Waalwijkse en Langsiraaise Courant WAALWIJK FILMJOURNAAL KAATSHEUVEL PROGRAMMA Uitnodiging. Café „Galgenwier Stoomcaroussel maakt laatste reis. VRIJDAG 27 APRIL 1956 Bureaux GROTESTRAAT 285, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2662. Dr van BEURDENSTRAAT 2, OPGERICHT 127* TELEGR.-ADRES „ECHO" voor de viering van de verjaardag van H. M. Koningin Juliana op maandag 30 april 1956 in de gemeente Waalwijk. Centraal Oranje-Comité 10.30 uur Opvoering van het sprookje „DE BETOVERDE TO VENAAR" voor en door de kinderen der lagere en B.L.O.-scholen op het Raadhuisplein. De kinderen komen met muzikale begeleiding van de Harmonieën St. Crispijn en St. Jan en de KAJ Drum band, in optocht naar het Raadhuisplein. Na afloop van het spel worden de kinderen door Bur gemeester J. L. P. M. Teijssen toegesproken, waarna gezamenlijk het Wilhelmus zal worden gezongen. Bij terugkomst op hun scholen ontvangen de kinde ren een traetatie. Oranjevereniging „KONINGINNEDAG" v.m. Besofjen. Kinderen der lagere scholen gaan in optocht (vanaf de Ned. Herv. Kerk a. d. Haven) naar 't RWB-terrein. Kinderspelen op het RWB-terrein. Zang door de Chr. Zangvereniging „HALLELUJAH" afgewisseld door het Meisjeskoor ,,HOSANNAH". 14.00 uur 15.00 uur 19.30 uur Programma Hallelujah, dir. F. van Tilburg. 1. Wachet auf, ruft uns die Stimme 2. Hymne 3. Koorfantasie Meisjeskoor a. Wie zingt er mee b. Als de boer wil dansen gaan. c. Kampeerlied. d. De winter is vergangen. e. Gijs de veerman. f. Gezegend land. g. Wilt heden nu treden. h. Gelukkig is het land. 4. Waar de blanke top 5. Cantate „Psalm 150" 6. Wilhelmus J. S. Bach bew. F. Asma Simon Straling bew. F. Asma G. Jellesma 20.30 uur Zang door de R.K. Zangv. „Amphion" dir. F. Wilmont Programma 1. Ins'brück ich musz dich lassen H. Isaac 2. Als hier 'n pot met bonen staat bew. Karsemeijer 3. Morgengesang, uit Zauberflöte W. A. Mozart 4. Een karretje op een zandweg reed Episcopius 5. Tirolienne uit Wilhelm Tell G. Rossini 21.00 uur Concert door de Waalwijkse Harmonie „St. Crispijn" directeur G. Duijvelaar. Programma 1. Jubileummars, Molenschot 2. Ellinore, ouverture P. Stalmeier 3. Petite suite moderne Fr. Popy 4. Weense Parels, selectie melodieën van Strausz en v. Suppé P. Herthom 5. Wel Thuis, Mars C. Cori 22.00 uur TAPTOE. Vereniging „ORANJE BOVEN", v.m. Baardwijk. 14.00 uur Kinderspelen op het Julianaterrein. Als speciale attractie een ballonwedstrijd. Vereniging „TROUW AAN ORANJE", St. Antoniusparochie. 9.00 uur 14.00 uur 14.30 uur 17.00 uur 19.00 uur 20.00 uur Traetatie der schoolkinderen uit de St. Ant.-parochie. Mars door de KAJ Drumband, vanaf de Kloosterweg naar het feestterrein achter de Kath. Ulo school. Kinderspelen. Voetbalwedstrijd. Muzikale wandeling door een gedeelte van de St. Ant.- parochie door de Drumband en Harmonie St. Jan, Berndijk, Kaatsheuvel. Oranje-bal. Vereniging „ORANJE-HUIS", Centrum. 8.30 uur Gezongen H. Mis in de parochiekerk van St. Jan tot intentie van H. M. Koningin Juliana. 10.00 uur Filmvoorstelling voor de kinderen van de kleuterscho len, in de kleuterschool in de Wilhelminastraat, te verzorgen door de firma Jos. de Bont alhier. 14.00 uur Kinderspelen op het Vredesplein, voorafgegaan door een stadsloop door de jongens van de klassen 5 en 6. Start aan de Noordzijde van de Wilhelminastraat. 20.30 uur Concert door de R.K. Koninklijke Harmonie „Musis Sacrum" uit Dongen. Programma 1. Imperial Echoes, March A. Safroni 2. Tempelwijding, Ouvert. Keler Béla arr. A. Dreissen 3. Moondnacht auf der Alster, Valse O. Fetras 4. Colonel Bogey on Parade, March fantasie J. Alford Pauze. 