„DE KlINUEIT" officieel geopend |]W MENING SPRANG-CAPELLE Muziekconcours Sirene shell kf III 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 MEI 1956 3 Als steken en scheuten U het leven vergallen DE WERELD ROND Dat doet de Bank voor mij Nederlandschs Hando! Maatschappij, N.V. AGENTSCHAP WAALWIJK N H H N H N H H BUTAGAS zorg dragen. Haar „verkoop" en afstaan van het kind betaalt dus haar onkosten voor die laatste tijd voor de geboorte en de eerste weken daarna. Wil zo'n moeder haar kind houden, dan laat hen haar dikwijls 1000 dollar betalen voor een dergelijk onderkomen. Het kind wordt deze ongehuwde moeders vaak ontfutseld, door dat men hen documenten laat te kenen waarin ze afstand van hun kind doen als ze nog half ver doofd van de bevalling zijn. Het risico voor de paren, die zo'n kind aldus adopteren is, dat dit kind soms mentaal defect blijkt. Dan willen de stiefouders er van af. Of plotseling ook kan de ech te vader van het kind komen op dagen, de ongehuwde moeder trouwen en dan het kind terug eisen. In elk geval wordt 't kind de dupe. Wikwijls wanneer on gehuwde moeders bereid zijn om voor de geboorte van het kind dit al aan zwarte handelaars af te staan, laat men ze in 'n kraain- verpleging opnemen onder de naam van de toekomstige stief vader. Het geboortebewijs wordt op deze wijze vervalst zonder me deweten van iemand anders dan van de moeder, de handelaar en de stiefouders. De zwarte hande laars letten natuurlijk nooit op het kind. Ze letten alleen op de klanten, het kind is handelswaar. NOOD WORDT UITGEBUIT. De voornaamste reden voor deze staat van zaken in Amerika (behalve die, dat in vele staten verkoop van kinderen niet straf baar is) blijkt het veel te geringe aantal staats- of gemeente-instel lingen, waar ongehuwde moeders zich in nood kunnen heenwenden en waar hun problemen op dis crete manier worden behandeld. De fondsen voor dergelijke hulp aan ongehuwde moeders en in de sociale diensten, die hun bewe- en U geen raad meer weet van de tergende pijn, brengt Krusehen Salts uitkomst. De kleinn, dagelijkse dosis Krusehen maakt korte metten met Uw rheu- matiek. Zes minerale zoeten, weten schappelijk samengesteld, spannen in Krusehen samen om Uw bloed zuiverende organen krachtig te stimuleren, met verjongde energie doen die dan hun heilzaam bloed zuiverend werk. Onzuiverheden kun nen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pfjnen die Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. zen moeten worden, zijn veel te weinig. Wanneer een ongehuwde moeder nu financiële hulp tracht ie krijgen, treedt de hele bureau cratie in actie en er is zoveel wachten en ondervragen nodig, zoveel „indiens" moeten vervuld worden, terwijl intussen de „schande" toch niet geheim kan worden gehouden, dat dergelijke vrouwen zich dan maar liever tot handelaren wenden, die hen snel helpen, voor discretie zorgen, voor geld en hun ook nog van het kind af helpen... Een vrouwelijke verslaggever, die zich het vorige jaar als een ongehuwde moeder voordeed om dieper in de zwarte handel door te dringen, vertelde een Senaats commissie, die de toestand on langs onderzocht, hoe advocaten in Kansas ongehuwde moeders in de zwarte markt betrokken en fooien van 5000 dollar opstre ken. Toen Senator Kefauver het rapport van deze journaliste hoorde, merkte hij op: „Zwarte handel in baby's is wel de aller treurigste situatie in Amerika". II Wij weten niet, vrienden, of gij, en zo ja, in hoeverre gij ver liefd bent. Het gaat ons ook geen bliksem aan wie op dit hoogst eigen moment in uw rose gedach- paleisje rondwaart, want op dit punt moet ge helemaal zelf we ten wat ge doet. Maar ook gij zult wel weten, dat het voorjaar het meest florissante seizoen is voor de liefde. Ge voelt u jonger en ge maakt meer fouten bij uw werk dan normaal te noemen is. Ge loopt sniffelend door de na tuur en roept telkenmale uit „O, wat ruikt het heerlijk!", en 's avonds zit ge