QRootse plechtigheden in Rome WAALWIJK DE DRIE ANKERS paóteltint DB ECHO V-AN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 MAART 1956 2 DE WERELD ROND Bü]i nier doorlopen met die Rheumatisehe Pijnen. Heuvelstraat IN K.L M. BESTELT TWAALF „ELECTRA'S". De KLM heeft thans bevestigd bij de Lockheed-fabrieken in Ca- lifornië een bestelling te hebben geplaatst voor twaalf schroef- turbinevliegtuigen van het type L-188 „Electra". Ze zullen in sep tember 1959 aan de KLM-vloot worden toegevoegd en worden gebruikt als aan- en afvoervlieg- tuigen voor de intercontinentale sneldiensten, die de KLM met Douglas DC-8 straalvliegtuigen gaat uitvoeren. De bestelling aan Lockheed is voor een bedrag van 125 miljoen gulden. VERMISTE MAN DOOD IN KUIL OP VOETBALVELD Op het voetbalveld van de Rijnwijkse Boys, een Arnhemse amateurvoetbalclub, dat gelegen is achter de uitspanning „Val kenhuizen" aan de grote weg van Arnhem naar Apeldoorn, 'heef! de Arnhemse politie donderdag avond het lijk gevonden van dt 45-jange los-arbeider A. H. W Klaassen uit Arnhem. Het stof- ieh.ik overschot van de man, die kennelijk om het leven gebracht is, werd gevonden in een kuil op ongeveer twee meter diepte on der een hoeveelheid kalk en plan ken Als verdacht van moord of doodslag is nog dezelfde avond gearresteerd de 56-jarige los-ar- beider K. J., een der naaste bu ren van het slachtoffer. MAKARIOS VERBANNEN. Aartsbisschop Makarios. de 42- jarige leider der pro-Griekse be weging op Cyprus en bisschop Cyprianos van Kvrenia ziin van het woelige eiland gedeporteerd. De beide prelaten van de zelf standige Grieks-orthodoxe kerk werden vrijdagmiddag op bevel van de Britse gouverneur, Har ding, geruisloos gearresteerd en per vliegtuig weggevoerd naar 'n nog geheime bestemming (Mal ta?). Tegeliik met Makarios en zi.in eerste plaatsvervanger zijn ook de secretaris van bisschop Cyprianos en een invloedrijke priester in ballingschap gedre ven. Zodra het nieuws van de deportatie bekend werd, begon nen de klokken van alle Griekse kerken op Cyprus te luiden. In de straten van Nikosia patrouil leerden met stenguns gewapende parachutisten. Duizenden Engel se soldaten staan in hoogste alarmtoestand gereed om een volksoproer op het eiland neer te slaan, als dit mocht uitbreken. AMERIKAANSE VLAG VERBRAND. Franse demonstranten zijn het Amerikaanse consulaat in Tunis linnengedrongen, wierpen het meubilair en papieren naar bui en en haalden de Amerikaanse lag van- het gebouw. De vlag verd verbrand. Ook de auto van Je Franse hoge commissaris in Tunis werd ondersteboven ge worpen en verbrand. DUITSLAND LEVERT BORGERS UIT. Borgers, een der zeven destijds lit de gevangenis van Breda naar Duitsland ontvluchte oorlogs- nisdadiger, zal aan Nederland .morden uitgeleverd. In een pers communiqué heeft de Westduit- se minister van buitenlandse za ken dr. Heinrich von Brentano, mededeling gedaan van een ge vallen uitspraak van de bevoegde Duitse rechtbank, dat Borgers volgens de nationale wet geen aanspraak kan maken op het Duitse staatsburgerschap. Daar om kan de Duitse Bondsregering hem nu uitleveren. I Dat ge u over de Moskouse com munisten geen illusies hoeft te ma ken, weet ge evengoed als de mil joenen mensen in Rusland zelf. Ge hoort maar een heel klein deel van alles wat er achter het IJzeren Gor dijn gebeurt, maar dat is voldoende om te beseffen dat een mensenle ven daar niet veel meer telt dan een pluisje uit het kussen waarop ge elke avond uw hoofd neerlegt, den kend