diamant en zilveR in önunen Waalwijkse en Langstraaise Courani Op 3 april viert 79e JAARGANG No. 25 BureanxGROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002. Dr Tan BEURDENSTRAAT 8. OPGERICHT 187» TELEGR.-ADRES „ECHO" Ome Piet Elshout zijn 75ste verjaardag „REX" Iiaar zilveren jubileum \\Tanneer overal in stad en land de paasbeste kleren weer de kast in gaan, zal men zich in Drunen nog eens extra gaan opmaken voor de viering van een wel zeer grandioos feest, dat alom in de Langstraat en tot in zeer wijde omtrek zal doorklinken en met vreugde zal worden begroet. Eigenlijk zijn het twee feesten, want op 3 april as wordt Ome Piet Elshout 75 jaar en tegelijkertijd vie ren de N.V. Rex Schoenfabrieken haar zilveren jubileum. Maar omdat de naam van Ome Piet niet los te denken is van de „REX", mogen we hier wel spreken van één feest, dat op bijzondere wijze de diamanten leeftijd van Ome Piet en zijn levenswerk zal gedenken. Ome Piet Elshout Wie is hij, wiens naam in de Langstraat en tot ver daar buiten tot een begrip is geworden, en wat heeft hij in die 75 jaar tot stand gebracht? Natuurlijk hebben we van hem gehoord en over hem gelezen, maar het fijne wisten we er toch niet van. En daarom hebben we overal rondgeneusd en overal lange gesprekken gevoerd met mensen, die hem van nabij hebben gekend en met hem hebben samenge werkt Het resultaat van dit speuren en praten vindt ge in onderstaand relaas, waarin wij hebben getracht het leven en werken van 75 arbeidzame jaren weer te geven. BEGAAFD LEERLING. Reeds op 3-jarige leeftijd wees geworden, werd Piet Elshout door een oom en tante opgevoed, bij welke oom hij direct van de lagere school als 12-jarige leer ling in het „vak" kwam. Pek draad, els en klopkaai werden toen zijn attributen en door zijn grote ijver en begaafdheid was hij op 16-jarige leeftijd reeds zo ver in de kunst van het schoe nen maken gevorderd, dat hij ge heel zelfstandig 5 paar heren schoenen per week kon vervaar digen, hetgeen in die dagen als een formidabele prestatie gold. De Drunense handschoenmake rij van die dagen was gerenom meerd en in heel het land waren de Drunense schoenen bekend om hun kwaliteit en pasvorm. Drunen kende meerdere uitste kende leestenmakers en tussen deze vakmensen groeide de jon ge Elshout op. Als een van de eersten begreep hij echter, dat het in de toekomst niet alleen zou gaan om kwaliteit, vakman schap en pasvorm, maar dat ook de snit een belangrijk woordje zou gaan meespreken. Reeds op 17-jarige leeftijd was hij lid van de „coupeursvereni ging" te Waalwijk, de eerste or ganisatie van ontwerpers en mo- deleurs. Dank zij zijn grote aan leg voor tekenen en zijn artistie ke gaven wist hij ook op dit ge bied uitstekende vorderingen te maken. IN DE HANDEL. Rn toen rond 1900 de coupe van 't schoeisel allengs 'n be langrijke rol begon te spelen, had de 'begaafde jongeman 'n voor sprong op vele anderen. Hij paar de vakkennis aan feeling voor snitten en modellen. Hij kon een nieuwe snit ontwerpen, maar ook het leestmodel vervaardigen. In deze tijd ook voelde de begaafde jonge schoenmaker, dat de han del betere resultaten zou kunnen opleveren dan het schoenmakers bedrijf, want dit laatste floreerde niet. Na enkele maanden bleek reeds dat hij zeker niet van ver kooptalenten was gespeend. Dat betekende hard werken. Overdag reizen en dat niet op de com fortabele manier van onze dagen en 't avonds thuis verder wer ken aan de verbetering van zijn produkten en nieuwe modellen ontwerpen. EIGEN BEDRIJF. Het was omstreeks 1910 dat Ome Piet tezamen met de heer Vesters uit Waalwijk een machinale schoenmakerij vestig deeen van de eerste in deze contreienzij het dan met een nog zeer