BINNEN- EN BUITENLAND SPORT. WAALWIJK HAMEA Ruwe,rode handen Ifli i Grandioze intocht van Prms Bart I DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 Gapelle f 139887 f 135000 f 135000 f 128380 f 126400 f 1258560 Stijl- en vreugdevolle carnavalsviering te Waspik, AANGENAAM MENGSEL VAN PLECHT EN KOLDER. BRABANTS SCHAATSKAMPIOENSCHAP. Onder grote belangstelling zijn te Breda de wedstrijden om het lange baan-kampioenschap van Noord-Brabant gehouden. Ver hees uit Breda legde beslag op de titel. De uitslagen luiden: 500 meter: 1 Verhees, Breda, 52.2 sec.; 2. Blij levens, Breda, 52.3 sec.; 3. Van der Lee, Dru nen, 52.9 sec. 1500 meter: 1. Van den Berk, Haarsteeg, 2.48.7; 2. Van der Lee 2.48.9; 3. Verhees 2.49.3. 5000 meter: 1. Verhees 9.33; 2. Van den Berk 9.49.4; 3. Ver steeg, Kaatsheuvel, 9.54. Het eindklassement luidde: 1. Verhees 163.967 pnt.; 2. Van den Berk 168.073 pnt.; 3. Van der Lee 174.400 pnt. MARY KOK Nederland koos haar als sport- figuur van het jaar. Met een overweldigende meer derheid van de in totaal 54.000 'uitgebrachte stemmen is 't jeug dige 15-jarige Hilversumse zwem stertje Mary Kok tot de Neder landse sportfiguur van het afge lopen jaar gekozen. Mary Kok heelt door haar grote aantal ver beteringen van Nederlandse, Eu ropese en wereldrecords deze on derscheiding ongetwijfeld ten volle verdiend. De verkiezing van de sympa thieke Mary Kok werd bekend gemaakt door de voorzitter van de Kon. Ned. Zwembond, de heer Jan de Vries. De zwemster Geer tje Wielema, die het vorig jaar tot de beste Nederlandse sport figuur was uitgeroepen, reikte de wisselbeker uit aan Mary Kok. Dit alles werd via de AVRO te levisie en radio uitgezonden. Op de tweed plaats achter Mary Kok eindigde de Nederlandse judo kampioen Joop Geesink. De der de plaats was voor de veteraan bokser Bep van Klaveren en op de vierde plaats eindigde weder om een zwemster, namelijk de tweevoudige wereldrecordhoud ster Lenie de Nijs. CONTACTGROEP VOOR HANDEL EN INDUSTRIE WAALWIJK. Vrijdagavond heeft de Contact groep voor Handel en Industrie Waalwijk in Hotel Verwiel haar maandelijkse bijeenkomst gehou den. Prof. Dr. C. F. Scheffer, Hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Tilburg, heeft het grote aantal aanwezigen op deze Bijeenkomst zeer boeiend onder houden over de financieringsmo gelijkheden voor de middelgrote onderneming. Het was allerminst de bedoeling van de spreker om een aantal nieuwe financierings methoden te propageren ,do'ch hij wilde slechts een opsomming geven van bezwaren en voorde len, die aan bepaalde methoden kleven. Diverse methoden wer den behandeld en zeer nauwkeu rig belicht en dat de leden van de contactgroep grote belangstel ling voor dit onderwerp aan de dag legden, bleek uit de zeer le vendige discussie na de spreek beurt van Prof. Dr. Scheffer. KINDEREN VIERDEN CARNAVAL. Evenals het vorig jaar organi seerde het Katholiek Vrouwen gilde ook dit jaar weer 'n feest middag voor de jeugd van 513 jaar. En het is Zondagmiddag in net KJC-gebouw inderdaad 'een feestmiddag geworden, een hart verwarmend feest, waaraan de kinderen ten volle hun hart heb ben kunnen ophalen. Een mid dag van stralende gezichten, om dat kinderen het nu eenmaal zo heerlijk vinden wanneer zii zich feestelijk kunnen uitdossen. We hebben er wonderlijke costumes gezien, maar het merendeel der jeugdige feestvierders bestond toch vel uit boeren