dag- VROOM DREGSMAM PROVINCIAAL NIEUWS. woens prajzen GEMEENTERAAD WASPIK j DE DRIE ANKERS IN 40 2 2 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 22 FEBRUARI 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND LAGERHUIS IS TEGEN DE DOODSTRAF. Het Engelse Lagerhuis heeft zich Donderdagavond tegen de- doodstraf uitgesproken. Na een urenlang bewogen debat aan vaardden de afgevaardigden met 293 tegen 262 stemmen een amen dement tot afschaffing of op schorting van de doodstraf. Da regering had voorgesteld om dc hoogste straf te handhaven, maar de wet op enkele punten te verzachten. De nederlaag van het Tory- ministerie zal geen politieke ge volgen hebben. Bij de uitspraak over deZe zaak van leven of dood waren de leden van beide grote partijen vrijgelaten. Het staat nog niet vast. of d£ regering het amendement zal overnemen en in een wetsontwerp zal verwer ken. Als er een nieuwe wet komt zal het Hogerhuis deze nog kun nen ophouden. MASJUMI EN PNI EVENVEEL ZETELS. De Masjumi en de PNI zullen in het nieuw gekozen parlement volgens d£ yuorlopige cijfers, een gelijk aantal zetels hebben. De zetelverdeling voor de voornaam ste partijen is als volgt: Masjumi 57, PNI 57, Nahdatul Ulama 45, PKI 39. PSII 8, Katholieken 6, PSI 5. Politieke waarnemers achten 't waarschijnlijk, dat president Soe- karno een lid van de PNI als ka binetsformateur zal aanwijzen, daar de nationalisten de meeste stemmen 8,3 miljoen tegen de Masjumi 7,9 miljoen hebben verworven. plaatsen ingericht voor de dui zenden watervogels, die, uit ver scheidene Europese landen door honger en kou verdreven, hier een toevluchtsoord hebben ge zocht, doch niettemin door hon gerdood worden bedreigd. Zij zijn daarmee de'rijkspolitie te water in Drimmelen te hulp gekomen, nu de politieboot is ingevroren en derhalve niet meer beschik baar is om het voedsel voor de vogels te verspreiden. In totaal is nu 14 ton voedsel naar de be dreigde vogels gebracht. Er is nog een voorraad van drie ton. Het departement van oorlog heeft toegezegd, indien gewenst, helikopters van 't eer ste legerkorps der landmacht, die te Deelen bij Arnhem zijn gesta tioneerd, ter beschikking te stel len voor het overbrengen van voedsel naar de voederplaatsen. Er wordt thans nagegaan of het mogelijk is met behulp van heli kopters voedsel te brengen naar enkele grote concentraties zwa nen dieper de Biesbosch in. Op de centrale der hulpactie, welke zich „Biesbosch vogelac tie" noemt, te Eindhoven, komen uit alle delen van het land giften binnen voor het aankopen van voedsel voor de vogels. Deze cen trale is gevestigd b" de inspec teur van politie D. M. de Jaeger voorzitter van de afd. Eindhoven van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren. (Zün gironummer is 461303). VERKLAART ZICH IN BEGINSEL VOOR AANSLUITING BIJ STREEKMIJNGASVOORZIENING BRABANTS EDELAMBACHT. Op Maandag 27 Februari a.s. zal in het Paleis-Raadhuis te Til burg de opening plaats hebben van de permanente tentoonstel ling van Brabants Edelambachl in het gebouw Spoorlaan 132. De opening zal geschieden door prof. dr. J. E. de Quay, Commis saris van de Koningin in Noord- Brabant. I)e feestrede zal worden uitgesproken door de heer J. Beerends, directeur v. d. Volks hogeschool Drakenburgh. DE BIESBOSCH MOET GEHOLPEN WORDEN. De bijdrage van één miljoen gulden, die de regreing op aan dringen van de KVP-er Van den Heuvel aan het Brabantse wa tersnoodfonds heeft toegezegd als tegemoetkoming in de zware