanties er officieus aan hadden moe ten wijden. Dit plan omvatte, zoals de voorzitter meedeelde, ongeveer 400 woningen. De toekenning van de thans gevraagde kre dieten sloot niet uit, dat er nu geen wij zigingen meer konden worden aange bracht in de planen. De voorzitter sprak ook nog over plannen die het gemeentebestuur in zijn achterhoofd1 zou hebben met betrekking tot het bouwen van een aantal wonin gen in de vrije sektor door bouwmaat schappijen. Deze plannen maakten het ook nodig, nu reeds dit voorstel ter ta fel te brengen. De heer van den Hoven antwoordde hij, dat er nog een uitvoerig rapport zou komen. De vergoeding voor het B.L.O. werd vervolgens vastgesteld; men besloot me dewerking te verlenen aan de tot stand- koming van een tweede R.K. Jongens school in de Sint Antoniusparochie en de volgende punten hadden nagenoeg alle betrekking op grondaan-en verkoop, en ze Werden allen zonder meer door de raad bevorderd tot hamerpunten. GEMEENTEBEGROTING. In een wel bijzonder snel tempo heeft de raad van de gemeente Waspik de agenda van de openbare vergadering, die Vrijdagavond gehouden werd afgehandeld. Daar waren een ll-tal voorstellen van B. en. W. en aan het begin van de vergadering sprak burgemeester Couwenberg 'zijn Nieuwjaarsrede uit, die wij elders in dit blad voor onze lezers afdrukken. an boden B. en W. de raad de ge meente- en 'bedrijfsbegrotingen en de be groting gemeentelijke instelling maat schappelijke zorg aan. In de kommissie werden benoemd: de heer Duyvelaar (met 10 stemmen, 2 wa ren er voor de heer Meijs en één voor de heer Kemperman), de heer van den Hoven met 9 stemmen (de heren Mom bers, Meijs, Duyvelaar en van Seters kregen er ieder één) en de heer Meijs met 10 stemmen (de heren van Os, van Leeven en de Kort kregen ieder stem). De overige punten (grondverkoop, wijziging algemeen ambtenarenreglement en arbeidsovereenkomst en begrotings wijzigingen) leverden ook geen enkele moeilijkheid op. Zodat de voorzitter de vergadering kon sluiten op de manier, die gebruikelijk is. BEGINSEL PRIMAIR, urgemeester en Wethouders, ant woordde de voorzitter, hebben U dit voorstel vanzelfsprekend niet zonder re den gedaan. Wij hebben gemeend als college ver plicht te zijn, een voorstel in deze geest te -moeten doen, omdat elk bestuursor gaan, en evenzeer geldt dit voor de raad als voor het college, zich altijd! primair en in grote lijnen zal hebben te laten leiden door een beginsel, en daar waar het levensvragen raakt èn kardinale za ken betreft, kan men deze niet losmaken van het beginsel. Ik zou het zo willen stellen, aldus de burgemeester en dit geldt niet alleen voor elk der leden van het college, maar evenzeer voor elk der raadsleden wanneer men de verga derzaal betreedt, moet men het beginsel niet in de garderobe achterlaten. Hier gaat het niet zo zc-r om een opvatting van een minderheid of meer derheid, dat ziet op verhoudingen die numeriek Zijn, het gaat hier veel meer om verhoudingen dié liggen in bet vlak van de geestelijke instelling. Met betrek king tot dit voorstel hebben wij ons la ten leidien door de opvatting» dat wij als igemeentebestuur Gods natuur volko men hebben te eerbiedigen; dat beginsel moet ook richtsnoer zijn, wanneer we zaken als deze ïn de belangstelling trek ken. Er kunnen andere opvattingen zijn, wij echter dienen een duide(ijk beeld te geven vasn hetgeen wij voorstaan. Bij dit voorstel laat het college zich uitsluitend leiden door de gedachte dat Gods natuur onze eerbied verdient. Als anderen opvattingen verkondigen, HET DIERENASYL. "et voorstel afwijzend te beschikken op een verzoek van de afdeling Waal wijk van de Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren, deed de heer Brouwer opmerken, dat er blijkbaar een misverstand was ontstaan bij B. en W. ten aanzien van de strekking van het verzoek. De bedoeling van het verzoek was, om het gemeentebestuur medewerking te vragten bij de tot standkoming van een dierenasyl, en niet, zoals B. en W. het hadden opgevat, de gemeente te vragen een dierenasyl te bouwen. Hij -hoopte,dat er alsnog een deputa tie van de vereniging kontakt op mocht nemen met B. en W. ter bespreking van verdere plannen, 'en dat er sukses zou worden bereikt. De heer van den Hoven viel de heer Brouwer bij, bet schrijven stelde im mers voor een commissie te benoemen uit dé raad en uit de vereniging, en nies uit konkludeerde de heer van den Hoven, dat de vereniging door middel van een sam'enspreking tot een oplos sing wilde komen. Het gemeentebestuur, antwoordde de voorzitter, beeft het verzoek inderdaad zo opgenomen, dat er gevraagd werd of de gemeente een dierenasyl tot stand wilde brengen. Maar dit ligt niet op de weg van de gemeente. We gaan dan een terrein betreden, waarop we, als we konsekwent willen blijven, wel tiental len andere dingen ter band moeten ne men. Hij zou, zonder zich de profeten mantel te willen omhangen, durven be weren, dat een dergelijk besluit geen kans zou hebben op goedkeuring door Ged. Stat'en. De gemeente kan wel subsidiërend op treden en B. en W. zouden graag nog eens met het bestuur spreken. UITBREIDINGSPLAN BAARDWIJK. adat de raad vlot een krediet 'had gevoteerd voor de totstandbrenging van een doorbraak aan het Hoekeinde, kwa-m liet voorstel ter sprake tot stratenaan leg in Baardwijk. De heer Pullens, de eerste spreker, verheugde het, dat het plan Baardwijk eindelijk op tafel lag. Hij dankte B. ën W. voor hun voortvarendheid, het had wel erg lang geduurd voor het zover was, maar dat zou wel buiten de schuld liggen van het college; ook dankte hij de hoofden van dienst en de ambtenaren. Graag had hij aan dit plan een infor mele vergadering willen zien vooraf gaan, nu kon hij niet beoordelen welke bebouwing men hier zou toepassen. De heer van d'en Horven gaf uiting aan zijn bezorgdheid,k dat de grondkosten te hoog zouden worden in vergelijking met het aantal straten. - B. en W. antwoordde de voorzitter, hebben dit Voorstel ietwat voortijdig ge daan; normaal had hier het ontwerp uit- In die raadsvergadering die Vrijdag avond gehouden werd» Liet burgemeester Couwenberg aan de afhandeling van de agenda zijn gebruikelijke nieuwjaarsrede voorafgaan, waarvan we hier een kort resumee -geveen. Burg. Couwenberg gaf een beschou wing van hetgeen het voorhije jaar op bestuurlijk terrein en op -maatschappelijk gebied voor Waspik gebracht heeft, en wierp een blik in het aangevangen jaar met een voorzichtige profetie t.a.v. al datgene wat het -gemeentebestuur in het gemeenschapsbelang zou dienen tot stand te brengen. Loop der bevolking. De bevolkingsadministratie resulteert ingekomen 99 personen; 84 kinderen ge boren; vertrokken 175 en overleden 38 personen. Eén teruggang van inwoners die in eerste instantie moet worden toegeschre ven aan de opheffing van het pension voor ouden van dagen i.v.m. het vertrek der eerw. zusters. Burg. Couwenberg dankte 'de eerw. zusters J.M.J., mede na mens de raad als hoogste bestuurscollege der gemeente, voor het zegenrijke werk dat zij op sociaal-charitatief en onder wijsgebied in het -belang van de ge meente hebben verricht. Hij betreurde het vertrek der haast niet te vervangen zusters en hoopte nochtans dat in de, toekomst in Waspik een tehuis voor be jaarden zal worden gevestigd. In 1955 werden 30 huwelijken geslo ten. Op 1 Jan. 1956 bedroeg