WAALWIJK BILJARTEN In Amerika floreert handel in kinderen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 MEI 1956 De Zuivelfabriek verwerkte in 1955 7.239.172 kg. melk. Het gem. vetgehalte bedroeg 3.5%. Hiervoor werd uitbetaald 1.634.987.20 of 22.58% per kg. Door de Zuivelfabriek werden de monsters gecontroleerd van de in 't gebied der zuivelfabriek werkende controle-verenigingen en werden de melklijsten bijgehouden. In totaal werden afgesloten 1078 melklijsten met een gemiddelde opbrengst van 4155 kg. melk, met een vetgehalte van 3,53s vet. Boerenleenbank. Deze telde 431 leden en behaalde een totaal-omzet van 43.257.038.94. Het nieuwe gebouw in de Station straat nadert zijn voltooiing. Vee-centrale. Aan de Vee-centrale te Boxtel werden door de afdeling Drunen- Elshout geleverd: 602 varkens, 73 kalveren en 38 stuks groot vee voor een totaal-bedrag van 154.018.67. Verzekeringen. In de afdeling Drunen-Elshout werden uitgegeven 486 polissen van brandverzekering. Het totaal ver zekerde bedrag was 9.507.400. Het jaarverslag maakt ook mel ding van de W.A. verzekering, de hagelverzekering en diverse andere verzekeringen. De onderlinge paardenverzeke- ring telt momenteel 219 leden. Het aantal verzekerde paarden was 252 st. voor 'n waarde van 201.740. In 8 gevallen moest dit jaar wor den uitbetaald, totaal ƒ6640. De onderlinge vee-verzekering be haalde een record-aantal verzekerde dieren, nl. 1303 gemiddeld. Men had 26 sterf- of ongevallen, waarvoor moest worden uitbetaald 11.704.-. Er kon worden volstaan met 3 x premie. De K.I.-vereniging Drunen-Els hout en omstreken. Deze vereniging telde 813 leden, waarvan 206 in Drunen en Elshout. Het gemiddelde drachtigheidsper- centage was 84,42%. De Controlevereniging „De Toe komst" telde 96 leden, waarvan in totaal 672 koeien werden gemon sterd. Men had 6 monsternemers in dienst en 192 kalveren werden ge schetst. Tot besluit wees de secretaris in zijn jaarverslag op de vele activi teiten op alle terreinen; op het cul tureel terrein, het sociale terrein, 't onderwijs en het economisch ter rein, en deed een beroep op de le den hun eigen organisatie te blij ven steunen tot welzijn van de Boe renstand. Op steeds kleiner terrein wordt de boer teruggedrongen en veel kostbare cultuurgrond moet worden afgegeven. En zoals voor alle be drijfstakken, geldt dit ook voor de boer en tuinder: vakbekwaam te zijn. Verheugend noemde het jaar- venslag dan ook de activiteit van de R.K.J.B., Boerinnenbond en Tuin- bouwbond en sprak de hoop uit dat de goede onderlinge samenwerking bestendigd moge blijven tot heil van allen. JAARLIJKE REIS LANDIS EN GYR. Op 9 mei j.i. hield het perso neel van de fa. Landis en Gyr zijn jaarlijkse reis. Om 7.15 uur vertrok het gezelschap in drie autobussen in de richting Lage Zwaluwe. In de speeltuin „Drie- vliet" te Rijswijk werd een kopje koffie gebruikt, waarna men langs de prachtige bollenvelden reed en een bezoek bracht aan de „Keukenhof". In Noordwijk werd in café-restaurant „Sein post" de koffiemaaltijd gebruikt, waarna men van de gelegenheid gebruik maakte om de benen wat te strekken en de intocht van de Tulpenrally bij te wonen. Vanuit Noordwijk ging de reis via Leiden en Utrecht naar Den Bosch, waar in café-restaurant „Metropole" een voortreffelijk diner werd aangeboden. Een zeer gezellig samenzijn besloot deze bijzondere dag, waarvoor 't per