schade ruim 3,4 millioen die de stormvloed van Decem ber 1954 in de Biesbosch en om geving heeft aangericht, is Don derdag in de Tweede Kamer in waarderende zin besproken. Zeer ontevreden was men ech ter over de weigering van de re gering om enige garantie te ge ven voor het „abnormale risico" dat dit reeds zo dikwijls geteis terde gebied blijft lopen, doordat het zeker nog tien jaar als wa- terbergingsgebied moet dienst doen. IN TILBURG KOMEN 50 HUIZEN VOOR VERLOOFDEN. In Tilburg zullen ongeveer 50 woningen gebouwd worden voor verloofden, die definitieve trouw plannen hebben. Het is een plan van de verloofdendienst van de VKAJ en de KAJ te Tilburg in samenwering met de stichting Hypotheekfonds uit Eindhoven, dat verwezenlijkt zal worden in het uitbreidingsplan „Het Zand" Op de plaats, waar te zijner t tijd de 26e parochie van Tilburg zal komen, aan de Ringbaan--' i West de spoorlijn Tilburg- Breda; tussen de Reitse Hoeven- straat en (Mutsaerts in 't Zand, komt namelijk een volledige wijk met afwisselend hoog- en laag bouw. Ëh "ih dit bouwplan zul len dan ongeveer 50 woningen beschikbaar komen voor jonge ren, die daarvoor belangstelling j hebben. Woningen, die door een j spaarsysteem op den duur eigen dom van deze jonge mensen zul- len worden. MILITAIREN VERZORGEN VOGELS IN DE BIESBOSCH. Militairen van de vaar- en dui- kerschool der genie te Geertrui- denberg, waarvan lt. Wieringa commandant is, hebben met vlet ten en stormboten acht ton voed sel op de noordelije Biesbosch- rand afgezet en daar voeder- Heuvelstraat elegcintóte FEUILLETON vmn „De Echo van het Zuiden" door: PIKE NORTON WILL'S 33). „Op vrouwenroof staan de no dige jaartjes, Li", zei Verberne zacht, maar met 'n onmiskenba re dreiging in zijn stem. „Dat. vermeerderd met de nodige voor moord en handel in verdovende middelen, maakt tezamen 'n res pectabel aantal jaartjes brom men. Ontkomen zal je je straf niet, dat weet je ook wel." Li zweeg. „Je gaat nu terug naar je cel om daar alles nog eens te over denken. Als je plotseling weer wat te binnen schiet, laat je me dat maar weten." Hij gaf de agent een teken en deze voerde Li weer weg. De beide mannen keken elkaar een poos zwijgend aan. *,Ik dacht eerst, dat het vlot zou verlopen", zuchtte Verberne eindelijk, „maar verder dan het bekennen van de moord op Perpagos ging bij nietWaarom eigenlijk niet, vraag ik mij af?". Peter gaf geen antwoord en staarde stil voor zich uit. Hij scheen niet in staat om na te denken. „Ik geloof", zei hij opeens met een vreemde hese stem, „dat we de zaak maar moeten opgeven. Milly is nu al weken weg en we weten niets van hetgeen haar overkomen is. Al lossen we nu de zaak ;Qp, dan zal het toch wel te laat voor haar zijn De laatste woorden waren haast onverstaanbaar, zo zacht werden ze uitgesproken. Hij gleed van het bureau af en liep de kamer uit, met een vaag ge- 1 baar Verberne groetend. Deze keek hem medelijdend na. „Ver draaid beroerd voor je, Peter", sprak hij zacht in zichzelf. „Ik kan me je gedachten goed inden ken. Ik kan de zaak echter niet opgeven. Er moet een oplossing gevonden worden, al zal die in derdaad 't meisje niet veel meer baten". Hij liep naar het venster en staarde naar buiten. Naar de drukke straten en het woelige verkeer. Mensen haastten zich voort; anderen kuierden rustig op hun gemak. Geen scheen zich echter te bekommeren om de an dere. Allen hadden hun eigen pro blemen en worstelden daarmee. Langzaam keerden de gedachten van