voor uw venster naar maan en sterren te starogen. En als ge dichten kon, dan zou den de zetters, redacteuren en drukkers wat te lezen krijgen, re ken maar! Maar ge kunt niet dichten en daarom gaat ge maar zitten luisteren naar wat Johnny en ons aller Eddy, Patty Paige en Perry Como, Theresa Brewer en Dick Haymes er van zingen. En ge stapt in uw bedje met alle maal zachte gedachten in uw hoofdje en droomlichtjes in uw ogen, totdat Klaas Vaak met zijn zakje cement u de ogen dichtmet- selt. En te morgen klimt ge weer uit uw kooi met weer dezelfde gemoedsgesteldheid waarmee uw patroon allesbehalve in z'n schik is. En dat gaat zo door tot ge bij de burgemeester om een huis gaat zeuren. Zo gaat het niet alleen hier vrienden, in dit goede oude Waalwijk. Hetzelfde vindt ge in Birmingham en op de Lofodden, in Pisa en in Sacramento, en ook achter het IJzeren Gordijn, of schoon de berichten vandaar niet altijd even betrouwbaar zijn. In Engeland gebeurt het in ieder geval wel, want de jongens van de Denaby-mijn voelen er niets meer voor om tot 's avonds half tien te werken. Want voor ze dan goed en wel thuis zijn, is het tien uur en wat valt er dan nog met het meisje te wandelen? Niets, vrienden, want een net meisje gaat om tien uur niet meer wan delen. Bovendien willen de mees te meisjes al ver voor tienen met wandelen beginnen. De jongens van de Denaby-mijn zeggen nu dat ze hun meisjes kwijtraken aan knapen, die om zeven of acht uur op stap kunnen gaan. Zij willen dan ook eerder beginnen en eerder ophouden zodat er voor hen ook wat overblijft. Maar de directie zegt, dat dat technisch onmogelijk is. En daar zitten die jongens nu en het enige wat ze nu nog hebben, is onze sympa thie. Want wij zijn het van harte met deze knapen eens. In het voorjaar gaat de liefde voor de kolen. Tot 's avonds negen uur aan het kolenfront zitten, terwijl de geliefde een paar honderd me ter boven u in het gras zit te keuvelen met de bakker, dat is meer dan een jong hart verdra gen kan. Wij kunnen begrijpen, dat al die warme harten allesbehalve behoefte hebben aan kolen. Weg met de kolen! Leve de liefde en het voorjaar! B In de wereld der rechtspraak gebeurde onlangs iets, waaruit blijkt dat ge als Officier van Jus titie ondanks .de aanklacht toch van de onschuld van beklaagde overtuigd kunt zijn. De Engelse heer Elliott werd door de waar nemend Officier van Justitie er van beschuldigd een motorrijtuig zonder rijbewijs te hebben be stuurd. „Ook als boer voel ik mij er thuis" Meen niet, dat een bank als de Nederlandsche Handel- Maatschappij er alléén is voor handel en industrie. Ook aan de landbouwer en veehouder biedt een vaste band met de N.H.M. belangrijke voordelen. Haar plaatselijke agent adviseert deskundig en onpartijdig over de belegging van gelden en alle andere financiële aangelegenheden. ALLE BANKZAKEN OVER OE GEHELE WERELD Grotestraat 180. Telefoon 2941 en 2942 Zitdag te Sprang-Capelle Van der Duinstraat 74. Telefoon 2160 Toen evpnwel bleek, dat de heer Elliott geen verdediger had, bood de Officier aan om ook als zijn verdediger op te treden. In zijn pleidooi betoogde hij, dat dit helemaal niet bewezen was en dat beklaagde het motorvoertuig alleen maar had voortgeduwd. De rechter hechtte meer geloof aan de verdediger dan aan de aanklager en sprak de heer El liott vrij. Minder goed echter verging 't een Duitse vrouw, die wegens kijven met een sexegenoot een vonnis op rijm kreeg voorgele zen door de rechter in Baden-Ba den. De vrouw, die meende dat de rechter niet de nodige ernst had betracht met een dergelijk vonnis, wendde zich op hoge be nen tot het Hof in Karlsruhe om daar haar recht te zoeken. Ze kreeg haar recht: bevestiging van het vonnisook op rijm. K.A.B. HEEFT 400.000 LEDEN. Zaterdagmorgen werd op 't bonds- - bureau van de Katholieke arbei dersbeweging te Utrecht 't 400.000e lid ingeschreven. Direct na het bekend worden van dit nieuws, werden de gewestelijke