5. Marche des Parachutistes P. Leemans 6. La Housarde, Valse Milit., L. Ganne, arr. P. Kelsen 7. Sinfonia; a. Allegro; b. Andante; c. Presto J. S. Bach, arr. A. Meijns Wzn. 8. Populaire Potpourri No. 1 A. Delbecq 9. 12e Regiment Bravour Mars Th. Furter Na afloop van dit concert TAPTOE door een gedeelte van het Centrum. De gezamenlijke Waalwijkse Oranjeverenigingen verzoeken de ingezetenen om op de verjaardag van H. IM. Koningin Juliana uiting te geven aan hun feestvreugde door algemeen te vlaggen. ATTENTIE. Het volgend nummer van ons blad zal in verband met de vrije Koninginnedag inplaats van op maandag, op dinsdag a.s. op de zelfde tijd verschijnen. Correspondenten, inzenders van verslagen, zowel als onze colpor teurs gelieven hiermee rekening te houden. Voetbalverslagen e.d. worden ten spoedigste ingewacht en niet alle op dinsdagochtend. Administratie. OUDERSAVOND. Vele ouders hebben gisteravond gaarne gevolg gegeven aan de uitnodiging tot bijwoning van 'n oudersavond in zaal „Thalia", verband houdende met de Eerste H. Communie op Hemelvaarts dag a.s. Na een openingswoord door 't Hoofd der St. Petrusscholen voerden de jongens van de eerste klas een Passiespel op. Zij beeld den het Lijdensverhaal, vooraf gegaan door het Laatste Avond maal, met de nodige ernst en op ontroerende wijze uit. Vervolgens was het woord aan de Eerw. Broeder Overste, die inplaats van Pater Aarnink de medewerking van de ouders in riep bij de voorbereiding voor de grote dag van de Eerste H. Com munie van hun jongen of meisje. Broeder Overste gaf de ouders tal van behartenswaardige wen ken, die zij dankbaar ter harte zullen nemen. Ook deken Dr. B. v. d. Hurk sprak de ouders toe en gaf enige praktische punten aan. Hij maak te van deze gelegenheid gebruik het onderwijzend personeel van de Broeders- en Zustersschool te danken voor hun moeilijke taak bij de opvoeding van de kinderen en speciaal voor het onderricht van de eerste Communicanten. Aan het slot van de avond werd door de Eerw. Broeder, hoofd der school, een speciaal dankwoord gericht tot de broe ders Francesco en Marcoen, die het toneelspel van de jongens in gestudeerd hadden. KATHOLIEKE ARBEIDERS VROUWEN ORGANISATIE. Maandagavond waren vele le den van de KAV afdeling Waal wijk in „De Gecroonde Leersse" bijeen op de algemene ledenver gadering, waar mej. Stokwielder sprak over de besteding van het gezinsinkomen. Ongeveer vijf zesde van het inkomen gaat door de handen van de huisvrouw. Wil in het gezin alles naar wens verlopen, dan zal de huisvrouw veelzijdige bekwaamheid moeten bezitten. Mej. Stokwielder vertoonde na haar spreekbeurt nog een vakan tiefilm over Zwitserland. Mevr. Hamers-Leijsten deelde de leden mede, dat óp 8 mei a.s. de Waalwijkse KAV te gast zal zijn bij de/Milva in Den Haag. De jaarlijkse Moederdag wordt gehouden op 15 mei a.s. De dag wordt begonnen met een H. Mis terwijl er 's avonds een koffieta fel met feestavond in „Thalia" wordt aangeboden. OPBRENGST EMMABLOEM. De bruto opbrengst van de Emmabloem-collecte 1956 be draagt 182.16. JAARVERGADERING VAN BINNEN- EN BUITENPOLDER VAN WAALWIJK. Onder voorzitterschap van de heer J. Timmermans werden maandag in hotel „De Twee Ko lommen" de jaarvergaderingen FEESTELIJKE HEROPENING gehouden van de Binnen- en Bui tenpolder van Waalwijk. De heer J. H. van Huiten werd als bestuurslid van de Buitenpol der herkozen. De inkomsten voor de Buitenpolder bedroegen in 19541955 1838.03; aan uitga ven werden geboekt 695.25, zo dat er een batig saldo was van 1142.78. De