Binnen- en Buitenland Waalwijkse en Langsiraatse Courant Gemeenteraad Sprang-Capelle Uitreiking diploma's Avond-Nijverheidsschool. DINSDAG 3 APRIL 1956 BureauxGROTESTRAAT 265, WAALWIJK - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2662. Dr Tan BEPRPENSTRAAT OPGERICHT 1871 TELEGR.-ADRES „ECHO' Agenda: EIGEN BOONTJES DOPPEN. De minister van sociale zaken, de heer Suurhoff, zou naar verluidt niet bereid zijn een uitspraak te doen in het geschil over de secundaire arbeidsvoor waarden, dat de afwikkeling van het na veel moeite bereikte loon- accoord in de Stichting van de Arbeid ernstig bedreigt. De mi nisterraad heeft zich maandag met deze kwestie bezig gehouden. De regering schijnt op het stand punt te staan, dat deze zaak zo duidelijk ligt, dat de werkgevers organisaties en vakcentralen niet Ide helpende hand van de over heid behoeven om hun moeilijk heden op te lossen. BEATRIX VIERDE H. AVONDMAAL. Prinses Beatrix heeft donder dagavond voor het eerst, teza men met haar ouders en leden van de Nederlandse Hervormde Kerk, in de Nieuwe Zijds kapel te Amsterdam deelgenomen aan de viering van 't H. Avondmaal. ZOON VAN SPAANSE KROON PRETENDENT OM HET LEVEN GEKOMEN. De jongste zoon van de graaf van Barcelona de Spaanse kroon pretendent, is donderdag om het even gekomen door een schot uit een pistool, dat hij hanteerde Het ongeluk geschiedde in 't ver blijf van de graaf te Estoril in Portugal. Het slachtoffer, prins Alfonse de Bourbon, werd op 3 October 1941 geboren. LASZLO RAJK GEREHABILI TEERD NA 7 JAAR DOOR HONGAARSE REGERING. Het Franse blad „France Soir" meldt uit Boedapest, dat de ge wezen Hongaarse minister van buitenlandse zaken Laszlo Rojk, die in 1949 op beschuldiging van hoogveraad ter dood is gebracht, posthuum is gerehabiliteerd. Eerste partijsecretaris Rakosi, had op een vergadering in Eger meegedeeld, dat de vervolging van Rajk het gevolg van een pro vocatie is geweest. Dit was ge bleken na de arrestatie van Peter Gabor, destijds hoofd van de po litie. REGERING WIL KOPEN OP AFBETALING BEPERKEN. De minister van Economische Zaken vraagt in een wetsont werp, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend, bepaalde be voegdheden inzake afbetalings overeenkomsten. Deze houden dan onder meer in, dat de minis ter voor door hem aan te wijzen goederen, die op afbetaling wor den gekocht, voorschriften kan geven met betrekking tot de eer ste betaling en de verkorting van de duur van het contract. Deze bevoegdheden beogen te gen te gaan, dat het afbetalings systeem dat in ons land veel gro tere vormen aanneemt dan voor de oorlog, er toe gaat leiden, dat de reeds grote conjuncturele spanningen nog vergroot wor den. Het wetsontwerp stelt uit drukkelijk, dat eventuele maat regelen geen betrekking zullen hebben op lopende afbetalingen of huurcontracten. VEILIGE EN GOEDKOPE HELIKOPTER VAN NEDER LANDSE VINDING. De Nederlandse helikopter „Ko librie" heeft met suoces gevlo gen. Met trots maakte ir. C. F. Verhage, directeur van de Neder landse Helokopter Industrie N.V. dit woensdag bekend. De heli kopter is zeer goedkoop in ge bruik en aanschaffing, heeft een uiterst simpele constructie en is door de zogenaamde zelfinstel- lende hefschroef ongekend sta biel en veilig. Bijzonder revolu tionair zijn de stuwstraalmoto- ren aan de uiteinden van de twee- bladige hefschroef. Deze moto ren hebben geen bewegende de len, geen overbrenging, geen vrij- loop, geen cylinders, geen zui gers, kleppen of carburator. El ke motor heeft één