Waalwijkse en Langs Courant BINNEN- EN BUITENLAND Gemeenteraad Sprang-Capelle. Vandaag vijfde Interlederbeurs geopend. Winkels op zaterdag om 6 uur gesloten. Het leger wordt in nieuw schoeisel gestoken. FRANSE POST IN ALGERIJE OVERVALLEN. MAANDAG 4 JUNI 1956 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Au toon T leien Hoofdredacteur JAN TEELEN Dit blad verschijnt 2 z per week. 79e JAARGANG No. 44 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.7Q franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.ii. Contract-advertenties speciaal tariei Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK - TEL. 2621 - KAATSHEUVEL - TEL. 2002. Dr Tan BEURDENSTRAAT l OPGERICHT 1079 TELEGR.-ADRES..ECHO" [Ie raad der gemeente Sprang-Ca- pelle kwam vrijdagavond in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van een weinig om vangrijke agenda, waarover men 't dan ook binnen het half uur eens was. Nadat de notulen der vorige ver gadering waren goedgekeurd en de ingekomen stukken voor kennisge ving aangenomen, werd de heer R. E. H. Raaymakers met algemene stemmen benoemd tot tweede ge meentelijke lijkschouwer. In ver band hiermede werd ook de Ran gen- en Bezoldigingsverordening gewijzigd in die zin, dat aan de bei de lijkschouwers een vergoeding van 15.per verrichting werd toegekend, terwijl de eerste lijk schouwer tevens een salaris van 60 gulden per jaar zal ontvangen. Verder hechtte de raad zijn goed keuring aan een voorstel om 6 per celen grond, die indertijd door de gemeente zijn aangekocht t.b.v. straataanleg, woningbouw en indus trievestiging, te verpachten tot het tijdstip waarop zij door de gemeente in gebruik zullen worden genomen. De pacht werd toegewezen aan D. A. Vos, Wed. C. E. v. Beek-de Rooy (2 x A. de Rooy, A. C. Craayo, D. A. Vos en H. Crielaard. Voor het aanbrengen van open bare verlichting in de Beatrixstraat en de Torenstraat, voteerde de raad een bedrag van 2591.- Op een nader te bepalen terrein aan de Schrevelstraat zal een open bare kleuterschool worden gesticht en de raad stelde hiervoor een be drag van 24800.beschikbaar. Het verzoek hiertoe was gedaan door de oudercommissie van de openbare school voor gewoon lager onderwijs, de afdeling Sprang-Ca pelle van „Volksonderwijs" en de afdeling „Langstraat" van de maat schappij tot Nut van het Algemeen. In verband hiermede merkte dhr. Dekkers op, dat de gemeente bui ten het bouwterrein aan de Schre velstraat niet meer over bouwter rein beschikt, en hij vroeg hoe het stond met de overige grondaanko pen die door de gemeente zouden worden verricht. De voorzitter kon hieromtrent niet meer mededelen dan dat men momenteel druk doen de is deze aankopen te verwezen lijken. De heer Dekkers achtte hier evenwel spoed gewenst, wil men in de toekomst tenminste niet vastlo pen met de woningbouw. Verder merkte de heer Dekkers op, dat er op de lijsten met handtekeningen van personen die te kennen hebben gegeven een openbare kleuterschool te wensen, namen voorkomen, die z.i. ook zullen voorkomen op lijsten van personen, die een christelijke kleuterschool wensen. Als deze na men op de laatstgenoemde lijst zou den komen te vervallen, dan zou dit wel eens funest voor de christelijke kleuterschool kunnen blijken. (De heer Dekkers ging overigens vol komen akkoord met de stichting van een openbare kleuterschool en achtte deze zelfs noodzakelijk). De voorzitter antwoordde hierop, dat de menselijke geest nu eenmaal vreemde wegen bewandelt. Hij zeg de echter