fl PltKKSII A.W woens m 7 5C De mooiste BRIL Wat doet Herwonnen Levenskracht? costuum] fi werkelijlt beter. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 MAART 1956 ALLEEN GELDIG WOENSDAG \k MAART TILBURG - HELMOND Capelle En toch komt VAN MaAREh Provinciaal Nieuws SCHOENMAKERSGEZELLEN CONTRA DE BATA. HULP IN ZEER VEEL GEVALLEN. is Waarom? Omdat de beste, internationaal ge schoolde vaklieden de grootst moge lijke zorg aan de vervaardiging van onze costuums besteed hebben. Omdat alleen de allermooiste stoffen en alleen de allerbeste bewerking ge bruikt worden. Wij tonen U graag onze nieuwe zeer uitgebreide Voorjaarscollectte. „BRIXON" costuums 124.- tot 174.— Solide Kamgaren costuums, in de populaire prijsklasse 98.— 108.— 118. Eveneens grote sortering in Costuums in de corpulente maten Hoge Steenweg 14 's-Hertogenbosch In onze modeafdeling vindt U een rijke collectie overhemden en ankiets. Iedere maand een nieuwe sortering zelfbinders! i SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Vistra imprimé, gecotoni- seerd, kreukherstellend. Nieuwe voorjaar 1956 dess., kleuren, die bekoren, 90 cm. breed, p. m. Pudding- of compote- schaaltjes, van mooi, helder glas, flinke maat, 89c 6 stuks Schoudervullingen, schuimplastic, met overtrek, in diverse kleuren, raglan model 65 gewoon model Zuiver wollen wevenit dames deux-pièces, m. los hangend jasje en fraaie cotelé garnering. Een ideaal voor jaarspakje, in alle modetinten Modieuze plastic kraagjes, in ledke dessins, alle maten Charmant zijden pochet, m. leuk nop- of GQt fantasiedessin Stalen geldkist, m. veilig heidsslot en 2 sleutels, flinke maat, ideaal voor het opber gen van geld en be.ang- rijke papieren 3^°* en polissen Kinderschortjes, goedkope aanbieding, in tal van kleu ren en dessins. Leuk model, echt iets voor Uw dochter tje, in alle maten 95c Graslinnen lakens en slopen, van Amer. katoen, 180 x 220 5.90 ^75 62 x 72 1.50150x220 Nootovaaltjes, A Cc 250 gram Leuk papierbakje, in stevige uitvoering, div. des sins. Wij brengen 4 50 2 maten: grote maat Extra grote maat 1.75 Belegen kaas, 250 gram Jongensblouse, van sterke tricot, lange mouwen en ritssluiting mod. streepdes- sins. Gemaakt voor *3 85 V D„ 3 jaar Kleine stijging per maat Een nieuw voorjaarspan- toffeltie, in prachtdessin, met gevulcaniseerde zolen, maten 36 t/m 42 ^45 Charmant* voorjaar» blousa, mooie poplin, met staand boord|e, leuke at rib- garnering, in de m*dekl»«- ren: fraise, bleu, C25 cerise etc. gi a<i' WANDELSPORT. De W.S.V. „Hertog Jan" organi seert op zaterdag 17 en zondag 13 maart a.s. haar derde en tevens laatste tocht van de winterserie 1955/'56. De start vindt plaats za terdag om 3 uur en zondag om 12 uur bij het Stationskoffiehuis van de heer J. C. Moonen, Burg. van der Klokkenlaan. De afstand bedraagt zaterdag 10 en 20 km, zondag 20 kilometer. Inlichtingen en inschrij vingen bij P. M. Heurter, Grote straat 377 te Waalwijk en op de wandeldagen aan het startbureau. SCHAKEN. Het door de Schaakclub „Waal wijk" georganiseerde toernooi voor z.g. huisschakers en mogelijke an dere liefhebbers van dit edele denkspel, georganiseerd ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan dezer Waalwijkse vereniging, is !n prach tig succes geworden. Niet dat de deelname nu zo overweldigend groot was; slechts een tiental van deze be wonderaars van „Caissa" de schaak godin, hadden aan de oproep, om