9DD De macht van 't kleine. „Wie zingt er met mij mee kCiestdeUmn^de, kiest RANG *t)e tms/uipmntf. van demste tang. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 4 MEI 1956 2 in onze streek momenteel be schikbaar in hotels. Een klein ste deel hiervan voldoet echter aan de eisen van het hedendaags toerisme. Ook de pensionsaccomodatie werd beter, vooral in enkele dor pen, waar voorheen geen of nau welijks pensionbedden te vinden waren. Thans beschikt de streek over bijna 1000 bedden in pensi ons en kamppensions. DE OMVANG VAN HET VREEMDELINGENVERKEER. Het jaar 1955 kende een goed seizoen, vooral dank zij het aan houdend mooie weer in de maan den juli en augustus. Overigens betekende deze zonne-periode 'n belemmering voor het zozeer ge wenste spreiden over een langere periode. Bij de berekening van het aan tal overnachingen in 1955 be tels en pensions 140.834 en van kampeerders 127.000) wijst uit, dat er een stijging van ruim 11% van de cijfers betreffende hotels en pensions en een daling van die der kampeerders van ca. 20% is geweest. Een oorzaak van dit laatste verschijnsel is o.a. gele gen in het verdwijnen der acco- modatie in De Witte Bergen in Oirschot. Het percentage buitenlanders is evenals in 1954 te stellen op Situatietekening van het 22 ha. grote kampeercentrum „De Klinkaert". „DE KLINKAERT" BELANGRIJKE AANWINST. De kampeeraccomodatie van ons gebied bleef in 1955 gelijk, wel moeten twee belangrijke ini tiatieven hier genoemd worden. Allereerst is in Drunen 'n stich ting begonnen met de bouw van een model-kampeercentrum, dat behalve veel voortreffelijke ter reinen met toilet-eenheden ook kampeerpension en bungalows omvat. Dit object zal begin 1956 worden geopend en een zéér be langrijke aanwinst betekenen. In ons vorig nummer schreven wij reeds uitvoerig over dit unie ke kampeercentrum. Hierbij plaatsen wij nog een situatieteke ning van dit 22 ha. grote terrein. Duidelijk ziet men het grote hoofdgebouw, de bungalows en de toiletgebouwen (A) liggen. Ook de terreinen voor kampeer- paspoorthouders, voor gezins kampen, voor jongenskampen, meisjeskampen, voor groeps kampen van jongens en meisjes en voor caravankampen zijn dui delijk afgebakend. Hetzelfde mag gezegd worden van het bungalowbedrijf, dat in Oisterwijk aan de bestaande ac- comodatie toegevoegd zal wor den. Hier zal naast de zeer grote bunealowaccoinodatie tevens ho telruimte te vinden zijn. Het res taurant van dit nieuwe bedrijf wordt opengesteld voor iedereen. Ook dit object zal midden 1956 een prachtige aanwinst voor on ze streek zijn: VERDERE UITBREIDINGEN. De toeristische inventaris onzer streek onderging nog verdere uit breidingen. Zo kwam in Oister wijk Rommeldam tot stand, een miniatuurstad, die reeds in het seizoen 1955 successen boekte. Het reeds, zo rijk voorziene park De Efteling ging voort met het verrijken van zijn attracties. Grote plannen kwamen einde 1955 tot uitvoering en zullen in 1956 geopend zijn. Genoemd die nen te worden de Permanente Tentoonstelling van Brabants Edelambacht in Tilburg, het vijf de bioscooptheater aldaar, uit breidingen en verbeteringen van zwembaden, o.a. te Waalwijk en een golfbaan in Oisterwijk. schikte men helaas niet, zoals verleden jaar wel 't geval mocht zijn, over betrouwbare gegevens van alle gemeenten, enkele lieten dit keer, ondanks herhaald ver zoek om toezending van gege vens, verstek gaan. Ook moest achteraf door het Gemeentelijk Bureau voor Statistiek en Voor lichting te Tilburg ten aanzien van de over 1954 verstrekte ge gevens worden medegedeeld, dat deze wellicht niet geheel betrouw baar waren en dat moet worden verondersteld, dat de werkelijke getallen hoger liggen. Teneinde tot een reëel cijfer te geraken werd daarom over de 13 gemeen ten, die betrouwbare gegevens konden verschaffen, een gemid delde curve berekend, welke ook op de ontbrekende 7 gemeenten werd toegepast. Dit systeem kwam de stichting alleszins ver antwoord voor. Aldus heeft men kunnen vast stellen, dat in 1955 in de hotels en pensions 165.000 