m Jaarvergadering K.A.B. Waalwijk. WITTE KRUIS DE ECHO VAN HET ZUIDEN VaJS VRIJDAG 27 APRIL 1956 bedrijf binnenstapt ontmoet daar uiteraard een geheel andere sfeer. Door de relatie met volwassenen ontstaan problemen die zij niet alleen vermag op te lossen. Het is dan ook arote noodzaak ten deze voorzieningen te treffen, waardoor de .ïeugd meer gevoel krijgt voor haar plaats in het in dustriële leven, maar vooral ook een goede vorming naar geest en karakter ontvangt. Hier ligt voor de gemeente evenwel geen acti verende taak. Wel is zij bereid om binnen bet raam van de mo gelijkheden financiële steun te verlenen. Het streven om in Waalwijk tot opening van een le vensschool te komen, is wel aan wezig en het mag worden ver wacht dat deze aangelegenheid binnenkort meer gestalte zal krij gen. Bejaardenzorg. Het ligt in de bedoeling om te komen tot een tweetal bejaardentehuizen, een r.k. en een op prot. christelijke grondslag. Het initiatief ontwik kelt zich in de principieel parti culiere sector. B. en W. zullen aan beide plannen alle medewer king verlenen. Pendeldienst. De pendelbewe ging omvat nog steeds ruim 2600 mannelijke arbeiders. Dit pro bleem zal tengevolge van de wo ningnood nog geruime tijd blij ven bestaan. De gemeente tracht deze pendelbeweging door 't ver krijgen van bouwvolume zoveel mogelijk te verkleinen. Een ver betering van de vervoersmidde len ligt niet op het terrein der gemeente. (Helaas, onze spoor lijn! Red.) Grote gezinswoningen. Er zijn reeds 46 grote gezinswoningen gereed gekomen en een aantal andere zal binnenkort voor be woning geschikt zijn. Ook het nieuwe extra contingent zal voor dit doel worden bestemd, zodat men thans over een aantal van ruim 78 beschikt. De woningverdeling noemde de voorzitter een van de moeilijkste, ondankbaarste en verantwoorde- lijkste functies. Hij wilde dan ook in dit verband zijn bijzonde re dank en waardering uitspre ken voor het werk van de wo ningcommissie. Culturele leven. De voorzitter achtte het inopportuun om uit spraak te doen inzake de subsi diëring der stands- en vakorga nisaties. Een en ander zou hij zonder gecompliceerd worden als de gemeente in deze vorm en op deze wijze financiële steun zou gaan verlenen. Ten aanzien van de muziek school hoopte de voorzitter op gunstige resultaten. BEGROTINGSASPECTEN. Ten aanzien van de door de heren v. Seters en v. Leeven gemaakte opmerkingen inzake bezuiniging, wilde de voorzitter er op wijzen dat B. en W. altijd de nodige zuinigheid hebben be tracht. Het daartoe strekkende rondschrijven van de minister van binnenlandse zaken moet echter niet worden misverstaan. Deze wenst geenszins terug te ke ren tot de vooroorlogse bezuini- gingspolitiek, doch wil alleen maar wijzen op de uiteraard be perkte mogelijkheden van het ge meentefonds. Men mag tot geen enkele prijs nalaten om Waal wijk het aanzien te geven dat het kan verkriigen. Men zou zich daardoor blootstellen aan de ver wijten van latere bewindvoer ders. Waalwijk beschikt over 'n krachtig en machtig industrieel potentieel en over onderwijsmo gelijkheden als geen andere ge meente van deze grootte in N. Brabant, terwijl zij ook als han delsplaats grote mogelijkheden biedt. De gemeente moet voort varend bestuurd worden, finan ciën spelen hierbij een secundai re rol. Bovendien is de financië le positie van Waalwijk na die van Eindhoven wel de meest gunstige in deze provincie. De grote plannen van B. en W. vloeien voort uit een beleid dat het oog gericht houdt op de voor ons liggende decennia. Hoewel het licht-, gas- en wa terbedrijf winsten heeft gemaakt, meende de voorzitter toch te moeten waarschuwen tegen voor stellen om tot tariefsverlaging te komen, omdat de tarieven in Waalwijk reeds beduidend lager liggen