soneel zijn royale directie onge twijfeld dankbaar zal zijn. DE LANGSTRAAT BLIJFT ZONDER PERSONENTREIN. In de Eerste Kamer heeft mi nister Algera verklaard, dat hij op het verzoek de spoorlijn in de Langstraat weer voor personen- verover open te stellen, weigerde in te gaan. „De Nederlandse Spoorwegen kunnen niet iedere onrendabele lijn exploitren" aldus de argu mentatie van de minister. Men zou zich afvragen of er geen krachtiger argumenten „vóór" pleiten voor deze toch al zo geïsoleerde industriële streek, maar argumenten baten hier niet. Lage Zwaluwe-'s Bosch exit CHARME EN SENSATIE IN BOLTINI'S STADION. Drie dagen lang heeft Waal wijk weer kunnen proeven van de typische sfeer, die elk circus met zich meebrengt. Eigenlijk was het geen circus, want het ge zelschap, dat van vrijdag tot en met zondag het Vredesplein be volkt heeft, noemde zich Bolti- ni's Sensatie Stadion. Die sensatie kwam overigens pas in het tweede deel van het programma. Voor de pauze had den de afwisselende nummers 'n i lichter en charmanter toon, en J velen zullen ongetwijfeld hiervan hebben genoten. De leeuwen nogal nijdige dieren naar het ons voorkwam en de beren van de heer Althoff gaven enkele staaltjes van knappe dressuur te zien. En dan was daar August, het rekenpaardje, dat ons braaf de uitkomst van eenvoudige som metjes voortelde en op de minuut af wist te vertellen hoe laat het was. De Les Rosia's gaven fraaie parterre-acrobatiek te zien en de Hartung Rolling Stars demon streerden wat men alzo op rol schaatsen kan doen. En verder natuurlijk ook de steunpilaren van elk circusprogramma de paarden. Tony Althoff presen teerde zijn prachtige Arabische volbloeds en Peter Althoff zijn acht volgzame pony's. Een vro lijke dierencocktail, bestaande uit twee honden, twee pony's en een bok en een geit, oogstte een bijzonder waarderend applaus. De Cavallino's, twee hartverove- rende clowns, gaven een boks- partijtje weg, waarbij elke klap een rijksdaalder waard was. Het eerste deel van dit aantrekkelijke programma sloot met een knap pe rijwielact van de drie Renel- Iy's en jockey- en voltige-werk van de Bellini's. Na de pauze stond het pro gramma in het teken van griezel en sensatie. Na de opening met een Amerikaanse motor-rodeo en knappe luchtacrobatiek door de twee Stanley's, legden de gebroe ders Bossle beslag op het verdere programma, dat kon wedijveren met hetgeen op dit gebied in Ne derland te zien is geweest. Draad lopen door Willy en Alois Boss le, maarbij Alois over zijn broer heenstapte; geblinddoekt draad lopen door Captain Bossle; de dodenrit per motor naar de nok van het stadion met een drierub- bele salto-mortale. Het program ma sloot met een aantal halsbre kende toeren van Captain Bossle in de 40 meter hoge scheepsmast vóór het stadion. HEEMKUNDIG GENOOTSCHAP „MIDDEN-LANGSTRAAT E.cT" In het Parkpaviljoen aan het Wandelpark alhier hield de Ver. voor Heemkunde een werkverga dering. Bij afwezigheid van de voorzitter opende de secretaris de vergadering en heette de leden en het zevental ouden van dagen uit Waalwijk hartelijk welkom. Deze bijeenkomst werd gehou den om de complete vragenlijst van begrafenisgebruiken van Brabants Heem door te nemen en in te vullen. Vele waardevolle antwoorden kwamen door mid del van deze 70-80 jarige inwo ners op het papier, welke voor Waalwijk toch nog iets traditio neels inhouden. Al is Waalwijk