WAALWIJK FILMJOURNAAL Waalwijk realiseert modern kleuteronderwijs met de bouw van twee nieuwe Kleuterscholen. E ffllffi Waalwijkse en Langsiraaise Coura r DITVOORST-SCHRIJVERS J .FRANCHEMONT". „De Magneet" opent nieuw Winkelpand. I Een rustig gevoel De OUDEN VAN DAGEN ORGANISEREN BALAVOND. ALGEMENE VERGADERING OUDEN VAN DAGEN. Het droeve slot van deze ge schiedenis leert ons: „TOT BLOEI DER TOONKUNST" brengt de komische operette VRIJDAG 9 MAART 1956 Uitgever W aalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week. EE ECHO W HEI ZIJDEN 79e JAARGANG No. 19 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2092. OPGERICHT 1878 TELEGR -ADRES „ECHO" INTREDE. Ds. J. Vink van Zuid-Beijer- Land zal op zondag 15 april a.s. zijn intrede doen in de Ned. Herv. Gemeente van v.m. Besoijen, na in de voormiddag bevestigd te zijn door Ds. L. Trouwborst uit 's-Grevelduin-Capelle. PROMOTIE AAN DE/ KATH. ECON. HOGESCHOOL TE TILBURG. De heer H. J. M. Witlox te Waalwijk zal op donderdag la maart a.s. aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg in het openbaar een proefschrift met stellingen verdedigen, getiteld „Schets van de ontwikkeling van welvaart en bedrijvigheid in het Verenigd Koninkrijk der Neder landen (ondertitel Benelux)). De promotie heeft plaats in de aula der Hogeschool en vangt aan om 4 uur. Promotor is professor^A Jkaa;g. Qfschoon de Waalwijkse Ou den van Dagen nog jeugdig genoeg zijn om zonder aanwijs bare reden een balavond te or ganiseren, heeft de balavond die zij morgenavond in Thalia geven toch een bijzonder doel. Zoals wellicht hekend is, staat er in het prachtige paviljoen voor de Ouden van Dagen een biljart, een prima biljart zelfs. Maar wat is een biljart zonder verwarming? Het is als 'n schoen zonder hak, het ivoor is onwillig en als kenner staat ge er hoofd schuddend bij toe te zien hoe de meest fantastische stoten net iets te „lui" zijn. En omdat wij hier in Waalwijk gewend zijn om het geen wat wij doen ook goed te doen, is die verwarming aange bracht op kosten van enkele Ou den van Dagen. Men is echter zeer terecht van mening dat de kosten hiervoor door alien geza menlijk moeten worden gedra gen, maar lang niet iedereen, die van een bescheiden inkomen le ven moet, kan die bijdrage zo maar uit zijn mouw schudden. Daarom heeft men besloten tot het organiseren van een bal avond. Met de opbrengst hiervan hoopt men de onkosten te kun nen dekken. En wij zijn er dan ook van overtuigd dat jong Waalwijk het wat oudere Waal wijk de hand zal reiken door morgenavond een bezoek aan Thaiia te brengen. De entreeprijs bedraagt slechts 0.75 en voor de gezelligheid zorgt de gerenom meerde iMelodv Band o.l.v. P. v. d. Hoven. En als de gemeente dan nog de hand over haar grootmoedige hart strijkt en het duiveltje der vermakelijkheidsbelasting aan de ketting legt, dan zal die verwar ming er zeker uit komen. En misschien meer zelfs, maar dat is aan de Ouden van Dagen zeer wel besteed. BENOEMING. Tot onderwijzer aan de Chris telijke Lagere School is benoemd de heer A. Branderhorst te Deltt. Wanneer „De (Magneet" op vrijdag 16 maart a.s. in het pand Grotestraat 313 haar deu ren opent, zal Waalwijk daarmee weer een bijzonder fraai en ij10' dern winkelbedrijf op het gebied van textiel en woningtextiel en -stoffering rijker zijn Dat dit bedrijf groots is opge zet, komt in de eerste plaats tot uiting in de voortreffelijke grote etalageruimte, die vooral een bij zonder accent krijgt door de voor Waalwijk unieke en prachtige eilandetalage over een breedte van ruim 8 m. Hierachter be vindt zich de grote winkeletalage van ca. 10 m. breed en rechts naast de ingang een zij-etalage met een breedte van ca. b