Vreugde, trots en voldoening DE UUBÏIUT Waalwijkse en Langsiraaise Courani HAARSTEEG QRUNEN ELSHOUT L00N-0P-ZAND CAPELLE SPRANG VLUMEN GEERTRUIDENBERG V, D, 79e JAARGANG No. 8 Opening Game anschapshuis schonk DE WERELD ROND u. d, I MAANDAG 30 JANUARI 1956 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHO HET ZUIDEN Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK. TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002, Or van BEURDENSTRAAT OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Er worden in ons goede vaderland jaarlijks heel wat gebouwen, centra en instituten op mén of meer feestelijke wijze geopend. Het zijn kleine ge beurtenissen, d.e voor het meerenJeel ais onooglijke dwergen met fceine, ^;„rp„rl<» stemmen verloren lopen tussen de beangstigende en daverende voetstappen der reuzenfeiten, die het evenwicht Van onze wereld vaak doen schokken en wankelen. Wij, Nederlanders, zijn geen volk van veel tam-tam. We gaan stil onze weg en hebben geen injectie van trompetten, bazuinen en trommen nodig om ons feestelijk en' tevreden te voelen. Maar soms, op een stille winterse dag zoals nu, is het gced al die kleine gebeurtenissen te verzamelen ais kostelijke vruchten, die her en der in het landschap verscholen liggen. Het is goed een ogenblik stil te staan om al die 'kleine, zin jende stemmen te voegen tot een koor van uiïbun- dioe lrlnm-htMd, dat in ons de zekerheid bestendigt, dat het goed wonen, goed leven en goed werken in dit land aan de rand Van wind en water. Want de glimlach zal teen goede reisgezel zijn op de weg, die nog vreemd en ver is. wijks Tonee 1 bij te wonen. De gehele avond had de burgemeester toen duidelijk blijk gegeven van zijn weerzin tegen het vervallen zaaltje en had ten slotte opgemerkt, dat er toch nodig ver andering moest komen. Dit was voor pastoor van den Brekel aanleiding ge weest om er tal van dromen over prach tige gebouwen op na te houden, dromen, die vooralsnog niet in vervulling gingen. Maar de burgemeester had woord ge houden. „En ziehier dan dit prachtige gebouw, dat goede vaklui in een niet te snel tempo hebben neergezet". Pastoor van den Brekel roemde vervolgens de economische inrichting van het gebouw. Minder economisch voor „een arme mens" noemde hij de huur, die de oor zaak was geweest, dat hij de laatste tijd niet meer aan dromen toegekomen was, wel aan slapeloze nachten. De pastoor hoopte echter, dat hij deze rekeningen niet alleen zou hoeven te betalen en dat hij! bij een eventuele achterstand in be taling niet meteen de eerste maand al op straat gezet zou worden. Bijzondere dank bracht hij aan de Di recteur van het Gemeentelijk Gas- en Waterleidingbedrijf voor de prachtige gas- en watervoorziening 'en sprak 'het vertrouwen uit, dat er voor hem nog wel ergens een speciaal tarief te vinden zou zijn, waarvoor hij bij voorbaat dank zegde. Meer durfde pastoor van den Bre kel niet te vragen, want ik heb al een nieuw kerkplein gekregen en er wordt hier al zoveel gebouwd! Bovendien is vragen mijn sterkste zijde niet. Pastoor van den Brekel noemde dit Gemeenschapshuis een plaats, waar de mensen een binding konden vinden op velerlei gebied. Het enige nadeel was „het gevaar voor een nog grotere eigen gereidheid, een zekere deugd, die ik niet helemaal wil aanmoedigen." De pastoor besloot zijn toespraak met e'en woord van oprecht hartelijke dank aan allen, die de voltooiing van dit 'huis hadden mogelijk gemaakt en hij sprak de wens uit, dat Gods zegen er op zou mo gen rusten zowel in geestelijke als ma teriële zin. Hierna werd een glaasje geschonken en een fikse sigaar gepresenteerd, „want het kan ons nu niets meer schelen", zei de zeer verheugde pastoor. SUCCESVOLLE OPENINGSAVOND. oor Baardwijk was Zaterdag jl. zo n dag met een zingende stem, e'en heer kleine stem, want niemand' in Valparaiso zal zeggen hé, in Baardwijk is een Ge meenschapshuis geopend! Maar één ding is zeker dit Gemeenschapshuis in