Waalwijkse E.H.B.O. vierde eerste lustrum. E. H. B. 0. -Feestavond bij het eerste lustrum. Indrukwekkende inlrede-dienst in de Ned. Herv. Kerk te Besoijen. Waalwijkse E, H. B. 0. behandelde ernstig Auto-ongeiuk. G.E.G. bracht „De Vreemdeling" suggestief DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 APRIL 1956 Ere-Lidmaatschap voor Burgemeester Teijssen. het rampjaar. diploma-uitreiking. gensjasje; twee shawls; daines polshor loge; rolletje costuumstof; geruit kinder rokje; 'n paar blauwe handschoenen. HOND GEVONDEN. Van de zijde der dierenbescherming verzoekt imen ons mede te delen dat er een spaniel gevonden is. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het secretariaat, Markt 11. AGENDA. Woensdag 8 uur repetitie da meskoor Oefening en Vermaak in De Twee Kolommen. Zondag 12 uur repetitie man nenkoor Oefening en Vermaak in De Twee Kolommen. Maandag 16 april Hotel de Twee Kolmmen 8 u. vergadering KVP-Jongeren. Gecroonde Leersse 8 uur: ver gadering R.K. Werkmeesters- bond. Musis Sacrum 8 uur: „Gevaren ener Wereldstad"., 18 jaar. Luxor 8 uur „Sergeant York" 14 jaar. Woensdag 18 april Musis Sacrum 8 uur: „Gevaren ener Wereldstad", 18 jaar. Luxor 8 uur „Sergeant York" 14 jaar. Hotel Verwiel 7.30 uur: Repe titie gehele Waalwijkse Orkest. Gecroonde Leersse 8 uur: Ont wikkelingsavond KAB. Spreker de heer J. Handgraaf over „De jeugd in de bedrijven". jje Ned. Herv. Kerk te v.m. Be- soyen was zondagmiddag wel haast te klein om het groot aantal gelovigen te bevatten dat getuige wenste te zijn van de intrede van hun nieuwe herder Ds. Vink, over gekomen uit Zuid-Beij erland. Dit was voor een goed deel te verkla ren uit het feit, dat veel gelovigen uit de gemeente Zuid-Beij erland naar Waalwijk waren gekomen om de intrede-predikatie van hun ou de herder te aanhoren en daarmee voorgoed afscheid van hem te ne men. Deze intrede-dienst werd geopend met 't zingen van Psalm 100, waar na ds. Vink overging tot de schrift lezing uit Ezechiel en Johannes 21, 15-17, handelende over de herstel ling van Petrus in het apostel ambt. Na deze schriftlezing smeekte ds. Vink Gods zegen af en na het zingen van vers 1 en 2 van Psalm 23, hield de nieuwe herder zijn intrede-predikatie voor zijn nieuwe gemeente. Hij noemde deze dienst een gewichtige gebeur tenis voor zichzelf en voor de ge meente. Voor zichzelf achtte hij het gevaar groot dat hij van deze pre dikatie een soort troonrede of werk- werkprogram zou kunnen gaan maken. Voor de gemeente was daar de verzoeking van de menselijke nieuwsgierigheid, om de nieuwe dominee te wegen, om te zien hoe hij zich zou gedragen in deze nieu we omgeving. Hij vertrouwde ech ter dat dit gevaar en deze verzoe king zouden mogen onderkend wor den en dat dit samenzijn één in tentie mocht hebben: om te luiste ren naar het woord des Heren. Als tekst voor zijn predikatie had ds. Vink gekozen Johannes 21, het laatste gedeelte: „Hij zeide: Hoed mijne schapen". Niet alleen de tijd van het kerkelijk jaar gaf deze tekst in, doch ook dit samen zijn maakte haar zo bijzonder ge schikt. Ds. Vink verdeelde zijn pre dikatie in drie afzonderlijke pun ten, te weten: 1) wie is de opdracht gever; 2) wie krijgt de opdracht; 3) wat behelst deze opdracht. Uit voerig en helder zette ds. Vink aan de hand van deze drie punten de roeping en de taak van het herder lijk ambt uiteen, dat een heerlijk, maar ook een zwaar ambt is. Na deze indrukwekkende predi katie werd het 4e vers van Psalm 95 gezongen „Want Hij is onze God". Vervolgens richtte de nieuwe herder