s dag. VROOM DREESMAM WAALWIJK woens DE DRIE ANKERS prijzeii 69c PUROL in huis! IN NIEUWE BOEKEN 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 15 FEBRUARI 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND DE BURGEMEESTER VAN ST. OEDENRODE. De H.KmW. hield jaarvergadering Gave opvoering van „De Kroongetuige" Heuvelstraat 45 Tilburg heelt de die zoekt Capelle Heusden Modieuze long-torso wol len damespullover, in de modetinten see-red, anthra- ciet, grijs, bordeaux, 090 bleu en groen O Groot foto-album, met linnen omslag en goud opdruk, 22 bladen prima fotocarton met spinneweb- vloei doorschoten, O 50 formaat 22 x 31 cm. O Partij importscheermesjec, van prima Zweeds blauw staal; passend op 3 gaats en sleufapparaat. Per 5 pakjes van 5 stuks 0.08 mm. 75c 0.10 mm. Uni keperflanellen heren- pyama, met contrasterende kraag,manchetten en omslag aan de pantalon in grijs/ bordeaux, grijs/blauw y9S en beige/bruin Werkschoenen, m. hout- gepende lederen zolen of me» geheel rubber on- A f\75 derwerk. M. 39-47 V Lederen veters per paar 43c flanellen lakens, m. kleine vlekjes, alleen tweepers. m. 175 x 220 cm C90 van 7.90 voor Keperflanel, warme donzige kwaliteit, 70 breed QQc per meter O Afgepaste glasgordijnen, 90 x 160 cm., van prima mar quisette en verkrijgbaar in 3 bijzonder fraaie O 25 uitvoeringen Koffietaai, altijd «Jflc lekker, 250 gram Pindakaas, flc (Superior) grote pot "O SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. jarretellegordel, met 4 jarretelles, een mooie kwali teit in wit broché 75 Stevige plastic keuken emmer, Inhoud 9 liter; bestand tegen vallen, stoten, turen, vetten enz.: met roestvrij hengsel, A 25 in frisse kleuren Brei zelf zo'n sportieve pul lover, bebobvest of spencer van deze prachtige kwaliteit sportwol. Een handig brei- patroon gratis bij OIO een 100 grams knot Tweepersoons zijden I sprei, met volants, royale maat 160x210 cm. In fraai damastpatroon. In groep, terra en beige "|2S0 ten en bindende loonregelingen zijn bijzondere voorzieningen no dig. De regering is door beide par tijen op de hoogte gesteld. RECLAME TELEVISIE VRAAGT ZENDTIJD AAN. Enkele grote bankinstellingen, vijf landelijke dagbladen en drie fabrieken van electronica in ons land (waaronder Philips) heb ben deze week tezamen bij de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een aanvraag ingediend voor een concessie om televisie-programma's - met rec lame - te mogen uitzenden via het zendnet van de Nederlandse Posterijen. Verzocht is om een zendtijd voor de komende twee jaar van acht uur per week, later eventu eel uit te breiden tot zestien uur per week. Vrijdagmiddag is be sloten tot oprichting van' de N.V. Televisie Exploitatie Maatschap pij met een kapitaal van 21/i mil- lioen gulden. Over de burgemeesterskwestie van St. Oedenrode wordt nader gemeld, dat burgemeester Leurs ziekteverlof is verleend. De burgemeester van Boxtel, dr. M. A. M. van Heivoort, is be noemd tot waarnemend burge meester van St. Oedenrode. Re Nederlandse Katholieke Bond u van Administratief-, Verko pend- en Verzekeringspersoneel „St Franciscus van Assisië" afdeling Waalwijk, heeft Donderdagavond in de kleine zaal van „Thalia" haar jaarvergadering gehouden. De voor zitter van de afdeling, de heer Van Broekhoven, opende deze vergade ring en heette allen hartelijk wel kom. Hij gaf vervolgens het woord aan de secretaris, de heer M. Scha pendonk, die de vergadering een goed uitgewerkt jaaroverzicht gal en daarbij echter moest opmerken dat het ledental van de afdeling van 1 Januari 1955 tot 31 December 1955 met 5 was verminderd. Het ledental per 31 December was 117. In zijn jaaroverzicht sprak de se cretaris ook over de vele acties, die in de loop van het afgelopen jaar waren verricht, acties, die leidden tot verbetering van de positie van de leden van de bond. Belangrijk in deze was de totstandkoming van een C.A.O. in de schoenindustrie. De penningmeester van de afde ling, de heer J J. Pullens, gaf