Examen Gemeenteraad Loon-op-Zand. Waaiwijkse en Langsiraaise Courant Gemeenteraad Vlijmen. D. SPEEL NIET MET UW OGEN I 63 woningen voor uitbreidingsplan „De Vliedberg" Kleuterschool met 6 speel-werklokalen Briilenspecialist VAN MAAREN MAANDAG 25 JUNI 1956 Uitgever Waa3wijk»e Stoomdrukkerij Aattwi Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week DE ECHO1W HET ZUIDEN 79e JAARGANG No. 50 Abonnement IS cent per week f 2.45 per kwartaal f 2.Z0 franco p. p. Advertentieprijs lü cent per m.m. Contract-advertentie» speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2W2. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' e raad der gemeente Vlijmen kwam vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, burgemeester v. Hout, heette allereerst de heer v. d. Ven, die geruime tijd tenge volge ,van ziekte afwezig is ge weest, van harte welkom en sprak de hoop uit, dat zijn herstel van blijvende aard zou mogen zijn. Nadat de ingekomen stukken voor kennisgeving waren aange nomen, hechtte de raad allereerst zijn goedkeuring aan een voorstel tot wijziging van de plaatselijke politie-ver ordening. Deze wijzi ging behelst een aanpassing aan de nieuwe Verkeerswet. De panden Heidijk 22, 24, 26 en 28, alsmede het zwembad gul len in het elektriciteitsnet worden opgenomen. De raad voteerde hiervoor een bedrag van f 5000. Tevens stelde de raad een bedrag van f 47.275.— beschikbaar ten behoeve van de straatverlichting in de kosten van verkabeling van een gedeelte van het laagspan ningsnet der gemeente. Hiervoor zullen 15.250 meter kabel ver werkt moeten worden tegen een prijs van f 3,10 per strekkende meter. Naar aanleiding hiervan merkte de heer van Oyen op, dat hij een straatverlichting voor de gehele gemeente dus ook voor Haarsteeg verwacht had, waarop de voorzitter antwoordde dat onmogelijk alles ineens kon geschieden. Ambtswoning. De ambtswoning van de bur gemeester, Prinses Julianastr. 28, is 'n zeer verouderd perceel (130 jaar oud), dat dringend enige noodzakelijke werkzaamheden moet ondergaan. De raad stelde hiervoor een bedrag van f 1500 beschikbaar. De heer v. d. Ven merkte op, dat hij eigenlijk een voorstel tot de bouw van een nieuwe ambtswoning verwacht had, omdat met de bestaande wer kelijk niets meer te beginnen is. De voorzitter zeide, dat er inder daad van een noodtoestand kan gesproken worden, doch gezien de huidige beperkingen (o.a. vo lume) achtte hij het onmogelijk een waardige woning voor een gezagsdrager te bouwen. Een on der de huidige bepalingen ge bouwde ambtswoning moet elk cachet missen en kan niet voldoen aari de te stellen eisen. Stimulans. De raad besloot tot het garan deren van rente en aflossing van een door een ingezetene der ge meente met de Coöperatieve Le vensverzekering Mij. Concordia te Utrecht te sluiten geldlening, groot f 16000.—, ten behoeve van de bouw van een landarbei derswoning. Hoewel men zeer goede inlichtingen omtrent be trokkene verkregen had, stonden de heren Vorstenbosch en v. d. Meerdonk toch wat huiverig te genover deze aangelegenheid, omdat h.i. betrokkene gedurende 30 jaar voor onevenredig zware lasten komt te staan (pl.m. f 25 per week)Daarentegen wezen de voorzitter en' de heer Wijkmans op de waarde van het eigen-wo- ningbezit, waardoor het gevoel van eigenwaarde in belangrijke mate wordt verhoogd. Bovendien zal het voor betrokkene een bij zondere morele stimulans zijn, in dien hij zich in deze door de over heid gesteund ziet. Ook moet het toch zeer gewaardeerd worden, dat iemand zich jarenlang bete kenende offers wil getroosten voor een eigen woning. Het Rijk zelf stimuleert zoveel mogelijk het streven naaf het eigen-woning- bezit, hetgeen toch duidelijk blijkt uit de premie van f 4000. Hoewel de heren Vorstenbosch en v. d. Meerendonk met nadruk ver klaarden dat zij niet minder so ciaal voelend waren dan de ande ren, achtten zij het toch wel ge wenst dat men niet al te gemak kelijk tot garanties moet over gaan, zowel in het belang van de betrokkene als van de gemeente. Huistelefoon. Daar er herhaaldelijk klachten binnenkomen dat het gemeente huis van buiten telefonisch zo moeilijk te bereiken is (er is slechts één lijn) en bovendien in 't gemeentehuis zelf de afdelingen niet onderling telefonisch met el kaar in verbinding staan, waar door een vlotte