zich het eerst tot burgemees ter Teijssen en sprak ook namens de Kerkeraad zijn dank uit voor diens aanwezigheid, die hij een be wijs noemde dat ook de geestelijke belangen van de gemeente Waal wijk hem ter harte gaan. Ds. Vink legde er de nadruk op dat alleen de krachten van het Evangelie een christelijke maatschappij in stand kunnen houden. De kerkelijke ge meente wil ook de overheid eren en hij hoopte dat een innige samen werking tussen kerkelijke en bur gerlijke gemeente zou mogen plaats hebben. Hierna richtte ds. Vink zich tot de afgevaardigden van de Classes, tot ds. Griethuysen, oud-predikant te Zuid-Beij erland en tot zijn aan wezige collega's. Hij stelde hart en huis voor hen open. Aan consulent ds. Trouwborst bracht hij in de eerste plaats dank voor de bevestiging in het ambt - die 's morgens had olaats gevonden met als tekst Johannes 15 27 „En gij zult ook getuigen, want gij zïjt van den beginne met Mij geweest" - en ook namens de Kerkeraad, voor alles wat hij als ponsulent voor de gemeente had gedaan. Woorden van dank ook aan de vertegenwoordi gers van het christelijk onderwijs, aan de Kerkeraad en Kerkvoogdij, aan de organist en aan de kosteres, aan de vele verenigingen, kortom, dank aan allen voor de buitenge woon hartelijke ontvangst en de verheugende samenwerking. Aan de nieuwe gemeente bracht ds. Vink dank voor het fraaie geschenk in de pastorie. Hij vroeg hem te ont vangen als de bode des vredes, als een afgezant des Heren. Hij zeide te willen delen in de huiselijke vreugde, maar ook in de huiselijke smart, en vroeg om liefde en ver trouwen. Voor alle katechesanten hoopte hij een vriend en raadsman te zijn en in deze deed ds. Vink vooral een beroep op de ouders, omdat zonder de medewerking der ouders zijn werk niet zal kunnen slagen. Ds. Vink besloot met de woorden: „Verwacht weinig van mij, maar veel van de Here". In zijn dankwoord zeide burge meester Teijssen verheugd te zijn over de uitnodiging voor deze dienst, maar meer nog voor 't feit op deze plaats namens het gemeen tebestuur te mogen spreken. Hij sprak het vertrouwen uit in een vruchtbare samenwerking tot heil en voorspoed van de gemeente Waalwijk en hoopte van harte dat de nieuwe herder hier een rijk ar beidsveld zou mogen vinden. Ten slotte wenste burgemeester Teijs sen ds. Vink, zijn gezin en zijn werk Gods overvloedige zegen toe. De oudste ouderling van de ge meente Zuid-Beijerland dankte ds. vink in bewogen woorden voor al les wat hij samen met ds. Schipper voor deze gemeente had gedaan en hij besloot zijn woorden: „Wees een zegen voor de gemeente Besoyen fen t0t zegen m°ge stel- Namens het Christelijk Onder wijs sprak Drs D. Schouten. Namens de Ring Waalwijk sprak ds Schipper. Hij ging in op het ver- schil tussen de oude en de nieuwe gemeente in omvang, in volksge aardheid en economische oriënte- ri^ë- -Doch ondanks deze grote ver- schillen bleef toch één ding het zelfde: het hart van de mensen, dat zo wei daar als hier zondig is. Hij hoopte dat de nieuwe herder ge trouw zal zijn aan zijn opdracht en het Woord van Christus zal bren gen, waarbij ds. Schipper hem de steun van de Ring Waalwijk toe zegde. Ds. Trouwborst heette de nieuwe herder namens de Classes Heusden hartelyk welkom en nam tevens zelf afscheid als consulent van de gemeente Besoyen. De rij van sprekers werd geslo ten door de heer G. M. v. Zeist, die ds. Vink als ouderling namens de Kerkeraad en Kerkbestuur welkom heette en hem alle steun en hulp toezegde. Namens het gemeentebestuur wa ren aanwezig