WAALWIJK 0.0.6. brengt „Paradijsvogels" ui m:\ni: Uit Looxa-op-Zand's verleden. JAPONNEN Dit jaar interparochiële Sacramentsprocessie. 10 DB ECHO VAN HE'S ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 MAART 1956 10 Kostelijk mirakelspel met diepe betekenis Het lleurigst seizoen MAISON tJtó«ST€«NWK» mn age»/ ZONDAGSDIENST 18 maart 1956 Arts: H. Langemeijer Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK zondag 18 'maart 1956 10 uur: ds. H. J. Diekerhof van Eindhoven. 18.30 uur: ds. L. Schellevis. Jeugddienst. Onderwerp: „De laatste kans". Aan deze dienst wordt medewer king verleend door het Kerk koor. JAARVERGADERING „ST. WILLIBRORDUS". De Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers(sters) in Industriële Be drijven „St. Willibrordus" zal op zater dag 17 maart a.s. des avonds om hall acht in de bovenzaal van de Gecroonde Leerse haar jaarvergadering houden. De agenda omvat de volgende pun ten 1Openingswoord door de voorzitter. 2. Notulen en verslagen van sekre- taris en penningmeester. 3. Het instellen van een comité voor de viering van het 50-jarig bestaan. 4. (Huldiging van de jubilarissen. 5. Mededelingen over de gevoerde en lopénde akties in de leder-, schoen en lederwarenindustrie. 6. De ledenwervingsaktie is op volle gang. Zorgt u, dat er sfeer blijft? 7. Het konflikt in de Stichting v. d. Arbeid. i i i 8. Wat verder ter tafel komt. MATER AMABILISSCHOOL. Donderdag 22 en vrijdag 23 Maart zal Ce Mater-Amabilisschool haar jaarlijkse triduums houden. Zaterdag wordt deze gesloten met een gezamenlijke Paascom munie en dito ontbijt. GEGUND. Het verrichten van de loodgieters werkzaamheden aan onderstaande wer ken is gegund aan de Fa. Jos. Zeegers en Zonen te Waalwijk 88 Woningen in het uitbreidingsplan Berkdijk te Tilburg, 118 woningen in het uitbreidingsplan de Hasselt te Tilburg, 25 woningen te Heusden, 46 woningen te Waalwijk. WIJ VRAGEN DE AANDACHT s voor de collectieve reclame van „Het nieuwe centrum" in dit nummer; De scooter-, motor- en bromfiets show, die hedenmiddag in de garage der firma Van Dommelen en Zn aanvangt en tot zondag duurt. OPERETTE „FRANCHEMONT". Zaterdag-, zondag- en maandag avond zullen in 't nieuwe Gemeen schapshuis in de Min. Loeffstraat de aangekondigde opvoeringen plaats vinden van de bekende komische opera „Franchemont". Dat hiervoor een bijzonder grote belangstelling bestaat, blijkt wel uit het feit dat de bestuursleden van „Tot Bloei der Toonkunst" bij hun gebruikelijke rondgang een record aantal donateurs hebben mogen no teren. Ook buiten Baardwijk wer den veel kaarten aangevraagd. Om teleurstelling te voorkomen, is het dan ook dringend aan te be velen gebruik te maken van de ge legenheid tot plaatsbespreken, waarvoor wij gaarne verwijzen naar de desbetreffende advertentie en de uitgereikte programma's. Door de ruimere nieuwe zitplaat sen kan de zaal beduidend minder bezoekers bergen dan voorheen, zo dat we gerust uitverkochte avonden mogen voorspellen. Wij wensen „Tot Bloei der Toon kunst", dat de opvoering van deze zesde operette, wegens verbouwing van de zaal, zo lang heeft moeten uitstellen, alle avonden veel succes. „ANGST VOOR DE WERELD VAN MORGEN". J. Bechtold sprak voor de K.A.B. Woensdagavond werd de laat ste ontwikkelingsavond op een na gehouden voor de leden van de KAB en voor deze avond was uitgenodigd de heer J. Bechtold, de bekende spreker, die reeds meermalen voor de KAB heeft gesproken. De belangstelling was