de inspecteur terug naar zijn werk. Hij zette zich weer achter zijn bureau én liet het gehele verhoor weer in gedachten aan zijn geest voorbij gaan. Li had de moord op Perpagos bekend. Dat was zonder meer waar. Gerhard Verduynen had hij echter de hand boven het hoofd willen houden en over de verdwijning van het meisje zweeg hij in alle talen. Waarom bekende hij het eerste feit wel en zweeg hij over de twee andere beschuldigingen? Zonder meer was hij ingegaan op de geuite veronderstellingen, maarnee, hij had eerst nog eens naar bewijzen gevraagd. EJerst toen die gegeven waren, - dus toen die gok juist was ge bleken - had hij bekend. Dan zou daar uit moeten volgen, dat Li bij de laatste twee beschuldi gingen de indruk had gekregen dat men daarover nog niet alles wist. Waarom zweeg hij over Verduynen en over het meisje? Hij wilde Verduynen bescher men zolang deze nog op vrije voeten was. Wat was daarvoor de reden? Het kon zijn dat hij wilde dat Verduynen doorwerk te, maar persoonlijk kon hij daarvan geen profijt hebben, want hij zat gevangen en zou wel wat jaartjes moeten brommen voor die moord. Dat wist de Chi nees zelf ook heel goed. Er moest dus nog een andere reden zijn. Dan schoot hem de reddende gedachte in: Verduynen wist te veel en was daarom gevaarlijk voor de Chinees en voor de rest der bende. Daarom werd hij vrij gepleit, in de hoop dat de politie ook niets uit hem zou kunnen persen en dus geen verder be wijsmateriaal had voor de twee andere beschuldigingen. Inspec teur Verberne glimlachte, toen hij zover gekomen was. Die Li was wel handig, maar toch nog net niet handig genoeg. Nu de zaak Van Zanten. Li zweeg hierover omdat hij de in druk had gekregen dat de politie hierover nog niet voldoende wist. Li had dat onmiddellijk aange voeld. Peinzend trok de inspecteur aan een vers opgestoken sigaar. Gewoontegetrouw blies hij de rookwolkjes in de lucht en keek die peinzend na. Hij zuchtte diep. Alles wat met dit meisje te maken had, was even duister. De rest zou vermoedelijk wel opge lost worden, maar ditWeer zuchtte hij. Wat was er met dat meisje ge beurd? Als zij ontvoerd was, waarom dan juist naar Marseil le? En wat moest er verder met haar gebeuren,? Waar was zij er gens in Marseille? Of was zij reeds naar elders overgebracht? Het waren allemaal vragen waar hij geen antwoord op kon vin den. Er moest daar was hij nu onderhand wel van overtuigd geraakt een zeker verband bestaan tussen beide zaken. En de inspecteur verbeeldde zich dat, als hij dat verband maar eenmaal zag, de rest ook wel zou komen. „Ik zal maar weer eens van voren af aan beginnen", dacht hij. „Zij heeft dus ruzie ge had met onze vriend Peter en wilde de havenbuurten in om daar stot op te doen. Ze komt in de „Drie Ankers" in aanraking met Verduynen, die naar zeg gen van Jaap op haar afge stuurd werd om de beweegrede nen van haar komst aldaar aan de weet te komen. Gerhard ziet geen kans meer haar af te sche pen en besluit haar dan maar iets op de mouw te spelden". De inspecteur knikte met zijn hoofd toen hij zo ver gekomen was. „Ja mompelde hij zacht, „zo zal het gebeurd zijn. Maar nu verder?" Hij stak zijn sigaar op nieuw aan. „Hij kan haar verder in contact gebracht hebben met enige vrienden, die hem zouden helpen bij het bedotten van het meisje. Daarbij kan ook Perpa gos geweest zijn. Dat verklaart tevens diens aanwezigheid en geeft een zeker verband aan. Een tweede mogelijkheid is dat Perpagos haar als handelswaar heeft