beperkte produktie. Niettemin veroverde dit artikel de hoogste onderscheiding op 'n vaktentoonstelling te Baardwijk. De vreugde was echter van kor te duur. De economische ont wrichting van de eerste wereld oorlog bracht hem en vele anderen aan de rand van de afgrond. Zijn bedrijf moest hij opgeven en hij ging zich weer geheel toeleggen op de verkoop. De roepstem van een eigen be drijf bleef, maar het duurde vele jaren voordat Ome Piet die stem weer metterdaad kon volgen. Verloren jaren waren dat echter niet, want de altijd actieve man deed een schat van ervaringen op, die hem later ten goede zou den komen. Vele bedriiven be wees hij onschatbare diensten door de leesten naar eigen in zicht te veranderen, hetgeen even zovele verbeteringen bleken te zijn. Zelfs in België, Duitsland en Engeland verkocht hii zijn schoe nen. Hoewel hij niet over talen kennis beschikte, wist hij toch vele orders mee naar huis te brengen. Hij werd oyeral begre pen. MARIUS ELSHOUT HET GROTE JAAR. Het was in de twintiger jaren dat zijn populariteit met de dag groeide. Overal was Ome Piet een graag geziene gast, in- teligent, vriendelijk en goedhar tig, royaal en met een open, eer lijk karakter. Intussen groeiden zijn vijf zoons op tot geschoolde vakmen sen, want zij kregen zowel prak tische ervaring als theoretische ontwikkeling. Hun vrije tijd be steedden zij aan de vervaardiging van kinderschoentjes. Zelf con strueerde Ome Piet een leestmo del voor de tere kindervoetjes, waarbij hem vooral voor ogen stond dat kindervoetjes de gele genheid moeten hebben om te groeien. Vooral voldoende ruim te voor alle tenen vond hij be- i langrijk. En thans nog is deze j leest beroemd om zijn buitenge- j wone pasvorm. De winkeliers kregen steeds meer belangstelling voor de kin derschoenen van de heer Elshout en in 1931 voelde hij zijn grote kans gekomen. Eén van de zoons zegde zijn betrekking op en in 't woonhuis werd een kleine werk plaats ingericht. Een aantal een voudige, maar onmisbare machi nes gaven een gezicht aan dit tweede eigen bedrijf. Spoedig was het werkplaatsje te klein en ging men een fabriek je bouwen. Achtereenvolgens kwamen ook de andere zoons thuis om zich geheel aan de fa bricage der „REX"-kinderschoen- tjes te wijden. Ook de twee doch ters werkten mee en hadden ie der haar eigen taak. Oorspron kelijk werden uitsluitend baby schoentjes vervaardigd tot maat 23. Later werd dit uitgebreid tot maat 28. Er kwamen meer arbeiders, de fabriek groeide en de produktie liep op tot 5000 paar per week. Alle onderdelen van zijn artikel verzorgde de heer Elshout tot in de finesses: pasvorm, buigzaam heid, degelijkheid, snit, kleur en zelfs de verpakking. De vervaardiging van kinder schoentjes is voor de heer Els hout niet zo maar een willekeu rig gekozen onderdeel van de schoenenbranche geweest. Hij heeft zich altijd een groot kin dervriend getoond en waarschijn lijk heeft hij ook daardoor zo goed aangevoeld wat de jeugd moest hebben. Het is geen won der dat niet alleen zijn 52 klein kinderen, maar de gehele Dru nense jeugd hem groet en aan spreekt als OPA Een wel zeer bijzondere eer was het toen Koningin Juliana voor haar eersteling Rex-schoentjes koos. Het werd een geheel aDart door Ome Piet ontworpen snitje, geconstrueerd op 'n eigen leestje en het gevolg was dat iedereen in GERARD ELSHOUT den lande en zelfs ver daarbuiten „Beatrix" schoentjes wenste. TWEEDE WERELDOORLOG. foen kwam de tweede wereld oorlog. Met zeer veel moeite en 'n grote dosis zelfvertrouwen heeft Ome Piet zijn bedrijf tij dens de oorlogsjaren staande we ten te houden. Hoe vaak de be zetter bij Ome Piet „bot heeft ge vangen" is niet te zeggen. Of zij nu kwam om materiaal of om