en boerin- nekes. Gedanst is er ook, want de feestvreugde steeg ten top toen er n complete kinderdrum band binnenmarcheerde. Verder vermaakten deze jeugdige carna- valvierders, die in niets onder doen voor hun oudere collega's integendeel zelfs, met gezel- schapsspeletjes en amuseerden zich kostelijk met filmvoorstel lingen. Het was een middag met fe" bijzondere vreugde, een fees telijkheid, waarvoor men het Ka tholiek Vrouwengilde dankbaar moet zijn. SNEEUW. Het nieuwe pak sneeuw, dat vannacht is gevallen, heeft weer heel wat ongerief bezorgd in het verkeer en vervoer. Vooral voor fabrieken en kantoren gaf het 'n grote stagnatie, omdat' de grote pendel der werkers er natuurlijk per fiets of motor niet door kon en de bussen ondanks alle po gingen verstek moesten laten gaan. Ook val- en slippartijen wa ren aan de orde; we zagen een zeer langzaam rijdende auto slip pen en een fietser scheppen, maar gelukkig liep alles goed af, maar een ellende en chaos is het die heel moeilijk vervoer en schadeposten met zich brengt. Bij het skiën op de Roestel- berg had mej. v. L. het ongeluk zodanig terecht te komen, dat zij een hersenschudding opliep. CARNAVAL. Ondanks het slechte weer is de Carnaval op verschillende plaat sen als vanouds prettig gevierd. Het gebeurt hier, zoals bekend, door verschillende verenigingen en in verschillende café's. Vedehova opende Zaterdag avond met een gemaskerd bal in Hotel Verwiel, waar het zeer ge zellig toeging en Prins Carnaval op zeer geestige wijze tal van onderscheidingen uitreikte. Zondagavond was het een ge- costumeerd bal, uitgaande van de Zwemvereniging en ook hier steeg de jolijt ten top en van avond gaat de liedertafel Oefe ning en Vermaak feestvieren in De Twee Kolommen en zal WSC de bloemetje buiten zetten in hotel Verwiel. Ook het heropeningsbal in de Lindeobom was 'n groot succes. In tal van andere gelegenheden werd druk gebruik gemaakt van dansen en overal ging het erg prettig toe. D.VS.V. Naar wij vernemen is thans na een bespreking tussen 't bestuur van de KAB en haar onderafde ling DVSV besloten, dat deze laatste als zodanig zal blijven voortbestaan op de condities die in de laatste algemene vergade ring door de KAB werden voor gesteld, zodat haar 40-jarig be staan het volgend jaar met ge rust hart kan worden tegemoet gezien. De eerstvolgende uitvoering wordt omstreeks Pasen in de Gecroonde Leersse gegeven met het stuk: „Het meisje met de rode strik". K. A. B. De WelEerw. Heer Lempkens is aangewezen als waarnemend adviseur van de KAB en haar onderafdelingen. SCHOORSTEENBRAND. Zaterdagmiddag omstreeks half vier werd de brandweer gewaar schuwd voor een schoorsteen brand in de St. Antoniusstraat. Enkele leden van de brandweer rukten uit met de ladderwagen. Het bleek dat de schoorsteen ver stopt was door een dubbel kraai ennest. Toen dit was verwijderd, was het euvel spoedis verholpen. GEVONDEN EN VERLOREN. Verloren: Damestas; bankbiljet van 25 gulden; zwart lederen want (lin ker)vulpen merk Swan; zwar te vulpen; 2 sleutels aan ring; zakhorloge; Parker vulpen met gouden dop; vulpen merk Selec tor; zaklantaarn; blauwe vul pen; rood-blauwe want (rech ter); bonboekje van A. Tielen: zwart petje met oorwarmers; pakket met boerenkielen en das sen; leren handtas met schilders gereedschap; bril; dwergschnaut- zer. Gevonden Kinder wantjes; glacé beige dameshandschoenen; rechter da