Waalwijkse en LaCouranf Burgemeester Teijssen installeerde Culturele Raad „Het spel tussen Hemel en Aarde' één grootse Sacramentsprocessie Waalwijk verenigt zich in „De jongeren begrip bijbrengen voor het wezen en de waarde van de cultuur Dr. Theunissen spreekt op de vergadering van de K.O.B Stramheid is een waarschuwing: Eheumatiek ligt op de loer. BIJZONDER FRAAIE COSTÜMEBING dit jaar MAANDAG 19 MAART 1956 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO WHET ZUBEK 78e JAARGANG No. 82 BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL, 2002. OPGERICHT 1878 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2,70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. TELEGR.-ADRES „ECHO" Zoals wij reeds eerder in een be richt hebben gemeld, werd donder dagavond ten gemeentehuize de cul turele raad geïnstalleerd. Ter ge legenheid hiervan sprak burgemees ter Teijssen de volgende rede uit: Zeer in het algemeen mag ze ker gesteld worden, dat in 't huidige tijdsgewricht de gemeente lijke overheid haar werkzaamheid op cultureel terrein aldus dient te ontplooien, dat zij de mogelijkheden weet te stimuleren, activeren en verstevigen en, zo nodig, te schep pen om het locale culturele leven te doen groeien en bloeien waar door zij mede een bijdrage levert voor de bevordering van de weder zijdse beïnvloeding van cultuur en samenleving. De organen der vrije maatschap pij zullen tezamen met de gemeen telijke overheid hebben te pogen de cultuur tot een levend bezit te ma ken van die brede lagen der bevol king, die van culturele tradities zijn vervreemd of deze nimmer hebben gekend. In het licht van deze gedachten mag de totstandkoming van een ge meentelijke culturele raad gezien worden, welke tot taak zal hebben: a. het bevorderen en propageren van de kunst, de wetenschap en het culturele leven in de meest uitgebreide zin en het, waar mo gelijk, samenwerken met organi saties en personen, die hetzelfde doel nastreven; b. het bevorderen van de samen werking tussen verenigingen en instellingen, welke zich op eni gerlei wijzig bezig houden met de kunst, de wetenschap en het culturele leven; c. het kweken van begrip voor de plaats van de kunst, de weten schap en de cultuur in de samen leving; d. het adviseren van burgemeester en wethouders, hetzij uit eigen beweging, hetzij op verzoek van dit college, omtrent alle zaken betreffende de kunst, de weten schap en de cultuur in de meest uitgebreide zin. Volgens de door de gemeenteraad vastgestelde verordening, regelende de taak en de samenstelling van de gemeentelijke culturele raad, be staat deze raad uit: a. een lid, zijnde voorzitter van de culturele raad, te benoemen door burgemeester en wethouders uit hun midden; b. twee leden, door de gemeente raad uit zijn midden aan te wij zen; c. ten minste zes door burgemees ter en wethouders te benoemen leden, waarvan mag worden aan genomen, dat zij zich voor de kunst, de wetenschap en 't cul turele leven in de meest uitge breide zin interesseren. De secretaris-penningmeester van de culturele raad wordt benoemd door burgemeester en wethouders uit het personeel der gemeente. De gemeenteraad heeft uit zijn midden de leden G. A. Duyvelaar en L. A. W. Mombers aangewezen om in de gemeentelijke culturele raad zitting te nemen. Burgemeester en wethouders heb ben voorts een zestal personen uit genodigd om deel uit te maken van de gemeentelijke culturele raad, welke personen de uitnodiging heb ben aanvaard. Het zijn: Mevrouw L. Verhoeven-van Gent, Mej. Alda van Boort en de heren Jac. Berg mans, M. van Eyl, M. C. M. van der Heijden en Wim Suermondt. Voorts hebben burgemeester en wethouders de heer J. H. v. d. Mee, werkzaam op de afdeling algemene zaken der gemeente-secretarie, aan gewezen als secretaris-penning meester van de gemeentelijke cul turele raad, terwijl zij mij als ver tegenwoordiger