Miiiiter Witte kont neer Waalwijk Gemeenteraad Waalwijk. Stemt bij volmacht voor de K.V.P. in &lkaar 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 22 MEI 1956 3 DE WERELD ROND Grootse openluchtmeeting op hei Raadhuispl em. Agenda en prae-adviezen. Geertrui eten berg GEMEENTERAAD IS De emancipatie van de vrouw, vrienden, is in de laatste decen nia met zo rasse schreden op ons afgekomen, dat de moderne sprookjesboeken bij voorkeur vertelsels bevatten met de aan hef: „Er was eens een man, die sterker was dan een vrouw waaruit moge blijken dat de term „zwakke geslacht" in het huidige tijdsgewricht zelfs voor de aller onschuldigste jeugd geen enkele geloofwaardigheid meer bezit. Kenmerkend voor deze evolutie is het dreigement van belligeren- te kinderen: „Ik zeg het tegen me moeder, hoor!" Vader komt al lang niet meer in het wraakge richt voor, want deze fijngevoe lige kinderzieltjes weten deksels goed zonder overigens het in- en-in-tragische van het feit te heseffen dat vader in het huis orkest der familie slechts 'n heel klein tweede viooltje bespeelt. Voor hen, die misschien nog ergens stiekem geloven in een renaissance der patriarchale toe standen, hebben wij het volgen de ontnuchterende verhaaltje. In het verre Salt Lake City trad nog niet zo lang geleden de heer Har ry Maine in het huwelijk met de struise boerendochter Ruth Pen- nings, die daarmee de goede geu ren van land en stal ruilde voor de wat bedompte beslotenheid van een stads flatje, doch daar zij dit met liefde deed, was het een verheugende vooruitgang. Alles ging uitstekend en Harry noch Ruth hadden ook maar een ogenblik spijt van het vriende lijk gedein het rustig dobberende huwelijksbootje. Maar zelfs bij rustige zee loeren van alle kan ten sinistere gevaren en reeds bij de eerste de beste onzichtbare klip was het voor het bootje van het jonge paar al meteen raak. Om zeven uur 's avonds verliet Harry onlangs de echtelijke wo ning en begaf zich fluitend op weg naar een vergadering van de kegelclub. Om vier uur 's nachts keerde hij van deze vergadering huiswaarts, in groter vrolijkheid dan het humeur van de mens op dit uur van de nacht gemeenlijk kan opbrengen. Het duurde enige tijd voordat hij het goede sleutel gat gevonden had en zo kon het dan ook gebeuren, dat hij bij het betreden der huiskamer zei: „Zo, Ruth, heb nog visite." Struise Ruth, die heel goed wist in welk stadium alcoholica dupilicerende vermogens teweegbrengen, be dacht zich geen ogenblik en gaf hem (zonder deegrol) een aantal oorvijgen van zo zwaar kaliber, dat onze kegelaar buiten westen geraakte. Daarna pakte ze hem in het nekvel en deponeerde hem bij de eerste de beste politiepost met de woorden: „Wie niet ho ren wil, moet maar voelen." Toen ging ze weer terug naar de koei en en geiten van haar ouders. Harry is weer hersteld en loopt al weer in de tuin. Hij zegt echter nog steeds„En toch sloegen ze met z'n tweeën." Ook in Engeland knaagt de woningnood aan de nationale huiselijkheid, zodat ook daar de gemeentebesturen en woning commissies slapeloze nachten doorbrengen vanwege de drom men woningzoekenden, die dage lijks voor de loketten verschij nen. Daarom kon het de argeloze bezoekers van het plaatsje Wor thing verbazen, dat daar 'n res pectabel huis zo maar leegstond, weken- en zelfs maanden lang, zonder dat horden jonggehuwden er begerig omheen krioelden. Dit ontbreken van elke belangstel ling had een voor Engelsen zeer gegronde reden. Zoals bekend is Albion de bakermat van het „haunted house", hetgeen een huis is, waar reeds lang ver scheiden stervelingen bij voor keur in het nachtelijk uur on- vleeslijk rondwaren tot schrik en ongemak