KAATSHEUVEL PRIMA KRACHTEN voor alle afdelingen. BILJARTEN GEEN consultatiebureau Ledenvergadering Nieuwe Boeken. Consultatiebureau voor Zuigelingen. Het Efteiingseizoen ingezet. N.V. Schoenfabriek v/h. H. v. Mierlo 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 3 APRIL 1956 3 WIT GELE KEUIS Mochten deze wedstrijden nu aan algemene aantrekelijkheid een weinig verloren hebben, dan staat daartegenover dat de span ning tussen deze drie om een fi naleplaats zeer zeker is gestegen. Van de huidige inschrijvers heeft Jan Franken uit Tilburg de beste papieren. Deze speler komt n.l. in kwaliteit zeer zeker boven z'n beide tegenstanders uit, maar het zal toch wel de vraag zijn of een van hen hem niet eens of misschien wel meerdere malen zal weten te verrassen. De Rotterdammer J. Lieshout is in deze strijd zeker niet te on derschatten. Deze speler paart 'n degelijk spel aan een ontzaglijke wedstrijdroutine, waardoor hij momenteel tot de beste hoofd klassers van Nederland behoort. Tenslotte hoopt geheel Kaats heuvel dat hun favoriet Wim Soeterboek de nodige routine zai weten op te brengen om een zo goed mogelijk figuur te slaan. Iedereen hoopt dan ook dat hij, als een van de vooraanstaandste biljartmensen van Kaatsheuvel, een plaatsje zal weten te verove ren in de finale om het kampi oenschap van Nederland. Dinsdag 3e Paasdag om 3 uur wordt dit tournooi geopend met de partij tussen J. Lieshout en W. Soeterboek. Het verdere program luidt: 5.30 uur: J. Franken-W. Soe terboek; 8 uur: J. LieshoutJ. Franken; 10 uur: W. Soeter boekJ. Lieshout. Woensdag 4 april wordt des middags reeds om 2 uur begon nen, terwijl voor donderdag nog één partij te spelen blijft en wel tussen J. Franken en W. Soeter boek, 's avonds om 8 uur. De Ver. KOT heeft een per fecte organisatie weten te be werkstelligen, terwijl het .mate riaal in de allerbeste conditie is gebracht door de hospes Piet v. Dun. De biljartliefhebbers van geheel Kaatsheuvel zullen de komende dagen dus kunnen ge nieten van het zeer fTaaie spel dat deze meesters van de kleine biljart weten te demonstreren. De gang naar café Jan van Dun zal het dus volkomen waard zijn terwijl aller hoop gericht blijft op dé prestatie van de plaatselij ke favoriet. DE WERELD ROND GEEN HERSTEMMING VOOR DE GROSLIJST IN DE KVP. Zoals bekend waren er ernsti ge reclames over de groslijst stemming in de afdelingen der KVP in Brabant verleden zondag en zelfs was door mr. P. Hage- mans te Boxtel een klacht inge diend bij het rijkskieskringbe stuur, omdat op verschillende plaatsen, als Schayk, Grave, Vught, geen oproepingen aan de leden konden worden gezonden, omdat deze te laat uit Den Haag waren ontvangen, en op andeTe plaatsen waren ze te laat uitge reikt. Nu wordt medegedeéld dat de klacht van mr. Hageman niet ontvankelijk zal worden ver klaard en er geen herstemming zal plaats hebben. Wij achten dit een vreemde be slissing, waar zeer velen niet aan de stemming hebben kunnen deelnemen door een grove fout van de organisatie in Den Haag. Temeer vinden wij dit een rare beslissing, nu aan dit bericht het volgende wordt toegevoegd; Tenslotte wordt nog naar vo ren gebracht, dat de leden, die de oproepingskaarten pas vrijdag of zaterdag hebben ontvangen, ei genlijk helemaal niet hadden mo gen stemmen. Het reglement be paalt namelijk, dat de leden drie dagen van tevoren de oproep in hun bezit moeten hebben. Intus sen wordt er op gewezen, dat er in de partij maatregelen geno men dienen te worden om in de toekomst dergelijke onaange naamheden te kunnen vermijden Waar op tal van plaatsen de oproepingen vrijdag en zaterdag zijn geschied, hadden deze leden dus eigenlijk niet mogen mee stemmen