arm aan overleveringen, toch wordt er nog wel iets gehand haafd van wat vroeger gebruike lijk was. De indeling van buur ten en de burenplichtgebruiken zijn langzaam uitgestorven. De opkomst van de stoomtijd is hieraan wel zeer schuldig, als mede de daardoor ontstane in dustrialisatieperiode. De burenplicht bij het bedie nen, het sterven, rondzeggen, be graven etc. werd behandeld. Het vervoer van de lijken per kar van sterfhuis naar de kerk, het bid den, het luiden, de bekendmaking door middel van het „lijkestro- tje", het lantaarntje, het begra ven van ouderen (gehuwd of on gehuwd) of kinderen, 't omkeren van spiegels, het dodenmaal en de begrafenis van gildebroeders of diens vrouwen, waren alle on derwerpen die besproken werden. De avond was heemkundig be zien van belang en men kreeg 'n goede indruk van wat er in Waal wijk nog bestaat aan deze gebrui ken. Het is echter weinig, maar toch heeft het zijn tradities ge had. De opkomst van de leden van de heemkundekring was allerbe droevendst. De ernst van dit on derwerp zal toch niet de oorzaak er van zijn? Dat veronderstellen we niet. Maar meer liefde voor eigen streek door middel van de vereniging is wel gewenst. Voor de Stichting „Brabants Heem" zijn de verkregen inlichtingen wèl van belang. Het is daarom niet overbodig de leden op te wekken voor het bijwonen van een vergadering of bijeenkomst per maand. ONZE BRANDWEER NAAR PARIJS. Onze brandweer zal rnet de Pinksterdagen een bezoek bren gen aan Parijs om aldaar een congres bij te wonen van het Franse brandweerwezen. BILJARTBOND WAALWIJK EN OMSTREKEN. Uitslagen en eindstanden per soonlijke kampioenschappen. Hoofdklasse. Eindstand: Jos MaasJ. v. Helvoirt 20 W. PullesA. v. d. Wiel 02 gesp. gew. gem. Jos Maas J. v. Helvoirt J. Blom A. v. d. Wiel W. Pulles 4 4 4 4 4 4 3 2 1 7.00 7.00 6.87 4.66 4.03 Kampioen is hier geworden Jos Maas, die zijn laatste partij tegen J. van Helvoirt op sublie me wijze gewonnen heeft, al heeft het nog even aan een zijden draadje gehangen. Na 13 beurten was de stand 121 om 59 in het voordeel van Jos Maas. Zes beur ten waren er nog nodig om de resterende 29 vol te maken. In deze zes beurten wist J. v. Hel voirt op te lopen t<jt 123. In zijn nabeurt kon hij met een serie van 18 en een misser op een te sterk geconcentreerde bal Maas niet meer bereiken. Langs deze weg willen wij Jos Maas nogmaals van harte feliciteren met zijn op zo'n correcte wijze gespeelde wed strijden, waaruit zijn kampioen schap voorkwam. Het is dubbel gegund, omdat wij Jos hebben leren kennen als een sportieve speler en lid van onze bond, die ten alle tijde, zo dit nodig was, paraat was. In de le klas is L. Kuis prac- lisch niet meer te benaderen. Mocht hij zijn laatste partij win nen, dan kan de opvolgende niet hoger komen dan min 2 punten. Het is wel jammer dat zijn naas te concurrent door een ongeval verstek heeft moeten laten gaan. De stand is hier Senator Kefauver„Allertreurigste situatie" L. Kuis Corstanje Ammersdorffer M. Kuis v. Veldhoven L. Pulles gsp. gw. pt. 8 4 4 2 2 2 gem. 4.30 3.35 3.09 3.47 3.11 4.00 In de 2e klas A wordt de strijd hetzelfde als in de le klas. Hier gaat het om Jo v. Delft (10 punt ten uii 5) en Timmermans (4 uil 3 wedstriiden). Als candidaat kan ook nog in aanmerking ko men Wies Pulles met 2 punten uit 2 wedstrijden. De stand is hier: gsp. gw. pt. gem. Jo v. Delft 5 5 10 2.64 