overnachtin gen werden geboekt. Oisterwijk, met zijn bijna 1000 bedden nam hiervan een groot deel voor zijn rekening: 100.000! Aan over nachtingen van kampeerders werd berekend het getal 105.000, zodat het totaal aantal overnach tingen is te stellen op 270.000. Een vergelijking met de cijfers van 1954 (overnachtingen in ho- 10%van het totaal der hotel- en pensioncijfers en op 5% van die der kampeerders. Voorop ston den de overnachtingen van Duit sers, gevolgd door Belgen, Zwe den, Fransen en Engelsen. Voor al in- de hotels viel een groei van het Duits bezoek te constateren. Het dagbezoek heeft in 1955 een nog ongekend hoogtepunt ge kend. Totaal zullen zeker ruim 1.000.000 dagbezoekers Brabants Centrum bezocht hebben. Wel haast vanzelfsprekend is het dat de Efteling hiervan het leeuwen aandeel voor zijn rekening nam; het bezoek was 706.000 (1954: 620.000). Grote trekpleisters wa ren ook het Tilburgs Dierenpark met 145.000 (1954 128.500) en het nieuwe Rommeldam 80.000. Ook de bezoekcijfers van enkele open- luchtbaden demonstreren, hoe 't publiek in de zomer van 1955 en route was: Tilburgs openlucht- bad 300.000, Oisterwijks natuur bad 100.000, het Hoefsven in Waalwijk 150.000 (een bijzonder grote toename!) en De IJzeren Man in Vught 200.000! Het Til burgs Natuur-Historisch Mu seum trok ruim 17.000 bezoekers. Dank zij het mooie zomerweer was de behoefte der gasten aan mogelijkheden voor tijdsbeste ding binnenshuis, welke in de re genzomer van 1954 zo groot was, gering. Dit verklaart het relatief Een kijkje in de moderne, lichte kantine van „De Klinkaert". gering bezoek van toeristen aan musea en tentoonstellingen in de zomermaanden. Terugblikkend op 1955 mag stel lig verklaard worden, dat het in meerder opzicht een goed jaar voor het vreemdelingenverkeer in Brabants Centrum geweest is. De directe resultaten zijn zeer be vredigend te noemen. Van nog meer betekenis is echter de groei ende belangstelling voor 't' werk der VVV's, welke alom in Mid- tr ?bant te bespeuren valt. Het is mede aan de vele acti viteiten van de stichting te dan ken, dat in de jaren 19511955 zowel van de zijde der gemeente lijke overheden als van de kant van het particuliere bedrijfsleven zoveel sympathie, steun en mede werking wordt gegeven aan het V VV-wezen. Naar bet deskundig, objectief oordeel van velen, is "'t toeristisch klimaat in onze streek vier jaren dat de Streek- VVV actief werkzaam is, volko men gewijzigd. In deze gunstige sfeer zal het vreemdelingenverkeer in Bra bants Centrum zeker een grote toekomst kennen. Reeds in het komend jaar zal door enkele be- laner"ke initiatieven onze toe- histische inventaris aanmerkelijk worden uitgebreid, de overnach tingscapaciteit zal met bijna 20% stijgen en deze uitbreiding is ge legen geheel in het toeristisch vlak. Dit laatste is zo verheugend want een van de knelpunten van het werk is nog immer het te kort aan specifiek toeristische overnachtingscapaciteit. Ruim 1.250.000.000 één 'en een kwart miljard mensen lij den in onze verlichte twintigste eeuw nog bittere honger. Dit cij- u,s Aeen, leu£en, maar harde, verblutfende realiteit. Deze rea liteit past kwalijk in een wereld die de kunst verstaat, de on vruchtbaarste bodem productief te maken, die melk in wol omto- vert, uit chemische en afvalpro- lucten nylon vervaardigt, atomen splitst en wat al niet meer. Maar zij is er niet minder huivering wekkend om. Want wat baat ons tenslotte alle vooruitgang, als moeder Aarde desondanks ruim de helft van haar kinderen niet voeden kan! Niet kan? Van kunnen is hier zeker geen sprake, want aarde en zeeen bevatten voldoende voedsel om nog veel grotere men senmassa's te voeden dan er thans zijn. Dat hebben vele bo- dem~ en voedseldeskundigen van wereldfaam geconstateerd. Maai de honger bleef wereldvijand no. 1, die jaarlijks meer mensen weg maait dan de bloedigste oorló gen. De verschrikkelke verkeers ongelukken, waarvan de kranten dagelijks melding maken, zinken in het niet bij de beken van tra- nen' ij1? in India, Pakistan, Bir ma, China, Indochina, Korea, Ja- pan u.