bougie, die alleen bij de start wordt gebruikt en een brandstofpomp, die ook alleen maar bij de start hoeft te werken. De brandstof is huis- brandpetroleum. HELIKOPTER VIEL; 3 DODEN. Drie militairen van^de vliegba sis Deelen zijn woensdagmiddag om het leven eekomen, doordat de helikopter van het type Hiller waarmee zij boven de buurtschap Essen (gemeente Barneveld) in de lucht waren, neerstortte, ver moedelijk tengevolge van een technisüjie storing. De stuur- schroef van de machine schijnt te zijn afgeslagen, doordat de antenne van de boordradio er mee in aanraking kwam. De drie slachtoffers zijn: de 45-jarige ge huwde majoor J. G. van Steen- brugge uit Den Haag, de 49-ja- rige ongehuwde majoor M. Albe- da, eveneens uit Den Haag, en de 49-jarige gehuwde adjudant-on derofficier J. Roos uit Amster dam, dié het toestel bestuurde. Provinciaal Nieuws Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Ttelen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHO m HEI ZUIDEN 79e JAARGANG No 26 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p Advertentieprije 10 cent per «ut Contract-advertentie» speciaal tariel Openbare vergadering van de raiad der gemeente Sprang-Capelle op vrijdag 6 april 1956, des nam. te 7.30 uur, ten ge meentehuize. 1. 2. 3. u en Bezoldi- Opening. Notulen. Ingekomen stukken. Wijziging Rangen- gingsverordening 1955. p. Verruiming secundaire arbeids voorwaarden gemeente-personeel Over 1956 en toekenning' 3 -uitkering ineens over 1955. b. Benoeming gemeentewerkman. 7Benoeming van een lid van het be stuur der gemeentelijke instelling voor maatschappelijke 'zorg. 8. Subsidiëring Protestanse vereni ging „Kinderzorg voor Noord-Brabant en Limburg. 9. Medewerking ex art. 72 'der L.O.- wet 1920 th.v. de bijz. school voor g.l.o. aan de Heistraat. 10. Bouw van een blokje van 3 wo rn ngen te Sprang. 11Bouw van een politie-bureau met 2 dienstwoningen. 12. Verlenen van krotopruimingstoe- sjagen. 13. Vaststelling „Bouwkredietregeling bedrijfspanden". 14. Aankoop grond, gelegen aan de van der Duinstraat. 15. Verkoop grond, gelegen aan de Burgemeester Meijerstraat. 16. Wijziging raadsbesluit fvan 30 december 1955 tot verkoop grond, gele gen -aan de Nieuwevaart. 17. Maatregelen tot voorkoming van dichtslibbing, der Capelse buitenhaven. 18. Aankoop ladderwagen. 19. Aanbrengen opienbare verlichting! Vrijhoeveplein, Bemhardstraat en Wil- he'minastraat. i 20. Verkeersverbetering hoek Juliana- laanHeistraat. 21. 'Demping waterlozing; langs Ju lianalaan. 1 22. Verbetering binnenhaven te Ca- pelle.. 1 23. Overeenkomst van geldlening met de N.V. Waterleiding Maatschappij „Noord-West-Brabant". 24. Wijziging gemeente-begroting '56. 25. Mededelingen. 26. Rondvraag. 27. Sluiting. i i PREADVIEZEN. Voorstel tot wijziging van de Rangen en Bezoldigings verordening 1955. Voor het personeel van de dienst van gemeentewerken is thans slechts indeling; in twee rangen mogelijk, n.l. in die van werkman le kl. en werkman 2e kl., over eenkomende met resp. loongroep 4 (vak lieden) en loongroep 3 (halfvakliedien) der rijkswerklieden. De ontwikkeling van de dienst van gemeentewerken en de veelzijdigheid van werkzaamheden, welke moet worden ver richt, vereisen echter een meer gevari eerd onderscheid in functies bij die dienst, dan thans het geval is, opdat niet 'alleen de aard1 der werkzaamheden beter tot uitdrukking komt, maar bovendien de be zoldiging beter kan afgestemd! worden op de bekwaamheid en de ervaring van de ambtenaar. B. en W. adviseren