Waalwijkse en Langsiraaise Courani DE WEERBAARHEID VAN DE JEUGDIGE ARBEIDER Binnen- en Buitenland Doel en werkwijze van de kathjlieke levensschjol. a wij hebben nu het bewijs dat de blinddoek der gerechtigheid toch nog ergens een gaatje openlaat, dat de ponden op de gouden weegschaal in gramman kan doet verkeren. Dit verheugt ons natuurlijk ten aanzien van degene die gewogen wordt, doch tegen rechter Olive B. Hall in Alabama (wij zeggen nu niet meer waar dit is) zeggen wij vermanend: recht is recht, zei de boswachter, en hij bekeef zijn vrouw. Deze magis traat kreeg namelijk een jongeman te oordelen die onder invloed van sterke drank een auto bestuurd had. De knaap barstte op typisch vrouwelijke wijze in tranen uit, me nende daarmee de heer Hall in zijn zwakke zijde te tasten, doch de rech ter had er goed het oog in en sprak: DE WERELD ROND Rhenmatische pijnen slopen Uw gestel, maar óók Uw humeur en energie. Wanhopen baat niet! MAANDAG IS FEBRUARI 1956 Uit#ev«r Waalwijkae Stoomdrukkerij Antoom Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No. 12 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002. »r van BEURDENSTRAAT OPGERICHT 1872 TELEGR.-ADRES „ECHO" J>ezer dagen verscheen, uitgegegeven door de Landelijke Stichting Katholieks Levensscholen voor Jonge Arbei ders, een brochure, getiteld: „Partiële vorming voor de katholieke jonge arbeiders." Hierin wordt het doel en de werkwijze van de levensschool uitvoerig beschreven. Wij achten de doelstelling en het streven naar de verwezenlij- dat wij hieronder gaarne in het brochure weergeven. king dermate belangrijk, kort de inhoud van deze ginds enige jaren wordt onder de naam Katholieke Levens school voor jonge arbeiders, oor spronkelijk ook wel genoemd Pa ter Fortis-school, een nieuwe vormingsmogelijkheid geboden aan katholieke jeugdige arbei ders, die na de lagere school ol na het mislukken van lager tech nisch of uitgebreid lager onder wijs geen enkele systematische vorming ontvangen. In 1954 is op initiatief van het Nationaal Verbond der Katholie ke Arbeiders Jeugdbeweging een landelijke stichting Katholieke Levensscholen voor jonge arbei ders in het leven geroepen, waar van afgevaardigden van de Alge mene Katholieke Werkgeversver eniging, de Katholieke Arbeiders beweging, liet R.K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoe ding. de Katholieke Arbeiders Jeugdbeweging en de Katholieke Nationale Jongensjeugdzorg deel uitmaken. De katholieke levensschool voor jonge arbeiders heeft in middels in talrijke plaatsen in ons land bestaansrecht verwor ven en haar ontwikkeling ge schiedt onder leiding van de lan delijke stichting. BEDREIGDE JEUGD. fienduizenden jeugdige arbei ders krijgen na hun intrede in het bedrijfsleven bij het beëin digen van de leerplichtige leef tijd geen enkele verdere vorming in welk opzicht dan ook. Men treft deze jeugd dikwijls aan in eenvoudige werkzaamheden in de industriële sector, de bouwnij verheid, het magazijn- en trans portwezen, maar even goed in winkels en kantoren. Het is wel zeker, dat deze jon ge arbeiders op de leeftijd waar op zij momenteel het op vol wassenen ingestelde bedrijfs leven binnen gaan, nog geenszins in geestelijk en affectief, ja ook in lichamelijk opzicht zó zijn ge vormd, dat zij de nieuwe levens situatie zonder schade voor de uitgroei tot geestelijke zelfstan digheid aan kunnen. De tragiek van deze jeugd ligt hierin, dat zij in de voor haar ontwikkeling zo belangrijke jaren zonder over gang en totaal in de situatie der volwassenen worden geplaatst, waarbij hun elke reële mogelijk heid ontbreekt om de nieuwe er varingen op een hoger plan te verwerken. Deze nieuwe levenssituatie is niet beperkt tot het arbeidsleven, maar als gevolg van de intrede daarin presenteert zij zich in alle levensmilieu's van de betrokken jeugdigen. Van grote betekenis is daarbij naast de zakelijke verhoudin gen