der levenden. De Engelsman legt voor dergelijke plaatsen een heilige schroom aan de dag en nog veel liever ziet hij het Engelse nationale team op de historische grond van Wembley sneuvelen tegen Schotland dan een dergelijk huis te betrekken. Ontsteltenis dus in Worthing, toen de heer Stanley Baxter dit huis onlangs voor een appel en een ei kocht en er vrolijk flui tend zijn intrek nam. De dood graver van Worthing begon al vast een kuil te graven en de kistenmaker schatte onderzoe kend de lengte van de heer Bax ter. Er gebeurde echter niets. El ke morgen verliet Stanley bla kend van welstand zijn woning en niemand bespeurde 's nachts voor de vensters van het huis vormeloze witte gedanten, noch hoorde iemand het jammeren en steunen, waarmee spoken zich gemeenlijk aankondigen. Toen sloop in al die koele en nuchtere Engelse breinen 't boze vermoeden, dat de heer Baxter voorheen zelf als spook gefun geerd had om op deze wijze voor hem persoonlijk de woningnood op te lossen. De heer Baxter zegt dat het niet waar is en dat hij heel goed met de geesten kan op schieten. ,,'l Lawaai valt 's nachts nogal mee", zegt hij. Wij blijven er natuurlijk bui ten, maar als dit kwade vermoe den waarheid mocht zijn, dan vinden wij Stanley een zeer ge wiekste jongen. De slimmen zitten nooit voor één gat gevangen, i Waartoe 't feit, dat de vrouw- geen briefje van de man meer nodig heeft voor enige transac tie, in Amerika leidt, moge blij ken uit het volgende korte ver haaltje. In Pittsburg stajite me vrouw Betty Summers onlangs in de spiksplinternieuwe wagen van haar man om even '11 bood schap te gaan doen. Zoals min of meer te verwachten was, reed zij de wagen halverwege in de ver nieling. Zelf kwam zij er zonder japonscheuren van af, stapte meteen een nabijgelegen automo bielzaak binnen, kocht tegen in levering van de zojuist verkregen geruïneerde hoop blik 'n nieuwe auto en reed weer door. Tegen haar man zei ze: „Die andere wagen vond ik niet zo leuk, ik heb hem geruild voor deze." Wat de man weer zei, toen enkele da gen later de rekening kwam, ver meldt de historie niet, maar ook daar" zal koelbloedige Betty ^ich wel uit gered hebben. U/oensdag 23 mei (a.s. woensdag dus) zal de Katholieke Volks partij afdeling Waalwijk een groot se openluchtmeeting organiseren. Zijne Excellentie Ir Witte, minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting, heeft hieraan gaarne zijn medewerking willen verlenen en zal dus in hoogst eigen persoon op het Waalwijkse Raadhuisplein 't woord voeren. Er is nog een naam die in dit ver band niet onvermeld mag blijven en wel pater Krouwels (O.F.M.). Ook deze prominente figuur, die eveneens een kort woord zal spre ken, heeft zijn sporen wel ver diend. Van nature vechtjas en ini tiatiefnemer, heeft hij nimmer op gehouden te vechten voor 'n recht vaardige politiek: de katholieke politiek. Deze bijeenkomst zal worden in geluid door enkele Waalwijkse mu ziekkorpsen, die door een gedeelte van Waalwijk zullen trekken. Inwoners van Waalwijk en om geving, hier hebt gij de kans te to nen dat de K.V.P. niet vergeefs op u bouwt; zorg dus a.s. woensdag avond present te zijn. Voor eventueel slecht weer zijn de nodige voorzieningen getroffen. Nog twee excellenties te Waalwijk. Is het woensdagavond reeds een bijzonder gebeuren, vrijdagmiddag 25 mei a.s. biedt de K.V.P. aan alle inwoners van Waalwijk en omge ving de gelegenheid kennis te ma ken met de excellenties Mr v. Thiel (minister v. maatschappelijk werk) en Dr Veldkamp (Staatssecretaris van economische zaken) en aan deze hun eventuele wensen kenbaar te maken. De excellenties zullen vragen van de aanwezigen beantwoorden en eventueel tevens uitleg geven van het door hen gevoerde beleid. Dit „spreekuur" zal worden ge houden in de voorzaal (grenzende aan het café) van „Thalia", 's mid dags tussen half 4 en half 6. Ondanks de ongunstige tijd (ook excellenties zijn aan tijd gehouden) hoopt en vertrouwt het bestuur dat velen van deze uitzonderlijke gele genheid gebruik zullen maken. DEMONSTRATIEVE VERGADERING K.V.P. Zondag 27 mei zal te Eindhoven een grote demonstratieve vergade ring der K.V.P. plaatsvinden. 