burgemeester Teijs sen, gemeente-secretaris Vlaar en wethouder v. Heeswijk. Na de toespraken werd door al len staande de zegenbede uit Psalm 134 3 gezongen. Deze indrukwek kende intrede-dienst werd gesloten met Ps. 79 7. Jaterdag Inefriiv 14 april vierde de Waalwijkse E.H.B.O. haar eerste K voor deze .l°"§e vereniging een alleszins ge denkwaardige dag geworden. De feestdag werd begonnen met 'n H. Mis opgedragen in de St. Antoniuskerk door de geestelijk ad- hlTm hnfT verW- wer kapelaan bonkers. Na deze plechtigheid had m hotel Verwiel te circa 10 uur een gemeenschappelijk ont lede 1fe!VO g(1 door een leestvergadering die door bijna alle letten enkelen waren wegens werkzaamheden of school ver- nmöerd werd bijgewoond, alsmede door de geestelijk adviseur hoofdbestm.r11^1"8' "c heer Ve'coutere« Roosendaal namens 't nooittbestuur, dr v. Rooy en dr v. Daal. X"°rZ!tterf de he?r Hakkenberg van Gaasbeek, opende de ver gadering met het uitspreken van de herdenkingsrede. VLOTTE START. ^adat door de Kath. Nationale Bond in samenwerking met 't plaatselijke 1 Wit-Gele Kruis een propaganda-vergadering was be legd, waarin het streven en 't doel van de R.K. E.H.B.O. uiteengezet werd, kon met een voorlopig leden tal van ruim honderd worden ge start. Op 11 april 1951 werd ten huize van mej. de Bont de eerste be stuursvergadering gehouden, tij dens welke het bestuur definitief gekozen en de bestuursfuncties wer den verdeeld. Dit eerste bestuur werd gevormd door: J. Sperber, voorzitter; mej. de Bont, secretares se; mej. v. d. Geld, penningmeeste- resse; V/. Ketelaars, 2e secretaris; mevr. de Ronde, 2e penningmeeste- resse en de heren W. Pullens en J. v. Loon, eerste en tweede verband- meesters. Voorlopig had men niets anders dan alleen maar enthousiasme ter beschikking, doch dit bleek vol doende om met behulp van 't plaat selijke Rode Kruis de eerste E.H. B.O.-cursus op touw te zetten. Dr Lenglet en dr Langemeijer jr ver klaarden zich bereid de E.H.B.O.- lessen te geven. De eerwaarde Broeders stelden enkele lokaliteiten beschikbaar en het Rode Kruis hielp met een in structeur en oefenmateriaal. Voor dr Langemeijer was dit he.t begin van een lange reeks cursussen, die hij voor deze vereniging gegeven heeft en, naar men hoopt, nog lang zal geven. Al heel spoedig kreeg men voor het geven van praktijk lessen hulp uit Nieuwkuijk, waar voor de vereniging de mensen uit die plaats nog steeds zeer erkente lijk is. MOEILIJKHEDEN. jn dit beginstadium bleven ech ter ook de moeilijkheden niet uit. Verschillende leden hadden een heel andere voorstelling van een E.H.B.O.-cursus en trokken zich te rug, terwijl er anderzijds door ver huizingen en andere oorzaken een aantal leden afviel. Ook in het be stuur deden zich moeilijkheden voor die enkele wijzigingen ten gevolge hadden. De contributie bleek on toereikend om alle onkosten te dek ken, doch de eerste Pleisteractie verliep vlot en leverde genoeg winst om de finantiële toekomst weer wat rooskleuriger te maken. De tussen het Rode Kruis en het bestuur gerezen geschilpunten kon den, dank zij een gentleman-agree ment, tot een bevredigende oplos- sing worden gebracht. Op 15 november van dat eerste jaar werd de eerste ledenvergade ring gehouden en werden mej. v. d. Linden en de heer de Rouw geko zen om de bestaande bestuursvaca- tures te vervullen. Het batig saldo bedroeg toen ongeveer ƒ200.