Waalwijkse en Langsiraaise Courani 40 Jaar Veilingvereniging „De Langstraat" BINNEN- EN BUITENLAND Uit de Langstraat OVERHEMD BLOUSES. f 6.50 Een vruchtbaar bestaan. Popeline Drunen KAMPEERCENTRUM DE KLINKAERT. Vlijmen Haarsteeg Sprang - Capelle Sprang O. VAN OEN HOUT VRIJDAG 13 APRIL 1956 Uitgever W aalwijkse - Stoomdrukkerij Antoon T leien Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE Eom HEI ZUIDEN »- 79e JAARGANG No. 29 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p. Advertentieprijs IQ cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO' Dinsdagavond hield de Veiling- vereniging „De Langstraat" haar algemene jaarvergadering in de zaal van café Elshout. Het was ditmaal een bijzondere jaarverga dering, nu men het 40-jarig bestaan der Veiling herdacht. In 1916 be gonnen in een oude kolenloods, groeide de Veiling „De Langstraat" uit tot wat zij thans is: een enorm gebouwen-complex met ruime vei linghallen, kantoorgebouwen, koel huis en emballage-loodsen. De om zet steeg van 136.000.in 't eer ste jaar tot thans ruim 3 miljoen gulden. De voorzitter, de heer J. den Hollander, herdacht dit feit in een uitvoerige herdenkingsrede. Burgemeester Snels spoorde aan voort te bouwen op wat was be reikt en met een tractatie werd het feest gevierd. Op deze drukbezoch te bijeenkomst waren ook aanwe zig ir Slit en de heer Vinken vleu gel van de Rij kstuinbouwvoorlich tingsdienst. 13 mei 1916 werd de Veiling opgericht. De voorzitter, de heer den Hol- lander, wees op de bijzondere betekenis van deze jaarvergadering, nu het feit werd herdacht dat in 1916 de Veilingvereniging werd op gericht. Spreker wilde daarom een terugblik werpen op wat in deze 40 jaar was gebeurd. In de tijd voor 1916 werd in de Langstraat reeds behoorlijk de tuinbouw, zij het dan meer de grovere tuinbouw, beoe fend. De goederen werden toen van de hand gedaan door venten of markten, ofwel uit de hand op het bedrijf verkocht. Wij, aldus spreker, herinneren ons nog uit onze jeugd hoe in Sprang-Capelle de Drunense boeren met karren langs de huizen kwamen venten met bonen en kool teneinde zo hun producten aan de man te brengen. Deze wijze van verkoop bevredigde echter niet en tot velen was 't reeds lang doorge drongen dat de verkoop van tuin bouwproducten in de Langstraat verbetering behoefde en slechts af doende te regelen zou zijn, wanneer men kon beschikken over een be hoorlijke veiling. Hoewel van de noodzaak doordrongen, liet de uit voering van het plan wel lang op zich wachten. Na lang praten en tasten, was men eindelijk zover dat men tot dé oprichting van een vei ling zou komen. Een speciale com missie werd hiervoor samengesteld. Algemeen was men, volgens de oude gegevens, van gevoelen dat de opgerichte veiling in Vlijmen zou komen. Doordat men in deze ge meente echter weinig medewerking had, werd tenslotte besloten Dru- nen als plaats van vestiging te kiezen. Nabij het station DrunenHeus- den werd een gunstig terrein uit gezocht. Het eerst werd geveild in een oude kolenloods en later op 't perron van de Spoorwegen. Toen men tenslotte zover gekomen was, werd op 13 mei 1916 de Veilingver eniging opgericht, welke de naam ontving „De Langstraat". De leden der verschillende plaatselijke tuin bouwverenigingen konden nu als lid toetreden. Er werd een bestuur geformeerd met Adr. v. d. Wiel als voorzitter en A. v. d. Leeden als secretaris. Er werd een raad van commissarissen benoemd, waarin zitting hadden de burgemeester van Drunen, Elshout, Baardwijk, Hedik- huizen en Nieuwkuijk, alsmede de rijkstuinbouwconsulent