MJUWYR I UIT DE PROVINCIE E HANDHAVING DER ZONDAGSRUST 0. D. BOEIENDE VOORDRACHT over Bosch en Breugel Gemeenteraad Sprang-Capelle besluit: Vergadering Brabantse Jonge Boeren in Tilburg 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 JANUARI 1956 D E JUISTE WEG JUISTE B BIL! Brillenspecialist VAN MAAREN BUS MET JONGE MIJNWER KERS BOTSTE MET VRACHTAUTO. 25 woningen per jaar, wordt het aantal woningzoekenden niet verminderd, doch neemt nog toe. Het is U bekend, aldus de burgemees ter, dat bij de behandeling van de be groting voor 1956 door B. en Wis toe gezegd om door het stimuleren van de bouw van kleinere semi-permanente wo ningen, enige verlichting in de woning nood te brengen. Waar het nog twijfelachtig is, of de ze plannen goedkeuring zullen verkrijgen, hebben B. ten W. niet opzicht tot dit vraagstuk niet stilgezeten. Ik heb dezer dagen een enquête inge steld onder alle aannemers in deze ge meente en hen één voor één tot een on derhoud uitgenodigd en de nodige gege vens verzameld. Hierbij is mij gebleken, dat van de 14 aannemers er nog 2 een enkel woonhuis hebben af te bouwen, en dat de overigen niets, maar dan ook niets te doen had den, behoudens het gewone reparatie- werk bij hun diverse cliënten. Ondanks de geweldige woningnood hebben dus 14 aiannemers, die gezamen lijk 56 knechts in dienst hebben, niets te doen. Met dleze gegevens heb ik mij tot de Minister rvan Wederopbouw en Volks huisvesting igewend; ik heb deze cjijfers genoemd en [gevraagd om extra bouw volume ten goedkeuring om de nog te bouwen 10 gemeente-woningen en die van particulieren, onmiddellijk te doen aanvangen. De Minister heeft mij medegedeeld dat nog deze week hierover conferenties zullen worden gehouden. Laten wij ho pen dat een tastbaar succes het gevolg zal zijn. Waar het tóch een vraag, is, of onze plannen om voor jonge paren de bouw van semi-permanente woningten te bevor deren en te stimuleren, goedkeuring zul len erlangen, 'acht ik het beter om, alvo rens daarmee verder te gaan, af te wachten wat het resultaat zal zijn van het genoemde gesprek met de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Een ander verschijnsel. De burgemeester vervolgde Nu ik toch spreek over de woning nood, kan ik niet nalaten te wijzen op een ander verschijnsel, dat B. en W. de laatste maanden hebben opgemerkt. Zoals U weet bedragen de huren van de woningen, gebouwd door de Zuid- Nederland'se Bouw- en Handelscombina tie f 9,75 per week. Bij de toewijzing (van deze woningen hebben verschillende personen, die zulk een woning toegewezen kregen, bedankt omdat zij de huur te hoog vonden. Ik merk hierbij op dat de nieuwe ge meentewoningen ook minstens f 9.per week aan huur zullen moeten opbrengen. In verband hiermede deel ik U mede, dat B. en W. besloten hebben om de genen, die teen woning hebben toege wezen igekregen en daarvoor bedanken, hetzij op grond van de hoge huur of om andere redenen, onderaan op de Hijst van woningzoekenden te plaatsen en derhalve de eerste fairen niet in aanmer king te doen komen voor een woning. Het kan ook U bekend zijn, dat over het algemeen genomen de huren in Sprang-Capelle zéér laag waren. Men is in dit opzicht verwend. Daarom kijkt men geweldig op tegen deze hoge hutien. Ik merk echter op dat in de laatste jaren vele loonronden en loonsverhogingen zijn gegeven en diat in deze loonsverhogingen tevens verdiscon teerd zijn de hogere huren, die men zal moeten opbrengen. En het gaat niet aan deze loonsverho gingen wél en de hogere huren niet te accepteren. Ik imag het onderwerp „woningnood" niet besluiten zonder dank te hebben ge bracht aan de woningcommissie, die als steeds, voor een moeilijke en ondankbare taak 'heeft gestaan, besloot de burge meester, die de raad dankte voor zijn medewerking. afvalwater vooral op Maandag op het kruispunt Jan de Rooijstraat—Kerk straat. De omwonenden ondervinden hiervan veel last. 