van het college in de gemeentelijke culturele raad en daardoor tevens als voorzitter van die raad hebben uitverkozen. jUu wij voor de eerste maal in vergadering bijeen zijn, wil ik gaarne enige beschouwingen wijden aan de betekenende opgave, waar voor wij geplaatst zijn. Wij zullen een deeltje van de cul tuurspreiding hebben te bewerkstel ligen en vooral ook de jongeren be grip voor het wezen en de waarde van de cultuur moeten bijbrengen, welk begrip de oudere generatie der massa in volstrekt onvoldoende ma te bezit. Het is immers een ongezond ver schijnsel, dat het cultureel besef slechts leeft bij enkele groepen van de bevolking, die de educatie daar toe bezitten. De grondslag van onfee werkzaam heid dienen wij te zien in de aan spraak van allen om aan het cultu rele leven deel te nemen, maar dit betekent, dat velen nog de ogen moeten geopend worden voor deze kant van het leven. Wij zullen mede hebben te advi seren en te activeren ter zake van het integratie-proces, dat zich af speelt tussen de maatschappij en 't culturele leven. Op die wijze zullen wij in staat zijn om te bevorderen, dat de mens, die door de technisch-industriële ontwikkeling steeds méér een on derdeeltje van de grote machinerie wordt en als persoon steeds minder tot zijn recht komt, toch door zijn culturele belangstelling en de daar uit voortgesproten levenssfeer méér zich zelf wordt en geleidelijk een eigen levensstijl krijgt. De bureaucratische en gemecha niseerde gemeenschapsopvatting heeft voor de individuele mens geen waardering meer, doch denkt uit sluitend in sociale en economische categorieën, daarbij volkomen voor bijgaand aan de diepste menselijke persoonlijkheid. De cultuur kan de mens brengen tot de zelf-ontplooiïng van zijn mens-zijn. Zijn streven en zucht naar geluk kunnen ware gestalte vinden in de geordende en harmonische ontwik keling van zijn vermogens en ta lenten, welke zowel zijn primitief als gegroeid cultuurbezit vormen en daaraan inhoud geven. Het leven van elke dag en de concentratie op het werk, dat on middellijk onder handen is, vormen ongemerkt een scherm tussen de dagelijkse materiële bedrijvigheid van eike mens en het wijdere pers pectief, dat 's-mensen leven kan hebben door in de vrije tijd zijn gaven van geest tot ontwikkeling en ontplooiing te brengen, waar de scheppende activiteit in welke vorm dan ook zal praevaleren boven de passiviteit en waardoor vervlakking en apathie zullen wor den verdreven. Dit scherm zal worden opgetrok ken, indien de levenskunst in al zijn schakeringen kans tot ontluiking krijgt, waardoor de menselijke geest zich ten volle kan openbaren. Wij zullen er plaatselijk naar heb ben te streven om enerzijds gun stige voorwaarden van onderschei dene aard te creëren voor het ont staan en de ontplooiing van eigen culturele waarden, waardoor de le vensvormen bezield worden, terwijl anderzijds mogelijkheden moeten worden gevonden om de cultuur in al haar verscheidenheid tot 't volk te brengen. Een program valt nog niet te schetsen. Het terrein is groot en goeddeels braak. Wij zullen dit terrein eerst zorg vuldig hebben te verkenen, vooral eer wij tot een programmatige werkzaamheid kunnen geraken. Indien wij evenwel met voortva rendheid het werk aanvatten, zullen wij weldra tot eerste tastbare resul taten kunnen komen. Gewapend met de opvatting, dat wij onze krachten gaan geven aan de culturele verheffing van de mens in onze Waalwijkse gemeenschap, en geïnspireerd door het inzicht, dat cultuur veredelt en gelukkiger maakt, zullen wij spontaan en wel bewust de gemeentelijke culturele raad trachten te maken tot een in stituut, dat het leven der mensen meer kleur en klank zal schenken". Tot slot van deze eerste vergade- ring werden gekozen een vice- voorzitter en een lid uit de raad, die samen met de voorzitter en de se cretaris-penningmeester