ri HAMEA LICHT HOREN EN GELUID ZIEN. Binnen- en Buitenland. DE DRIE ANKERS I Honden en Li ppen 1 ]PUf$©lL H. A, IN I DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 FEBRUARI 1956 I Boeiende voordracht over wonderen der techniek U FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door; PIKE NORTON WILL'S 28) „Wachten tot de baas komt", antwoordde Li. „Hij moet hierin beslissen." „Wanneer komt hij?" wilde de kapitein weten. „Ik wil zo snel mogelijk vertrekken. Het wordt me hier te heet." De an dere officieren knikten instem mend. „Hij zei me, dat hij in de morgen aan boord zou komen", bromde Li. Een voor een keek hij de mannen aan. „Jullie zijn bang", stelde-hij dan vast. De an deren ontkenden dit heftig. „We zijn alleen voorzichtig", zei de kapitein. „En dat is nodig ook sinds de dood van die Griek." Bij deze woorden keek hij de Chi nees veelzeggend aan. „De enige reden tot ongerustheid hebben we nu gevangen. Hij had gevaar lijk kunnen worden", merkte de Chinees rustig op. „Voor de po rtie behoeven we niet bang te zijn. Niels zal hen niets gezegd hebben. Want als hij ons verraadt, verraden wij heb. Hoe de politie de dood van Perpagos zo snel ontdekt heeft, begrijp ik niet. Hoe Niels dat hekend was, en bovendien nog wist, dat de politie het ook al bekend was, begrijp ik evenmin." De kapitein trok zijn schou ders op. „Wij wisten ook niets voor jij ons er iets over vertel de." Weer keek hij Li aan. Deze doorstond zijn blik zonder zelfs maar even met de ogen te knippe ren. „Ik voelde me echter niet veilig met zo'n grote lading en bovendien nog een gevaarlijke gevangene aan boord." Als twee marionetten knikten de officie ren weer. Li keek op zijn hor loge. „Het is nu twaalf uur. We zul len nog een half uur wachten. Is de baas er dan nog niet geweest, dan moeten we zo snej mogelijk vertrekken. Maak nu alles vast klaar!" De kapitein verliet de hut, gevolgd door de officieren. Er werd buiten gefloten en de bemanning kwam aangetreden. Er klonken luide bevelen. Enke le ogenblikken later kwam de kapitein weer terug. „Alles wordt gereed gemaakt voor 't vertrek", zei hij. In de kajuit was alles nu stil. Alleen de klok tikte en van buiten drong het lawaai aan dek gedempt tot de personen in de hut door. De scheepskat streek snorrend langs de benen van de kapitein, die hem afwezig streel de. Plotseling hoorden zij 't na- j deren van snelle voetstappen. Een matroos stormde 't vertrek binnen. „Politie" was alles wat hij uitbracht. De kapitein sprong overeind. Het was echter al te laat. Een officier van de haven politie stapte het vertrek binnen. „Wie van u is de kapitein?" vroeg hij saluerend. „Ik", zei de ze. „Wat heeft dit te betekenen? Dit is een onschuldige kustvaar der......" „Ik heb orders gekregen uw schip te onderzoeken", onder brak de officier hem. „Wanneer u klachten hebt, dient u zich te wenden tot het hoofd van onze dienst. Ik verzoek u dringend in de hut te blijven en deze niet te verlaten." Hij salueerde weer en vertrok. Een agent vatte post bij de deur. De twee mannen keken elkaar aan. Een razende woede brandde in de ogen van de Chinees. Hij sprak echter geen woord en staarde onbewegelijk voor zich uit. Onderwijl werd het schip grondig onderzocht. Iedere hut, iedere hoek, ieder gaatje werd aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Het duurde dan ook niet lang of Peter werd door een der agenten in zijn hut ont dekt. Snel bevrijdde de agent de inmiddels weer tot bewustzijn