Baard wijk is wel een bijdrage tot die grote stem, die eens voor iedereen ook op de Fidzji-eilanden te horen zal zijn. En daarom is deze gebeurtenis in Baardwijk belangrijk, op de eerste plaats natuurlijk voor Baardwijk zelf, want de behoefte aan een dergelijk centrum deed zich steeds meer ten meer voelen. Iedere gemeenschap heeft een plaats nodig, die een binding van activiteiten op velerlei gebied mogelijk maakt. Het is een eerste voorwaarde voor een bloei end gemeenschapsleven. Voor de leiders van een gemeenschap is het een conditio sine qua non om een vruchtbaar leider schap te kunnen uitoefenen. De vreugde de trots en de voldoening waren dan ook duidelijk merkbaar in de stem van pastoor van den Brekel, toen hij Zater dagmiddag burgemeester Teijssen, ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur, zijn collega uit Besoijen, ds. Schuurman en de 'bestuurders der ver schillende verenigingen welkom heette en daarna het woord gaf aan burgemeester Teijssten voor de officiële overdracht van het Gemeenschapshuis aan het kerkbe stuur van Baardwijk. Burgemeester Teijssen begon zijn toe spraak met te zeggen, dat men hier dan was samengekomen om een Gemeen schapshuis te openen, dat eigendom is van de gemeente en door de gemeente gestoffeerd is. Dit Gemeenschapshuis was nodig, het was de kardinale moge lijkheid om activiteiten op cultureel ge bied tot ontplooiing te laten komen. En al was 'het dan allemaal niet zo voor spoedig gegaan als men wel had ge wenst er was door de raad crediet verstrekt en nog eens crediet verstrekt, er was met Ged. Staten gepraat, gepraat en nog eens gepraat maar nu was dan toch dit gebouw tot stand gekomen door de toewijding van velen. De burgemees ter bracht dan ook bijzondere dank aan allen, die dit uitstekende werk haddien verricht; aan de Dienst Gemeentewerken, vertegenwoordigd door de heer Kobben, aan het Gemeentelijk Gas- en Waterlei dingbedrijf, vertegenwoordigd door de heer vain Vliet en aan de aannemers en vaklieden, vertegenwoordigd door e'en kleine deputatie, kortom aan allen, die het hunne hebben bijgedragen tot de vol tooiing van dit fraaie gebouw. „Dit gebouw", aldus burgemeester Teijssen, „is bedoeld om het gemeen schapsleven in Baardwijk in staat te stellen op menig terrein activiteiten te ontplooien en hieraan meer accent te verlenen dan tot nu toe mogelijk was. Het wil een bijdrage leveren tot een grotere binding, om meer inhoud en een dieper reliëf te geven aan het gemeen schapsleven in Baardwijk. De burge meester wees er op, dat het gemeente bestuur primair en het kerkbestuur van Baardwijk secundair de beschikking over het gebouw had, maar dat dit toch geenszins de gedachte aan een minder prettige samen- of inwoning opriep. Hij sprak de overtuiging uit, dat openhartig heid en wederzijds begrip borg zouden zijn voor een doeltreffend gebruik van dit Gemeenschapshuis door elk der par tijen en hierbij betrok hij ook de Her vormde Gemeente in Baardwijk. En bur gemeester Teijssen vervolgde: „Ik ben er van overtuigd, dat U, pastoor, dit ge bouw zal weten te exploiteren voor het .gestelde doel en zult kunnen zeggten, dat dit huis een grote bijdrage levert voor •een goed parochieel leven, zó groot, dat u zich met vreugde de dag van opening zult herinneren." Ten slotte dan gaf de burgemeester dit Gemeenschapshuis op de bekende voorwaarden milde voor waarden, zoals de gemeente Waalwijk die immer pleegt te stellen in gebruik aan het Kerkbestuur van Baardwijk. TINTELENDE HUMOR. astoor van den Brekel 'begon zijn dankwoord met te zeggten, dat hij als eerste huurder dit gebouw wilde inze genen door een kort gebed. Na deze kprte plechtigheid hebben de aanwezi gen genoten van een zó tintelende hu mor, dat er meermalen een cascade van schateringen door de toespraak heenrol- de. Het was natuurlijk op de eerste plaats een woord van hartelijke dank aan allen, die door hun zorg ten toewij ding de totstandkoming van dit Ge meenschapshuis