het dage lijks bestuur zullen vormen. Na een aantal herstemmingen werd de heer M. van Eyl tot vice-voorzitter ge kozen, als lid uit de raad kreeg de heer M. v. d. Heijden de meeste stemmen. De eerstvolgende vergadering van de raad werd bepaald op vrijdag 20 april a.s. Wij wensen de culturele raad gaarne alle succes bij de vervulling van zijn verantwoordelijke en veel omvattende taak; moge hij in brede kring de steun en medewerking vin den, zonder dewelke een bekroning van alle inspanning en toewijding niet mogelijk zal zijn. De afdeling Waal wij k-Heusden van de Katholieke Onderwijzers bond Bisdom Den Bosch, heeft donderdagavond een algemene le denvergadering gehouden in Hotel Verwiel. Tijdens deze vergade ring werden de voorstellen besproken die behandeld zullen worden op de algemene vergadering van de K.O.V. te Nijmegen en Utrecht en men kwam ook tot de verkiezing van de afgevaardigden voor deze vergaderingen. De bekende publicist en spreker dr W. P. Theu nissen heeft een voordracht gehouden onder de titel „Het spel tus sen Hemel en Aarde", waarin hij een ongemeen boeiende en zeer dringende kijk gaf op de tijd waarin wij leven. nog nadere inlichtingen DE HUISHOUDELIJKE AGENDA. Bij zijn welkomstwoord zei voor zitter Van der Plas graag iets ver teld te hebben over de stand van de salaris-actie, maar al datgene wat hij er van zou kunnen vertellen, had al in het Katholiek Schoolblad gestaan, zodat alle leden het hadden kunnen lezen. De nieuwe secretaris van de afdeling, de heer v. Dongen, las de notulen van de vorige verga dering voor, die opgesteld waren door Mej. de Kort, en geen van de leden maakten hiertegen enig be zwaar. De Zeereerw. Pater v. Melick S.J. van het retraitehuis „Loyola" te Vught, wilde er de aanwezigen van overtuigen dat critieken, die men vaak op een retraite heeft, met een korreltje zout genomen dienen te worden. Men moet een retraite zien als het middel bij uitstek om de godsdienst te onderhouden. Men moet ook de moed hebben" om zich regelmatig op de knieën te zetten om in rechtstreeks contact met God te treden, en Pater v. Melick be toogde dat het een aangevoelde plicht moet zijn voor de leek, regel matig deel te nemen aan een beslo ten retraite om „van goed naar be ter" te gaan. Pater y. Melick wijdde een enkel woord aan de grote persoonlijkheid van Z.H. Paus Pius XII, de grote vredespaus, die inziet dat de totale structuur van de maatschappij ver anderd dient te worden en die daar voor zijn gehele persoonlijkheid in zet. Dit moge o.m. blijken uit het feit, dat Z.H. de Paus ontelbare ma len een persoonlijk woord richt tot alle categorieën van de Christen heid. Middels een „gezellige" stemming werden de afgevaardigden gekozen voor de algemene vergadering van 3 april te Nijmegen en voor de K.O.V.-vergadering van 4 april te Utrecht. De voorstellen, die op deze vergaderingen besproken zullen worden, werden met de leden be sproken. De afdeling is voornemens na de Paas-vacantie een aanvang te ma ken met de vernieuwingscursus. Deze cursus bestaat, zoals de heer Otten meedeelde, uit 7 lessen en ze zal zowel in Waalwijk als in Raamsdonksveer gegeven worden op iedere maandagavond om de 14 dagen. De leden zullen middels een circulaire krijgen. „HET SPEL TUSSEN HEMEL EN AARDE". Wij zijn er van overtuigd dat de grootste belangstelling van deze vergadering uitgegaan is naar de voordracht van dr. Theunissen. Wij moeten eerlijk bekennen, ook wij kwamen hoofdzakelijk voor deze voordracht, ook wij wilden geboeid worden niet alleen door zijn voor dracht, maar ook door zijn persoon, zoals deze energieke persoonlijk heid al zo vaak zijn gehoor geboeid heeft. Degenen, die dr Theunissen nooit eerder hoorden, zullen zeker niet verwacht hebben dat hen een zo dringende kijk in de tijd waarin wij leven, zou worden gegeven. Ambtshalve hebben wij talrijke voordrachten