aan de zorgen en beslomme ringen die u zwaar wegen. Wat ge in de rode kranten leest, kunt ge rustig beschouwen als de lijmstok van de rode vogelaar, die pijpt en pijpt tot hij u gevangen heeft en u daarna glimlachend om hals brengt wanneer ge bezwaar maakt tegen de andere liederen van zijn reper toire, dat ge nu helaas nog niet kent. De rode Borgia's van 't Krem lin verraden u bij het leven, dat ziet ge wel aan de arbeiders van de volksrepublieken die zich nu de ogen uitwrijven inSiberië, maar ook na uw dood spitten ze uw graf nog om, hetgeen ge kunt con stateren bij vadertje Stalin. Eens was hij de rode patriarch van een goddeloos regiem en het goede va dertje aller Russen en mede-onder drukten, maar nu is hij dood ver klaard, volkomen geschrapt uit het detunctorium der communistische vaderen en leraren en tot een vij and van het volk verklaard. Met dit laatste zijn wij het natuurlijk van harte eens, maar ge ziet hieraan toch maar dat ze u verraden tot en met. En als ze 't dode opperhoofd al zo gauw in 't vergeetboek schrij ven, wat denkt ge dat ze dan met ons, Pietersen, en u, Jansen, zullen doen, als ze hier ooit maar één woord te zeggen zullen krijgen en wij „ho-ho!" zullen zeggen Hetzelfde waarschijnlijk wat de Chinese Beria, Lio Tsjoe-tsjing, in de laatste vijf jaar met 20.000.000 Chinezen heeft gedaan: liquideren! Twintig miljoen moorden in 5 jaar! Dat is 4.000.000 per jaar of 10.958 per dag! Daarvoor moet ge dag en nacht het mes hanteren! Maar het gaat gemakkelijk in die landen waar een mensenleven mo gelijk minder weegt dan een pluis.ie uit het kussen waarop ge vanavond uw hoofd neerlegt en denkt aan 't geluk dat God ons zo overvloedig heeft geschonken. 9 Ge moet echter maar niet al te veel denken aan het grote verdriet van deze tijd: de angst, want alleen met de vreugde kunt ge van uw le ven iets maken. Laat daarom uw geest ook dikwerf verwijlen bij de romantiek, die gelukkig ook in deze dagen nog weelderig bloeit, alle ad vertenties en huwelijksbureaus ten spijt. Het is waar, er worden tegen woordig veel minder harten-met- pijlen-erdoor in bomen gesneden dan vroeger en op schuttingen en muren ziet men niet meer de ge camoufleerde uitingen van de diep ste roerselen des harten: „Marietje is gek" en „Ik speel niet meer met Kees", hetgeen in feite toch bete kent dat Marietje een schat en Kees een verrukkelijke jongen is. Men ontmoet 's nachts ook geen mannen met ladders meer, omdat de vaders zich niet meer met hand en tand kunnen verzetten tegen het huwe lijk van hun dochter en de dochter niet langer meer het gehoorzame meisje is dat onder een pergola van rozen de luit bespeelt" of bij de klanken van het spinet de fraaiste borduursels met blanke hand te voorschijn tovert. Dat alles is ge weest, vrienden, het meisje in lange ruisende klederen en gij in uw kuit broek. Als ge tegenwoordig een kus wilt wisselen, moet ge eerst beiden uw kauwgom op de vensterbank leggen, waar er al vier liggen van voorgaande geliefden, zodat ge bij het opbreken het verkeerde bolletje in uw mond steekt. Maar als ge ver liefd bent, kauwt ge rustig door wat het ook is, en ge voelt u gelukkig, allebei in uw spijkerbroek in het zachte gras (behalve in Tilburg). Maar soms, als het meisje zich halstarrig blijft verzetten tegen de smachtende blikken van de man, kan het gebeuren dat de aloude ro mantiek herleeft en haar doeltref fende mehoden bewijst, waarbij de moderne techniek ver ten achter blijft. Het weerspannige meisje heette Anna