gezien en Gerhard dat ook gewild heeft toen hij haar met de Griek in aanraking bracht. Dit moet echter onwaarschijnlijk ge acht worden, want er is betere waar voor een handelaar in blan ke slavinnen dan een meisje als Milly, die niet dom is, maar al leen erg avontuurlijk aangelegd schijnt te zijn. Er blijft dus als redelijke mogelijkheid over, dat zij iets gedaan of ontdekt heeft, waardoor Perpagos het noodza kelijk achtte dat ze moest ver dwijnen. Wat kan dat geweest zijn?" Hij maakte plotseling een ver raste beweging. De aspunt die aan zijn sigaar hing, verloor het evenwicht en viel op zijn broek. (W«rdt vervolgd). SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Met de bekende Alpanaald, waar U zelf de ladders mee ophaalt, bespaart U zich veel geld. Deze handige naald kost nu slechts >j 40 Prachtige kwaliteit wollen deken, in diverse kleuren, met mooie jacquardpatronen 2-persoor.s 170 x 220 22.75 1-persoons "2 025 150 x 200 'O Solide hoge bruine jon gensschoenen, met ijzer- sterke rubberzolen, bottines, 36-40 10.50 Q50 32-35 9.50 28-31 O molières 36-40 9.25 7 50 32-35 8.25 28-31 Zwart gemoffelde kolen kit, grote maat, A 75 kantig model Interlock herenpanta'on en borstrok, zware kwal., in de maten 5, 6 en 7. Panta lon met elastiek, ^85 per stuk „Nice", Enkafonkous, 50 denier, 95 in alle modekleuren Matrasdek, m. zware kwal. jute overtrek, stevig gevuld, 120 x190 cm. 6.50 /|90 80x190 cm. Uni zwanendons, warme kwaliteit, in 10 mooie k!., 80 cm. breed 1.25 A 70 cm. breed iets c Cocosknabbeis, voor de kinderen 300 gram echt Haring in tomatensaus, beslist 1e kwal., §9C Prachtig borstelgarni tuur, in blanke uitvoering, met 2 prima O 95 kwaliteit borstels groot blik Langwerpige damessjaal, m. franje, van fijne, warme kwaliteit wol, in alle mode- tinten. Aparte gevlochten dessins, grote maat sj 25 30 x 115 cm. Z Leuk geslepen dames- schakelarmbandje, met veiligheidsketting (doublé- kleurig), verpakt in luxe doosje Damespett/coat, van fijne kwaliteit witte katoen, met ruime strook K95 en brede feston ZWARE BEZUINIGING IN ENGELAND. Harold Macmillan hakt rigoureus ver der in de al te welige hof van de Britse economie. De ijzeren kanselier legde het Lagerhuis Vrijdag al een aantoonbare bezuiniging voor van 1100 miljoten gul den per jaar, verkregen door verminde ring van regeringssubsidies op brood en melk en door korting op de uitgaven voor genationaliseerde industrieën en de rijksdiensten. Maar ook buiten het staatdcunein en het gebied van de talie- daagse consument zwaait Macmillan zijn bijl. De belastingaftrek voor nieuwe in vesteringen in particuliere fabrieken en bedrijVen wordt opgeheven. Alleen be leggers in scheepswerven en laboratoria krijgen respijt. 2) 3) 4) Donderdagavond kwam de gemeente raad van Waspik ten gemeentehuize in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldde weliswaar slechts één punt, nl. het voorstel van B. en W. tot deel neming aan de oprichting van een N.V. voor Streekmijngasvoorziening, maar de behandeling van zulk een groot plan eiste speciale aandacht. Burgemeester Couwënberg moest we gens ziekte verstek laten gaan, zodat' de eerste wethouder, de heer L. Kuys- ters, als loco-burgemeester de vergade ring leidde, in tegenwoordigheid van de wnd. secr. de heer F. van Beurden. Wethouder Kuysters verwittigde de raad van de ziekte van burgemeester Couwenberg en wenste -hem vanaf die plaats van harte een spoedige algehele beterschap. Daarna ging men over tot de