inkomsten en uit gaven voor 19561957 werden geraamd op 2270.63. Voor de Binnenpolder waren de inkomsten 3453.51; uitgaven 2196.66, batig saldo 1256.85. Inkomsten en uitgaven voor 1956 1957 werden begroot op een bedrag van 2626.05. CAFÉ „GALGENWIEL". Zoals men in 't vorig nummer heeft kunnen lezen, heeft de heer A. Steenbergen-Kroot zijn van ouds gerenommeerd café overge daan aan de heer van Dijck-van Ham, die dit a.s. zaterdagmiddag zal heropenen. Wij twijfelen er niet aan of de nieuwe eigenaar zal de traditie van Jos en Mina handhaven en zorg dragen voor dezelfde gezel lige sfeer, goede consumptie en bediening, waardoor de trek naar het gezellige buitencafé altijd zo groot is geweest. Gaarne wensen wij de familie van Dijck-van Ham alle succes en de familie Steenbergen-Kroot alle goeds in de toekomst. MUSIS SACRUM. „NACHTDIENST VROUWEN' POL1TIE". Dit nogal gezochte verhaaltje, waarin men een allesbehalve duidelijk en volledig beeld krijgt van het werk der vrouwelijke po litie, heeft men gesitueerd in het woelige Triest. Sergeante Anna Comin wordt verliefd op dr. An drea Vannini en trouwt met hem ondanks de waarschuwingen. De ze Vannini geniet namelijk een allesbehalve gunstige reputatie. Hij heeft echter zijn verleden aan Anna opgebiecht en zij gelooft in hem. Doch tijdens de huwelijks reis begint de narigheid al. An drea ontmoet een vroegere vrien din van hem, de gewetenloze ba rones Erlange. Zij doet zo onge; veer alles wat niet mag en zij slaagt er in om Andrea aan de speeltafel te krijgen. Anna vindt dit helemaal niet leuk en na een heftige scène gaat het echtpaar weer naar huis, waar Anna een onderzoek begint naar de antece denten van de barones. Dit on derzoek wijst uit dat Andrea de handlanger van de barones is ge weest in een aantal dubieuze za ken, althans volgens Anna. Deze verdenking is ongegrond, maar wel heeft Andrea zich vóór zijn huwelijk schuldig gemaakt aan een misdaad tegen het moeder schap. Het meisje is in het zie kenhuis overleden en in haar tas je vond men een briefje met het telefoonnummer van... dr. Van nini. Dit is weliswaar geen be wijs, maar de moeder van het meisje stelt alles in het werk om Vannini in handen van de poli tie te krijgen. De politie komt in tussen een grote smokkelaffaire op het spoor en de verdenking valt ditmaal terecht op de baro nes en dr. Vannini. On 't laatste ogenblik trekt hij zich echter te rug. De barones wordt gearres teerd. Anna, die tussen de bedrij ven door haar man heeft verlaten verwacht een kind en besluit ter- wille van het kind naar Vannini te keren. De barones noemt ech ter de naam van Vannini als handlanger in de smokkelaffaire. Als de politie hem op zijn kamer wil arresteren, vinden zij hem daar doodgeschoten door de moe der van het meisje dat door hem in het ongeluk werd gestort. An na krijgt haar baby en gaat dan maar weer bij de politie. Van vrijdag tot en met zondag kunnen 18-jarigen dit verhaal gaan bekijken. „IN EINER KLEINEN KONDITOREI". Een zoetelijke Duitse film vol gens 't'beproefde procédé. De zoon van een Zuidafrikaanse mijnmagnaat gaat in Heidelberg studeren. Hij ontmoet onderweg een meisje dat voorgeeft ook stu dente in Heidelberg te zijn. Dit laatste is een leugentje, want zij blijkt niet meer te zün dan pia- nise in de lunchroom die door studenten gefrequenteerd wordt. De eigenaar, de oude Jozef Dege- ner, is smoorverliefd op Hella Romberg (de pianiste), doch zij tracht zijn aandacht te vestigen op de mollige waardin. Tony (de rijke zoon) en Hella ontmoeten elkaar echter weer en alles wijst in