en zou dus formeel de ze deelname aan de stemming te gen 't reglement indruisen, dus ongeldig zijn. Een reden temeer, zouden we zeggen, om de stem ming ongeldig te verklaren voor al waar de grote fout niet bii de afdelingen, maar in Den Haag schuilt. WERKWEEK VAN 24 UUR OP KVW-SIGARENFABRIEK. Als ge u wilt koesteren in het verkwikkende zonnetje van de democratie, moet ge niet naar Rusland of aanverwante staten gaan. Dat hebt ge, hopen wij, wel uit onze stukjes in dit hoekje kunnen opmaken. Ge hebt in die contreien namelijk een goede kans dat men u in Siberië of daaromtrent in het zonnetje gaat zetten, met het gevolg dat het dunne vrijheidspakje u spoedig van het lijf vriest. En dan ligt ge daar in die grote ijskast, welis waar goed geconserveerd, maar toch dood. Ge bent dan zogezegd een stukje diepvriesvrijheid. Een bevroren Wilhelmus dat met geen duizend tuba's en trompet ten meer tot leven te brengen is. Zolang ge het dus voor het kiezen hebt, kunt ge daar beter niet naar toe gaan. En ge zult dat ook wel niet doen, zolang ge nog naar Amerika kunt, waar ge de democratie op fluweel veron derstelt en ge met voldoende dol lars uw gehele leven kunt me chaniseren en automatiseren. Dit laatste is volkomen waar, doch ten aanzien van het eerste wacht u o.i. een koude kermis. De Ame rikanen zijn o.i. beste lieden die de hand bij voorkeur in een an dermans boezem steken, in de eerste plaats om de zich daar be vindende portefeuille toe te ei genen, anderzijds om daar demo cratische schuldgevoelens los te woelen. Men heeft daar steeds de mond vol van het democratische begrip dat andere landen te kort zouden komen. En wat ziet ge daar gebeuren, vrienden! Ras senhaat kent men daar niet meer, via de (verkeerd gebruikte euro- pese) beschaving heeft men het daar al gebracht tot de heel wat beter klinkende rassendiscrimi natie. Dit betekent dat twee blanken door een uiteraard blan ke jury worden vrijgesproken van een moord op een negerjon gen (Emmet Tilly)dat aan een negerstudente (Autherine Lucy) te toegang tot de universiteit wordt ontzegd; dat twee negër- studenen (John en Arthur Was hington), die uit verontwaardi ging hierover een blanke stu dent, die tot de raddraaiers be hoorde, een pak slaag hadden ge geven, door een (blanke) jury worden veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf en een geld boete van 500 dollar. Alzo begrijpt ge wel dat ge het van deze democratie ook niet moet hebban. Dat het in Amerika ook een warwinkel is, waar ge de demo cratie wel in de etalage vindt Maar kom d'r binnen niet om Wij hebben er ons leven lang al voor gevochten dat het wed strijdelement zich verder zou uitbreiden dan voetbal, hockey, rugby en alle andere wilde én vermoeiende sporten. Wij heb ben altijd gezegd: voetbalwed strijd, mooi, prachtig zelfs, maar dan ook soepwedstrijden en koolraapkookkampioenschappen Zolang het er bij wedstrijden in hoofdzaak om gaat om geld in het laad je te krijgen, doet het er niet toe wat dat voor wedstrij den zijn. Daarom doet het ons deugd dat het Theebureau Ne derland theezetwedstrijden heeft georganiseerd, waaruit tenslotte de landelijke kampioene theezet ten te voorschijn zal komen. Van 10 april tot half juni zullen in 24 plaatsen in Noord-Brabant en Limburg op grote schaal theezet- wedstriiden worden georgani seerd. Deze wedstrijden zullen 'n zuidelijke kampioene opleveren, die met de kampioenen uit oost, west en noord zal kampen om Nederlands kampioenschap. In Waalwijk zullen deze wedstrij den worden gehouden op 29 mei a.s. Het gaat er bij deze wed strijd om wie de beste kop thee zet en deze dan ook volgens de regelen der kunst weet te verce- hem Dus, dames, uw