'Was hieraan niets te doen? In zijn antwoord deelde de voorzitter mede, dat klachten hierover hem reeds hadden bereikt. Het was gebleken dat slager Nieuwenhuizen op ogenblikken waarop niemand het ziet, zijn zgn. „bloedput" loost, hetgeen niet is toege staan. Het verzamelen van genoegzame bewijzen stuitte echter op de tegtenzin van de mensen om als getuigen te willen optreden. De getmeente-architect had reeds verklaard, dat de toestand aldaar veel minder ernstig zou zijn als deze lo zing niet plaats vond. Volgens de voor zitter zou voor een aansluiting van deze put op de pravincale put zeker geen toestemming worden verleend en bovten- dien zou dit nog geen oplossing bren gen. De heer Timmermans meende dat te- gen deze toestand al lang is gestreden zonder echter tot een oplossing te ko men. 'De bouw van een tweede 'bloed put was de tenige uitkomst. De voorzitter zegde toe de betrokkene bij hem te zullen ontbieden om 'deze aangelegenheid te bespreken. De tweede vraag van de heer Maijers betrof de slechte toestand van het Traim- pad, dat volgens hem spoedig verbete ring behoefde. De voorzitter beantwoordde deze vraag kort door de 'heer Maijers er op te wijzen, dat hij hiermede een open deur intrapte. Hierover was toch immers al gesproken en men was met verbetering doende. Mten mocht echter Van de ge meente-architect niet verwachten, dat hij de toverkunst machtig was en alles te gelijk kon aanpakken. Hierna werd de openbare vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten en bleef de raad in besloten zitting bijeen. AFSCHEID KAPELAAN WASSENBERG. I n zijn vergjadering van Vrijdag 27 januari jl. is de gemeenteraad van Sprang-Capelle snel tot beslissingen gekomen en zelfs oip het punt van de verordening betreffende de Zondagsrust een onderwerp wadrover nog wel enige discussie verwacht werd kwam men spoedig tot een be sluit. De meeste stof tot spreken gaf nog het voorstel betreffende wijzi ging van de algemene politie-ver ordening. Na de openbare vergbdering 'bleef de raad nog in besloten zitting bijeen. I zijn voor de totale schade' f 35.000.- als dit vee niet aan de band gevoerd was geweest. De voorzitter meende deze ongezochte gelegenheid te mogen aan grijpen de heer Maijers was er zelf over begonnen om te wijzen op de bezorgdheid, die het gemeentebestuur voor de boeren aan de dag, legt. Ten aanzien van de door de 'heer Maijers gestelde vraag' betreffende de belastingten merkte de voorzitter op, dat de wet geen onderscheid meer kent tussen loslopende en vastliggende honden. Mevr. Gerlach juichte het voorstel van harte toe in verband met de enorme toe name van het verkeer, maar merkte met een tikje :spot in haar stem op: „Wij zorgen wel voor het vee en de honden, maar de zorg voor onze kinderen is toch ook heel belangrijk!". Zij hoopte dan ook dat er spoedig tot aanleg van kinder speelplaatsen en speeltuinen zou worden overgegaan. De voorzitter kon 'haar geruststellen met de mededeling, dat de aanleg van speelweiden en -plaatsen in het uitbrei dingsplan was opgenomen. voorzitter, burgemeester Smit, opende deze eerste vergadering van 4956 met een korte nieuwjaarsrede, waarin hij een overzicht gaf van het wel ten wee van het afgelopen jaar en enige aspec ten voor 1956 belichtte. Elders in dit blad komen wij uitvoerig op deze toe spraak terug. 