mogelijk hebben ge maakt, maar tussen de bedrijven^ door kregen vele wensen en „grieven' van Baardwijk gestalte in sprankelende kwink slagen. Maar het ging allemaal met een twinkelend oog ten een hart vol vreugde en genegenheid. Pastoor van den Brekel herinnerde Zich op dit ogenblik een dag, een paar jaar geleden, toen de burgemeester de euvele e eerste openingsavond op 28 ja nuari, die door de aanwezigheid van bur gemeester Teijssen werd opgeluisterd, heeft de vele aanwezigende zaal was natuurlijk tot de laatste plaats bezet een programma 'vol variatie geboden, dat in een zeer vlot tempo werd afge werkt, waarvoor de heer J. v. d. Ho- Ven, dïe de algemene leiding in handfen had, wel een bijzondere pluim toekomt. In zijn openingswoord wees pastoor v. d. Brekel op de grote aanwinst, die deze fraaie en prettig verwarmde zaal voor Baardwijk 'betekende. Het is niet doenlijk om elk der pro gramma-punten afzonderlijk te bespre ken, elk der optredende verenigingen heeft ons duidelijk aangetoond wat er door oefening, lust en gemeenschapszin te bereikten is. De Harmonie St. Jan, on der leiding van haar instructeur de heer 's-Gravesande, heeft vooral haar bekwaamheid' gedemonstreerd in de toch zeer moeilijke ouverture tot Verdi's ope ra „Nabucco". De oefeningen van de Gymnastiekvereniging Kunst en Kracht werden uitgevoerd onder eten ademloze stilte, een bewijs dus, dat dit onderdeel van het programma zeer op prijs werd! gesteld. 'Het Baardwijks Toneel had de ze avond voornamelijk bestemd om de adspirantleden gelegenheid te geven hun prestaties voor het voetlicht te bren- - gen en het moet gezegd, dat zij zich over het algemeen goed van deze taak heb ben gekweten. Het gecombineerde op treden van de Harmonie St. Jan en de Zangver. „Tot Bloei der Toonkunst onder directie van dhr. F. Wilmont werd ook met een waarderend applaus gehonoreerd, al mogen wij misschien aantekenen, dat het samenspel niet over al evenwichtig was. De fragmenten uit de operette „Franchemont de Marskra mer" gaven ons een voorproefje van de bijzondere avond, die binnen enkele weken op het programma staat en die de operette in haar geheel voor het voetlicht zal brengen. Nu gaven de solisten en de koren blijk van goed stem- menmateriaal en evenwichtige samen zang. De totale uitvoering zal dan ook, naar we nu reeds mogen zeggen, het be luisteren meer dan waard zijn. Een feestavond en vooral eten ope ningsavond vraagt altijd om een spec taculair en daverend slot. Welnu, dat hebben de aanwezigen gekregen in de vorm van de Kajotters 'Drumband. Het was een tintelend slot van een avond, die uitmuntte door een aantrekkelijk programma 'en een prettige warme sfeer in een gebouw waarop Baardwijk trots kan zijn en is, daarvan zijn we over tuigd. king hebbend op het werk van de Be scherming Bevolking. De 'heer Broeren, algemeen leider van de afd. Vlijmen, dankte na afloop van deze interessante avond de aanwezigen voor hun trouwe opkomst en de heer Roosmalen voor zijn medewerking en duidelijke uiteenzetting. BILJART- EN BARAKCONCOURS. In café Toonkunst van de heer van Buul wordt een groot Biljart- en Barak concours gehouden, waar grote animo voor blijkt te bestaan. De vele dagprij zen brengten telkens de spanning er in. FEESTAVOND REISCLUB. De Reisclub gevestigd in café B. Ore mans hield Zaterdag 28 Jan. een feest avond, waar het weer gezellig toeging. CARNAVAL. De Carnaval te Vlijmen nadert snel; de groepen en Raad van Elf hebben reeds het programma opgesteld; twaalf groepen zullen dit jaar elkaar bekam pen en weer zijn er grote prijzen te verdienen. Berichten over 't inhalen van Prins Carnaval en nadere inlichtingen omtrent 't opgeven van de groepen zullen nog volgen. GEMEENTERAAD, Openbare vergadering van de Raad der gemeente Drunen, te 'houden op woensdag 1 februari 1956, te 7.30 uur n.m. ten gemeentehuize. Agtenda 1. Vaststelling notulen vergadering van 1 december 1955. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de opcen- tenheffing hoofdsom grondbelasting. 4. Voorstel tot onbewoonbaar verklei- j rign van de panden Kleinestr. 12 en 14. i 5. Voorstel tot wijziging van de i ziektekostenregeling ambtenaren. 6. Voorstel tot wijziging, c.q. her- j nieuwde vaststelling van de studietoe- iageregeling. 7. Voorstel tot wijziging van de ge meentelijke kindertoelage verordening. j 8. Voorstel tot wijziging van de Be- zoldigingsverordening ambtelijk perso neel 1955. 9. Voorstel tot wijziging van de ver goedingsregeling brandweerpersoneel. 10. Voorstel tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling Bouw- en Woningtoezicht. 11. Voorstel tot wijziging en her nieuwde vaststelling van de verordening tot heffing van straatbelasting. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling crediet voor vernieuwing straatverlich- ting. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor uitbreiding van de vakschool voor schoenmakers. 14. Behandeling diverse verzoeken om vergoeding reiskosten onderwijs voor 1956. 1 BRAND. Vrijdagmorgen omstreeks half zes is plotseling brand uitgebroken in de nieu we boerderij van de heer L. Smit op Giersbergen. Waar deze nieuwe boer derij even buiten Giersbergen staat, was voor de onmiddtlliik aanwezige brand weer niet voldoende water voorhanden. De haard van het vuur was in de stal die aangebouwd is aan het woonhuis. De stal is totaal uitgebrand. Een zeug met !6 biaqen en het paard van de heer Smits kwamten In de vlammen om. Ook ging veel gereed schar», alsmede de voor raad hooi en stroverloren. Van de Bos sche Brandweer werd assistentie ver leend, die haar neveltankwagen had mee geven. Aan hen is het voor het grootste deel te danken dat het woonhuis, dat échter veel schade opliep, behouden kon blijven. De totale schade wordt in eerste instantie op ruim f 10.000 ge schat. Het is een zware slag voor de fam. Smits, een gezin met negen kinde ren. Als bijzonderheid kunnen wij nog ver melden dat de plannen om de Drunense vrijwillige brandweer met een nevel tankwagen uit te rusten, reeds zeer ver gevorderd zijn. i. Door de gemengde zangvereniging U.'D.I. zal to café M. van Huiten een rikconcours gehouden worden, waarvoor prachtige prijzen 'beschikbaar zijn. Er is ook e'en extra damesprijs, een troostprijs en een kasteleinsprijs. KERKELIJKE FANFARE. Door de kerkelijke fanfare zal a.s. Zaterdag' haar jaarlijkse statiedag wor den gehouden. Gewoontegetrouw zal daarbij een muzikale wandeling gehou den worden door de verschillende stra ten. Daarna gezellig samenzijn to café Klerks. UITVOERING, A.s. Zaterdag 5 Febr. zal door de ge mengde zangvereniging O. B. K. uit Nieuwkuijk in het parochiehuis een zang en toneeluitvoering verzorgd worden. JEUGDGYMNASTIEK. Nu op initiatief van Elshout Vooruit in de zaal van het parochiehuis een stel ringen is aangebracht, zal de jeugd- gymnastiek onder leiding van de heer A. Willems weer worden heropgericht. TAFELTENNIS, Het eerste team van de tafeltennis club De Smashers wist van PNEM I te winnen met 82. Het tweede team wan van Animo '51 I met 82. Op 'het tour- nooi georganiseerd door Rikketik te Rijen behaalde in het heren enkel 2e 'klas H. Willems een 2e prijs, terwijl in het he ren dubbel 7e klas 'H. en A. Willems een le prijs wisten te bemachtigen. BIBLIOTHEEK. De aangekondigde vernieuwing van de R.K. bibliotheek heeft haar beslag ge kregen. Alle oude boeken zijn geruimd en hebben plaats gemaakt voor prach tige nieuwe uitgavten. De uitleendag is vastgesteld op Donderdag des avonds tussen 7 en 8 uur. STATIEDAG KON. HARMONIE SOPHIA'S VERENIGING. Zaterdagmiddag hield de Kon. Harm. Sophia's Vereniging haar 92e statiedag. Voorafgemarcheerd door haar keurig ge- uniformeerde Drumband, gold haar eer ste bezoek de beschermvrouwe der Har monie, Mevr. ten IHorne, geb. Jonkvr. Verheijen. 