dan elders. Museum. Uit het antwoord van B. en W. op het rapport van de begrotingscommissie blijkt geens zins dat het gemeentebestuur geen belangstelling zou hebben voor het museum, integendeel zelfs. Het bestuur van het mu seum heeft uitvoerige besprekin gen gevoerd met hei gemeentebe stuur en daarbij is gebleken dat men volledig met de plannen van het gemeentebestuur instemde. Men zal in deze dan ook op het beleid van B. en W. moeten ver trouwen. In de loop van het jaar zullen nog belangrijke voorstel len worden gedaan, waaraan nu nog geen bekendheid kan worden gegeven. Het belang van dit mu seum is zeer groot en het zai moeten staan daar, waar het aan de industrie ontsproten is. De gemeente dient hiervoor finan ciële en andere interessen op te brengen. Ook 't gemeentebestuur is er van overtuigd dat dit mu seum van bijzondere aard moet zijn. De voorzitter betreurde het dat er van industriële zijde zo weinig belangstelling voor het museum bestaat. In de vorm van donatie heeft Zij thans nog slechts een bedrag van 400.opgele verd, terwijl 't toch zondermeer duidelijk is dat de industrie hier een belangrijke taak te vervullen heeft. Als een betere huisvesting is verkregen, zullen B. en W. na der bezien wat er gedaan moet worden. 's Nachts geen pijn meer Charitatief centrum. Deze sub sidie moet men niet zien als een subsidie cjua centrum, doch als een doelsubsidie, d.w.z. een sub sidie ten behoeve van het wijk- werk dat in de St. Antoniusparo- chie zal worden verricht. Houdt dit werk op, dan vervalt ook de subsidie. De voorzitter waar schuwde voor misvattingen ten aanzien van de taak van een maatschappelijk werkster. Dit werk kan onmogelijk aan het in dividueel initiatief worden over gelaten, doch moet in handen zijn van iemand die zich in een voile dagtaak met toewiiding en over tuiging aan dit werk kan wijden. De gemeente beschikt zelf over een maatschappelijk werkster, wier taak echter te veelomvat tend is geworden. Door de aan stelling van een maatschappelijk werkster in de St. Antoniusparo- chie kan een deel van die taak worden gesplitst. Deze benoe ming is dus een gemeentelijk en algemeen belang. In antwoord op de bemerking van de heer v. Leeven deelde de voorzitter mede, dat er binnen kort een wachthuisje bij het sta tion en in de Wilhelminastraat zal worden geplaatst. Havenplan. Dit plan is in eer ste technische uitvoering ver ge vorderd. De financiële zijde is nog in studie bij een provinciale commissie. Binnenkort zullen hieromtrent nadere mededelin gen kunnen worden gedaan. Watervrijmaking. Dit punt is nog in procedure. Er zijn drie bezwaarschriften tegen het plan als zodanig ingebracht, doch de voorzitter hoopte op een sukses- volle afloop. Concertgebouw. B. en W. zijn ten volle overtuigd van de nood zaak van een dergelijk gebouw, temeer daar het bestaande te weinig plaatsen en onvoldoende toneelaccomodatie biedt. Daar voor dergelijke bouwwerken ech ter een absolute bouwstop geldt, ook in grotete steden, mag men geen hoop hebben op een spoedi ge verwezenlijking van deze plan nen. Waterstaatkundige toestand. De deltaplannen brengen een oplossing van dit vraagstuk ver der af dan ooit. Voordien speel de alleen de tijd hier een rol, thans is de oplossing afhankelijk van een afdamming van het Ha ringvliet. Er is geen enkele aan leiding te verwachten dat dit werk binnen 10 jaar gereed zal zijn. De voorzitter oordeelde hei dan ook weinig nuttig om ten deze een actie te voeren, temeer daar de deltaplannen nog maar zeer vaag en globaal zijn. Veel beter achtte de voorzitter het om alle aandacht te wijden aan wa tervrijmaking van de eigen pol ders. Men kon in dit geval beter op één paard wedden. In verband met de door de heer v. Leeven gedane suggestie be treffende