dan ook de her ordening te wijzigen in die zin, dat slechts wordt vastgelegd het totaal aan tal werklieden, dat mag worden aange steld; de indeling der werklieden in de diverse rangen kan dan geschieden door het benoemend college, gelet op de aard der werkzaamheden en de daarvoor ver eiste bekwaamheid en ervaring, j PTT- ;1 IT Voorstel inzake benoeming van een ua van het bestuur Van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zolrg, De secretaris-penningmeester van de gemeentelijke instelling voor maatschap pelijke zorg, alhier, bericht namens het bestuur van deze instelling, dat de heer Th. J. Rijken, wonende Raadhuisstraat 24, de 65-jarige leeftijd heeft bereikt en deswege niet meer voldoet aan één der voor het 'lidmaatschap van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg gestelde vereisten, inhoudende dat de leden van het bestuur niet ouder mogen zijn dan 65 jaar. In verband hiermede stellen B. 'en W\ voor aan genoemde heer Rijken met in gang van 15 april 1956 eervol ontslag te iverlenen als lid van het hestuur dier instelling» Ter voorziening in dé alsdan ontstane vacature leggen B. en W. de navolgende voordracht over 1. H. de Bie, van der Duinstraat 1128, 2. J. M. van den Hoven, i Jan de Rooijstraat 20. Voorstel tot toekenning Van een één malig subsidie aan 'de Protestantse Ver eniging „Kinderzorg" te Eindhoven. De Protestanse vereniging „Kinder zorg" Voor Noord-Brabant en Limburg te Eindhoven heeft bij schrijven van 15 februari 1956 verzodht een éénmalig subsidie te mogen ontvangen. Genoemde vereniging, is werkzaam in de provincies Noord-Brabant en Lim burg in dé Arrondissementen Breda, 's Hertogenbosch, Roermond len Maas tricht en heeft regelmatig de voogdij over ea. 200 Protestantse minderjarigen, waarvan de ouders merendeels uit de ouderlijke macht Zijn Ontzet of ontheven. Alvorens echter tot plaatsing in pleeg; gezinnen of bijzondere inrichtingen kan worden overgegaan, is het noodzakelijk de kinderen, die gewoonlijk uit een sterk verwaarloosde omgeving komen, (waar te nemén en zo nodig te laten testen. Onderbrenging van de kinderen in een zogenaamd doorgangshuis is daartoe noodzakelijk. 1 Het bestuur van „Kinderzorg" heeft ■voor dit doel dé hand weten te leggen op een pand1 in het stadsdeel „Woensel" te Eindhoven. Aangezien verbouwing en inrichting van dit pand tot doorgangshuis uiter aard belangrijke investeringen zullen vegen en de daarvoor gereserveerde middelen niet toereikend zijn, heeft de vereniging „Kinderzorg" zich onder taeer om een éénmalige subsidie tot deze ge meente gewend. Gelet op het feit, dat in voorkomende gevallen deze overwegend Protestantse gemeente in Noord-Brabant hoofdzake lijk op genoemde vereniging is aange wezen én het werk dier vereniging van het grootste belang, is voor déze gemeen te, stellen B. en W. voor haar verzoek in te willigen en ten laste van, dé dienst 1956 een éénmalige subsidie tot een be er ag van f 550.beschikbaar te stellen. Voorstel tot 'bet verlenen van mede werking ex artikel 72 dier Lager-ondier- wijswet 1920. Bij brief van 20 fébr. 4956, ingekomen op 21 februari d.a.v., heeft het Bestuur van de vereniging tot stichtign en in standhouding ivan scholen met de Bij bel voor Capelle en Vrijhoeve-Capelle gevestigd te Capelle, verzocht medewer- i'ng te verlenen voor de aanschaffing v an een projectie-lantaarn en de ver duistering van1 één lokaal met lancaster gordijnen. 