Waalwijkse en LangsCourant Ook „BROMMEN" kost geld. ELECTRA grootste keus z vuur van de geeót. HET RODE KRUIS...geen oorlogstaak. SCHEERAPPARATEN z STOFZUIGERS UJ Z O oc HOLL. ELECTRO RUTON EXCELSIOR t/i 0 1 IT! DE WERELD ROND Geen angst voor nare dagen tv RfffS VRIJDAG 18 MEI 1956 Uitgever Waalwijk»* Stoomdrukkerij Antooo Tieien i loofdrrdacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. mm I ZUIDEN 79e JAARGANG No. 39 Abonnement 19 cent per week f 2.15 per kwartaal I 2.70 franco p. p Advertentieprijs IQ cent per m.n. Contract-advertenties speciaal tariel Bureaus OROTESTRAAT *05. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2092. D? van BEUBDENSTKAAT 8. OPGERICHT 1378 TELEGR.-ADRES JECHO" Tot op de dag van Christus' Hemelvaart was het de ver wachting van Zijn leerlingen dat Hij een aards en nationaal ko ninkrijk zou stichten, een nieuw Israël, dat bevrijd zou zijn van de overheersing der Romeinen. Want in de Handelingen zegt St. Lu kas': „De aanwezigen vroegen Hem echter: Heer, zult Gij in de ze tijd het koninkrijk voor Israël weer herstellen?" Uit deze vraag blijkt heel duidelijk, dat de leer lingen nog steeds niet weten wat zij nu eigenlijk aan Jezus hebben en dat zij nog niets van Zijn zen ding begrepen hebben. De bete kenis van Zijn woorden is aan hen voorbijgegaan. Zij hebben Hem drie jaar lang gevolgd, dro mend van een nieuw en herboren Israël, dat onder Zijn leiding een glorieuze toekomst tegemoet zou gaan. Zijn dood betekende dan ook de ineenstorting van al hun il lusies, een zo smadelijk einde hadden zij niet voorzien. Zij had den toch minstens verwacht dat God Zijn profeet te hulp zou ko men. Maar God liet het allemaal gebeuren. God liet over hen de verbijstering komen, dat hun Le raar als een volksopruier werd terechtgesteld. God liet de ge makkelijke overwinning aan hen die Hem drie jaar lang gehaat hadden. En elk der leerlingen zai toen ongetwijfeld de bittere ba lans van drie jaren hebben opge maakt. Ze hadden alles in de steek gelaten om Hem te volgen, die weldoende was rondgegaan en die Zijn Goddelijke zending met wonderen had gestaafd. Hij had gesproken van een nieuw ko ninkrijk en ze hadden onvoor waardelijk in Hem geloofd. Zijn woorden hadden ze niet begre pen, ze waren tenslotte maar eenvoudige vissers, maar elke stap die zij met Hem hadden ge zet in het stof van Galilea, Judea en Samaria was voor hen een schrede geweest, die hen dichter bracht bij de verwezenlijking van de droom die hun altijd vergezel de: een nieuw Israël. En toen Hij op Paasmorgen als een triomfator verrees uit de dood leefde die droom weer op, heviger en schoner dan ooit te voren. Nu was het nieuwe ko ninkrijk nabij, nu zou Hij voor eens en altijd een einde maken aan overheersing en onderdruk king. Maar het kwam cr weer niet van en daarom moet er wel ver bazing gelegen hebben in hun stem, toen zij Hem bij Zijn heen gaan vroegen of Hij in deze tijd het koninkrijk voor Israël zou herstellen. Zo iets van: hoe zit dat nu eigenlijk, Ge bent toch ge komen om een nieuw koninkrijk te stichten. Jezus leert hun dan nogmaals, dat het een geestelijk koninkrijk zal zijn, een rijk voor alle vol ken, en dat de Heilige Geest over hen zal komen om hun kracht te geven om voor Hem te getuigen. Een nieuwe duisternis voor hen, want wat moeten zij, een handje vol mensen, beginnen in een we- reld van wanbegrip, van haat zelfs? Waarvan en wat moeten zij getuigen. Van alles wat Hij geleerd heeft, hebben ze niets onthouden, laat staan begrepen. Hij