't Was een fleurig tafereel de prachtige, rijk geüniformeerde groe pen te zien, opgesteld op het aloude kasteelplein. Na hartelijke woorden van hulde en waardering anderzijds, trok men, bewon derd door de bevolking door de straten van het dorp. Te ongeveer 6 uur werd in de zaal der harmonie de koffie ge bruikt, waarna een avond volgde van gezelligheid, zoals we die bij Sophia s Vereniging gewoon zijn. Naast hartelijke woord'en van dank aan de beschermvrouwe, uitte de voor zitter zijn erkentelijkheid aan de heer Bedaux uit Tilburg, die in zulk een korte spanne tijds de nieuwe drumband op deze hoogte wist te brengen. Zondagavond, werd de leden en do- nateurs een grote winteruitvoering aan geboden. Medewerking hieraan verleende de bekende Toneelvereniging Dote uit Tilburg, die onder leiding van haar re gisseur-grimeur dhr. A. Jansen uit Til burg, die tevens de hoofdrol vertolkte, opvoerde „Dolle Toon toneelspel in 4 bedrijven; e'en spel dat naar imen ons mededeelde thans voor de eerste maal werd vertoond. Wij durven dit toneelspel op iedere plaats een groot succes voorspellen. Decor, grime, rolverdeling en samen spel waren uitstekend en we menen de gevoelens van ieder toeschouwer te vertolken met Dote een tot weerziens toe te roepen. KON. ERK. HARM. CONCXDRDIA. Ook de Kon. Erk. Harm. Concordia hield Zaterdag haar jaarlijkse statiedag, welke werd ingezet met een muzikale rondwandeling door 'het dorp van zowel Harmonie als Drumband. 's Avonds werd aangezeten aan een welvoorziene feesttafel, waarna ook de dames der leden zich in de feestvreugde kwamen mengen. Gelijk gewoonlijk wis ten de leden er de gezelligheid uitste kend in te houden met voordrachten, muziek en zang, zodat het sluitingsuur weer te vroeg kwam. Zondagavond had Concordia bij haar winteruitvoering voor donateurs en le den de R.K. Toneelvereniging Comedia uit Rijen te gast, die onder regie van de heer 'Henri 't Sas voor het voetlicht bracht het blijspel in drie bedrijven van A. P. Dearsly: „Welterusten". Rijen heeft reeds jaren op 't gebied van toneel een faam, en dat deze faam daar ter plaatse wordt hooggehouden, is Zondagavond to Concordia nog e'ens be wezen. Hoe kan het anders of ander een literair kunstenaar als 't Sas moet dit gezelschap een groot succes oogsten. Over spel zowel als grime, mimiek en vertolking was men dan ook enthousiast. 45 Niet alleen op de Turkse trom, maar ook op het voetbalveld zijn de Turken heel wat mans. Onlangs werd te Akhisar een ferme wed strijd gespeeld. Na de eerste helft, waarin geen doelpunten werden ge scoord, begon het eigenlijke spel pas. De toeschouwers drongen het veld op, sloegen de keeper in de grond en joegen vijf andere spelers op aanzienlijke ziekenhuiskosten. De scheidsrechter liep fluitend het veld af en verschanste zich in een naburig huis. De politie blies het einde van de wedstrijd. Dit is, na de tamme voetballerij van gisteren hier te lande, weer eens wat anders. 45 Wij hebben altijd gemeend, dat zwaluwen zeer ijverige en plichts getrouwe vogeltjes waren. Maar, vrienden, ook hierin zijn wij bedro gen uitgekomen. Bij boer Sjigeji Kawai te Shonoharan U begrijpt dat dit in Japan is zit de schuur telkenjare vol met zwaluwen op 'n tijdstip, waarop deze naar eer en geweten al lang vertrokken hadden moeten zijn. En ieder jaar worden het er meer, want de stamgasten brengen altijd een paar nieuwelin gen mee. Ornithologen hebben vast gesteld dat de beesten doodeenvou dig te lui zijn om helemaal naar het Zuiden te vliegen als het bij boer Sjigeji Kawai ook lekker warm is. Wie met mensen omgaat 45 Als wij U zeggen dat de heer Hans Paul van 1948 tot 1952 twaalf duizend gulden per jaar verdiende, dan knippert U misschien nog niet met Uw ogen, hoewel wij het een redelijk salaris vinden. Toch is dit maar een fooitje, vergeleken bij de werkelijke fooien die hij ontving meer dan 450.000.Hans was ober in het Waldorf-Astoria hotel te New York. Wat zou daar een „klein tje koffie" kosten? Inclusief! 45 Er loopt op deze wonderlijke wereld toch nog een vreemder fi guur rond dan wij. Carlos Holcomb zei namelijk tegen een erfenis van 150.000.