zeer bevredigend. De heer Bechtold sprak over het onderwerp „Angst voor de wereld van morgen". Middels een zeer populair wetenschappelijke uiteenzetting van de enorme ont wikkeling van de techniek in de laatste jaren en door te trachten de aanwezigen een kijk doen geven in de toekomst, maakte spr. duidelijk wat de grote angst voor de wereld van morgen zijn zal. Dat de mens zich geheel van God vervreemdt, dat is de grote angst, het feit, dat tallozen niet mannelijk meer tegenover God zullen staan. Verschillende facto ren zullen daaraan debet zijn. Daar is op de eerste plaats het probleem van de vrije tijd. Zoals de toekomst zich laat aanzien, zal men straks over nog meer vrije tijd beschikken. En wat zal men in deze tijd doen. Zal men deze tijd in ledigheid doorbren gen, hetgeen een „des duivels oorkussen" zal betekenen. De vrije-tijdsbesteding, een van de' grootste problemen niet alleen van de toekomstige, maar vooral ook van de tegenwoordige tijd. Nu reeds, zal men moeten begin nen met de mensen, in het bij zonder de jeugd, te leren hoe zij hun vrije tijd kunnen en dienen te besteden. De heer Bechtold noemt de lamlendigheid de groot ste zonde. Het belangrijkste is, dat de mens leert zijn hersens te gebruiken, zich te ontwikkelen, om te ontkomen aan de opper- vlakkigheid. Een mens zonder j ontwikkeling of zonder zin om j zich te ontwikkelen, noemt de heer Bechtold een mummie, een i nietswaardig iemand. Een onont- 1 wikkelde zal niet het onderschei dingsvermogen hebben om al 't goede dat de wereld biedt, op juiste i waarde te schatten Alle ang- I sten voor de toekomst zijn te overwinnen, wanneer men in- I ziet, dat God alle dingen en ook alle energie, de grote bron van de angst, geschapen heeft om de wereld beter te maken. De kern van alle wezen, van alle bestaan en van alle gebeuren is God, men zal God moeten blijven eerbiedi gen als de schepper van alles. Fataal wordt het, wanneer de mens gaat denken het zonder God te kunnen stellen en wan neer men God niet meer wil zien als de Schepper van al het be staande. De mens wil zonder God zijn en dit is de quintessence van alle angst voor de toekomst. Het was een bijzonder interes sante en leerzame spreekbeurt van de heer Bechtold, waarvoor hij namens de aanwezigen door de voorzitter, de heer v. Mossel veld, terecht zeer hartelijk dank werd gezegd. VERNIELINGEN DOOR DE JEUGD. Men verzoekt ons de ouders er op te wijzen, dat kinderen bij hun spel want we durven niet te ver onderstellen dat ze het louter uit vernielzucht doen nog al eens vernielingen aanrichten en ons werd daarbij gewezen op de in aan bouw zijnde woningen in de buurt van de le Zeine speciaal en ook op andere plaatsen, waar woningen ge bouwd worden. De politie heeft daar ernstige klachten over gekre gen. Het is niet doenlijk om bij ie der huis dat in aanbouw is, een wachtpost te plaatsen en daarom zouden wij de ouders willen vragen om hun kinderen eens daarop te wijzen. Het komt voor dat men het geen de vorige dag gebouwd heeft, de volgende dag weer helemaal op nieuw kan gaan doen. Iedereen zal begrijpen dat dit een onhoudbare toestand gaat worden, het kost ma teriaal en bovendien veel werktijd. Ook moeten de plantsoenen het de laatste tijd nogal eens ontgelden. De gemeente doet haar uiterste best om het aanzien van onze plaats zo netjes mogelijk te maken. Laat ie dereen ook meewerken, om het zo rietjes mogelijk te houden. OPRICHTING HANDBALVERENIGING. Het bestuur van