'Onderwerp: Gezinspolitiek. Sprekers :Prof. mr C. P. M. Rom- me en F. v. Vliet. Aanwezig: Z. Exc. mr v. Thiel, die tien minuten spreekt, alsmede de partij-voorzitter. Vanaf Waalwijk zal, bij voldoen de deelname, een extra bus worden ingelast. Men wende zich hiervoor tot de heer F. Dumoulin, Grotestraat 383 Waalwijk (tel. 2318) of dhr Roozen, Grotestraat 217, Drunen. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk, te houden op donderdag 24 mei 1956 om half 8 ten gemeentehuize. 1. Vaststelling van de notulen raadsvergadering 28 maart ,1956. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting. 4. Voorstel tot vaststelling in ont werp van een gewijzigd partieel uitbreidingsplan voor de St. An toniusparochie. 5. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van een woning. 6. Voorstel inzake waarborging hy pothecaire geldlening voor par ticuliere woningbouw. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de bouw van een woningwetwoning aan de Akkerlaan. 8. Voorstel inzake goedkeuring wijziging begroting gemeente lijke instelling voor maatschap pelijke zorg voor 1955 en tot verhoging van subsidie over dat jaar. 9. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking inge volge art. 50 der kleuteronder wijswet voor inrichting van een noodlokaal ten behoeve van de r.k. kleuterschool te Waalwijk, Grotestraat 244. 10. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking inge volge art. 72 der lager onder wijswet, voor het verschaffen van noodlokalen aan de r.k. scholen voor l.o. en u.l.o. in de St. Antoniusparochie en voor l.o. in de parochie Maria Onbe vlekt Ontvangen te Besoyen. 11. Voorstel tot het verbouwen der voormalige tekenschool ten be hoeve van de Christelijke school voor b.l.o. 12. Voorlopige vaststelling gemeen te- en bedrijfsrekeningen over 1953 en beslissing omtrent goed keuring rekening 1953 der ge meentelijke instelling voor maatschappelijke zorg. 13. Voorstel tot aankoop grond ten westen van de Akkerlaan. 14. Voorstel tot aankoop grond tus sen de Elzenweg en het Richt- pad. 15. Voorstel tot aanikoop grond ten westen van de Besoyensestraat. 16. Voorstel tot ruiling van grond ten westen van de Besoyense straat. 17. Voorstel tot ruiling van grond in de Binnenpolder van Besoyen. 18. Voorstel tot aankoop van grond in de Binnenpolder van Baard wijk. 19. Voorstel tot aankoop grond in de Binnenpolder en de Buiten: polder van Baardwijk. 20.-Voorstel tot aankoop van een grondstrook aan de Meerdijk. 21. Voorstel tot verkoop van een grondstrook aan de Burgemees ter Verwielstraat te Besoyen. 22. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan de Van Assen- delftstraathoek Tolstraat. 23. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Van Assendelft- straat. 24. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Van Duvenvoorde- straat. 25. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Loondonk. 26. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Dr. Mollerlaan. 27. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan de Eerste Zei- ne. 28. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan het Laageinde. 29. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein ten westen van de Kerkstraat. 