1 De Inspecteur van het Lager Onder vijs ini de inspectie Waalwijk heeft me degedeeld dat hij geen bezwaar heeft te gen aanschaffing van een projectie-lan taarn ad f 401,10 en het aanbrengen van een verduistering ad f 19.80. Voorstel tot het bouwen van een dkie- tal woningen aan de Burg. MeajersWaat. Bij schrijven van 29 februari 1956 heb ben (gedeputeerde staten van déze pro- vmcie medegedeeld, dat zij ter vervan ging van dé woningen Kerkplein 5, 6 en 7 en Kerkstraat 38 het woningcontingent van deze gemeénte met 2' woningen heb ben verhoogd. Naast het voor de bouw vain een po litiepost met 2 dienstwoningen benodigde bouwvolume is er thans voor realisering in '1956 nog, beschikbaar bouwvolume voor 3 woningen. I B. en W. stellen voor dit bouwvolu me-restant aan te wenden voor de bouw van een blokje van 3 woningwetwonin gen aan de Burg. Meijerstraat te Sprang en daartoe ten laste van de kapitaal- dienst voor 1956 eten krediet te voteren van f 39.600.—. Voorstel te* vaststelling Van ezn „Bouwkredietregeling bedrijfspanden". ■Deze regeling is reeds uitvoerig gepu bliceerd in ons blad van 26 maart j.l. onder Gemeenteraad Waalwijk. Voorstel tot aankoop grond gelegen aan de van der Duinstraat te Sprang. Ten behoeve van de verkrijging van 'bouwterrein te Sprang om daarop, het zij een postkantoor met dienstwoning voor de kantoorhouder, hetzij een dub bele woning te kunnen bouwen, zijn de Gebr. van Willigenburg bereid geble ken aan de gemeente te verkopten een gedeelte van het perceel, kadastraal be kend gemeente Sprang, sectie B nr. 2315, ter grootte van' 545 m2, gelegen aan de van dér 'Duinstraat. De door de heren van Willigenburg bedongen koopsom bedraagt in totaal f 1050.—. Voorstel tot verkoop grond gelegen aan de Burgemeester Meijerstraat te Sprang-Capelle. De heren J. 'Evertse en J. G. Wale- son, wonende alhier, verzoeken dé raad aan hen' te verkopten ,825 m2 grond, deel uitmakende van de percelen kadastraal bekend' gemeente Sprang, sectie B mrs. 746 en 747, gelegen in het uitbreidings plan te 'Sprang, op die hoek welke wordt gevormd aan de westzijde van de Bur gemeester Meijerstraat met de aan te leg gen straat welke achter de hoven loopt. Betrokkenen wensen op dit perceel een dubbel woonhuis te bouwén met bedrijfs ruimte, en hebben zich bereid verklaard de voor deze grond gecalculeerdé prijs ad f 4.35 per m2 te betalen. Uiteraard zijn in deze prijs begrepen de kostep van straataanleg etc. Voorstel tot het treffen van maatrege len ter .voorkoming van 'dichtslibbing dier Capelse buitenhaven. Zoals reeds eerder is uiteengezet is door die regelmatige spuiing van de bin nenhaven te Capelle een goed succes geboekt inzake het voorkomen van aan- s'ibbén in de Capelse buitenhaven, zodat uitbaggering dér haven niet meer nodig zal zijn. Evenwel kan het effect van deze sli'ovoerende werking nog worden ver hoogd döor verbetering van de bestaan de schuif, welke een lekkage vertoont van ongeveer 20 Bovendien zijn voor de bediening van het bestaande windwerk 4 man nodig 'hetgeen zeer inefficiënt en oneconomisch is. De gemeente-architect heeft terzake een rapport uitgebracht, waaruit blijkt, da dé lekkage niet zo zeer eten gevolg is van ondeugdelijk werk als wel van het feit, dat deze schuif oorspronkelijk als enkel-kerende schuif werd ontworpen en als zodanig dienst deed bij hoge bui ten-waterstanden. Door het ophoudën van het water in de binnenhaven is déze functie echter veranderd en moet de schuif dienst doen als dubbele waterkering. Teneinde hier in te voorzien dienen de aanslagen te worden veranderd en wel