aanplakborden, merkte de voorzitter op dat deze in be ginsel niet bestemd zijn voor po litieke doeleinden, doch dat in verband met de a.s. verkiezingen naar een oplossing zal worden gezocht. De voorzitter besloot zijn ant woord met een woord van dank aan de begrotingscommissie voor het onderzoek en het uitgebrach te rapport. ANTWOORD COMMISSIE. Namens de begrotingscommis sie dankte de heer v. d. Ho ven de voorzitter voor zijn waar derende woorden en legde er de nadruk op dat het onderzoek voor de commissie een vreugde volle taak is geweest. Hij bracht alle hulde voor datgene wat op stapel staat en vroeg tenslotte voor het volgend jaar een week langer bestuderingstijd te geven. Concertgebouw. De heer v. d. Hoven hoopte dat de totstand koming van een dergelijk gebouw niet uit de gedachten zal gaan, want hoewel de achterstand op cultureel terrein de laatste jaren wat was ingelopen, dient er toch nog veel te geschieden in het ka der van een ontwikkeling op cul tureel terrein. Leeszaal. Spreker wilde de stichting hiervan vooral zien in het raam van een nuttise vrije tijdsbesteding voor mngens en meisjes. Geen romanlectuur dus, doch serieuze vakliteratuur en populair-wetenschappelijke wer ken. Kunstkring. De heer v. d. Ho ven maakte vooral bezwaar tegen de in het antwoord van B. en W. voorkomende zinsnede, waarin wordt gezegd dat het bestuur van deze kring zelf naar wegen en middelen behoort om te zien om 1 op andere wijze voor het reste rende bedrag (tekort: 1005. subsidie: 750.dekking te zoeken. De Kunstkring heeft in de tien jaar van haar bestaan nog nimmer een beroep op de ge meente gedaan. Zn heeft in deze jaren zeer belangrijk werk ver richt en hier evenementen ge bracht die anders nooit mogelijk zouden zijn geweest. Er is even min op onverantwoorde wijze te werk gegaan. Er was een garan tiefonds, doch dat is verloren ge gaan bij het fiasco van de twee de Mattheus-passion. Verder zijn ook de contributies "verhoogd. De heer v. d. Hoven wees er ver der op, dat de Kunstkring stuk ken brengt, die normaliter alleen maar in grotere plaatsen te zien zijn, doch dat de geringe plaats ruimte bii de uitkoopsom een be langrijke rol speelt, waardoor noodzakelijkerwijs tekorten ont staan. Elke verhoging van de uitkoopsom is voor Waalwijk fu nest. In het afgelopen jaar heb ben 34003500 bezoekers van bijzondere evenementen kunnen genieten, waaruit moge blijken welk belangrijk werk de Kunst kring verriciii. In oe gemeeine Dongen geniet een dergelijke kring een Peiangrijke sunsiüie. De lieer v. d. no ven besloot zijn betoog met het uitspreken van de verwaenting uat B. en W. aan leiding zouüen vinden om aan de Kunstkring uie steun te geven welke zij nodig heeft. Muziekgezelschappen. Teil aan zien van net aoor de commissie uitgebrachte rapport inzake de suijsiüiërmg van de muziekgezel schappen, verklaarde de heer Duijvelaar nader dat het geens zins in de bedoeling van de com missie heeft gelegen enige suüsi- die te verlagen. De voorgestelde subsidies moesten immers gezien worden als minimumsubsidies. Overigens was de heer Duijve laar van mening dat de subsidië ring van toneelgezelschappen ook plaats vindt op grond van de kunstzinnige prestaties en dat deze bij een harmonie ook in zo verre een rol moet spelen voor zover een hoger geplaatste vere niging ook grotere onkosten heeft. De heer Duijvelaar ver klaarde uitvoerige gegevens te hebben verzameld inzake de sub sidiëring in andere gemeenten, welke hij gaarne ter inzage wilde geven. Museum. De heer Meijs brak als laatste een lans voor het mu seum. Hij ging hierbij het ont staan van het museum na. De batige saldi van de in 1948 ge houden tentoonstelling hebben er toe geleid dat men onder voorzitterschap van de heer van Heesbeen