meshandschoen; muntbiljet van 2.50; 3 sleuteltjes zonder serie- letter; bruin dekzeil; grijs ge ruite shawl; rood-witte shawl; schaatssleutel; een paar rode wanten; een paar rode glacé handschoenen met wanten; wit dasje met grijs wantje; herenrij wiel aan het station bij de belas tingen merk Phoenix"; grijze wollen das; ceintuur van man tel; houten kinderslede; vinger wantje, grijs met witte randen. KERMIS. De toegewezen plaatsen voor de Waalwijkse Kermis zijn als volgt P. Verwijk Ophof, berenshow. P. Escabache, lichtsport. K. Mulder, swingmill. A. Sins, scheepjesmolen. W. Berkhout, suikerspin. A. Wanningen, balcorotor. J. W. Janvier, bumper. Gebr. Vermolen, bumper. J. Belet, sensatiebaan. N. v. Griensven, theater variété.. A. Floris-de Jong, speelgoed- kraam. G. Pullens-Paashuis, suiker nougatkraam. B. de Kok, vis- en zuurkraam. W. Brunselaar, schiettent. C. Albers, autofietsmoleu. W. Verdonk, zweefmolen. W. Scheffer Dauphin, hangpaard jesmolen J. Lugens, luchtschommel. H. Bakker, rupsbaan. J. W. Janvier, speedway track. Fa. Giezen, draaimolen. Fa. Gersen, gebakwagen. L. Janvier, lunapark. J. v. d. Haar, palingkraam. A. Trommelen, friturekraam. waarvan eerst enkele nummers versche nen zijn, werd hierna onder de loupe genomen. Het bestuur -wilde zijn mede- werking hieraan geven, zodat de abon nementsprijs van f 2.voor de leden teruggebracht kon worden op f 1.25 per jaar. Nagenoeg alle aanwezige leden ga ven zich als abonné op. Hierna kreeg de spreker de Weled. heer D. W. van der Put uit Zev'enber- gen, lid der Prov. Staten van Noord- Brabant, gelegenheid te spreken over Christelijk Historische UnieVoor waarts. Spreker liet uitkomen dat dit onderwerp als een bevel beschouwd moest worden. Men heeft overal tijd voor, behalve voor het uitdragen en pro pageren vein de christelijke beginselen in de politiek, aldus spreker. Daar de Hei lige Schrift nog steeds het richtsnoer en de toetssteen der C.H.U. is, wordt de volkssouvereiniteit door ons verworpten, deze gaat buiten Gods Woord om en is een orgaan des volks, zegt spreker. Ernstige bezwaren werden door spre ker aangevoerd tegen het feit dat een predikant lid kon zijn van de P.v.d.A., aangezien het humanisme in deze partij toch de overhand heeft. Staatsalmacht is uit den boze en daarom wordt door de C.H.U. ook het Nationale Bouwplan verworpen, aangezien hierdoor alles aan de staat wordt getrokken. Tot slot merkte de spreker nog op, dat de C.H.U. voorstandster is van een Nationaal Kabinet. Alvorens de heer van der Put voor ging in dankgebed, had nog e'en geani meerde gedachtenwisseling plaats. Moge het zijn dat ook deze bijeen komst tot verdere uitbreiding der C. H.- Kiesvereniging te Sprang-Capelle zal bijdragen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Ds. J. C. HAGEN. Op 15 Februari a.s. herdenkt Ds. J. C. Hagen, vroeger predikant bij de Geref. Kerk alhier, thans te Leeuwarden, de dag waarop hij voor een kwarteeuw in zijn ambt werd bevestigd. Sprang was voor Ds. Hagen zijn eer ste gemeente, waar hij 6 jaar verbleef; verder stond Z.E. 11 jaar te Zwijn- drecht en sinds 1947 te Leeuwarden. Het zal Ds. Hagen en Mevrouw, die heden tevens hun zilveren huwelijksfeest vieren, zeker niet aan belangstelling ont breken. JUBILEUM-UITVOERING GEZELLIGHEID. Voor een goed bezette zaal gaf de toneelvereniging Gezelligheid j.l. Zater dagavond de tweede opvoering van het toneelspel