Waalwijkse en Langs Courant Een metereologische revolutie voltrekt zich. BINNEN- EN BUITENLAND Culturele dug der N.C.B* 79e JAARGANG No. 14 Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr van BEURDENSTRAAT S, OPGERICHT 1870 Warmte-trek naar het Noorden PKOF. DK. E. J. DE QUAY „Ik ben getroffen door hetgeen is bereikt" KIA EOBBEN uit Drunen verraste met voortreffelijke declamatie. DE WERELD ROND MOTIE VAN WANTROUWEN VERWORPEN. De debatten in de Tweede Ka mer over de begroting 1956 van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn geëindigd met een overwinning van minister Cals. Hij heelt on danks de critiek, die hij de laat ste jaren en ook deze maand weer moest ondergaan, hel vertrouweh van het parlement behouden. Een motie van mevr. Fortanier-de Wit (liberaal) wel ke door velen als een motie van afkeuring werd beschouwd, is verworpen met 61 tegen 12 (uit sluitend communistische en libe rale) stemmen. Alleen de com munisten stemden tegen de be groting. De communist Gortzak trok zijn motie in. OP 1 JANUARI 1956 BIJNA 11 MILJOEN INWONERS. Nederland had op 1 Januari van dit jaar, volgens een opgave van het CBS, 10 miljoen 821.511 inwoners tegen 10 milj. 667.000 op 1 Januari 1955. Het aantal huwelijken heeft in 1955 88.841 bedragen tegen 88.103 in 1954. Het aantal levend geborenen be droeg in 't afgelopen jaar 229.899 tegen 228.892 in 1954, terwijl het aantal overledenen steeg van 79.295 in 1954 tot 81.288 in 1955. Het aantal huwelijken per 1000 inwoners per jaar bedroeg voor 1955 evenals voor 1954 8,3, ter wijl het cijfer per 1000 inwoners voor het aantal levend geborenen is gedaald van 21,6 in 1954 tot 21,4 in 1955 en het sterftecijfer is gestegen van 7,5 tot 7,6. REGERING STEUNT KOUDE-SLACHTOFFERS. Als de felle kou aanhoudt, zal het kabinet aanstaande Maandag overwegen, wat er nog meer ge daan moet worden voor de men sen die in nood verkeren, zei mr. Van Thiel, minister van Maat schappelijk Werk, Vrijdagmid dag in de Tweede Kamer. Hij wekte de gemeenten op, indien nodig, de uitkeringen van de so ciale diensten te verhogen en te zorgen voor warme maaltijden en warme lokalen. Het rijk heeft reeds extra uitkeringen verstrekt aan 6200 oorlogsslachtoffers, 600 gerepatrieertjen en 100 ramp slachtoffer.^ De communist Gort- zag, die zich dankbaar toonde voor de vlotte behandeling van zijn interpellatie-verzoek, kon niet volhouden, dat de overheid niets gedaan had en diende dan ook geen motie in. Het kabinet heeft 14 dagen geleden reeds maatregelen genomen voor de groepen, die het hardst iets no dig hebben: kostwinners kunnen 4,10 gulden en alleenstaanden 2,50 gulden per week meer krij gen. Vele gemeenten hebben al iets gedaan'. Zij zijn vrij de uit keringsnormen te veranderen. DIEPVRIESRECORD BENADERD." De vorst was Donderdag zo streng, dat verscheidene records werden geslagen. Vrijwel overal in het midden en oosten van het land vroor het meer dan 20 gra den. Het strengst was de vorst op het vliegveld Volkel, waar 't kwik tot 26 graden onder nul zakte. De temperatuur bleef er slechts anderhalve graad boven het Nederlandse absolute record, te Winterswijk gevestigd in Jan. 1942. Dat de zon al wat meer kracht krijgt, bleek Donderdag middag, toen het op sommige plaatsen maar drie tot zeven gra den vroor. Op het vliegveld Èel- de bleef het kwik echter bij 12 graden onder nul steken. In Den Helder daalde de tem peratuur dus tot 18 graden onder nul, een koude als daar sedert het begin der waarnemingen in 1850 nooit eerder was voorgeko men. In De Bilt werd een tempera tuur gemeten, die zolang daar waarnamingen zijn verricht, in Februari nooit eerder was voor gekomen en die slechts tweemaal sedert het begin der waarnemin gen in 1848 is overtroffen, name lijk op 21 Januari 1850 en op 27 Januari 