ge komen Peter van de prop in zijn mond en vroeg hem wie hij was. Peter slikte eerst een paar ma len en uitte toen een paar kern achtige woorden. De agent glim lachte even. „Opgelucht?" vroeg hij. Peter grinnikte terug en vroeg hem de touwen los te ma ken. Wie leidt het onderzoek?" „Inspecteur Verberne", luidde 't verrassende antwoord. „Natuur lijk wordt het schip onderzocht door een afdeling van de haven politie, maar de algehele leiding berust toch bij hem." „Breng me zo gauw mogelijk bij hem. Ik moet hem dringend spreken" zei Peter. De agent bracht hem naar het voordek, waar Verberne heen en weer wandelde. „Wel heb ik van mijn leven!" riep de inspecteur verwonderd uit. „Hoe kom jij hier verzeild? Waar ben je van morgen zo gauw heen gegaan?" „Ik vond hem gebonden in een hut, inspecteur", zei de agent. „En hij heeft me gauw bevrijd ook", voegde Peter er aan toe, zich behaaglijk uitrekkend, nu hij niet meer in zijn bewegingen belemmerd werd door de knel lende touwen. „Ik ging vanmor- ben bij jou weg om Verduynen te gaan bezoeken. Stom van me om alleen te gaan, maar enfin. Ik maakte hem eerst flink kwaad zodat hij zijn zelfbeheersing ver loor. Dat leek me de beste ma nier om hem aan het spreken te krijgen. Ik vertelde hem over de dood van Perpagos, de vondst van de verdovende middelen en eiste toen opheldering over de verdwijning van Milly." Even trok er een schaduw over z'rt gezicht toen hij de naam van het meisje uitsprak, maar hij vervolgde: „Juist toen hij me iets wilde vertellen, werd ik van achteren af neergeslagen. Ver moedelijk hebben ze me daarna - hier aan boord gebracht, maar j dat kan ik mij niet meer herin neren.* „Je hebt zeldzaam geluk gehad, dat moet ik zeggen" merk te de inspecteur ernstig op. „Als wij niet hierheen gekomen wa ren om het schip te onderzoeken dan was je mee uitgevaren en Joost mag weten waar naar toe. Weet je, dat men het schip al voor vertrek gereed maakte?" „Ik was zo ongeduldig, dat ik me niet meer realiseerde welk 'n gevaarlijk spel ik speelde, maar gelukkigdat gevaar is ook weer gekeerd." De inspecteur stapte over op een ander onderwerp. „Ik heb 'n politiebericht uit laten zenden. Zo in de stijl van: Ieder die in lichtingen over Milly van Zanten kan verstrekkenenz." Peter scheen niet te luisteren. „Is Ver duynen hier aan boord?" Ver berne haalde zijn schouders op. „Dat weet ik ook nog niet. Ik zal straks de gehele bemanning aan laten treden. Dan zien we 't van zelf." Een agent trad naar voren en meldde: „Er is iets gevonden, in specteur. Wilt u even komen?" De inspecteur knikte en volgde de agent. Ook Peter ging mee, vervuld van een bang voorge voel. Ze daalden af naar 't ruim en vonden daar enkele agenten druk bezig met het verschuiven van kisten en kratten. „Wat is er voor belangrijks, mannen?" vroeg de inspecteur. „Dit, inspec teur", antwoordde een der agen ten, wijzend op een half geopen de krat. „Ze kantelde, toen ik haar opzij zette. Het viel me op dat ze zo licht was. Ik maakte ze open en vond dit." Al sprekend stak hij zijn hand in de krat en haalde er een paar zakjes uit. (Wordt vervolgd) lijk aanwezig achtte, waarop de voorzitter antwoordde, dat alleen aan de bekwame krachten een pro motie zou worden toegekend. Dit voorstel werd aan Ged. Staten al leen gedaan om eén gemeentebe lang te dienen. Wij hebben, aldus de voorzitter, bekwame en goed betaalde ambte naren nodig om het werk aan te vatten. De problemen liggen nog maar pas in een eerste