in drie bedrijven „In Pyama van Frans Arnold en Ernst Baoht, in het gebouw van de Chr. Volksbond. Deze tweede jubileum-uitvoering ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan mag zeker geslaagd heten. De aanwezi gen hebben genoten van het uitstekende spel van actrices en acteurs, die er alle goed in waren 'en keurig spel te zien gaven. Er is weer uitbundig gelachen om inhoud en spel van dit komische stuk. A.R. KIESVERENIGING. In verband met de zeer ongunstige weersgesteldheid is de voor j.l. Donder dagavond belegde vergadering van de A.R. Kiesvereniging alhier, waarin als spreker zou optreden Burgemeester Slot van Eethen, tot nadere aankondiging uitgested. FEESTAVOND ONDERLINGE TUINBOUWVER. Huldiging expediteurs. Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinbouwvereniging 's-Grevelduin-Ca- pelle e.o. in Stationskoffiehuis Pruijssers de jaalijkse feestavond, welke zich in een overweldigende belangstelling van de zijde der leden en hun dames mocht ver heugen. De voorzitter, de heer J. den Hollan der, opende deze avond met een harte lijk welkomstwoord, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de directeur van de Drunense veiling, de heer Nijssen, die met zijn echtgenote aan de uitnodi ging tot bijwoning dezer feestvergade- ring gehoor had gegeven. Tevens heette spr. de heren van Zeist, die gedurende een kwart-eeuw de tuinbouwprodukten van de leden der Onderlinge naar de veiling hebben vervoerd, eveneens har telijk welkom. Het verheugde de voor zitter dat de opkomst zo geweldig groot was, wat voor hem een bewijs was, dat deze feestavonden wel bijzonder bij de leden in de smaak vallen. Met de hoop uit te spreken, dat de avond, evenals andere jaren, ook nu weer in dezelfde prettige sfeer zou verlopen, verklaarde de voorzitter de bijeenkomst voor ge opend en werd de leiding overgedragen aan het cabaretgezelschap De Optimis ten uit Sprang, die non-stop een ge varieerd goed verzorgd programma uit voerden en met een praatje, een lied of schets het nodige contact met de zaal wisten te leggen en er zodoende niet weinig toe bijdroegen de vereiste stem ming te brengen en deze te behouden. Het cabaretprogramma, zo nu en dan afgewisseld met aandacht te besteden aan versterking van de inwendige mens, werd ook nog even onderbroken voor de huldiging van de jubilerende expediteurs, de heren P. en C. van Zeist. In een kort relaas schetste de voorzit ter het vele en moeizame werk, dat de gebr. van Zeist voor de tuinbouwver eniging en haar leden hebben gedaan. Men wilde daarom dit jubileum niet maar zo laten passeren en in hartelijke bewoordingten complimenteerde de voor zitter de jubilarissen en spr. hoopte, dat zij nog vele jaren de vervoerseschakel zullen zijn tussen het Capelse tuin bouwgebied en de veiling te Drunen. Het bleef niet bij woorden, want ieder der expediteurs ontving uit handen van de voorzitter een prachtig horloge. De heren van Zeist dankten voor de waarderende woorden ten voor het ont vangen cadeau, wat zij een schitterende geste van het bestuur en de leden van de tuinbouwvereniging vonden. Aan het eind dezer feestelijke bijeen komst (men was inmiddels tot de kleine dank aan het comité, dat deze avond had voorbereid, talsmede aan de leden van het gezelschap De Optimisten, voor de wijze, waarop zij ook nu weer hun medewerking hadden verle'end. Dorpsgenoot nam deel aan wedstrijden