1942, toen resp. 22.0 graden Celsius en 24.8 graden Celsius werd genoteerd. KOUDSTE DAG SEDERT 106 JAAR. Gemiddelde temperatuur -14,9 gr. De gemiddelde temperatuur, berekend uit om het uur atgele- zen standen van de thermometer bedroeg Donderdag te De Bilt 14,9 graden Celsius onder het vriesnimt. Sedert 21 Jan. 1850, meer aan 106 jaar geleden dus, toen de temperatuur zich gemid deld 16.7 graden Celsius onder nul bevond, was zo'n koude dag niet meer voorgekomen. De laag ste temperatuur van Donder dagnacht, die 18 graden Celsius onder nul bedroeg, is sedert 18 Februari 1855, toen het 19.1 gr. Celsius vroor, niet meer zo laat in de winter voorgekomen. RIJK ZORGT VOOR VOGELVOER. Een rijksbijdrage van duizend gulden is door de minister van ÓKW overgemaakt aan het be stuur van het Comité wintervoe- ding van vogels. Uit 't hele land komen giften binnen bij de or ganisatoren van hulp aan hon gerende vogels. De broodvoor- raad, die de politie van 't bureau Spaarndammerplein in Amster dam dagelijks binnen krijgt, is zo groot, dat de agenten geen tijd meer hebben dit voedsel voor de in de IJ-polders samengeschoolde vogels te snijden. Ze hebben het publiek verzocht, 't brood klein gesneden af te geven. B'ï 's-Gravezande verkeren 100 blauwe reigers in moeilijkheden en bij Kampen 4000 wilde zwa nen. In het IJselmeer en de Bies- bosch verblijven duizenden een den meerkoeten en andere vo gels en bij Numansdorn zijn tien duizenden ganzen gestrand. TWEE PERSONEN BEVROREN Voor de tweede maal in deze barre Februarimaand - een van de koudste dagen van deze eeuw werd 'n alleenwonende vrouw in halfbevroren toestand gevon den in haar woning aan de Eer ste Leeghwaterstraat te Amster dam. Een ambtenaar van Sociale Zaken, die bij haar op bezoek kwam, vond de 80-jarige mevr. C. Flens door de koude bevangen in een vertrek, waar niet werd gestookt. Bewusteloos is zij in 'n ziekenhuis opgenomen. In haar woning vond de politie een vrij groot bedrag aan geld. In een ziekenhuis te Tegelen wordt de 69-jarige L. Heinen uit Reuver verpleegd, die in halfbe vroren toestand langs de Maas is gevonden. De man is in de avond ihet zijn fiéts door de gladheid van een dijk gevallen, zag geen kans langs de beijsde helling om hoog te klauteren en bleef met een grote hoofdwond de gehele nacht hulpeloos liggen. Toen de man 's morgens gevonden werd, waren zijn schoenen aan zijn voeten en zijn kin aan de jas vastgevroren. Men hoopt, dat hij nu buiten levensgevaar is. DADER VAN TWEE. ROOF OVERVALLEN GEPAKT. Negen agenten van het Am sterdamse politiebureau War moesstraat hebben Donderdag ochtend vroeg, tegen sluitings tijd, in een café aan de Marte laarsgracht, de 25-jarige haven arbeiders K. J. M. aangehouden. Hij kreeg geen kans zijn geladen revolver te hanteren, die hij ook gebruikte bij de door hem ge pleegde roofoverval bij de firma Sitters Van der Kar (een afbe talingsmagazijn aan de Eerste v. Swindenstraat in Amsterdam Oost) en bij een andere overval in een slagerij aan de Eerste Sweelincstraat. De gangster, die precies een maand na zijn eerste gewapende overval werd genakt, heeft bij zijn verhoor door de Amsterdamse politie hekend, de overvallen op zijn geweten te liebben. VIER DODEN IN HET VERKEER. MAANDAG 20 FEBRUARI 1956 Uitgew Waalwij kac Stoomdrukkerij Antoon Tielen HET ZUIDEN M—kkedacteur JAN TIELEN Bit Mod verschijnt 2 x per week. Abonnement 19 cent per week I 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief TELEGR.-ADRES „ECHO" H et ziin vandaag de dag niet meer 'alleen de H»H. Kappas die ons met bun gerenommeerde weerpraatjes te lijf gaan. Deze specifiek coiffeuriaanse eigenschap is tot een epidemie uitgegroeid. Men kan geen winterman te of -jas tegenkomen of ergens Vanuit de diepte stijgt een wit wodtje tien Wnn.