stadium, aan het werk zijn we nog niet toe, en daarop dienen we ons terdege voor te bereiden. De heer Dekkers wilde weten of men dan ook niet van gemeente wege aan de arbeiders een bepaal de rang kon toekennen, die een sa larisverhoging mogelijk maakte. De voorzitter wees er nogmaals op, dat men hiermee bezig was. Be sprekingen met de KABO waren gaande. Zonder deze organisaties zou men echter voor een begrotings wijziging nul op het request krij gen, omdat deze organisaties bij Ge deputeerde Staten steeds een deur open houden. De heer v. d. Merendonk consta teerde, dat de voorgestelde salaris verhoging nog niet in de begroting was verwerkt en men dus tegen over nog grotere tekorten zou ko men te staan. „Inderdaad", antwoordde de voor zitter, „het is een kwaad uur, maar misschien kunnen we voor de poor ten van de hel nog iets bereiken". Dit vurig pleidooi besliste de zaak. Een voorstel tot reorganisatie van de gemeentelijke reinigingsdienst hield in: a) het ophalen van huisvuil door de gemeente; b) het ingebruik nemen van 500 uniforme vuilnisemmers; c) het toekennen van een tege moetkoming aan M. Boelen, die tot nu toe particulier het huisvuil ophaalt. De heer Vorstenbosch vond 't. wel wat al te optimistisch gedacht, dat men in een werktijd van 8 uur 500 vuilnisemmers zou kunnen ledigen. Bovendien was een recht van 6. per jaar z.i. wel wat laag. Men had zich, aldus de voorzitter, wat het le digen van de emmers betreft, ge spiegeld aan andere gemeenten, en ofschoon hij inzag dat onervaren heid in het begin een belangrijke handicap zou zijn, meende hij tóch, dat men zich hierover geen zorgen behoefde te maken. De rechten vond hij hoog genoeg, omdat er weinig onkosten aan deze emmers zouden zijn. Ten bewijze hiervan werd een prachtige, blinkende, nieuwe vuil nisemmer op de eerbiedwaardige tafel geplaatst. Uw verslaggever vond 't wel een profanatie, maar het moest blijkbaar even om de vroede vaderen er van te overtuigen, dat hun oude scheermesjes en sigaren- peukjes voortaan in een degelijke emmer terecht zouden komen. Voor zover vuilnisemmers juwelen kun nen zijn, moet Uw verslaggever zeg gen, dat dit er een was. De voorzitter achtte een geregel de controle van de emmers echter wel nodig en meende, dat er bij ver waarlozing tot uitsluiting van 't op halen van het huisvuil moest wor den overgegaan. Het lag dus hele maal aan de mensen zelf. t Er was ook met de heer Boelen gesproken en deze had zich gaarne accoord verklaard met een tege moetkoming van 1000 uit te be talen in twee termijnen van 500.-. De heer Boelen had de zaak met plezier overgegeven, want hij had ervaringen opgedaan, die nu niet bepaald opwekkend waren. Na nog wat heen en weer gepraat over het reinigen van faecaliën-put- ten, werd ook dit voorstel aanvaard. GEMEENTEBEGROTING. Uoewel de raad vóór de aanvang van de vergadering reeds twee uur had gewijd aan besprekin gen omtrent de gemeentebegroting 1956, werden toch ook aan het slot van de zitting nog enige punten hiervan in behandeling genomen. De heer v. d. Merendonk wijdde een korte algemene beschouwing aan deze begroting en sprak woor den van lof voor de samensteller er van. Spreker onderstreepte nog eens duidelijk de noodzaak van de bouw van kleuterscholen. Enkele vragen omtrent begrotingscijfers werden beantwoord door de heer Blauwhof. Hierna werden de subsidies onder de loupe genomen. De raad was unaniem van mening dat de bedra gen voor subsidiëring van culturele en sportvereniging