Prov. schaatskampioenschappen. Aan de Donderdag te Breda gehouden wedstrijden om het Provinciaal schaats kampioenschap werd ook deelgenomen door onze dorpsgenoot, de heer Adr. Versteeg, de oudste zoon van de land bouwer Jac. Versteeg aan de Zandschel. Versteeg reed de 500 m in 56,8 sec., daarmee de 9e plaats bezettende. In de wedstrijd over 1500 m legde hij beslag op de 6e plaats in 2 min. 52,7 sec. en over 5000 m de 3e plaats in 9 min. 54 sec, In het algemeen klassement werd hij als 7e geklasseerd met 173.769. PLATTELANDSVROUWEN en de Groene Kruis-bazar. Eigen stand. Donderdagavond half acht hield de afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen onder leiding van Mej. P. J. Rijken in een lokaal van de Chr. Landbouwhuishoudschool aan de Nieuwevaart een ledenvergadering, die als gevolg van de strenge koude Slechts door een klein aantal leden werd bijgewoond. Deze bijeenkomst stond in het teken van de in de tweede helft van Maart te houden bazar ten bate van Het Groene Kruis voor de 'bouw van een nieuw wijkgebouw. Het voorstel tot het oprichten van een stand op deze ba zar, speciaal door leden van de Plat telandsvrouwenafdeling in te richten en te verzorgen, vormde het voornaamste agendapunt. Uit de gevoerde discussie bleek, dat de aanwezige dames de ont worpen plannen steunden en aan de uit voering er van hun volle medewerking zullen verlenen. Vertrouwt wordt, 'dat de leden, die niet ter vergadering wa- rten, er evenzo over zullen denken. Be sloten werd de te maken handwerken of wel andere giften in natura voor inrich ting van de stand op de Dondrdag 1 Maart a.s. te houden ledenbijeenkomst in te leveren. i Na deze bespreking gaf de presidente, alvorens de bijeenkomst te sluiten, in een kort resumé een overzicht van het werk, dat de Ned. Bond van Platte landsvrouwen vanaf de oprichting tot nu in het algemeen belang heeft verricht en werd nog een film vertoond over de le vensloop van Prinses Beatrix, wat door de dames ten zeerste werd gewaardeerd, In afwijking met andere ledenverga- j deringen zaten de dames deze avond eens niet met de handen in de schoot, j doch werd er onder de bespreking ijve- 1 rig aan een handwerkje gewerkt. NED. HERV. JONGELINGSVER. De Ring 's-Grevelduin-Capelle van Ned. Herv. Jongelingsverenigingen op Geref. grondslag hoopt Dinsdagavond half 8 in eten lokaal van de Chr. school te Waspik onder leiding van ds. Schip per een ledenvergadering te houden. Een onderwerp en een bijbelgedeelte zullen ter bespreking worden ingeleid. 'T ROZEKNOPJE. De gemeengde, zangvereniging 't Ro- zeknopje heeft het voornemen Woens dag 22 en Donderdag 23 Febr. a.s. in Stationskoffiehuis Pruijssers haar jaar lijkse uitvoering te geven. Voor deze uit voering heeft de vereniging naast enige zangnummers een blijspel in drie bedrij ven in studie. RUILVERKAVELING. Naar we vernemen is thans definitief besloten over te gaan tot ruilverkaveling van het land ten Westen van de Ca- pelse voort, liggende onder Sprang-Ca pelle en Waspik. UITSLAG AANBESTEDING. Ten gemeentehuize werd Vrijdagmor gen door Burg. en Weth. van Sprang- Capelle aanbesteed het bouwen van zes woningen aan de Burg. Meijerstraat ten van vier aan de Schrevelstr. De aanbe- steding had plaats in twee percelen en in massa. Voor perceel a, zes woningen in twee blokken aan de Burg. Meijerstraat, werd ingeschreven G. Willemsz, Sprang Fa. Adr. Rosenbrand, Capelle Alb. Hoefnagel, Vrijh.