het geestelijk klimaat, waarmee de jonge arbeiders wor den geconfronteerd. In talrijke gevallen is de sfeer door ge sprekken en voorbeeld van vol wassenen of leeftijdsgenoten van een dergelijk gehalte dat zij funest inwerkt op de geestelijke ontwikkeling van de onvolwas sen mens. De ervaring leert, dat vele van deze jeugdige arbeiders, die met zoveel verwachtingen hun nieu we levensstaat zijn binnen ge gaan, na de eerste desillusies zich weerloos en verlaten voelen en zich terugtrekken in isole ment. Wanneer wij uitgaan van het geloofspunt, dat iedere jonge ar beider een persoonlijke waardig heid en een goddelijke roeping heeft, waarvan hij zich bewust dient te worden om daaraan in zijn leven, op de plaats waar hij staat, te beantwoorden, dan lo pen in de huidige situatie zijn tijdelijke en eeuwige bestemming groot gevaar. Dit wordt ingezien door meni- fe werkgever, door de arbeiders- eweging, de arbeiders jeugdbe weging en talrijke andere orga nisaties en personen, maar ook leaft deze gedachte bij de rege ring. Men acht een aangepast le- vensonderricht van de jonge ar beiders, die geen verder onder richt genoten na de lagere school een kwestie van zeer groot be lang. Op de allereerste plaats is het persoonlijk levensgeluk van deze jonge arbeiders hiermede ge diend daarenboven ook hun toe komstig gezin, waarin zij goede vaders en echtgenoten moeten zijn. Hiervan is wederom 't wel zijn van onze gemeenschap in de breedste betekenis afhankelijk. GEZINSOPVOEDING. J)e problematiek van de arbei dersjeugd mag niet los van de gezinssituatie worden gezien. De practijk leert helaas, dat vele jeugdige arbeiders, met na me onder de ongeschoolden, dik wijls weinig van thuis meekrij gen en in hun moeilijke omstan digheden na het verlaten van de school geen begrip of steun van hun ouders ontvangen. Nochtans kan geen enkel nieuw systeem van voortgezette vorming de pri maire verantwoordelijkheid der ouders voor de opvoeding van hun kinderen voorbijgaan. Van daar dat voortdurende voorlich ting en zo nodig stimulering van de ouders hand in hand zullen moeten gaan met het onderricht dat aan hun kinderen gegeven wordt. PARTIEEL ONDERRICHT. yoortgezet onderricht wordt door de Landelijke Stichting Levensscholen het meest wense lijk geacht in de vorm van parti eel onderricht. De term partieel onderricht verdient enige toelichting. Men verstaat hieronder: dat gedurende een aantal uren in werktijd levensvormend onder richt wordt gegeven aan jeugdi ge arbeiders in een vormingsin stituut op levensbeschouwelijke grondslag. Het bedrijf mag deze vorming niet zelf ter hand nemen, doch dient dit over te laten aan het particulier initiatief in de levens beschouwelijke richtingen. Men tracht verder ook te ko men tot het geven van partieel onderricht in de avonduren. Hoe wel de landelijke stichting met kracht streeft naar de verwezen lijking van voortgezette levens vorming als gedeeltelijk dagon- derricht, meent zij, dat op plaat sen, waar de realisering om ern stige ijedenen nog niet tot stand kan komen, een experiment in de avonduren kan worden toege staan. LEVENSSCHOOL. J)e vorm, welke door de lan delijke stichting is gekozen voor de voortgezette vorming van de jonge arbeiders, wordt betiteld als: katholieke levens school voor jonge arbeiders. Het is een levensschool, omdat de jongen al in het leven staat en zijn vorming moet geschieden als vormgeving van wat hij in het leven ontmoet. Anderzijds dient de term school niet verstaan te worden in de gebruikelijke zin. De levensschool wil de weer baarheid van de jeugdige arbei ders in geestelijk, affectief en li chamelijk opzicht verhogen, en zulks overeenkomstig de katho lieke levensovertuiging. PROGRAMMA. JJet programma bevat niet al leen onderricht van zaken, die voor de jongens van belang zijn, doch voorai wil het hen hel pen een nieuwe concrete levens situatie aan te kunnen. Vandaar