ni. Aan de linkerzijde bevinden zich een tweetal kleine etalagekasten speciaal voor herenmodes. Maar ook het interieur van de winkel doet bijzonder prettig aan door de heldere moderne pasteltinten en door de in 't oog vallende opschriften die de ver schillende vakken aangeven. Naast de diverse textiel-afdelin- gen is hier ook een afdeling in gericht voor kinderconfectie en 'damesjaponnen en lingerie. De bijzonder slechte weersom standigheden zijn helaas oorzaak geweest dat de ruime afdeling voor tapijten, lopers, bedden, kin derwagens, -stoelen en -boxen etc. niet gelijktijdig zal kunnen worden geopend, doch men hoopt ook hier spoedig met de verkoop te kunnen beginnen. De heldere vloer is gelegd uit Colovinyl-tegels, die ook door „De Magneet" in verkoop zullen worden gebracht. Het ontwerp van dit fraaie moderne winkelpand is van de Waalwijkse architect A. v. Hui ten. De uitvoering was in han den van de fa. Kleijngeld en Zn., terwijl het schilderwerk is ver zorgd door de fa. Beijnen, beiden te Waalwijk. De prettige TL-ver- lichting is aangebracht door de fa. Brouwer uit Kaatsheuvel. De warme winkelbetimmering en de vele vitrines zijn van de firma C. Doolhoff uit Rotterdam. De firma Klerx heeft met dit prachtige winkelpand niet alleen een grote bijdrage geleverd tot een verruiming en verfraaiing van het Waalwijkse winkelbe drijf, maar ook tot een belang rijke uitbreiding van bestedings mogelijkheden binnen eigen ge meente. Wij wensen dit nieuwe bedrijf alle succes, toe Woensdagmiddag hielde de Ouden van Dagen een algemene vergadering. De beide aftreden de bestuursleden de heren D. van Eggelen en H. Simons werden herkozen. De verkiezing van 2 controleurs bracht de meeste stemmen bij de heren G. de Jong en G. Berkelmans. Tweemaal per jaar zullen zij de boeken en be scheiden controleren. Jaarlijks zal een controleur aftreden, die niet herkiesbaar zal zijn. In de rondvraag werden enige huishoudelijke kwesties tot te vredenheid opgelost. Tenslotte werden alle aanwezigen verzocht geen peukjes of as in bloempot ten of andere daarvoor niet be stemde plaatsen te deponeren. „DE PARADIJSVOGELS". Op 18 en 25 maart zal de to neelver. Ons Onderling Genoegen (O.O.G.) een uitvoering geven van het vrolijke Vlaamse mira kelspel „De Paradijsvogels" van Gaston Marie Martens. In een volgende editie komen wij nog nader op deze uitvoering terug. de zekerheid dat de inrichting van uw woning volkomen naar genoegen zal zijn, geeft boven dien een rustig gevoel WONINGINRICHTING TILBURG NIEUWLANDSTRAAT 14 MUSIS SACRUM „BLANKE SLAVINNEN" leze schokkende titel verbergt 'n larmoyant geval, dat zijn succes alleen dankt aan een beden kelijke wansmaak van het doorsnee bioscooppubliek. Er wordt hier al leen maar weer een ander stukje gebreid aan een thema dat het al tijd wel doet: vrouwenhandel, en dit huilerige Italiaanse product onder scheidt zich in niets van zijn vele soortgenoten welke in de loop van j de tijd in roulatie zijn gebracht. We maken kennis met een groot aantal louche individuen die ruw omsprin gen met meisjes die er om vragen, j wijl zij hun vertier zoeken op plaat- j sen waar een net meisje de oren beginnen te tuiten. Zitten ze een maal in de knoei," dan trachten ze hun onschuld te herwinnen door in tranen uit te barsten, waardoor ui teraard niemand bewogen wordt. De hoofdschurk, een zekere Man- fredi, verdient een goede boterham met de handel van blanke slavinnen die door middel van een dans-mara- thon in de val gelokt worden om daarna als stukgoed naar Zuid-Ame- rika verscheept te worden. Dit loopt mis als een andere, iets mindere schurk, zich met het geval gaat be moeien. Dit is dan weer de aanlei ding tot een massa ruwheid en tra nen. Tenslotte lost de politie het hele geval kort maar krachtig op. Er is weinig moois te beleven aan deze film met een nare sfeer en leeghoofdige vrouwen, die voor de camera heen en weer lopen voordat ze haar japon hebben aangetrokken. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang boven 18 jaar. „ROBINSON CRUSOË" Hoor wie het betreurd hebben dat de Dikke en de Dunne al zo veel jaren niet meer op het witte doek zijn verschenen, is dit wellicht een welkome gelegenheid om de kennismaking te vernieuwen. En als ge een avond echte ontspanning zoekt om wat bij te trekken van de vele inspanningen, dan weet ge dat ge bij Stan Laurel en Oliver Hardy aan het goede adres bent. Het is na tuurlijk kolder van de bovenste plank. In dit nonsensicale verhaal zijn Stan en Oliver erfgenamen van een excentrieke Londense geldmag naat. Ze worden er echter geen spaan rijker door, integendeel, de schrikwekkende belastingen zijn oorzaak dat ze niet alleen geen stuiver overhouden, maar daarbij nog kapitale belastingschulden op lopen. Ze vluchten met een motor jacht en komen terecht op een on bewoond eiland. Later komen daar nog enkele andere vluchtelingen bij, waaronder een charmante Francai- se. Het wordt daar werkelijk een ideale gemeenschap, een utopische democratie. Oliver wordt tot presi dent gekozen. Een journalist die wegens noodweer het eiland aan doet, vertelt in Amerika dat op het eiland uraniumerts wordt gevonden. Het gevolg is dat ineens alle landen aanspraak op het eiland gaan ma ken en de hele beschaving wordt op het eiland losgelaten. Er komen wetten en wapens, die er eerst niet waren, en Stan en Oliver worden de dupe van de democratische Ver enigde Naties. Ze worden tot de strop veroordeeld De rest van deze amusante ge schiedenis kunt u zelf gaan zien, maandag en woensdag. Toegang al le leeftijden. R.K. Kleuterschool Antoniusparo chie LUXOR. „HET MILJOENENCOMPLOT". 0e strijd tussen gangsterdom en politie is reeds in vele verschillende gedaanten op het witte doek verschenen. Ook „Het Miljoenencomplot" geeft deze strijd te zien, ditmaal echter niet op het terrein van dranksmok kel of verdovende middelen, maar op het gebied der boekhou ding. Op het eerste gezicht een vrij vreedzaam terrein, waar de revolvers wel in de schouderhol sters zullen blijven, maar dan re kent ge toch buiten de waard of liever buiten de mentaliteit van een zekere Valent. Hij is 'n mo derne konin" der onderwereld en vanuit Chicago bestuurt hij zijn talrijke wettige bedrijven, die echter alleen maar dienen als facade voor zijn nog talrijker on wettige praktijken, die hem laad- jes vol geld opleveren. En ge weet dat het daar nu eenmaal om gaat, althans bij de belastingen, die de heer Valent willen grijpen op grond van belastingontdui king. De boekhouding evenwel is prima in orde. Nu vermoedt men wel dat er nog ergens een gehei me boekhouding moet zijn, maar waar? Dan kriigt Kern, de boekhou der van Valent, genoeg van de nare praktijken van zijn baas en stapt naar de dagbladredacteur Healy (hier ziet ge weer de be langrijke rol die redacteuren al om'spelen), maar voordat hij de onweerlegbare bewijsstukken kan overleggen, wordt hij opge vuld met lood. De justitie neemt nu de boek houdkundige expert Barry Am sterdam in dienst, die de op dracht krijgt zich bij Valent's syndicaat in te dringen. Dat lukt maar de sluwe gangster bepaalt dat de geheime boeken dan voort aan op Bary's naam zullen staan. Van dat ogenblik af is het dus zaak om de oude boeken in han den te krijgen. Barry kriigt daar bij hulp van Kern's dochter Joy- se, die Valent al gauw mesjokke maakt (dat zo'n linke vogel daar zo maar intuint, begrijpen wij