ver volgens het financieel verslag van de afdeling over 1955. In dat jaar was ingekomen een bedrag van 4362.01, terwijl er was uitgegeven 4178.68. De boeken van de pen ningmeester konden dus worden af gesloten met een batig saldo van 183.33. Punt 4 van de agenda was de be stuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heren J. J. Pul lens en L. J. v. Broekhoven, welke heren beiden werden herkozen. De heer G. Leijtens trad af als lid van de kascontrole-commissie en in zijn plaats werd Mej. v. Beurden gekozen. De voorzitter deed de mededeling dat ook de H.K.W. had bijgedragen aan het cadeau, dat de geestelijk ad viseur van de K.A.B., de Zeereerw. Heer Wassenberg, bij zijn afscheid was aangeboden. De voorzitter vroeg de speciale aandacht van alle leden voor een lezing van Gabriël Smit op een na der aan te kondigen datum. De heer Kafoe, districtsbestuur der hield vervolgens een toespraak zoals was aangekondigd, over een actueel onderwerp, te weten de Wet op de Ondernemingsraden. Op deze wet gaf spreker een duidelijke toe lichting, maar het speet hem zeer te moeten vaststellen dat de interesse bij de werknemers voor de inhoud van deze wet wel bijzonder klein is. Deze wet, die in 1948 door de Twee de Kamer werd aangenomen, was, aldus de heer Kafoe, de vrucht van een beter inzicht van de waarde van samenwerking tussen de werkge vers enerzijds en de werknemers anderzijds. Spreker vertelde tal van bijzonderheden omtrent de taak, de samenstelling en de bevoegdheid van de leden van de Ondernemings raad en spoorde allen aan zich in deze materie iets meer te verdiepen. CHRISTELIJK HISTORISCHE KIESVERENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" WAALWIJK. Donderdagavond 1.1. kwam deze vereniging in ledenvergadering bij een. Na de opening sprak de voor zitter er zijn blijdschap over uit, dat gelet op het strenge winterweer, er toch een bevredigende opkomst was, waardoor deze vergadering zinvol voortgang kon vinden Dit temeer daar er allerwege geklaagd wordt over een te lauwe en een te slappe politieke belangstelling. Wil de C.H.U. straks met bevredigende resultaten aan de verkiezingen deel kunnen nemen, dan zal hierin ver andering dienen te komen. Hij wekte de aawezigen op om zoveel als in ieders vermogen is, in eigen omgeving en overal elders belang stelling voor de C.H.U. op te wek ken. Besproken werd het voeren van een doelmatige propaganda voor de a.s. verkiezingen. Voor het dekken van de daaraan verbonden kosten zal van diverse leden en eventueel met de C.H.U. sympathiserende personen een bijdrage gevraagd worden. De groslijst voor de samenstelling van de candidatenlijst voor de 2de kamerverkiezingen wordt 18 Fe bruari o.a. te Breda vastgesteld. De vergadering ging er geheel mee ac- coord om er met alle ernst naar te streven, mede in verband met de uitbreiding van het aantal kamer zetels, thans gedaan te krijgen dat Noordbrabant en ook Limburg ie der een C.H.U.-vertegenwoordiger in de Tweede Kamer der Staten- Generaal krijgen. Alle oirbare mid delen zullen daartoe worden aan gewend. Vervolgens werden de afgevaar digden voor de a s. groepsvergade ring aangewezen. De rondvraag le verde dan nog een bespreking van enkele interne aangelegenheden op. De voorzitter dankte de aanwezi gen voor hun tegenwoordigheid, waarna de secretaris deze vergade ring met dankgebed sloot. Bij brand- co inijwonden, Pijn lijke IdoTen, Ruwe banden en Schrale fluid. FEESTAVOND A.R.K.A. De afdeling „Langstraat en Om streken" van de A.R.K.A. hield Don derdagavond in zaal „Thalia" haar jaarlijkse feestavond. Het bestuur was er in geslaagd voor deze avond het bekende cabaret-, revue- en to neelensemble „Klaveren Vijf" uit Roosendaal te engageren en de le den van dit gezelschap zijn er bij zonder wel in geslaagd de ambtena ren met hunne dames enkele uren te amuseren. Na afloop van het programma dankte de voorzitter van de afde ling, de heer Vlaar, de tonelisten namens alle aanwezigen. Het is heel begrijpelijk