30. Wijziging begrotingen 1955 en 1956. Heffing opcenten grondbelasting. Zoals in de memorie van toelich ting bij de gemeente-begroting voor 1956 is medegedeeld, werden tot en met 1955 de opcenten op de grond belasting voor de gebouwde en on gebouwde eigendommen geheven resp. tot een getal van 190 en 110. Hierin is wijziging gekomen bij de Wet van 15 augustus 1955, krachtens welke de maxima van de gemeen telijke opcenten ingaande met 1956 zijn teruggebracht tot resp. 60 en 30. In verband met deze wijziging stellen B. en W. voor een nieuwe verordening inzake de heffing van deze opcenten vast te stellen. Wijziging partieel uitbreidingsplan irt onderdelen voor de St. Antonius parochie. In de vergadering van 27 mei '55 werd door de raad een partieel uit breidingsplan in onderdelen voor de St. Antoniusparochie vastgesteld. Dit plan werd door Ged. Staten goedgekeurd bij hun besluit van 5 oktober 1955, G. nr. 184917. Gede puteerde Staten verzochten toen evenwel om bij de eerstvolgende wijziging van dit uitbreidingsplan met de door hen gemaakte opmer kingen rekening te houden. Naast enkele bezwaren van meer onder geschikt belang tegen de bij 't plan behorende bebouwingsvoorschriften was het voornaamste bezwaar van gedeputeerde staten gericht tegen de geprojecteerde ligging van de nieuwe kerk. De kerk vormde, als voornaamste object in het plan, een onvoldoende dominant, omdat zij geprojecteerd was zonder een eigen voorplein, aan de westzijde min of meer verscholen achter bijzondere gebouwen en aan de zuid- en noord kant omringd door woningbouw op vrij korte afstand. Omdat de realisering van het on derhavige uitbreidingsplan door de intense woningbouw in dat deel van de gemeente intussen urgent is ge worden, hebben B. en W. gemeend een voorstel te moeten doen om het plan zodanig te wijzigen, dat aan bovengenoemd bezwaar wordt tege moetgekomen. Om de kerk een meer centraal karakter te geven en haar in 't plan meer te laten domineren, is zij meer naar het oosten verschoven. Boven dien is er een ruim voorplein ge projecteerd. Hierdoor is de groen strook en de rij flatwoningen inge kort moeten worden, hetgeen aan 't plan in zijn geheel ten goede komt, omdat een meer wisselend beeld is verkregen. Op de plaats, waar in 't oude plan de kerk was geprojec teerd, dus tegenover de winkelwo ningen, komen nu een aantal wo ningen in drie woonlagen. Ten noorden hiervan waren in 't vorige Dlan woningen voor ouden van dage gepland- op deze plaats zullen nu de 20 woningen worden gebouwd, waarvoor de raad in de vergadering van 23 april 1956 de nodige kredieten beschikbaar stel de. Verhoging subsidie Gemeentelijke Instelling Maatschappelijke Zorg '55 Dtoor de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg is aan de raad ter goedkeuring ingezonden een besluit tot wijziging van de be groting van de instelling voor het dienstjaar 1955. Het blijkt, dat na de reeds plaats gehad hebbende wijzigingen bij suppletoire begro ting van september 1955, welke door de raad inmiddels werd goedge keurd nog diverse wijzigingen noodzakelijk zijn, zowel in uitgaaf als in ontvangst. Deze vallen in hoofdzaak tegen elkaar weg. Per saldo blijkt evenwel het subsidie van de gemeente verhoogd te moe ten worden met 1017.36. Dit sub sidie werd aanvankelijk geraamd op 83.000.doch bij suppletoire begroting van september 1955 ge bracht op 93.000.Thans dient dit bedrag dus te komen op 94.017.36. B. en W. stellen voor de onderha vige suppletoire begroting goed te keuren en het benodigde bedrag aan verhoging van subsidie be schikbaar te stellen. Inrichting noodlokaal t.b.v. kleuteronderwijs. In