zich in een onderling toernooispel te werpen, gevolg gegeven, doch de grote voldoening gaf wel dat de wedstrijden in een prettige en spor tieve sfeer werden verspeeld. Men gunde elkander een succes en een nederlaag werd op juiste wijze aan vaard. Prachtig, heren deelnemers, wij hopen u nog eens terug te zien en dan bij voorkeur regelmatig op onze clubavonden 's Woensdags avonds. U kent nu de weg en prettige clubgenoten zien wij graag in onze vereniging opgenomen. Door gere geld in clubverband te spelen, kan men z'n spelpeil nog belangrijk op voeren, hetgeen vanzelf meer vol doening "zal geven. Overigens moet ons nog van het hart dat een plaats van de omvang die Waalwijk geleidelijk heeft aan genomen, toch in staat moet zijn 'n verzameling van schakers te vereni gen, die groter is dan het aantal dat zich thans regelmatig en in clubverband aan deze sport wijdt. Wij geven thans nog de uitslag van het gehouden toernooi. Groep I. gesp. pnt. v. Pruyssers 4 3 P. v. d. Leur 4 3 P. v. Engelen 4 3 v. Dijk 4 1 v. Riel 4 0 Groep II. gesp. pnt. B. Horn jr 4 4 Bertels 4 Soethout 4 2 Dumoulin 4 1 v. Heyst 4 0 Na uitreiking van de prijzen en een kort opwekkend woord van de voorzitter der Waalwijkse Schaak club, behoorde dit geslaagde toer nooi tot het verleden. KAPELAAN ZIGENHORN NAAR ZUID-AFRIKA. De Weleerw. Heer Cl. J. Fr. Chr. Zigenhorn, kapelaan van de paro chie 't Goirke te Tilburg, zal bin nenkort op verzoek van Z.H. Exc. Mgr G. M. Fr. van Velsen O.P., Bis schop van Kroonstad (Zuid-Afrika) en met goedvinden van Mgr W. Mutsaerts, als zielzorger gaan wer ken onder de Nederlandse emigran ten in het bisdom Kroonstad. 29e Ouderavond van de School met de Bijbel te Capelle. Vele ouders en belangstellenden waren op woensdag 7 maart bijeen gekomen in de School met de Bijbel aan de Kruisstraat te Capelle, om de jaarlijkse ouderavond bij te wonen. Om 7.45 uur opende de voorzitter der Schoolvereniging, de heer H. Kerst, deze vergadering door te la ten zingen Ps. 119 53, las Hand. 8- 26-40 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord heette de voorzitter de belangstellenden har telijk welkom, in het bijzonder de spreekster van deze avond, Mej. Dra. H. M. Molenaar uit Breda. De voorzitter sprak hierna over het voorgelezen schriftgedeelte, hande lend over de Moorman. Duidelijk liet hij uitkomen dat de Bijbel oud is en altijd nieuw, onvergelijkbaar in vele talen vertaald en het meest verkochte boek. Onze schriftkennis is groter dan die uit vroeger eeu wen; hoe groot moet dan ook onze blijdschap zijn. Mat da opwekking, de Bijbel trouw en goed te lezen, verklaarde de voorzitter de verga dering voor geopend. Hierna kreeg de spreekster van deze avond het woord over het on derwerp „Het werk en de betekenis van de psycholoog in de school".. In deze interessante voordracht, die helaas niet overal goed verstaan baar was, zette spreekster achter eenvolgens duidelijk uiteen dat het werk noodzakelijk is voor de zwak ke leerlingen, die vaak verkeerd, of helemaal niet begrepen worden; dat de vroegere maatschappij en dus ook de school minder hoge eisen stelden dan nu het geval is en dat opvoeding en onderwijs zovele di verse problemen kennen. Achtereenvolgens behandelde zij het aanpassingsvermogen der kleine kinderen aan de school, de gang van het niet mee kunnen komen van verstandelijk minder begaafde kin deren en van de partiële defecten, d.w.z. het