Tripodi (ze had echter zoals ieder normaal meisje maar twee benen) en de tot het uiterste gedreven jongeman Antonio Poli- meni, en ze woonden in Reggio Ca labria in Italië. Zoals ge weet is daar niet alleen het klimaat, maar ook de liefde enige graden warmer. Antonio nam er dus geen genoegen mee dat Anna haar neusje voor hem optrok. Op zekere dag stelde hij zich strategisch op, gewapend met een zwarte mantel. En ja hoor, daar kwam Anna aangetrippeld, zich van geen onheil bewust. Op het juiste ogenblik sprong Antonio in ouder wetse stijl naar voren, wierp haar de mantel over het hoofd, vatte haar direct in de juiste greep en sleepte haar naar zijn auto. Toen bleek echter de onbetrouwbaarheid van de moderne techniek: de motor wilde niet op gang komen. Anna slaagde er in uit de auto te ont snappen en rende gillend weg. Toen de politie kwam, stond Antonio nog aan de motor te prutsen Neem een ladder, vrienden, als Marietje per sé niet wil! Veel huiselijke onmin vindt haar oorzaak in het zogenaamde snurken. En ofschoon wij u, vrienden, zolang mogelijk zullen verdedigen en trouw blijven, moeten wij ons dit maal achter uw vrouw scharen, wanneer zij u 's nachts een glas water in de nek giet, terwijl ge daar de meest onwelgevoeglijke geluiden ligt te maken in wat het zoetste der mensen is: de slaap. Wij moeten dan werkelijk tegen haar zeggen- goed zo, nog een glas! Zoals ge weet, bestaat het snur ken uit het maken van ronkende, blazende, piepende en zagende ge- luiden. Het prettige van snurken is, dat men er zelf niets van merkt. Het nadeel: dat de ander wakker wordt en u een tik geeft, zodat ook gij wakker wordt. Men onderscheidt neussnurkers, die wel het luidruch tigst zijn, de keelsnurkers, die aller lei macabere geluiden ten gehore brengen en dan ten slotte de lip- snurkers of zg. „blazers". Deze laat ste categorie vindt men het meest onder de bejaarde slapers. De oor zaken van het snurken zijn velerlei, van vuile neuzen tot etensresten in de ademhalingsorganen toe. Een goede remedie was tot nu toe niet bekend. Sommigen raden een was knijper op neus aan, anderen daar entegen geven de voorkeur aan een Roei 26 nit met wortel en tak. Boom Kruscben Salts. De zes minerale zouten, die Kruschei. Devat, weKKen lever, nieren en ingewan- aen weer tot nieuwe energie. Het bloed worat weer gezuiverd èn zuiver gehou den en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steKen en pl)n.._ Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker ot drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. duikerhelm. Wij geloven echter dat een Franse ingenieur dè oplossing heeft gevonden. Hij heeft namelijk een apparaat geconstrueerd dat rea geert op snurkgeluiden. Het mecha nisme stelt dan een gummihamer in werking, die met een veer aan het hoofdeinde van het bed verbonden is en automatisch terugveert. De snurker krijgt dus een tik en wordt wakker. Wilt ge niet wakker worden, dan moet ge de hamer van iizer maken. plus XII 17 AAR PAUS 7ondagmorgen knielden de kar- L dinalen in de St Pieter neer voor de troon van de Paus en brach ten daar hun hulde door de vissers- ring en de zoom van het pauselijke gewaad te kussen. Dit nederig eer betoon opende de plechtigheden ter gelegenheid van de 17e verjaardag van de pauskroning van de thans 80-jarige Paus PiusXII. Onmiddel lijk daarna droeg de deken van het H. College van kardinalen, Eugène Kardinaal Tisserant, de z.g. Missa Papalis op, d.w.z. een pontificale H. Mis, waarbij de H. Vader op