uit 's-Her- togenbosch. Op 29 mei hield deze jonge ver eniging haar eerste voorkoopvei ling. Er werden 15000 kruisbessen aangevoerd, welke 0.21 opbrach ten. Vanaf 15 juni werd nu voor taan op geregelde tijden geveild. De prijzen op deze veiling waren steeds hoger dan elders op de zand grond. In 1917 schreef het bestuur 't ver plicht veilen voor. Ook was men voornemens in dat jaar een gebouw te plaatsen, zoals men in die tijd noemde: de Langstraat waardig. Volgens het eerste jaarverslag der veiling bedroeg toen de omzet 136.000.en men had van juni t/m december een winst gemaakt van 1114.Men was over de re sultaten van het eerste jaar best tevreden en het aantal kopers op de veilingen van zacht fruit Was zeer groot. Op de kleine veilingen kwamen wel vele kopers, maar het hield niet over. Dit baarde wel eni ge zorg. Met vreugde zag men soms de komst van een enkele vreemde koper, dat direct in de prijzen tot uitdrukking kwam. Voor grote af nemers kwamen er echter nog te weinig producten. Het bestuur was inmiddels over gegaan tot het benoemen van een directeur met name de heer Van Roosmalen. Deze werd belast met de veilingen en het zorgen van aan- en afvoer der producten. Tijdens de wintermaanden stond hij geheel ten dienste van de leden, teneinde hen op het gebied van tuinbouw voorlichting te geven. Er werd o.a. een proeftuin aangelegd, die door de heer v. Roosmalen werd onder houden. Reeds op 1 februari vroeg de heer v. Roosmalen ontslag, om dat hij benoemd was tot consulent bij de Brabantse Tumbouwpond. Hij werd opgevolgd door de heer L. Rijnen burg, die tot 1931 de leiding van de veiling in handen had. In 1917 had men een winst van circa 5000.en men besloot een Vei linggebouw te plaatsen. In 1931 werd ue heer Pijnenburg opgevolgd door de heer Boelen, die de veiling gediend heeft tot deze de pensioen gerechtigde leeftijd bereikte. Thans is de heer J. Th. Mijssen directeur van de veiling. De neer den Hol lander herdacnt de pioniers die de veiling oprichtten en maakten tot wat zij tnans is. 1955 was een bevredigend jaar. In zijn openingswoord richtte de voorzitter, de heer den Hollander, ook nog eens de schijnwerper op 't jaar 19oö. Het jaar 1955, aldus spreker, heb ben we achter ons en wij denken terug aan dit verscheiden, ook als organisatie. De tijd stuwt voort, ge lijk de stroom door het gebergte. Het dagelijks leven vervult ons van arbeid, van plicht en van strijd voor het leven van elke dag. Hen jaar ligt weer achter ons en de ba lans is opgemaakt. Passiva en ac tiva zijn afgewogen en de doorslag van de weegschaal geeft bevredi ging of teleurstelling. Het loon van een vol jaar noeste arbeid is afge wogen. De tuinbouw gaf over 1955 ge middeld een bevredigend resultaat, hoewei teleurstellingen niet uitge bleven zijn. Het jaar 1955 heeft veel goeds georacht en het is verheu gend dit te kunnen zeggen. Met veel goeds bedoelen we dat de bedrijfs- uitkomsten in het algemeen zeer bevredigend zijn geweest en daar aan heelt de natuur in grote mate meegewerkt. Hoe is nu het verloop in de ver schillende bedrijven. Globaal, aldus spreker, kunnen wij zeggen: de stookbedrijven hebben in het alge meen geen reden tot klagen en ook voor wat het platglas betreft, kan gezegd worden dat de resultaten niet onbevredigend zijn geweest. Voor wat de volle grondproducten aangaat, waren de resultaten zeer verschillend. De prijs heeft echter nog veel goed gemaakt. Zij, die een normale oogst hadden, hebben een zeer goed jaar, ondanks de hoge kosten die een fruitbedrijf met zich mee brengt. Voor wat de veiling