Leenheers 4 2 4 2.21 Timmermans 4 2 4 1.98 J. v. d. Velden 4 1 2 2.42 C. v. Delft 4 1 2 2.05 M. Knuist 4 1 2 2.24 W. Pulles 2 1 2 1.85 In de 2e klas B is na een be slissingspartij de kampioen naar voren gekomen in de persoon van onze secretaris de heer P. v. Veldhoven. Ook hier in een spon tane gelukwens zeer zeker op z'n plaats, vooral omdat in de be slissende partij v. Veldhoven W. Pulles de stand 71 om 70 in het voordeel van Pulles was, dus hierom is toch zeker wel gestre den. De eindstand is: P. v. Veldhoven W. Pulles IJpelaar Kootkar G. v. Veldhoven Peijnenburg Wegens onvolledige geen gemiddelde geplaatst. Beslissingsnartij P. v. Veldhoven W. Pulles 2--0. gsp. gw. gl. pt. 5 4 1 9 5 4 1 9 5 3 0 6 5 2 1 5 5 1 1 3 5 0 0 0 opgave 5 5 0 10 5 3 1 7 5 2 1 5 5 1 2 4 5 1 0 2 5 1 0 2 In de 3e klas A is Smid van OOG met vlag en wimpel kam pioen geworden. Ook hier van harte gefeliciteerd met de be haalde titel. De eindstand is als volgt gsp. gw. gl. pt. Smid Kerkhof Van Oers Pelders Merks Van Engelen In de 3e klas B is Zijlmans on geslagen kampioen geworden. Zijlmans, van harte gefeliciteerd, vooral ook als debutant in onze bond. De eindstand is hier: Zijlmans 6 gesp. 6 gew. 12 punten De overige uitslagen konden wegens onvolledige gegevens niet gepubliceerd worden. Nogwaals willen wij al onze kampioenen van harte gelukwen sen en hopen dat zij in de komen de wedstrijden wederom voor de volle honderd procent hun krach- en aan de biljartsport zullen wij den. De plaats en datum van de prijsuitreiking zal nader worden bekend gemaakt. In de Maasbode van 21 april j.l. troffen wij een artikel aan, dat een schril licht werpt op een van de meest betreurenswaardige verschijnselen die het moderne Amerika kent: de zwarte handel in baby's. Het is een diep tragi sche toestand, waartegen men door het ontbreken van tegen de verkoop van kinderen gerichte wetten niet afdoende kan optre den. De New Yorkse correspon dent van de Maasbode geeft bet volgende relaas. Er is een zwarte markt aan deze zijde van de oceaan, die niet uitroeibaar schijnt, n.l. de zwar te handel in baby's. Meer dan 1 miljoen Amerikanen trachten jaarlijks kinderen te adopteren. Van tien huwelijken blijft er on geveer één kinderloos. Voor die 1 miljoen aanvragers zijn onge veer 80.000 tot 100.000 kinderen voor adoptie beschikbaar, die langs legale weg worden aange nomen. Maar ruim 20.000 baby's worden jaarlijks „verkocht" en geplaatst door onverantwoorde lijke zwarte handelaars. De ge middelde prijs voor het „werk" van die handelaars tezamen met hun handelswaarde is gemiddeld 2.500 dollar. Het kan natuurlijk variëren, al naar gelang het in dividuele geval, van 1 dollar tot 5000. Deze zwarte markt opereert effectief, zakelijk, en alleen nu en dan valt deze of gene door de mand. Zoals onlangs een Cana dese grootmoeder van 64 jaar. die door Amerikaanse immigra tie-autoriteiten werd gesnapt en die voor een ongeboren kind, welks moeder zicb in haar gezel schap bevond, al bezig was 2500 dollar op te strijken. De toekom stige afneemster, verwikkeld in de affaire, was eveneens 'n vrouw op leeftijd, die voor haar kinder loos gebleven dochter onderhan delde. Het is, een tragische toestand. Maar er kan niet voldoende scherp en afdoende tegen worden opgetreden, want 34van de 48 staten in Amerika kennen geen wetten tegen de verkoop van kinderen en zo'n verkoop is der halve