behandeling van het agendapunt. De loco-burgemeester gaf een uitge breide toelichting op het onderhavige voorstel van B. en W. Inmiddels zes jaar geleden had de ge- meente aan Ir. W. H. Oosterholt te EindhoVen de opdracht gegeven een plan op te maken m.b.t. het onderzoeken van de mogelijkheid van gasvoorziening van de gemeenten Geertruidenberg, 's-Gra- venmoer, Hoge- en Lage Zwaluwe, Raamsdonk, Herheyden, Waspik, Made c.a. en enkele buurtschappen van Oos- terhout. De mogelijkheid, al dan niet in sa menwerking, een eigen gasproduktiebe- drijf te stichten, kon daarbij reeds ter stond als uitgeschakeld worden be schouwd, Ter bevordering van een zo zuinig mogelijk gebruik van onze ener- giegrondsoffen wenst de regering geen nieuwe bedrijven toe te laten, maar de gasvoorziening van nog niet aangesloten gebieden in 'handen te geven van enkele belangrijke producenten, zoals de staats mijnen e.a. Overwegende dat de alternatieven voor mijngas, als daar zijn butagas, propaangas en elektriciteit, alle minder aanlokkelijk zijn, hebben de burgemees ters zich met de staatsmijnen in verbin ding, gesteld, hetgeen en slotte geleid heeft tot het in deze vergadering e be handelen' plan. Eerst lichtte de loco-burgemeester de technische en financiële zijde toe. Om de gasprijs voor de verbruikers niet te hoog op te voeren moeten en kele gebieden van bovengenoemde ge meenten voorlopig bij dit plan worden uitgesloten. Dat zijn van Oosterbout, be halve de stad zelf, die reeds van mijn- gas voorzien wordt: Dorst; van de ge meente H. en L. Zwaluwe: Lage Zwa luwe en Moerdijk; en van1 Made en Drimmelen: Drimmelen. De voorziening van deze nog uitgezonderde plaatsen wordt straks goedkoper mogelijk, omdat er dan de aanzet reeds is (hoofdleidin gen e.d.). B. en W. wijst er de raad in zijn voorstel met nadruk op, dat indien een of meer gemeenten niet zou meedoen, het gehele plan niet kon worden verwezen lijkt. Aan het plan zoals het ter tafel ligt, kan niet worden getornd. Het van gas te voorziene gebied wordt ingedeeld in drie rayons: 1gem. Oosterhout (voorzover be treft: Den Hout, Oosteind én 'Stuiver- zandj en 's-Gravenmoer; 2) Geertruidenberg, Raamsdonks- veer, Raamsdonk en Waspik: 3) Hoge Zwaluwe, Made en Terheij- den. Voor rekening van de staatsmijnen komen: ij a) de installatie van een hoofdgas- ontvangstation in elk rayon (het reeds bestaande te Oosterhout, een te Raams donk en een te Made); b) de transportleidingen naar de 2 nieuwe 'hoofdgasontvangstations. Voor rekening van de gemeënten ko men a) het gebouw van een hoofdgasont- vangstation per rayon; b) twee extra gasontvangstations voor rayon I (Den Hout en Oosteind); c) twee districtsregulateurs in rayon II (te Raamsdonk en te R'veer); d) idem voor rayon III (te Made en evt. Wagenberg). e. de verbindingsleidingen O.-Z. tus sen de hoofd- en extrastations distr.- regulateurs, de distributieleidingen van deze punten en de huisaansluitingen met meters; f) al het overige w.o. de jaarlijkse onderhouds- ten beheerskosten (o.m. me ter opneming, incassering, service). Een en ander leidt voor de gemeen ten tot de volgende begroting 1aanlegkosten voor gebouwen, lei dingen etc. 'f 1931.000,— of per jaar f 144,463.(annuïteit naar diverse af schrijvingstermijnen en een rente van 4%); jaarlijkse onderhoudskosten f 10,000, jaarlijkse beheerskosten pro mem.; gasinkoopkosten in derde exploi- tatiejaar voor de gehele aangesloten streek (dus exclusief stad Oosterhout): f 227,758.