„Ik heb het niet nodig". Wij hadden in dat geval wellicht van alles gezegd, maar zeker niet dat. Er is echter één klein verschil tussen Carlos en wij: Carlos is ren tenierend bankier. Het zit 'm altijd in de kleine verschillen. 45 Wellicht hebt U nog nooit ge hoord van het „nog-levende-aantal- nakomelingen-record". Wij wel, en het was in handen van de onlangs overleden mevrouw Betty Haley. Het aantal nog levende nakomelin gen bedroeg 256. Gezellig, met de kerstdagen en zo. De Amerikaanse opera-zangeres Rise Stevens heeft natuurlijk ook haar moeilijkheden en één er van is deze: telkens als ze een bijzon dere hoge toon zingt, ontwricht ze haar rechterschouder. Wij hebben twee goede adviezen bij de hand: Rise moet iets meer naar links zin gen of het eens als bas proberen, doch in het laatste geval zal ze er op dienen te letten dat ze haar voet niet verstuikt. 45 De opgeschoten Engelse jongens hebben te kampen met een nieuwe ziekte, die gekwalificeerd kan wor den als het zgn. „Jeff-Chandler- kapsel". De heer Chandler is een figuur van het witte doek en zijn populariteit is voornamelijk ge grondvest op zijn grijzend haar. De Engelse knapen nu willen ook zulk haar, omdat het meer overeenkomt met de problemen waaronder zij gebukt gaan. Bovendien vinden de meisjes het „mieters", zeggen ze. Een grijze boel daar in Engeland, jongens en meisjes. i 45 Halverwege de opvoering van een revue in Los Angeles stapte een man de zaal uit, liep regelrecht naar de kassa, duwde de kassière een re volver onder het neusje en sprak de gevleugelde woorden: „Die show is waardeloos. Het is een schande dat al die mensen daar zoveel voor be taald hebben. Geef mij iedereens geld terug". En hij verdween met f 600.Dit, vrienden, is een voor beeld van gecentraliseerde massa- verontwaardiging. 45 Als een fikse opwekking om deze week fris en vrolijk door te marcheren, sluiten wij met het be richt dat de brievenbestellers in New Dehli niet de salarisverhoging hebben gekregen die zij nodig acht ten. Uit protest heeft de bond van brievenbestellers bevolen zich veer tien dagen achtereen niet te sche ren. Doen wij evenzo, vrienden! terzaal vail hotel Verwiel te Waalwijk een feestavond georganiseerd, waar ook de dames van de leden waren uit genodigd. Het werd een geslaagde avond. Voorzitter Kamminga sprak e'en kort welkomstwoord, waarna de avond onder het genot van verschillende tractaties aangenaam werd doorgebracht met zang en wedstrijden. Er hadden enkele gratis verlotingen plaats, waarvoor aardige prijzen beschikbaar waren, zodat het al les bijeen een zeer gezellige avond werd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden her- koz'en. moed had een voorstelling van Baard- j gebracht en dus onmiddellijk water kon BESCHERMING BEVOLKING. De B.B. afd. Vlijmen hield Donderdag avond to café H. 13oo<m een bijeenkomst. Na een opwekkend woord door de heer van Roosmalen uit Ravensteijn, werden énkele leerzame films vertoond, betrek- 30 JAAR BIJ DEyBRANDWEER. De heer W. J. van Willigenburg al hier herdenkt a.s. Woensdag het feit dat hij sinds 30 jaar lid is van de vrijwillige brandweer Sprang-Capelle. Hij bekleedt de functie van commandant. Deze dag zal voor de jubilaris zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. AFSCHEID. De heer Goedkoop, die met ingang van 1 Februari in functie treedt als hoofd van de Chr. school te Krimpen aan de IJsel, nam j.l. Vrijdag afscheid als onderwijzer aan de Chr. school alhier. In zijn plaats werd aan de Chr. school alhier tot onderwijzer benoemd de heer Dubbeldam van Zwijndrecht, die a.s. Woensdag in functie hoopt te treden. AFDELING SPRANG-WAALWIJK NED. CHR. BEAMBTENBOND. Het bestuur van bovengenoemde af deling had j.l. Vrijdagavond in de ach- IJscIub „Het Eendennest". In de, onder leiding van de heer A. H. Kerst in café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart, gehou den