toe, dat men een derge lijke dualiteit in het oog zal hou den en in voorkomende gevallen zullen de betrokkenen ontboden worden om antwoord te geven op de vraag wat zij nu eigenlijk willen. Zonder enig bezwaar keurde de raad het voorstel van B. en W. goed om de koopavond in de gemeente te verschuiven van woensdag naar vrijdag en om het winkelsluitings uur op zaterdag van 19 uur terug te brengen tot 18 uur. Het verzoek hiertoe was gedaan door de winke liersvereniging „Sprang-Capelle". Op voorstel van B. en W. werd de bouw van 6 woningwetwoningen 3 in de Wilhelminastraat en 3 in de Burg. Meijersstraat gegund gegund aan de heer G. v. Kempen uit Tilburg. Gezien de minder pret tige ervaringen, die men in deze met een andere aannemingsmaat schappij had opgedaan, wenste de heer v. Caem in de overeenkomst nauwkeurig dë opleveringstermijn vastgesteld te zien. De voorzitter deelde mee, dat hieraan de nodige aandacht is geschonken. De heer de Raat stelde voor om bij vervroegde oplevering de meerdere huurop brengst bij wijze van premie aan de maatschappij ter beschikking te stellen en bij te late oplevering een boete naar rato van de verloren ge- gane huur op te leggen.. De voor zitter achtte dit evenwel een vreem de figuur, die niet voor uitvoering vatbaar is. Zowel de heer v. Caem als de heer de Raat hoopten, dat deze woningen beter zullen worden gebouwld dan die welke door de Vlissingse mij. in de Schrevelstraat zijn neergezet. De afwerking van deze woningen noemden zij name lijk schandalig. Ten slotte hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. om het presentiegeld van de leden van het stembureau van 10.te brengen op 15. Vandaag is te Utrecht de vijf de Vakbeurs voor Schoenen, Leder en aanverwante branches geopend, die is georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in samenwerking met de Stichting Interleder. Op deze beurs wordt een overzicht gege ven van de Nederlandse schoen en lederindustrie zowel ten be hoeve van de binnenlandse als van de buitenlandse handel. Aan 'deze Vakbeurs wordt door 326 firma's deelgenomen. Hiervan komen er 105 met schoenen en 94- met leder uit. De overige deel nemers exposeren looistoffen, huiden, chemische artikelen e.d. Tijdens een persconferentie, welke naar aanleiding van deze Vakbeurs werd gehouden, deelde de heer Aug. Mannaerts, voorzit ter van Interleder en van de Fe deratie van Nederlandse Schoen fabrikanten, mede, dat de leder industrie in Nederland behoort tot de bedrijfstakken, die niet delen in de huidige hoogconjunc tuur, zodat zij zich meer dan ooit op de export zal hebben toe te leggen. (In 1955 exporteerde de Ned. Schoen- en Lederindus trie gezamenlijk voor een bedrag van 60 miljoen, dat is 45 miljoen meer dan in 1938). De produktie en afzet van leder is sinds de oorlog belangrijk teruggelopen, terwijl daarnaast op grote schaal ook een grote omschakeling in produkten heeft plaats gevonden. Ten aanzien van de Nederlandse schoenindustrie zei de heer Man naerts, dat de gestage produktie- toeneming van alle soorten schoeisel gedurende de laatste jaren, in 1955 vrijwel tot staan gekomen is. In dat jaar immers steeg de totale produktie ten op zichte van die van 1954 met slechts één procent. De produktie van „lederen" schoenen daaren tegen steeg met 5 De export van alle soorten schoeisel daalde in 1955 ten opzichte van 1954 met 4 die van „lederen" schoenen met 5 De oorzaak hiervan moet worden gezocht in een ver minderde uitvoer naar België en Luxemburg. De export