propagandaleiders van de K.A.B. telegrafisch op de hoogte gesteld. Een speciaal door de Hilversumse tekenaar Cor van Velzen ontwor pen feestaffiche werd in een oplaag van 80.000 exemplaren in alle afde lingen van de K.A.B. in Nederland verspreid. BEGRIP BIJ Mr. DIRKZWAGER. Hij ziet af van verdere processuele stappen. Mr. A. Dirkzwager heeft d.d. 10 mei 1956 een brief geschreven aan de bisschop van Rotterdam, Mgr. M. A. Jansen, van de volgende in houd: „Monseigneur. Nadat ik in eer on geweten gebruik had gemaakt van een mij als kiezer bij de kieswet toekomend recht, ben ik in pers en radio aangevallen op een wijze, die mij ontsteld heeft. Men heeft daar bij niet geschroomd daarbij mijn ambt ter sprake te brengen. De waardigheid van mijn ambt gebiedt mij te verhinderen, dat het nog ver der publiekelijk belachelijk wordt gemaakt. Ik heb daarom besloten om, hoe de uitspraak in het tussen U en mij hangende geschil ook mo ge zijn, mij van verdere processuele stappen te onthouden". Dinsdag 10 mei had op het gemeente huis te riprang-Capelle öe otficiele ont vangst plaats voor de opening yan het fec.eratiet muziekconcours, dat gegeven werd door het fanfarecorps Sirena te Vrijhoeve Capelle, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. Aanwezig, waien: de beschermvrouwe van birena mevr. M. Oerlemans-de Roon, de edelachtbare heer A. Smit, Burge meester, de heer J. D. E. v. d. Heuvel, voorzitter van de afd. Noord-Brabant der Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en F'anfaregezelschappen, de heren Jury leden bestaande uit de heren Gerard1 H. Boud'ijn, Oscar van Heemel en Leo Pap- penheim, met ide prijzen-commissaris de heer Groenendaal, verder leden van het ere-comité, alsmede de gesturen der di verse deelnemende verenigingen. De Edelachtbare heer Burgemeester opende deze 'bijeenkomst en heette allen van harte welkom. Allereerst feliciteerde hij Sirena met haar gouden jubileum en sprak de hoop uit dat Sirena nog yele jaren van voorspoed en succes 'bescho ren mochten zijn. Hij zei er zich van bewust te zijn dat iedere muziekvereniging met grote fi nanciële moeilijkhedlen te kampen heeft eri dat daarom het Gemeentebestuur van Sprang-Capelle deze ontvangst vóór haar rekening had genomen. Bovendien deelde hij mede dat de subsidie welke voor de verenigingen zeer laag was, de volle aandacht van het gemeentebestuur had, dat zich volkomen achter de voor stellen dienaangaande van de Kon. Ned. Federatie plaatste. Hij hoopte dat het weer zidh goed zou houden len wenste Sirena veel sucues met haar concours, waarop een dronk werd uitgebracht. Hierna nam de voorzitter der fanfare de heer J. 'H. van Euwij'k het woord. Hij heette eveneens alle aanwezigen van harte welkom door het welkomstwoord van de edelachtbare heer Burgemeester in de meest hartelijk zin te benadrukken. Hij bracht dank aan Burgemeester en Wethouders der gemeent Sprang-Capelle voor hun 'bereidwilligheid de ontvangst op het gemeentehuis te doen plaats heb ben voor haar rekening. TeVens dankte hij de heer Burgemeester voor zijn volle medewerking welke hij verleend heeft tij dens de voorbereidende werkzaamheden, zelfs wanneer wij 's avonds laat belden, als li in huiselijke 'kring vertoefde, was LI steeds bereid de voor ons zo onmis- 9fy bare adviezen te geven; ook hiervoor dankte de voorzitter 'hem hartelijk. Vervolgens bracht hij dank aan de Kon. Neet. Eed. die steeds voor baar le den op de bres staat. Verder bracht hij denk aan de 'besturen der deelnemende verenigingen voor hun dteelname Sen wenste hun veel succes en dankte ten slotte alle aanwezigen voor hun op komst. Daarna stelde hij 'de aanwezigen in de gelegenheid 'het woord te voeren. Hier van werd als .eerste gebruik gemaakt 1 cioor de heer Groenendaal, prijzencom- i missaris, De heer Groenendaal compli menteerde Sirena met zijn gouden 'feest en schetste in het kort het wezen van1 de Kon. 