heeft hun herhaaldelijk over een nieuw koninkrijk gesproken, maar een koninkrijk sticht men niet met woorden alleen. Tien dagen later kwam over hen het grote Licht en de grote Kracht, die Hij hun beloofd had. En toen pas werd hun alles dui- delijk. Toen kwamen al die woor den van Jezus weer in hun ge dachten terug, zo klaar en helder alsof Hij ze gisteren pas gespro ken had. Toen ook begrepen zij deze woorden en wisten zij wat dit nieuwe rijk zou zijn. En dit schamele handjevol mensen vond de kracht en de moed om dit nieuwe rijk te prediken waar en wanneer zij maar konden. Van die dag af heeft dat hand jevol mensen Gods Rijk over de wereld uitgedragen en hun klei ne schare is gegroeid tot een le ger van miljoenen, waartoe ook wij behoren. En dit „behoren tot" brengt een verplichting met zich mee, de verplichting dat wij uitkomen en staan voor onze overtuiging. Wij kunnen niet al len de apostelen zijn van die eer ste Pinksterdag, omdat we daar toe niet allen geroepen zijn. Maar wel zullen wij getuigenis hebben af te leggen van de Geest van Waarheid, die ook over ons is gekomen, vandaag weer opnieuw. Laten we ons niet verliezen in pessimistische beschouwingen over de wereld van vandaag. We weten allemaal wel hoe deze tijd balanceert boven een afgrond van chaos en vernieling. Niet al leen in deze dagen, maar in alle tijden hebben geest en materie gestreden, omdat zij tegengesteld zijn aan elkaar. Het materialisme van vandaag is duS niets nieuws, het gaat onvermijdelijk samen met ons aardse mens zijn. Maar omdat dit aardse bestaan zijn voleinding moet vinden in de Eeuwigheid, die geen stoffelijke waarden kent, zullen wij de geest moeten stellen boven de materie. Ons leven zal gericht moeten zijn op onvergankelijke waarden en bij dit streven zullen wij ons moeten laten leiden door de geest, door het Licht en de Waarheid van de Geest Gods. Iedere dag zullen wij ons van onze uiteinde lijke bestemming bewust moeten zijn, iedere dag zullen wij onze overtuiging hebben te verdedigen en uit te dragen. Ook wij, christenen, ontmoeten wanbegrip en zelfs haat, maal laat dan het Pinkstervuur van vandaag alle lauwheid uit ons wegnemen en ons vervullen met de zekerheid en de kracht en de wijsheid, die wij nodig hebben in deze van God afgewende tijd. La ten wij vragen om de kracht om ons uit te spreken, geheel en al, voor Christus, voor onze overtui ging, dat God is de Heer en de Schepper, van Wie wij allen zijn uitgegaan en tot Wie wij allen willen terugkeren. Dezer dagen zal weer de jaar lijkse inzameling ten bate van het Nederlandse Rode Kruis worden gehouden. En nog al tijd zien tè veel mensen het Rode Kruis als een semi-mili- taire instelling met een taak op het slagveld. In werkelijkheid is deze bladzijde reeds lang om geslagen en verricht het Rode Kruis uitsluitend zijn taak ten bate van de burgerbevolking, in tijd van oorlog, maar ook in tijd van. vrede. Het Rode Kruis is op het slag veld geboren, en wel op het slag; veld van Solferino, waar Henri Dunant met ontzetting gewaar werd, hoe tienduizenden gewon den aan zichzelf werden overge laten. Zo werd het Rode Kruis gesticht, om aan deze wantoe stand een einde te maken, en de strijdende partijen eerbiedigden de Rode Kruis-vlag en maakten gaarne van de diensten van het Rode Kruis gebruikt. Langzamerhand, en in toene mende mate, namen zij deze taak zélf over. In de moderne oorlog is ieder legercorps uitgerust met een perfect geoutilleerde medi sche organisatie. De soldaten zouden eenvoudig niet