wel wat aan de lage kant waren. Men besloot de subsidies voor de zangverenigingen van ƒ75.te brengen op ƒ150. terwijl die voor de culturele vereni ging „Gnzenoord" met 100.werd verhoogd en kwam op 250.Ten slotte sprak de voorzitter zijn dank uit voor de wijze waarop deze be groting was behandeld. Een voorstel tot benoeming van één lid in het bestuur van de Ge meentelijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg resulteerde in de benoeming' van de heer J. Vorsten bosch, die met 10 tegen 2 stemmen werd gekozen. VERPACHTING VAN DE JACHT. Het volgende agenda-punt behels de een opgaaf van Notaris Huij- brechts inzake de uitslag van de op 23 Jan. plaats gevonden hebbende inschrijving voor 't jachtrecht op de ten Noorden van 't Kanaal 's-Herto- genboschDrongelen gelegen ge meente-gronden met daarbij beho rend schrijven van A. W. v. Dom melen te Vlijmen. Dit agenda-punt bleek nogal wat addertjes onder het gras te bergen en enkele raadsleden waren het er helemaal niet mee eens dat de jacht bij inschrijving verpacht werd i.p.v. in een publie ke verpachting. Het schrijven van de heer v. Dommelen had betrek king op het feit, dat aanvankelijk de juiste oppervlakte van de jacht niet was opgegeven. De heer Dekkers betoogde dat in dit verband, dat de behandeling van dit schrijven geheel overbodig was. Er was immers een hoogste inschrij ver, de heer v. d. Ven. Men ging tenslotte over tot stem ming, waarbij aan de heer v. d. Ven met 8 tegen 4 stemmen de jacht zal worden gegund. RONDVRAAG. Ondanks het late uur werd nog een druk gebruik gemaakt van de rondvraag. De heer Wijkmans vroeg om aan sluiting van licht voor de wonin gen, bewoond door de gezinnen v. d. Ven en Groene weg. De heer v. Overdijk besprak de slechte toestand van de Heidijk en de heer de Vaan werd in zijn ver zoek om meer straatverlichting op bepaalde plaatsen in de gemeente, bijgestaan door de heer v. d. Meren donk. In dit verband kon de voorzitter meedelen, dat Ged. Staten in prin cipe accoord zouden gaan met het voorstel om 156.000.beschikbaar te stellen voor een algehele verka- beling van het straatverlichtingsnet. De goedkeuring moest Ged. Staten echter nog geven. De heer Dekkers kwam voorts nog te spreken over de slechte toe stand van het wegdek van de In- laagdijk. Het is de bedoeling, aldus de voorzitter, dat dit wegdek zo spoedig mogelijk geasphalteerd wordt. En toen was ongeveer de tijd aan gebroken dat de voorzitter, burgem. v. Hout, deze vergadering kon gaan sluiten en wij zijn er van overtuigd dat alle raadsleden, de voorzitter en ook de secretaris, van een weldadi ge nachtrust zullen hebben genoten. Intensief vergaderen van 5 uur tot over 11, is geen peulschilletje. '•et terrein der technische wetenschap raag dan het domein zijn waar het nuchtere Cijfer en de koele berekening overbiddellijk de scepter voeren, de resultaten Van dit straffe regiem geven gestalte aan een grandioos wonderland, waar alles schijnt te geschieden op bevel van een almachtig magiër. We zijn soms wel eens geneigd om alle verbazingwekkende din gen die de techniek ons voorzet, toe te schrijven aan 'n soort zwarte kunst maar een aandachtige beschouwing overtuigt ons er van, dat die kunst geen kunst ien nog minder zwart is. De magiërs der techniek zijn geen druk doende, wonderlijk uitgedos te en beschilderde mannetjes en de woor den „Sim s'alabim en „Abrakka dabra ejijn voor hen even onbegrijpelijk als voor ieder ander. De mannen der techniek zijn