dat men na het cabaret-programma nog niet naar huis ging. Er volgde toen nor een zeer genoeglijk samenzijn. FEUILLETON Dan „De Echo van het Zuiden" door: PIKE NORTON WILL'S 31). „Houd je in vredesnaam kalm. Beheers je. Er is een vrouwen- lijk gevonden, waarvan het sig nalement in zeer grove lijnen overeenstemt met dat van Milly van Zanten. Er is natuurlijk niet de minste zekerheid, maar..." Hij zweeg even en keek mee warig naar Peter, die als aan de grond genageld stond. Hij was doodsbleek geworden en staarde de inspecteur verwilderd aan. „Dat kan niet waar zijn, dat is niet waarHij sloeg zijn handen voor zijn gezicht. Bemoedigend legde Verberne zijn hand op Peter's schouder. „Kop op, Peter, het is nog hele maal niet zeker. Zolang we het lijk nog niet gezien hebben, kun nen we niets zeggen. Wil jij even meegaan? Dan hebben we zeker heid." Hij duwde Peter met zach te drang de kamer uit en deze kwam langzaam weer tot zich zelf. „We moeten Robert ook waarschuwen. Hij moet ook mee- Bij de uitgeverij N Samson N.V. te Alphen aan de Rijn is versche- nen „Provinciale Almanak Voor Noord Brabant". Evenals in voor gaande jaren is de uitgave van dit onmisbare handboek ook thans weer uitstekend verzorgd. Het is 'n encyclopedie van provinciaal admi nistratief en bestuurlijk bestel, die op secretarieën van publiekrechte lijke lichamen en vele andere kan toren niet mag ontbreken. De inhoud geeft namelijk niet al leen volledige inlichtingen omtrent provinciale en gemeentelijke be stuursapparaten en de waterschap pen, maar bovendien zijn uitgebrei de vermeldingen opgenomen aan gaande organisaties op het terrein van volksgezondheid, onderwijs, handel, veeteelt enz. De almanak is zeer gemakkelijk te raadplegen aan de hand van een uitvoerig alphabe- tisch register. Hinken op twee benen. Qnder regie van Louis Saalborn gaf de Toneelvereniging Vrij dagavond voor de Waalwijkse Kring voor Kunst en Wetenschap een ge slaagde opvoering van „De Kroon getuige". Dit stuk van Agatha Chris tie tracht de toeschouwer binnen te halen in de sfeer van de berechting van een moordzaak. Het is echter de tweeslachtigheid van het stuk die deze poging niet helemaal doet sla gen, want geen ogenblik ontkomt men aan de indruk van een aange name tijdpassering, waarvoor men dankbaar kan zijn, maar die men bij een zo „dood"-ernstige zaak niet helemaal wenst. Het is duidelijk dat de schrijfster met opzet dit samen gaan van humor en ernst heeft ge hanteerd, maar deze alliance ont komt niet aan 't karakter van een monsterverbond. Dit vindt mede z'n oorzaak in het feit dat zij de ernst op zeer knappe wijze weet te han teren, terwijl haar humor op de meeste plaatsen niet boven de volk se gemeenplaats uitkomt. Dat een advocaat bij een Engels gerechtshof zijn (onwaarschijnlijke) visie op de vrouwelijke wispelturigheid en on betrouwbaarheid weergeeft in be woordingen, die men in elk mop- penblaadje kan vinden, komt ons op zijn minst onwaarschijnlijk voor. Agatha Christie heeft haar humor trachten te rechtvaardigen en aan nemelijk te maken door het accent in dit stuk te verschuiven van de i moord naar de „onberekenbare vrouw", een verschuiving die de intrige en de climax van het stuk zeer knap en verrassend maakt, maar de humor in een zeer schraal grond verf je zet en de karakterteke ning in de meeste gevallen aan de oppervlakte houdt. Deze bedenkin gen tegen het stuk als zodanig, ne men niet weg dat De Toneelvereni ging een gave uitvoering met vele momenten van zeer knap spel voor het voetlicht heeft gebracht. Walter Kous gaf op zeer begaafde wijze ge stalte aan Leonard Vole, de ver dachte, een vriendelijke, naieve jon geman, die naar de strop wordt ge leid door de intriges van een gewe tenloze vrouw Het ingehouden, be heerste spel van Liane Saalborn als Romaine, de kroongetuige, krijgt eerst in de slotscène zijn verant woording en betekenis. Lo v. Hens- bergen was een alleszins overtui gende Sir Wilfrid Robarts, de ver dediger van