betreft, aldus spreker, mogen wij zeggen dat het een goed jaar is geweest. De omzet breidt zich nog steeds uit en veel werk is verzet moeten worden en een woord van dank aan directie en personeel is zeker op zijn plaats. Wat zal 1956 brengen? Niemand kan in de toekomst zien, al dus de voorzitter en wij weten dus niet wat Üe toekomst brengen zal. Hierin spelen vele factoren mede. De algemene verwachtingen zijn echter niet slecht. Mede door de lange winter zijn de con serven weg en zijn ook in het buiten land grote tekorten. Laat ons hopen, al dus de voorzitter, dat er niet te veel moeilijkheden bij de afzet der producten ontstaat. Velen hebben reeds weer ka pitalen moeten investeren voor de nieu we oogst, andere moeten dit nog doen. Het tuinbouwbedrijf is in zijn scfaake- r.ngen nu eenmaal speculatief. Wat de binnenlandse afzet aangaat behoeven we niet bevreesd te zijn. De koopkracht is dusdanig' dat dit geen moeilijkheden behoeft te geven. Alles draait echter voornamelijk om de ex port. Als er voldoende vraag is en daar naast geen belemmeringen, zal het wel meevallen. Zorg echter, aldus de heer een Hollander, steeds voor een goed product. Wij moeten onze export niet alleen behouden, doch zien te vergroten. Hiervoor is op de eerste plaats nodig kwaliteit en nog eens kwaliteit. Latten wij, aldus de voorzitter, in vol vertrouwen op God, Die de Gever is •en uit wiens hand ons alles toekomt, het nieuwe seizoen tegemoet gaan. Jaarverslag 1955. I v n het uitgebreide jaarverslag dat de directeur de heer Mijssen gaf, geeft deze, at vorens het gebruikelijke cijfermateriaal te verstrekken, eerst een globaal over zicht van wat passeerde. Hierin sprak deze ook van een jaar met bevredigende uitkomsten. Natuur lijk zijn er die achter de markt zijn aan gelopen en hij wijst de telers er op zich aan het teeltschema te houden datin hun bedrijf past. Kleinfruittelers hebben een goed jaar achter de rug. Niet alleen wat de prij zen betrof, maar ook de opbrengst gaf een stijging te zien. Alleen de frambo zen liepen in aanvoer terug. De omzet steeg in 1955 met f 578.852,31 tot f 3.113.906,42. Geveild werden 899,945 colli tegen in 1954 659,039 colli. De afzet kreeg haar bestemming als volgt: Kleinhandel f 848.000. of 27.3 Groothandel f 1.184.000.of 38.0 Export f 424.000.of 13.6 Industrie f 658.000. of 21.1 De export nam toe van f 261.000.of wel 10.3 van de aanvoer tot f 424.000 wat 13.6 van de1 omzet uitmaakte. In 1955 traden 71 nieuwe leden toe en sfeeg het ledental tot 927. De vast personeelskern omvat thans 24 personen. De totale onkosten, over 1955 bedroe gen f 52061,45. Tot slot gaf het jaar overzicht ook nog, een omzet-overzicht van de diverse plaatsen. Burgemeester Snels bracht als presi- j dent-commissaris verslag uit over het accountantsrapport over 1955. Spreker zeide gaarne van de gelegenheid bebruik te willen maken op deze bijzondere jaar vergadering even het feit van het 40- rig bestaan te herdenken. Verheugend noemde spreker de enorme belangstel ling welke er voor dit 40-jarig bestaan blijkens de opkomst van deze avond heerst. Spreker herdacht de werkers van het eerste uur, die met een wel ver vooruitziende blik de veilingvereniging hebben daargesteld en zeer verheugend vond spreker het dat de leiding Van he den niet alleen de polsslag van deze tijd aanvoelt, maar daar oök naar handelt. Op de generatie van thans, aldus Bur gemeester Snels, rust de dure plicht, verder te bouwen op datgene wat wij thans bezitten. Het is zaak de trek naar de veiling te bestendigen; zorg dat uw producten