—. Op 26 november d.a.v. werd de eerste mijlpaal bereikt in de vorm van de eerste examens. Van het to tale ledental (50) namen er 43 aan het examen deel. Slechts één be hoefde te worden .afgewezen. OFFICIEEL OPTREDEN. Uet jaar 1952 kon worden begon nen met de aanschaffing van de eerste tien verbandtassen, de E.H.B.O.-armbanden en een aantal driekante doeken, zodat men nu ge reed was om naar buiten te treden. In deze fase vielen door royement, verhuizing en ahdere redenen nog een aantal leden af, terwijl ook mé° juffrouw v. d. Linden wegens stu die-redenen haar bestuursfunctie beschikbaar moest stellen. In haar plaats werd de heer M. Klerkx ge kozen. Het eerste officiële optreden van de Waalwijkse E.H.B.O. had plaats op 22 maart 1952, toen burgemees ter Teijssen feestelijk werd inge haald. Langzaam maakte de vereniging in Waalwijk naam en kreeg erken ning toen het gemeentebestuur met haar onderhandelde over de be manning met E.H.B.O.-ers van de Blokploegen voor de organisatie van de B.B. Ook een aantal sport verenigingen nam contact op en verschillende bedrijven adviseerden hun personeel om aan de E.H.B.O.- cursussen deel te nemen. De hulpmiddelen waren intussen uitgebreid met een drietal bran cards, waaronder een schepbran- card. met dekens en spalken. Er werd een reiskas onder de leden in gesteld en een uit de leden samen gestelde amusementsgroep nam een cabaretavond in studie. In dat jaar werden nog drie wie lerrondes verzorgd en werd meege werkt aan rebuskaarten en een Pleisteractie. Tevens werd èeh nieuw clubgebouw, het K.J.C.-ge- bouw in de Stationsstraat, in ge bruik genomen. Onderhandelingen met de Waalwijkse Zwemvereni- ging om tot een accoord te komen ten aanzien van het les geven in reddend-zwemmen aan een aantal E.H.B.O.-ers met als tegenprestatie E.H.B.O.-opleiding voor een ge lijk aantal zwemmers, mislukten, vooral ten gevolge van administra tieve moeilijkheden. Toen de geestelijk adviseur pas toor Ras werd overgeplaatst naar St Joachimsmoer, werd Deken v. d. Hurk aangezocht het adviseurschap op zich te nemgi, doch deze kon die taak wegens drukke werkzaam heden niet op zich nemen. Enige tijd later echter vond men kapelaan Donkers bereid deze functie te aan vaarden. Einde 1952 moest de heer J. van Loon zijn functie als secretaris we gens drukke werkzaamheden neer leggen. Zijn plaats werd ingenomen door de heer Hakkenberg van Gaas beek. jn 1953, het jaar van de grote te watersnood, heeft de Waal wijkse E.H.B.O. getoond wat zij waard was. Bij de hulpverlening in Raamsdonksveer heeft de vereni ging zich werkelijk van haar beste zijde laten zien. Bij grimmige kou en soms tot de knieën in het water hebben zij daar geploeterd om de verwarmingskelder van het nood ziekenhuis watervrij te maken. Er zijn duizenden kilo's goederen ge distribueerd, bedden in orde ge bracht en vele andere moeilijkheden opgelost. Vier dagen en nachten van zwoegen en sjouwen zijn dat geweest, waarbij velen niet, uit de kleren zijn geweest. De dankbetui ging van burgemeester Prinssen en de oorkonde van Baron van Voorst tot Voorst mochten dan ook werke lijk verdiend en met trots in ont vangst worden genomen. Op 21 juni van dat jaar behaalde- I de vereniging tijdens districtswed- strijden te Waspik de tweede prijs. Op 23 november rad de heer de Gouw uit het bestuur en zijn plaats werd door de heer J. v. Loon weer ingenomen. Op 7 november werd gestart met de eerste Jeugd-E.H. B.O.-cursus met 25 jongens en meis jes. Voor de vlotte medewerking aan het borstonderzoek voor de t.b.c.