mensen als u en wij, die ook met een rode neus lopen en onder de wol duiken als ons wis pelturig klimaat zijn schelmenstreken uitviert. Het zijn koele mannen in witte jassen, die van te voren nauwkeurig kunnen vertellen wat er ge beurt als Ze dat bij dit voegen Of ergens een vonk in laten spatten. Het zijn mannen, die ons wonderlijke dingen kunnen laten zien, maar het zijn wonderen die nauwkeurig zijn te voorspellen, die het logisch gevolg zijn van een bepaalde actie. Dus geen wonderen. Geneest ruwheid en schraalheid et is zonder meer duidelijk, dat de techniek een steeds groter plaats in het leven van de mens gaat innemen, zelfs meer dan dat, hetgeen helaas geen voor uitgang kan worden genoemd. Om nu de volwassenen, maar vooral de jeugd, het belang van de wetenschap en van het wetenschappelijk onderzoek te doen in zien, is donderdag jl. onder auspiciën van General Motors in zaal Thalia" een aantal voordrachten gehouden, die de vooruitgang en de mogelijkheden van de technische wetenschappen duidelijk hebben gedemonstreerd. De demonstra tie van deze voordrachten werd ver zorgd door het Centraal Automobielbe drijf de Graaff 6 Co. en het Garagebe drijf N.V. Waveem, beide te Waalwijk. INTERESSANTE PROEVEN. ls wij over elastisch materiaal spre ken, denken we op de eerste plaats aan rubber. In werkelijkheid echter zijn bijna alle lichamen rekbaar. Staal is elastisch, maar glas ook. Al deze materialen kun nen dus trillen en zelfs breken, als ze maar lang en sterk genoeg trillen op hun natuurlijke frequentie. Dit werd ge demonstreerd door het laten springen van een drinkglas met behulp van ge luidsgolven. Na lange en moeizame onderzoekingen vond Edison in 1879 voor zijn gloeilamp een gloeidraad met een betrekkelijk lan ge levensduur: een verkoolde bamboe vezel. We hebben een dergelijke lamp zi'en branden en ons afgevraagd hoeveel ogen er toen bedorven moeten zijn ten gevolge van onvoldoende verlichting. Onze moderne gloeilamp is dan heel wat rendabeler, maar ook, deze ds nog maar een zwak pitje vergeleken 'bij de kwik- damplamp, die kleiner is dan een siga ret, maar een lichtsterkte heeft van 1/5 Van het zonlicht. De strenge vorst had echter de installatie, die deze lamp tot ontbranding moest brengen, volkomen uitgeschakeld, zodat deze proef helaas niet kan doorgaan. De vorst is dus dik wijls ook de techniek nog te slim af. Er waren nog veel meer wonderlijke zaken te zien. Op het gebied van kleur veranderingen zagen we iets, dat ons toch weer aan de goochelaar deed' den ken. Drie vloeistoffen, twee kleurloos en een melkwit, werden in één glas ge schonken. Na vijf seconden veranderde de melkwitte kleur in een giftig groen en het óverschenken in een ander glas veroorzaakte een helrode kleur. 'De proef toonde aan, dat scheikundigen er in ge slaagd zijn zekere reacties van te voren vast te stellen. Wij hebben nog nooit met een fles een spijker in de muur geslagen, omdat een hamer ons wat gemakkelijker ligt en omdat wij; vrezen reeds na de eerste tik alleen nog maar de hals van de fles in handen te zullen hebben. Met de Bolog- na-fles kan men echter zonder gevaar een 5-duims spijker door een dikke balk slaan. Toch is die fles maar een broos geval, want laat men er een heel klein stetentje in vallen, dan valt de fles in duizend scherven uiteen. Men kan er met de pet heel makkelijk bij als men weet, dat we hier te doen hebben met tegen strijdige eigenschappen aan de binnen - en buitenzijde van de fles, en dit „grap je" illustreerde duidelijk het verschil tus sen oppervlaktespanning en inwendige druk. KOUD VUUR. Freon is een wel zeer wonderbaarlijk koelmiddel, waarmee men gemakkelijk een temperatuur van 40 gr. Celsius bereikt. Maar freon is veel meer dan al leen maar een koelmiddel. Freon is een belangrijk bestanddeel van alle moderne insectendodende middelen. 