de vergadering van 23 febr. j.l. werd door de raad besloten om de door het bestuur van de r.k. kleuterschool, Grotestraat 244 al hier, gevraagde medewerking te verlenen ingevolge artikel 50 der kleuteronderwijswet ten behoeve van de tijdelijke inrichting van een noodlokaal voor genoemde school in verband met een nij pend tekort aan plaatsruime in de bestaande kleuterschool. Thans richt zich voornoemd bestuur tot de raad om ingevolge artikel 50 van voornoemde wet de benodigde gelden te mogen ontvangen voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen, klei- tafels e.d. voor de eerste inrich ting van het hiervoor genoemde noodlokaal. De in de vergadering van 23 febr. j.l. verleende mede werking bestond uit het aanbren gen van de vereiste verbeterin gen in een lokaal van -de open bare school, zodat dit lokaal voor het kleuteronderwijs geschikt ge maakt kon worden. De totale kosten van de thans voorgeno men aanschaffingen worden be groot op 4230.60, welk- bedrag B. en W. redelijk voorkomt. Beschikbaarstelling van nood- lokalen voor het onderwijs. De kerkbesturen van de r.k. parochies Besoijen en van Sint Antonius wenden zich tot de raad met het verzoek om over eenkomstig de bepalingen van artikel 72 der lageronderwijswet 1920 medewerking te willen ver lenen vooé de totstandkoming van 'n aantal tijdelijke leslokalen. Het sterk toegenomen aantal leerlingen is er oorzaak van, dat de in gebruik zijnde scholen overbelast zijn en wel in die ma te. dat het wachten op de verwe zenlijking van de bestaande plan nen tot stichting van diverse nieuwe schoolgebouwen niet lan ger verantwoord mag worden ge acht. Speciaal het aantal leerlingen in Waalwijk-Zuid neemt gesta dig toe, terwijl de nieuwbouw ter plaatse wederom een verhoogde toename doet Verwachten. Zowel in het belang van het onderwijs als van de leerlingen zelf is ter zake een snelle oplossing gebo den. De noodzaak van uitbreiding van het aantal leslokalen moge blijken uit het navolgende. A. Parochie Besoijen, 1. Jongenschool. Deze school heeft reeds een lo kaal in gebruik, dat in feite een andere bestemming heeft, n.l. de gymnastiekzaal. Het gebruik van deze zaal voor het onderwijs in lichamelijke oefening door de 3 lagere scholen in Besoijen, welke niet over een andere zaal kunnen beschikken, is hierdoor onmoge lijk geworden. Een nieuw leslokaal is dan ook dringend gewenst.. 2. Meisjesschool. Deze school heeft als vierde leslokaal het boven de gymnas tiekzaal gelegen lokaal voor nut tige handwerken, natuurkunde en film in gebruik. Met het oog hierop is uitbrei ding van de klasruimten met één leslokaal noodzakelijk. B. St. Antoniusparochie. 1. Jongensschool. In 1955 werd voor deze school een noodlokaal ingericht op de zolder van de meisjesschool in de St. Crispijnstraat. Dit lokaal voldoet echter niet aan de daar aan te stellen eisen. Aangezien in de zomermaanden bovendien de hitte in dit lokaal bijna ondraag lijk is, kan deze toestand niet be stendigd worden. Voorts zal per 1 september 1956 nog een tweede leslokaal nodig zijn. Nu verwezenlijking van de be staande planen tót stichting van een tweede zesklassige jongens school in deze parochie in 1956 wel niet meer mogelijk zal zijn, ware tijdelijk in de behoefte aan schoolruimte te voorzien door beschikbaarstelling van twee noodlokalen. 2. Meisjesschool Ook deze school heelt met een tekort aan lesruimten te kampen. Aangezien zowel per 1 septem ber 1956 als per 1 september 1957 een niéuw lokaal nodig zal zijn, stellen B. en W. voor, ook voor deze school twee noodlokalen be schikbaar te stellen. Bouw van één noodlokaal is bovendien niet economisch. Opgemerkt zij nog, dat het in de bedoeling ligt, om eveneens voor deze school te zij ner tijd een nieuw schoolgebouw te stichten. 