de R.K. Nederl. Handbalbond wil gaarne in Waal wijk een bijeenkomst houden voor allen, die enige liefhebberij tonen voor de handbalsport. Alle gegadig den worden daartoe vriendelijk uit genodigd in café Passier, Antonius- straat, op dinsdag 20 maart a.s. des avonds om 8 uur. Hebt u zin in handballen? Komt dan die avond met de bestuursleden praten. Van harte welkom, zowel dames als heren. AANRIJDING. Woensdagavond is de heer IJ. met •zijn invalidewagen tegen een boom op de Kloosterweg gereden. Hij moest met een hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina J., dv. A. F. J. Mannaerts-Vermeer; Jacobus J. G. C., zv. H. M. Boelaars-Damen te Maastricht; José W. M., dv. C. A. A. v. Iersel-Hamers; Cornelis J., zv. J. v. Balkom-Grootswagers; Ger- truda, dv. P. Damen-v. d. Steen; Petrus W. G. M., zv. A. J. Leijtens- Schoemans. Overleden: Sonja M. Wagemakers, 7 maanden. Huw.-aangiften: P. N. van de Wiel 27 j. te 's-Bosch en W. J. de Kort 27 j. te Waalwijk; H. M. Snoeren 24 jaar te Loonopzand en J. M. Kneep- kens 28 j. te Waalwijk; A. P. H. v. d. Weiden 27 j. te Venray en C. H. Mulders 26 j. te Waalwijk; A. P. Schalken 32 j. en W. W. v. Assen 27 j., beiden te Waalwijk; W. M. IJpelaar 31 j. te Drunen en T. M. Dumoulin 28 j. te Waalwijk. Gehuwd: F. P. de Vaan 26 j. en M. B. Klerks 26 j., beiden te Waal wijk. Ingekomen: J. A. M. A. v. Oss van Maastricht; B. A. M. Vreeswijk van Lichtenvoorde; J. P. M. Opper- mans van Medemblik; J. L. M. Lar- dinois van Arnhem. Vertrokken: J. H. M. Keijzers naar Angerlo; H. J. de Jong naar Wamel; P. J. Schoofs naar Rotter dam; A. F. Hensen naar Loon op Zand; P. M. Brekelmans naar Sprang-Capelle. Uitbreiding met Maria-groep. 180 gecostumeerde deelnemers en deelneemsters. Eerst thans zijn de juiste ge gevens bekend geworden om trent de dit jaar te houden Sa cramentsprocessie. Alle andere berichten in deze geest zijn dus „wel wat voorbarig" geweest. Voor het eerst in Waalwijk zal deze processie in interparochieel verband worden gehouden. Dit prachtige resultaat van onder linge samenwerking zal de pro cessie nog grootser doen zijn en een machtige manifestatie vor men van ons aller devotie voor het Allerheiligste Sacrament. Bo vendien zal de stoet worden uit gebreid met een Maria-groep, die de tekst niet zal declameren, maar zingen. Naast de vele mis dienaars, acol.ythen, zangers en verenigingen zal de processie 180 gecostumeerde deelnemers en deelneemsters tellen. In het nieuw te benoemen be stuur, dat uit 12 leden zal be staan, zal elk der 4 parochies ver tegenwoordigd zijn. De deelne mers en deelneemsters voor de nieuwe Maria-groep zullen uit alle parochies worden aange trokken. Elk jaar zal de processie in 'n andere parochie worden gehou den. Er zullen er misschien zijn die dit als een minder gunstig gevolg van deze nieuwe vorm zullen beschouwen, maar hierte genover staat de veel kostbaar dere winst dat alle parochies nu in een grote processie verenigd zijn en hieraan gezamenlijk hun krachten en toewijding kunnen geven. Het eindpunt van elke proces sie zal het raadhuisplein zijn, dat hiervoor wel de meest geëigende en centrale plaats is, temeer om dat zich hier het prachtige podi um bevindt dat de gemeente be schikbaar heeft gesteld. Vanuit organisatorisch oog punt heeft men dit jaar de keuze laten vallen op de St. Antonius- parochie. De juiste route die dit jaar zal worden gevolgd, is nog niet bekend doch zij zal in hoofd zaak in de St. Antoniusi^arochie