kwaliteitsproducten zijn. De toekomst van de veiling hangt af van de zelfwerkzaamheid der leden en wij mo gen hopen, dat de toekomst voor de veiling even vruchtbaar zal zijn als het verleden. De heer C. Komejao Dussen en Burge meester A. C. Snels, werden resp. als lid van het bestuur en als president commissaris herkozen. De provisie over 1956 werd onver anderd vastgesteld en het bestuur kreeg machtiging tot fustaankoop. Het 40-jarig bestaan werd deze avond gevierd met een tractatie en verloting van waardebonnen waarvoor tuinbouw- gereedschappen konden worden gekocht. De heer Rob. van Drunen werd bij gelegenheid dat hij 25 jaar lid van het bestuur was, door de voorzitter hartelijk toegesprdken, die zijn woorden vergte- zeld deed gaan van een doos sigaren. ARTSEN-ZONDAGDIENST. ÜSSWI i Ur 'II 1 i. I Dienst! Dr. Verhaak, •isj ifevï.-i- ~i BALAVOND. A.s. Zondag 15 april zal 's avonds in de veilinghajlen, ter gelegenheid van het grote tafeltennistournooi om de zilveren schoen een groot bal worden becev'on Muzikale medewerking wordt verleend door het Kaatsheuvels revueorkest. HEROPENING. De fa. P. van Son-van Doon, voor heen gevestigd in ;het Stationskoffiehuis, zal a.s. zaterdag om 6 uur officieel her openen het Café-Restaurant Veilingstr. no. 12, voorheen W. Doomernik. Deze heropening is voor de fa. v. Son-v. Loon als oud gevestigde zaak een mijlpaal in haar bestaan en vooral een zeer belang rijke verbetering. Keurig ingericht is deze zaak, gelegen vlak naast de veiling, een goede aanwinst en wij wénsen de fa,, van Son-van Loon gaarne goede zaken. de officiële opening op twee opvolbende zondagen het centrum .voor het publiek open te stellen. VOLLEYBAL. A.s. zondag 15 april speelt de V.C. Wilhelmina I de 'laatste drie wedstrij den voor de competitie. Als Wilhelmina deze drie wedstrijden weet te winnen promoveert zij naar de 2e klas. De belangrijkste wedstrijd is die tegen Ever Ready I uit Vlijmen, die met even veel punten de eerste plaats bezet. Hierbij komt nog dat Ever Ready alles op alles zal zetten voor een revanche op de nederlaag van de vorige wed strijd. Het kan er dus zondag a.s. span- Bij het aanbreken van het seizoen 1956 komt er leven rond het nieuwe en fraaie kampeercentrum te Drunen, waar van de officiële opening naar alle waar schijnlijkheid op 12 mei a.s. zal ge- geschieden. Op zondlag 13 mei belooft er rond dit kampeercentrum, waarvoor de belangstelling in het gehele land vrij groot is, reeds de nodige bedrijvigheid te heersen. 'De Z.C.V. Autoclub uit Am sterdam, zal vermoedelijk op dié dag een oriëntatierit houden door Midden-Bra bant, met als start ten finish het Kam peercentrum de Klinkaert. Indien voor deze rit de ZCV'Autoclub de bijzondere toestemming zal kunnen krijgen, iwordt deze rit gehouden over een afstand van 75 'km. Met de Paasdagen kreeg het Kam peercentrum reeds de eerste kampeerders binnen haar poorten en a.s. zaterdag worden de eerste bungalow-gasten ver wacht. Het zal voor iedereen begrijpe lijk zijn dat, nu de eerste gasten 'begin- ren te komen, nieuwsgierige blikken niet meer gewenst zijn. Om echter iedereen in de gelegenheid te stellen het Kam peercentrum te zien, is besloten nog voor R.K. TONEELVER. UTILE DULCI. Zondag 8, maandag 9 en dinsdag 10 -april gaf de R.K, Toneelverenibing Utile Dulci haar laatste winteruitvoering in het Patronaat. Opgevoerd werd het blij spel ,,De Geheimzinnige Dievegge' Utile Dulci had wederom aan belang- s; elling geen klagen; telkens werd voor een goed bezette zaal dit prachtig' blij spel opgevoerd in het prachtig verbouw de