nimmer). Valent had echter al een vriendin (toe maar!) die nu hels wordt en bovendien een mi crofilm van de oude geheime boeken bezit. Daarmee is 't weer herrie geblazen, dat begrijpt ge, maar het slot van het liedje ver klappen wij u toch niet. Ge kunt een aantal spannende uren beleven met dit complot. Vrijdag tot en met Zondag. Toegang 18 jaar. „BEGEERTE EN PLICHT". a) dat ge als Dolitieman nooit verliefd moet worden op 't meisje van een gangster; b) dat ge in diezelfde functie niet moet trachten het op onwettige wijze verkregen geld van de gangster ten ei gen bate aan te wenden. Doet ge dit toch of anders ge zegd, verleent ge de begeerte voorrang aan de plicht, dan ge beuren er vele nare dingen. Meer willen wij u van deze spannende politiefilm niet ver klappen. U kunt het maandag en woensdag zelf zien. Toegang 18 jaar. Toen het R.K. Kerkbestuur van de St. Antoniusparochie zich op 21 juli 1955 met het ver zoek tot B. en W. richtte om de Dienst Gemeentewerken een schetsplan te doen ontwerpen voor een 4-klassige kleuterschool was daarmee de eerste stap gezet naar de verwezenlijking van een plan dat op 23 februari j.l. de goedkeuring van de raad kreeg. Deze verschuiving van goedkeu ringsbevoegdheid was het gevolg van de op 1 januari j.l. in wer king getreden Kleuter onderwijs wet. De stichting van een kleuter school in de St. Antoniusparo chie was inderdaad een urgente aangelegenheid, daar de bestaan de school volgens het oordeel van de schoolopziener voor het kleu teronderwijs niet voldeed aan de eisen voor behoorlijk voorberei dend lager onderwijs. Ook een ander pand kon niet alleen dan met zeer hoge verbouwingskos- ten geschikt worden gemaakt. De noodzaak van een nieuwe kleuterschool in de St. Antonius parochie kreeg nog een bijzonde re beklemtoning toen de school opziener voor het kleuteronder wijs haar op de urgentielijst voor 1956 plaatste. In de hierboven genoemde raadsvergadering werd tevens goedgekeurd een plan tot stich ting van een 4-klassige kleuter school in Besoijen. Ook daar vroeg de bestaande huisvesting van de kleuterschool dringend om een oplossing. De inspectrice van het kleuteronderwijs ver zocht 't bestuur van deze school reeds in 1955 met klem, om de nodige stappen te ondernemen om in deze huisvesting zo spoe dig mogelijk verandering te brengen. De noodzaak van een nieuwe kleuterschool doet zich momenteel nog sterker voelen in verband met de snelle uitbrei ding van deze parochie. Bij het ontwerpen van de thans goedgekeurde plannen is men uit gegaan van de moderne opvat- tingen omtrent kleuteronderwijs, j waarbij werk- en speelruimte j niet meer van elkander geschei- j den, doch in één lokaal zijn on- i dergebracht. De kleuters wisse- j len dus niet meer van lokaal. Men laat het kind zoveel moge lijk vrij, zodat de kleuter alles spelenderwijs in zich kan opne men en op deze wijze tot 'n veel intensiever beleving en verwer king komt. In dit moderne werk- speellokaal is het dus mogelijk dat elk kind zich persoonlijk met iets bezig houdt, uiteraard onder toezicht van een onderwijzeres. Elk van de vier werk-speello- kalen vormt een z.g. „unit", een op zichzelf staand geheel met een eigen garderobe en eigen toilet ten. Bovendien heeft elk werk- speellokaal een plantenhoekje, een keukentje met potjes en pan netjes en een klein devotiehoek je voor een gezamenlijk gebed of 'lied. Elk lokaal is berekend op 40 kleuters. Door een aantal gro te, brede vensters hebben licht en lucht alle gelegenheid in het lokaal door te dringen. Alle lokalen komen uit op een ruime hal, waar zich de garde robes bevinden. Deze garderobes zijn demontabel, zodat deze hal, aan het einde waarvan zich een klein podium