gelegen zijn. In ons volgend nummer komen wij uitvoerig terug op deze voor Waalwijk zo grote en betekenis volle gebeurtenis, die op deze nieuwe wijze zal uitgroeien tot een hoogtepunt van religieus le ven en ons allen zal samenbren gen in een imposante en toch ne derige hulde aan Hem die wij da gelijks in ons midden weten en die ons geluk en onze welvaart beschut in de palm van Zijn hand. 2oals reeds bekend, zal de toneelvereniging O.O.G. op zondag 18 en 25 maart a.s. in de Gecroonde Leersse 'n opvoering geven van het Vlaamse mirakelspel „Para dijsvogels van Gaston Marie Martens. Zonder op de ge beurtenissen vooruit te lopen, mogen we wel zeggen dat de verwachtingen hoog gespannen zijn, omdat we van OOG gewend zijn dat zy met spel van bijzondere kwaliteit voor het voetlicht komt. We denken hier slechts aan „Mevrouw Pilatus en „De dood van een Handelsreiziger", aan wel ke uitvoeringen ieder die ze heeft bijgewoond, ongetwijfeld de beste herinneringen bewaart. Het waren stukken'van een voortreffelijk gehalte. Ook „Paradijsvogels" is een stuk zoals men slechts zei den op onze planken ontmoet. Het is onderscheiden met de 3-jaarlijkse prijs voor Vlaam- toneelletterkunde en heeft reeds een opvoering voor ue televisie mogen beleven. Deze onderscheidingen staan dus borg voor de grote verdiensten van dit mirakelspel. MOOI MAAR DUUR. Men kan dus van O.O.G. niet zeggen dat zij op armelijke wijze aan de muzen offert en zich tevreden stelt met de krui mels van de toneelschrijversta fels, hoewel dit laatste wat sub sidies betreft misschien profijte lijker zou zijn. In het verleden liggen bewijzen te over voor de ernst en de liefde waarmee OOG het amateurtoneel beoefent. Zij heeft haar aandacht steeds ge concentreerd op de beste stuk ken die binnen het bereik van de krachten van het gezelschap lagen en zij heeft deze stukken steeds gebracht op een wijze die tot ver in de omtrek niet te even aren viel. Expensieve decors en costumering zijn nooit aanlei ding geweest om een stuk van bijzondere kwaliteit te laten val len. Hierdoor heeft OOG 'n grote kring van honoraire leden om zich heen verzameld en 'n grote goodwill gekweekt, maar...... Het is natuurlijk heel mooi, als men zich hij de keuze van een stuk op de eerste plaats laat leiden door de kwaliteit van het stuk en op de laatste plaats pas aandacht schenkt aan de finan ciële kant van het geval; 'n der gelijk idealisme werkt op de duur fnuikend wanneer blijkt dat de belangstelling van het pu bliek dermate onder de maat blijft dat er van een behoorlijk dekkende recette niet gesproken kan worden. Als men bij voort during voor elk uitgegeven kwar tje een dubbeltje terugontvangt, komt er een dag dat er niets meer uit te geven en te ontvan gen is. Hiermee is dan weer het feit geïllustreerd dat er in Waalwijk weinig belangstelling bestaat voor alles wat verder gaat dan het wekelijkse bioscoopje, dat in vele gevallen valt te rangschik ken onder het sleur-amusement, dat slechts een minimum aan geestelijke inspanning vraagt, en evenementen die met het Eraedicaat „cultuur" wel wat oog gewaardeerd zijn. Concert avonden van Het Brabans Or kest en het Waalwijks Orkest kunnen slechts een handvol be langstellenden trekken. De uit voeringen van de Matthaus-Pas- sion in de Hervormde Kerk zijn stopgezet wegens het ontbreken van belangstelling. Lezingen en voordrachten van bijzonder gro te waarde worden gehouden voor een aantal toehoorders, dat men in