in de eer ste maanden van dit jaar was bloem- en andere motieven op suède, lak en calfbasis, en verder een leersoort met nappa-karak ter, die zeer geschikt is voor on gevoerd schoeisel. Opvallend zijn ook de rubberschoenen, die ge heel uit één stuk gegoten zijn en waarvan de binnenzijde geheel met vacht is gevoerd. Op deze beurs wordt ook een nieuw door lichtingsapparaat geëxposeerd, waarvan een kleinere uitgave vooral voor de schoenwinkel van zeer groot nut is. gelijk aan die van dezelfde maan den van het vorig jaar. Het lede ren schoeisel vertoonde naar het aantal paren een stijging van 17 naar de waarde een stijging van 25 De export van rubber schoenen liep in de eerste maan den van dit jaar belangrijk terug. Tijdens deze persconferentie deelde de heer Mannaerts tevens mee, dat het Nederlandse leger geheel in nieuw schoeisel gesto ken zal worden Het bovenstuk van dit nieuwe schoeisel, dat de militaire „kistjes" geheel zal ver vangen, is in leer uitgevoerd. De zolen en hakken zijn van rubber. De gehele order omvat 200.000 paar laarzen. Nog dit jaar zal een „aanlooporder" van 100.000 exemplaren geheel moeten wor den uitgevoerd. Het totaal aantal zal voorlopig 250.000 paar be dragen. Tijdens de te Utrecht gehouden Vakbeurs zullen dagelijks schoe nenshows worden gehouden, waarvoor 200 paar schoenen van 40 fabrikanten zijn uitgezocht. Op dinsdag 5 en woensdag 6 juni zullen ook avondshows worden gehouden. De beurs zal, met uit zondering van de sectie schoenen ook beide avonden voor het pu bliek toegankelijk zijn. Onder de vele noviteiten, die op deze beurs te zien zijn, valt 't gebruik van nieuwe leesten op. Vele Nederlandse fabrikanten hebben hun leestenpark door nieuwe leesten naar Italiaans model, aangepast aan de Neder landse voet. Verder ziet men de toepassing van elastische weef sels voor bovenstoffen. Het voor deel hiervan is, dat de schoen prettiger om de voet sluit en ge makkelijk aan te passen is bij japon of mantel. Vele soorten weefsels worden hiervoor ge bruikt, o.a. een crêpe- en tweed weefsel van de Gelderse Leder handel N.V. te Waalwijk. Daar naast worden ook vele soorten suède geëxposeerd, o.a. Bikanto- sides, een waterafstotend suède met weerglans van de fa. Dora v. d. Ven te Loonopzand, Eilky- suède met zijdeglans, Florita met REGERING GAF CIJFERS AFBETALINGSGOEDEREN. De grootste omzet in afbeta lingsgóederen vindt plaats in de sector woninginrichting en meu belen, n.l. 22.491.946. Textiel 19.594.013) en radiotoestellen 18.369.709) volgen op de voet, terwijl bromfietsen met 838.402 als vierde in de rij een heel eind achter liggen. Deze cijfers zijn ontleend aan een staatje, dat de regering aan de Eerste Kamer heeft overge legd, naar aanleiding van het wetsontwerp op de afbetaling. De cijfers geven het resultaat weer van hef onderzoek, dat is ingesteld in 1954 en dat zich uit strekte over 477 ondernemingen. Ook staan er de percentages van de eerste aanbetaling in genoemd. Voor woninginrichting was dit zes procent van het totaalbedrag, voor textiel 27 tot 29 procent, radio 9 procent en bromfietsen 12.5 procent. Voor koelkasten staat genoteerd 677.285 en voor kinderwagens 491.556, beide met een aanbetaling van 10 AFBETALING STEEG IN 1954 MET VEERTIG PERCENT. In 1954 hebben 477 bedrijven totaal voor bijna 110 miljoen gul den op afbetaling verkocht. Van dit bedrag werd slechts 'n kleine negen percent vooruit betaald. De verkoop op afbetaling steeg in dat jaar, vergeleken met 1953, veertig percent. De