tot oprichting van het museum gekomen is. De uitgroei is boven verwachting snel ge gaan en in dit verband bracht de heer Meiis hulde aan de direc teur, de heer Hendriks. Men heeft na de oprichting een fonds ge stort na eerst nog een belang rijk bedrag voor sociale doelein den en aan de gemeente zelf be schikbaar te hebben gesteld. Als men deze uitgroei had kunnen voorzien, had men ongetwijfeld een groter be'drag als reserve op zij gelegd. Het bestuur heeft de laatste 7 jaren met een klein be drag gewerkt. Spreker zegt B. en W. dank voor de verleende sub sidie van 1000.en houdt zich nu er belangrijke aankopen kunnen worden gedaan gaar ne overtuigd van de belangstel ling van B. en W. WEDERWOORD VOORZITTER. Leeszaal. Zodra de culturele raad hieromtrent advies heeft uitgebracht, zal dit Dunt nader besproken worden. Kunstkring. Ook zullen B. en W. de nodige voortvarendheid aan de dag leggen en de ontwik keling van de Kunstkring nauw lettend volgen. Muziekgezelschappen. De ver gelijking tussen harmonie en to neelvereniging gaat niet op. Een toneelvereniging levert alleen kunstzinnige prestaties, terwijl de activiteiten van een harmonie zich over het gehele maatschap pelijke leven uitstrekken. Beide harmonieën hebben in Waalwijk een beduidende betekenis. B. en W. zullen de door de heer Duij velaar verzamelde gegevens in zien en aan de hand daarvan na der hun standpunt bepalen. Museum. B. en W. hebben gro te waardering voor de initiatief nemers en voor de voortreffelijke activiteiten van de heer Hen driks. B. en W. zijn zich tevens bewust van de grote toekomst van dit museum en zullen de ont wikkeling dan ook op de voet volgen, beïnvloeden en t.z.t. met nadere voorstellen ter tafel ko men. Hierna werden de begrotingen der diverse bedrijfstakken en de daarop betrekking hebbende wij zigingen zonder bemerkingen of hoofdelijke stemming aangeno men. Het presentiegeld van de leden van het stembureau werd i.v.m. de wijziging van de kieswet ver hoogd van 10.tot 12.per dag. Op naar de 1400 leden. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" WILDE VAART Door ALLAN PENNING. 5). Er moest vanzelfsprekend ook champagne aan te pas komen; we knobelden er om wie betalen zou en Willem Brongersma vloog er in, waarom niemand rouwig was, want een man, die een bo nus van anderhalve ton een „jo- denfooi" noemt, is waard elk knobelpartijtje te verliezen. De baas van Hellendoorn begon hoe langer hoe bedenkelijker te kij ken, naarmate het feest opwarm de. Toen de assurantieman een lepel vanille-ijs naar een „djon- gos" kwakte, omdat roepen een beetje moeilijk werd, zei de gé rant met een licht verwijt in z'n stem: „Ach mijnheer, is dat nu nodig?" waarop de assurantie man brabbelde: „Nodig.no digtuurlijksmijnijs stïenachtenveertignooit van gehoordvrede van Mun stervrijheidweg juk... zalk niet met flielieijs mogen gooienDaarna ging hij verder met Tony in een diepzin nig gesprek over Freud, die hij als een „onbenullige vent" beti telde. „Allemaal lariekoek", lal de hij, „vent wist niet waar die over darde". Enfin, je kent dat soort hart verheffende gesprekken van na tien borrels plus een paar Mag nums Champagne, wanneer je alles en alles weet en er geen groter en meer miskend genie op Gods aardbodem rondloopt dan de geachte spreker zelf. Het eind van het liedje was zo als gebruikelijk, de Simpang Club en tegen een uur of twee was Tony in het stadium geko men, dat het het beste zou zijn hem in een kruiwagen thuis af te leveren. De verzekeringsman was op de een of andere mysterieuze wijze verdwenen en ik heb het geval nooit meer teruggezien. Met vereende krachten hebben we Tony Duvenaire in een kos- song gehesen en hem in zijn ei gen voorgalerij als een zak nat zout gedeponeerd. Zijn „boy" zal hem hopelijk daar gevonden hebben en dat is en blijft jam mer. Was Tony nu de volgende dag maar thuis gebleven om zijn roes uit te slapen, dan was hij nu misschien nog een ridder zon der blaam geweest, maar hij deed dom en ging naar kantoor. Er was heibel in de koffie- markt. De een of andere gast die aan de verkeerde kant zat, had de andere wakkere leden van het koffiegilde weten wijs te maken, dat koffie zou kelderen met de vaart van een meteoorsteen en zij hadden allemaal de schrik in de benen gekregen en waren als gekken aan het verkopen gesla gen. Tony kwam op kantoor, toen ze al een uurtje amok had den gemaakt en werd in zijn ei gen kantoor bijna door 'n amech tige makelaar van de been gelo pen. Tony, die toch al niet in een briljante stemming verkeerde en op weg naar zijn kantoor voor de zoveelste maal in zijn aards be staan had gezworen, zich in de rijen van de blauwe knopen te scharen, liet een godslastering los, waardoor de gevoelens van zijn ambonese krani heftig ge schokt werden. „Hallo, Duvenaire", hijgde de makelaar, die al een paar uur galop achter de rug had. „Man, de hel is losgebrokenik ge loof dat ze allemaal stapelgek ge worden zijn. Bulderdijk is van morgen met koffie gaan smijten en ze zeggen, dat als 't zo door gaat, er over een half uur geen Voor een klein gehoor opende de voorzitter, de heer v. Mossel veld, op maandag 23 april de al gemene jaarvergadering van de KAB afd. Waalwijk. Hij betreur de de slechte opkomst. De voor zitter sprak zijn dank uit voor 't werk van de Credo Pugno-club, Herwonnen Levenskracht, DVSV en voor de prettige samenwer king. Hij dankte ook de geeste lijke adviseur. De notulen werden niet voor gelezen, omdat de 2e secretaris niet aanwezig kon zijn. Het gedrukte jaarverslag over 1955, dat alle leden ontvingen, werd besproken. Het bevat o.m. de samenstelling van 't bestuur. Zeven leden zijn in het voorbije jaar overleden. Het ledental be droeg over alle afdelingen in to taal 1124. De parochiële sectie St. Clemens hield 14 vergaderingen; de afdeling Waalwijk hield 17 vergaderingen van het Dag. Be stuur, 3 van het gehele bestuur en 2 algemene vergaderingen, terwijl diverse besprekingen ge voerd werden met personen, co- mité's en corporaties. In de afge lopen winter werden een zestal ontwikkelingsavonden gehouden. De kinderen werden op het Sint Nicolaasfeest wederom gelukkig gemaakt. Credo Pugno telde in totaal 20 leden. Het huisbezoek werd door deze mensen grondig aangepakt. Aan het Zomerfeest in Sclfijndel namen 26 leden deel, en tevens werd deelgenomen aan de kad erbij een komst in 's-Bosch met 19 leden. Het Kanunnik v. Schaikfonds bracht vorig jaar 736.50 op. Herwonnen Levenskracht hield 15 bestuurs- en 2 medewerkers vergaderingen; 1600 loten wer den verkocht. De speldjesdag hracht 631.73 op. De KAV hield 13 bijeenkom sten, waarop allerlei onderwer pen werden behandeld; inbegre pen zijn hierbij de bedevaarten en uitstanjes. Het ledental was 110. De Baardwijkse KAV heeft 7 maal haar activiteit getoond. DVSV gaf weer enkele mooie uitvoeringen. De uitgeverij „De Lanteern" had 130 leden; 570 boeken, 37 kalenders en 40 zakagenda's wer den verkocht tegen een bedrag van 1550.35. De Centrale Volksbank betaal de 8258.96 meer uit dan was in gelegd. Het Gezinszorgfonds telde 163 KAB-leden en 61 niet KAB-leden. Afgedragen werd 2683.12 aan premie. Het aantal verzorgings dagen bedroeg 1042%. De Ziekenkas had een nadelig saldo, terwijl de Steenkolenin- koopvereniging 4092 HL. kolen verbruikte en het ledental 270 bedroeg. Naar aanleiding van het jaar verslag werden enkele opmerkin gen gemaakt. De heer v. Gorcum zag het uitblijven van een verslag van de KAJ als een gebrek aan activiteit of een gebrek aan tijd. In 4 maanden