arbeidskrachten, Ome Piet kon altijd aantonen dat hij niets en niemand te missen had. Angstige ogenblikken bleven hem daarbij niet gespaard, want soms was het maar oü_het niepertje dat hij zich uit een warnet van misleidingen kon redden. Er waren in zijn bedrijf ver scheidene onderduikers werk zaam, en hij had in de fabriek een speciale alarminstallatie aan gebracht om hen te waarschu wen als er gevaar dreigde. Dat Ome Piet met zijn warm voelend hart diep begaan was met het lot van de mensen in de hongerprovincies tijdens de laat ste oorlogswinter, is van hem zonder meer aan te nemen. Maar wat meer zegt, hij handelde er ook naar. Terstond na de capi tulatie in mei 1945 stelde hij zijn (ondergedoken) auto beschik baar om achtergehouden schoen tjes en levensmiddelen naar het gebied boven de grote rivieren te brengen. Een van zijn zoons i heeft als Rode Kruis-man die expeditie verzorgd. GROTE BLOEI. de oorlog nam de verkoop een grote vlucht. In binnen- en buitenland steeg de vraag naar Rex-schoentjes. In 1948 werd overgegaan tot aankoop van een tweede fabriek, de N.V. van Drunen, een dames schoenfabriek in vol bedrijf waar damessteun- en sportschoenen en luxe damesschoenen worden ver vaardigd. Intussen was de firma REX omgezet in een familie-N.V. en de heer Elshout werd president commissaris van beide N.V.'s, de N.V. Rex Schoenfabrieken en de N.V. van Drunen. Allengs ging men zich specia liseren op de fabricage van het betere genre kinderschoenen en uitgesproken luxe artikelen De export nam hand over hand toe, want overal ter wereld was de vraag naar Rex-schoentjes zeer groot. De vaak hoge invoerrech ten vormden geen bezwaar. Sinds 1950 is de fabricage van kinderschoenen uitgebreid tot en met maat 35, hetgeen de ver koopmogelijkheden opnieuw ver grootte. In 1955 is een reeds geruime tijd op papier staande nieuwe fa briekshal gebouwd, welke aan sluit bij de bestaande fabriek. Verschillende nieuwe en moder ne machines zijn daarvoor aan geschaft en de produktiemethode kon opnieuw worden verbeterd. De moderne principes van veel glas en frisse lucht, hetgeen het verblijf en het werken in deze fa briekshal ongetwijfeld ten goede komt, omdat de mensen zich in deze omgeving zeer zeker pretti ger zullen voelen dan in de vaak sombere fabrieken van weleer. KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Op de Jaar- en Vakbeurzen kon men steeds de Rex-stand aantreffen. Toen H. M. Koningin Juliana in 1950 de Najaarsbeurs te Utrecht bezocht, vertoefde zij enige tijd in de stand van Rex en herkende direct de „Beatrix"- schoentjes toen Ome Piet haar deze toonde. Na een kort onder houd met „De schoenmaker van Drunen" nam zij de uitgebreide collectie Rex-schoentjes in ogen schouw én sprak haar bewonde ring uit voor het degelijke en smaakvolle schoeisel dat Rex voor de Nederlandse jeugd fabri ceert. Ook op de SLEM-tentoonstel- ling te Waalwijk kon Hare Ma jesteit niet nalaten even bij de Rex-stand stil te staan om de sprookjesachtige expositie te be wonderen. VIJF RECHTERHANDEN. Jn de ontwikkeling van Rex tijdens de na-oorlogse jaren hebben vanzelfsprekend de vijl zoons naast de vader 'n belangrijk aandeel gehad, want Ome Piet verstaat ook de kunst om verant woordelijkheid aan anderen over te dragen, zodat deze zich kun nen ontwikkelen en hun initia tieven ontplooien. Zijn vijf zoons die alle in beide N.V. werkzaam zijn, hebben zich dan ook naar eigen aanleg kunnen ontwikke len en nemen daardoor de voor hen meest geëigende plaats in. Naast de functies die zij in de bedrijven uitoefenen, ieder op zijn eigen terrein, maar tezamen een harmonische eenheid vor mend, onderscheiden zij zich, biuten hun dagelijkse arbeid, op velerlei