- bestrijding werd de vereniging door het gemeentebestuur beloond met een bedrag van 50. Het jaar werd afgesloten met 53 leden en een batig saldo van on geveer 460. GESTADIGE GROEI. n 1954 werd op de nieuwe me thode voor Kunstmatige Adem haling, die door de Zweedse profes sor Holger-Nielsen was uitgevon den, als voornaamste K.A.-methode geoefend. Het hoofdbestuur besloot in het vervolg geen bondscontributie meer te heffen, terwijl het uiterlijk zeer verbeterde maandblad voortaan gratis zou worden verstrekt, zij' het dan tegen een vergoeding van 1. per lid als tegemoetkoming in de verzendkosten, doch daartegenover stond dat de Bond in het vervolg een groter deel der opbrengst der verschillende acties voor zich zou opeisen. Het aantal E.H.B.O.-afdelingen in de provincie Noord-Brabant was in middels gestegen tot 260. Ter be vordering van een vlottere func tionering werd door het hoofdbe stuur besloten Noord-Brabant in rayons te verdelen, waarbij Waal wijk in rayon 5 werd ingedeeld. Een door de leden samengestelde Bonte Avond mocht zich in een groot succes verheugen. Ook de kas middelen werden belangrijk ver sterkt door deelneming aan enkele acties, zoals de Grebbekerk-actie, de Zonnebloem-actie. De buitenQefening bij het Bad huis van Waalwijk slaagde bijzon^ der goed en droeg er in belangrijke mate toe bij het werk van de Waal wijkse E.H.B.O. meer bekendheid te geven. Op 9 september van dat jaar "de den 17 leden van de Jeugd-E.H.B.O. examen, waarvan er 16 het einddi ploma behaalden. Tijdens de leden vergadering werd het belangrijke besluit genomen n.l. dat een lid 'dat zonder opgaaf van redenen 3 ach tereenvolgende oefenavonden ver zuimde, zou worden geroyeerd. Bij het afsluiten van het jaar tel de de vereniging nog 70 leden. TERUGGANG. [jet jaar 1955 kenmerkte zich door een belangrijke teruggang in het ledental. De oorzaken hier van moeten gezocht worden in het zeer geringe animo dat er in die tijd onder de leden heerste en in een roddelcampagne die enkele on verantwoordelijke elementen meen den op touw te moeten zetten. Vooral dank zij het energiek op treden van de geestelijk adviseur, kon aan dit laatste spoedig een ein de worden gemaakt. Toch heeft het jaar 1955 ook zijn lichtpunten, zoals de propaganda- avond ter gelegenheid van de di ploma-uitreiking der Jeugd-EHBO, de rayonwedstrijden in Waalwijk en de SUS I-actie. Het feit dat een der leden door snel en deskundig optreden er in slaagde een kind van de dood te redden na een half uur kunstmatige ademhaling te hebben toegepast, en waarvoor zij door het Reddingswezen werd beloond met een premie en de zilveren medaille, mag hier zeker wel worden ver^ meld. Aan het einde van het jaar zag 't bestuur zich nogmaals genoodzaakt 13 leden wegens het niet-bezoeken van de oefenavonden te royeren zodat men met slechts 31 leden 1956 inging. BEKWAME KERN. Hm ervan verzekerd te zzijn dat u de overgebleven leden ook wer kelijk bekwaam genoeg zouden zijn om zich met recht E.H.B.O.-ers te noemen, werd in overleg met dr v. Rooy besloten vooreerst geen enkel diploma te verlengen, alvorens een korte herhalingscursus van 8 lessen gevolgd was, daarna de dokter kon bepalen voor wie het afleggen van een herexamen nodig was. Er hadden nog enkele bestuurs wijzigingen plaats, waardoor 't be stuur er momenteel als volgt uit ziet: J. Hakkenberg van Gaasbeek, voorzitter; C. Ketels, secretaris; me vrouw de Ronde, penningmeeste- resse; J. Lombarts, tweede secreta ris, en verder de bestuursleden me vrouw E. v. Breugel en de horen v. Bokhoven en J. v. d. Wiel, waar voor de functies nog moeten wor den verdeeld. De Waalwijkse E.H.B.O. telt in dit lustrumjaar een kleine groep, maar deze kan kerngezond genoemd worden, zodat men met het volste vertrouwen aan het tweede lustrum begint. Na de herdenkingsrede van de voorzitter stonden enkele mede delingen op de agenda. Er werd be sloten om de avond van de geeste lijke E.H.B.O. te doen plaats heb ben als .afsluitingsavond van de herhalingscursussen. De juiste da tum zal nog nader worden bekend gemaakt. E.H.B.O.