tijd was niets ver nomen. De Drumband is volgens spr. de oorzaak, doch voor de KAB is dit bijzaak. De heer Ha mers zei dat het aan het gebrek aan tijd te wijten was. De voorz. zegde toe contact met de KAJ te zullen opnemen. De heer Hamers merkte op dat de convocaties te laat bezorgd waren. De secretaris heeft deze echter op tijd verzonden. De voorzitter zei dat de druk kosten van het jaarverslag hoog zijn en na stemming werd beslo ten voortaan alle besturen van de afdelingen van de KAB een ge stencild jaarverslag toe te zen den. Deze besturen zullen dan hun leden moeten inlichten. Hierna werd het jaarverslag van de secretaris onderdankzeg ging door de voorzitter goedge keurd. De penningmeester bracht een bevredigend jaarverslag uit. Het voordelig saldo is vooral te dan ken aan de ontvangen oorlogs schade. De controlecommissie heeft al les prima in orde bevonden. De heer Heesakkers vindt het bedrag, dat op de begroting voor Credo Pugno is uitgetrokken, wel wat laag. Dhr. J. v. Loon vindt dit voldoende. De KAB, aldus de voorzitter, staat hier ook weer achter. v. Gorcum zegt dat bij opvoe ring van het ledental der diverse onderafdelingen, uit deze afde lingen wel iets in de kas van C. P. zou kunnen vloeien. De penningmeester wordt dank gebracht voorzijn verslag en voor het samenstellen van de be groting voor 1956. Het punt bestuursverkiezing was heel spoedig beëindigd. De aftredenden zijn (daar geen can- didaten waren binnengekomen herkozen. De mededelingen vorderen wat meer tijd. De kwestie DVSV is door het bestuur van de KAB in onderling overleg met DVSV geregeld. De uitvoering die aan vankelijk op 7 april zou worden gegeven, wordt wegens ziekte van enkele spelers verschoven naar het volgende seizoen. Naast het Dag. bestuur van de KAB is er ook een algemeen be stuur van de KAB, gevormd door het dag. bestuur met een afge vaardigde uit elke vakafdeling. Het bezoek aan de bestuursver gaderingen van deze afgevaardig den is bedroevend. De voorzitter zegt dat dit in de toekomst zal moeten veranderen, en de afge vaardigden steeds aanwezig be horen te zijn in verband met de te nemen beslissingen. Het bedrag dat begroot is voor het kinder St. Nicolaasfeest, is volgens de voorzitter hoog, doch daar staat tegenover dat er pl.m. 400 kinderen van kunnen profi teren. Schellekens wil dit zien op te lossen door vrijwillige bijdragen van de leden via de wijkboden. De heer J. v. Loon zegt toe dat Credo Pugno dit werk op zich wil nemen, mits de afdelingen hier aan medewerken. Bij de rondvraag wordt de heer H. v. Kol als lid van de controle commissie aangewezen. J. v. Loon zegt dat het hoog tijd wordt de thermometers van het Kanunnik v. Schaikfonds te lichten en vraagt hiervoor enke le medewerkers. Een 8-tal leden geven zich hiervoor op. Jammer genoeg vergaderde op deze avond de KAV tegelijk met de KAB in hetzelfde gebouw. Dit moet worden vermeden, aldus de heer v. Loon. De voorzitter zegt toe te zullen trachten herhaling te voorkomen. De heer v. d. Velden geeft de verhouding weer tussen de vak- bonsleden (jongeren) en de KAJ (ook de KAV). Gezien het feit, dat deze twee laatste op eigen benen staan en hun lidmaatschap versnippering in de algemene KAB teweeg brengt gaat, aldus de voorzitter (die de leden laat be slissen) de subsidie, die op de be- froting staat, alléén naar Herw. .evenskracht en vallen de twee genoemde afdelingen KAJ en KAV, daar buiten. De heer v. Kol vraagt aan het bestuur de nodige steun voor C. P. en H. L. De voorzitter zegt dat deze instellingen op de volledige steun van het bestuur kunnen rekenen. De heer J. v. d. Griendt vraagt maatregelen te treffen tegen le den van DVSV, die geen lid zijn van de KAB. Het betreft hier ook KAJ-leden met betrekking tot de Drumband. Het bestuur zegde toe maatregelen te zullen nemen. De heer Westerburger wees op het Gezinszorgfonds. Een betere opkomst op vergaderingen hier van was wel gewenst. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, met de wens te zul len trachten in de naaste toe komst boven het hoogste aantal leden te komen dat wij ooit be zeten hebben, zulks in verband met de uitbreiding van Waal wijk. Dus op naar de 1400 leden! koper meer te vinden is. En dan kan ik zo voor de vuist al een stuk of vijf smakkers opnoemen, die d'r faillissement niet eens meer hoeven aan te vragen. Hun vriendjes zullen er wel voor zor genDoe jij wat?" Tony Duvenaire zakte achter zijn bureautje. „Man, schei uitIk ben ter nauwernood opKen jij een mijnheer van Schakel, 'n assu rantie-mannetje?" „Nooit van gehoord." „Ik wou dat ik hetzelfde kon zeggen zuchtte Duvenaire, ter wijl hij over zijn barstende kop wreef. „God, wat een wezen; dat die vent nog geen delirium heeft, is een van die spelingen der na tuur, waarover we met stomheid geslagen zijn. Maar wat is er ei genlijk aan de hand? Wie is be gonnen?" „Dat heb ik je toch al gezegd... Bulderdijk." „Nou ja, Bulderdijkdaar ga je toch niet op in. Hoe is Amsterdam afgekomen?" „Twee en een halve gulden la ger", zei de makelaar. „Een goeie deuk, ik kan niet anders zeggen, maar dat is toch nog geen reden om zo te gaan smijtenWe zullen maar 'ns kalm afwachten. In ieder geval moet ik eerst mijn eigen tele grammen zienLoop maar 'ns op enhoud me op de hoogte". De Singapore-deurtjes flapten achter de makelaar dicht en zwiepten nog even heen en weer. Tony Duvenaire kroop achter zijn tafel en genoot even van de slierten frisse lucht, die door de electrische ventilator boven zijn tafel rondsuisden. „IJswater", riep hij tot zijn krani en een paar minuten later gulpte hij het glas leeg. Hij pro beerde een sigaret te roken, maar het ging niet. Zijn kop barstte. Nu wilde het geval, dat Tony's positie in koffie best een val van de markt kon hebben. Hij had in een ogenblik van overmoed een flinke partij koffie blanco ver kocht en was nog ongedekt. Me nige avond had hij zitten pieke ren hoe hij er uit zou komen. Koffie had al weken lang op een dood punt gestaan en niemand wist, wat gebeuren ging. Een markt met een beetje beweging is tenslotte enigszins aan te voe len. Dan is het maar de kwestie of je goed voelt of niet. Maar iedereen is bang van een dode markt, een markt die maar star op één prijs staat, zonder dat er ook maar iets van hand wisselt. Als regel is dat de stilte, die aan een onweer voorafgaat en dat er brokken zullen komen is dan meer dan waarschijnlijk. Tony had dus buiten 't avond je, dat nog in zijn hoofd nawoel- de, niets om hoofdpijn van te hebben. Hij rekende op 'n kladje uit, dat zelfs, indien de markt niet verder kelderde en hij nu dekte, een sappige 30 mille als winst te boeken viel. Geen onaar dig bedrag, wanneer je er geen klap voor hebt uitgevoerd. En dat na een zware avond, die nog als een soort machinale tegel- perserij in je kop nastampt. Wanneer je dan op kantoor komt en je vindt plotseling een kapitaaltje van 30 mille naar binnen geslingerd, krijg je een gevoel of de wereld iets aan je goed wil maken en ofschoon lang miskend, je verdiensten ten slotte erkend zijn. Zo ook met Tony Duvenaire. Niettegenstaan de zijn barstende koppijn stak hij een dure sigaar op en weel derig leunde hij achterover in zijn bureaustoel, „Ze moeten me nog 'ns vertellen, dat ik niet weetde smakkers! (Wordt vervolgd) wanneer U Witte Ktuispoeders inneemt. Ze verdrijven hoofd en kiespijn, zenuw- of rheuma- lische pijnen. fff Ook in tablet- en coehet'vorm HEERLIJK OM TE ROKEN VOORNAAM r0M TE PRESENTEREN

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2