geen schools systeem van vak ken, maar „levensgehelen", waar door direct de levende werkelijk heid in het program optreedt. Het programma sluit aan by de reële behoeften van de 14-—17 jarige jeugdige arbeiders en hier toe zijn te rekenen: a) practische voorlichting om trent de nieuwe levenssitu atie; b) zinvolle en nuttige hand vaardigheid; c) lichamelijke vorming. De levensschool met dagonder- richt heeft een program van 2 jaar. Per jaar dient minstens 40 weken aaneensluitend onderricht te worden gegeven met 4 uren in de week. Wil het le vensschoolprogramma echter ge degen worden uitgevoerd, dan dient per week naar acht uur ge deeltelijk dagonderricht te wor den gestreefd. Een levensschool, die vanwege plaatselijke omstandigheden on derricht in de avonduren geeft, heeft een program van 2 jaar. Per jaar dient minimaal gedu rende 25 weken aansluitend on derricht te worden gegeven met 4 tot 6 uur in de week. CONTACTEN. J)e levensschool gaat er van uit, dat zij een hulpinstituut is bij de opvoeding door de ou ders. Bovendien wil de levens- sciiooi een gunstige uitwerking hebben, dan dient er een goede wisselwerking met de ouderlijke opvoeding te ontstaan. Daartoe worden in de levensschool onder andere de volgende middelen toe gepast a) voor dat de jongen aan de levensschool kan deelne men, wordt eerst de toe stemming van de ouders gevraagd; b) enkele malen per jaar wordt het program van de school door de leiding met de ouders besproken, om hen deelgenoot te maken van de stof die behandeld wordt. Dit geschiedt in klei ne groepen; c) minstens eenmaal per jaar wordt een ouderavond ge houden. Op deze avond kun nen de ouders kennis ma ken met prestaties, werk stukjes van handenarbeid, schriftelijk werk en derge lijke van hun jongens; dl een voortdurend contact met de ouders (o.a. door huisbezoek) is een specifie ke taak van de schoollei ding. Ook met de parochie wordt contact onderhouden. Een dagschool kan als regel niet parochieel worden opgezet. Daarom worden b.v. de namen van de leerlingen doorgegeven aan de betreffende parochiële geestelijkheid. De parochiële geestelijkheid wordt geregeld uitgenodigd om de school te bezoeken, speciale activiteiten mee te maken en bij het einde van de levensschool de diploma-uitreiking bij te wonen. Contact met het bedrijf zal ook van het allergrootste belang zijn, omdat de mens norm moet zijn in het bedrijf. Daarom zal het be drijf begrip moeten tonen voor hogere dan economische normen, In het bijzonder zal het bedrijf begrip dienen te tonen voor de situatie, waarin zijn jeugdige ar beiders verkeren. Ten aanzien van het contact met de bedrijven worden o.a. de volgende punten geconcretiseerd a) bij een plaatselijke levens school wordt b.v. een con- tactraad gecreëerd, waarin behalve de schoolleiding, van ieder betrokken bedrijf 'n afgevaardigde van de per- soneelsleiding zitting heeft; eenmaal in de twee maan den komt deze raad samen om lopende kwesties, als wel bepaalde programma onderdelen, betrekkingheb bende op het bedrijfsleven, door te spreken; b) iedere week ontvangt de contact-persoon van elk be trokken bedrijf een presen tie- of absentielijst van de betreffende leerling; c) de leiding van de levens school bezoekt minstens eenmaal per jaar het be drijf waar de jongens wer ken, om aldus meer begrip te krijgen van de arbeid die de jongens verrichten en de omstandigheden waaronder zij werken d) verschillende personen uit de bedrijven worden uitge nodigd om bepaalde aspec ten van een programma-on derdeel te willen behande len, waarin zij deskundig zijn; e) tyoens het schooljaar wor den excursies in de bedrij ven voor de jongens geor ganiseerd. De vrije jeugdvorming wordt eveneens in het contact betrok ken, want ook de jeugdbeweging heeft met een eigen vormings werk, afgestemd op haar speci fieke taak een belangrijke bijdra ge te verrichten tot verdere vor ming van de