bevindt, gemakke lijk kan worden omgeschapen in een prettig zaaltje, dat een uit nemende gelegenheid biedt voor het geven van bijv. een poppen kastvoorstelling. Zowel de kleuterschool in de St. Antoniusparochie als die in Besoijen bestaat uit vier lokalen van gelijke omvang. Alleen de structuur der beide scholen, die aangepast is aan de toestand ter plaatse, verschilt. De kleuter school in de St. Antoniusparo chie (afb. hierboven), die zal verrijzen in de Hugo Verrieststr.. heeft een frontbreedte van 28 meter en een diepte van ruim 20 meter. De vleugels aan weerszij den van de ingang springen naar voren, hetgeen op de hierbij af gebeelde tekening niet voldoende duidelijk zichtbaar is. Elke vleu gel bevat twee achter elkaar ge legen werk-speellokalen, elk acht meter in het vierkant. Alle werk speellokalen komen hier direct op de hal uit. Aan het einde van de hal bevinden zich de kamer van het schoolhoofd, een was plaats en de stookruimte van de centrale verwarming. De kleuterschool in Besoijen, (afb. hieronder), die zal worden gebouwd nabij Loondonk, doet met haar frontbreedte van ruim 52 meter misschien wat imposan ter aan, daar tegenover staat dat haar breedte slechts 8 meter bedraagt. In de vleugels aan weerszijden van de ingang liggen hier de werk-speellokalen niet achter maar naast elkaar, zodat dus de diepte van het gebouw gelijk is aan de breedte van de lokalen. De werk-speellokalen komen hier niet direct, maar via een open gang op de hal uit. Aan het einde van de hal liggen ook hier de kamer van het hoofd, een wasplaats en de stookruimte der centrale verwarming. Tenslotte kan nog worden op gemerkt, dat de Structuur van de beide scholen op fraaie wijze is aangepast aan het geheel eigen aspect der omgeving. Beide ontwerpen, waarvoor alle eer aan gemeentewerken toe komt, ziin momenteel nog in rou latie ter uiteindelijke goedkeu ring, doch zodra dit fiat verkre gen is, zal met de bouw kunnen wórden begonnen. Deze twee nieuwe onderwijsinrichtingen be tekenen 'n belangrijke aanwinst voor Waalwijk en zii accentue ren op bijzondere wijze de voor aanstaande positie, welke deze gemeente op het gebied van het moderne onderwijs in de Lang straat inneemt. r ï-r. i: r. rr; n R.K. Kleuterschool parochie O.L. Vrouw Onbevl. Ontvangen Besoyen if De reeks operette-uitvoeringen van het Gemengd Koor „Tot Bloei der Toonkunst", die tot een mooie, jaarlijkse traditie wa ren geworden, moest geruime tijd onderbroken worden door de langdurige verbouwing van het vroegere Patronaatsgebouw in Baardwijjt. Het zal ongetwijfeld velen ver heugen te vernemen dat op Za terdag 17, zondag 18 en maandag 19 maart a.s. in het fraaie nieu we Gemeenschapshuis weer een operette-uitvoering zal plaats hebben. Ditmaal zal de bekende komische operette „Franche- mont" worden gegeven. Gezien de verbeterde toneel- accomodatie, de prettige verlich ting, verwarming en verdere in richting van de nieuwe zaal, mag voor deze opvoeringen een nog grotere belangstelling worden verwacht dan voorheen reeds het geval was. Bovendien beschikt het koor over behoorlijk solistenmateri aal. Naast de bekende namen uit vorige operettes als: Jeanne v. d. Hoven, de gebroeders J. en B. v. d. Ven en L. van Cromvoirt, prij ken op het programma als nieu we solisten: Cis v. d. Griendt, Corrv Dekkers, Nelly van Lier en Jan v. d. Griendt, waarvan som migen ook elders reeds meerma len als solist veel succes oogst ten. De koren zullen, na zo'n lange voorbereiding, wel ^rima zijn in gestudeerd, en de heer Fr. Wil- mont, die voor het eerst bij deze operette-uitvoering de directie voert, zal zeker ook een goed de buut willen maken, zodat wij al met al een drietal mooie avon den en