plechtige wijze tegenwoordig is. In de loggia's, die het pauselijk altaar omringen, en in de rijke koorbanken in de absis, namen de genodigden plaats. Kardinalen in vlammend purper, bisschoppen in zwaar met goud geborduurde koor kappen en mijter, de diplomaten bij de H. Stoel in gala-uniform. De Nederlandse regering was bij deze plechtigheid vertegenwoordigd door de scheidende gezant bij de H. Stoel, Jhr Mark van Weede, en de kerkelijke gezantschapsraad, Mgr Dr Jos Damen. Veertig buitenge wone missies in de St Pieter waren verder aanwezig. Zelfs vier regerin gen, die geen diplomatieke betrek kingen met de H. Stoel onderhou den, zonden een bijzondere missie, nl. de regeringen van de Verenigde Staten, Zwitserland, Canada en Quebec, dat één der grootste pro vincies van Canada is. De H. Vader assisteerde bij de pontificale H. Mis vanaf een in de absis van de aarts basiliek opgestelde troon. De H. Mis werd opgedragen aan het pauselijk altaar boven de graftombe van de Prins der Apostelen. Voor de plechtigheden daalde de H. Vader met de lift van het pau selijk paleis af naar de direct daar onder liggende Sacramentskapel, waar de pauselijke paramenten voor de Missa Papalis klaar lagen. Van daar besteeg hij de draagstoel, de sedes gestatoria, en werd vervolgens in plechtige en kleurrijke stoet van kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders en Zwitserse gardisten in har nas en bepluimde helm en door le den van de Palatijnse gorde gedra gen. De Paus verscheen bij deze ge legenheid bekleed met alle tekenen van zijn waardigheid, op 't hoofd, de tiara, de drievoudige kroon, wel ke hem op 12 maart 1939 door de kardinaal-diaken werd opgezet. 262ste Paus van Rome. Daus PiusXII is de 262ste Paus, maar hij is de eerste Primaat, die op zijn verjaardag van 6 maart tot Paus werd gekozen. Pius XII be hoort nu tot de Pausen, die zeer oud werden en een zeer lang pontificaat hadden. Over de leeftijd van de eerste Pausen zijn geen betrouwbare ge gevens te vinden. Want tot aan de H. Paus Ponzianus, die in het jaar 230 de stoel van Petrus besteeg, geeft het Pauselijk jaarboek, het „Annuario Pontificio" slechts bij schatting de regeringsperiode aan. Ponzianus is de eerste in dit jaar boek wiens Pontificaat met vermel ding van dag en maand wordt aan gegeven. In Rome luidt een bekend spreek woord: „Nooit bereikt iemand de jaren van Petrus". Het is de vraag of dit gezegde historisch juist is. Petrus was, volgens voorzichtige tijdrekeningen, 25 jaar Paus van Ro me, doch dat staat niet vast. Noch de juistheid van onze tijd rekening, noch de datum van Pe trus dood kennen wij met zeker heid, zodat de duur van zijn Ponti ficaat in het onzekere hangt. Vandaar dat slechts het Pontifi caat van Pius IX met zekerheid als het langste kan worden genoemd. Pius IX regeerde van 1846 tot 1878, dat is 31 jaar, 7 maanden en 22 da gen. Dan zijn opvolger Leo XIII met 25 jaar en 5 maanden (1878-1903), Pius VI (1775-1799) met 24 jaar en diens opvolger Pius VII (1800-1823) met 23 jaar. Het kortste Pontificaat is onge twijfeld dat van StephanH (752), nl. drie dagen; toen hij de derde dag na zijn Pauskeuze de bisschopswij ding zou ontvangen, trof men hem dood aan. UrbanusVII (1590) stierf na 13 dagen, BonifatiusVI (896) na 15 dagen en Damasus II (1048) na 23 dagen. Tien Pausen waren kor ter dan één maand Primaat, 44 kor ter dan één jaar en 21 één jaar. In 1276 waren er vier Pausen; GregoriusX (1271), hem volgde In- nocentius V op, die 5 maanden en 2 dagen