|, alsof een miniatuui-keteltje stoom afblaast, en daarachter rinke.en vier bevroren woorden omhoog„Wat een weer hei Zegt u dat wei, wat een weer. We hebben in jaren niet zuik weer (gehad. En als we oe weerproreten mogen geloven, dan krijgen we nog meer van dit weer. Och, weet u, als we 'ade voorspellingen kunnen geloven, dan zal de we reld er over vijftig jaar heel anders uitzien dan ze eruit zal zien. AsS we bijvoorbeeld de heer William Baxter kunnen geloven, dan zal ons klimaat in de toekomst een radicale verandering ondergaan. Hij zajt dlat allemaal in zijn boekje „De Huidige Revolutie in het Weer", en hoewel de heer Baxter een amateur-metereoloog is, zijn zijn waarnemingen en conclusies interessant genoeg om er nadere aandacht aan te besteden. Vooral nu iedereen over het weer praat, waarin wij niet willen achterblijven. NAAR HET NOORDEN. oor het noordelijk halfrond ziet het er, aldus William. J. Baxter, wat het kli maat betreft gunstig uit. De warmte ver plaatst zich namelijk met steeds groeien de snelheid naar dit deel der aarde. De aanvang van deze warmte-trek ligt zo ongeveer aan het begin van deze eeuw. En een goede 25 jaar geleden constateer den de waarnemers een belangrijke ver snelling van dit proces. Deze warmte- trek manifesteert zich duidelijk in het feit, dat de gemiddelde temperatuur op Groenland tussen 1910 en 1940 met 3 gr. gestegen is 'en dat plaatsen in Ca nada sinds 1875 een temperatuursstijging van 5 gr. vertonen. Andere overduide lijke bewijzen de haven van Spits bergen wordt thans 237 dagen van het jaar gebruikt tegen 95 in 1912. Het ijs van het noordelijk halfrond trekt zich met 250 meter per jaar terug en glet- schers worden ca, 10 meter per jaar dunner. Ingrijpenle wijzigingen. Het is zonder meer duidelijk dat deze warmte-trek ingrijpende wijziging'en zal teweegbrengen in de flora en fauna en verschuivingen onder de volkeren tot gevolg zal hebben, maar ook de geeste lijke en lichamelijke activiteiten van de mens zullen er de invloed van onder gaan. Ten aanzien van de diverse landen doet William Baxter op grond van deze metereologische omwenteling enige „voorspellingenDe Verenigde Staten zullen er niet wel bij varen, terwijl Ca nada een zeer zonnige toekomst tege moet gaat, die voortkomt uit een aan merkelijk hogere landbouwproductie, ook van die gewassen die tevoren in Canada niet tot bloei konden komën. De zuidelijke en zuidwestelijke staten van de V.S. zullen zwaar te lijden heb ben van een steeds feller wordende droogte, hetgeen nu al af te leidien is uit het feit, dat het peil van 'het grondwa ter in die streken in vijftig jaar met 10 meter gedaald is. Op de duur zullen planten 'en bomen het water niet meer kunnen bereiken en zullen ook daar de beruchte woestijnen ontstaan van het Midden-Westen, waar de grond ook eens vurohtbaar was. Europa en Azië. 0 ver j^gt algemeen is de toekomst, die William Baxter aan Europa voorspelt, niet ongunstig. Het Noordwestelijk deel van Europa gaat zelfs een zeer roos kleurige toekomst tegemoet. Frankrijk, Italië, Griekenland 'en Turkije zullen veel met droogte te kampen hebben, terwijl Rusland enerzijds winst zal boe ken door een wat zachter klimaat, an derzijds echter zal te lijden hebben on der een droogte in het Zuidwesten, die schade zal toebrengen aan de zo be roemde korenschuur van Europa. Voor Azië zal de situatie op enkele uitzonderingen na heel wat ongunstiger komen te liggen. Catastrofale droogten zullen de meeste gebieden met name India en Pakistan door een gebrek aan smeltwater uit de Himalaya zo goed als geheel uitputten en ook de activitei ten van de bevolking zullen ernstig ach teruit gaan onder de invloed van hitte en droogte. Hetzelfde geldt praktisch voor Afri ka, Australië en Zuid-Amerika. Ook daar een steeds toenem'ende droogte