3. Jongens ulo-school. Eén klas van deze school is tij delijk ondergebracht in het na- tuurkunde-lokaal en per 1 sep tember zal tengevolge van dc nog steeds groeiende belangstel ling voor deze vorm van onder wijs wederom een lokaal méér nodig zijn. In afwachting van de totstandkoming van dc geprojec teerde nieuwe 7-klassige school is beschikbaarstelling van twee noodlokalen noodzakelijk. Resumerende blijkt dat in to taal acht noodlokalen benodigd zijn, t.w.: Jongensschool Besoijen 1 noodlokaal; Meisjesschool Be soijen 1 noodlokaal; Jongens school SI. Antoniusparochie 2 noodlokalen; Meisjeschool Sint Antoniusparochie 2 noodlokalen; Jongens ulo-school St. Antonius parochie 2 noodlokalen; totaal 3 noodlokalen. Het ligt in het voornemen deze noodlokalen in hout te doen uit voeren en zodanig te laten con strueren, dat ze verplaatst kun nen worden en t.z.t, aangewend kunnen worden als noodlokalen in andere delen van de gemeente. Het staat o.a, nagenoeg vast, dat binnen een of twee jaren in Baardwijk eveneens tijdelijke voorzieningen getroffen zullen moeten worden. B. en YV. stellen voor de ge vraagde medewerking te verle- nen. Voorlopige huisvesting van de Chr. B.L.O.-school. Het bestuur van de Christelij ke school voor buitengewoon la ger onderwijs deelde B. en W. bij schrijven van 5 april 1956 mede, dat het met ingang van 15 april 1956 van de heer Kleijn, Stations straat 20 alhier, een drietal lo kalen, gelegen boven zijn zaak en pakhuis, heeft gehuurd voor de priis van 1250.per jaar. Het ligt in de bedoeling om de twee klassen, welke thans in het Willem van Oranje-College zijn gehuisvest, in deze lokalen onder te brengen, terwijl het derde lo kaal moet dienen voor handen arbeid. De verplaatsing van deze klas sen naar genoemde bovenverdie ping is noodzakelijk, omdat het Willem van Oranje-college de betreffende lokalen per 1 sept. 1956 zelf in gebruik wenst te ne men. Voorts is het bestuur voorne mens om de externe klas, tijde lijk gehuisvest in de bestuurska mer van de christelijke lagere school te Besoijen, welke ruimte niet aan de te stellen eisen vol doet. eveneens op deze bovenver dieping onder te brengen. Om de gehuurde lokalen voor het onderwijs bruikbaar te ma ken, zullen enige verbeteringen en veranderingen moeten wor 'en aangebracht, zoals hel verzetten van schotwerk, het aanbrengen van enige ramen in de buiten muur, het witten van de wanden, het verbeteren van de elektrische installatie, enz. B. en W. ver wijzen ter zake naar de door de dienst van gemeentewerken op gestelde kostenbegroting. B. 'en W. stellen voor het ter zaken benodigde krediet beschik baar te willen stellen. VOORWAARDELIJK PRIN CIPEBESLUIT INZAKE STREEKGASVOORZIEN1NG. In zijn vergadering van 14 mei .j.l. bepaalde de raad zijn houding ten aanzien van de gemeenschap pelijke regeling inzake streek- gasvoorziening, waartoe reeds de volgende gemeenten in principe hebben besloten: 's-Gravenmoer, Uerirouwen Op 13 juni moeten we weer naar de stembus. En op welke partij zullen we dan stemmen? Verreweg de meesten zeggen di rect; Als katholiek stem ik op de KVP. Misschien zijn er die wel eens op de partij van Welter hebben gestemd. Toen waren de belas tingen erg hoog. Maar de KVP liep toch niet aan de leiband van de socialisten. De KVP beloofde toen al dat de belastingen lager zouden worden zo gauw het kon. En nu zijn tie belastingen lager. De schatkist krijgt maar liefst, duizend miljoen minder. De KVP heeft dus woord gehouden. De mensen die wel eens op Weiter stemden, hebben natuur lijk ook het Mandement gelezen, waarin