'Namens de raad dankte de heer Ros de voorzitter voor dit over zicht en hij. hoopte van harte, dat alles zou mogen strekken tot tevredenheid en welzijn der inwoners en dat door de in tense bemoeiingten van de voorzitter de woningnood spoedig tot een oplossing zou mogen geraken. Nadat de notulen 'van de vorige ver gadering waren goedgekeurd en de in gekomen stukken voor kennisgeving wa ren aangenomen, kwam men tot de reeds meermalen 'besproken vaststelling van eten verordening als bedoeld in art. 4 der Zondagswet. De heer de Raat ver klaarde Zich niet te kunnen verenigen met het in verband hiermede gedane voorstel van de Commissie, een voorstel dat wij in ons nummer van 27 januari jl. nader hebben omschreven. „Ben klei ne minderheid onderdrukt hier een grote meerderheid", zo zei de heer de Raat en vervolgde met te zeggen, dat hij een der gelijke handelwijze niet demokratisch kon noemen. Hij' besloot met te vragen, hoe de heren zich in andere gemetenten zou den voelen.' Daar niemand toen meer het woord wenste naar aanleiding van bet voorstel, kon men tot stemming overgaan. Het voorstel van de Commissie werd met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden: mevr. Gerlach, de heer de Raat, de heer 'Dekkers, wethouder Waverijn en wethouder dr. Winkeirnan. HONDENMISÈRE. Ten aanzien van het voorstel tot wij ziging van de .algeméne politieverorde ning werd medegedeeld, dat het initia tief hiertoe was uitgegaan van de heer de Bie. Vóór de behandeling van 'het voorstel vestigde de voorzitter er de aandacht op, dat men er toe was over gegaan een kleine wijziging aan te bren gen in het concept-art. 22, omdat men de bestaande redactie wel wat al te streng vond. De heer Maijers sprak zich uit tegen het bepaalde onder a in het concept-artikel, waarin wordt bepaald, dat het loslopen van honden op de open bare weg verboden wordt. Er werden z.i. 'de laatste tijd; teveel verordeningen uitgevaardigd en vooral deze voorge stelde wijziging vond hij te vér-gaand. Hij vroeg zic'h af of dit in andere ge meenten ook het geval was. Hij zag het er van komen, dat vandaag, de honden, morgen de katten en overmorgen de mensen aan de leiband zouden moeten lopen. Verder vroeg hij, hóe het dan zou ■gaan met de belastingen, die voor een loslopende hond f '10 'en voor een vast liggende hond f 5 bedragen. De voorzitter wees er de heer Maijers terecht op, dat zijn argumentatie niets als steekhoudend kon worden beschouwd, tegenover de motievten, die tot het doen van het voorstel hebben geleid. iHij sprak de overtuiging uit, dat de meeste inwoners het met bedoelde wijziging van de A.P.V. eens zouden zijn, te meer daar slechts enkele houders van honden ver zekerd zijn tegten schade aan derden. Het was gemakkelijk om zich tegen het voor stel uit te spreken, maar men moest Zich toch eerst beraden over de gevolgen, die een afwijzing met zich mee kunnen brengen. 'Dé voorzitter wees er met na druk op dat loslopende honden een groot gevaar voor het verkeer vormen. In dit verband memoreerde hij het ongeluk op de IHogevaart, waarbij een melkauto met aanhanger in de sloot was geredten ten gevolge van op de weg lopend vee. Om dat dit vee aan de band had gelopen, was de betrokken boer vrijuit gegaan. Maar de boer zou aansprakelijk geweest fan de gelegenheid die gegeven werd om 1.1. Donderdagavond af scheid te nemen van de Weleerw. Heer Kapelaan Wassenberg, be noemd pastoor te Velddriel, is door zeer velen gebruik gemaakt. Zowel vele particulieren als be- stuurderen uit de organisaties kwa men de actieve kapelaan en advi seur ten afscheid de hand drukken, hem