en hitte en als logisch gevolg daarvan een stijgende indolentie der bevolking. Oorzaak. t n nu vraagt u natuurlijk waardoor ontstaat deze warmte-trek? Als oorzaak van deze metereologische revolutie wijst William Baxter aande zonnevlekken. Alle ingrijpende gebeur tenissen op deze planeet revoluties, epidemieën, crises, enz. houden ver band met het verschijnsel der zonne vlekken. Het merkwaardige bij deze zonnevlekken is, dat er elke 11 jaar een climax voorkomt. William Baxter meent, dat eën dergelijke climax terug te vin den is in alle levensuitingen op aarde. Bij een boom bijv. onderscheidt de 11de jaarring zich duidelijk van de andere. Deze theorie van William Baxter heeft wetenschappelijk nog geen erkenning gevonden, maar het feit dat van zijn amateur-waarnemingen en conclusies met belangstelling en waardering wordt ken nis genomen, bewijst toch wel dat wij hier met een verantwoord en intelligent onderzoek te maken hebben. En Nederland? meisje was. Natuurlijk was dat fout, maar daar trekt de ambtenarij zich niets van aan. Zolang dat register niet ver beterd is blijft Ricardo een dochter en kan dus niet huwen met een andere dochter. Het komt natuurlijk allemaal wel in orde na de nodige aanvragen, controles, paraferingen en registraties en stempels, maar u weet... dat kan nog wel even durlen. BI „Slanke Anna-' is geen filmster, vrienden. Verwacht dus niet dat wij hier enkele aantrekkelijke passages over vrou welijk schoon ten beste gaan geven. „Slanke Anna" is de vuurtoren bij Cux- maven, maar zij wordt wel bewoond door een vrouw en van deze xrouw willen wij wel Iets heel goeds gaan zeg gen. Die vrouw heet Emma Melithbauer en zij is 73 jaar. Haar man was wachter op de „Slanke Anna". Hij stierf in 1929 èn van dat jaar af heeft Emma alleen voor de vuurtoren van Cuxhaven ge zorgd. Dat klinkt heel simpel, vrienden, en Emma zelf zal er wel nooit veel op hef van gemaakt hebben. Maar als u weet dat dit „zorgen voor" o.m. hierin I bestond, dat Emma een paar maal per dag de 172 treden van de „Slanke An- na" moest beklimmen om voor de grote i lamp te zorgen, dan komt er toch zoiets j in ons op van „gossiemijne want trap pen lopen is een allesbehalve lichte be- i zigheid. Nu is Emma 73 'en al die trap pen hebben haar naar een verdiend j pensioen geleid. Wij begrijpen dat dit een feestdag wordt voor haar en voor de dankbare zeelieden, die talloze malen op haar veilige licht zijn thuis gevaren. Temidden van alle ongewisheden van deze wereld vonden wij dit een hartver- warmend bericht. En voor het geval dat j Emma ons bescheiden blad ergens mocht lezen: „Bedankt Emma, voor alles wat je zo stil en zonder ophef gedaan hebt. BI Wij hebben al jaren lang de stille hoop gekoesterd dat wij nog eens ergens temidden van het lawaai en het ijltempo van deze wereld een stukje land zouden ontdekken dat aan de aandacht van geo grafen was ontsnapt. Wij zijn altijd reisvaardig geweest voor een tocht naar een klein lapje Eden, omdat wij wisten dat het ergens nog moest zijn. En nu hebben wij zekerheidhet was ergens, maar men is ons voor geweest. In de wijde watermassa van de golf van Ben galen heeft men een klein eiland ont dekt met een volksstam die tot nu toe onbekend was. De mlensen daar zijn nog niet in het stenen tijdperk aangeland en zij gebruiken nog de meest primitieve werktuigen. En nu kunnen wij wel met onze stevige stappers en een welgepakte ransel de voetreis naar dit land der ge lukkigen gaan ondernemen, maar als wij daar aankom'en zullen er bulldozers aan het werk zijn, zal er een bont avondje via de nieuwste radio te beulisterën zijn en de mensen zullen er blikjes open ma ken en rondlopen in overhemden die ze op afbetaling hebben gekocht. Daarom gaan wij maar niet en slikken een brok je in onze keel weg. BI