beste been voor zo er tenminste sprake is van ook nog een minder best ben en goed trainenLaat uw man theedrinken voor dag en dauw tot in het holst van de nacht, en als hij het niet op kan dan zijn wij er altijd nog. Zeiden wij zo even dat de de mocratie in Amerika ook niet je dót is, van de andere kant be tracht men daar een vooruitstre vendheid die voor de misdadi- gerswereld de schoonste beloften inhoudt. Wij zien 't er zelfs van komen dat eerlang iedereen zich daar in het boevenpak zal gaan steken om aldus deel te hebben aane en sociale vooruitgang, die de vakverenigingen hier nog maar steeds niet voor elkaar hebben kunnen krijgen. De plaats waar men zich aan deze zoete vruchten kan te goed doen is de Sing-Sing, het befaamde staats- hotél der Verenigde Staten. Dat men ons van achter de dikke muren uitlacht kunt ge begrij pen als ge weet, dat alle gang sters en diefjes en zakkenroller- tjes daar genieten van: a) een vijfdaagse werkweek (kom daar buiten de Sing- Sing eens om) b) vrije kost en inwoning (waar vindt ge dit!); c) vrije bioscoop; d) goed werk; e) twee vrije dagen in de week. In Amerika loont de misdaad dus wel. Vandaar, weet ge Wij zijn het lang niet altijd eens geweest met de bevolking van Middlesborough in Engeland omdat wij nu eenmaal geen En gelsman zijn. Thans echter be grijpen wij de ontstemming van de Middlesboroughers en wij zouden dan ook niet gaarne in de schoenen staan van de brand weer aldaar. Want wat heeft de ze tak van dienst onlangs gedaan. Het belastingkantoor van Midd lesborough stond in brand. Alom vreugde dus in Middlesborough En elke andere brandweer zou op dat ogenblik motorpech ge kregen hebben of net zo lang met slangen en kranen hebben zitten morrelen tot het niet meer nodig was. Niet echter de brand weer van Middlesborough. Zij ging zo snel en degelijk te werk, dat het gebouw maar een heel, heel klein beet ie afbrandde, zo dat alle bescheiden gesnaard bleven. Derhalve zijn de Midd lesboroughers op hun brandweer geheten en wii begriipen dat dek sels goed en honen met de Midd lesboroughers dat al die brand weermannen een lekkere dikke aanslag zullen kriisen, zodat ze bii een volgende gelegenheid wel motor- of slangenpech zullen krijgen. Het Quantum overbodige men sen zal binnen niet al te lange tiid worden uitgebreid met een groot aantal dokters, zodat de ziekenfondsen dan het rijk alleen hebben. Deze opzienbarende me dedeling kunnen wii u doen naar aanleiding van weer een andere mededeling van dr. Vladimir Zworvskin, die ons mededeelt dat er binnenkort een „medische machine" in gebruik zal worden genomen. Men behoeft niets an ders te doen'dan ziin ziektesvmp- tomen in het brein van de ma chine te stoppen, dat met de vast stelling van de diagnose maar heel weinig moeite heeft. On een paniertie vertelt de marhine nre- Roestenbergstraat 69 Kaatsheuvel vraagta rotsvast vertrouwen" van de mens heid als onontbeerlijke voorwaarde voor de triomf van de vrede. De Paus waarschuwde tegen het pessi misme, dat door de vijanden van de vrede opzettelijk wordt verspreid en dat zijn uitdrukking vindt in het ontmoedigende gezegde: „Het haalt toch allemaal niets uit". 