niet mee kunnen komen in een bepaald vak. Niet alle ach terblijvers behoren naar het B.L.O. verwezen te worden. Aan de hand van enkele gevallen uit de praktijk belichtte zij, hoe het met een kind (soms van de geboorte af aan) kan gaan. Het gaat dan in het werk der psychologie, om het opsporen van de oorzaken van afwijkingen. Dan pas kan de weg worden uitgestip peld hoe het kind verder opgevoed moet worden. Het is niet de bedoe ling alle kinderen verstandelijk op te kweken, maar om allen, begaafd of zwak begaafd, gelukkig te ma ken in eigen prestaties. Nog nader werd stilgestaan bij verschillende begrippen, zoals angst, remming, ge voel van eenzaamheid, verborgen boze gevoelens, jaloezie, gezinsver houdingen enz. Het werk van de psychologische dienst is nu, om met ouders en on derwijzers moeilijkheden op te los sen, waar de laatsten het spoor bijster zijn. Ma deze leerzame uiteenzetting was er pauze, in welke tijd er weer, evenals voor de aanvang der vergadering, gelegenheid was om 't werk der kinderen te bezichtigen en de betreffende leerkrachten te spreken. Hiervan werd ruim ge bruik gemaakt. Vooral 't fraai ver zorgde handwerken trok veler be langstelling. Ook hieruit bleek over duidelijk dat er op school gewerkt wordt. Hier is een woord van dank op zijn plaats aan de onderwijzeres sen voor het vele werk. De handen arbeid, een vak dat in de laatste ja ren pas ingevoerd is en speciaal door de jongens wordt beoefend, bleek ook goede vorderingen te ma ken. Na de pauze heropende de voor zitter de vergadering. Tot zijn spijt kon het behandelde onderwerp niet in bespreking worden gegeven, daar Mej. Molenaar door bijzondere om standigheden niet langer kon blij ven. De voorzitter gaf nu het woord aan een der leden van 't personeel, de heer De Gunst, die iets vertelde over het huisbezoek. Naar voren werd gebracht dat huisbezoek zeer nuttig en noodzakelijk is voor het kind. Wij hebben elkaar in de op voeding nodig. Sommige onderwij zers menen voor dit belangrijke werk weinig tijd te hebben door studie en vergaderingen. Hierop volgde een vlotte bespreking, waar aan door alle partijen werd deelge nomen en vele juiste opmerkingen werden gemaakt. Afwisselend wer den verschillende psalmen en gees telijke liederen gezongen. In de pauze bestond de tractatie uit chocolademelk en koekjes. De voorzitter sloot deze gezellige en leerzame 29e ouderavond, waar na ds. Trouwborst in dankgebed voorging. te overuren. De bond stelt zich op het standpunt, dat deze over uren dienen te worden uitbetaald op grond van de sinds 1947 be staande CAO, respectievelijk bin dende loonregeling. De kantonrechter deelde mede dat de zaak vier weken is aan gehouden. van BrSllenspeoSaBSst Niet duur maar wel secuur! Dat staat vast! Brillenspecialist VAN MAAREN Vughlerstraat 25 - Den Bosch Markt 32 - Tilburg Nwe. Ginnekenstr. 23 Breda ALLE kortingen worden direct afgetrokken. JAARVERSLAG DIRECTIE WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING IN NOORD-BRABANT. Herschenen is het verslag over 1955 van de Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisves ting in de provincie Noord-Brabant. Aan de algemene beschouwing, die het gedocumenteerde overzicht in leidt, is het volgende ontleend: De afwikkeling van de oorlogs schade kon in de loop van dit jaar aanzienlijk gestimuleerd worden. Enerzijds heeft de faciliteitsstop hierop gunstig gewerkt, terwijl