Ook wij hebben ons in onze prille jaren bezig gehouden met het schrijven van minnebrieven. Het was een tedere bezigheid, die ons tot diep in de nacht bij zacht kaarslicht deed neerzitten met een warm bonzend hart. Het 'kon ons niet bommen of ons schaarse zakgeld opging aan postzegels en wij hebben ons er nooit met een koopje van af gemaakt door een briefkaart te sturen, want het was allemaal voor haar die nu de zon van onze reeds oudere dagen is. En zo zal het u ook gegaan zijn, vrienden, daar zijn wij wel zeker van. Ook uw rose brievfen hebben bijgedragen tot Waai- wijks bloei, want al die bevend neerge schreven woorden van liefde hebben de posterijen kilometers zoolleer gekost. En evenals wij zult ook gij nog wel eens vertederd op de stoffige zolder neerzit ten, met in uw hand dat nog immer le vende bundeltje brieven, dat de dagen van weleer heeft aaneengeregen tot een geurige guirlande van rozhn. Ook gij zult nog wel eens met een mijmerende glimlach het rode but losmaken en lezen: „Liefste Anneke.Lieve Wim Ach ja, die heerlijke dwaasheden Maar wij staan toch ver achter bij het Spaanse bruidspaar dat twintig jaar ver loofd is geweest. Het gewicht van hun liefde bedraagt twee duizend kilogram, dat is ongeveer tienduizend gulden aan postzegels. Ons dunkt, ze moeten wel eens in herhaling gevallen zijn, maar wat geeft dat, de lieve herinneringën zijn met geen tien mille te betalen. Bi Dat er tijdens de jacht dingen ge beuren die in de gewone gangbare taal bijna niet weer te geven zijn, wordt wel bewezen door 'het feit dat jagers hun avonturen plegen te vertellen in een La tijn, dat niet der klassieken en nog min der der kerk is. In het Portugese dorpje Grijo vertelt men in dit latijn de volgen de geschiedenis. Een haas, die niet in de gaten had dat er op hem werd ge jaagd, schrok ontzettend voor de plotse ling uit het struikgewas opduikende ja ger. En hij deed wat hazen in dat geval meestal doen, hij koos het hazenpad. In zijn haast botste hij echter tegen een der jachthonden aan die prompt van de sokken ging, en wat erger was met een gebroken poot bleef liggën. Van de 'haas geen spoor. BI Tot slot geven wij u dan de uit slag van de bekende pannekoekenrace die onlangs in Liberal (Kansas) werd gehouden. Winnares van de zilveren bakpan met inscriptie werd Mevr. Nina j ordain, die de 400 meter (met bakpan in de hand) aflegde in de prachtige tijd van 1 min. 14,2 sec. De tweede prijs was echter ook niet mis, eerlijk gezegd o.i. nog veel aantrekkelijker, en deze viel ten deel aan Miss Parrow uit Olney. Zij kreeg een zoen van de koster (nou!), een getijdenboek van de dorpsgeestelijke en e'en door de Amerikaanse ambassade beschikbaar gestelde snelkoker. Derge lijke evenementen missen wij hier in de Langstraat toch wel heel erg. Jlonderdag jl. werd in de Metro- pole-schouwburg te Tilburg de culturele dag der N.C.B. gehouden, waaraan door duizend jonge boeren en boerinnen werd deelgenomen en die werd bijgewoond door de Com missaris van de Koningin in Noord- Brabant, prof. dr. E. J. de Quay. Het is een bijzonder geslaagde dag geworden, die zich vooral heeft gekenmerkt door het hoge culturele peil der prestaties. Bijzondere ver melding verdient de onderwijzeres Ria Robben uit Drunen, die met haar briljante voordracht van het gedicht van Michel v. d. Plas „The greatest show you ever saw" wel een heel aparte plaats innam. Zij beschikt over een stem die zich uit stekend voor declamatie leent en haar dictie is voortreffelijk. De spanning van het gedicht wist zij volledig te realiseren door een sterk gehanteerd ritme, zich daarbij be perkend tot een minimum aan ge baren, waardoor haar declamatie aan kracht won. Het was een voor dracht van een gehalte, dat men buiten het beroepstoneel slechts zel den ontmoet. Maar