hoofdzakelijk de onderaanslag. De gemeente-architect komt in zijn rapport tevens tot de conclusie, dat het windwerk zeer slecht is uitgevoerd1. Bij normaal gebruik i.e. Voor kering van ex tra hoge buitenwaterstandén zou dit niet d-rect een onoverkomlijk 'bezwaar ople veren, doch thans, nu de schuif dage lijks voor het spuien moet worden ge bruikt, doet zich dit bezwaar des te, er ger gevoelen. I Teneinde hierin te voorzien verdient het aanbeveling een geheel nieuw wind- verk aan te 'brengen, dat door één man kan word'en bediend. De kasten van bei de voorzieningen (wijziging aanslag én tneuw windwerk) worden geraamd op resp. f 550 en f 1200, is f 1750.—. Voorstel tot aamkoop van teen ladder wagen. bij het onderhoud en het aanbrengen van nieuwe lampen in de armaturen van de lichtmasten te 'Sprang doet zich die moeilijkheid voor, dat het gebruikelijke laddermateriaal voor dit doel te enen male ontoereikend is. De lichtmasten zijn namelijk van dergelijke 'afmetingen en hebben een zodanig model, dat indien een ladder tegen de lichtmast wordt ge plaatst de lampen onbereikbaar zijn. 'On der normale weersomstandigheden is het manoeuvreren met gewone ladders reeds levensgevaarlijk, doch bij vorst en sneeuwval, als zowel het wegdek als de lichtmasten spiegelglad zijn, is zulks on mogelijk. In verband met 'het vorenstaande stel len B. en 'W. voor te besluiten tot de aankoop van een zgn. ladderwagen en hiervoor een bedrag van f 2250. te voteren. Voorstel tot fatet aanbrengen van open bare verlichting aan het Vrïjhoevepkin, in de Bernhardstraat ien in dé \Vilhel- ininastraat. Nu de werkzaamheden t.b.v. de aan leg van het Vrijhoeveplein, de Bemhard straat én de Wilhelminastraat zijn aan gevangen, is het gewenst een besluit te riemen inzake de openbare verlichting dezer wegen. Daartoe hebben B. en ,Wofferte ge vraagd aan de N.V. Provinciale N.-Rr. Elektriciteits-Mij. te 's-Hertogienboisch, welke N.V. bij schrijven van 18 februari 1956 heeft bericht, dat de kosten van ieveren en plaatsen van 11 stalen licht masten met een lichtpunt-hoogte van 6 meter, voorzien van een armatuur met TL-buizen 2 x 20 Watt, worden ge raamd op f 5178, Voorstel tot verbetering van de ver keerssituatie op het 'kruispunt „het Bruggetje". I Nu de gemeente de beschikking heeft gekregen over de gronden met opstal len, gelegen aan de Julianalaan, van de erven B. van der Hoeven en de Gere formeerde Kerk, alhier, is het mogelijk de zo dringend noodzakelijke verbetering van het kruispunt „het Bruggetje" t,i hand'te nemen. I' Het ligt in de bedoeling op de plaats van de elk uitzicht benemende pastorie der Gereformeerde Kerk een plantsoen tje aan te leggen. Dit plantsoentje zal ten opzichte van de Julianalaan zo ver uit het hart van de weg verwijderd lig gen, dat na aanleg van een trottoir en een rijwielpad nog een flinke strook grond ter verbreding van de bocht Ju lianalaan—Heistraat kan worden aamge- v/end. 'Op deze wijze wordt ter plaatse een rui'm uitzicht verkregen en de scherp te van de bestaande bocht geheel weg genomen, Ter verhoging, van dé ver keersveiligheid is voorts de mogelijkheid geschapen, dat van de Julianalaan ko mende én zich in de richting Capelle be gevende voetgangers gebruik maken van een door het plantsoen aan te leggen trottoir. Die voetgangers kunnen dus de drukte op het kruispunt mijden. Zich reeds op het door het plantsofen aan te leggen trottoir bevindenden voetgangers zullen via een in het midden van het plantsoen tie verharden doorbraak de Ju- iianalaan weer 'kunnen bereiken. Door t aanbrengen van een zgn. verkeersdruppel zal een juiste splitsing, van het op het kruispunt „het Bruggetje" uit vier rich tingen samenkomende verkeer in de hand worden gewerkt. 