regering geeft deze cijfers aan de Eerste Kamer in haar Memorie van Antwoord op een wetsontwerp voor tijdelij ke regeling van het afbetalings wezen. EXTRA TOESLAG EN GARAN TIE VOOR BOUW EIGEN HUIS. Minstens vier kamers, hoogstens 30.000. Donderdag trad de nieuwe re geling voor de bevordering van het eigen woningbezit in wer king. De uitvoeringsbepalingen, die minister Witte (Wederop bouw en Volkshuisvesiing) heeft vastgesteld, zijn thans gepubli ceerd. Ze komen op het volgende neer: Een toeslag van 25 tot 35 per cent van de premie zal gegeven worden, als een bedrag ineens, wanneer men een emen woning gaat bouwen en bewonen. Een garantie zal gegeven wor den voor de betaling van de geld som, die nodig is om het huis te bouwen. Bemiddelende organen zullen er komen, waarbij men de aan vragen om een toeslag en om de garantie zal kunnen indienen. RECORDHANDEL MET DUITSLAND. De handel tussen Duitsland en de Benelux neemt in de wereldhandel de tweede plaats in. Genoemde lan den worden in hun onderling han delsverkeer met een waarde van bijna 9 miljard mark slechts over troffen door de Verenigde Staten en Canada, die jaarlijks een goede renuitwisseling hebben ter waarde van 24 miljard mark- Deze cijfers gaf prof. ir. H. C. J. H. Gelissen, tijdens de in Hannover gehouden jaarvergadering van de Nederlands-Duitse kamer van koop handel, waarvan hij voorzitter is. Uit zijn rede bleek voorts dat Nederland meer Duitse goederen afneemt dan elk ander land. Voor eigen gebruik, dus zonder het tran- sitoverkeer, heeft Nederland in '55 voor een bedrag van 2,4 miljard mark aan goederen van Duitsland gekocht. De tweede plaats wordt in dit verband ingenomen door Zwe den met 1,8 miljard, gevolgd door de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie met 1,7 miljard. De Bene- lux-landeri kochten in 1955 dus voor een bedrag van 4,1 miljard aan Duitse goederen, of 16 procent van de totale Duitse uitvoer. PROGRAMMA VOOR BEZOEK LUXEMBURGS VORSTENPAAR Het programma voor het be- ziek van de groothertogin en de prins van Luxemburg aan Ne derland is als volgt vastgesteld: Dinsdag 5 Juni: aankomst op Schiphol pm 9.15 uur. De Ko ningin, prins Bernhard en Prin ses Beatrix zullen het hertogelij ke paar verwelkomen. Per auto zullen de vorstelijke personen zich na de begroeting van rege ringsvertegenwoordigers naar 't Stadionplein begeven. Daar stapi men over in calèches. 11.15 uur: aankomst o p de Dam, inspectie garderegiment grenadiers, kranslegging bij Na tionaal Monument, daarna lunch en ontvangst van het Amster damse gemeentebestuur. In de namiddag: rijtoer en be zoek aan het Rijksmuseum, waar de Rembrandtexpositie bezich tigd zal worden. 18.45 uur: corps diplomatique maakt in paleis op de Dam zijn opwachting. Daarna gala-diner. 21.30 uur: bezoek van de vor sten aan de Amsterdamse stads schouwburg, waar zij een uitvoe ring van het Nederlands ballet zullen bijwonen. Ook prinses Be atrix zal hierbij tegenwoordig zijn. Woensdag 6 juni: bezoek aan de Flevo-polder en tocht met de „Piet Hein" naar Schokkerhaven na kort bezoek aan Lelystad. Rit door de Noordoostpolder en be zoek aan hydrologisch laborato rium. Per auto rijdt men naar Zwolle, vanwaar men zich per trein naar Amsterdam begeeft en vervolgens naar Den Haag, waar op de Luxemburgse ambassade een gala-diner zal plaats hebben. 