patronaat. Over de spelers niets dan lof. Da oude krachten speelden jals van ouds; tenkele nieuwe krachten^ werden ge probeerd, welke zeer goéd voldeden. Hiervan kan Utile Dulci nog veel ple zier hebben. Het publiek was over het stuk zeer voldaan. Na afloop dankte de adviseur voor de geschonken steun en hoopte in het komende seizoen op de volle medewerking van het publiek te mogen rekenen. DE ZWALUW. Zondag 15 april eerste -wedvlucht van de Postduivenvereniginb de Zwaluw van uit Duffel. Deze eerste vlucht is tevens een jubileumvlucht in verband met het 40-jarig 'bestaan van de Zwaluw, waar voor reeds vele prachtige ereprijzen zijn geschonken. Inkorven vrijdag 13 april van 7 tot half 9 in café van dien Hout (den Braai). BILJARTEN. O.B.K.Centrum, 44. In deze wedstrijd werden de puntjes eerlijk gedeeld. A. v. Engelen verloor van 'Cornet; v. Eijk won van v. Dijk; v. Oord speelde een spannende partij maar verloor; Jo v. Engelen won van Vorstenberg en maakte gelijk. UITVOERING WILLEM TELL. Zaterdag 14 en zondag 15 april uit- voerinb van het 'Kruisbooggezelschap Willem Teil. Medewerking verleent het alombekende Revuegezelschap de Rosi- ta's uit Rosmalen. LEZING OVER HET GILDEWEZEN Maandagavond hield het bilde St. Am- brosius in café De Sport een zeer be langrijke bijeenkomst. Het doel hiervan was om het igildewezen in het algemeen meer in het daglicht te doen plaatsten. Dit aloude gilde, dat vroeger alhier een grote bloei heeft gekend, is omstreeks de eeuwwisseling in verval geraakt en heeft toen opbehouden te bestaan, door een aantal personen is dit gilde enkele jaren geleden weer heropgericht en heb ben zij het weer nieuw leven ingeblazten; sinds korte tijd 'heft men het officiële praedicaat van gilde gekregen. Op verzoek van 'het bestuur vond men de heer Van de Mortel uit Vugfat, een deskundige op het gebied van het gildewezen, baarne bereid hierover een lezing te houden. Voor de talrijke aan wezigen zal het wel een openbaring zijn geweest, dat over het gildeWezen met z'n oude gebruiken ten tradities zoveel te vertellen viel. De voorzitter de heer Jo v. d. Broek, was dan ook aan het einde zeker de tolk van de aanwezigen, toen hij de heer Van de Mortel harte lijk dankte voor Zijn interessante en leerzame lezing. Voor het bestuur en de leden is zo'n avond zeker een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan cm hun mooie oude gilde te doen groeien en bloeien. JAARVERGADERING K.A.V. In café De 'Sport hield de Kath. Ar beiders-Vrouwenorganisatie haar jaar vergadering. De voorzitster mej Van Heijst-Baldwin optende met de Chr. groet en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Zij gaf een kort overzicht over het afgelopen jaar, hieruit bleek dat de afd. zich in een bestadïge groei mag verheu gen; enkele nieuwe ledten konden worden ingeschreven. 'Ook de cursussen die wer den georganiseerd mochten zich in eten grote deelname verheugen. Het finan cieel verslag dat door de penningmeeste- c'cel verslag dat door de penningmees- teresse werd voorgelezen, sloot met een batig saldo. Besloten werd om op 6 mei a.s. gezamenlijk een uitstapje te maken, waarheen de reis 'baat zal nog nader worden bezien. Verder werd nog besloten om in het najaar weer enkele cursussfen te doen geven en wel in koken en naaien. Met ten onderlinge verloting en een tractatie werd de vergadering weer op de ge bruikelijke wijze gesloten. CONCERT. Zondagavond werd In de zaal de Harmonie, door de mondaccordeonver- eniging Concordia uit Zaltbammel een amusementsavond begeven, waarvoor de belangstelling zeer groot