'Ned. Federatie en deed uitkomen dat al haalde men niet altijd een eerste prijs, men toch ten volle tevreden moest zijn met het gepresteerde, want bij de Kon. Fed. moest heel veel gepresteerd worden voor een eerste prijs; hij stelde daarvoor als voorbeeld een schoolrap port waarop allemaal achten prijkten, aan krijgt zo'n leerling van Pa een extra kwartje in de spaarpot voor het zeer mooie rapport, maar dat is bij de Kon. Ned. Fed. nog niet genoeg voor een eer ste prijs, daar moeten minstens een paar negens bij staan. Hierna sprak de heer de Bruin, die ook de feestvierende vereniging felici teerde en door enkele komische voorval len uit het verleden van Sirena te schet- 1 sen de lachlust der aanwezigen opwekte, i Tot slot sprak de heer v. d. Heuvel; ook 'deze spreker bood zijn gelukwensen aan en maakte Sirena een compliment voor hun enthousiasme waarmee'zij hun concours zijn begonnen en prees hun moed om, daar zij vroeger in de afd. Uit muntendheid heeft gezeten, op de vrije concoursen zich aan te sluiten bij de Kon. Nel. Fed. en vanaf le 4e afdeling is opgeklommen tot de afd. 'Uitmuntend heid. Hij zei ook: als Sdrena met dit moe dige bestuur voortgaat, er nog veel lau weren te oogsten zijn. Odk de heer van d. Heuvel onderstreepte de woorden van de heer Groenendaal, dat als men bij de Kon. Ned. Fed. een eerste prijs haalt, hij ook zeker verdiend Is. Hierna sprak de voorzitter van Sirena nog een kort slotwoord, waarna de aan wezigen zich naar de Loonsestraat be gaven voor het begin van het concours, le Tambourwedstrijd. Op het verdere verloop van het con cours hopen wij nog nader terug te ko men. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden werd zaterdag jl. het Vakantie- en Kampeercen- trum „De Klinkaert" officieel geo pend door de heer G. P. Philippart, lid der Ged. Staten van Noord-Bra bant. Onder de aanwezigen bevon den zich o.m. het Stichtingsbestuur van „De Klinkaert", de Griffier van Ged. Staten, de heer G. A. M. van Rooy, de burgemeesters der ge meenten Loon op Zand, Oirschot en Heusden, de secretaris der ge meente Udenhout, de Inspecteur der Volksgezondheid, de heer H. W. J. M. Trines, de Voorzitter der Ka mer van Koophandel' en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant te Waalwijk, de heer J. v. Heesbeen, 't bestuurslid der Streek-V.V.V., de heer J. Timmermans, de directeur der Streek-V.V.V., dhr. H. Verwiel, de secretaris der Nederlandse Kam- peerraad, de heer A. C. Spijkerman, en de voorzitter der Ned. Toeristen Kampeerclub, de heer Kreuk, en verder vertegenwoordigers van de A.N.W.B. en der V.V.V.'s. Des morgens had de inzegening van het centrum plaats, verricht door de vice-voorzitter der Stich ting, de Hoogeerw. Heer Deken Rooyackers. Om 11 uur opende de voorzitter der Stichting, burgemeester A. D. C. Snels, deze bijeenkomst met een welkomstwoord. De voorz. noemde dit een onvergetelijke dag, omdat nu een lang gekoesterde wens in vervulling ging. In verband hier mede memoreerde hij in het kort de totstandkoming van dit cen trum, die mogelijk is geweest door dat in de dertiger jaren zijn voor ganger burgemeester v. d. Heijden, de huidige burgemeester van Loon op Zand, alles heeft gedaan om dit terrein in eigendom van de gemeen te Dtrunen te krijgen. De voorzitter noemde het een gelukkige gedach te, dat men dit terrein 'n natuurlij ke aanleg heeft gegeven om het daardoor geschikt te maken voor kampeercentrum. In deze opzet is men dan ook alleszins geslaagd. Door de grote sociale en economi sche vooruitgang in de na-oorlogse jaren, heeft het gemeentebestuur zich genoodzaakt gezien deze opzet meer vorm te geven. En in de uit bouw van dit centrum, die zich meer en meer als een behoefte deed voelen, heeft de gemeente van vele zijden steun en advies ondervon den. De voorzitter bracht dan ook bijzondere dank aan de vele instan ties, die de stichting van dit cen trum hebben mogelijk gemaakt: de provinciale overheid, de gemeente raad van Drunen, de