bijgewoond, voor drachten over de meest uiteenlopen de onderwerpen en door zeer gere nommeerde sprekers; zelden zijn wij echter door een voordracht zo gegrepen geweest als donderdag avond en zelden heeft men ons ook voor een zo moeilijke taak ge plaatst. Dr Theunissen heeft ge sproken over het spel der contras ten, die toch een wonderlijke een heid vormen, het licht en de duis ternis, de grootste smart en de grootste vreugde, de hemel en de aarde, de man en de vrouw, maar er is niet zo'n wonderlijke eenheid tussen de contrasten die gevormd worden door het geweldige elan, waarmee dr Theunissen zijn gehoor wist te boeien en de enigszins be deesde manier, waarop wij trachten onze lezers iets van dit boeiende schouwspel te laten zien. De ver gelijking gaat, zoals zovele verge lijkingen dit plegen te doen, volko men mank, maar wij willen er mee illustreren, dat voor ons de op dracht om hier ook een boeiend schouwspel te laten zien, al te zwaar is. "Wij willen trachten U in de sfeer te brengen die dr Theunissen zo boeit, de sfeer van het spel der con trasten. Op de door hemzelf gestel de vraag moet dr Theunissen ant woorden, dat het de goochelaar is en de evenwichtskunstenaar en de vuurvreter, die de mensen tegen woordig nog kan boeien. Het meest boeiende schouwspel in ieders leven is echter de wonderlijke eenheid van de contrasten. Dr Theunissen sprak dan over de hemel en de aar de, de man die op de vrouw, en de vrouw die op de man afgestemd is, de vrouwelijke religieus op dè Man, de Godmens en de mannelijke reli gieus op dè Vrouw, de Moeder Gods. Hij sprak over het wondere samen gaan van de grootste smart en de grootste vreugde, van het goed en het kwaad, van het licht en de duisternis. En dr Theunissen onder schreef deze gedachten telkens met voorbeelden uit zijn wel zeer rijke ervaring. Dr Theunissen kwam te spreken over oost en west, hoe ook deze op elkaar afgestemd zijn, en wanneer hij dan vaststelt dat de kerk in het oosten uit duizenden wonden bloedt, dan moet hij zich afvragen of de kerk niet altijd al te hemels gekeken heeft. Is daarom niet zo veel mislukt in het verre en nabije oosten. Zeer plastisch drukt "dr Theunissen het uit, wanneer hij zegt dat op een gegeven moment de zweer móést losbarsten. Dit is het thema van nu, het thema van de hele wereld. Er kan geen wonder lijke eenheid meer bestaan, wan neer nu niet meer naar de hemel gehaakt wordt en men zich alleen aan de aarde hecht. Er bestaat ook een eenheid tussen hemel en aarde, die meer dan al het andere boeiend is.. Slechts hij die God kent, kent de mensen. Dr Theunissen sprak nog over Rusland, waarvan hij zeide dat daar het Christendom niet dood is. Zijn ervaringen leerden hem dat en bo vendien de hunker naar God slaat men niet uit iemands wezen. Het grote gebrek aan priesters doet zich daar gelden en spreker citeerde een uitspraak van de in gevangenschap verkerende Mgr Beran: „Als er geen goede priesters meer zijn, ra ken alle wegen naar de hemel vol onkruid". In het grote spel der con trasten vormt ook de priester-leek en leek-priester een schakel. De priester immers kan niet zonder de leken, de leken kunnen niet zonder de priester. ZIJ DIE DE WEG WEET IN TWEE WERELDEN. Een ander onderdeel van de voordracht van dr Theunissen had als titel: De Moeder Gods, Zij die de weg weet in twee werelden. Met 'n niet mis te verstaan enthousiasme betoogt spreker, dat Zij het is, de Moeder Gods, die de allerlaatste toevlucht is van deze wereld, van de gehele mensheid, die reeds de drem pel van het atoomtijdperk heeft overschreden. Dr. Theunissen spreekt nog over de visies van Z. H. de Paus over on ze tijd en hij geeft tenslotte aan hoe onze eigen bijdrage moeten zijn tot het stimuleren van geestelijke acti viteiten en daardoor tot de verhef fing van de wereld. Er is maar één werkelijkheid, zegt spreker, de wer