een huiskamer kan bergen. En hetzelfde geldt in zeker op zicht voor de uitvoeringen van OOG. Gebrek aan belangstelling voor het goede amateurtoneel kan men het niet noemen, maar wel een te geringe belangstel ling. De zaal is nooit vol, er ont breekt altijd juist 't aantal men sen dat een dekkende recette mo gelijk moet maken. Een goed to neelstuk kost nu eenmaal geld. alle goede dingen kosten nu een maal meer geld dan ondermaatse dingen, die overal voor een appel en een ei te zien of te koop zijn. Het is hier helemaal niet de bedoeling om nu eens lekker te „hakken" op wat dan ook, daar voor raakt deze beschouwing aan een te fijn onderwerp; het op wekken van belangstelling voor cultuurevenementen van bijzon dere waarde en vooral voor die j>restaties die geleverd worden door gezelschappen uit eigen ge meenschap. Waalwijk telt onte genzeggelijk vele liefhebbers van het amateurtoneel, die het zeer zouden betreuren indien 't ooit zo ver zou komen dat OOG haar activiteiten zou moeten staken of haar toevlucht zou moeten ne men tot stukken van veel min dere kwaliteit. Maar dan is er meer belangstelling nodig dan er nu bestaat, niet alleen voor OOG om het haar mogelijk te maken óp de ingeslagen weg voort te gaan, maar ook voor alle andere waardevolle cultuurevenemenlen. want alleen een dergelijke be langstelling zal Waalwijk kun nen verzekeren van een plaats als belangrijk cultuurcentrum. We menen in dit verband er op te mogen vertrouwen dat de donderaag j.l. geïnstalleerde Cql- turele Raad allés in het werk zal stellen om een dergelijke belang stelling te wekken. KOSTELIJK MIRAKELSPEL. Met „Paradijsvogels" zult u zich ongetwijfeld 'n avond lang kostelijk amuseren. Maar ook lang daarna nog zal u vaak plotseling een lach in de keel schieten om de kolderieke dialo gen en situaties welke dit stuk u voorzet. Ge zult Zondagavond sa men met Bolle Verbuyck, de ma teriemens, en Rietje Rans, de dichter en idealist (maar ook een „pruuver"), de reis naar hemel en hel maken en wij zijn er van overtuigd dat u zich buitenge woon zult vermaken met de won derlijke ontmoetingen welke dit tweetal heeft. Voortreffelijke costumering en prachtige afwis selende decors zullen dit genoe gen vervolmaken. Maar achter al dit sprankelen de en kostelijke amusement ligt toch een zeer diene betekenis. „Paradijsvogels" neemt de onge lovigheid van de mens op 'n vro lijke, maar daarom niet minder indringende manier onderhan den. Wij grote mensen geloven pas als wij gezien, gehoord of ge voeld hebben. Alleen het kind geloott onvoorwaardelijk vanuit een zekerheid en een overtuiging the wij groten al lang niet meer bezitten. Het slottafereel van dit mirakelspel de middeleeuwse benaming voor toneelspel waar in een wonder geschiedt -heeft eeb dieD ontroerende toon. Wij zijn er van overtuigd dat u heel tevreden en gelukkig huis waarts zult keren. DE STICHTING VAN DE EERSTE PAROCHIE VAN KAATSHEUVEL. II. Nauwlijks was pastoor Antonius Spie- rings van Loon op Zand overleden, of Robbert Paymans en Leendert Dankers, de kerkmeesters van het Straatskwartier, wendden zich tot de Vicaris van 't voor malige Bisdom van d'en Bosch (het Bis dom den Bosch, mocht immers na de in neming der gelijknamige stad niet meer blijven bestaan en sedert 1662 werd een groot gedeelte van Brabant bestuurd door een Vicaris Apostolicus) om het overlijden van hun hoogbejaarde herder te melden en de benoeming van een nieuwe pastoor te verzoeken. Doch ook op