1 De gemeente-architect heeft de kosten van dé te treffen voorzieningen in totaal begroot op f 18,000. Voorstel tot het dempen en noteren van de waterloop langs de Julianalaan en de aanleg van een rijwielpad. Zoals bekend zal in dit jaar de ver betering van de Julianalaan worden uit gevoerd. De rijweg is ivoor het steeds in in tensiteit toenemiende verkeer veel te smal. Te meer, waar op het gedeelte van de weg voor de zuivelfabriek „De Toekomst" in de morgenuren, steeds een aantal melkrijders staan geparkeerd» Oplossing van dit probleem kan 'al leen worden gevonden in de demping van de ten oosten van de Julianalaan lopende sloot, en de aanleg, op de daar door vrijkomende ruimte, van een rij wielpad. Hierdoor kan althans de rijweg vrijgemaakt worden voor het snelver keer, hetgeén een zeer grote verbetering zal betekenen, mede gelet op het toe nemende verkeer met bromfietsen. Aangezien deze sloot dient voor in- en uitlaat van water in de polder, zal tevens in de gedempte sloot een schoon- water-riolering voor dit doel moeten worden aangelegd, uiteraard! met toe stemming van het Waterschap het Zui derafwateringskanaal te Waspik. Afgezien van de noodzaak tot dem ping van de onderhavige sloot uit ver keerstechnisch oogpunt, kan deze dem ping in verband met de onhygiënische toestand aldaar niet langer achterwege blijven. In aanmerking nemend, dat zo vel de Zuivelfabriek „de Toekomst als de langs de weg, geleglen panden op deze sloot lozen, zal het zonder meer dtuidte- lijk zijn, dat deze sloot een broedplaats is voor allerlei ongedierte en schadelijke bacteriën. Des zomers verspreidt de sloot een onhoudbare stank, waarin niet langer kan worden berust. Ten behoeve van deze verbetering 'ligt het in' het voornemen de eigenaren Tain de langs dé oostzijde van de Julianalaan gelegen woningen aan te schrijven; ten einde een regeling te treffen inzake het verwijderen van de bestaande dammen en bruggetjes en de plaatsing, van een nieuwe 'behoorlijke erfafscheiding. Te vens zal ten behoeve van de voor deze woningen liggende tuintjes, welke even tueel overlast zouden ondervinden van het hemelwater waar nodig een drainage worden aangelegd, welke zal warden aangesloten op de aan te leggén riole ring. De totale 'kosten zijn begroot op f 92.000.—. Voorstel tot verbetering van de bin nenhaven te Capelle. Op het investeringsplan 1956 komt voor het verbeteren van de binnenhaven te Capelle. De ter plaatse heersende toestand is algemeen bekend; door de voortdurende wisseling Van eb en vloed, noodzakelijk voor het inlaten van buitenwater tJb.v. de tuinderijén, zijn de kanten van de binnenhaven op verschillende plaatsen in gezakt waardoor een zeer onregelmatig vei loop van de walkant is ontstaan. Dit proces wordt nog versneld nu de bin nenhaven 'als spuikom wordt aangewend ter ontsli'bbing van de buitenhaven, waar door in zeer korte tijd een grote hoe veelheid water wordt geloosd. Hierdoor ontstaat nl. een grote zuigkracht op de wanden van de binnenhavén, hetgeen genoemde verzakkingen tengevolge heeft. Is hierdoor reeds een deplorabel aanzien ontstaan1, dit wordt nog verergerd door de wijze waarop eigenaren en vermeende eigenaren de groenstrook langs de haven menen te moeten onderhouden. Teneinde deze situatie, welke zonder meer als schadelijk