het inwo-: nersaantal 3540. Na een bestaan van ongeveer 1 jaar werd' de met Sprang-Capelle gesloten gemeenschappelijke regeling voor het bouw- en woningtoezicht en technische dienst ontbonden. Er werd een eigen Technische Dienst geformeerd en rni.i.v. 16 okt. j.l. trad de -heer Th. v. d. Hoven als hoofd van dienst in functie. Bouwactiviteit. In 1955 werden in totaal 37 bouwver gunningen verleend met een totaal aan geraamde bouwkosten van f 231.410. Een belangrijk punt der gemeentelijke zorg vormt nqg steeds de huisvesting der bevolking. Op 1 jam. 1956 stonden er 104 woningzoekenden ingeschreven. Bovendien worden er nog 5 onbewoon baar verklaarde woningen bewoond, ter wijl er nog minstens 60 woningen voor onbewoonbaar verklaring in aanmerkina komen. In 1955 werden in de particuliere sec tor 2 nieuwe wonipgen gebouwd, terwijl er momenteel 3 'in aanbouw zijn en voor j 1 nog een premieaanvrage in behande- ling is. De 'bouw van 6 woningwetwoningen zal dank zij cfe bemoeiingen Van het hoofd van onze technische dienst nog gerealiseerd worden. Voor 1956 staan verder uit het toegewezen contingent noig 5 woningen ter beschikking, waar voor de bouwplannen reeds in ver ge vorderd stadium zijn (een ervan als concierge-woning bij het gymnastiek lokaal). I Sport en recreatie. Het gymnastieklokaal zal over enkele weken in gebruik kunnen worden ge nomen. Naast de scholen, waarvoor dit gebouw in eerste instantie gebouwd werd, zullen ook particuliere verenigin gen van deze ruünte gebruik kunnen ma-> ken. j Met betrekking tot het sport- en re-. creatie-centrum moet het plan tot her ziening van het uitbreidingsplan, waar in dit object zal zijn verwerkt, eerst worden afgewerkt. Burg. 'Couwenberg hoopt evenwel binnen afzienbare tijd het herziene uitbreidingsplan ter vaststelling aan de raad voor te leggen. Burgemeester Couwenberg dankte ver volgens de leden va-n de Vrijwillige Brandweer voor hun activiteit en paraat heid. Hij noemde bet een korps waarop de gemeente trots is. Voorna'amste besluiten. Tot de voornaamste 'besluiten, die in 1955 door de Raad werdJen genomen, mog-en worden gerekend de voorbereiding tot herziening van het uitbreidingsplan; de beschikbaarstelling; van een creidiet van f 150.000 t.b.v. de reconstructie van de straatverlichting. Na goedkeuring van dit besluit, wordt onverwijld met de ver kaveling begonnen; de opheffing van de Vleeskeurings kring Raamsdonk e.o. en toetreding tot de Vleeskeuringskring Waalwijk e.o. Toekomstige Kapitaalswerken. Ten aanzien -van het werkprogramma 1956, meende de burgemeester kort en vooral voorzichtig te moeten zijn. Door de laatste Ministeriële voorschriften m. b. t. de financiën der gemeenten, wordt de uitvoering van -bepaalde zelfs zeer urgente kapitaalswerken dermate af geremd,, dat het moeilijk, zo niet onmo gelijk is, voorspellingen te doen over de al of niet verwezenlijking van deze werken. Ondanks deze afremming willen bur gemeester en wethouders trachten in de loop van dit jaar aan de Raad voorstel len te kunnen doen voor de aanleg van een sport- en recreatie centrum; de aanleg van een riolering, hetzij in DAWC uitvoering, hetzij in eigen be heer; de aanleg van trottoirs in de kom van het do'rp. Het laten maken van teen plan is in voorbereiding; <le aansluiting en aanleg van een jgias- streekyoorziening. In een der eerst ko- mende vergaderingen van de Raad ho pen burgemeester en wethouders daartoe een voorstel te doen. de interne verbouwing van het ge meentehuis, die zowel in verband met de toenemende administratieve arbeid, als met andere omstandigheden dringend m>- dig is. Tenslotte -brengt Burgemeester Cou wenberg dank aan de ambtenaren