Kaatsheuvel had men niet stilgezeten. Reeds lang hadden de bewoners van het Vaartskwartier aan gevoeld dat hun geestelijke verzorging zoals die zich sedert de laatste 40 a 50 jarfen had toegedragen wel iets te wen sen overliet, om welke reden zij dan ook de Vicaris verzochten om naast een pastoor voor Loon (Straatskwartier) ook een pastoor te benoemen voor het Vaartskwarter. Nauwlijks was het verzoek van de Kaatsheuvelse kerkmeesters te Loon be kend, of de Rentmeester der heerlijkheid bemoeide zich met de zaak en gehoord hebbende de Bisschop van Doornig (de voogd van de toen nog minderjarige graaf van Salm-Salm) wist hij te be werken dat de kerkmeesters van Loon zich middels de advocaat B. Nederburg tot de Raad van Staten van de Verenig de Nederlanden wendden met het ver zoek omi bij een eventueel verzoek van cie Vicaris Generaal v. h. voorm. bis dom dien Bosch, geen admissie te ver lenen. In dit adres 'zeggen ze o.m. „Dat de appilanten eerbiedig vertrou- „wen, dat het aanstellen van éen twee- ,,den pastoor binnen voornoemde heer- Jijkheid, behalve, dat 'het een nieuwig heid is, ook die van de voorscreven „Gemeente, bijzonder de zoodanige, wel- „ke in het bestaan en het onderhouden „van een tweede pastoor aan de Kaats heuvel zouden moeten contribueeren al ,.te zeer boven vermog'en zouden druk- „ken als meestal zijnde arme of onver mogende ingezetenen, die buijten dien „met veel moeite hun lasten aan land „en dorp opbrengen". De Raad van Staten heeft dit request aangenomen als Antidotaal. Al spoedig schijnt de Raad van Staten zich in verbinding te hebben gesteld met de Hoogschout van den Bosch om langs dien weg een oplossing te bewerkstelli gen, althans uit een niet ondertekend schrijven, blijkbaar van een canonnist, die op last van de Vicaris Generaal de si tuatie aan de Hoogschout van den Bosch, de heer Bigot uiteenzet, blijkt dat laatst genoemde het voorstel had gedaan om van de Hoog Mogende Staten gedaan zien te krijgen dat voor Kaatsheuvel éen permanente kapelaan benoemd mocht worden. De heer van Loon zou zich hiermede dan uiteindelijk kunnen ver enigen, indien tenminste de kerkmeesters zowel van Loon als Kaatsheuvel zich bij deze oplossing zouden kunnen neerleg gen. In het schrijven bovenbedoeld, dat wel blijk geeft van e'en zuiver en juist in zicht, bovendien niets aan duidelijkheid te wensen overlaat, zegt hij de schrijver, dat de Rentmeester van Loon de drijfveer is van alles. Hij zou nml. het Huis van Salm-Salm een verkeerde voorstelling van zaken hebben gegeven en thans nu ook deze heren beter zijn ingelicht de kerkmeesters van Loon gebruiken om zijn wil door te drijven. In een zestal punten vat de schrijver ten slotte zijn conclusies samen. 1. Dat het recht van patronaat cotn- peterende aen het huijs van Salm-Salm in annex en gevestigd in de groote kerk a.waer hy hetselve thans nog besit. 2. Dat het huys van Salm-Salm nog uyt de vergunning van daer een kleyn terrein grondt tot opbouwinge van de ".erkschuur tot Loon, nog uyt een libe rale sedert eenige jaeren vergunning van aen den Pastoor geen aienspraek kan maken op het patronaat in de Ca- tholike kerk. 3. Dat den Heer meer precaria en bij toegeventheyt eenige priesters aen den v icarius van s-Bosch heeft gepresen teerd, om eenige faveurs die hij aen den pastoor bewijst. 4. Dat dit eën gratie is van dén Vi- carius aent huys van Salm-Slm bewesen en gevolgelijk een ondankbaerheyt soude wesen van thuys van Salm, hierdoor den Vicarius in het uytoeffenen sijner plig- ten te stemmen. 