er zijn meer dingen te be luisteren geweest, zeer prijzens waardige dingen zelfs, waaronder we mogen rangschikken de voor dracht van Theo van Lierop van As ten met het gedicht „De Blinde" van W. Hofdijk. De keuze van dit gedicht konden wij helaas niet ge lukkig noemen. In de zangwedstrijden voor jonge boerinnen toonde Herpen een dui delijk overwicht. Het legde zowel beslag op de korenprijs als op de duettenprijs. Bij de jonge boeren was de korenprijs voor St. Oeden- rode, de duettenprijs voor de verte genwoordigers uit Den Hout. Els- hout behaalde in dit laatste onder deel de 3e plaats. Bij het onderdeel spreken in het openbaar legde de heer W. Robben uit Berkel-Enschot beslag op de eer ste plaats. Een goede vijfde plaats was hier voor de heer J. v. Horen uit Waspik. Ile culturele dienst van de N.C.B. heeft met deze dag wel op bij zondere wijze blijk gegeven van zijn intensieve activiteiten. En de grote waardering voor dit werk kwam wel heel goed tot uiting in de woor den van de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. E. J. de Quay: „Ik ben getroffen door hetgeen is bereikt door de cul turele dienst van de N.C.B. Ik durf deze dienst als een voorbeeld te stellen voor de andere standsorga nisaties. Wat ik deze middag aan zang, declamatie en voordracht heb gehoord en gezien, sterkt mij in mijn gedachte dat op deze wijze iets van de mens wordt ontplooid en dat persoonlijkheid tet ontwikkeling wordt gebracht, iets wat des te waardevoller is, omdat die persoon lijkheid door de beslotenheid van 't boerenleven niet altijd zo gemakke lijk tot uitdrukking komt". Er zijn uiteraard nog meer waar derende en dankende woorden ge sproken, met name door de voorzit ster van de boerinnenbond, Mej. C. v. d. Laar, en door de voorzitter, de heer Koopmans, die beiden hulde brachten aan de culturele dienst van de N.C.B., die onder leiding van de heer E. v. Eijnthoven tot zo voor treffelijke dingen is kunnen komen. De heer Koopmans richtte tevens een felicitatie tot rector Bekkers in verband met zijn benoeming tot pastoor te Tilburg, een benoeming die tot gevolg zal hebben dat rector Bekkers binnenkort de NC.B. zal gaan verlaten. Hoe 'Ziet de metereologische toekomst van Nederland er uit? Och, het weer kan ons niet veel poet sen meer bakken, want ook al wagen onze eigen weermannen in 'het humoris tische De Bilt zich steeds weer aan voorspellingen, wij hebben altijd alles bij de hand hangen regenjars en parasol, winterjas en badpak, ijstrui en kampeer- hemd. Wij zijn het proefkonijn der me tereologische grollen, nukken 'en grappen en daarom denken wij bij iedere voor spelling niet op reageren, Lena. En omdat we voor geen kleintje ver vaard zijn, kunnen we de voorspelling van William Baxter ook nog wel heb ben water, water en nog eens water! De industrie van laarzen, lieslaarzen wel te verstaan, gaat een gouden tijd tege moet, want het water zal in ons land steeds hoger komen. Tot de nood het hoogst is natuurlijk, en dandan zien we wel weer verder. We hebben al zoveel appeltjes ge schild met het water. In ieder geval, Langstraters. laarzen maken! Hele lange laarzen 1 ■I Reeds meermalen hebben wij in deze kolommen moeten constateren dat mien in Amerika op maatschappelijk ge bied wonderlijke wegen bewandelt. Hier mee is de kous echter niet af, want nu is ons weer gebleken dat men daar ook op geestelijk terrein paden volgt die overal heenleiden, behalve naar de kerk. En dit schijnt vooral het geval te zijn in Buffalo, waar de gelovigen zó schoor voetend ter kerke gaan, dat men zou kunnen menen dat er iets niet pluis is in de kerk. Om nu de godsdienstzin der Buffaloërs wat aan te wakkeren, is mlen er toe overgegaan om op zondagmorgen gratis buskaartjes uit te reiken. De bus sen rijden langs verschillende kerken