verdachte. Brilliant was hij in de zeer puntige en snedige verdediging, minder overtuigend in de in het geheel niet overtuigende gemeenplaatsen over de vrouw. Ben Groenier als Mr. Myers, de openbare aanklager, was hier en daar wel wat te zoetelijk, zodat men zich wel eens afvroeg of het hier nu werkelijk een halszaak betrof. De overige medewerkenden hebben binnen de mogelijkheden van hun rol goed spel laten zien. De decors van Weynand Grijzen kwamen ook op dit kleine toneel goed tot hun recht. gaan voor de identificatie", zei hij op doffe toon. „Geef me zijn telefoonnummer maar", zei in specteur Verberne, „dan bel ik even". Enige minuten later kwam hij weer terug. „We rijden even langs zijn huis en pikken hem dan wel op." Hij duwde Peter in een politie-auto en deze zette koers naar Robert's woning. .Millyhamerde het in Pe ter s hoofd. „Millydood mis schien Ook Robert was diep onder de indruk. Hij groette de beide mannen met een korte knik en ging achterin zitten. Hij beet zenuwachtig op zijn onderlip en keek terloops even naar Peter. Er werd gedurende de rit niet gesproken. Ieder scheen bezig met zijn eigen gedachten. De wa gen baande zich sireneloeiend 'n weg door het drukke verkeer en reed in snelle gang de stad uit. Bij het restaurant stopte de wagen. Een agent kwam hen al tegemoet. Hij salueerde en wacht te, na een snelle blik op de beide andere mannen geworpen te heb ben. „Wil je ons even voorgaan?" vroeg de inspecteur. Zwijgend volgden de drie man nen hun gids. Peter keek om zich '-"en zonder echter iets te zien. De gedachten fladderden in zijn hoofd als dorre herfstbladeren bij een wilde najaarsstorm zij dwarrelden stuurloos rond, doch kwamen steeds weer bij één punt terecht: Milly. Hier lag zij. Dood. Vermoord misschien. Was het niet zijn schuld, dat alles zo ge lopen was? Had hij haar niet moeten helpen? Was hij niet te stijf geweest, te ouderwets in z'n opvattingen? O God, als het toch eens waar was dat zij hier lag... „We zijn er", hoorde hij op eens 'n stem zeggen. Hij schrok en keek om zich heen. Een pad, een kaal grasveld en een paar struiken. Zou ze hierHij zag politie-uniformen, hoorde vage stemmen Een hand duwde hem met zachte drang voort. Hun gids boog een paar takken opzij en de drie mannen zagen een lichaam op de grond liggen. Inspecteur Verberne wierp een snelle blik op het lijk. Zijn ervaren ogen za gen onmiddellijk, dat hier ver moedelijk een moord in het spel was. De blauwachtige plekken in de witte hals spraken voor hem een duidelijke taal. Hij keek even naar Peter en Robert, die hun ogen niet durfden opslaan uit angst om hier onontkoombaar geconfronteerd te worden met de werkelijkheid: hier de bevesti ging te vinden van hun zwaar ste vermoedens. „Vooruit, kerels", zei Verber ne zacht. „Houdt je taai en kijk even. Dan kunnen jullie weer gaan." Langzaam hief Peter het hoofd op en keekDan ver starde eensklaps z'n houding. Hij keek nog eens en uitte dan een schreeuw. „Datdat is Milly niet!" bracht hij dan eindelijk U'V 'K"JS Milly niet" herhaalde ook Robert; zijn ogen in starre ongelovigheid on het lijk gericht. „Dat is zij niet". Verberne stond naast hen. „Kijk goed", zei hij. „Is ze dat werkelijk niet?" Een ontzetten de last scheen van Peter's schou ders te vallen. Hij keek nog eens en herhaalde toen op vaste toon. „Ik weet 't zeker. Dit is zij niet." Ook Robert verklaarde dat dit meisje zijn nicht niet was. Zwij gend keken Peter en Robert el kaar een ogenblik aan. Er ver scheen een flauwe glimlach op Peter's gezicht. „Ik ben nog nooit zo bang geweest", bekende hij zacht. Robert glimlachte terug. „Ik ook niet", zei hij. Inspecteur Verberne deelde in hun vreugde. „Een hele opluchting zeker?" vroeg hij. De andere aanwezigen hadden met verbazing het toneeltje ge volgd. Verberne legde in korte bewoordingen uit, wie de heren waren en waarvoor zij gekomen waren. „Zij weten echter ook niet wie het wel is, dus hebben wij hier verder ook niets te zoe ken". Hij wendde