danken voor het vele goede hier verricht en hem 't beste wen sen voor een lang en gelukkig pas toraat, waaraan wij ons van harte aansluiten. JUBILEUM J. C. VAN MIERLO. ^n vervolg op de mededeling in ons vorig nummer betreffende het 40-jarig jubileum in ons bedrijf dat de heer J. C. v. Mierlö op 1 Februa ri a.s. herdenkt, kunnen wij nog} meedelen, dat die dag van 121 uur in Hotel Verwiel gelegenheid bestaat de jubilaris geluk te wen sen. Ons gehele bedrijf zal Woensdag morgen gesloten zijn van half 11 tot half 2. FILMVOORSTELLING „GRAZIGE WEIDEN". Donderdag 2 Februari a.s. zal in Hotel Verwiel, onder auspiciën van de V.P.R.O., het bekende filmwerk „Grazige Weiden" worden ver-i toond. De voorstelling vangt aan om' 8 uur. „Grazige Weiden" geeft ons de vi sie van negerkinderen op de verha len van het Oude Testament. Deze voorstellingswijze ontroert niet al leen door haar naïviteit, maar even zeer door het diepe geloof en het grote vertrouwen die er uit spre ken. Als men deze film tegemoet treedt met begrip en eerbied voor de neger en zijn wereld, dan zal deze film ongetwijfeld een diepe indruk ma ken en ons nader brengen tot een gezegend mensenras. de jeugdige danseuses, de jongeda mes v. Lierop en Bouten, die de aanwezigen enthousiast maakten door hun fantastisch dansen. Ook de Prima Ballerina, de 18-jarige Plonie Merks, verrukte allen met haar dansen, dat een sprekend bewijs was van haar talent en de goede op leiding die haar de school geeft. Het dankwoord dat het Hoofd van de R.K. Meisjes-ULO-school, de Eerw. Zuster Bernardine, sprak aan het slot van de avond, was alle aanwezigen volkomen uit het hart gegrepen. Een Uur Muziek. „BASTIEN ET BASTIENNE". Ook de Waalwij kse Middelbare en ULO-scholen hebben deelgeno men aan de Mozart-hëfdenking die we overal kunnen meemaken en beluisteren, toen vorige week Vrij dag door de Stichting „Een uur mu ziek" in de aula van het Dr Moller- college een drietal uitvoeringen werden gegeven van Mozart's be kende Onera „Bastien et Bastienne". Een kleine onera, bestaande uit één bedrijf slechts, door het 12-jarig wonderkind geschreven, maar waar in al de charme van dit bijzondere natuurtalent al te bëlüisteren valt. Het is charmante muziek; hier mee is hetgeen we hoorden wel het best getypeerd, ên dit epitheton is zeer zeker ook van toepassing op de vertolking die er aan gegeven werd door de sopraan Ank Rein- ders, de tenor Henk Meijer en de bas-bariton Leo Rommerts. Solisten zonder ster-allures, die niet verder reikten dan hun capaciteiten het toelieten, maar die een zeer aan vaardbare en zeer gave gestalte ga ven aan dit lichtvoetige werk. In de morgen- en middaguren hebben de leerlingen van de ook op dit gebied voortreffelijk samenwer kende Middelbare en ULO-scholen in Waalwijk naar „Biastien et Bas- i tienne" geluisterd; en ze hebben er van genoten, temeer omdat Johan J Patist het werk door ziin uitleg zeer 1 begriitielijk maakte. Hij toonde zich overigens een even voortreffelijk 1 begeleider. Mozart is de jongelui en bescheiden aantal leden van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen heeft Donderdagavond wel een bijzonde re interessante voordracht bijge woond van Dr F. Vercammen te Til burg, een voordracht over de schil ders Jeroen Bosch en Pieter Breu gel de Oude, gehouden tijdens de kringavond van beide verenigingen in Hotel Verwiel te Waalwijk. De heer J. Toorians opende deze kringbijeenkomst, verwelkomde de spreker van deze avond en de aan wezigen en sprak er zijn spijt over uit dat het juist deze avond zo'n slecht weer moest zijn, reden waar om zo weinig leden waren opgeko