niet strafbaar. Geen won der dat de zwarte kinderhandel kan floreren. Amerikanen zijn erg dol op kinderen en jonge kin derloos blijvende echtparen, die in deze tijd van voorspoed van het land, makkelijk een paar kin deren zouden kunnen onderhou den, voelen zich haast sociaal minderwaardig, wanneer ze niet als andere mensen ook kinderen hebben. De kinderlozen hebben gewoonlijk de beste bedoelingen: n.l. een ongewenst kind of een kind waarvoor de moeder niet kan zorgen of wiens ouders on vindbaar zijn, een goed tehuis en behoorlijke opvoeding te geven. Jammer genoeg echter zullen maar heel weinig van die kinder loze echtparen ooit een van de vele kinderen willen opnemen, die van een gekleurd ras zijn of die een lichamelijk defect heb ben. Overigens zijn de emoties van deze paren gewoonlijk zo sterk, dat een sobere, nuchtere redenatie over de problemen - Heuvelstraat voor zonnige zomeróto]l altijd aan adoptie verbonden vaak geen vat op hen heeft. Daar is de reden waarom vele van hen niet het geduld kunnen opbren gen voor de maanden- en soms jarenlange procedures die speci ale organisaties voor te adopte ren kinderen nodig hebben, in dien adoptie op wettige wijze ge schiedt. TE LANGE WEG. Deze organisaties, die de kin deren gewoonlijk alleen plaatsen bij echtparen, die van hetzelfde geloof zijn als de moeder van het Kind of het geloof hebben van de waarschijnbike ouders van het kind, kunnen alleen al om die reden kinderen niet zonder meer in een of ander gezin onderbren gen. Een wettige adoptie-organi satie kan omwille van het kind maar ook omwille van de toe komstige stiefouders zeif niet haastig te werk gaan. Deze orga nisaties letten niet alleen op fi nanciële draagkracht van het echtpaar, hun maatschappelijke standing, maar bestuderen ook de stiefouders qua temperament en karakter, bekijken hun per soonlijke levenshistorie. Al dit, om de te plaatsen kinderen zo veel mogelijk in overeenstem ming te brengen met de behoef ten van het karakter van het kind en dat der ouders. Een ge wone Amerikaanse adoptie-orga nisatie inviteert aanvragende echtparen meestal eerst voor een bijeenkomst met andere aanvra gers. Wanneer dan blijkt dat de leeftijden de vereiste zijn (de vrouw niet ouder dan 35 en de man onder de 40), begrip van goed gedrag kan worden gegeven, behoorlijk inkomen verzekerd blijkt, gezondheid goed is en de redenen voor de adoptie normaal en niet ziekelijk, zoals b.v. wan neer een echtpaar, dat het slecht met elkaar kan vinden, alleen 'n kind wenst in de hoop dat daar door het huwelijk wordt gered, dan kunnen ze op de wachtlijst worden geplaatst. In het volgen de half jaar vullen ze allerlei in- vulformulieren in, worden her haaldelijk tezamen en gesepa reerd ondervraagd, moeten vijf referenties opgeven (die allemaal door de medewerkers van de or ganisatie een bezoek krijgen), terwijl de a.s. stiefouders zelf tweemaal thuis worden opge zocht. Maar het kind, dat na een goed jaar wachten aan zo'n echt paar wordt getoond voor eventu ele adoptie, is zelf ook intussen bestudeerd; zijn gezondheid, in telligentie en de achtergrond van zijn ouders zijn zo ver mogelijk onderzocht. Bovendien zorgt de organisatie er voor dat het zeker is, dat de echte moeder of na tuurlijke ouders van het kind werkelijk 't kind willen afstaan. En soms tracht men ook nog eni ge gelijkenis kleur van haren, ogen of fysiek type