ter secretarie en ander gemeentepersoneel voor hun ijver en plichtsbetrachting t.b.v. onze gemeenschap; ook de -Rijkspolitie wilde hij gaarne in zijn dank betrekken voor de prettige en goede sa-menwerking, evenals „de 'Pers". Tenslotte, aldus de burgemeester, mag ik niet nalaten met voldoening te gewa gen van de goede verstandhouding en samenwerking in 1955 tussen de raad, mij -en het dagelijks bestuur. Hij sprak het vertrouwen uit, dat dit ook in 1956 bestendigd zou blijven. Op de notulen -van de vorige vergade ring had de heer Kamp, een- kleine op merking i.v.m. de uitslag van eten stem ming. De onjuistheid was echter !van geen invloed op de uitslag- van de stem ming. De raadsleden namen vervolgens de ingekomen stukken voor kennisgeving: aan en stelden na-dien de gemeentebegro ting 1956 vast. Met betrekking tot deze begroting betoogde de voorzitter dat het gemeentebestuur een zo groot -mogelijke bezuiniging betrachten zal -en dat alleen die kapitaalsuitgavën zullen worden gedaan, waarvan de ge volgen urgent zijn -voor het belang van de hele Waspikse gemeenschap. Goedgekeurd werden achtereenvolgens de begroting 1956 van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg en de rekening 1954 van deze zelfde in stelling. In verband met de in 1956 uit te voe ren kapitaalswerken: 1) het uitbaggeren van de Kerkvaartse haven, 2) de ver bouw van het gemeentehuis en 3) de bouw van een werkplaats voor gemeen tewerken, welk gebouw tevens een in- structielaka-al voor dë plaatselijke B.-B. wordt zal voor 1956 een bedrag van 250.000 -aan kasgeld moeten worden opgenomen. De raad ging imet dit voorstel accoord. Restauratie uurwerk St. Theresiakerk. In ons vorige nummer spraken wij reeds uitvoerig over het prae-advies van en W. in verband' met de bijdrage in de restauratie van de toren en het uur werk van de St. Theresiakerk. Tot een bedrag van ca. f 750.- zal hierin door de gemeente worden geparticipieerd Het voorstel tot verlening van een bijdrage in de kosten van muziekonder wijs, voor welk voorstel wij U weer verwijzen naar ons vorige nummer, werd eveneens aangenomen. De -heer van den Broek vroeg zich af of het niet geschik ter zou Zijn de voorwaarde te steilten 6611 >aar les genomen moet hebben. De ondervinding immers had hem geleerd, dat het enthousiasme J de leu9d 'ffauw geluwd kan zijn. -De voorzitter meende, dat men in dit op- De I.Z.A.-regeling zal een eerste wij- ziging ondergaan, dë Kindertoelagever ordening een derde, de Legesverordening een vierde. Uitbaggering Kerkvaartse Haven. De raad stelde verzvolgens een cre- diet beschikbaar van f 85.000 voor het uitbaggeren van de Kerkvaartse haven. In het belang van de gemeente een schoon besluit. De heer Akkerman was een beetje bevreesd voor het feit, diat straks dë modder op de pas ingezaaide gronden gegooid zou worden, waardoor bepaalde personen schade zouden lijdien. De voorzitter verzekerde hem echter, dia-t 'hij daarvoor geen angst behoefde te heb ben, omdat het toch nog- iwel evën zou duren, voordat men met het werk zou beginnen. 'Daar was verder een voorstel tot huur c.q. beschikbaarstelling van een gedeelte van het voormalig stationsge bouw ten bëhoeve van d-e bijzondere la gere jongensschool. Het voorstel werd zonder meer aangenomen. De heren -W. H. 