men. Nadat hij enkele huishoude lijke mededelingen had gedaan, gaf hij het woord aan Dr Vercammen, die allereerst enkele richtlijnen gaf, volgens welke hij voornemens was de werken van de beide schilders Bosch en Breugel te behandelen. Hoe stonden beiden in hun tijd, hoe reageerden zij op de bewogenheid van die tijd en hoe is Jeroen Bosch te zien als de grote geestelijke voor ganger van Pieter Breugel. Jeroen Bosch, de man met een zeer sterk gepassioneerd karakter, die leefde in de jaren rond 1500, de tijd van de opkomst door Renais sance, is desondanks een laat-Go- tisch meester te noemen. Bosch be gint met het schilderen van religi- euse onderwerpen, die hij plaatst in zijn eigen omgeving, bedoeld vpor de armere van geest, de eenvoudige bewoner van het Brabantse en Vlaamse land. Jeroen Bosch' werk krijgt na deze z.g. religieuze periode een sterk sa- tyrisch karakter, dan ontstaan de z.g. diableries, geschilderd in war me, diepe, maar doorschijnende kleuren, werken echter, waarin Bosch fel reageerde op hetgeen zich rond hem afspeelde. In Bosch' jaren voltrok zich n.l. de grote godsdien stige de Hervorming en voor de Nederlandse gewesten ook staat kundige 80-jarige oorlog om mekeer. In zijn diablerie-werken is Bosch de spottende meester, maar daarnaast de waarschuwende pro feet. Men onderkent in Bosch' werken ook een sociaal genre. Door grote verscheidenheid van zijn oeuvre, maar vooral ook door de geestelijke waarde ervan is Bosch een schil der van de allergrootste orde. Middels lichtbeelden lichtte Dr Vercammen zijn voordracht toe en projecteerde enkele van Bosch' hoofdwerken, o.a. De Kruisdraging, de Hooiwagen, de Verzoeking van Sint Antonius de Abt, en de Ver loren zoon. Na een korte pauze kwam Dr Ver cammen te spreken over Pieter Breugel de Oude, de Brabantse meester, die ondanks zijn Vlaamse scholing onder Italiaanse invloed, de in wezen nog middeleeuwse scè nes van Jeroen Bosch voortzette. Men kan ook van Breugel zeggen dat hij, evenals Bosch, het natura lisme overwon door een in wezen demonische stylering met '11 schijn bare overdrijving van het bijkom stige. Ook Breugel grijpt zich vast in het gewestelijke, het autochtone en wendde zich sterk tot de dras tisch populaire scènes uit net boe renleven, welk leven hij eerst nauwkeurig gadesloeg. De land schappen van Breugel zijn van de grootste waarde. Dr Vercammen projecteerde ook enkele bekende werken van Breu gel, o.a. de Volkstelling, de Triomf 5 des Doods, de Blinden en de Kin derspelen. Te vroeg was de tijd daar dat Dr Vercammen moest vertrekken. Hij kon dit echter niet doen zonder de hartelijke dankwoorden te hebben aanhoord die de heer Toriaans na mens de aanwezigen tot hem richt te, dankwoorden die hier wel zeer op hun plaats waren. BOETEKLEED. De heer Maijers wenste terug te ko men op het ongeval op de Hogevaart en zei, dat dit niet gebeurd zou Zijn als de koeien los hadden gelopen. 'Het ongeluk was geheel te wijten geweest aan de haast, welke het verkeer aan de dag legt. Voorzitter: „Hebt u het proces-ver baal hierover gezien? De heer Maijers: „Neen". Voorzitter: „Dan moet u niet zo maar iets zeggten en kunt u beter ruiterlijk uw ongelijk bekennen, want het boetekleed ontsiert de zondaar niet." De heer Maijers voelde echter niets voor het boetekleed en bleef bij zijn me ning, dat het verkeer de schuld was van alle narigheid en wenste de aantekening te hebben tegengestemd. Hetwelk ge schiedde. Het voorstel tot aankoop van grond te Vrijhoeve-Capelle deed dhr. Maijers de opmerking maken, dat er nog een stuk grond was dat nog niet was aange kocht. Hij wenste te