zich tot Robert en Peter. „Gaan jullie mee?" Eenmbal in de auto, vroeg hij, terwijl hij een opgewekte klank in zijn stem poogde te leggen: ..Waar was jij ook weer gebleven Peter, met je theorie?" HOOFDSTUK IX. „Breng de verdachte binnen." Met deze plechtige woorden vroeg inspecteur Verberne aan een wachtende agent de kapitein van de „Aeolus" voor te bren gen. Peter stond onverschillig te gen de muur geleund. Hij ver wachtte niet veel van dit onder zoek, al had hij er zelf op aan gedrongen, dat het gebeuren zou. Eigenlijk verwachtte hij nergens iets meer van. Een doffe berus ting maakte zich van hem mees ter. De kapitein werd binnen ge bracht. Na de gebruikelijke for maliteiten ging de inspecteur tot de aanval over. „Het is mij bekend", begon hij voorzichtig, „dat door de organi satie, waartoe ook u behoort, 'n Het Zendingsfront nu! Woensdag 15 Februari 's avonds om half 8 zal in de Geref. Kerk aan 't Bruggetje weer een Zendings avond worden gehouden. De Wel edele Heer W. Vermolen, jarenlang leraar aan de Kweekschool Solo op Java, zal spreken over „Kerk en Zending nu in Indonesië", terwijl hij bovendien het gesprokene kan toelichten met twee series lichtbeel den, genaamd „Ontwakend Indone sië" en „Christenen in de aanval". Allen, die uit de eerste hand iets willen horen en zien van het Zen dingswerk in Indonesië, hebben nu de kans. Iedereen is dan ook harte lijk welkom. Wereldgebedsdag. De Wereld-vrouwengebedsdag die а.s. Vrijdag 17 Februari zal worden gehouden, vindt plaats in de Geref Kerk alhier. Aanvang half 8. Geslaagd. Bij het te 's-Hertogenbosch ge houden examen voor het diploma „Coupeuse", slaagde onze stadge note Mej. S. Kuypers. Gemeenteraadsvergadering. Openbare vergadering^ van de Raad der gemeente Heusden op 17 Februari 1956, 's avonds om 8 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen vergadering 6 Dec. '55. 3. Mededeling ingekomen stukken 4. Voorstel van B. en W. tot op zegging gemeenschappelijke re geling „Welstandsdistrict Oost- Brabant. 5. Verzoek van het College van Kerkvoogden der Herv. gemeen te te Heusden om subsidie in de kosten van herbouw en restau ratie van de Ned. Herv. Kerk. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening op de keuring van waren. 7. Verzoek Streek V.V.V. Brabants Centrum om verhoging van de subsidie met een cent per inwo ner. 8. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de salarisverordening. 9. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de Intercommunale I.Z.A.-regeling Noord-Brabant. 10. Verzoek schoolbestuur r.k. Meis jesschool tot verhoging van het aantal lesuren van de vakleer kracht handwerken. D. Voorstel van B. en W. tot wij ziging gemeentebegroting 1956. 12. Verzoek van v. Wagenberg-Fes ten tot verkoop van een perceel grond, gelegen in het uitbrei dingsplan Oudheusden, ter grootte van pl.m. 476 m3. 13. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur Herpt, in verband met periodieke aftreding van A. J. Buijs. 14. Sluiting. meisje ontvoerd is. Zij heet Mil ly van Zanten. Wat is u daarvan bekend De kapitein scheen enigszins verrast te zijn door de ze vraag. „Niet veel", antwoordde hij. „Ik was daarin niet betrok ken. Toen dat gebeurde, zwierf ik op zee. Later heb ik er wel 'ns een opmerking over gehoord, maar het rechte weet ik er toch niet van." „Wat weet u er dan wel van?" hield de inspecteur aan. „Ik weet alleen, dat er een meisje ontvoerd is. Haar naam wist ik niet eens, maar die hoor de ik nu net van u. Ik weet ook niet waarom ze ontvoerd is. Per- pagos scheen haar op de een of andere manier kwijt te willen zijn en het scheen hem te riskant haar hier te lande te doden, of anderszins uit de weg te ruimen. Daarom is zij op transport ge steld. Vermoedelijk naar Marseil le, maar dat weet ik niet zeker." „Door wie en wanneer?" De kapitein haalde z'n schouders op. „Mij niet bekend. Alles wat ik hierover weet, heb ik u al ver teld." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 6