meer gaan vechten wanneer ze niet wisten dat medische hulp voldoende ter beschikking was. Maar dat bracht mee, dat men steeds meer speci alisten, beroepsmensen, nodig had. Daarvoor was men niet lan ger aangewezen op de hulp van Rode Kruis-vrijwilligers. VREDESTAKEN. Was hierdoor de taak van het Rode Kruis ten einde? Geenszins. Want niet alleen de medische verzorging wijzigde zich (ten gunste) maar ook de wijze van oorlogvoering (ten ongunste). Steeds meer werd de burgerbe volking betrokken in het oor logsgeweld, en haar de nodige medische verzorging en bijstand te verlenen, werd de taak van het Rode Kruis. Maar ook in vredestijd bleken er taken te over te zijn, waarvoor het Rode Kruis de organisatie bij uitnemendheid was. De hulpeen heden ten dienste der burgerbe volking in oorlogstijd moesten in staat van paraatheid worden gebracht en gehouden, maar er was nog zoveel meer te doen. Zo organiseerde hel Rode Kruis de bloedtransfusiedienst en de plas ma-inzameling, de centrale be schikbaarstelling van moeder melk, de zorg voor blinden (de hoornvliestransplantatie)voor invaliden en langdurig zieken in de vorm van de boottochten, welfarewerk, lectuurdienst. Zo heeft het Rode Kruis zich onmis baar gemaakt. En om dat werk in stand te houden, voort te zet ten, uit te breiden, doet het ieder jaar een beroep op het Neder landse volk NIET MILITAIR. Het is noodzakelijk, dat de Rode Kruis-colonnes geünifor meerd optreden, maar hun uni form is geen militair uniform en hun organisatie staat los van de militaire organisatie. Het Rode Kruis heeft zijn taak op het slag veld overgelaten aan de militaire medische diensten, het heeft zich achter het front teruggetrokken en stelt zich volledig in dienst van de burgerbevolking, in oor logstijd, bij rampen, maar ook voor allerlei vredeswerk dat lij den verlicht en lijdenden helpt. Daarmee is het Rode Kruis ook veel dichter gekomen bij het Ne derlandse volk, dat met zijn be- kend-critisehe instelling tegen over alles wat militair is, de Ro de Kruis-mensen vaak te veel zag als halve militairen. De enige oorlog waarmee het Rode Kruis nog te maken heeft, is de oorlog tegen ziekte, lijden, rampen. Wie het Rode Kruis helpt, helpt zichzelf (Nadruk verboden). De snelle opmars van de brom fiets heeft het verkeersbeeld in ons land binnen enkele jaren volkomen gewijzigd. Na een nog al schuchter begin van 1947, 1948 waarbij slechts enkele merken betrokken waren, is er plotseling een ware storm ontketend en nu heeft men de keuze uit vele tien tallen merken in alle denkbare uitvoeringen en in prijzen, die variëren van 125.voor een losse motor tot ver boven de 700.voor de bromfiets, die bijna niet van een motorrijwiel te onderscheiden is. Er is bij het publiek nog steeds een onverflauwbare belangstel ling voor de bromfiets waar neembaar en de gemakkelijke be talingsvoorwaarden, waaronder men de meeste merken aanbiedt, doen er tallozen besluiten de trouwe fiets aan de kant te zet ten en zich bij de reeds meer dan 500.000 bromfietsers die ons land telt, te voegen, in de overtuiging een economisch en gemakkelijk hanteerbaar vervoermiddel te hebben aangeschaft. Economisch is de bromfiets zeker, al dient men er wel reke ning mee te houden, dat ook brommen geld kost en dat men er met de aanschaf van de brom fiets alleen niet is. Nog te veel bromfietsers beseffen dit pas wanneer hun vervoermiddel re paratie vereist. Reparaties die al betreft het slechts een klein, eenvoudig voertuig in sommi ge gevallen toch vrij kostbaar