23 uur: terugkeer van de vor stelijke gasten in het paleis op de Dam. Donderdag 7 juni: autotocht naar Rotterdam via Gouda, waar een bezoek wordt gebracht aan de St. Janskerk. Daarna vaar tocht door de Rotterdamse ha vens en lunch in Den Haag, waar diezelfde middag, na een rijtoer, een bezoek wordt gebracht aan het Mauritshuis. 17 uur: terugkeer in het paleis op de Dam. 's Avonds begeeft men zich naar Haarlem voor een diner in het Frans Halsmuseum. Vrijdag 8 juni: bezoek aan Cen trale Aalsmeerse Veiling, tocht naar paleis Soestdijk en bezoek aan vliegbasis Soesterberg, van waar de groothertogin en prins van Luxemburg per regeringsda- kota de terugreis aanvaarden. ALWEER EEN NIEUWE RAMP! Soekarno heeft geweigerd zich in een vliegtuig van de KLM, dat door de Indonesische regering was gecharterd om hem van Ca nada naar Europa en dan naar Djakarta te vliegen, de reis te maken! Men gaat nu in Europa een ander adres zoeken. Wat een strop voor Nederland. De „Nieuwe Limburger" beoor deelt de houding van de KLM als volgt: Al te serviel- Men mag zich verbazen over het buitenmate groot dienstbe toon, dat de KLM hier aan de dag legt.Het gaat toch werkelijk maat en perken te buiten, als Ne derlanders, in een Indonesisch pakje gestoken, zo ongeveer als lakeien gaan optreden van Soe karno, wanneer hij op vliegreis gaat om mede juist Nederland in de wereld in een kwaad daglicht te stellen. Dergelijke houding als de KLM om wille van louter zakelijke mo tieven zou hebben aangenomen, is al te serviel. Zij kan ook in Indonesië niets anders uitwerken dan een nog toenemender verachting voor hef Nederlandse volk. OP nieuw-guinea succes in STRIJD TEGEN TROPISCHE ZIEKTEN. Eind 1956 hoopt men op Neder lands Nieuw-Guinea klaar te zijn met de massale campagne tegen de tropenziekte framboesia. Er zullen dan 300 duizend penicelline-spuiten zijn gegeven. Het Kinderfonds van de Verenigde Naties levert de be nodigde 63 duizend flacons penicel- line, het injectie- en laboratorium materiaal, in totaal voor ruim 83,5 duizend gulden. Het kinderfonds heeft ook ruim 163 duizend gulden beschikbaar gesteld voor de strijd tegen malaria. PAUS MOET RUST HOUDEN. Naar AFP uit Rome meldt zul len de audiënties van de Paus tot nader order geen doorgang vin den. Een en ander zou verband houden met een al te grote ver moeidheid en een lichte keelaan doening tengevolge van de vele toespraken en audiënties welke de H. Vader in de maand mei gehouden heeft. In deze maand heeft de Paus ongeveer 200.000 mensen in audiënfie ontvangen en 17 grote redevoeringen ge houden. Daarnaast heeft hij nog talrijke toespraken tot kleine groepjes pelgrims gericht. Zijn lijfarts heeft er op aangedrongen dat hij zich wat meer in acht zal nemen. KARD. MINDSZENTY WEER IN GEVANGENIS. De primaat van Hongarije, Jo seph kardinaal Mindszenty, die sinds 15 juli 1955 een betrekke lijke vrijheid genoot, is weer naar de gevangenis overgebracht. De gevangenneming is het gevolg van het feit, dat de kardinaal ge weigerd heeft een loyaliteitsver klaring te ondertekenen. Hierin eiste de regering namelijk, dat alle confessionele scholen aan de staat zouden vervallen. Verder moest de kardinaal instemmen met de opvoeding van dc jeugd in marxistische geest, de door de communisten in het leven geroe pen „Vredesbeweging van Pries ters" erkennen en alle collabore rende priesters, die door de re gering in hoge kerkelijke amb- ten geplaatst zijn, bevestigen. Ook mgr. Grösz, die onlangs toe stemming kreeg zijn ambt van aartsbisschop weer uit te oefe nen, heeft geweigerd deze loyali teitsverklaring te ondertekenen. Vijftien doden, twintig vermisten In het holst van de