de richting van een vrolijke bruiloft. De pa van Tony komt echter op de hoogte van de ro mance van zijn zoon en spoedt zich spoorslags naar het lichtzin nige Heidelberg. Tony houdt zijn been echter stijf en pa moet on- verrichterzake terugkeren. Tony reist zijn vader echter achterna, waarschijnlijk omdat hij vreest door een definitieve breuk uit 't testament geschrapt te worden. Hij verongelukt echter onderweg en vader laat hem in een dure kliniek opnemen. De oude Jozef leest het nieuws in de kranten, maar houdt wijselijk zijn mond tegenover Hella (die blijkbaar niet kan lezen). Zij hoort maar steeds niets van Tony en denkt dat zijn vader hem heeft overge haald. In arren moede verlooft zij zich met de oude baas. Tony keert tenslotte terug en dan gaat het geweten van Jozef aan het knagen en hij breng alles in orde tussen Tony en Hella en neemt zelf genoegen met de dikke waar din, die daarmee ook haar zin heeft. Twee bruiloften op één dag, mooier kan het niet. Iedereen kan er op maandag en woensdag heengaan. LUXOR. „GEJAAGD DOOR DE WIND". Luxor heeft deze week beslag weten te leggen op een van de meest suksesvolle films der laatste jaren: „Gejaagd door de wind" naar het wereldberoemde boek van Margaret Mitchell. De ze film die overal wekenlang vol le zalen heeft getrokken, behoeft geen nadere introductie. Velen zullen het boek ongetwijfeld ge lezen hebben en voor anderen zal deze bijzondere film aanleiding zijn om het boek alsnog te lezen. Vivien Leigh vertolkt de rol van de berekenende Scarlet O'Hara. Als Rhett Butler zien we Clark Gable, als Ashley Wilkes zien we Leslie Howard, terwijl Olivia de Havilland de rol van Melanie Hamilton kreeg toegewezen. Luxor, dat deze week geen an dere film op het programma heeft staan, zal niet over belang stelling te klagen hebben. Toegang 14 jaar. Familiedrukwerk Handelsdrukwerk V erenigingsdrukwerk Na 53 jaar een nieuw leven. Een der beide nog resterende stoomcaroussels in Nederland heeft haar laatste reis gemaakt. 'Het is de vermaarde kermisat- trastie van de familie Janvier in Bergenopzoom, sinds 1949 op nonactief, welke een definitieve bestemming, gevonden op „De Efteling", hier als het ware haar tweede jeugd zal ingaan. Vrijdag heeft de stoomcaroussel op haar laatste en definitieve standplaats proef gedraaid en op Hemel vaartsdag zal zij hier, na nog eens grondig te zijn gereviseerd, feestelijk in bedrijf worden ge steld. Jong en oud, dat naar de Efteling komt, zal dit pronkstuk van de oud-vaderlandse kermis, glorie van het vermaak in de goede oude tijd, kunnen bewon deren en dit niet alleen, maar ook nog de sensatie ondergaan van een rit in de wiegende gondels en op de steigerende paarden, langs de fraai beschilderde wand- panelen, terwijl het orgel speelt en de stoomfluit boven alles uit haar stem verheft. Bij al wat „de Efteling" reeds biedt, zal deze nieuwe attractie zeker niet de minste zijn. De stoomcaroussel van Janvier dateert van 1903. De kermisex ploitant, de heer L. Janvier, liet de apparatuur bouwen bij Königs Machinefabriek in Swalmen, ter wijl het beeldhouwwerk werd vervaardigd bij Devos in Gent. Zij maakte haar debuut in Ber genopzoom en heeft sedert dien bijna vijftig jaar door heel Ne derland de grote kermissen afge reisd, zodat meer dan één gene ratie een goede herinnering aan haar bewaart. In 1926 nam de heer H. Janvier de caroussel van zijn vader over. De exploitatie werd echter steeds moeilijker, mede door gebrek aan geschikt personeel. De oude heer Janvier huurde elk jaar van gezinnen, die het moeilijk hadden, een aan