veel belangstelling mogen verwachten. KORTE INHOUD i De geschiedenis speelt zich af in het midden van de vorige eeuw, in het dorp Villeneuve in Frankrijk. Eerste bedrijf. Op een mooie meimorg'en staan Mi- chot, een oudgediende, en enkele boeren en boerinnen voor de woning van vrouw Dupuis. Ze zijn in een vrolijke stem ming en zingen een loflied op de mei. Michot, die graag opschept over zijn diensttijd, gaat hierover iets vertellen, maar wordt telkens door het volk voor de gek gehouden. Intussen komt vrouw Dupuis naar bui ten. Zij is de pleegmoeder van de kin deren DumontMarie, Constance en Jean. Jean, die als een vader voor zijn beide zusjes zorgt en de boerderij be stuurt, moet vandaag naar de loting voor de militaire dienst. Trekthij nu een laag nummer, dan blijVen zijn zusjes onver zorgd achter. Constance blijkt een vrolijke, onbe zorgde spring-in-'t-veld te zijn; Marie daarentegen is meer ernstig. Vóór Jean naar de loting vertrekt, luchten hij en zijn zusjes hun gemoed in een prachtige samenzang. Constance en Marie zinnen nu op een plan, om, in geval Jean er in loot, hem vrijte kopen. Geld hebben zij niet. Maar ieder heeft een gouden kruis, een dierba re herinnering aan hun gestorven moe der. Zij willen dit verkopen als het no dig is. Constance wil ook wel soldaat worden als remplacant voor haar broer en vertelt dit in een mooi, humoristisch lied. Intussen heeft Florimont, een mars kramer, in het dorp zijn tent opgeslagen. Dat is altijd een feest en iedereen gaat eens kijken, ook Constance. Nu heeft Franchemont een tweeledig doel met zijn bezoek aan ditdorp geld verdienen enhij zou graag Zien dat een van de beide meisjes de vrouw werd van zijn enige zoon Antoine. Constance bekijkt de sieraden, maar heeft geen geld om ze te kop'en. Fran chemont ziet het gouden kruis en weet haar over te halen het te ruilen voor en kele mooie dingen. Ze heeft hier al di rect spijt van. Het landvolk en ook Michot komen er bij staan en Michot moet dan een liedje zingen. Wanneer Jean terugkomt van de lo ting, blijkt hij nummer 1 te hebb'en ge trokken. Hij moet dus soldaat worden. Diep onder de indruk zingen Jean, Ma rie en Constance, met het koor, de finale van het eerste bedrijf. Tweede bedrijf. Op het marktplein staat Franchemont met zijn uitstalling. De kopers komen dichterbij en zingende, onderbroken door het volk, biedt hij zijn waren te koop aan. Michot komt er ook weer aan te pas en ergert zich aan de vrouwen die het zuur verdiende geld zo maar uitge ven voor wat lorr'en. Een van de meis jes, Margot, vertelt tot aller vrolijkheid de fabel van de ezel en de hooischelft. Als het volk dan weer vertrokken is naar de herberg van Vader Mathieu, ko men Marie en Constance bij Franche mont om hun kruis te verkopen. Con stance heeft het niet meer, maar durft dit niet aan Marie te vertellen. Antoine, de zoon van Franchemont, is in het dorp gekomen en heeft bij vrouw Dupuis geïnformeerd naar de meisjes Dumont. Vrouw Dunuis vertelt het aan Marie, maar deze lacht er eens hartelijk om. want ze zou hem toch niet willen hebben, omdat ze reeds haar hartje ver logen heeft. Marie zingt een lied van een minnend paartje, waaruit men hoort dat de jeugd zijn eigen keuze moet doen. Derde bedrijf, Constance, die geen raad weet, nu ze 'haar gouden kruis kwijt is, vraagt Mi» chot om hulp. Deze, nog niet vermoe dend waarom ze zo in angst zit, begint te vertellen hoe hij in Rusland, or> de vlucht voor een wolf, in e'en boom klom, maar bnven in die boom zat een orote beer. Wanneer hii eindelijk uitverteld is, Ikan Constance alles aan hem uitleggen. Michot heeft nu toch medelijden met het

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5