kunnen zijn. Het is daarom goed zich tevoren te beraden, wat het brommen zo ongeveer zal vergen. i WAT ZIJN DE KOSTEN .Met welke factoren dient men bij het opstellen van een derge- j lijke begroting rekening te hóu den j Het belangrijkste is natuurlijk de vraag hoeveel men beschik- baar heeft voor de aanschaf, waarbij wij er hier van uitgaan, dat de brommer contant wordt betaald. De prijzen lopen zeer uiteen en het zal wel duidelijk zijn, dat men in het algemeen voor een groter aankoopbedrag ook inderdaad een voertuig krijgt waarvan men meer kan verlan gen dan van een goedkopere, t Is een voorlopige keuze ge maakt, dan komt het tweede punt aan de orde, n.l. de kleding. Vooral wanneer men zomer en winter denkt door te rijden, mag deze post niet worden vergeten. UI UI UI PHILIPSHAVE UNIC BRAUN-REMINGTON heeft de Grotestraat 207 Waalwijk 'Er zijn tegenwoordig jassen van verschillend materiaal in de han- del in zeer variërende prijzen. Vervolgens dient men te berc- j kenen, hoeveel kilometers jaar- j lijks ongeveer zal worden afge legd, dit in verband met de af schrijving. DE AFSCHRIJVING. Stel, dat men een bromfiets denkt aan te schaffen van 500.- om daarmede per jaar 'n afstand van ca. 5000 km. af te leggen, dan kan men als redelijke levens duur een termijn van ongeveer 7 jaar aanhouden. De restwaarde zal dan nog ca. 80.bedragen. Het resterende bedrag van 420.- wordt vervolgens verminderd met ca. 20.voor de banden, welke afzonderlijk worden be groot, zodat tenslotte een bedrag van 400.over blijft, hetwelk in 7 jaar wordt afgeschreven, hetgeen neerkomt op 57.per jaar. De kleding, waarvoor men ge middeld ca. 120.kan bereke nen (goede lederen kleding is be langrijk duurder) gaat eveneens ongeveer 7 jaar mee, en dit komt dus per jaar op 120 7 on- veer 17.De afschrijvings kosten bedragen dus jaarliiks f 57 17.74.-—. Ren teverlies kan men verwaarlozen, evenals in de meeste gevallen de stallingskosten. Wel dient men rekening te houden met een be drag van ca. 7.50 voor een W. A.-verzekering, die eigenlijk voor elke bromfiets verplicht moest worden gesteld. Aan vaste lasten heeft men dus elk jaar een be drag van ongeveer 81.50. 4 CENT PER KILOMETER De overige kosten worden per verreden kilometer berekend en allereerst krijgt men hier de post benzine en olie. Een 1. gemeng de smering kost ongeveer 0.50 en wanneer men uitgaat van een verbruik van ongeveer 1 60 komt dit neer op ca. 0.83 ct. per km. Aan reparaties en onderhoud inclusief bandenreparatie en vervanging zal men gemiddeld per km. ongeveer 1.5 cent kwijt zijn, zodat men er op moet reke nen, naast de vaste jaarlijkse kosten, per km. nog een bedrag van 0.83 4- 1.5 2.33 cent te moeten uitgeven. Vanzelfsprekend heeft men bij de aanschaf van een nieuwe brommer aanvankelijk minder reparatiekosten dan na enige ja ren gebruik. Het bovengenoemde bedrag moet men als gemiddelde beschouwen. Bij een jaarafstand van 5000 km. dient men dus in totaal te rekenen op een bedrag van 81.50 5000 1.63 cent 2.33 cent 3.96,- afgerond 4 cent. Hei bovenstaande betreft een globaal voorbeeld, waarop vele variaties mogelijk zijn. Aan de hand van deze gegevens echter zal men zelf zonder veel moeite een soortgelijke berekening, aan gepast aan de omstandigheden, kunnen opstellen. (Nadruk verboden) fel Nu ook de Waalwijkse vrouw in schoonheid en gratie wedijvert met de lieftallige Pinksterbloem en wij dus meer dan ooit geneigd zijn het mannelijk schoon hier ter stede te attenderen op alle kleur en fleur welke zich aan