nacht heeft een groep opstandelingen van ongeveer honderd man een over val gepleegd op een militaire post in de woestijn te Maafa, ongeveer tien kilometer ten zuidoosten van Mac-Mahon. Vijftien soldaten, onder wie negen Fransen, wer den door de opstandelingen ge dood en vier gewond. Twintig soldaten, die de opstandelingen achtervolgden, worden vermist. De overval is mogelijk ge maakt door de medeplichtigheid van een Algerijnse onderofficier, die het bevel van de wacht had. Aldus slaagden dertig opstande lingen er in de post binnen te dringen. MOLOTOF AFGETREDEN. Molotof is afgetreden als sovjet minister van buitenlandse zaken en opgevolgd door Sjepilof, tot nu toe hoofdredacteur van het officiële partijblad „Prawda". Ofschoon reeds een jaar lang geruchten gin gen over een aftreden van Molotof, is dit toch nog onverwacht geko men en in omstandigheden, die een aparte kleur aan dit ontslag hech ten. Maarschalk Tito bevindt zich namelijk in Moskou. Vrijdag pas seerde hij de Roemeens-Russische grens. De Zuidslavische dictator is destijds het doelwit geweest van Molotof, wiens handtekening staat onder het besluit van de Komin- form de Zuidslavische „rebel" uit deze communistische internationale bond te bannen, omdat hij Stalin gehoorzaamheid weigerde. Zijn profiel past niet meer op het nieuwe stramien van Kroesjef en Boelganin, die hierop „vredespoli tiek" en „volksfronten" borduren. Zo waren onder Molotof bijvoor beeld de socialisten „fascistische helpers en „lakeien van het kapi talisme". Tegenwoordig worden zij geëerd als „proletarische broeders", van wie men bondgenoten zoekt te maken in gemeenschappelijke fron ten onder communistische leiding. „ANDERE SOVJET-POLITIEK". Minister-president Dr. W. Drees, heeft verklaard dat het ontslag van Molotof, de spreekbuis van Stalin", een aanwijzing te meer zou kunnen zijn dat de Sovjet-Unie op het ge bied van de buitenlandse politiek enigszins andere methodes wil gaan toepassen. Bondskanselier Adenauer van w.- Duitsland zei, dat het ontslag reeds lang werd verwacht. Molotofs in vloed was steeds kleiner geworden, zo meende hij. ENERGIEVERBRUIK het enige middel om niet dik te worden. Hoewel ons volk geen volk van dikkerds is, wordt toch ook in ons goede vaderland een onafgebroken strijd gevoerd te gen de dikte. Het is een strijd die minder spectaculair en opwin dend is dan de verkiezingsstrijd, doch daar staat tegenover dat hij onafgebroken voortduurt en heel wat ineer individuele narigheid teweeg brengt dan men zo opper vlakkig vermoedt. Talloze vader landers zitten dag in dag uit met de handen in het haar en zinnen op middelen om hun lichamelijk omvang te beperken. En vooral de vrouwen, die zo graag in het strenge gareel der mode wensen te lopen, breken zich het hoofd over hun lichamelijke proporties en stellen alles in het werk om deze terug te brengen tot de ma ten, die door een of andere heer in Parijs, Rome of New York worden voorgeschreven. Het woord „dik" is voor velen een obsessie geworden en niets is hun te dol om geklasseerd te worden in de gezegende categorie der slanken. Een aantal Amerikaanse dok toren heeft evenwel geconsta teerd, dat het merendeel der wel gedane lieden in zijn strijd tegen de dikheid geheel verkeerde me thoden volgt. Het eerste middel, dat een zwaarlijvig burger te baat neemt, is het dieet. Fout, zeggen dr. Mayer en dr. Mann, want een dieet leidt helemaal niet tot slankheid. En bovendien heeft de praktijk wel uitgewezen, dat slechts een zeer klein