de bisschoppen ons vra gen om één te zijn. De heer Wei ter heeft naar de bisschoppen ge luisterd. Hij staat nu weer op de lijst van de KVP. Zijn jiartij is opgeheven. De overgrote' meer derheid wilde met de heer Wei- ter naar de KVP terug en luister de dus ook naar de bisschoppen. Enkelen zeggen, dat zij de par tij van Weiter willen voortzetten. Maar dat groepje is nu ook nog over twee partijtjes verdeeld. Mensen die daarop zouden stem men zien 's avonds op- 13 juni achter die dwergpartiitjes een grote nul staan. Dat wil zeggen: geen enkele zetel. Dat zijn'du:, weggegooide stemmen. Alleen de tegenpartij heeft er voordeel van. Toen de KVP in 1952 verloor, werden de socialisten daardoor de grootste partij. Dat mag na tuurlijk niet weer gebeuren. Misschien zijn er ook mensen die wel eens o.p de PvdA hebben gestemd. Dat. waren arbeiders die ui '.>2 bang werden, dat de KVP niet meer voor hun belangen zou zorgen. Waarom werden ze bang? We deden toen wat we, als ka tholieken onder elkaar, zeker niet hadden moeten doen: we zaten elkaar in de haren. Achter- al bekeken misschien toch ook wel begrijpelijk. Mensen met be drijven hadden hel soms hard te verantwoorden. Dc stemming was geprikkeld. En dan lokt liét cue woord het andere uit. Maar reden voor angst was er in elk geval niet. Hel arbeidersbelang is niets tekort gekomen. De KVP heelt ook daarvoor op de bres gestaan. De vrijere loonvorming is vooral het werk van de KVP. Daardoor wordt het mogelijk dat dc arbeider een groter aandeel in de welvaart krijgt. Maar, zeggen de socialisten, nu is Weiter cr bij gekomen. Vertel len ze ook, dat er tien mensen uit de katholieke arbeiderswereld bij de verkiesbare KVP-candidaten zijn? Dat zijn vertrouwenswen- sen om op te bouwenEn de KVP legt er zich als partij op vast, dat zij blijft streven naar verwezenlijking van de sociale leer der Kerk. Voor de volle, rui me maat. Dus dit keer. zoals daL bij ka tholieke mensen hoort, weer vol ledig vertrouwen op elkaar. En dan stemt élke katholiek 13 juni op de Katholieke Volkspartij. Hoge en Lage Zwaluwe, Made, Raamsdonk, Terheijden en Was pik. De raad verklaarde zich in principe bereid tot deze regeling toe te treden, doch alleen dan wanneer aan de hand van een rapport, op te maken door de Gasstichting te Den Haag. duide lijk zal zijn gemaakt welke gas- voorziening mijngas of pro- gaangas het meest doelmatig voor deze streek zal zijn. Al meermalen hebben wij in deze kolommen gewezen op de mogelijkheid van het stemmen bij voimacht bij de aanslaande verkiezingen van 13 uni. Het bestuur van de KVP ver zoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op deze mogelijkheid die zij ten volle wil benutten, om de uitslag van de stemming zo gunstig mogelijk te maken. Daartoe is het nodig, dat het bestuur van de KVP volledig en nauwkeurig op de hoogte is van de namen en adressen van dege nen, die niet in staat zijn zélf te stemmen op 13 juni. Dat zijn dus zieken, invaliden, ouden van da gen, a.s. moeders enz. Al dezen worden verzocht even een bericht te laten sturen naar een van de onderstaande adres sen F. C. Smolders, Antoniusstr. 97. J. Smits, Burg, Smeelelaan 57. C. v. Mosselveld, Baardwijkse- straat 125. G. Duijvelaar, N. Parallelweg. D. v. Oss-v. Buren, Stationsstr. 63 F. Dumoulin, Gro*estraat 383. W. v. d. Mee, Poolsestrarat i. Mej. A. Scheerder,-v: Assendelft- straat 74. H. de Louw, Besoijensestr. 62 A. Degenen die vermoeden dat zij op de dag van 13 juni niet thuis zijn, wordt aangeraden zich' te verstaan met het gemeentehuis van de plaats van inwoning of van de plaats waar men denkt te vertoeven.

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 3