7— „De wa re vrede", aldus de Paus, „is geen rust, die op één lijn kan worden gesteld met de dood, maar veeleer levenskracht en levensdynamiek". De Heilige Vader sprak in dit ver band over de atoomenergie voor vredesdoeleinden, „waarop onze ze gen rust tezamen met de góedkeu ring en de bijvalsbetuigingen van ieder oprecht mens en van ieder be schaafd volk". Hij waarschuwde echter tegen atoomwapens en met name tegen de ontwikkeling van ge leide projectielen. „Opdat de vol ken tot stilstand mogen komen in deze wedloop naar de afgrond, ver heffen wij nogmaals onze stem, "licht en kracht van de verrezen Heer afsmekend voor hen, die het lot der naties regelen". EiES-i We konden er ons op voorbereiden, dat het geen gezellig paasweertje zou worden. De voorspellingen hielden wei nig 'beloften in op een vrolijk lenteweer, en alzo waren de verwachtingen voor een druk Efteling-bezoek niet te hoog gespannen. Doch Pasen is nu eenmaal de inzet van de lente en mede de in zet van de uittocht van de velen, die na een lange winter, die tot thuis blijven gedoemd heeft, de vrije natuur inwillen. En van de grote drukte, die allerwegen het vreemdelingenverkeer gebracht heeft, is ,,De Efteling" niet misdeeld geweest. Ondanks het gure en mistroostige weer was er op de 2e Paasdag al een grote drukte in 'het Natuurpark. Van heinde en ver kwamen de bezoekers reeds opdagen en hieronder waren reeds vele vreemdelingten uit de nabije landen. Vooral België leverde weer een groot contingent. De tweede Paasdag was de drukte nog groter, zodat de grote speeltuin, het sprookjesbos en bet uitgestrekte wandel park tot in alle delen bevolkt was met wandelaars, die weer genoten van 'die vele zeldzame attracties, die alleen de Efteling presenteert. Vooral de nouvi- teiten, die de speeltuin weer rijker is ge worden, vormden vooral voor de jeugd weer een bijzondere attractie. De kip moest er natuurlijk het hare toe bijdra gen. Niet minder dan 2000 paaseieren wis het dier te produceren. De nieuw ste vinding van onze groter techniker Knulvers" stond eVeneens in aller be langstelling. Zijn „Ezeltje strek je" bracht het tot een productie van niet minder dan 1700 dukaten. Deze zilver mijn van de Efteling gaat het 't komend seizoen zeker wel bijzonder doen. En als deze eerste dagen een voor bode zijn van wat komen gaat, dan kan het bestuur met gerust hart het seizoen afwachten. Immers er werden met pasen reeds meer dan 10.000 bezoekers geteld; niet minder dan 700 fietsen werden ge stald, bijna 1100 auto's parkeerdten op de Efteling-terreinen, waarbij we reeds een 10-tal touringcars aantroffen. Alles bijeen zeker weer de inzet voor een nieuw recordjaar. t EEN SPECIAAL EFTELING-NUMMER. Van het bekende toeristische tijdschrift „Toerisme en Verkeer" dat een versprei ding geniet van 'n 60.000 exemplaren, is ter gelegenheid van het eerste lustrum van „De Efteling" een speciaal Efteling- nummer verschenen. Verlucht met een aantal prachtige K.L.M.-foto s bevat het o.m. een artikel van burgemeester v. d. Heijden, van de heer B. Venman, van L. V. over de restaurateur-goochelaar, die in 14 maanden 1.250.000 mensten be diende. Voorts vinden we er wenken in voor de bezoekers van „de Efteling kortom een zeer interessant nummer, dat z n weg zal vinden en z'n doel bereiken. 40 JAREN KOSTER. Veertig jaren koster in een parochie blijft zeker een zeldzaam feit. Kaatsheu vel beleefde dat op de 2e Paasdag, toen dc beer Pieter Elshout, de dag herdacht, waarop hij dit waardig ambt van zijn V0/- der, de heer Wout Elshout, overnam, toen deze zijn gouden ambtsfeest aan de zelfde kerk vierde. En „Pieter heeft dit ambt met dezelfde waardigheid, daar naast in alle eenvoud, maar bovtenal in alle correctheid vervuld tot grote vol doening van de drie herders, die hij daar bij gediend heeft, n.l. Mgr. Völker, de Hoogeerw. Heer v. d. Brekel en de te genwoordige pastoor v. d. Spijker, die de viering van dit jubileum op alle mo gelijke wijze voor de koster tot een dag gemaakt heeft, die hem tot het einde var zijn leven een aangename her innering zal blijven. En onze koster heeft dat verdiend, want hij heeft zijn ambt vervuld, niet alleen in stiptheid en correctheid, doch