5. Dat op vorige, bij toegeventheyt gedane presentatiën, den heer van Loon zich beroept op de possessie: dat het den Heer van Loon seer gemakkelijk sal sijn daerin gemainteneert te worden bij den Souverain; dat wij derom aen den heer van Loon alhoewel sonder eenigen titel, het regt van presentatie tot eenen pas toor tot Loon voor den regter nie kan nen bewisten; evenwel dat dese possessie aileen spreekt voor de kerk van Loon; ca t vervolgens a'en den Vicaris onbe- twistbaer toekomt het regt van op den Ketsheuvel eenen pastoor te stellen, daer ai da tot den godsdienst hoort op privee- beursen van de ingesetenen wojrdt onder houden. 6. Dat vervolgens den Vicarius gro telijks soude sondigen tegen de wetten von de kerk met sonder eenige ristrictie, vooral in deese landen, het regt can prestentatie af te staen. 7. Dat den Ketsheuvel geene filiale kerk is van Loon, maar een op sig sel- ven subsisterende, gelijk sij van onheug lijke tijden heeft gesubsisteert". Hoe het zij, in de maand september van 1768 richte de Vicaris van het Bis dom den Bosch zich met e'en request tot de Edel Hoogm. Raden van Staten der Verenigde Nederlanden, met den volgen den inhoud „Geeft met behoorlijk respect te ken den Andreas Aarts, Vicaris van het „Bisdom van 's Bosch „Dat in de heerlijkheid van Loon op „Zand, Quartier van Oisterwijk, meije- „rije van 's 'Bosch, zig bevinden Twee „Roomsche kerkschuren, als een in het „Gasteel en een op den Ketsheuvel. „Dat dezelve kerkschuren van elkan- „der gelegen zijn een groot uur gaans. „Dat de Roomsche gemeente behoo- „tende aen de kerkschuur van de Kets- .heuvel ongeveer bedraagt zeventien- „hondert communicanten. „Dat deze allen bij dezelve kerk- schuur woonachtig zijn, als weinige mi- „nuten van dezelve, 'en in 't generael de meeste niet verder als twintig minuten „van de kerkschuur woonen, eenige „nochtans uitgenomen die een halfuur of „wat meer daervan disteeren. „Dat ondertusschen alle dé voorschre ven communicanten tot voors. kerk- „schuur op den Ketsheuvel hoorende, van de kerkschuur van Loon op Zand „bij het Casteel geleegen woonachtig „zijn drie quart uurs, een uur, vijf quart „uur tot e'en en een half uur toe, alles „breeder te zien bij de gevoegde me- „morie waartoe de vrijheid genomen te ,,'efereren. „Dat voors. kerkschuur op den Kets heuvel tot hiertoe is bediend geweest NADERE UITSPRAAK. Het is niet de 'bedoeling afbreuk te doen aan het zeer te waarderen werk, hetwelk de gemeente, in afwachting van .-le wettelijke regeling van het kleuter onderwijs, ten behoeve van de kleuter- schoolbouw gedaan heeft en nog bezig is te doen. De vraag blijft echter, nu de wet er is of het nu in de toekomst niet juister en beter is, overeenkomstig het princiep van de wet, de schoolbesturen te laten stichten en bouwen, terwijl de overheid daarvoor de gelden verschaft. Abonaé. „door Pastoor of Capellaan woonende bij der kerkschuur aen het Casteel tot „Loon op Zand, welke ten dien eynde „zig den Zaterdagsavond derwaerts be- „gaf om des sondags d'en dienst te ver- „rigten, gelijk op Heiligendagen en door- „gaens eenmael per week op de werk dagen. „Dat diteen merkelijk ongerief voor „het groot getal communicanten beho- rende tot de kerkschuur op de Ketsheu- vel gevende, alwaer de Pastoor of Cap- „pellaan zo kort blijvende vertoeven de „menigte der zalven en principaal de „kinderen de behoorlijke instructie, zoo „hoognodig tot de opvoeding en om van „iongs af van het kwaad! en de ondeugd „afgekeert te worden, niet kan worden „gegeven, men in Gas van ziekte, bij „nagt en ontijden, bij het winterseisoen „en ruw weder, met vorst, hagel en „sneeuw, door de verre afgelegentheit „en distantie de gemeentenaifen niet kon- „nen bijstaen, besogt of voorsien wor- „den met hetgeen volgens de Roomsche „godsdienst behoort en gebruikelijk is. „Dat derhalve den Suppl. noodzakelijk „was oordelende, bij gelegenheid van 't tegenwoordige vaceeren der pastorije „van Loon op Zand, door het kortelings „overlijden van de Pastoor aldaar, dat „een Pastoor en Capellaan op den Kets heuvel wierde aangesteld. „Dat alzoo den Suppl. in zijn quali- teit daartoe geen sending kan verleenen „zonder vooraf voorsien te sijn van U- „edelé 'Mog. speciale Permissie en au- „thorisatie zoo keert denzelve zich tot „Uedel. Mog. ootmoedig versoekende „dat het Uedel. Mog. gunstig behagen „mag den Suppl. te consenteren en per- „mitteeren om aan twee Priesters, de „nodige vereisten ingevolge H.H.H. en „Uedel. Mog. Placaaten en Resolution „hebbende, de een tot Pastoor en dé „ander tot Capellaan van de kerkschuur „of gemeente op den Ketsheuvel de no- „dige sendinge te verlenen e'en Priester „tot Pastoor in de kerkschuur aan het „casteel tot Loonop Zand, waartoe om- „geveer agt honderd communicanten be- „hooren. 't Welk doende, etc." Hoe de Raad van Staten der Verenig de Nederlanden op dit verzoek reageer de, zullen we in een volgend opstel zien. Loon op Zand, P. A. v. B. AMSTERDAMSCHE BANK LEVERT BEWIJSSTUKKEN Jungschlager bezocht kantoor Maastricht zes-en-twintig maal tussen 31 juli 1950 en 22 maart 1951. „Wij verklaren bij deze dat de heer Jungschlager van 31 juli 1950 af tot 22 maart 1951 zes-en-twintig maal persoon lijk aan de kas heeft gedisponeerd door middel van cheques, waarvan er 25 op de dag, waarop de heer Jungschlager kwam disponeren, door beambten van de .Amsterdamse Bank N.V. werden uitge schreven, terwijl er één door de heer Jungschlager zelf is ingevuld: de heer Jungschlager op 28 maart 1951 en 9 april 1951 de door de procuratiehouder Pans ingevulde opdrachten tot aanhoop van effceten heeft ondertekend: de heer Jungschlager op 25 april 1951 persoonlijk een giro-opdracht heeft getekend welke was ingevuld door Lucassen. Hieruit blijkt zonnenklaar dat de door onze in stelling in het proces overgelegde stuk ken niet daardoor waren opgemaakt. Tijdiens de bezoeken van de heer Jung schlager aan ons kantoor Maastricht ge durende de hierbovep genoemde periode werden door onze beambten de stukken opgemaakt, waarna deze door de heer Jungschlager werden ondertekend". Dit is een onderdeel uit een zorgvuldig opgestelde en afgewogen verklaring, welke de directie van de Amsterdainsche Bank N.V., te Amsterdam, woensdag morgen voor het forum van de binnen- ën buitenlandse pers heeft afgelegd, met het doel haar mening kenbaar te maken dat de in het nog lopende proces L. H. N. Jungschlager overgelegde bewijsstuk ken door de desbetreffende rechtelijk in stanties te Djakarta, mogelijk door een verkeerde interpretatie op een onjuiste wijze beoordeeld zijn. is ingezet. Tientallen dames waren reeds verrukt van de overweldigende collectie Wij popelen om U de leuke modevondsten te tonen Een vroege komst garan deert U de rustigste be diening. KEUS UIT MEER DAN 1000 STUKS van 27.50 tot 195.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 10