jongens. Levens school en jeugdbeweging dienen echter niet met elkaar verward te worden en anderzijds is er een nauwe samenwerking vereist in het belang van de jongens. Door onderricht op de levensscholen zullen de jongens gestimuleerd moeten worden om aan de acitvi- teiten van de plaatselijke katho lieke vrije jeugdvorming deel te nemen. LEIDING. yoor het slagen van deze nieu we opzet van partieel onderwijs en verdere vorming in de levens school, is een geschikte en kun dige leiding de belangrijkste voorwaarde. Alle leiders en me dewerkers aan de levensschool dienen beoordeeld te worden op hun geschiktheid en kundigheid en niet alleen op diplomabezit. Inzicht in en begrip voor de men taliteit van de arbeidersjeugd zijn echter niet voldoende, de leiders diénen zich ook de vaar digheden eigen te maken, die zij op de levensscholen hebben te le- hen, en tegelijk dienen zij de spe ciale didactiek geestelijk te be- zitten. Het is belangrijk, dat elke leider in alles wat op de levens school geleerd wordt, geoefend is, zodat hij minstens een even tueel aangestelde specialist ter zijde kan staan. ONTWIKKELING. ginds de eerste landelijke op zet in 1954 is er duidelijk een ontwikkeling en uitbreiding van de levensscholen voor jonge arbeiders te constateren. De op richting van diocesane stichtin gen was daarbij een belangrijke stap tot geleide ontplooiing. Op 1 Juli 1955 telden twaalf gemeenten in ons land waar onder Kaatsheuvel -een levens school, waarvan het totaal aan tal leerlingen 1200 bedroeg. In dertig gemeenten o.a. in Dru- nen is momenteel de oprich ting van een levensschool in voorbereiding. De medewerking van talloze onderwijskrachten, maar ook het begrip dat gevonden wordt h;: <}n overheid, het bedrijfsleven en de sociale organisaties, doet 't beste verwachten voor een gunstige ontwikkeiip" van dit eigentiidse en gespecialiseerde vormingsin stituut. komst er voor de bioscoop-exploi tanten somber gaat uitzien. Het is daar namelijk voorgekomen dat een zesjarige bioscoopbezoeker een steen door het projectie-doek smeet omdat de film te saai was. De ou- j ders van deze o.i. veelbelovende 1 jongen kunnen nu 5000.betalen voor een nieuw doek voor nog meer saaie films. M Meestal hebben wij een warme belangstelling voor de bezorgdheid waarmee de mens zijn aardse be zittingen omringt, omdat daaruit blijkt hoe menselijk hij is. Soms echter werkt deze menselijkheid op onze lachspieren, als namelijk de ene menselijkheid botst met een an dere. We gaan daarvoor naar een 42-jarige Italiaanse boerin. Zij klaagde over maagpijn en werd dies geopereerd. De artsen vonden geen in het ongerede geraakte blinde darm, maar een uitgebreide collec tie sleutels. Zij was bang dat haar man al haar geld er door zou jagen en daarom had ze de sleutels van de laden, waarin zij het geld be waarde, ingeslikt. Geld is dus wer kelijk de wortel van alle kwaad. Bedenken wij dit, vrienden. „U hebt zeker in de krant gelezen, dat ik een vrouw de helft van de boete heb kwijtgescholden omdat ze begon te huilen." De jongeman beaamde dit. De rechter toonde toen toch zijn zwakke zijde en zei: „Dan hebt u pech gehad, want ik doe dat al leen maar voor dames." Maar, vriendinnen, bedenk: It's a long way to Alabama! S! Hoe gevaarlijk het is om op straat vreemde dieren aan te spre ken, moge blijken uit het volgende Milanese relaas. Twee dames liepen daar toevallig te wandelen, toen zij een hondje ontmoetten dat daar eveneens toevallig liep te wandelen. Het beestje zag er zó vriendelijk uit dat de dames, hoewel het dier een volslagen vreemde voor hen was, zich over het beestje heenbogen en het vertederd streelden. Toen ech ter kwam als een bliksemflits een kater toegeschoten, die als een ja loerse furie de dames te lijf ging. Het was een bar gevecht, dat ein digde met de ondergang van de ka ter, die door de politie werd dood geschoten. Andere katten hebben