°, vele andere landen elk ogenblik door moeders worden gestort, omdat zij weer een ge liefd kind moesten begraven, dat zij voor hun ogen de hongerdood zagen sterven. Ruim één en een kwart miljard mensen gaat elke nacht hongerig naar bed. Dui zenden hunner zien de ochtend met meer. Over dag bewegen de ze mensen zich zo weinig moge lijk omdat elke beweging - ook de kleinste energie kost en zij die met kunnen opbrengen. Kan men van deze uitgeputte, droevi ge geraamten verwachten, dat zij dorre gronden ontginnen of in bedrijven aan de lopende band werken om voedsel te kunnen HET SPROOKJE VAN DE WEEK. 11. CopyriqS^^l^^^êc „Goede middag meesje, je spreekt altijd zo verschrikkelijk vlug, wil je deze keer eens pro beren wat langzamer te spreken, dan kan ik je misschien beter verstaan". „Ik zal 't proberen, meneer de timmerman" antwoordde de pim pelmees. „Weet je, ik heb van de ekster, die daar boven in de eik woont, gehoord, dat je voor jou en je familie een groter huis hebt gebouwd en nu wilde ik je vra gen of je dat oude huis aan mij wilt verhuren". „Ach lieve Pimpelmees, wat is dat nou jammer, je bent net te laat, ik heb 't juist vanmorgen aan twee kleine koolmeesjes ge geven. Maar laat ik eens kijken ja hoor, deze boom is groot genoeg daar kan ik voor jou misschien wel een heel nieuw huis in bouwen; een wat hoger in de boom of een wat meer naar beneden. Maar ik begin pas met bouw7en, als ik zeker weet dat wij met elkaar zullen kunnen op schieten, want wij zullen elkaar dan zeker iedere dag zien en ho ren. Het gereedschap draag ik altijd bij me". En om het de kleine pimpel mees aan te tonen, sloeg de specht zijn snavel in de tak waar hij op zat en hakte er een grote splinter uit. „Och", riep de pimpelmees, „wat geweldig!" ,Hoor eens meesje, je bent toch echt wel een rustige buur? Mijn vrouw is op 't ogenblik nogal las tig, weet je, ze zit namelijk op vijf prachtige eieren en zij heeft daarom veel rust nodig om zich heen. Vorige zomer woonde hier boven een koekoek en die heb ik uit z n huis moeten zetten omdat hij de hele dag uit z'n raam hing te roepen en te schreeuwen, zo hard dat het voor ons niet meer om uit te houden was". „Heus je zult van mij geen last hebben zei de pimpelmees, „je zult van mij niets horen ik zal me echt heel rustig houden". Toen bouwde de timmerman aan de andere kant hoog boven in de boom een mooi klein huis en de pimpelmees ging er in wo nen en was heel erg tevreden. Maar zo stil als zij beloofd had te zullen zijn, was zij toch in wer kelijkheid niet. Zij leerde in de Joop van de zomer een nieuw liedje: „Wie zingt er met mij mee, wié zingt er met mij mee!" en dat scheen zij zo mooi te vin den dat zij het van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zong. Maar de timmerman, de tim- mervrouw en de vijf kleine tim- merkindertjes vonden dat het zo vrolijk klonk, zodat zij hun zin gende buurvrouw toch wel graag bij zich hielden. kopen? Dat zou immers hetzelf de zijn als van een lamme eisen, dat hij als hardloper uitkomt. Onmacht doemt al deze stak kerds, waartoe liefst twee en vijftig percent der mensheid be hoort, tot het passief aanvaar den van hun ellendig lot. Naast deze chronische honger lijders leeft nog twaalf percent der mensheid in de gevaarlijke zone tussen honger 'en amper vlodoende voedsel, terwijl wij van negentiten percent der men sen niet eens weten hoe het met hen gesteld is. Slechts zeventien percent is behoorlijk gevoed en tot deze categorie gelukkigen be horen ook wij.. Dit beeld van ellende is te meer schrijnend, daar tegenover de landen, waar het allernoodzake lijkste ontbreekt, gebieden staan met een overvloed, zo groot dat zij daarmee niet eens goed raad weten. Nederland behoort tot de laatstbedoelde groep. Zolang de wereld nog steeds een schouw spel biedt van barrières en te genstellingen van allerlei aard, lijkt het onbegonnen werk, de overvloed van het ene land in de lege schuren van het andere over te storten, al spelen geografische afstanden bij de huidige stand der techniek geen rol meer Verkrijgbaar in diverse fijne vruchcensmaken, los k 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. FEUILLETON van ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN" WILDE VAART Door ALLAN PENNING. 