oog en hart vertoont, moet ons anderzijds ook een waarschu wing uit de peneen welgemeend vermaan om bij alle zoete bedrij vigheid toch de nodige voorzich tigheid te betrachten, want de gevaren die het leven eens genis ten landmans bedreigen, zijn ve lerlei. Wij weten dat gij vooral in deze tijd nog wel eens een ex tra kusje meepikt, hetgeen alles zins prijzenswaardig is. Ge kunt daar niets aan doen en wij ook niet. Ge moogt wat ons betreft zoveel kusjes verzamelen als ge wilt, als ge maar uitkijkt voor de lippenstift, want niet alleen loopt ge dan de kans dat ge na afloop van een en ander er uit ziet als een Indiaan, die zojuist de strijdbijl heeft opgegraven, doch volgens de dermatoloog dr. Geoffrey Hodgson van het „Uni ted Cardiff Hospital" te Londen kunt ge van dat goed ook een huidontsteking oplopen. Deze verbiisterende onthulling heeft deze man der wetenschap onlangs gedaan en wij vinden wel dat ge dat moet weten. De dokter heeft trouwens nog veel meer wetens waardige dingen gezegd, die wij vooral onder de aandacht willen brengen van onze talrijke en dierbare lezeressen. Poederkwas ten, wenkbrauw-krulmiddelen, zonnebrandcrèine, haanniddelen en wasmiddelen, shampooings, haarversterkende middelen 'en vernissen, wenkbrauwstiften, reukverdrijvende produkten, par fums, geparfumeerde brillantine, de scheercrème of het haarwater van de echtgenoot, al deze din gen kunnen bij vrouwen huid ontsteking veroorzaken. Vloei bare nagellak kan kontaktderma- titis veroorzaken op de oogleden, het gezicht, de hals en op de vin gers. Verder staat de dokter scep tisch tegenover de werkzaamheid van hormonencrèine. De vitami nen, zegt de dokter, blijven zon der werkelijk effect en u kunt ze dan ook veel beter via uw mond innemen. De verbetering van een droge huid vloeit niet voort uif de hormonen, doch is een gevolg van de verzachtende werking van de crème. Wij willen hier niets aan toe voegen, want wij hebben hoege naamd geen verstand van al déze boudoir-attributen. Als wij lie gen, dan moet u dr. Hodgson maar schrijven. Één ding moet ons echter nog van het hartwij hebben nooit geweten dat er zo veel nodig was om van 'n vrouw een vrouw te maken. En gij, vrienden? Kom nu eens eerlijk uit de hoek IS Dit mag nu allemaal wel zo zijn, vrienden, maar al met ai zijn er toch maar heel wat man netjes, die bij de gratie van de aldus verkregen vrouw een goe de boterham eten. Deze boudoir parasieten kiezen, weer of geen weer. een of andere koningin, zo dat wij nu rijk zijn: een Tulpen- koningin, een Fietsbandenkonin gin, een miss Katoen, een miss Eenzaamheid, een miss Typema chine (in badpak, 600 lettergre pen per minuut), een Kaasko ningin, een Uienkoningin (hui lend in bikini), een miss Kauw- kom, een miss Leverworst (Ber- iiner), etc. etc. In de vleesstad Chicago heeft men nu gemeend, dat er nog best een bij kon. En na veel geharre war is dan de eerste prijs voor de- mooiste lichaamshouding gegaan naar Lois Conway. Denk nu 'niet, vrienden, dat dit een oppervlak kig gedoe is geweest daar in Chi cago, nee, men is er veel dieper gegaan dan ge denkt. Want Lois kreeg die prijs niet, omdat ze zo weelgeschapen was en dit in een bijzondere houding duidelijk ac centueerde, verre van daar, men heeft Lois tot op het been beoor deeld. Van alle deelneemsters werd namelijk een röntgenfoio gemaakt en na lang heen en weer gepraat vond de jury, dat Lois liet mooiste skelet had. Miss Ske let kreeg natuurlijk een prachti ge röntgenfoto mee naar huis. Er zijn al talloze brieven