gebied in het openbare leven. Niet alleen het algemeen be lang van de schoenindustrie wordt gediend door activiteiten in verschillende organisaties, maar ook de belangen van Kerk en Staat worden niet uit het oog verloren. Zo vinden wij de eigenschap pen van de vader in de zoons te rug. De een ontpopte zich als lei der, bij de andere treedt de geest van de koopman, bij 'n derde ds technicus of de maatschappelijke werker het meest op de voor grond, maar tezamen vormen de Elshouten een hecht team, waar in elk naar aard en aanleg func tioneert. VRAAGBAAK. J)e houding die Ome Piet steeds tegenover zijn vijf zoons heeft aangenomen, ken merkt ook zijn verhouding tot anderen, want Ome Piet's groot ste liefhebberij is zijn kennis over te dragen aan anderen en zijn ervaringen dienstbaar te ma ken aan de hedendaagse handel en industrie. Hij is voortdurend, maar vooral in de laatste wereld oorlog, een vraagbaak geweest bij vele gelegenheden. Toen hij zijn 70ste verjaardag vierde, bleek in het bijzonder zijn grote populariteit. Vele honder den felicitaties bereikten hem uit de branche, maar even zovele van personen en instellingen welke niets met de schoenindustrie uit staande hebben. Excursies uit binnen- en bui tenland kan men bij Rex gere geld aantreffen en altijd is dan Óme Piet de prettige, actieve en sympathieke leermeester. Maar ook zelf voelde hij zich nooit te oud om te leren. Dat bleek nog eens in 1946 toen hij met een za kenvriend naar Amerika ging om zich daar van de nieuwste ont wikkelingen op de hoogte te stel len, alsook om contacten te leg gen, die later van het grootste belang zouden blijken. Veel daar van heeft hij later in praktijk ge bracht en waardevolle adviezen heeft hij naar aanleiding van de ze reis aan derden kunnen ver strekken. MENSENVRIEND. Het culturele en sociale leven voornamelijk in zijn gevoorte- en woonplaats, maar ook daarbuit- ten, vond bij Ome Piet altijd een warme en daadwerkelijke belang stelling. Hij is een ware mensen vriend, geen sentimentele troos ter, maar iemand die ook de har de waarheid onder het oog weet te brengen en daarmede vaak succes beeft om 'n slappe figuur zijn gebreken te doen inzien en tot activiteit te brengen. Deze man, die zijn gehele leven heeft gewerkt, gezwoegd vaak mogen we wel zeggen, wiens geest altijd bezig was en die ook nu nog door zijn levendige be langstelling en wijze adviezen op allerlei gebied zijn gunstige in vloed doet gelden, vormt onge twijfeld een levendig bewijs dat arbeiden gezond is en rust roest Deze geschiedenis van Ome Piet Elshout heeft bij ons het respect voor de man met het gro- het zakeninstinct en tegelijk zo warm voelende hart dit gaat immers lang niet altijd samen nog doen toenemen. Yvij zijn gaan negrijpen waarom men in Drunen en in de schoenbranche meestal niet spreekt van „mijn heer" Elshout, want dat wil niet over de lippen. Mèt mijnheer spreekt men immers iedereen aan, elke willekeurige vreemde of bekende. Maar Ome Piet beeft de gave direct tot het hart door te dringen van iederene die met hem in aanraking komt, van kin deren en volwassenen, van za kenrelaties of van willekeurige vreemden met wie hij spreekt. Een persoonlijkheid, maar bo vendien begaafd met een hel der verstand en zakeninstinct, waarbij een ontembare werklust, die de noodzakelijke factor is om te slagen. Op 2 januari 1956 hebben Ome Piet en zijn jongens het feit her dacht dat 25 jaar geleden de grondslag voor hun bedrijf door vader Eishout werd gelegd. De officiële viering van dit jubileum zal plaats vinden op de vijfenze ventigste verjaardag van Ome Piet, waardoor deze dag voor Ome Piet en natuurlijk ook voor zijn zoons wel een zeer bijzon der karakter draagt. Wij