'Het is volko men onschadelijk en niet ontvlambaar. De koelcapaciteiten van freon werden ons getoond door een koolblad lenige tel len in deze vloeistof te houden. Broos en knappend kwam het er uit. Op een koude kachel een ei bakken lijkt zo op het oog even onmogelijk als het in de muur slaan van een spijker met een fles. Maar ook dit kan, en in het jaar 2000 zal niemand een dergelijke kachel nog iets bijzonders vinden. De industrie werkt al jarten met deze ver warmingsmethode door inductie. De warmte wordt hier ontwikkeld door de onderlinge wrijving van ijzermoleculen in een magnetisch veld. We hebben dus weer een contradictie minderverwar ming door koud vuur! 'Licht horen en geluid zien is ook Zo iets waarvan we zeggen: kom nou!, maar de realiteit hiervan werd ons toch heel duidelijk aangetoond dloor muziek, die door middel van een lichtstraal ten gehore werd gebracht. Werd de licht straal doorbroken, dan hield ook de mu ziek op. Dit schijnbaar alleen maar on derhoudende experiment oplent ongeken de mogelijkheden als communicatiemid del en de toepassing er van wordt dan ook al door de Amerikaanse marine in praktijk gebracht. Ten slotte dan de nachtmerrie of beter de dagmerrie van deze tijd: de straal jager. Het ding' dat altijd huilend, gie rend en brullend langs de hemel scheurt. We mogen nu wel trots zijn op dit laat ste wonder van onze techniek eer lijk gezegd lopen wij er niet zo hard mee weg helemaal nieuw is het snufje nu ook weer niet, want 2000 jaar geledien heeft Hero van Alexandrië de eerste re actiemotor ontworpen in de vorm van zijn aeolusbal. Deze motor zal echter aanzienlijk minder lawaai hebben gepro duceerd dan 'het klein-model straalmotor dat ons werd gedemonstreerd. Horen en zien verging ons toch even werkelijk toen dit kleine -monster ook iets in het midden bracht. Ten aanzien van de straaljager heersen nogal vreemde op vattingen. Over het algemeen denkt men, dat de ontsnappende luchtstroom tegen de lucht, de atmosfeer, in de staart van het vliegtuig stuwt en dit daardoor aan drijft. Dit is niet juist. Het voortstuwen heeft niets te maken met hetgeen zich buiten het vliegtuig bevindt. Er is grote kracht nodig om de ontsnappende lucht stroom naar buiten te drijven, en het is de reactie op deze kracht, die -het vlieg tuig voortstuwt. Deze interessante show, die duidelijk de evolutie in onze moderne techniek weergaf, werd besloten met 'n film over de reactie-motor, die ons voor de jeugd wel wat te onverteerbaar voorkwam. MEER DAN 20.000 GELUKWENSEN VOOR PRINSES BEATRIX. Onder de meer dan 20.000 uit alle de len van de wereld afkomstige gelukwen sen, die prinses Beatrix ter 'gelegtenheid van haar achttiende verjaardag hebben bereikt, bevonden zich verscheidene te legrammen afkomstig van staatshoofden, onder meer van het Engelse koningspaar en van president Eisenhower. K.V.P. t LIJST ÉÉN, Bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer zal de lijst van de Katholieke Volkspartij lijst één zijn. De 'KVP heeft dit keer voor het eerst een landelijk lijst trekker: prof. C. P. M. Romme. Op de affiches van de KVP zal dus