algemene ledenvergadering van de Capelse IJsclub „Het Eenden nest", gaf de penningmeester, dhr Th. A Rijken, een overzicht van de financiële toestand -der vereniging. Het bleek dat de toestand van de financiën, dank zij het flinke aantal leden, de gelegenheid tot openstel ling van de baan gedurende enkele dagen en het drukke gebruik dat er van werd gemaakt, ook door niet- leden, geen reden tot zorg gaf. Aan de ieder jaar weerkerende finan ciële verplichtingen kon weer wor- j d envoldaan. De rekening 1954/'55 met de daarop betrekking hebbende bescheiden, waren door de daartoe benoemde commissie nagezien en in orde bevonden. Het jaarverslag van de secretaris moest, doordat de heer v. Nieuwenhuijzen niet ter vergadering aanwezig kon zijn, worden aangehouden. De aftreden de bestuursleden, de heren A. H. Kerst en Jac. Versteeg, werden her kozen, terwijl als nieuw lid van 't bestuur de heer J. C. Dekkers werd gekozen. Met 'n geanimeerde rond vraag, waarbij nog enkele huishou delijke aangelegenheden werden aangesneden, werd deze bijeen komst, waarvoor de belangstelling niet zo groot was, besloten. Interessante lezing'. Dinsdagavond om half 8 werd in de zaal van de heer v. Veen aan 't Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle een vergadering gehouden van de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op deze bijeenkomst hield mevr.. Srauskes- Couman uit Eindhoven, verbonden aan het Gezinsbegrotinginstituut te Rotterdam, een lezing over het be langrijke en actuele onderwerp „Beter leven van 't zelfde inko men". Op onderhoudende wijze be handelde de spreekster dit onder werp en geboeid volgden de aan wezigen haar in haar uiteenzetting, welke meermalen met filmbeelden werd toegelicht. De presidente, mej. P. J. Rijken, die bij de opening een inleidend woord had gesproken, dankte de spreekster voor haar leerzame le zing en voor de wijze waarop zij dit onderwerp had behandeld. Zij hoop te in de toekomst nog eens meer 'n beroep op mevr. Strausjces te mo gen doen voor het houden van een lezing. Spreekbeurt. Op uitnodiging van de Ned. Herv. Jeugdverenigingen en de Mannen- vereniging hoopt Woensdag 1 Febr. e.k. des avond om half 8 in de Ned. Herv. kerk Ds. P. v. Galen uit Go- rinchem een spreekbeurt te vervul len. Filmavond. In de zaal van mevr. Cové-v. d. Haart wordt voor de leden van het Departement Langstraat van de Mij tot Nut van 't Algemeen, Dinsdag 7 Februari e.k. een filmavond, ge wijd aan het leven van de dieren en hun gedragingen, georganiseerd. GEMEENTERAAD. Op Maandag 30 Januari 1956, des avonds half acht (7,30 uur) zal de raad der gemeente Geertruidenberg in open bare vergadering bijeen komen. De agenda omvat 1. Mededelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel tot verhoging van het crediet, bij raadsbesluit van 28 juli 1955 beschikbaar gesteld aan het bestuur van de R.K. Meisjesschool voor uitbreiding van de V.G.L.O. school, met bijbeho rende begrotingswijziging. 3. Vaststelling salarisverordentog voor het gemeentepersoneel. 4. Vaststelling kindertoelageverorde- ning. 5. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening groot f 600.000. 6. Wijziging bearoting Stedelijke Godshuizen, dienst 1955. RAMP IN AMERIKA. In de Amerikaanse stad Baltimore staat een feestgebouw, waarin naar schatting duizend mensen verzameld waren, in brand Tweehonderd men sen hebben kunnen ontsnappen. Zij liepen allen verwondingen op en 'n honderdtal is in ziekenhuizen opge nomen. Ontsnapten vertelden dat binnen een paniek was uitgebroken en dat het vUur de hoofduitgangen geblokkeerd heeft. Brandweerman nen, die aan de achterzijde het ge bouw konden binnenkomen, heb ben negen doden gevonden. Door de felle vlammen en de hitte kon den zij echter niet ver doordringen. Zekerheid over het aantal slacht offers zal men eerst hebben, als 't vuur bedwongen is en het gehele gebouw doorzocht kan worden.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5