7). In één zo'n simpele en be scheiden missionaris zijn min stens zes persoonlijkheden ver borgen. Zelf leven ze van een handjevol rijst, een slok koel wel water en hun idealen. Maar niets gaat zonder geld en dat geld te ver zamelen, waarmede zij hun idealen kunnen verwezenlijken, waarmede ze hun schooltje voor de jeugd kun nen bouwen en onderhouden, waar mede zij de geneesmiddelen kunnen kopen, die ze in zo'n ruime mate nodig hebben, dat is de enige en voortdurende kopzorg van de zen deling. De gelden van de missie stromen traag en druppelsgewijs en als regel moeten zij trachten op de een of andere wijze zichzelf inkom sten te verschaffen. Er zijn ver schillende methoden, waarop 't hen gelukt de hand te leggen op de zo onmisbare duiten. Sommigen vin den kopers voor de producten van een zelf opgericht ambachtschool- «.je, anderen weer weten er aan tv komen door verkoop van eigen ge teelde producten. De zendeling, waar Tony Duve- naire terecht kwam, had al een zeer bijzondere methode gevonden. Hij had namelijk een vanille-tuin, de zaadlob van een bijzondere orchi dee, die op klein terrein een zeer belangrijke productie gaf. Alleen had de zendeling, die uit de aard der zaak geen doorgefourneerde za kenman was, voortdurend moeilijk heden om voor de zeer belangrijke kwanta vanillebonnen, die hij oogst te, tot behoorlijke prijzen kopers te vinden. Maar al te veel van de zo genaamde pientere productenhan delaren waren er op uit de zende ling in de nek te kijken. Ze noem den dat „goeie zaken", maar 't was een zachte vorm van getolereerde oplichting. Toen Duvenaire zoetjes aan de moeilijkheden hoorde, waar mee de arme zendeling te kampen had, kwam zijn oude geest weer boven. Hij voelde weer zoals hij ge voeld had als joch van een jaar of tien. Zuiver, eerlijk, ja bijna mooi. Hij vergat voor een ogenblik, dat voor hem slechts geld telde, dat geld zijn enige afgod was en hij schold op de schooiers, die zich ten koste van die brave eerlijke kerel, die missionaris, trachtten te ver rijken. Hij sprak eens rustig met de mis sionaris, met belangstelling en me deleven luisterde hij naar al zijn moeilijkheden, verdiepte hij zich in de meer dan ingenieuze productie methoden, die de zendeling in zijn dooie eentje had uitgevonden. De nieuwe loten van de klimplant leid de hij over de hekken, waaraan de orchidee zich vastklemt, weer naar beneden, waar zij met graagte zich in de bodem ingroeven om op nieuw wortel te schieten en een nieuwe jonge plant te doen ontkie men. Dan sneed hij de oude loten uit, waardoor, althans voor zover de vanilleplant aangaat, 't reeds eeu wen gezochte perpetuum mobile ge vonden was. Maar de prijzen, waar voor het kostbare product verkocht werd, waren hopeloos. Ofschoon Tony niet volledig op de hoogte was van de prijzen, die voor vanille in de open markt gol den, voelde hij dat de brave zen deling er tussen werd genomen en dat er telkens opnieuw weer van zijn behoefte aan contanten gebruik werd gemaakt om de prijs te druk ken. In een opwelling van onbaat zuchtigheid beloofde Tony de mis sionaris in Londen en New York uit te vinden wat de werkelijke priizen waren die voor zijn eerste klasse vanille te bedingen zouden zijn. „En", voegde hij er genereus aan toe, „wanneer ik merk, dat u inder daad, zoals ik vermoed, opgelicht wordt, dan vind ik wel de weg u eens en voor altijd te helpen. Ten slotte maakt u hier zo'n standaard kwaliteit, dat het makkelijk ge noeg moet zijn uw jaarproductie te verkopen. Maak u over de fi nanciering maar geen bezwaar, want als ik de productie ineens kan plaatsen, heb ik er geen en kel bezwaar tegen u verder te fi nancieren. U kunt dan per maand disponeren over wat u nodig hebt en verscheept per drie maanden aan mijn adres, wat klaar is Ik moet er