tal bij voorkeur zeer aantrekke lijke jongedochters, die tot taak kregen met de grote leren tas op zij het geld van de bezoekers te incasseren. Tevens vormden zij als het ware een levende attrac tie van de zaak. Om nochtans eer en deugd te handhaven, voerde mevrouw Janvier een streng re gime. Prompt na het sluitingsuur gingen de jongedames in haar woonwagen achter slot en gren del. Zij kregen alles wat zij no dig hadden, maar wat zij ver dienden, werd direct naar hun ouders gestuurd. Zelf kregen zij praktisch niets in handen. Het systeem is lang goed gegaan, maar onze tijd levert dit soort brave, gewillige meisjes nu een maal niet meer op. Verder is de stoomcaroussel nog volkomen intact met uitzon dering van de oorspronkelijke stoommachine. Dreef deze in de begintijd een dynamo aan voor de eigen electrische verlichting, thans zijn de rollen omgekeerd en brengt een electromotor de stoommachine- in beweging. Een luchtcompressor zorgt daarbij, dat het aan echte fluitsignalen niet ontbreekt. Het orgel is van Italiaanse makelij en bijzonder welluidend. Janviers stoomca roussel is met die van Sipkema in Groningen de laatste in Neder land; Siükema's caroussel draait nog eens per jaar op de kermis - in Zuidlaren. Bekende stoomca roussels in het verleden waren die van Benner en Hugo Wolff, allebei door brand vernield. De heer H. Janvier heeft zijn caroussel op haar laatste reis vergezeld. Als zovele malen voor heen zag hij toe bij het opladen van het achttal pakwagens op de trein naar Waalwijk en precies als vroeger, ongeacht dus de gewijzigde verkeersmaatregelen, liet hij de mootvormige onderde len met paarden en gondels en al op de eigen wielen door de Langstraat slepen, op weg naar de Efteling. Die laatste tocht had geweldig veel bekijks, een triom fantelijke gang van dit kermis- monument, temidden der toejui chingen van het dankbaar Bra bantse publiek, dat een stuk vreugdevol verleden hartelijk be groette. Op het terrein van de Ef teling heeft de heer P. Reynders de caroussel, nadat zij had proef gedraaid, voor haar nieuwe be stemming overgenomen, een ont roerend moment voor de heer Janvier, die hiermee afscheid nam van wat zo lang de trots der familie was geweest. Dat echter de stoomcaroussel nog weer een nieuwe toekomst tegemoet gaat, middelpunt blijft van de algeme ne belangstelling, mocht daarbij een troost zijn en een reden tot dankbaarheid. (De Tijd) Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen - Waalwijk Maandvergadering KAJ. Donderdag 19 april j.l. kwam de KAJ in een maanvergadering bijeen. Deze vergadering werd ge opend door de waarnemend voor zitter, de heer J. Netten, met ge bed en groet. Hij heet allen van harte welkom, speciaal de leden der levensschool en de spreker van deze avond, de Eerw. Pater Reginald Groener. In zijn openingswoord zet de voorzitter in het kort de Tanga nyika missie-actie uiteen en wijst de aanwezigen op de grote nood die heerst in dit missiegebied en ook op het grote nut van deze actie. Tevens geeft hij een klein overzicht van de komende acti viteiten en de Rome-actie, waar hij echter niet te veel over wil zeggen, omdat hierover de Eerw. Pater Reginald een spreekbeurt zal houden. De secretaris brengt een goed verzorgd verslag uit over de be langrijkste gebeurtenissen en de belangrijkste activiteiten van de afgelopen periode, welk verslag zonder op- of aanmerkingen door de vergadering wordt goed gekeurd. De voorzitter dankt dan de se cretaris voor zijn keurig verslag en geeft het woord aan de spre ker van deze avond, de Eerw. Pa ter Reginald, die