hem met mi litaire eer begraven. M De mechanisatie van het leven, vrienden, gaat met rasse schreden voorwaarts, zodat zij, die zich steeds weer ergeren aan de menselijke te kortkomingen, binnenkort niets meer te mopperen zullen hebben. De vooruitgang bestaat hierin, dat de Amerikaanse postzegelautomaten thans „bedankt voor het kopen van de postzegel" zeggen, zodra de munt in het gleufje is gevallen. Is de munt vals, dan zegt de automaat niets en geeft ook geen postzegel. Wij zijn thans bezig met het ont werpen van een automaat, die aan vrijgezellen voor een kwartje het adres van het liefste meisje van de wereld geeft. Wie geen vrijgezel is, krijgt het adres niet, maar is zijn kwartje kwijt. Goedendag. M Persoonlijk doet het ons altijd deugd wanneer blijkt, dat 's mensen opvatting over 's mensen boosheid er naast is. Het doet ons de wereld van morgen met een fluitend hart tegemoet gaan, alle politieke ban dieten ten spijt. Aanleiding voor nieuwe zonnige verwachtingen ge ven ditmaal een paar autodieven, die in Frankfurt de auto van rech ter J. Kuwatsch hadden gestolen. De jongens konden natuurlijk niet weten dat dit de auto van een dame, zo mogen we Vrouwe Justitia toch wel noemen, was. Toen het bericht op de voorpagina van de krant ver scheen, werd de wagen terstond te ruggebracht. En hoe! De rechter trof zijn auto keurig opgepoetst en gewassen in zijn garage aan. Dit il lustreert toch wel duidelijk het res pect en de genegenheid die rechters en vrouwen in de onderwereld ge nieten, en wij hopen nu maar dat de rechter in zijn netjes opgepoetste en gewassen auto een dezer dagen naar de gevangenis zal rijden en zeggen: „Jongens, kom d'r allemaal maar uit, want jullie zijn beter dan ik dacht." I Een ander prettig bericht in de ze tijd, waarin alles wat in de weg staat mens, dier, boom, struik en plant wordt vernietigd, is 't vol gende. John Harris en zijn vrouw wilde aan hun huisje in Kirkland (ja, Amerika) een slaapkamer bou wen. Maar er stond een pereboom in de weg, u weet wel zo'n oude boom, die al jaren lang vanuit zijn wijze kruin het huisje en het leven er om heen had gadegeslagen en die elk jaar weer trouw zijn sappige vruchten had gegeven om zijn steentje bij te dragen tot het goede van dat léven. Is het dan wonder dat het echtpaar Harris het niet over het hart kon verkrijgen die oude vriend om te hakken en aan het vuur prijs te geven? Zij bouw den hun slaapkamer om de boom heen, die alzo nog inniger verbon den is met het leven van John en Vivia Harris. Als dank zal de boom elke zomer als goddelijk ontbijt twee peren laten vallen in het bed van deze twee zachtmoedigen. I Dat was dan de adem van het sprookje, die gelukkig nog ergens deze tijd beroert en ons nog veel goeds doet verwachten van alle da gen die nog komen gaan Maar de realiteit is anders, vooral in Stock- ton-on-Tees inEngeland. Daar blijkt de critische zin van de jeugd dermate ontwikkeld, dat de toe- DE KOU WEER IN GEHEEL WEST-EUROPA. Opnieuw bevindt zich West- Europa in de greep van de barre winterkou. Stockholm meldt zelfs temperaturen, die liggen beneden de 33 graden, de iaag- ste waarneming, die aldaar ooit in deze eeuw gedaan is. Landen nog verder naar het Oosten mel den zelfs nog lagere temperatu ren, bijvoorbeeld in Finland werd 38 graden gemeten en in Polen 36, en dat was dan nog over dag. In Nederland was het niet zó bar. Hier werden temperaturen opgenomen, die varieerden van 6 tot 11 graden. Maar de koude lucht, die zich meer naar het Oosten heeft doen gelden, kunnen wij in ons land nog tege moet zien, zodat naar alle waar schijnlijkheid hier de tempera tuur nog zal gaan dalen. Er zijn in West-Europa reeds 212 personen door de kou omge komen. MINISTER MANSHOLT NAAR INDIA EN PAKISTAN. Op uitnodiging van de regerin gen van India en Pakistan zal minister S. L. Mansholt in de ko mende weken een bezoek aan deze landen brengen. De