straks door het hele land staan: lijst jl, Romme. KWART MILJOEN EMIGRANTEN. Na de oorlog, van 1946 -tot en met 1955, zijn uit ons land door bemiddeling va ned officiële emigratie-organen 244,951 personen geëmigreerd. Daarvan emigreerden respectievelijk naar Argentinië 924, Australië 70.640, Brazilië 3,130, Canada 105,022, Nieuw- Zeeland '13,080, Rhodesia én Nyassa- lan-d 819, Zuid-Afrika 22,903, de Ver enigde Staten van Amerika 26,209 en naar andere landen met uitzondering van Europ 2,224 personen. NEDERLAND TELT 200.000 MIN DER-VALIDEN BOVEN 16 JAAR. Nederland telt 200.000 minder validen van 17 jaar en ouder. Ongeveer 130.000 van hen behoeven arbeidszorg in de meest ruime zin en 15 procent van deze categorie heeft behoefte aan een revali derende behandeling. -Berekend is dat dé kosten van zo'n revalidatie een vijfvou dige besparing oplevert aan verminde ring van uitkeringen op grond van so ciale verzekeringswetten, van sociale diensten en aan het nuttig effect door het deelnemen van de betrokkenen aan het arbeidsproces. Nog belangrijker dan de economische factor is de sociale kant van het revalidatiewerk: de gehandicapte en gedeprimeerde mens wordt het geloof in de maatschappij en het geloof in zich zelf teruggegeven. ERNSTTGE BESCHULDIGING TEGEN HAAGSE BURGEMEESTER. In een in grote opmaak gebracht ar- tikel beschuldigt het „Haagsch Dag blad (Het Parool) de Haagse burge meester, mr. F. M. A. Schokking, er van in 1942, uit angst zijn positie als waarnemend burgemeester van Hazers- woude te verliezen, een Joods gezin te hebben laten arresteren. Daardoor zou den drie mensen, de 37-jarige Jacob Pi no, zijn echtgenote en zijn elfjarig doch tertje om het leven zijn gekomen. De spanningen in het Haagse politie korps, waarvan het ongevraagde ontslag van hoofdcommissaris Valken en het kort geleden op verlof zendën van com missaris Klijzing de symptomen zouden zijn, schrijft het blad* toe aan het falen de politiebeleid van de burgemeester, die zich niet zou 'kunnen handhaven tegen over de hoge, hem ondergeschikte poli tiefunctionarissen, die in het bezit zou den zijn van het dossier-Schokking, dat indertijd door die justitie in de doofpot zou zijn gestopt. Op deze zware beschuldiging van het „Haagsch Dagblad gaf de 'burgemees ter als commentaar, dat provinciale commissies, na de bevrijding 'belast met de zuivering van burgemeesters, en de procureur-fiscaal van het bijzondér ge rechtshof te Den Haag, bekend zijn ge weest met zijn beleid! ten opzichte van de voorvallen, welke zich in zijn ambts periode te Hazerswoude hebben voor gedaan. Tegenover hem zijn geen zui- yeringsmaatregelen voorgesteld. In 1946 is hij benoemd tot burgemeester van Al phen aan de Rijn en in 1949 tot burge meester van 'Den Haag. Hij ziet geen aanleiding terug te treden in een behan deling van gebeurtenissen, waarvan de toedracht hij de eerder genoemde in stanties ter beoordeling heeft gelegen. WINTER EIST 2 DODEN IN ONS LAND EN 48 DAARBUITEN. De in felheid afgenomen, maar 'hard nekkig doorzettende winter heeft woens dag twee dodelijke slachtoffers geëist, beiden in Friesland. In Mildam bij Hee renveen verongelukte dé 42-jarige me vrouw IJ. Heida-Intema uit Jonkersland toen zij op de gladde weg met haar fiets werd aangereden door een achterop ko mende auto. In Wolvega kwam de 2^-jarige Fok je Heida om het leven door rookvergif tiging, ontstaan bij brand tengevolge van het te hard stoken van de kachel. In West-Europa heeft de kou de