Paus was, na hem Adria- nus V met een maand en 9 dagen en aan het eind van het jaar 1276 werd gekozen Johannes XXI, die 8 maanden en 5 dagen regeerde. De meeste Pausen waren bij hun keuze reeds 60 jaar of ouder. De H. Agathus werd in de ouder dom van 104 jaar Paus. De jongste Pausen waren Johannes Xn (955- 964) achttien jaar en Gregorius V vier en twintig jaar. Onder de lange rij van Pausen zijn er vele, die van grote betekenis zijn geweest in de geschiedenis van kerk èn van wereld. De huidige Paus Pius XII zal ook blijken te zijn een groot leider èn voor de kerk èn voor de wereld. In de geschie denis zijn vele voorbeelden te vin den van heilige mannen, die een wending gaven aan de loop der ge beurtenissen. De wereld van nu kan zich verheugen over Gods beleid, die een groot man plaatste aan het hoofd der Kerk om ons de verloren weg naar Christus wederom te la ten ontdekken. VERGADERING K.O.B. Op donderdag 15 maart a.s. om half 7 wordt in Hotel Ver wiel te Waalwijk een ledenvergadering ge houden van de Kath. Onderwijzers bond. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en medede lingen. 4. Vijf-minuten-woord van de Gees telijk Adviseur. 5. Propaganda-woord voor de Paas- retraites door de Zeereerw. Pater v. Melick, S.J. 15 minuten). 6. Verkiezing van afgevaardigden voor de Algemene Vergadering van 3 april te Nijmegen, en voor de K.O.B.-vergadering van 4 april te Utrecht. 7. Bespreking van voorstellen voor de algem. vergadering en K.O.V.- vergadering. 8. Vernieuwingscursus. 9. Rondvraag en sluiting. De bekende publicist en spreker, de zeergeleerde heer dr W. P. Theu- nissen, zal een voordracht houden onder de titel: „Het spel tussen hemel en aarde". Een zeer dringen de kijk op de tijd waarin wij leven. Onderdelen van deze hoogst ac tuele en boeiende voordracht zijn: a) Het spel der contrastenen toch een wonderlijke eenheid; 't meest boeiende schouwspel in ieders leven; b) Oost en West: Moderne visie op het wereldbeeld; c) De Moeder Gods: Zij, die de weg weet in twee werelden; d) Visies van Z.H. de Paus over onze tijd; e) Onze eigen bijdrage aan het sti muleren van geestelijke activi teiten en daaronder aan de ver heffing van de wereld. De voordracht zal worden omlijst door unieke muziek (vooral Russi sche, religieuze muziek). Tevens zal er een mooie tentoon stelling te bezichtigen zijn van Rus sische religieuze kunst (de Heilige Ikonen), waaruit met name de Moe- der-Gods-verering blijkt uit de lan den achter het IJzeren Gordijn. ONTWIKKELINGSAVOND K.A.B. Woensdagavond 14 maart a.s. houdt de K.A.B. afd. Waalwijk in de bovenzaal van de Gecroonde Leersse haar vijfde ontwikkelings avond van dit seizoen. Spreker is de heer J. Bechtold over het onder werp: „Angst voor de wereld van morgen". Aanvang 8 uur. PROPAGANDA-AVOND A.N.W.B. Op vrijdag 16 maart a.s. zal de Koninklijke Nederlandse Toeristen bond A.N.W.B. in Hotel Verwiel 'n propaganda-avond organiseren wel ke zowel voor leden als voor niet- leden vrij toegankelijk is. Kinderen beneden de 18 jaar zonder geleide, worden echter niet toegelaten. Door middel van een gezellig praatje, de vertoning van enkele in teressante reis- en verkeersfilms en een eenvoudige expositie van bonds- uitgaven en -bladen, zal op prettige wijze doel en werk van de ANWB en de zo populaire wegenwacht na der worden toegelicht. Men zie ook de advertentie elders in dit blad. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door: PIKE NORTON WILL'S 39) Met driftige gebaren smeet de inspecteur de hoorn op de haak en greep hij zijn jas. Hij rende naar beneden en enkele ogen blikken later schoot een politic auto met loeiende sirene door de stad. Verberne nam geen risico als hij haast had. Voor de wagen nog geheel tot stilstand gekomen was voor het ziekenhuis, was de inspecteur er al uit gesprongen. Na zich bekend gemaakt te hebben werd hij onmiddellijk tot de patiënt toegelaten. Hij vond Verduynen op een kleine kamer, waarvoor een agent op wacht stond. Men nam nu geen risico meer. Rondom het bed van de man stonden een dokter en een verpleegster. Verberne wendde zich onmiddellijk tot de genees heer. „Hoe is het met 'hein „Hij zal het vermoedelijk niet lang meer maken. Een kogel heeft heide longen doorboord. De man heeft daarbij zeer veel bloed verloren Er lag enig verwijt in de stem van de dokter, wat Verberne niet ontging. „Is hij bij kennis?" De dokter knik te. „Maakt u het niet te lang Inspecteur Verberne boog zich over het bed. Gerhard hoestte even, een bloederig schuim kwam hem op de lippen. „Ik ben inspecteur Verberne. Heb je me nog iets te zeggen Gerhard lichtte even zijn oogleden op. „Je bent te laat", zei hij nauw verstaanbaar. „Ik heb alles al verteld aan die man, die zo veel op Niels Harsjange lijkt Hijwas bij memet Jaap en Hij hoestte weer en de ver pleegster schoot toe. „U moet het maar niet langer maken", zei de dokter dan. Inspecteur Verberne knikte. „Ik weet al ge noeg", zei hij en na nog een blik op het bed geworpen te hebben, verliet hij op zijn tenen de ka mer. Buiten wachtten hem enige re chercheurs. „Hoe is dat gebeurd?" vroeg Verberne, de mannen met een ernstige blik één voor één mon sterend. De oudste man nam het woord. „We kregen een bericht, dat hij gezien was in de binnenstad. Een verklikker had hem zien zitten in een jeep, toen die voor een stoplicht stond. Vlak daarna werd hij afgezet en die man wist ongeveer aan te geven waar Ver duynen vermoedelijk heen ge gaan was. Wij gingen er op af en vonden de man inderdaad. We omsingelden het huis en daar heeft hij de lucht van gekregen. Hij trachtte over het dak te ont vluchten. Na herhaalde somma ties bleef hij nog niet staan en hij werd aangeschoten. Het nood lottige gevolg is reeds bekend". Inspecteur Verberne gaf geen commentaar. „Maak maar een rapportje op", zei hij slechts. Hij keerde weer terug naar de politiewagen en liet zich terug rijden naar het hoofdbureau. Daar liet hij zich onmiddellijk aandienen bij hoofdinspecteur Willems, om verslag uit te bren gen. Terwijl de heren Willems en Verberne druk confereerden, liep Peter Moldering in de haven buurt van Marseille rond op zoek naar „Au Coin Bleu". Na een vier-urige vlucht van Amsterdam naar Nice, was hij om 3 uur in de morgen in de luxe-badplaats aangekomen. Verkwikt door een korte doch goede nachtrust en versterkt door een heerlijk ont bijt aan boord van het vliegtuig was hij weer vol "oede moed. Wandelend door de badplaats, die op dit uur nog geheel in rust was, genoot hij van de lente, die hier al volop heerste, terwijl in Amsterdam nog slechts enkele voorboden te bespeuren waren. Het was wel wat fris, maar dat deerde hem niet. De palmbomen brachten hem in een vacantie- stemming en hij zou rustig door gewandeld zijn als hij zich niet ineens gerealiseerd had, dat hij hier waarlijk niet gekomen was om vacantie te houden. Hij moest naar Marseille en daar wachtte hem nog een zware taak. Uit zijn vorige bezoeken wist hij zich nog te berinneren, waar zich ergens een