de Rome-actie zal behandelen. Spreker vangt aan met de af deling geluk te wensen met de goede bestuurskeuze die zij op de jaarvergadering heeft gedaan. Om ons een goed inzicht te ge ven over het ontstaan van de Rome-bedevaarten, moeten we, aldus spr., terugduiken in de ge schiedenis van de KAJ. Een goe de 30 jaar geleden, in het jaar 1925, ging een zekere kapelaan Jos. Cardijn de stichter van de KAJ naar Rome om de Paus een inzicht te geven van en zijn hulp en zegen te vragen voor het belangrijke werk van de KAJ. De Paus ontving hem toen in een audiëntie van niet minder dan 3 uur, waarin hij o.m. letterlijk tot Cardijn zei: Breng die kajotters bij me, want ik wil hen zien, ze genen en hen aanmoedigen, en ga door met uw KAJ, want de arbeiders winnen voor Gods kerk betekent de wereld winnen voor de kerk; waaruit dus blijkt dat de arbeiders en speciaal de ar beidersjeugd in gevaar verkeert door de te grote en te plotselinge overgang naar de fabriek, naar het grotere volwassen milieu, waar deze jongens helemaal al leen staan zonder verdere hulp of leiding. Cardijn is dus enige jaren later naar de Paus gegaan met zijn nationale Belgische KAJ. Iii het jaar 1939 zou weer 'n internationale bedevaart naar Rome gehouden worden, maar de Duitsers, Belgen, Fransen en Ne derlanders, die als broeders naar Rome zouden gaan, troffen el- waar als vijanden aan het front. Thans gaan wij dus weer naar Rome om: le. de Paus onze aan hankelijkheid te tonen; 2e. de Paus zijn hulp en steun te vragen voor de noden der arbeiders jeugd; 3e om te laten zien dat wij, ongeacht onze rang, stand en huidskleur broeders zijn en vrienden. Spreker wijst er verder op dat de KAJ de eerste beweging is, wiens internationale statuten door de Paus zijn goedgekeurd. Dat is dit jaar gebeurd en tevens is Mgr. dr. Jos Cardijn benoemd tot internationaal aalmoezenier. Na deze spreekbeurt dankt de waarn. voorzitter de Eerw. Pater voor zijn keurige uiteenzetting en hoopt in de toekomst nog dik wijls op zijn steun te kunnen re kenen. Na de mededelingen volgt het woordje van de aalmoezenier, die de vergadering het voorstel doet de waarn. voorzitter, vriend J. Netten, bij acclamatie te benoe men tot voorzitter, welk voorstel door de gehele vergadering met warm enthousiasme wordt aan vaard. Ne nieuw benoemde voorzitter dankt dan de aalmoezenier, be stuur en leden voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt dit vertrouwen niet te beschamen. C. Laurijsen wenst dan namens het bestuur en kring de voorzit ter van harte succes en hoopt nog lang met hem in het bestuur te mogen samenwerken. Aan de rondvraag werd deel genomen door P. Netten, die het bestuur voorstelt vooral voor de Jong KAJ en Levensschool een dropping te organiseren; dit zal in de eerstvolgende bestuursver gadering overwogen worden. De voorzitter dankt hierna de aanwezigen voor de goede be langstelling en sluit deze geslaag de vergadering met gebed en groet: Aan Christus Koning trouw. KVP Jongeren-appèl. Zondag 29 april neemt de KAJ afd. Kaatsheuvel deel aan het KVP Jongeren-appèl in 's Bosch. Op het programma staat o.m. 'n Uitgever Waalwijk* Stoomdrukkerij Antoon T telen Hoofdredacteur JAN HELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HET ZUIDEN 79e JAARGANG No. 33 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.70 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per m.ti. Contract-advertenties speciaal tariei A.s. zaterdagmiddag 4 uur van Beleefd aanbevelend, Familie K. VAN DIJCK

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5