natuurlijk iets aan verdienen, maar u krijgt 't ver koopcontract en ik bereken 5 commissieDan zijn, naar ik hoop, beide partijen gediend..." „God zal het u vergelden", zei de zendeling dankbaar, „want ik kan u verzekeren dat de finan ciële eisen, die de zending aan tnij stelt, heel vaak maar al te zwaar drukken en wanneer ik het hoofdbestuur kan ontlasten, komt dat, zoals u begrijpt, weer een andere zending ten goede... elke cent, die we meer ontvangen voor onze vanille, brengen plan nen, die ik al jaren koester, om iets meer voor mijn mensen te kunnen doen, naderbijIk zal het nooit vergeten en u nooit dankbaar genoeg kunnen zijn, als u dit kunt bereiken." Tony Duvenaire dacht meer aan de vijf percent op de stoep gevonden commissie, dan aan 'u goddelijke vergelding en toch zou het laatste meer tellen dan de paar procentjes, die zo makke lijk verdiend leken. Reeds een paar jaar had hij nu met de mis sionaris samengewerkt. Hij had de jaarproductie zonder enige moeite telkens weer aan dezelfde koper in New York afgezet. De prijzen hadden niet merkbaar ge fluctueerd en de zendeling, die maandelijks op zijn geld van Du venaire kon rekenen, had plan nen, waarvan hij reeds jaren ge droomd had, kunnen verwezen lijken en wat dus de koning te rijk. Duvenaire was voor hem 't toonbeeld van fatsoenlijke za kenman en Tony stelde zich bui ten de commissie, met een paar lapjes van duizend, die tussen ka en schip vielen, tevreden en vond dat dat hem voor zijn „eerlijk heid" wel toekwam. De hele we reld scheen dus tevreden met haar lot, totdat deze ontzettende Toch is er een kracht, die al deze barrières kan doorbreken en deze heet: NAASTENLIEFDE, yoor welke propaganda Neder land een prachtig instituut kent: de BOND ZONDER NAAM. Deze Bond verklaarde de totale oor log aan de Honger en zette een grootse actie op touw: de ANTI- HONGERCAMPAGNE. Deze campagne sloeg onmid dellijk na de start doeltreffend in en overschreed zelfs met ze venmijlslaarzen onze grenzen. Het verpakte roggebrood met speciale wikkel, waardoor de Bond zonder Naam enkele centen voor het spijzigen der hongeri- gen toevloeien, vliegt weg. Uw Bakker alias broodverkoper, kan het u bezorgen, zodat u op een eenvoudige als wel gemakkelijke manier uw bijdrage tot het leni gen van de honger in de wereld kunt leveren. Door het roggebrood der liefde wordt de solidariteit van 't men selijk geslacht gesymboliseerd en nemen de ondervoede scharen deel aan onze dagelijkse dis, zon der op de kruimeltjes aangewe zen te zijn. De bakkers verlenen volop hun medewerking aan deze magnifie ke actie. Ook zij laten geen men sen honger lijden. Niet hier en ook niet in de verre contreien, waarvoor hun doeltreffende hulp ingeroepen is. Het gaat er thans om, de actie van de Bond zonder Naam tot 'n daverend succes te maken. Iedere week een paar pakjes van dit roggebrood en de macht van het kleine zal ook hier weer wonde ren doen. Als „veiligheidsklep" voor wie onder de storm van aanvragen geen roggebrood be machtigen kan, diene gironum mer 1500 van de Bond zonder Naam te Haarlem. „EEN MENS LAAT GEEN MENSEN HONGER LIJDEN". Ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk be daart. de ziektekie men worden gedood en de huid geneest. keldering de koffiemarkt beroer de en vriend Tony tengevolge van een maar al te bewogen avondje een fout in de leverings termijn maakte en op het punt stond voor een akelige 30 mille zijn hele fortuin te verspelen. In die eindeloze nacht dacht Tony aan zyn vriend, de zendeling, die al een aardig sommetje voor schot van hem te pakken had, maar pas over een paar maan den een partij vanille ter ver scheping gereed zou hebben. Dan eerst zou het voorgeschoten geld, plus nog een restant je, vrij ko men, maar op het moment zat dat geld zo vast als een huis. Het smakkertje lag dus te pie keren en langzaam groeide het snode plan in zijn pientere brein. (Wordt vervolgd) VLOEISTOF - BALSEM GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ZEEP

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2