met dat der stiefouders overeen te laten komen. AFGEDWONGEN VAN DE NATUUR. Dit alles neemt tijd en vele ver langende paren vragen: waar om zo lang wachten als we het veel vlusger zouden kunnen arrange ren? Maar ongelukkigerwijze be seffen die ongeduldigen veel te weinig dat de kinderen waarvoor ze aan gewetenloze handelaren een paar duizend dollar betalen, vaak on een onverantwoorde ma nier van de moeders zijn afge dwongen. Vaak zal gen ongehuw de moeder b.v., die de geboorte yan het kind tegenover baar fa milie wil geheim houden, al voor de geboorte het kind afstaan, omdat de zwarte handelaars dan voor hun onderkomen en verzor ging gedurende de bevallingstijd FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" WILDE VAART Door ALLAN PENNING. 10). Peter en Eve hadden de weige ring evenwel geenszins serieus genomen en dachten zelfs zeer oneerbiedig over de uitspraak van pipa. Nu naderde Venus, de droom van Peter's leven. Om eenvoudig te zeggen, dat Eve Bornsen een mooie vrouw was, zou gelijk staan met van de koningin van Sheba te beweren, dat zij een los duitje had. Eve had van moeder Natuur alles meegekregen wat moeder Natuur te geven had en het resultaat was kort en goed overweldigend. Slank en elegant met krullende haren, als het goud van rijp ko ren, ogen als het azuur van een zomerse hemel, parelblanke tan den, die waren omlijst door het kersrood van haar lippen, alles tintelend van levensvreugde en sprankelend van jeugd. Met een handigheid, waarop zelfs een kapiteinsdochter trots mocht zijn, wipte ze van de sleepboot op de valreep en rende ze lachend naar boven. Bill, die de charme en de bekoorlijkheid van Eve al evenmin kon weer staan, maar bovendien wist dat de baas, al was hij dan ook in de wilde vaart, de hand aan de discipline wist te houden, had fluks zijn jas aangeschoten en zijn upniformpet opgezet. Cor rect wachtte hij haar op de val reep. Hij salueerde. „Hoogheid", begroette hij haar lachend en Eve gaf hem speels een tik op zijn zongebrande zee manswang. „De kapitein wacht u boven". „Ik heb hem al gezien, Eer waarde", grapte hare Hoogheid terug. „Ga maar weer naar je vetlappen terug, hoor, ik vind de weg wel." Met een paar vlugge sprongen wipte ze de trap naar de com mandobrug op. „Hallo Peter", zei ze, terwijl ze haar lokkende mond naar hem ophief, „ik ben maar even geko men, omdat ik je anders niet zou zien. De ouwe heeft me namelijk de eer aangedaan me voor tiffin te vragen en daar het tegen het einde van de maand loopt en de schatkist beduidende llemten be gint te vertonen, moet ik hem te vriend houden." „Ai, ai", zei Peter, „waar heeft het feest plaatsin Raffles...? En als ik je misschien tijdelijk van dienst kan zijn......" „Mannetje, begin daar niet aan, want dat zal je toch voor de rest van je leven moeten doen, dus hoe later je daarmee begint, hoe gezonder voor jouw schat kistNee, het feest is niet in Raffles, maar in l'Europe „Dan ga ik mee", decideerde Peter, „ik heb de ouwe in lange tijd niet gezien en met het oog op de toekomstige relatie moeten we niet van elkaar vervreemden". „Mij best hoor", lachte Eve, „maar het bloed zij op uw eigen hoofdZullen we dan maar ineens gaan, want hoe sneller de eerste boksronde voorbij is hoe beter... Bovendien kosten sleep bootjes ook geld." De oude Bornsen zat in de voorgalerij van Hotel de l'Euro pe te wachten, toen Eve en Peter uit