en wie voor niets wil meerijden behoeft al leen maar te zeggen „Ik ben op weg naar de kerk". Ook wij zijn van mening dat het apos tolaat zich moet bedienen van de meest moderne hulpmiddelen, maar wij geloven toch niet dat Onze Live Heer evenveel service en comfort zal verschaffen aan eenieder die zegt: „Ik ben op weg naar de hemel". Ga er dus niet bij zitten, vrienden, want er rijdt geen gratis bus op de fae- mri. BI Het huwelijk is niet alleen een schone, maar in vele gevallen ook een moeilijke zaak. Van dit laatste echter wist Ricardo Romano nog niets, toen hij onlangs met lichtvoetige tred en met zijn stralende Julia aan d arm de trappen van het Milanese gemeentehuis beklom om aldaar van zijn feestelijk voornemen kond te doen. De ambtenaar glimlachte, want gemeenlijk verschijnen er ook in Italië maar weinig gelukkige mensen voor de loketten, en hij sloeg de boeken op voor het gereed makïen der papieren. Zoals u weet zijn wij zonder papieren niets, bestaan wij eenvoudig niet. Plot seling echter verstrakte het gelaat van de beambte, zoals dit altijd bij ambte naren gebeurt, wanneer er met een bur ger iets niet in orde is, en hij sprak „Mijnheer Romano, u bent een vrouw. Ricardo, menende hier te doen te heb ben met specifiek ambtelijke humor, lachte hartelijk om de kwinkslag en nam zich voor de man bij het afscheid een sigaar te geven. Toen de ambtenaar ech ter volhardde in zijn biologische dwa ling, werd Ricardo boos en Julia niet minder, want alles heeft ten slotte zijn grens. Maar het baatte niet. In het ge boorteregister stond dat Ricardo een BELEEFD VERZOEK. Wy moren normaals een dringrend beroep deen op onxe adverteerders, corresponden ten e.a. hun advertenties en bijdragen 10 TIJDIG MOGELIJK ba to zenden, in elk vóór 9 uur op MAANDAG en DONDERDAG maar zo morel ijk ZONDAG en WOENSDAU Bij voorbaat dank VROUW 'S NACHTS DOODGEVROREN. In Gouda is een 54-jarige ongehuwde dame door de kou gestorven. De hoe- denmodiste J. Bisschop was gisteravond rond zes uur kolen gaan halen in een schuurtje achter haar huis, is uitgegle den en bewusteloos blijven ligg'en. Pas 's morgens, ongeveer veertien uur later, werd het slachtoffer gevonden en naar een ziekenhuis gebracht, waar zij over leed. Huisgenoten, die in de loop van de avond waren thuisgekomen, hadden de dame wel gemist, maar meenden dat ze was uitgegaan. 11 MILJOEN AAN VORSTVERLET. KOLEN GENOEG. Gebleken is dat de grondstofvoorzie- ning geen bijzondere zorg biedt. Wel zijn de voorraden plaatselijk een beetje krap, maar van ernstige tekorten kan niet worden gesproken. De industrieën, de elektriciteitscentrales en de gasfabrie ken, hadden vóór het invallen van de strenge kou voorraden voor twee maan den De huisbrandvoorziening is rede lijk, alleen zijn niet altijd de gewenste soorten voorradig. Nu de werkzaamheden in de bouw bedrijven vrijwel geheel stil liggen is on geveer een miljoen gulden per dag nodig om de werkloze bouwvakarbeiders uit het Risicofonds te betalen. Ruw bere kend is het Risicofonds thans voor de helft uitgeput. Drie verkeersongelukken, in Twente en Limburg, hebben vier mensenlevens geëist. Twee Enschedese pluimveehande- laren verdronken Vrijdagmorgen in het kanaal Almelo-Nordhorn, nadat hun auto slippend via een leuning van de Flerin- gersluis was gestort. Waarschijnlijk had de wagen daarvoor een bermpaaltje ge raakt. De auto verdween geheel onder 'het water van het kanaal, dat ter plaat se praktisch ijsvrij is. Enkele uren later pas kon de wagën opgetakeld worden. Achter in de wagen trof men de stof felijk overschotten aan van de 57-jarige K. Rooseboom en de 44-jarige G. Harbe- rink, tussen een ravage van manden met verdronken kippen, die zij in de Wee- selo waren wezen kopen.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1