kelijkheid van Christus' gebod om zijn kruis op te nemen en Hem te volgen. De tijd zal voor ieder meer menselijk worden, wanneer de men sen intens zullen bidden en zullen praten met Christus, de God-Mens. Tijdens een korte pauze en na de voordracht waren de aanwezigen in de gelegenheid een tentoonstelling te bezichtigen van Russische Religi- euse Kunst, de H. Ikonen, waaruit met name de Moeder Gods-verering bleek uit de landen achter het ijze ren gordijn. D voordracht werd ver der omlijst met Russische religieuse muziek. Wees er tijdig bijNeem Kruschen! Stramheid is een eerste aanwijzing dat Rheumatiek U bedreigt. Met het stijgen der jaren verslappen de bloedzuiverende organen. Onzuiverheden in het bloed worden niet meer regelmatig afgevoerd; ze hopen zich op; zetten zich geleidelijk vast in de gewrichten. En op 'n kwade dag kunt U niet meer op of neer van de pijn. Met kruschen smoort U het kwaad in de kiem. De zes minerale zouten bren gen Uw bloedzuiverende organen weer op „volle toeren". Met verjongde kracht zuiveren zij dan Uw bloed en stimuleren c!e bloedsomloop. Het was wel een heel hartelijk dankwoord dat voorzitter van der Plas o» het einde van de avond na mens de aanwezigen tot Dr. Theu nissen richtte, een dankwoord dat zeer op zijn plaats was. Zo trok in 1955 de Sa cramentsprocessie door de St Jans-parochie. Dit jaar zal voor het eerst de St Antonius- parochie deze luister rijke stoet door haar straten zien gaan. JJoewel de winterkou ons nog in de leden zit, bespeuren we toch al vaag in en rondom ons de verrukking van een nieuwe len te, van een nieuw leven, dat straks in een uitbundige waterval van licht en kleur over ons zal neerkomen. We schudden het oude, trage leven van ons af zodra de adem van het voorjaar ons beroert en stappen als nieuwe mensen het leven in. Het is goed deze zekerheid te hebben en nu al de vreugde te ondergaan van een paradijselijk bezit. We weten hoe het zijn zal met de witte zon boven de stovende bossen en het rimpelloze koele water; met de geur van hars, bloemen en levende aarde, die soms bedwelmt in een roes van uitzinnige blijdschap; met de stemmen van dui zend vogels die zijn als het lokken van de lome fluit van een faun die op de heuvelhelling ligt en speelt tussen waken en dromen. Het is goed om op de drempel van het voorjaar te denken aan de goede en blijde dingen in de nabije toekomst, omdat de zui vere vreugde en blijdschap de kern van ons leven moeten zijn. De vreugde en de blijdschap om al het geschapene, om alles wat wij van God hebben ontvangen, is toch eigenlijk de diepe zin van ons leven. En als wij dan met Pasen de nieuwe mens zijn geworden aan wie de volle maat van de vreugde naar lichaam en ziel is ten deel gevallen, dan staan wij eigenlijk meteen aan de vooravond van de Sacramentsprocessie, waarin wij geheel onze vreugde en ge heel onze dankbaarheid in een grootse, doch ook nederige hulde tot uiting willen brengen. j Zoals wij reeds meldden, zal de processie elk jaar in een andere pa rochie worden gehouden. Dit bete kent dat elke parochie eens in de vier jaren aan de beurt komt, doch dit.kan nauwelijks als argument gelden tegen dit interparochiëel verband, omdat immers elke paro chie ten volle in elke processie ver tegenwoordigd zal zijn. Er zal in dit verband ook een geheel nieuw be stuur worden samengesteld, dat uit twaalf leden zal bestaan en waarin elke parochie vertegenwoordigd zal zijn. KOSTBARE WINST. Vanaf het begin heeft de Sacra mentsprocessie in Waalwijk zich in de belangstelling en toege wijde medewerking van eenieder mogen verheugen. Telkenmale is gebleken dat geen moeite en inspan ning te groot waren om van deze processie een imposante manifesta tie van hulde en trouw aan Chris tus Eucharisticus te maken. Maar elk jaar was ook duidelijker het verlangen voelbaar om geheel ka tholiek Waalwijk te