daarbij met een toe wijding en e'en dienstbaarheid zonder aanzien des persoons, die een karakter trek van hem geworden zijn en hun geen vijanden, doch slechts vrienden heeft be zorgd. Dit is op overduidelijke wijze geble ken bij zijn jubileum, want geheel de paroóhie heeft zich maandag opgemaakt om de jubilaris te huldigen. Pastoor v. d. Spijker heeft hierin het voorbeeld gege ven, door het feest in te zetten met een plechtige solemnele Hoogmis om kwart over 10 tot intentie van de jubilaris op te dragen, geassisteerd door zijn beide kapelaans v. d. Oort en Verhei jen. liet zangkoor gaf daaraan zijn medewerking door op verzorgde wijze de 3-stemmige mis van Elb. Franssen, St. Innocentes, uit te voeren. De overdruk bezochte receptie in het patronaat gehouden, door de pastoor, door de pastoor de gehele dag voor de feestviering disponibel gesteld, gaf eerst een echt beeld van de sympathie, wel ke de burgerij de koster toedraagt. Het werd een ononderbroken stroom vao fe- liciterenden en cadeaux aanbiedende be zoekers, die de jubilaris, velten slechts met een handdruk, anderen met een wel gemeend woord, hun dank kwamen brengen voor wat hij voor hen, vaak in zeer ernstige ogenblikken mede aange voeld heeft. Pieter was voor allen de zelfde en juist dat wordt in de jubilaris zo hoog gewaardeerd. Pastoor van de Spijker, die met zijn kapelaans en het kerkbestuur present was, drukte zijn dunkbaarheid in hartelijke woordten uit, waarbij 'hij de stiptheid en trouw van de jubilaris bewezen aan de heren geestelij ken en de kerk op duidelijke wijze be nadrukte. Hij sprak de hoop uit „Pieter" nog vele jaren aan zijn kerk verbonden te zien en te beleven, dat hij nog eens in volle gezondheid zijn gouden jubileum zal mogen vieren. Hij heeft de zegten van O.L.H. over hem afgesmeekt, om hem in dezelfde voorspoed als ander zijn voor gangers zijn werk te zien verrichten. Hij bood hem, mede namens zijn kapelaans, een kostbaar geschenk aan, waarna het kerkbestuur zijn erkentelijkheid uitdrukte in een geschenk onder couvert. Onder de aanwezigen mochten -wij ook verschillende oud-kapelaans opmerkten, r.u pastoor tot ver buiten Kaatsheuvel, die hun opwachting kwamen maken bij de jubilaris. Het bestuur vain de Tilburgse Kosters- bond gaf door een deputatie acte de presence. Ook het bestuur van het R.K. Par. zangkoor huldigde bij monde van de heer Th. v. d. Linden de jubilaris en bood een geschenk aan. Bloemen, cadeaus in verschillende vorm en ontelbare brieven en andere felicita ties bleven de gehele dag aanstromen. Een leuke attentie bracht de jongens- drumband „De Tirolers van St. Joseph" van de parochie van die naam, die voor het eerst in complete uniform hun eerste „present" 'bij de koster van St. Jan kwa men maken, 't Is voor Pieter een ver diende huldiging geweest die hem voor aitijd bij zal blijven. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen I Diertenarts, de heer J. Jansen te Kaatsheuvel. 11 WIT GELE KRUIS. Het Wit Gele Kruis, afdeling Kaats heuvel houdt zondag a.s. in Euphonia een algemene vergadering. Deze verga dering is voor alle leden toegankelijk, zonder dat daarvoor persoonlijke convo catie tot de leden gericht zal worden. De ir. dit nummer voorkomende advertentie, geldt als een oproep aan allen. KAATSHEUVEL, Zondag 8 april 12 uur v.m. In „EUPHONIA". Toegankelijk voor alle leden. Biljartsport. We willen er nog even op wijzen dat het grote biljart-evenement voor Kaatsheuvel en omgeving de zer dagen te beleven is in café Piet v. Dun, waar drie achtereenvolgen de dagen de voorwedstrijden van de Hoofdklasse Anker Kader voor het kampioenschap van Nederland ge speeld worden. Dinsdag om 3 uur vangen de wedstrijden aan, die woensdag en donderdag worden voortgezet. De deelnemers zijn: de heren J. Franken uit Tilburg, Van Lieshout uit Rotterdam en W. Soe- terboek uit Kaatsheuvel. Duivensport. Zaterdagavond werd een zeer drukke maandvergadering gehou den in de „Sportwereld" als laatste voorbereiding voor het vliegseizoen 1956. Het vliegprogramma werd be kend gemaakt en uitgereikt, waar uit we zien dat de grote T.B.C.