— De prijs van het gas voor voor de verbruiker kunnen worden geschat pp rond 19 cent per .m3, berekend aan' de veilige kant. Het voornaamste financiële voordeel van de samenwerking ligt in de vierde post van de begroting: de gatsinkoop- kosten. Deze zijn nl. berekend naar het totaal verbruik van Oosterhout-staid plus het nieuwe gebied. Het degressieve m'3-tarief der staatsmijnen wordt daar bij over rn3 uitgesmeerd. Bovendien profiteert het nieuwe ge bied van bet feit, dat in Oosterhout- stad reeds voldoende gasbergruimte aan wezig is, waardoor de gemiddelde prijs eveneens lager wordt. De heer Van Iersel vroeg in dit ver band of de geméente Oosterhout niet een te grote macht zou krijgen in de N.V. als deze haar goodwill in aandelen zou opeisen. De voorzitter achtte dit voorlopig nog niet aan de orde. De verschillende deel nemers (in feite de burgemeesters die de gemeenten vertegenwoordigen), zullen straks Uiteraard moeten zorgen dat een evenwichtige verdeling van het kapitaal ontstaat. Voorts kwam de bestuurlijke ten admi nistratieve zijde aan de orde. Wat de vorm van samenwerking be treft bepleitte het gemeentebestuur die van een naamloze vennootschap, Omdat: 1de andere mogelijkheid, n.l. die van eten zgn. gemeenschappelijke rege ling door het Rijk zeer wordt bemoei lijkt; 2) de N.V. vrijer is in de bepaling van de rechtspositie van het personeel dan de gem. regeling, zodat er betere mogelijkheden bestaan can deskundige krachten aan te trekken; 3) in een N.V. de invloed van de samenwerkende gemeenten evtengoed als in een gem. regeling evenwichtig tot gel ding kan komen; 4) een N.V. veel gemakkelijker kan werken dan een gem. regeling, doordat er geen goedkeuring van hoger gezag op allerlei 'besluiten vereist is; 5) de .meente zelf geen geld behoeft op te nemten, maar slechts garant blijft voor het door de N.V. op te nemen gelden t.b.v. ihët aandeel der gemeente; 6) de geldlening zelf op voordeliger basis zal kunnen geschieden, dan wan neer iedere gemeente afzonderlijk een le ning zou moeten sluiten; Wat betreft de maatstaf ter bepaling van het aantal aandelen voor elke ge meente achtte het de heer Van Dongfen welhaast onmogelijk tot een beslissing te komen, zij het dan slechts een principe besluit. Zowel kan hiervoor als maat staf worden genomen het vermoedelijk gasverbruik, als het inwonertal der ge meente. In dit verband vroeg de heer Van 'Dongen, naar de resultaten van de eertijds gehouden enquête onder de ge meentenaren. Er bleken, zich slechts een 70 tot 80 gezinnen te hebben uitge sproken als aspirant-aangeslotene. De heer Van Beurden lichtte de heer Van Dongen echter in over de ervarin gen die het Ingenieursbureau Oosterholt elders (o.m. een streek ten zuiden van Eindhoven) had opgedaan. 'De deelname blijkt steeds veel groter te zijn, dan de aanvankelijke interesse doet vermoeden. Het onderhoud en beheer zal volgens het plan geschieden door het gasbedrijf van Oosterhout-stad. Hiertoe zal de op te richten N.V. met de gemeente Oos terhout een overeenkomst moeten aan gaan. In beginsel besloot de Raad in deze vergadering tot oprichting van een naam loze vennootschap voor gasvoorziening, waarvoor t.z.t. de statuten nog door de raad vastgesteld moeten worden. Als streefdatum voor de feitelijke aanvang der gaslevering kan 1 januari 1958 worden aangehouden, aldus B. en W., maar intussen zal er nog veel werk ver- zet moeten worden. tsr&r - v

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2