weten van wie deze grond was. De voorzitter 'deelde mede, dat deze vraag zou 'beantwoord worden in een nakomend voorstel tot aankoop van eni ge kleine stukjes grond, die nodig warten voor de aanleg van straten. Een stukje grond van de wed. de Bie tot een bedrag van f 60, nodig om de weg langs het raadhuis naar de Koesteeg rond te ma ken; van' de heer A. de 'Bie, ter waarde van f 400 voor dezelfde weg: van IH. Rijsdijk, ter waarde van f 280; van D. V/erther, ter waarde van f 200 en van de Wed. Bouwers, ter waarde van f 1000. Deze laatste drie stukjes waren nodig om de Torenstraat door te trekken van de Kerkstraat naar de Oudestraat. De voorzitter besloot met te Zeggen, dal er aan de Westkant gebouwd kon wor den en dat men aan <fe oostkant beter zou kunnen wachten tot dit urgfent zou zijn. Het voorstel werd zonder bezwaar aangenomen. 'De he,er van Caem merkte in dit verband nog op, dat er dan wel geen bezwaar zou bestaan tegen 'het verkopen door de eigenaren van de overblijvende bouwgrond. De voorzitter bevestigde dit. Vlug onder de hamer door gingen een voorstel ter verkrijging van grond, voor stellen tot aanleg van straten, ter vast stelling van straatnamen en eten gemeen telijk bouwplan, voor het verlenen ver lenen van voorschotten aan bijzondere scholen en voorstellen tot wijziging <3er t.Z.A.-regeling en gemeentebegroting '56. BLOEDPUTPROBLEEM. De rondvraag bracht twee door de heer Maijers ingezonden vragen aan de orde. De eerste betrof de samtenloop van le 'n verwijsbriefje van Uw huisarts 2e 'n recept van Uw oogarts 3e De juiste BRIL van naar de Secuur en niet duur DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstr- 25 Markt 32 Nwe. Ginnekenstr. 23 Leverancier voor alle Ziekenfondsen, De secretaris-penningmeester van de V.P.R.O., Drs. G. J. Ligthart, zal een korte inleiding houden. Kaarten a fl.p.p. zijn verkrijgbaar bij Drs. J. C. de Wijs, Jan de Rooij straat 13, Waalwijk en voor Sprang- Capelle bij Mevr. Hovinga, Vrijhoeve plein 2 of Mevr. Haverhals, Jan de Rooijstraat '6. „HET GOEDE BOEK". londerdagavond was er in Musis Sacrum een bijeenkomst van de meisjes-leerlingen van het Dr Mol- lercollege, de R.K. Mulo, de Mater Amabilisschool en de Huishoud school, een avond die belegd was door de actie „Het Goede Boek". De meisjes van Mulo en Mater Amabilisschool hadden al eerder een lezing bijgewoond, die door de heer Van de Nieuwenhijzen, de pro motor van deze actie, werd gehou den; deze lezing zal later nog ge houden worden voor de leerlingen van het Dr Mollercollege en de Huishoudschool. De bijeenkomst van Donderdag was een feestelijke bijeenkomst, aansluitend bij de lezing. De heer Van de Nieuwenhuijzen leidde bij de meisjes (plus eventuele verloof den) de schrijver Arie v. d. Lugt in, die vervolgens voordroeg uit zijn bekende en boeiende boek „God schudde de wateren". Deze voor dracht werd met de grootste inte resse aanhoord. In de pauze konden de aanwezi gen een interessante boekenten toonstelling bezichtigen en zich eventueel abonneren op diverse boekenreeksen. Na de pauze volgde ongetwijfeld het hoogtepunt van de avond, toen de meisjes van de Helmondse Bal letschool, waarvan Mevr. Stiphout- v. Bokhoven de leidster is, een aan tal ballets dansten. Het waren gro tendeels kleinere meisjes van 8 tot en met 11 jaar, aangevuld met en kele ouderen, die deze keurige dansdemonstraties verzorgden. Heel speciaal willen we noemen ongetwijfeld nader gekomen en daar was het ook om begonnen. FEEST VOOR DE BRANDWEER. De mannen van de 'brandweer hebben het er Donderdag maar eens van geno men, en niemand zal deze mannen een feestdag, misgunnen. 