- vlucht de attractie van de post duivensport gehouden wordt op 5 augustus vanuit St. Ghislain, een afstand van ongeveer 160 km. De eerste vlucht is vastgesteld op zon- J 15 april vanuit Duffel. Voor deze vlucht worden nog oefenvluch- ten gehouden. Op de eerste oefen- vlucht, maandag 2 april gehouden vanuit Breda, werden 350 duiven ingekorfd. Agenda. Dinsdag vanaf 3 tot 12 uur rum. voorwedstrijden om het kampioen schap Hoofdklasse Anker Kader in café Piet v. Dun. Woensdag vanaf 3 uur n.m. voor- wedstrijden Hoofdklasse Anker Ka der kampioenschap van Nederland, café Piet v. Dun; om 8 uur n.m. repetitie Harmonie Kon. Muz. Gez. Euphonia. Donderdag voorzetting wedstrij - den kampioenschap Hoofdklasse Anker Kader, café Piet v. Dun; om 7.45 uur n.m. repetitie Da meskoor Bel Canto; om 8.30 uur n.m. repetitie Gemengd Koor Bel Canto. EEN HUIS VOL HERRIE. Zeker geen lichte opdracht voor een amateurstaneel, zeker niet voor Cres cendo van Kaatsheuvel, dat een uitge sproken liefde heeft voor toneelwerk van het zwaardere genre. Crescendo heeft op dat terrein een naam, doch heeft zich met veel succes gewaagd op het terrein van het lichtere, heus niet gemakkelijkere genre. En in de keuze, die het daarbij gedaan heeft, is het niet teruggeschrok ken voor een werk, diat nog onlangs slechts open stond voor beroepsspelers. „Een huis vol herrie" stelt zware ei sen en als we dan mogen zeggen, dat Ccescendo een geslaagde uitvoering heeft gegeven, die voldaan heeft aan een publiek, dat eisen stelt, dan geloven we, dat dit gezelschap opnieuw bewezen heeft, een tensemble te zijn, dat op erva ring en routine mag vertrouwen, als het iets in studie neemt. Ook nu weer draaide het grote ge heel op de schouders van de oude rot ten. Sjel de Vries en Jan Brands, resp. „Doe Knock" en Noach, droegen het he le spel. Riet v. d. Assem was daarnaast een uitstekende Arabella, terwijl mej. Klis 'als Elly en Mej. C. v. d. Assem als Stella prima tegenspel leverden. Als nieuwe, zeer goede kracht moch ten we de heer van Son als Willy be groeten, terwijl ook G. Mosselveld zijn rol als Dolly zeer goed weergaf. Hoofd zaak was, dat de onbedaarlijke dolheid van de klucht werd uitgebeeld, zoals de schrijvers deze bedoeld hebben en Cres cendo is daar uitstekend in geslaagd. 't Is een oerkomische avond geworden, waarvan de zaal gedaverd heeft. Een heitje voor een karweitje. Alles wat verkenner, gids, welp en kabouter heet, komt zich de ko mende dagen weer aanbieden voor een „Heitje voor een karweitje". Van 5 tot en met 7 april staat de gedienstige jeugd voor een ieder beschikbaar. Wie deze onmis bare hulp kan gebruiken, kan even nr. 2512 bellen endirect wordt hij correct geholpen. KNBB District Kaatsheuvel. Voorwedstrjjden Hoofdklasse Anker-cadre. De voorwedstrijden van de hoofdklasse anker-cadre 38/2, die te Kaatsheuvel zullen worden verspeeld, hebben door enkele bijzondere gebeurtenissen een geheel ander aspect gekregen dan er uiteindelijk van verwacht werd. Door wel zeer tragische omstandigheden moest eerst J. H. F. Chermin uit Kerkrade van deelname afzien, terwijl een dag later ook P. Kerkmans uit Rot terdam bericht van verhindering zond in verband met zijn ver vroegde emigratie naar Austra lië. Hierdoor zijn in groep Kaats heuvel