af gelopen drie dagen minstens 48 slacht offers geëist: in Engeland 6, Duitsland 5, Denemarken 8, Italië 6, Frankrijk 18 en 'Oostenrijk 3. De koudste plek in Eu ropa lag in de nacht van Donderdag op Vrijdag te Kaltenbrunn, in de Beierse Alpen, dat zijn naam eer aan dééd met 38 graden onder nul. MEER EMIGRATIE, In 1955 vertrokken 18.022 Nederlan ders buiten de geleide emigratie om naar andere landen, terwijl er 22,128 mensen naar 'Nederland kwamen. Bovendien kwamen in dat jaar uit Indonesië, Suri name en dé Nederlandse Antillen 29.587 mensen naar ons land en vertrokken er naar die gebieden maar 9.211. De van overheidswege geleid' emigratie van van 29,479 Nederlanders in 1955 leverde dus een netto-emigratie van nauwelijks 5000 mensen op. Aan de 'hand van deze cijfers kwam mr. ir. B. W. Haveman, regeringscommissaris Voor de emigratie op de donderdagmiddag gehouden open bare vergadering van de raad voor de emigratie ,tot de conclusie dat er maar weinig hoeft te gébeurten om van ons land een immigratieland te maken. Het geplande beleid van een overschot van 30.500 is dus nog lang niet bereikt. UITBREIDING TELEFOONVERKEER. Met ingang van 21 februari 1956 te 13.00 uur zal weder enige uitbreiding gegeven worden aan de mogelijkheid tot automatisch interlokaal telefoonverkeer. Dan kunnen n.l. de verbindingen met de aangeslotenen van het net Woudriohem langs automatische weg tot stand ge bracht worden; het netnummer is 01833. Gelijktijdig hiermede wordt het net Sleeuwijk opgehevende aansluitingen worden overgebracht naar 't net Woud- richem. NIEUW AANBOD VAN BOEL GANIN AAN EISENHOWER. De premier van de Sowjet-Unie, maar schalk Nikolai Boelganin, heeft in een nieuwe boodschap aan president Eisen hower zijn aanbod herhaald een vriend schapsverdrag' aan te gaan met de Ver enigde 'Staten voor de duur van 20 jaar. Hij bood tevens aan soortgelijke verdra gen aan te gaan met andere landen, waaronder 'Engeland en Frankrijk. De Russische premier verklaarde te- Vëns dat het Russische voorstel tot een verdrag tussen de staten van de Atlanti sche Verdragsorganisatie en de staten, die lid zijn vn de verdragsorganisatie van Warschau „nog steeds open staat". De nieuwe boodschap van premier Boelganin is bedoeld als antwoord op de boodschap van presidént Eisenhower van 27 januari, waarin deze het Russi sche aanbod tot het aangaan van een bilateraal vriendschapsverdrag verwierp. NIEUWE INDELING VAN BISDOM MEN THANS IN WERKING. Bisdom Den Bosch in aantal 't grootst. Voor de katholieken van Nederland is donderdag de nieuwe indeling der bis dommen in werking getréden, de eerste grote verandering sedert het herstel der hiërarchie in '1853. Het aantal katholie ken, dat in laatstgenoemd jaar ongeveer 1,3 miljoen bedroeg, was in 1954 tot bij na 4 miljoen uitgegroeid, hetgeen er op wijst, dat de kerkelijke organisatie ten achter was gebleven bij de sterke groei der bevolking. Van donderdag af telt Nederland dus zeven bisdommen, waarvan het 'aantal katholieken ongeveer aldus is: Aartsbisdom 'Utrecht 670.000. Groningen 80.000. Haarlem 570.000. Rotterdam 600.000. Breda 430.000. Den Bosch 1.000.000. Roermond 655.000. Hieruit blijkt dus, dat 'het 'aartsbisdom, hetwelk territoriaal het grootste bisdom blijf, in aantal katholiekén komt na het bisdom Den 'Bosch. Haarlem vóór de nieuwe indeling, het bisdom met de meeste katholieken, komt nu qua aantal op twee na op de laatste plaats.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2