1 In de middaguren hebben Ze gezamen lijk een bezoek gebracht aan de DAF- fabrieken in Eindhoven en met honge rige magen en dorstige maar overi gens zeer voldaan keerden ze hier van terug en kozen voor de rest van de dag hun verblijf in het café van de heer 'Marinus van Bracht waar een wel voorziene koffietafel hun wachtte. Nog meer wachtte hun daar, o.a. de huldiging -van 'enkele „pompiers" die 12J/2 jaar bij de 'brandweer waren en deswege een medaille kregen, en ook wachtte hun een heel genoeglijke avond. Trouwens waar 'de brandweermannen zijn is het altijd genoeglijk. JEUGDFEEST R.K,C. R.'K.C. heeft haar adspirant-leden een feestavond bereid in de Gecroonde Leersse. En de jeugd heeft zeer van het gezellige programma genoten. Onder lei- ding van de broeders was een toneel stukje ingestudeerd en dit en het op- tredten van de '12-jarige kunstfluiter, de jongeheer 'Dekkers, vormden met een attraktieve verloting de hoogtepunten van de avond. CARNAVALSBAL De R.K. Waalwij'kse Zwemvereniging en Reddingsbrigade zal op 12 februari a.s. in hotel Verwiel een carnavalsbal organiseren. De toegangsprijs bedraagt voor leden en donateurs f 0.50 en voor introducees f 1.De aanvang is be paald op half negen. „DE ECHO" geeft U voor Waalwijk, Kaatsheuvel en de Lang straat DE BESTE RECLAME Donderdag heeft de R.K. Jonge Boerenstand tan de NC.B in de Metropole Schouwburg voor de tweede maal sedert zijn zelfstan dig bestaan, een zeer drukke wa penschouw gehouden. De voorzitter, de heer L. Koop- mans uit Kruisland, deelde in z'n openingswoord mede, dat de or ganisatie thans 288 afdelingen had met 11.200 leden. Het ligt in de bedoeling om in verband met subsidieregelingen rechtsper soonlijkheid voor de Bond aan te vragen. In de loop van het jaar trad de organisatie toe tot de Provinciale Jeugdraad, welke ge leid wordt door Drs. v. d. Made uit Breda. De sociale cursussen verliepen vlot. Ook het werk van de culturele dienst is groeiende en geniet in steeds bredere kring ruime waardering. De eerstvolgende culturele dag is vastgesteld op 16 Febr. a.s. Over de sportbeoefening in ve lerlei vorm liet spr. zich al even zeer met tevredenheid uit. De kring- en afdelingsvoorstel- len bewogen zich in hoofdzaak op het terrein van sport, cultuur en onderwijs. De Kring Breda kreeg hierbij de toezegging, dat te zijner tijd zal worden aangedrongen op het sluiten van een individuele on gevallenverzekering voor spor ters. De drang van de afdeling Cuijk om over te gaan tot inrichting van plaatselijke studieclubs vond bij het bestuur een willig oor. Als jaarlijkse centrale studiedag zou de algemene vergadering kunnen worden beschouwd. In overeenstemming met de wens van de afdeling Best, zal getracht worden in overleg met de afdeling Onderwijs van de NCB, om de leerstof van de win- tersursussen, die verouderd is, beter aan de praktijk aan te pas sen. Met betrekking tot een voor stel van de afdeling Heeze, waar in wordt gewezen op de moei lijkheden welke plegen te rijzen bij overdracht van een bedrijf door de vader aan zijn opvolger, waarop ook rector Bekkers on langs in de NCB-vergadering de aandacht heeft gevestigd, werd besloten een en ander in handen te stellen van de bestaande stu diecommissie. De afdeling Til burg kreeg tenslotte de toezeg ging, dat voortaan in „Boer en Tuinder" -meer plaatsruimte zal worden afgestaan aan de jonge ren-organisaties. Toespraak rector Bekkers- De Bondsadviseur, rector Bek kers, behandelde in een korte toespraak een tweetal diep in grijpende problemen, welke ver band houden met de godsdienst zin en de arbeidsvreugde. Tijdens