taxi-standplaats moest bevinden. Hij sloeg die richting in. Zijn aanvankelijk zo opgewekte stemming had nu plaats gemaakt voor een zeer bezorgde. Nu hij zo vlak voor zijn taak stond, leek hem die nog eens zo zwaar. Hoe kon hij in een stad als Marseille een meisje vinden Het was bovendien nog helemaal niet zeker, dat ze daar nog was. De kans mocht zeker niet gering geacht worden, dat ze al weer verder gebracht was. Dan schoof hij die sombere ge dachten opzij. Kom, hij moest nu vertrouwen hebben op zijn goed gesternte. Tot nu was alles aardig verlopen. Zwaarmoedige overpeinzingen brachten hem geen steek verder. Eenmaal bij de taxi-stand- plaats gekomen, vond hij onmid dellijk een wagen. De chauffeur keek wel wat verbaasd en onder zoekend toen hij op dit uur een vrachtje kreeg naar Marseille. Peter liet echter veelbetekenend wat bankpapier ritselen en de chauffer was vertederd. Hij noodde Peter met een simpel gebaar uit tot instappen en start te de wagen. Peter liet zich ach terover vallen in de kussens en ging de zaak nog eens overden ken. Het eerste wat hij te doen had, was „Au Coin Bleu" op te zoeken. Dan moest hij nodig wat Nederlands geld omwisselen te gen Franse francs. De chauffeur begon een praat je. Peter had aanvankelijk wat moeite met zijn provencaals ac cent, doch het wende snel. „Waar zou ik in Marseille wat Nederlands geld om kunnen wis selen tegen francs vroeg hij. „Bij mij, bijvoorbeeld", ant woordde de chauffeur doodleuk. Peter keek zeer verbaasd. De chauffeur legde uit, dat zijn col lega's en hij zeer vaak vreemd geld omruilden. In een toeris tisch centrum als Nice was dat zeer practisch en er viel boven dien nog een kleine winst te ma ken. Dankbaar maakte Peter van deze mogelijkheid gebruik. Na de rit stond hij in het cen trum van Marseille, overwegend hoe hij „Au Coin Bleu" zou kun nen bereiken. De stad begon langzamerhand wakker te wor den en Peter besloot naar het havenkwartier te wandelen, want hij begreep dat hij ©r niet te vroeg aan moest komen. Tegen elven was de beste tijd, meen de hij. Hij vroeg de weg aan een po litieagent en deze voorko mend als bijna al zijn Franse collega's, bracht hem zelfs nog een eind op weg. Rustig wande lend bereikte hij eindelijk de havens. Peter, die als stedeling toch wel wat gewend was, keek zijn ogen uit op de drukte, die hier in de morgenuren al heers te. De meest uitzonderlijke ty pen kwam hij tegen. Arabieren in hun wijde klederen, negers in bonte dracht, Grieken, Chinezen en halfbloeden van alle denk bare combinaties vormden een bont conglomeraat, dat volko men in deze on-Europese stad paste. Hij klampte weer een po- litie-agent aan en deze wees hem hoe hij „Au Coin Bleu" kon be reiken. Hij kwam nu in de straat waar volgens zeggen van de agent het établissement geves tigd moest zijn. Zonder iets te zien, dat in de verste verte maar leek op de naam, liep hij de straat uit. Twijfelend nam hij een voorbijganger in de arm. Met een vriendelijk gezicht en in een stroom van woorden wees de man hem de weg terug, waar langs hij gekomen was. Zuch tend maakte Peter rechtsomkeert en met arendsblikken speurde hij ieder huis af. Hij moest de straat eerst weer helemaal uitgelopen zijn voor hij een groot bouwwerk opmerkte, dat in blauwe letters het op schrift „Au Coin Bleu" droeg. Peter stond verstomd. „Wie kijkt er ook naar zo'n gebouw ajs hij denkt een kroeg te zullen vinden", verontschuldigde hij zich bij zichzelf. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2