bin nengekomen van mannen, die met dit geraamte willen trouwen en daaronder schuilt er ook een van ons, dat moogt ge wel weten. Want niets lijkt ons aantrek kelijker en lieflijker dan 'n foto van Lois' geraamte op ons nacht kastje. Overigens, vrienden, moogt ge u wel afvragen in welke richting deze macabere coronaties wijzen. Verder dan de conclusieeen ver bijsterende waanzinbehoeft ge niet te komen. M En ook dit stukje gaat over de vrouw, vrienden, waaruit ge, dan moogt opmaken, dat vrou wen deksels belangrijk zijn, veel belangrijker dan gij, ook al zit ge dan in drie-en-twintig commis sies en kunt ge met uw handte kening een revolutie op gang brengen. En duurder ook,ten minste in Amerika. In hetzelfde Chicago, waar Lois Conway met haar mooie geraamte rondloopt, waarvan ge met het blote oog helaas niets kunt zien, woont ook de heer Gerald Hatoff. Gerald schat de waarde van zijn vrouw op rond 2.000.000. Deze schat ting mag dan wat vreemd lijken en een beetje aan de lage kant onze vrouw is namelijk onbe taalbaar in Amerika, waar men met dollars leeft en ook denkt zalig te worden, is dit toch een flink bedrag. En de heer Ha toff eist dit bedrag van zijn fa milieleden omdat deze zijn vrouw net zo lang hebben gesard en ge pest tot ze van hem wegliep. Wij hopen van harte dat de rechter deze familieleden het dubbele zal laten betalen, juist omdat een dergelijke schade niet te betalen is. En dan hier een andere vrouw uit Chicago: mevrouw Smile. Laat u niet misleiden door haar naam, want die is niet zo be trouwbaar als de Bedriegertjes in Arnhem. De wonderlijke huwe- lijksopvatitngen van deze vrouw komen duidelijk naar voren in de gronden, waarop zij wil schei den: haar man weigert haar na melijk een villa, een sportauto en een reisje naar Honoloeloe. Bo vendien moet hij beloven van kunst en muziek te zullen hou den. Deze vrouw schatten vvii op 'n flink ouderwets pak voor de bips, waartoe naar wij hopen, de rech ter ook zal besluiten. H Tot slot een wat opwekken- der bericht voor degenen die de zer dagen naar de tandarts moe ten. Hugo Houston uit Rio de Janeiro sprong uit het raam, toen de assistente van de tand arts kwam zeggen dat het zijn beurt was. Daar de wachtkamer van de tandarts op de vijfde ver dieping lag, hoeft Hugo nu nooit meer naar de tandarts. Prettige Pinksterdagen! Dames,Witfe Kruispoederi zijn een uitkomst. Ze verdrijven pijn en lusteloosheid. Brengen geen maagstoornissen teweeg. Ook in labiet- en cachet-vorm ITTr L 4 Ww J I A A H, fl L- m\ tJ M VADER EN ZOON VERDRONKEN. Zaterdagmiddag zijn de 59-ja- rige A. Baas en zijn 20-jarige zoon met een roeibootje, dat was voorzien van een klein zeil en buitenboordmotor van VI aardin gen naar Nieuwersluis vertrok ken en sindsdien niet terugge keerd. Vermoedelijk is 't bootje in de ebstroom op de Nieuwe Waterweg omgeslagen, waardoor de inzittenden te water zijn ge raakt en verdronken. Het omge keerde bootje is bij Rozenburg teruggevonden. INDONESISCH TOERISTEN- VAARTUIG OMGESLAGEN. Zondag zijn aan de Noordkust van Java, nabij Tegal, 73 mensen verdronken, waaronder vrouwen en kinderen, toen een vaartuig voor het maken van tochten met toeristen, omsloeg. Het pleziervaartuig was slechts berekend op een belasting met 50 passagiers, doch had, toen het ongeval zich voordeed, honderd personen aan boord. Het overla den schip kenterde in de zware branding voor de kust. De kapi tein en twee leden der beman ning zijn in hechtenis genomen.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1