Nederlandse Kampeerraad, de provinciale kam- peercommissie en last but not least aan de Streek-V.V.V., die de pols slag van de tijd zeer goed heeft be grepen. Een bijzonder compliment richtte de voorzitter aan het adres van de architect, de heer P. Lentz, die dit complex werkelijk tot een goed tehuis heeft gemaakt. Alle lof ook voor de aannemer, de heer v. d. Pas, de onderaannemers en de vele werkers, die het hunne hebben bij gedragen tot de verwezenlijking van dit voortreffelijke centrum. Wat de leiding van dit centrum be treft, meende de voorzitter, dat de ze met het volste vertrouwen en de hoogste verwachtingen kon worden gelegd in handen van de heer en mevrouw Bours. Tenslotte vestigde de voorzitter nog in het kort de aandacht op de betekenis van het centrum, dat hij meer noemde dan alleen maar een vakantiegelegenheid. Met de gunsti ge halfuurs-busdiensten en het in voorbereiding zijnde fietspadenplan is „De Klinkaert" een dependance te noemen van de omliggende re creatie-oorden, die men alle in kor te tijd kan bereiken. Met het uitspreken van de hoop op een welslagen in de toekomst en met de verzekering dat leiding en directie met vereende krachten aan dit welslagen zullen werken, sloot de voorzitter zijn welkomstwoord. Deken Rooijackers, die hierna enkele woorden tot de aanwezi gen richtte, wees op de bijzon derheid van het feit, dat hij hier als pastoor aanwezig was bij de opening van een kampeercen trum. Vroeger zou een pastoor dit niet gedaan hebben, omdat men vroeger van mening was dat men met een kampeercentrum alle mogelijke gevaren binnen haalde, Deken Rooijackers zei echter verheugd te zijn over deze opening, verheugd als priester, omdat wij als christenmensen ons rijke natuurschoon ontslui ten voor anderen, van welke ge zindte zij ook zijn. Hij noemde het een verblijdend teken, dat Drunen zich openstelt voor alle mensen en daarbij niet op „winst maken" uit is. En daar om hoopte hij zelfs op exploita tietekort, omdat eerst dan deze opzet het karakter van een offer zal krijgen. Deken Rooijackers wees er op, dat Drunen nu zal gaan kennis maken met andere mensen, die andere opvattingen hebben en die deze gemeenschap willen leren kennen en zullen onderzoeken. Deze mensen zullen een voorbeeld kunnen zijn, doch van de andere kant heeft ook Drunen de plicht een voorbeeld te zijn, vooral een voorbeeld van gastvrijheid. Dit kampeercen trum wil de mensen rust geven in een tijd, waarin hij bijna niet meer aan rust toekomt, en daar om is dit een schoon werk, waar op, naar wij mogen vertrouwen, Gods zegen zal rusten. Hierna onthulde de heer G. P. Philippart een gedenksteen bij de hoofdingang, waarop de namen vermeld staan van de leden van het college van Burgemeester en Wethouders en van de architect. Na een rondleiding en een be zichtiging van gebouwen en ter reinen werd het gezelschap een kampmaaltijd aangeboden, waar onder de heer G. P. Philippart in een korte toespraak namens het college van Gedeputeerde Staten uiting gaf aan zijn waar dering en respect voor de totali teit van dit kampeercentrum. De gemeente Drunen, aldus de heer Philippart, heeft met dit centrum een allerbeste worp gedaan. Spr. noemde de voornaamste gronden die tot de goedkeuring van G. S. hadden geleid: a) de opzet, wel ke is gericht op een gezonde re creatie; b) de overtuiging, dat dit experiment werd gedragen door kundige medewerkers; c) de ligging van het terrein; d) de grote belangrijkheid van deze vorm van recreatie. De heer Philippart roemde het werk van architect, aannemer en werklieden en bood tenslotte na mens G. S. aan het stichtingsbe stuur zijn hartelijke gelukwensen aan met deze meest perfecte vorm van recreatie. De heer J. van Heesbeen, voor zitter van de Kamer van Koop handel voor Waalwijken omstre ken, zei met recht trots te mo gen zijn op de heide leden van de Kamer, de heren Snels en v. d. Heijden. Hij roemde de prachtige harmonie welke er in