verenigen in één grote liefdebetuiging voor het H. Sacrament, omdat eerst dan de ze processie volmaakt genoemd zou kunnen worden. Hoofdzakelijk fi nanciële factoren en omstandighe den van organisatorische aard heb ben de vervulling van dit verlangen tot nu toe in de weg gestaan.. Er is in het afgelopen jaar echter hard gewerkt door allen die met de organisatie van deze processie zijn belast. En hoe hard er gewerkt is, blijkt wel uit het prachtige resul taat: alle vier de parochies zullen zich in de toekomst verenigen in één grote, indrukwekkende Sacra mentsprocessie. Dit is een zeer kost bare winst, die niet hoog genoeg ge waardeerd kan worden en waarvoor de organisatoren en allen die heb ben bijgedragen tot de verwezenlij king van de plannen, een woord van heel bijzonders lof en dank toekomt. MARIA-GROEP. De gestadige groei van de Waal wijkse Sacramentsprocessie uit zich dit jaar in de toevoeging van een grote Maria-groep, die meer dan 60 meisjes zal omvatten. Deze groep zal de tekst niet declameren, zoals de Sacraments- en de Lijdensgroep, doch zingen. De muziek hiervoor is al bijna gereed. Deze nieuwe stap vooruit zal van de processie een ga ver geheel maken, 't Is immers on denkbaar Moeder Maria te vergeten in een processie met als doel hulde te brengen aan Haar Zoon. In deze nieuwe stijlvolle en indrukwekken de groep zal de H. Maagd worden uitgebeeld als de Christusdraagster. Zij zal gaan in een krans van twaalf sterren, zoals het vrome volk Haar graag afbeeldt. Zij zal worden ge volgd door een grote in fraaie cos- J tumes geklede groep meisjes, die 't Magnificat zal zingen op de weer- galoos mooie tekst van Vondel. ZINVOL. Door de uitbreiding met deze nieuwe groep zal het totaal aantal gecostumeerde deelnemers en deelneemsters 180 bedragen. Er zullen er misschien zijn die in de toenemende mate van costumering een gevaar zien voor een afglijden naar het „show-element", waardoor deze processie gaandeweg zoals in een aantal andere plaatsen reeds het geval is 't karakter zou krij gen van een feestelijke optocht, met het gevolg weer dat het doel en de diepe zin van deze processie naar de achtergrond zou worden gedrongen en op de duur misschien geheel zou vervagen en men niet meer over houdt dan een min of meer vrome traditie. Dit gevaar is inderdaad niet denk beeldig en dit wordt ook bewezen door de gang van zaken in een aan tal andere Brabantse plaatsen. De oorzaak dat men daar op een „zij spoor" is geraakt, moet echter niet worden gezozcht in een overdadige costumering, doch in het feit dat men het Allerheiligste niet meer in de stoet meedraagt. Men heeft de processie daardoor haar hart ontno men en het wezen aangetast van een ommegang die haar doel en haar betekenis vindt in de tegen woordigheid van Christus in het H. Sacrament. In Waalwijk ligt de zaak geheel anders. Het middelpunt, het hart van de processie blijft het Allerhei ligste. En hieromheen formeren zich de verschillende groepen op ee.^ zinvolle en rijke illustratieve wijze. En in dat geval heeft costu mering wel degelijk zin en beteke nis. Voor een nadere uitweiding hierover mogen wij verwijzen naar het artikel „Sacramentsprocessie is zinvol" dat elders in dit nummer is opgenomen. ST. ANTONIUSPAROCHIE. Factoren van organisatorische j aard hebben er toe geleid dat I de keuze dit jaar op de St. Antoni- j usparochie is gevallen. Over de rou- te die de processie zal volgen, zijn I nog geen juiste gegevens bekend, i Wel staat vast dat 't Raadhuisplein evenals andere jaren het eindpunt van de processie zal zijn. Dat men dit middelpunt van de gemeente heeft gehandhaafd voor een indruk wekkend slot van deze imposante uiting van godsdienstig leven, is al leszins begrijpelijk, niet alleen om dat zich hier het prachtige podium bevindt dat door de gemeente be-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 15