an derzijds een intense planning en be tere werkverdeling de resultaten in gunstige zin beïnvloedden. Van de per 1 januari 1955 resterende scha degevallen beneden de 3.000 (rond 4.000 gevallen) werd gedurende dit verslagjaar ongeveer 60% afgehan deld. Voor de herbouwgevallen (800 a 900) bedroeg dit percentage zelfs 70. De herbouw van de door oor logshandelingen verwoeste boerde rijen vond gestadig voortgang en wel zodanig, dat de totale afdoening binnen zeer afzienbare tijd haar be slag krijgt. In het verslagjaar werden 58 watersnoodschadegevallen gefinan cierd, terwijl voor 21 ontheffing werd verleend. Thans rest nog de afwikkeling van circa honderd ob jecten in de rampgebieden. Het aantal in aanbouw zijnde wo ningen liep van 6.780 in begin janu ari op tot 9.734 in oktober, waarna dit cijfer terugliep tot 9.209 aan het einde van het jaar. Evenals in 1954 was het aantal premiewoningen - 4.470 - in Noord- Brabant groter dan het aantal wo ningwetwoningen - 2.905. Het vorig jaar waren deze cijfers resp. 4.021 tegen 2.946. De animo voor premiebouw over trof met rond duizend het daarvoor beschikbare volume, zodat in 't ver slagjaar een groot aantal premie- aanvragen niet gehonoreerd kon worden. Wederom gaven de span ningen op de bouwmarkt aanlei ding tot tal van moeilijkheden. Zo konden in 1955 bepaalde woning bouwplannen niet in uitvoering ko men wegens de te hoge prijzen. In het verslag jaar is, evenals in j 1954, de verbetering gefinancierd van 1.055 woningen en de splitsing van rond honderd woningen, waar door nog 103 woningen aan de voor raad toegevoegd kunnen worden. Voorts kan in moeilijke gezins omstandigheden, zulks ter beoor deling van het hoofdbestuur van Herwonnen Levenskracht, 'n be roep worden gedaan op Herwon nen Levenskracht inzake een bij drage in de kosten van o.a.: aanschaffing van een noodza kelijke uitzet bij opname in een KAB-rusthuis; linnengoed in geval van thuis verpleging van tuberculosepa tiënten; verlenging van de bijdrage voor gezinshulp in geval van ver pleging van de moeder wegens tuberculose of redma, of van uit zending van de moeder naar een KAB-rustoord, indien de hierbo ven vermelde maximale termijn is verstreken; verhoging van de gebruikelijke bijdrage van Herwonnen Levens kracht en/of Praeventiefonds voor extra (doelmatige) voeding ten behoeve van tbuiskurende tuperculosepatiënten. VOORWAARDEN. Om aanspraak te kunnen ma ken op de voorzieningen hier ge noemd t.m. de bijdrage van 25 enz. voor uitzetkosten bij opna- me in een sanatorium, is het lid maatschap van de KAB vereist; voor de voorzieningen daarna ge noemd, moet men naast het lid maatschap van de KAB ook ge durende minstens een half jaar donateur zijn van Herwonnen Levenskracht a f 0.25 p. maand. De aanspraak op hulp van Herwonnen Levenskracht gaat in een half iaar na de datum van aanmelding voor 't lidmaatschap van de KAB (eventueel dona teurschap). Kantonrechter hield zaak vier weken aan. Vrijdag is voor het kantonge recht te Eindhoven aan de orde geweest de eis van de Nederland se Bond van Schoenmakersgezel- len te Amsterdam tegen de Bata te Best. De schoenmakersgezellen eisen zoals gemeld, een schadevergoe ding van een miljoen gulden we gens niet of niet volledig uitbe taalde door bij deze onderneming in dienst zijnde gezellen gemaak- Vele en belangrijke voordelen voor de K.A.B.