-VLAG. Wamens alle leden werd door Ma- pupne,Tromrnelen 'I Jongste -O.-lid met een toepasselijk gedicht een E.H.B.O.-vlag aan het bestuur aangeboden. In zijn dank woord zeide de voorzitter dat men moeilijk een mooier geschenk had kunnen bedenken en hij spoorde de leden aan er voor te zorgen dat men trots op deze vlag zou kunnen zijn De voorzitter zelf bood de afde ling een schepbrancard aan, die door het hoofdbestuur was geschon ken als dank voor de prestaties bij de SUS II-actie. Daar de brancard met tijdig was gearriveerd, moest de aanbieding symbolisch geschie den. jjjan de volgende leden werd het diploma Jeugd-E.H.B.O. uitge reikt: G. Brokken, K. Ketelaars, C. Kuiten, A. v. d. Elshout, J. van der Griendt, C. Korthout, A. Nijssen F. Passier, C. Trommelen en g' IJpelaar. Voor de geslaagden van de on langs gehouden examens waren de diploma's helaas nog niet gereed, zodat uitreiking hiervan niet kon plaats hebben. De voorzitter liet de uitreiking vergezeld gaan van een passende toespraak, waarin hij de geslaagden aanspoorde op de ingeslagen weg voort te gaan, doch tevens 'n waar schuwing liet horen tegen onder schatting van de taak als E.H.B.Ö.- er. Alle leden dienden er bij hun keuze van doordrongen te zijn dat de E.H.B.O. grote persoonlijke of- fërs vraagt. Ten slotte werd medegedeeld dat op zaterdag 28 april a.s. om 5.30 u. in het clubgebouw zal gestart wor den met de voortgezette Jeugd- E.H.B.O.-cursus. In het kader van de eerste lus- trumviering gaf de Waal wijkse EHBO zaterdagmiddag op het Raadhuisplein een demon stratie in het verlenen van eer ste hulp bij een auto-ongeluk. Om ca. 3.10 botsten op 't Raad huisplein ter hoogte van het fi liaal van de Gruyter twee auto's met een zware klap tegen elkaar op. Een uit de richting 's Bosch naderende auto reed met grote snelheid liet Raadhuisplein op juist oj) het ogenblik dat een bij de kiosk geparkeerde auto het Raadhuisplein wilde verlaten. Eerstgenoemde auto merkte de tweede wagen te laat op met bo venvermeld gevolg. Van de eerste auto sprong het portier open, zodat een van de passagiers op straat geslingerd werd, waar hij bleef liggen. De chauffeur liep een bloedende hoofdwonde op en een andere passagier een gebroken sleutel been en een diepe wonde aan het voorhoofd. De chauffeur van de tweede auto kwam er af met een flinke buil op het voorhoofd, doch van de twee andere passa giers liep er een een schedelba- sisfractuur op en de ander een open breuk aan het onderbeen en de bloedende verwondingen aan beide handen. De commandant van de EHBO was terstond met drie helpers ter plaatse. In de verbandpost op het politiebureau werden terstond verband, dekens, twee brancards (1 schepbrancard) en spalken ge haald. Met behulp van enkele omstanders werden de slachtof fers, na snel en vakkundig ver bonden te zijn, naar de verband post gebracht. De demonstratie was reeds om d.Jo uur ten einde en dit moge 'n whws (k,lt de Waalwijkse iitribt) inderdaad over een zeer bekwame kern beschikt. Men kon bij het volgen van de demonstra tie met anders dan grote bewon dering hebben voor de snelheid ^"doeltreffendheid waarmee de EHBO-leden te werk