wensen Ome Piet een goe de gezondheid, nog vele jaren en een even heldere geest als hii al tijd heeft bezeten om nog lang de plaats in leven, bedrijf 'en maat schappij te kunnen innemen, waar hij steeds zo belangrijke ar beid heeft verricht. In de parochiekerk van de H. Lambertus zal op dinsdag 2 april a.s. om 9 uur een Plechtise Hoog mis uit dankbaarheid worden op gedragen. Hierna zal door het personeel een cadeau worden aangeboden. De receptie zal wor den gehouden in de Harmonie zaal Grotestraat 140, van 3-5 uur. Drunen VRIJDAG 30 MAART 1956 Uitgever Waal wij kae Stoomdrukkerij Antoón T leien Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. Q\M HEI ZUIDEN Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief MARTIN ELSHOUT „OME PIET ELSHOUT". GODEFRIDUS ELSHOUT FRANCISCUS ELSHOUT WINKELSLUITING OP GOEDE VRIJDAG. Het bestuur der R.K. Winkeliersvereni ging in Drunen en Elshout heeft haar leden verzocht hun winkels op Goede Vrijdag vóór zes uur te willen sluiten in verband met de kerkdiensten op deze avond. SLUITING AVONDCURSUS. Op 3 april a.s. zal des avonds om 7 30 uur in de Gem. Vakschool voor Schoenmakers de sluiting plaats vinden van de avondcursussen machinaal schoenmaken, patronénmaken en boven- verkmaken. Tevens zal deze avond Burg. Snels de getuigschriften uitreiken. Ook zal deze avond een tentoonstelling worden gehouden van de werkstukken der leerlingen. BALAVOND. Blijkens de in ons blad voorkomende advertentie zal tweede Paasdag in Café Elshout een Balavond worden gehouden. Een Balavond die evenals de voorgaan de weer veel belangstelling zal trekken. ARTSEN-ZONDAGDIENST. Dienst Dr. Verhaak. OEFENING RESERVE RIJKSPOLITIE. Toen maandagavond een flinke politie macht was samengetrokken rond de zui velfabriek alhier, ging de pers natuurlijk ook eens op nader onderzoek uit. Wij brachten het echter niet erg ver en wer den al spoedig opgebracht naar het wachtlokaal, dat in het kantoqr der zui velfabriek was ingericht. Hier troffen wij aan de adjudant Kamphuis der Rijks politie en de wachtmeester eerste klasse G. van Wijngaarden en hier werden wij al spoedig ingelicht over deze activi teiten. Het gold hier namelijk een van de paraatheidsoefeningen van de 16 man sterke groep der reserve rijkspolitie Post Drunen, welke gehouden werd on der leiding van de instructeur-wacht meester eerste klasse G. van Wijngaar den. Deze zeer geslaagde oefening hield het volgende in. Leden van een links georiënteerde (troep hadden op verschillende plaatsen vernielingen aangericht in diverse zuivel fabrieken, teneinde de melkvoorziening ernstig te bemoeilijken. Nu bestond er ook het vermoeden dat Drunen hetzelfde lot zou ondergaan en een strenge bewa king van dit object was dan ook nood zakelijk. Het kantoor van de melkfabriek diénde als wachtlokaal en stond telefonisch in verbinding met het politiebureau van Drunen. Een reservist verrichtte aldaar plantondienst en had tot taak het door geven van berichten. Om pl.m. 20,30 uur kwam reeds be richt binnen dat een onbekende man zich op verdachte wijze had opgehouden ach ter de fabriek der fa. Lips. Onmiddellijk werden vier reservisten naar die plaats gezonden teneinde deze man te arres teren, daar deze man reeds met een re volver de portier had bedreigd. Door dé reservisten werd deze man ondanks he vig verzet overgebracht naar het poli tiebureau, waar hij bekende ter plaatse te hebben willen inbreken. Om omstreeks 20,45 uur vervoegde zich aan de melkfabriek een man met een auto, die zeide herstelwerkzaamhe den aan de koelinstallatie te komen ver richten. Hij zag kans om een stuk dy namiet in de fabriek aan te bréngen en

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5