voor de volksgezonde heid kan worden aangemerkt ratten en ander ongedierte telen welig in de hoen en gaten die door uitschuiving zijn ontstaanis het noodzakelijk de bin nenhaven geheel van een betonnen dam wand te voorzien tot pl.m. 20 cm. boven de hoogwaterlijn, welke damwand zal worden verankert 'door middel van in totaal 78 stuks ankers en trekplaten. Achter deze damwand zullen even tuele gaten warden gevuld met teelaarde en het geheel worden geëgaliseerd en aangelegd als plantsoen. Uiteraard is het daarvoor noodzake lijk overeenstemming te verkrijgen met de eigenaren van de perceeltjes aan de oostelijke zijde van de binnénhaiven, doch B. en W. vertrouwen dat in het kader van deze algemene verbetering medewerking zal warden ondervonden. De totale kosten worden begroot op i 70.000.—. KINDERBIJSLAG VOOR IEDEREEN VANAF HET DERDE KIND. Op het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid wordt thans de laatste hand gelegd aan een ontwerp voor algemene kinderbijslagwet, dat bin nenkort bij de Tweede Kamer zal wor den ingediénd. 'Dit ontwerp van wet sluit zeer nauw aan bij de algemene ouder- domsverzekering, die vorige week door de Tweede Kamer is aanvaard. De regering wil het nieuwe stelsel voor de kinderbijslag zo spoedig mogelijk in voeren, in het allergunstigste geval zal de wet op 1 april 1957 kunnen worden ingevoerd. 'Het aanvankelijke streven is geweest, de maatregel tegelijk met de nieuwe ouderdomsverzekering te laten in gaan, omdat ze daar in opzet en uit voering bij aansluit. De nieuwe kinder- bijslagverzekering zal, evenals de ou derdomsverzekering, een volksverzeke ring zijn, die 'alle ingezetenen tussen 45 en 65 jaar premieplichtig maakt. De in ning van de premie zal bij beide verze keringen door de belastingdienst gebeu ren. De uitvoering ligt bij de sociale verzekeringsbank en de raden van ar beid. De bank stelt de premiehoogte vast en keert dte bijslagen uit. BEJAARDENTEHUIS IN OPSPRAAK. Wij lezen in „de Maasbode'' De officier van Justitie te Breda is doende met een onderzoek naar de toe standen in de Antoinette-stiahting, een tehuis voor ouden van dagen in Raams- donksveer. Er deden reeds lang allerlei geruchten c'e ronde over de wijze, waarop de oude mensen in deze .particuliere inrichting worden behandeld en toen op 26 febru ari j.l. de 75-jarige J. v. d. P. er on verwacht overleed, kwamen de tangen los. Het 'bleek, dat de oude man, die als enigszins debiel bekend stond, enkele wekfen tevoren, door de huismeester-di recteur, de 54-jarige heer G. K., ruw waa aagepakt, maar een geneeskundig onder zoek wees uit, dat de dood was te Wij ten aan 's mans ouderdom. Met het in verband met dit sterfgeval verder ingestelde onderzoek is intussen komen vast te staan, dat de behandeling van de 36 bewoners te wensen overliet en dat de directeur op rijn zachtst gezegd niet de nodige tact had om met mensen om te gaan. Regenten moeten hem daar over al meer dan eens hébben onderhou den. ...Als gevolg van het thans gebeurdé heeft de heer K. nu echter zijn ontslag aanvrage bij hen ingediend. lie officier van Justitie heeft intussen een nieuw onderzoek geopend naar de waarheid van de lopende geruchten. VICE-ADMIRAAL DE BOOY EN HOOFDDIRECTIE VEROLME. Met ingang van 1 'april, dus direct na- óat hij zijn functie bij de Kon. Marine heeft beëindigd, is vice-admiraal A. de Booy benoemd iö die hoofddirectie van Verolme verenigde scheepswerven. Deze omvatten het scheepsinstallatiebedrijf Ne derland N.V. te IJsselmonde, de