-leden. De Katholieke Vereniging tot bevordering van de Volks gezondheid en tot bestrijding van de Volksziekten, Her wonnen Levenskracht, heeft een nieuwe regeling samen gesteld inhoudende onder welke voorwaarden de leden van de KAB bepaalde aanspraken kunnen doen gelden op hulpverlening door Herwonnen Levenskracht. Herwonnen Levenskracht is een instelling van de KAB en als zodanig zal de hulp aan de KAB-leden het meest om vangrijk zijn. Wii menen goed te doen alle gevallen, waar bij hulp verleend"kan worden, hier af te drukken, opdat ieder KAB-lid wete, welke rechten hij kan doen gelden, en opdat zij, die nog geen lid zijn van de KAB, het lidmaat schap meer zullen gaan ambiëren. Er zal immers uit blij ken, dat het KAB-lidmaat schap onmiskenbaar grote voor delen met zich mee brengt. Bijdrage, zp nodig, in de onge dekte kosten van verpleging van kinderen die lijden aan suiker ziekte, in geval van uitzending naar een speciale vakantiekolo nie van de NVS. Vergoeding, zo nodig, van de ongedekte kosten van verpleging van zwakke kinderen in R.K. va kantiekolonies, zijnde de ver- pleegkosten welke voor rekening van de ouders komen. Bijdrage, zo nodig, in de onge dekte verpleegkosten van astma tische kinderen in astmacentra en van zwakke kinderen in B. koloniehuizen. Bijdrage van 15.per kind in de uitzetkosten van zwakke, astmatische en suikerzieke kin deren bij verpleging in kolonie huizen, astmacentra e.d. Bijdrage in de ongedekte kos ten van gezinshulp bij ziekte van de moeder (bevalling uitgezon derd) op medisch advies, tot maximaal 1.per werkdag gedurende ten hoogste 36 werk dagen per jaar. Bijdrage, zo nodig, in de onge dekte verpleeg.kosten en/of even tuele andere ziektekosten van reumapatiënten. Bijdrage in de kosten van di eetvoeding voor suikerzieke pa tiënten a 2.50 per week op me dische indicatie. Deze hulpverle ning wordt gegeven indien door moeilijke financiële gezinsom standigheden een dergelijke ex tra uitgave voor het gezin ernstig bezwaar oplevert. Eventuele toe zeggingen worden in het alge meen voor de duur van een half jaar afgegeven. Uitzending van tuberculosepa tiënten naar 't sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven. Bijdrage, zo nodig, in de ver pleegkosten van tuberculosepa tiënten in een sanatorium of in een ziekenhuis in afwachting van sanatoriumopname. Bijdrage tot maximaal 3. per 'week in de kosten van extra (doelmatige) voeding op advies van de C.B.-arts aan tuberculose patiënten, in geval van verple ging thuis. Reiskostenvergoeding voor be zoek aan tuberculosepatiënten in sanatoria, die aanspraak hebben op de hulp van Herwonnen Le venskracht. Vergoed kunnen worden twee maal per maand de normale reis kosten naar een sanatorium van één persoon, behorende tot het gezin, waarvan een rechthebbend gezinslid wordt verpleegd in een sanatorium. Bij verpleging in het eigen sa natorium Berg en Bosch kan viermaal per maand voor het be zoek van één gezinslid de reis kostenvergoeding worden ver strekt. Bijdrage van 25.voor vol wassenen en 15.— voor kinde ren in de uitzetkosten bij opna me in een sanatorium. Uitzending op medisch advies naar een KAB-rusthuis van rust- behoevende mannelijke leden van de KAB en hun echtgenoten, als mede voor ongehuwde mannen en vrouwen, leden van de KAB, in de leeftijd van 2165 jaar. zowel met als zonder vest. Costuums met het keurmerk BRIXON exclusief bij:

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3