was. Dit was ook te verwachten want ter gele genheid van het 110-jarig bestaan van onze harmonie en de opening van de nieuwe zaal van café van Oijen, trad deze vereniging met groot succes op. Het was een op zeer hoog peil staan de muziekavond, waarbij de prachtibe zang van de refreinzanger P. v. Opij- j nen en de jodel aarster 'Corrie v. d. Stam het geheel nog verhoogde. Het hartelijk applaus na ieder nummer was hier wel op z'n plaats. I KONINGINNEDAGVIERING. Ten gemeentehuize werd j.l. Dinsdag avond een vergadering gehouden van deputaties van de drie Oranjeverenigin gen in de gemeente, ter -bespreking van eventuele samenwerking bij de viering Van de verjaardag van H. M. de Ko ningin. De samtenkomst stond onder lei ding van de heer L. Polderjvaart. Besloten werd zo mogelijk op Konin ginnedag, des voormiddags half elf, voor het gemeentehuis een kinderaubade te organiseren, waartoe de medewerking van de resp. hoofden der scholen zal worden verzocht. Het ligt in de bedoe ling na afloop dei' aubade de kinderen een tractatie aan te bieden. De mogelijkheid werd verder besproken om te komen tot het geven van één passend avondprogramma vanwege de drie Oranjeverenigingen in het centrum der gemeente. Dit punt zal nog nader door de resp. 'Oranjeverenigingen in eigen kring worden overwogen. POSTDUIVENVERENIGING NOOIT GEDACHT. Zaterdag 14 april houdt de Postdui venvereniging Nooit Gedacht, gevestigd bij C. van Tilborgh, Julianalaan te Vrijhoeve-Capelle, een oefen vlucht van uit Breda. Inkorven vrijdagavond van 89 uur, in het clublokaal bij C. v. Tilborgh. GOUDEN BRUILOFT. Op Donderdab 26 April a.s. hopen de echtelieden D. v. Dongen en L. A. v. Dongen-Frings, aan het Oosteind al hier, de dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaren in het huwelijk werden verbonden. Zéker zal het die dag het gouden paar niet aan belangstelling ontbreken. JAARVERGADERING ORANJEVERENIGING JULIANA. Onder leiding van haar voorzitter de heer A. J. Kuijsten kwam de Oranjever eniging Juliana j.l. maandagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond in jaarvergadering bijeen. De belangstelling van de zijde der leden was miniem. De voorzitter constateerde in zijn openings woord dat er slechts weinig animo voor de vereniging bestaat, gezien' de opkomst der leden. De secretaris de heer G. Vos, liet in zijn jaarverslag de 'activiteiten yan de vereniging in het afgelopen jaar de revue passerten. Uit het verslag van de pen ningmeester de heer M. Treffers bleek dat het boekjaar met een klein batig saldo sloot. Door de commissie van con trole waren boeken ten bescheiden in or de bevonden. De aftredende bestuursleden de heren C. Klaasse, G. Vos, J. Werther en T. van Zeist werden 'bij acclamatie herbe noemd. DODENHERDENKING. Het ligt in de bedoeling van de Oran jevereniging Juliana, evenals vorige ja ren, op 4 Mei a.s. teen dodenherdenking te organiseren, met een kerkdienst in de Ned. He-rv. Kerk en een stille tocht naar het monument. Daar de dodenherdten- king voor de gehele gemeente is, zal hiervoor de medewerking ook van de andere Oranjeverenigingen worden ver zocht. MINISTER BEZORGD OVER VRIJERE LONEN. Minister Suurhoff (Sociale Zaken en Volksgezondheid) is „niet zon der zorg" over de vraag, of het be drijfsleven de verantwoordelijk heid kan dragen voor een vrijere loonpolitiek. De bewindsman deed woensdag in de Eerste Kamer een beroep op alle organisaties om er toch vooral voor te zorgen, dat de crisis in de Stichting van de Arbeid, voor zover die dan bestaat, zeker wordt overwonnen, zodat het over leg tussen