-Capelle J. W. Nieuwenhuizen, Sprang Kramer, Genderen J. Molegraaf, Capelle H. Wagemakers, Capelle Voor perceel b, vier woningen in één blok aan de Schrevelstraat, was de in schrijving Fa. Adr. Rosenbrand, Capelle f 57696 Alb. Hoefnagel Vrijh.-Capelle f 57000 J .W. Nieuwenbüizten, Sprang f 56944 G. Willemsz, Sprang J. Molegraaf, Capelle H. Wagemakers, Capelle Kramer, Genderen Voor beide percelen in massa luidde de inschrijving G. Willemsz, Spranq D. v. Oversteeg Zn. Vrijh.-Capelle Zonneveld, Dongen A. Tankens, Andel Kramer, Genderen J. Molegraaf, Capelle H. Wagemakers, 'Capelle f 87100 f 86544 f 85000 f 82777 f 78900 f 75900 f 75760 f 55500 f 50500 f 50100 f 49680 f 142200 Zondagmiddag om half één, toen de zon het dorp met milde stralen overgoot en zo de barre kou wat temperde, liep de hele Waspikse be volking uit op het geclaxóneer van een file auto's. Prins-Carnaval be gaf zich n.l. met zijn dubbele Raad van Elf een mannelijke en een vrouwelijke naar café C. van Ier- sel (tegenover het station) naar het gemeentehuis. Daar werden zij op gewacht door het gepieentebestuur. Burgemèester Couwenberg en wet houder v. Kuyk moesten wegens ziekte verstek laten gaan, zodat als vertegenwoordigers van B. en W. alleen de loco-burgemeester, dhr. L. Kuysters, en de heer F. v. Beur den, wnd. secretaris, tegenwoordig waren. De publieke tribune van de raad zaal was stampvol bezet. De grote volksmenigte die buiten moest blij ven staan, kon de plechtige zitting van de Raad van Elf met installatie van de Prins echter goed volgen door middel van luidsprekers, waar door naar buiten verslag werd uit gebracht van wat binnen gebeurde. De zitting werd geopend door de voorzitter van Waspiks Carnavals vereniging „De Maonenblussers", de heer P. v. Dongen Jzn. Hij sprak 'n inleidend en verklarend woord voor degenen die buiten de vereniging staan. Hierbij ging hij even in op 't doel van de vereniging, die de even dwaze als aantrekkelijke naam draagt van „De Maonenblussers". Met die naam is het als met die van de geuzen indertijd: waarmee bui tenstaanders meesmuilend en mis prijzend op de initiatief-rijke „hoog vliegende" Waspikkers scholden, werd gretig en trots als naam geko zen voor de vereniging van dit aan gename dwaze plezier. Vervolgens las de secretaris van „De Maonenblussers", de heer A. Berkelmans, het protocol van de be noeming van Prins-Carnaval voor. Na de openbaar-making van dit besluit tot benoeming van Prins Bart I, ging de loco-burgemeester, de heer L. Kuysters, over tot instal latie van de Prins. Hij achtte het een eer deze plechtige installatie te mogen verrichten en prees de ver eniging om z'n ondernemingslust. Waar actie is, daar is leven; en le ven brengt groei. Juist door het vie ren van carnaval in de eigen ver trouwde omgeving, wordt de verlei ding om onbehoorlijk te worden, kleiner. Hij stélde de Prins met zijn Raad in zekere zin verantwoordelijk voor het goede verloop van deze feestdagen en hoopte tussen het feestlaweit geen wanklanken te moeten vernemen. Vervolgens sprak Prins-Carnaval de feestrede uit, gesteld in leutige vastenavond-tarnt en gekruid met smakelijke Maonenblussers-humor. Hij sloot met een hoera'tje voor de god van de Kolder, Deus Kolderica- nus, waarop men spontaan het car navalslied aanhief. Ook dit uitbundige lied deed geen afbreuk aan de stijlvolle opening van deze Waspikse