minis ter van landbouw, vergezeld door zijn medewerkers, mr. J. J. van der Lee, directeur voor in ternationale organisaties, en ir. C. H. J. Maliepaard, raadsadvi seur, is 11 Februari per KLM vertrokken. Hij zal 13 Februari in Nieuw-Dehli aankomen en 12 dagen in India verblijven, waar bij verscheidene agrarische pro jecten en instellingen in Noord en West-India zullen worden be zocht. De minister zal ook een bezoek brengen aan Saurashtra in West- India, waar onlangs drie Neder landse deskundigen een onder zoek hebben ingesteld naar de mogelijkheden van ontzilting van laag gelegen gronden. Op 24 Fe bruari zal de minister uit West- India naar Karatsji vertrekken voor een bezoek van gelijke duur aan West- en Oost-Pakistan. In Oost-Pakistan zal o.a. worden getracht indrukken op te doen van het Ganges-Kobadakproject, waarbij de Nederlander p[of. dr. W. J. van Blommestein een be langrijke rol vervult. Hij keert 9 Maart per KLM terug. IN 1955: 60 819 NIEUWE WONINGEN. In 1955 zijn 60.819 woningen gereed gekomen tegen 68.487 in 1954. Gerekend tot en met De cember 1955 zijn sedert de bevrij ding 439.877 woningen gebouwd. Hiervan zijn er 16.759 als duplex- woning ingericht, zodat er sedert Mei 1945 voor 456.636 gezinnen nieuwe woonruimte is gesticht. In December 1955 zijn 7558 woningen gereed gekomen tegen 7981 in dezelfde maand van 1954. Kruschen wól! Tienduizenden Rheumatleklljderi, die eigenlijk al niet meer in genezing ge loofden, probeerden ten einde raad Kru schen Salts envonden er baat bij. Ook U kan een Kruschen-kuur bevrij den van die slopende rheumatische on gemakken. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen brengt en... houdt Uw bloed zuiverende organen in top-conditie. Met verjongde energie vervullen zij dim hun heilzame, zuiverende functie, omdat de bloedsomloop krachtig wordt gestimu leerd. Onzuiverheden krijgen geen kans meer zich vast te zetten en Uw gestel te ruïneren. Bij regelmatig gebruik van Kruschen gaat rheumatiek Uw lichaam voorbij. CONFLICT IN DE STICHTING VAN DE ARBEID. De KAB, het NVV en het CNV hebben de werkgeversorganisa ties eensgezind meegedeeld, dat zij al hun voorstellen omtrent een herziening van lonen en loon politiek terugnemen en zich op dit terrein alle vrijheid van han delen voorbehouden. De drie vak- centralen hebben de werkgevers bonden tevens meegedeeld van mening te zijn, dat de Stichting van de Arbeid heeft opgehouden te functioneren. Het conflict is ontstaan over de onderstaande loonvoorstellen: Werknemers: 1. Een uitkering ineens van tenminste twee weken loon (on geveer 4 percent), ter compensa te van de in 1955 ontstane ach terstand. 2. Een verhoging van de richt lijn voor de loonvorming in de bedrijfstakken met 3 pet. en daar boven voldoende ruimte voor toepassing van verantwoorde verschillen (differentiatie). Voorwaarde is hierbij dat over de uitkering ineens overeenstem ming zou worden bereikt. 3. De vakcentralen zouden de verwezenlijking van loonsverho gingen in de verschillende be drijfstakken niet op één uniform tijdstip willen doen ingaan, maar deze over een bepaalde periode willen spreiden. Zij stellen dit voor om prijsverhoging zoveel mogelijk te voorkomen. Werkgevers 17 Medewerking verlenen aan het openen van de mogelijkheid van het verstrekken van een uit kering ineens over 1955 van ten hoogste 2 percent van het jaar loon (ongeveer een week). Deze mogelijkheid geldt voor zover daarover overeenstemming tus sen de betrokken partijen wordt bereikt. Uitgezonderd zijn de ge vallen waarin de werknemers reeds door winstuitkeringen deel hebben gehad in de toegenomen welvaart. 2. Het schepnen van een diffe rentiatie-mogelijkheid van 2 oer-; cent boven de huidige richtlijn voor de loonvorming. Deze moet ingaan na afloon van de geldende collectieve arbeidsovereenkom sten. Voor langlopende contrac-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5