werkgevers en werkne mers in de Stichting „als van ouds" zal kunnen plaatsvinden. De heer Suurhoff verklaarde plechtig, dat 't overleg en de, samenwerking in de Stichting steeds van „onschatbare" waarde zijn geweest. Het zou „jam mer en betreurenswaardig" zijn, wanneer dit onmogelijk zou wor den. Dat de minister- „niet zonder zorg" is, komt omdat hij de belang rijke kwesties, die in de Stichting speelden, in korte tijd al twee maal „tussen beide" is moeten komen, om het overleg weer op gang te krijgen. Hij vond dit „een niet al te gunstige prelude" op de veran dering in de loonpolitiek, zoals die in de naaste toekomst haar beslag zal moeten krijgen. ARBEIDSTIJD KAN NOG NIET KORTER. Bij het tegenwoordige tekort aan arbeiders naar schatting rond 100.000 man zal het niet mogelijk zijn over te gaan tot een verkorting van de arbeidstijd. Dit heeft mr dr A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, woensdagmiddag verklaard tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Za ken en Volksgezondheid in de Eer ste Kamer. STRAALJAGER STORT NEER OP HUIZEN IN WOUDENBERG. Geen doden; piloot redt zich met schietstoel. Woensdagmiddag omstreeks kwart over twaalf is in Woudenberg een straaljager van de basis Soesterberg neergestort. Het vliegtuig dook naar beneden en raakte in zijn vlucht drie huizen, waaronder het gebouw van het waterschap „Heiligenber gerbeek'" dat tot de grond toe af brandde. Van twee woningen, die eveneens werden geraakt' kon er één gedeeltelijk behouden worden. Er vielen wonderlijk genoeg geen doden onder de bewoners. Ook de piloot kon zich redden. Luitenant Wim Oldhoff is eerst sedert kort op Soesterberg gesta tioneerd. Hij werd opgeleid voor nachtvlieger. Op eigen verzoek is hij van de Tactische Luchtmacht, waarbij Amerikaanse toestellen worden gebruikt, overgeplaatst naar het 700-squadron Sabre-nacht- jagers op Soesterberg. Nu en dan maakte hij oefenvluchten met de Meteor Mk 7, een toestel van Brit se makelij, dat hem nog niet zo vertrouwd was. Het Meteor-type vereist natnelijk een geheel andere vliegprocedure dan de Amerikaan se straaljager. De gevaarlijke rug vrille, waarvan deskundigen zeg gen, dat zij slechts zeer zelden voor komt en dan alleen nog maar op grote hoogte en tijdens speciale ma noeuvres, is Oldhoff noodlottig ge worden. Op Soesterberg vraagt men zich af, hoe de beruchte vrille in dit geval ontstaan kan zijn. Vlieger aan parachute, getuige van explosie. Eén lichtgewonde, een totaal ver pletterd kantoorgebouw, een uitge brande villa, brandschade elders en veel gebroken ruiten: dat was het gevolg van de onheilspellende duik- In de kleuren ROSE, BLEU, MAIS, GROEN en BEIGE. St. Antonïusstnaat 14 WAALWIJK. vlucht, die een tweepersoons Me teor Mk 7 woensdagmiddag om kwart over twaalf tegen een kan toorgebouw langs de Stationsweg in Woudenberg in stukken deed springen. De 24-jarige luitenant vlieger Wim Oldhoff, die op 't nip pertje uit de machine was gekomen, zag, hangende aan zijn parachute, hoe de brandende kerosine in het rond spoot en hoe tussen 't vreed zame huizencomplex in een oog wenk een vuurzee opvlamde. De familie Koudijs, die juist aan tafel zat, zag door het raam van de huis kamer een geweldige brandende straal naar het rieten dak schieten en verliet ijlings de woning. Van 't kantoorgebouw van het waterschap Heiligenbergerbeek was toen niets meer dan een puinhoop over. De secretaris van het waterschap, J. Zwaan, had toevallig een dag ver lof. Het kantoortje was daarom ge sloten.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 13