dus nog drie deelnemers overgebleven. Als regel der voor- wedstrijden geldt een aantal van zes te spelen partijen, zodat nu de overgeblevenen dus een drie dubbele rooster te verwerken hebben. „Waanneer testen en waarom?" „Waarheen en hoe verder met het d ploma L.T.S., U.L.O., H.B.S, M.MS. of Gy mnasium?", door Joh an vain Kort rijk Bij uitgeverij „Gesto" te Alkmaar is dit zeer 'belangrijke, boekje verschenen. Een boekje dat ouders en opvoeders en allen die ook maar iets met opvoeding of leiding geven te maken hebben tot nut en voordeel kan zijn. De auteur be handelt klaar en voor een ieder begrijpe lijk tenkele aspecten van het testen en de problemen van schoolrijpheid, ver standelijk en minder begaafd, de toela tingsexamens voor ULO, HBS en Gym nasium etc. Ook voor jongelui die straks de ambachtschool, de ULO of de mid delbare school gaan verlaten is deze uit gave van 'belang. 'Zij kunnen er name lijk richtlijnen en gegevens in vinden voor verdere studie. Tevens heeft dit ge schrift veel waarde voor mensen die met personeel en beroepskeuze te maken hebben. Het boekje is voor de prijs van f 1.25 via de boekhandel verkrijgbaar. „Heeft het uur H voor de wereld ge slagen?" door Charles Noël Martin. De ontstellende gevolgen van atoom-exploi- sies. Met een voorwoord van Albert Ein stein. (Uitg. J. H. Gottmer, Haarlem). Dit boek, dat door Dr. R. van Cam- pen uit het Frans vertaald werd, is van de hand van iemand die door de Franse uitgever een specialist wordt genoemd op het gebied van de kernfysica. Het is een even actueel ials beklemmend ge schrift, waarin op bijzonder duidelijke en leerzame wijze de atoomtheorie wordt uiteengezet, waarin gesproken wordt over het gevaar der vele proefexplosies e.i waarin we geconfronteerd worden met 'de voorstelling van de allesvernieti gende A en H bommen. Met Wem wijst Martin op de gevaren voor het leven van de steeds herhaalde atoomproeven. De mensheid, zegt de schrijver, is tegen woordig te vergelijken met een troep apen, die een achtergelaten granaat ont dekken 'en die vol levendige belangstel- I ling ijverig bezig zijn met een poging om hem open te maken. De politici wen den zich tot de geleerden en vragen hun steedis machtiger hulpmiddelen te verschaffen, die op de hoogte van de moderne tijd zijn. De huidige conflicten zijn botsingen tusen honderdten miljoenen mensen, continenten zijn er bij betrok ken, de gehele wereld neemt er aan deel. De redeloze dwaasheid is tot in de laboratoria doorgedrongen, waar tot op heden kalmte heerste. Deze toe vluchtsoorden van vrede, waar de geest altiid worstelde om de vijandige natuur te overwinnen, zijn nu gemobiliseerd voor de vernietiging. De uiterst belang wekkende materie waarover de Franse geleerde handelt en vooral de manier waarop hij dit doet, geeft ons reden het boek zéér aan te bevelen aan alle vol wassenen. A. van Pas. Heden, Dinsdag, te beginnen maken «Je sigarenmakers aan de KVW-sigarenfa- briek te Roosendaal voorlopig 24 uur in plaats van 48 uur. Alleten «Je meisjes die op de fabriek werkzaam zijn, blijven de 48 uur vol maken. Intussen is aan een veertigtal sigarenmakers over twee we ken ontslag aangezegd. PROCES JUNGSLAGER. „De Telegraaf" is voornemens een campagne te voeren in de V.S., Canada, Australië, Frankrijk, India en in Pakis tan. Indien de couranten in «Jeze landen niet bereid mochten zijn de campagne te steunten, is „De Telegraaf" van plan advertenties in dagbladen te plaatsen. DEZE WEEK zal er in bet Wijkgebouw van bet Wit- Gele Kruis voor zuigelingen worden gehouden. Het Bestuur van het Wit-Gele Kruis C. W. PULLENS, Voorz. N. VLAAR, Secr.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3