werf De Haan en 'Oerlemans te Heusden en Ve- toime dok- en scheepsbouwmaatschappij N.V. te Rotterdam. AVOND-NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Woensdagavond had in de Nijver heidsschool de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen van de Avond-Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken. De uitslag, is als volgt Gediplomeerde leerlingen per 31-3-'56, Getuigschrift 3 (3-jarige cursus). Schoenmakers P. J. Brekelmans, Waalwijk, Joh. Coo- mans, Loon op Zand, C. Greis, Waal wijk, P. Langermans, Waspik, P. v. d. Luitgaarden, Drunen, Joh. Pruijssers, Sprang-Capelle, W. Verhoofstad» Waal wijk. Niet gedipl. 1. Smeden-bankwerkers t Joh. van Mierlo, Waalwijk, A. J. Smits, Drunen. Niet gedipl. geen. Timmerlieden s A. v. d. Berg, Waalwijk, A. J. Rie ken s, Elshout, J. C. Hamers, Kaatsheu vel, J. M. L. Lleijngeld, Kaatsheuvel. Niet gedipl. geen. Electriclëns t J. E. Haspels, Babiloniënbroek, Ghr. Trimbach, Waalwijk. Niet gedipl. geen. Metselaars K. Verhoeven, 'Waalwijk, Mar. de Wit, Drunen. Niet gedipl. geen. Getuigschrift B (2-jarige vervolgcursus) Schoenmakers t J. N. Bertens, Raatsheuvel, L. J. (Op- horst, Waalwijk, P. A. Schellekens, Waspik, M. P. Smits, Kaatsheuvel. Niet gedipl. geen. Smeden Bamkw. H. F. M. Bergmans, Kaatsheuvel, M. W. de Bie, Sprang, H. A. van Bladel, Drunen, M. Boezer, Waspik, Joh. A. v. Bokhoven, Haarsteeg, H. W. Fitters, Herpt, J. H. J. v. Grevénbroek, Vlijmen, L. M. de Haan, Waalwijk, J. W. P. v. biest, Waalwijk, P. M. A. van Huiten, Drunen, L. Th. Klerks, Waalwijk, G. A. M. Leytens, Waalwijk, P. J. Nanmes, Kaatsheuvel, H A. Schuurmans, Waal wijk, 'H. A. van Son, Nieuwkuijk, 16 Joh. Verreyt, Haarsteeg. Niet gedipl. 2, Timmerlieden M. M. Brekelmans, Raatsheuvel, H. A, Dekkers, Vlijmen, J. C. A. Diepstraten, Vlijmen, J. S. Lebbink, Waalwijk, Bast. van Loon, Dongen, Jac. P. 'M. de Louw, Kaatsheuvel, H. A. Rosenbrand, Sprang- Capelle, P. A. H. Schellekens, Waspik, Ant. H. 'Smits, Drunen, Com. C. G. Too rians, Loonopzand, A. J. M. van Veld hoven, Drunen, Adr. Verkooyen, Waal wijk, Jan v. d. Wéns, Herpt. Niet ge diplomeerd geen. Schilders t L. H. Sogers, Sprang, M. J. 'Klomp, Vlijmen, F. J. L. Kooien, Waalwijk, H. M. van 'Loon, Waalwijk, Adr. v. d!. Schans, Raatsheuvel, P. C. J. Spapens, Loonopzand. Niet gedipl. geen. Electrjiciëns t S. J. Quist, Waspik, M. A. G. van Siuisveld, Elshout, H. J. de Wit Dru nen. Niet gedipl. geen. Metselaars A. A. W. Couwenberg, Kaatsheuvel, Com. Klijn, Kaatsheuvel, D. Pruijssers, Capelle. Niet gedipl. geen. Prijzenlijst Diploma A, cursus 31-3-'56. Timmerlieden le prijs: A. van dén Berg, Waalwijk; le prijs J. C. Hamers, Kaatsheuvel. Prijzenlijst Diploma B; cursus 31-3-'56. Timmerlieden t le prijs H. A. Rosenbrand, Sprang Capelle; 2e prijs C. C. G. Toorians, I con op Zand. 1 Schilders t 1 le prijs Adr. v. d. Schans, Kaatsheu vel; 3e prijs L. H. Bogers, Sprang. Electridënsj le prijs H J. dé Wit, Drunen. Metselaars; le prijs D. Pruijssers, Capelle. Na afloop werden de scheidende leer lingen met een hartelijk woord toege sproken door de directeur de heer van Steenderén. De heer Joh. Verreijt te Haarsteeg, namens de 3e klas smeden-bankwerkers, de heer Jac. P. M. de Louw te Kaats heuvel, namens de timmerlieden en de heer H. M. van Loon uit Waalwijk, namens de schilders, spraken hartelijke dankwoorden aan bestuur, directeur en leraren voor de geboden gelegenheid tot liet voleindigen van de cursus.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5