de middagzitting sprak de nationale voorzitter een com plimenteus woord, waarin hij vooral aandrong op samenwer king met andere standen, en be lichtte de secretaris, de heer P. Koks, enkele organisatorische facetten welke vooral betrekking hebben op de toekomst. Een voordracht met lichtbeel den door Pater Dr. Ir. J. v. Door maal SVD over zijn belevenissen op het eiland Flores (Indonesië) vormde het slot van deze in structieve bijeenkomst. NOORD-BRAB. MAATSCHAPPII VAN LANDBOUW. Ernstige kritiek op minister. In de algemene vergadering der Nrd.- Brabantse maatschappij van Landbouw die Dinsdag te Breda gehouden is, heeft de voorzitter, de heer W. G. de Waard uit Werkendam, in zijn openingsrede ge zegd, dat de verlaging der prijzen van de produkten en de verhoging der kosten reden geven tot ongerustheid. Hij meen de dat de georganiseerde landbouw zich moet verzetten tegen de door de minis ter van Landbouw geopperde gedachte, dat het bepal'en van een vaste jaarlijkse heffing, die afgestemd zal moeten wor den op de te verwachten wereldmarkt prijs, noodzakelijk zou zijn. De minister meent dat behalve de voedergranen ook de tarwe hierin moet worden betrokken. Hebben wij vorig jaar eeu dramatisch verloop gekend van de aardappelprijs, thans kan men spreken v® een drama tisch verloop vn de garantieprijs van de melk, aldus spreker. In dit verband wil de de heer De Waard zijn grote, ont stemming uiten jegens de minister van Landbouw, Visserij en Voedse-voorzie ning, die op het agrarisch congres van de P.v.d.A. zijns inziens het landbouw schap een klap in het gezicht heeft ge geven. Hij, de minister, heeft daar ge zegd, aldus spreker, dat het landbouw schap de garantie-me'k.prijs achter ge sloten deuren 'heeft opgesteld, terwijl het toch voor de gehele boerenstand van be tekenis is te weten hoe en waarom dit advies tot stand is gekomen. Hij ging nog verder door deze ontwikke' mg een gevaar voor de democratie tc noemen. Uitermate breedvoerig zijn de problemen op dit terrein in de georganiseerde land bouw besproken, aldus spreker, en ook bij het maandelijkse onderhoud van de minister met het landbouwschap werd de melkprijs aan een uitgebreide bespre king onderworpen. De prijs is dus, aldus spreker, heus niet „achter de schermen tot stand gekomen. Bovendien uit men een dergelijk ernstig verwijt niet op ren politieke vergadering. Het leek spreker zeer gewenst om deze zaak te bespre ken en desnoods te 'bekritiseren op een andere plaats. ADJUNCT-DIRECTEUR BIJ K.R.O. Reeds voor het overlijden van de heer Speet, had het KRO-bestuur de heer A. J. van der Made, eco nomisch doctorandus te Breda, tot adjunct-directeur benoemd. Onder de huidige omstandighe den zal de heer van der Made ten spoedigste in dienst treden, dank zij de welwillende medewerking van de autoriteiten van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken. De nieuwe adjunct-directeur van de KRO is namelijk werk zaam als rijksinspecteur voor de Bescherming Bevolking in de provincies Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland. Donderdagmorgen zijn op de Maastrichterweg tussen Roer mond en Herten een autobus van het garagebedrijf S. uit Blerick en een vrachtauto van de firma E. uit Maastricht met elkaar in botsing gekomen. De autobus vervoerde een aantal jonge mijn werkers uit het gebied tussen Swalmen en Lotum in Noord Limburg. Vijf van deze jonge O.V.S.-érs werden zwaar ge wond en elf licht. De bestuurder van de vrachtauto liep een sche- delbasisfractuur op en zijn me derijder werd eveneens ernstig gewond.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3