de gemeen te Drunen bestaat tussen indus trie en landbouw en wenste na- DE OUDE H.B.S. IN DE Mr. v. COOTHSTRAAT. Men schrijft ons: Terugkomende op uw verslag der laatste begroting-vergadering van de gemeenteraad, zou ik met de heer Derksen willen beklemtonen, dat het gewenst en noodzakelijk is dat terzake het gebouw van de ou de H.B.S. in de Mr. v. Coothstraat een definitieve beslissing wordt ge nomen of het in de toekomst geheel zal worden gebruikt als schoolge bouw of verhuurd als kantoor, ma gazijn of i.d. Zoals het nu is, is de toestand volslagen onjuist. Wie is er nu huurder, wie heeft de zeg genschap, wie de verantwoording? Men zou zo zeggen: op het ogenblik niemand. Van de terreinen rondom gebouw en misschien ook van het gebouw zelf, wordt door Jan en al leman gebruik gemaakt. Het wordt gebruikt als speelplaats, voetbalter rein, hockeyveld enz. enz. Hoeveel ruiten er vernield en wat er be schadigd wordt, is moeilijk te zeg gen. Maar welke kosten men maakt, 't zal alles tevergeefs zijn als dit eigendom der gemeente niet wordt afgesloten en als er niet voldoende controle wordt uitgeoefend. Door wie dat moet geschieden van de drie of vier huurders, weet ik natuurlijk niet, dat zal de verhuurder moeten uitmaken, maar zo is het een aan fluiting van de grote bedragen die er aan zijn besteed en weldra weer uitgegeven zullen worden. mens de Kamer het stichtingsbe stuur van harte geluk met dit voortreffelij ke kampeercentrum. Namens de Ned. Kampeerraad voerde de heer A. C. Spijkerman het woord. Hij noemde de stich ting van dit centrum vooral ver heugend, omdat hier ook de on georganiseerde jeugd onderdak kan komen en hij hoopte, dat de ze jeugd hier zal leren in het ga reel te lopen. Bij zijn gelukwen sen sloot zich aan de heer Kreuk namens de Ne<J. Toeristen Kam peerclub, welke club men moest beschouwen als de toekomstige gebruiker van dit centrum. De voorzitter dankte alle spre kers voor hun bijzonder hartelij ke en waarderende woorden en zei er bijzonder trots op te zijn, dat de gemeente Drunen een be- lanpriike bijdrage kan leveren tot het recreatief potentieel van Mid den-Brabant. CONCENTRATIEKAMPEN-OUDE STIJL WORDEN IN RUSLAND OPGEHEVEN. Een hooggeplaatste ambtenaar van de Russische geheime politie, de MVD, heeft zondag belangrijke ver anderingen bekend gemaakt in het Russische strafwezen. 1. Alle concentratiekampen in de gehele Sovjet-Unie zullen binnen een jaar tot 18 maanden worden op geheven. 2. Deportatie van Sovjet-burgers naar afgelegen gebieden is verbo den, behalve „in geval van ernstige politieke misdrijven" en na een normaal proces. 3. Het Kremlin heeft een commis sie ingesteld voor de herziening van vonnissen van personen, die veroor deeld zijn wegens politieke of „con tra-revolutionaire" misdrijven te gen de staat. De commissie moet in oktober van dit jaar met de reha bilitatie van onschuldig veroordeel den gereed zijn. De MVD-ambtenaar, die zijn naam niet bekend wilde maken, leg de deze verklaring af in aanwezig heid van een groep Franse socialis ten, die een gevangenkamp te Tula bezochten, op 130 kilometer van Moskou. In het kamp zaten niet- politieke gevangenen zoals dieven en moordenaars. Het valt nog te bezien, in hoeverre deze verklaring van een onbekend ambtenaar „offi cieel" is en of zijn mededeling, dat mensen om ernstige politieke mis drijven toch nog gedeporteerd kun nen worden geen slag om de arm is, waardoor toch weer concentra tiekampen kunnen blijven bestaan. De ambtenaar zei immers dat er in de toekomst in Rusland slechts twee soorten detentie zouden zijn -in gewone gevangenissen en in cor rectieve werkkolonies. Hij verklaar de, dat in tegenstelling tot 't stelsel in de oude concentratiekampen, le den van een werkkolonie niet te werk gesteld zouden kunnen wor den buiten die kolonie. De kolonies zouden fabrieken omvatten, waar de gedetineerden zouden werken.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3