gingen, te meer daar het hier een zware op gave betrof. De verbanden en spalken werden met vaardige handen aangelegd en van de brancards werd op voortreffelij ke wijze gebruik gemaakt. Deze demonstratie heeft aan getoond dat de Waalwijkse EH BO te allen tijde paraat is, al ho- Pen wij van harte dat deze pa raatheid tot oefeningen beperkt zal blijven. Burgemeester Teijssen wordt ere-lid. In de „Gecroonde Leersse" had zaterdag de viering plaats van het eerste lustrum. De voorzitter, dhr Hakkenberg van Gaasbeek, opende de avond, waarbij hij alle aanwezi gen, die in groten getale zijn opge komen, van harte welkom heette. Hij zeide o.m. dat nu reeds vijf jaar zijn verstreken sedert het bestaan van de vereniging, en de E.H.B.O. een plaats inneemt in Waalwijk. Thans zijn vijf jaar voorbij, vijf jaar van wel en wee, van crisis en wan kelbaarheid, doch nu is de vereni ging stevig en is zij onmisbaar ge worden, door de steun van de gan se gemeenschap. De E.H.B.O.-vereniging heeft nu een taak te vervullen, want het pu bliek verwacht alles van deze ver eniging. De leden die gediplomeerd zijn hebben allen een plicht te ver vullen. Door het actief werk der laatsten en de steun van de dona teurs, kunnen alle doeleinden wor den bereikt. Eerste helpers worden opgeleid en eerste hulpposten kun nen worden opgericht en onderhou den. Deze avond was een propaganda- avond, om een nauwer contact te leggen tussen bevolking en vereni ging. Als tegenprestatie kunnen wij, zo zeide spreker, onze paraatheid tonen bij ongevallen. De kosten van deze avond worden bestreden uit de gulle medewerking van Waalwijkse zakenlieden, die ook veel cadeaux hebben geschon ken. Hierna werd 't feestcomité voor gesteld, dat belangeloos dit lustrum feest heeft georganiseerd. Aan de twee dames werden bloemen geof freerd, terwijl ook nog aan mevr. de Ronde, die als oudste bestuurslid en als goede penningmeesteresse de teugels op voorbeeldige wijze heeft gehouden, bloemen werden aange boden. Moge zij nog lang deze func tie vervullen. Na deze opening werd met het feestprogramma begonnen. Een vlot muziekgezelschap als de „Peej en- bouwers" uit Dongen, verzorgde 't muzikale gedeelte, dat zeer behoor lijk was. Hun conferencier kondig de de nummers smaakvol aan. Het dialoog door Cobi en Teo, als jeugd-E.H.B.Ü.-ers, was wat kinder achtig. De jongens en meisjes van 17.jaar die °P de jeugd-EHBO zijn, zijn geen schoolkinderen meer. Een dialoog voor de gemiddelde jeugd eerste helper b.v. van 15 jaar was beter op zijn plaats; doch de inhoud trof zijn doei: de opwekking voor de jeuga om lid te worden. Na enige nummers door de „Pee- jenbouwersvolgde een lied voor de jubilerende vereniging, gemaakt en gezongen door dhr lNijssen. De inhoud had betrekking op enige on gevallen en de daarbij te verlenen hulp door E.H.B.O.-ers. Het refrein werd door de gehele zaal behoorlijk meegezongen. Tussen het programma door kon digde de heer Hakkenberg het ge- heim aan, dat aan het programma- boekje- verbonden was, hetgeen een prachtige prijs inhield. De voorzitter mocht niet nalaten de heren Doktoren-docenten te be danken voor hun „belangeloze" ar beid voor de vereniging. Zij stelden aden hun kostbare tiid ter beschik king der leden, om hierdoor goede eerste helpers te krijgen. Hij aank- e hen aüen hartelijk en hoopte in I cie toekomst weer te mogen vertrou wen op hun medewerking. Aan de echtgenoten van de de heren docen- ten reikte de voorzitter een passend geschenk uit, want ook zij deelden in de bereidwilligheid van hun mannen voor het E.H.B.O.