'Smits, Fr. van Beur den, A. F. Maas, J. Dubbelman en C. van Iersel werden herbenoemd als leden van- de commissie tot wering van school verzuim. Rondvralag, I P0 heer Akkermans maakte hiervan gebruik fen wees de voorzitter op een j bepaald geval van schoolverzuim, een geval, waarop, zoals de voorzitter zei, bijzonder gelet wordt, j De heer van den iBroek wees op de achteruitgang van het inwonertal van de gemeente en was van mening, dat niet j alleen het vertrek van de -Eerw. Zusters maar vooral de grote woningnood hier- aan debet was. Hij twijfelt echter niet i aan de activiteit van het college van B. j en' W. in dit verband. Hij, Sprak verder de hoop uit dat dë plannen, die in de gemeente 'bestaan en waarvan de voor zitter in zijn nieuwjaarsrede gewag maakte, niet allen papieren plannen zul len blijvten. -In dit verband wees hij spe ciaal op de voorzieningen die getroffen dienen te worden met betrekking tot een sportpark. Hij dankte vervolgens de voorzitter voor de beste wensen tot de raadsleden gericht en wenste de burgemeester 'en de zijnen hetzelfde. 3 ges/ot"3 WCrd °penbare vergadering een overzicht frf van heft™™!*°7 "^aarsrede, waarin hij Maar daar bleef het niet Taatdoor 1955 werd gekenmerkt, nijpend probleem, die woninnnrwi een vo?r gemeente wel zeer burgemeester zei. 254 Wornino,,,, u, 9emeente-vijand no. 1 zoals dë aannemers in de gemeente nan fn 21)n 'er nog en diat terwijl de vens uit een door hem ingestelde °enq^te hLtd" Met de »e9e' de Minister van Wederonbouw c nVmt burgemeester zich tot Wmen bUiven 'vTIhl'-J... deT«eliike toestawk» moge»,» zij,, en blijven voortbestaan. Na de raad en alle inwoners alle goeds toegewenst te hebben voor -het nieuwe 'aar, begon de burgemeester met het OV0r21c;ht van de loop der bevolking. 1955 was het aantal in woners 6117. Door geboorte werd dit aantal vermeerderd met 142 en door vestiging in de gemeente met 133 Door overlijden Verminderde dit aan tal met 45 en door vertrek met -195. Het aantal inwoners vermeerderde dus met '35 en -bedroeg op 1 januari -1956 in totaal 6152. Het aantal -voltrokken huwelijken be droeg 50. Welbesteed jaar. Zonder overdrijving mogen -we zeggen te kunnen terugzien op eën welbesteed jaar wat de gemeentelijke huishouding, betreft, aldus de burgemeester, die een opsomming' gaf van de voornaamste ge beurtenissen en uitgevoerde werken. En hij noemde de dn gebruikname Van het verbouwde en zeer uitgebreide gemeente huis; de uitbreiding van de begraafplaats te Sprang; het principe-besluit tot riole ring der gemeente en tot stichting; van een zuiveringsinstallatie, de verbouwing van de openbare lagere school te Capel- le en de schitterënd-e straatverlichting in het grootste gedeelte van Sprang. In de Schrevelsraat werd! een trottoir aangelegd, terwijl de Loonsestraat werd voorzien van nieuwe bestrating en trot toirs. De bouw van woningen door de Zuid- Nederla-ndse 'Bouw- en Handelscombina- tie werd zo goed' als voltooid. In Sprang werd de Burgemeester Meijerstraat aangelegd. Er werden plantsoentjes aangelegd langs de 'Nieuwevaa-rt, terwijl een be langrijke verkeersverbetering werd be reikt door aanleg van een plantsoen en een zijstraat op de hoek van der Duin straatDick Flem-mingstraat. Op dit ogen-blik zijn ide volgende wer ken in uitvoering aanleg van bestrating langs de zand- kant van dë Nieuweva-art; anleg en verbetering Wittedijk; aanleg; rijwielpaden in de Heistraat en Raadhuisstraat; aanleg van een plantsoen en gereed maken van het Vrijhoeve-plein; aanleg van een plantsoen en gereed maken; van het Molen-plein. Tenslotte komt spoedig tot uitvoering de bouw Van 2 aula's opi de begraaf plaatsen te iSprang en te Capelle. Na de gemeente-secretaris, gemeente- architect en het gezamenlijk personeel der gemeente te hebben gedankt, sprak de burgemeester over gemeente-vijand: nr. 1, n.l. de woningnood. EEN NIJPEND PROBLEEM, Er staan momenteel nog 254 woning zoekenden ingeschreven. 'Ondanks het spaarzaam toegewezen bouwvolume- van

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2