carnaval, muzi kaal en plesant als dit lied is (ge componeerd door de heer P. Kuyten met tekst van de heer Richard van Dongen), In dergelijke onderdelen kan men de bewijzen zien voor de kunst van het feesten, die Waspik eigen mag heten. Natuurlijk moest ook de Nar van Zijne Koninklijke Hoogheid zich 'n ogenblik laten horen. Op al deze plechtstatigheid las hij een kolde rieke proklamaotie voor met een 5- tal punten betreffende de feesttech- niek gedurende deze vastenavond, waarin toch weer de wijsheid zege vierde. Na de nuttigirig van een glas goe de port en onder het genot van een roker, werd de vergadering geslo ten. De harmonie begeleidde het ge zelschap in feestelijke stoet naar café Kees v. Iersel. Bekogeld met sjerpentines en confetti, kwam het gezelschap in het Stationskoffiehuis aan, waar een receptie werd gehou den en de feestvreugde nog enige uren naklonk. Zulk een inzet van het Waspiks carnaval waarborgt al bijna 'n goed verloop en slot. GEMEENTERAADS VERGADERING. De gemeenteraad van Waspik zal donderdag 16 februari des avonds om 8 uur in openbare zitting bijeenkomen op bet gemeentehuis. De agenda vermeldt slechts één punt, t.w. een voorstel van B. en W. tot deelneming aan de oprich ting van een N.V. voor Streekmijngas- voorziening. DA S NOU NIE ZO'N BEZWAAR. Naar wij vernemen is de revue die O.B.K. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereniging heeft geegven, zeer succesvol geweest. Voor beide uit voeringen zaterdag en zondag was de zaal van Hotel H. van Iersel goed bezet. Men heeft er met volle teugen genoten van een plezierig carnavals-pro gramma van toneel, muziek, zang en voordracht. GESPREK MET INDONESIË TOTAAL MISLUKT. De Nederlands-Indonesische minister conferentie is mislukt. De onderhande laars zijn jammerlijk gestruikeld over de hindernissen bij het zoeken naar een voor beide partijen aanvaardbare arbi trage-regeling. Nog voor het op 10 de cember begonnen gesprek ter verbetering van de betrekkingen tussen de twee lan den zaterdagavond officieel werd afge sloten, verweten de delegaties elkaar reeds de schuld van de mislukking. De voorzitter van de Nederlandse afvaardi ging, de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, constateerde opten- lijk, dat het Indonesische voorstel te wei nig houvast bood om er doelmatig mee te kunnen werken. Zijn tegenspeler, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr Ide Anak Agoeng Gde Agoeng, moest het van het hart dat de Nederlandse 'delegatie nauwelijks enige aandacht aan het Indonesische voorstel had 'besteed en alleen maar haar eigen zin had willen doordrijven. Dat Neder land, zelfs nog in de laatste uren der confertentie, Indonesië tot het uiterste tegemoet was gekomen, verzweeg hij. De toespraak van de Indonesische de legatie-leider in de weinig tijd vorderen de voltallige sluitingszitting, bevatte vele scherpe woorden en zelfs een verkapte bedreignig. Aan het slot er van zei hij: „Wij vrezen dat tengevolge van het mis lukken van deze conferentei een bevre digende oplossing van de tussen ons be staande moeilijkheden, nu verder dan ooit buiten het bereikbare komt te lig gen, Ik geloof dat het mislukken van deze conferentie niet zal bijdragen tot vermindering van die spanningenEer der in een conferentie had minister Luns verklaard: „Ik wens uitdrukking te geven aan mijn diepe en bittere teleurstelling dat de besprekingten, welke zo hoopvol werden begonnen, niet zijn geslaagd. Wij blijven volledig bereid in goede harmo nie de Unie op te heffen KERK IN UTRECHT UITGEBRAND. Zondagmiddag zijn in de Herenstraat te Utrecht het dak en het interieur van de kerk der Baptisten-gemeente door brand verwoest. Het gebouw was kort voordat de brand uitbrak verlaten door kerkgangers, die er een dienst hadden bijgewoond en kinderen, die daar de zondagschool hadden bezocht. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Kort sluiting in de elektrische leidingen schijnt evenwel mogelijk. DIAMANTBEURS IN BRAND. Binnen de twee uur is zondagmiddag de gehele vijfde etage van de Amster damse Diamantbeurs aan het Weesper- plein door brand vernield. De vlammen vonden via de plafonds voedsel in de houten opbouw, die is opgetrokken over de gehele lengte van de beurs bijna 50 meter aan het Weesperplein en 100 meter aan de zijde van de Nieuwe Ach tergracht. Diamanten, ter waarde van enige miljoenen guldens, die in brand vrije safes werden bewaard, bleven ge spaard. HERDERLIJKE VERMANING VAN DE BISSCHOPPEN. De gisteren in alle kerken voorgelezen Vastenbrief is in zijn geheel gewijd aan de verzachting van de vasten- ten ont- houdingswet. De bisschoppen, die aller eerst reden en omvang van de wijziging aangeven, spreken naar aanleiding hier van uitvoerig over plaats en onvermin derde waarde van versterving en boete in het leven van dte christen. Het episcopaat is zich bewust van de weerstanden, die woorden als verster ving en boete oproepen, óók bij goede en ernstige katholieken. Wij mensen van deze tijd, zo zeggen dezen, gaan reeds gebukt onder zware spanningen; dit kli maat is ongeschikt voor versobering. An deren vragen of het gewone dagelijkse leven al niet genoeg dwingt tot verster ving en onthechting; weer anderen bren- gen naar voren dat zij die zogenaamde dwang op religeus terrein moeilijk kun nen verdragen. De bisschoppen kènnten al deze bezwaren: Juist daarom hebben wij voor deze tijd nieuwe verzachtingen ingevoerd. UITSLAGEN EN STANDEN tot 10 Februari. Hoofdklasse HBS 1Keesje 1 4—4 Juliana 1Eendracht 4 —4 WBC 1—TOP 1 8 0 KOT 1—HBS 2 4 —4 Stand: BHS1 52 35 16 1 71 HBS 2 56 31 23 2 64 KOT 1 44 27 16 1 55 Keesje 1 52 26 24 2 54 WBC 1 56 26 28 2 54 Eendracht 52 22 27 3 47 Juliana 52 19 32 1 39 TOP 1 44 11 31 2 24 1ste klasse Keesje 2—BVK 1 4—4 TOP 2—WBC 2 8- -0 KNA 1—KOT 2 5—3 HBS 3—OOG 1 2- -6 Stand: BVK 1 56 28 26 2 58 KNA 1 56 28 27 1 57 KOT 2 48 28 19 1 57 TOP 2 48 27 21 54 OOG 1 48 26 20 2 54 Keesje 2 44 23 21 46 HBS 3 44 18 24 2 38 WBC 2 52 18 34 36 2de klasse KOT 4—OOG 2 5- -3 HBS 4Keesje 3 4- -4 WBC 3—KOT 3 6—2 Stand: KOT 4 40 29 10 1 59 KNA 2 40 23 16 1 47 WBC 3 39 21 17 1 43 HBS 4 43 19 23 1 39 KOT 3 32 16 16 32 Keesje 3 36 16 20 32 OOG 2 28 12 14 2 26 KNA 3 36 8 28 16 GONTSJARENKO WON WERELDTITEL. De wereldkampioenschappen schaatsen, zaterdag en zondag ia Oslo gehouden, leverden een indrukwekkende Russische overwinning opGontsjarenko, Merku- lof ten Grisjin bezetten de eerste drie plaatsen in het eindklassement. De Zweed Ericsson, die verleden jaar in Moskou de wereldtitel behaalde en twee weken geledten het Olympisch goud op de 10.000 meter won, werd dit maal zesde. De Nederlandse rijders stel den teleur. Alleen Broekman bereikte de „finale die hem slechts de veertiende plaats opleverde.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2