-werk Het punt: Mastklimmen, dat be doeld is geweest om enkele perso nen uit de zaal te testen op E.H. D.U.-gebied, waaraan prijzen wa ren verbonden, was nogal langdra dig en met zo aantrekkelijk om in een feestavond te worden opge voerd. De stemming daalde hierbij enigszins, omdat de vragen, alhoe wel niet moeilijk, teveel op 't ter rein van een cursus lagen. Na de pauze kwam de edelacht bare heer burgemeester Teijssen in de zaal. De voorzitter verwelkomde hem en deelde mede dat in de be stuursvergadering van 20 maart j.l, is voorgesteld om de burgemeester als ere-lid van de R.K. E.H.B.O- vereniging afdeling Waalwijk te in- burgemeester Teijssen neext dit toen geaccepteerd. De voorz. zeide dit ere-lidmaatschap te mogen aanbieden uit dankbaarheid, hoogachting en sympathie, die de burgemeester had voor deze vereni ging. Hij sprak de hoop uit de bur gemeester nog lang onder de leden te mogen tellen. c lBV','gTeester Teijssen veront schuldigde zich voor het laat arri veren, doch zijn werkzaamheden dwongen hem. Hij zeide o.m. waar- aenng te hebben voor de E.H.B.O „De Eerste Hulp is in de loop der jaren een element geworden in de gemeenschapszin. Grote belangstel- mg is er gegroeid, hetgeen is ge bleken uit de grote energie en te roemen daadkracht, die de vereni ging zich heeft getroost. Steeds was zij paraat om mee te werken bij elke oproep De afdeling Waalwijk is een vitale, kerngezonde organi satie en kan met genoegen terug zien op de voorbije vijf jaren De toekomst ligt open om ge waardeerde werkzaamheden uit te breiden voor het decennium dat zal volgen. Ga dus met grote sympa thie en open blik de toekomst in". Hij verklaarde zich zeer erkentelijk voor het ere-lidmaatschap en bracht dank aan alle leden en bestuur der veremgmg. Na dit officiële gedeelte bracht 't orkest weer vrolijke muziek. Tus sen de nummers door had de grote verloting plaats, waarbij pl.m. 80 prijzen werden uitgereikt. Een wa re sensatie. Verder werd de avond met mu ziek besloten. Al met al mag de b-B-O.-vereniging afdeling Waal wijk met een gerust hart terugzien op deze feestavond vol attracties. Hun werk zal niet tevergeefs zijn geweest, want zij voerden een ge zonde propaganda voor het werk der naastenliefde. Li. i^LM! ;jg] £)e nog vrij veel voorkomende maatschappelijke weerzin tegen over de ex-delinkwent heeft An- toon Looien het toneelspel „De V reenideling" in de pen gegeven. u stuii be.nadert Co'olèn het probleem op direkte en aanspre kende wijze en hij onthoudt zich van al te uitgebreide ethische be spiegelingen, al moet men daar bij vaststellen dat men dit gege ven liever in handen had gezien van de romanschrijvende Coolen. Het stuk zoals het voor ons ligt laat zich ook bevredigend vertolken binnen de mogelijkhe den van het amateurtoneel, niet alleen omdat de décors wTeinig expensief zijn, doch vooral om dat Coolen hier gemakkelijk te hanteren dialogen gebruikt waar door echter de kracht van dit stuk vooral achter de woorden komt te liggen en er dus zware eisen gesteld worden aan de in nerlijke bewogenheid van de ac teurs en actrices. Het gevaar van een overschatting van' de krach ten van het spelersmateriaal of zo men wileen onderschatting van het stuk, ligt dus vrij dicht voor de hand. Gelukkig hebben regisseur J. v. d. Hoven en de spelers en speelsters dit gevaar over het al gemeen zeer goed onderkend. Er is over het geheel genomen zeer bekwaam gespeeld in de zaal van F. van Helvoirt in de Putstraat,

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 6