de rickshaw stapten. Hij keek lelijk zuur, toen hij Peter aan zag komen en wipte uit nijd zijn Gin and Orange in één hap naar bin nen. Maar hij bleef correct en reikte Peter de hand. Zelfs noem de hij hem „kapitein Wins". „U vindt het niet erg, hoop ik, dat ik meegekomen ben, maar Eve en ik zien elkaar zo weinig. Vanavond licht ik weer anker." „Zo, zo", bromde Bornsen, „weer op avontuur uit." „Dat is hoe je het bekijkt. Ik geloof dat ik betere vrachten maak dan menige geregelde lijn, die dood geconcurreerd wordt." „Nou ja, ieder zijn eigen opvat- j ling. Je weet hoe ik er over denk en ik ben niet van plan mijn oor deel te wijzigen." „Kom, kom, kapitein, niet zo somber. Als toekomstige schoon zoon moest u me toch met een beetje meer welwillendheid be handelen. Varen is tenslotte va ren." „Varen is soms geen varen zo als ik het zie", nijdigde Bornsen, „en over schoonzoon hoef je me niet te spreken, want ik heb dui delijk gezegd dat daar eenvoudig geen kwestie van is, zolang je geen behoorlijk commando hebt. Ik wil geen „tramp" in mijn fa milie hebben. Nu niet en nooit". „Zullen jullie 'ns uitscheiden", klonk het van Eve, „mij is een behoorlijke lunch beloofd en geen ruzieDus uit!" „Groot gelijk hoor Eve", zei Peter, „wij zullen er maar niet meer over spreken. Alleen zeg ik: kapitein Bornsen, Iet op mijn woorden, ik wordt je schoon zoon en laten we nu nog een Gin and Orange nemen, dan drink ik op de „Geregelde Vaart" met een grote V." Vier maanden later sneed de gladde witte boeg van de „Ping Ho" door het spiegelvlakke wa ter van de Indische Oceaan. De zon stond loodrecht boven het schier onbewogen watervlak en de horizon trilde van de hitte. Peter Wins had een goede lading in en was op weg naar Hong kong, waar zijn agent een re tourlading voor Singapore had geboekt. Van Shanghai tot Rangoon had Peter overal agenten gevonden, vooral in de kleinere tussenha vens. Handige kerels, die goed op de hoogte van de locale markten waren en als regel beste ladingen wisten te vinden. Wins was niet karig met zijn provisie en kon er daardoor als regel op rekenen dat hij tot de waterlijn zou lig gen wanneer hij afvoer. En ook nu had hij weer geboft. Op het laatste nippertje had zijn agent nog een 200 ton voor Hongkong op de kop weten te tikken, die zijn schip vol maakten. Het leven lachte. Peter Wins, met de djeremoedi op de brug, zat in het kaartenhuis en werkte zijn logboek bij. Achter hem klikte de nimmer zwijgende ra dio berichten, die ditmaal langs Peter heen gingen, maar door de schepen voor wie ze bestemd wa ren, met smart werden verwacht. Pen heerlijke rust, een weldadige stilte, slechts verbroken door het gezoem van een electrische ven tilator, heerste alom. Maar aan dek hing de benauwde tropen- hitte en het enkele vleugje wind dat van tijd tot tijd waaide, ge leek de lekkende hitte uit een vu rige oven. Even verscheurde de scheepsklok de vreedzame stilte. Twee glazen en Peter wist, dat de kok, die tevens als steward dienst deed, binnen enkele minu ten zijn ontbijt zou komen bren gen. Al was de verstandhouding met Bill McLeod nog zo goed. Peter had er niettemin de hand aan gehouden zijn maaitijden al leen in zijn eigen hut te gebrui ken. Kapitein was kapitein en de discipline op de „Ping Ho" was minstens even streng als aan boord van de grootste mailsto mer.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 2