aantal „dikkerds" een dieet lang vol houden. Het dieet geeft slechts een tijdelijke oplossing, evenals het slikken van vermageringspil len en drankjes. Korte tijd na een dergelijke „kupr" beginnen zich toch weer symptonen van dik heid te vertonen. Dr. Mayer en Dr. Mann hebben aangetoond dat het enige juiste middel om in de normale gewichtsklasse te blij ven is: energie verbruiken. „De Katholieke Bakker", het orgaan van de Ned. Bakkerspatroons bond, publiceert over de onder zoekingen der beide voedingsspe cialisten een interessant artikel, waaraan wij gaarne een aantal gegevens ontlenen. (Het zijn im mers niet alleen bakkers, die te-r gen de corpulentie te kampen hebben). Dr. Mayer heeft bij zijn onder zoek grote steun gehad van zijn ervaringen in de jongste wereld oorlog en talloze collega's delen nu zijn standpunt, aldus Blake Clark in ..Reader's Digest". Men stelde tezamen een sche ma op volgens welk een „thuis zitter 2400 en arbeiders en athle- ten 6000 of meer caloriën per dag mochten gebruiken. Dr. Mayer maakte dus een nogal groot on derscheid, maar de proefneming wees metterdaad uit, dat de ,,thuiszitters" met hun minder dan normale portie wèl en de werkers met hun extra voeding niet dikker werden. 1 KILOMETER PER DAG Dr. Georg Mann, een oud-col lega van dr. Mayer, leverde een ander treffend bewijs. Vier me dische studenten stemden er in toe tweemaal zoveel te eten als normaal en te zorgen dat door beweging hun lichaamsgewichten met zouden toenemen. Normaal aten ze ieder 3000 calorieën per dag. Dr. Mann gaf ze drie volle maaltijden per dag met de nodige bijvoeding in de vorm van sui kerklontjes, totdat ze aan een to taal kwamen van 6000 cal. Na enige tijd gingen de studenten flink zwemmen, springen, bas ketball spelen en wielrennen. Na deze inspanning bleek geen van de vier ook maar één onsje te zijn aangekomen. Ze zagen er blozend uit, konden goed koude verdra gen en ze voelden zich ontspan nen en fit. Bovendien sliepen ze beter en studeerden vlotter. Spottend wordt wel eens be weerd dat men, om een pond overtollig lichaamsgewicht te verliezen, 50 km zou moeten lo pen of zeven uur aan één stuk houthakken. Deze onzin kan ne men voor wat ze is, al blijft wel de wetenschap over, dat wande len een uitstekende remedie is tegen dik worden. Dr. Mayer zegt het evenwel op de volgende wij ze: „Men hoeft geen (50 km ach tereen te lopen. Wanneer men een kilometer per dag wandelt, kan men in 50 dagen een pond lichter zijn." „Beweging helpt niets", zeggen de luiaards. „Je krijgt er maar honger op, je eet wat meer en je wordt opnieuw zwaarder". Dr. Fayer blijft echter van mening dat dit een doekje voor het bloeden is. Hij noemt het een sprookje. En hij bewijst dat ook. Deze specialist bestudeerde 800 fabrieksarbeiders. Hij selecteer de daaruit een groep van 213 personen uit alle lagen van de in dustrie, van zitters tot overwerk ten. Zij, die lichte arbeid moesten verrichten, voorlieden en chauf feurs van kleine elektrische wa gentjes, aten minder en wogen minder dan de zittende opzich ters, schrijvers en het verkopend personeel. Molenaars werkten harder, aten meer. Afvalrapers, die dagelijks vele zware lasten boven hun hoofd moesten tillen, namen bijna tweemaal zoveel voedsel op als arbeiders uit een overeenkomstige gewichtsklasse, die aanzienlijk lichter werk de den. Tenslotte was er een groep ar beiders met uiterst zwaar werk. Zij schepten de hele dag en gedu-

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 5