behandeling van zaken ernstig wordt belemmerd, besloot de raad tot de aanleg van een automatische huistelefoonin stallatie en stelde hiervoor een bedrag van f 5500 beschikbaar. Rustig denken Mijnhardt's u w t a b I e t ten De bijzondere lagere meisjes scholen te Haarsteeg en Nieuw- kuijk zullen resp. 1 en 4 oliestook- kachels krijgen, daar de bestaan de kachels versleten en onvol doende zijn. Met deze aanschaf fing zal een bedrag van f 12.350 gemoeid zijn. In verband met de inwerking treding van de nieuwe wet op 't Kleuteronderwijs op 1 januari van dit jaar stelde de raad de nodige voorschotten op de exploitatie kosten over het jaar 1956 beschik baar. Voor Vlijmen is dit f5109, voor Haarsteeg f 2580 en voor Nieuwkuijk f 1980 (nog niet vol ledig vastgesteld). Kleutergebouw. Aan het Kerkbestuur van de parochie van de H. Joannes Ge boorte te Vlijmen zal medewer king worden verleend voor de stichting van een gebouw van 6 speel-werklokalen ten behoeve van de bestaande kleuterschool. Dit gebouw zal plaats bieden aan 210 kleuters en zal verrijzen aan het Kloosterpad ten westen van de kerk en de bestaande scholen. Op een verzoek van een inge zetene der gemeente tot toeken ning van een vergoeding in de reiskosten van een zijner kinde ren, die een bijzondere lagere school te 's-Hertogenbosch be- zoekt, werd door de raad afwij zend beschikt, daar betrokkene in staat mag worden geacht deze kosten zelf te kunnen dragen. 63 Woningen. Het uitbreidingsplan „De Vlied berg'' zal verrijkt worden met 51 premiewoningen en 12 woning wetwoningen. Op een vraag van de heer Vor stenbosch hoeveel de huur van deze nieuwe woningen zou be dragen, antwoordde de voorzitter dat dit bedrag zou varieren van f 8 tot f 10. Hij voegde hier aan toe, dat vele mensen deze huur misschien aanvankelijk wat hoog zal voorkomen, doch dat men hierbij goed in het oog moet houden, dat het hier moderne en voortreffelijke woning betreft. Ten slotte besloot de raad om aan de ambtenaar van de burger lijke stand op eigen verzoek eer vol ontslag te verlenen. Als nieuwe ambtenaar van de burgerlijke stand werd met grote meerderheid gekozen de heer Ber- kelmans. Als extra agendapunt werd be sloten aan de heer van Engelen een bedrag van f 1434.— uit te betalen. Hiermee, aldus de voor zitter, is deze zaak geheel afge handeld en definitief van de baan. Kwestie Luyben. De rondvraag bracht allereerst de kwestie Luyben weer aan de orde. De heer v. d. Ven protes teerde met kracht tegen het in deze genomen raadsbesluit en vooral tegen de f 25.000-boete- bepaling, welke in het contract is opgenomen. Hij noemde deze be handeling van een door de oor log getroffen gezin ergerlijk en 'n unicum in Nederland. Hij be twistte B. en W. de bevoegdheid om deze boete te stellen en haal de daarbij het oordeel van een deskundige aan, die eveneens van mening was dat B. en W. bui ten hun boekje waren gegaan. Met nadruk wees hij er verder op, dat de heer Luyben nooit in de gelegenheid is geweest zich te verdedigen, dat er van hoor en wederhoor geen sprake was ge weest, in tegenstelling met het geval van de heer van Engelen. Waarom de een wel en de ander niet, aldus de heer V. d. Ven. Ten slotte verklaarde hij alles in het werk te zullen stellen dit besluit ongedaan te maken. Ten aanzien van de door de heer v. d. Ven geconstateerde on juistheid in de beslissing, merkte de voorzitter op, dat G.S. dit raadsbesluit toch hadden goedge keurd. De heer Luyben had toch vernietiging van dit besluit kun nen vragen, hetgeen hij echter nooit heeft gedaan. De heer Vor stenbosch voegde hier nog aan toe dat de heer Luyben zelfs bij de raad geen bezwaren heeft in gebracht. De heer v. d. Ven meende ech ter, dat de voorzitter zich ten aanzien van een bespreking met de heer Luyben heeft gedistanci- eerd, waarop de voorzitter ant woordde, dat hij gezien de hou ding van de heer Luyben er wei nig meer voor voelde hem nog te ontvangen. De heer Dekkers meende, dat het goed zou zijn indien de heer Luyben zijn grieven op schrift zou stellen, waarna deze bespro ken zouden kunnen worden, waarop de heer v. d. Meerendonk voorstelde een contact-commissie in het leven te roepen, bij welk voorstel de heer Wijkmans zich aansloot. De voorzitter merkte ten slotte nog op, dat hij, als het om on juistheden ging, beslist bij zijn visie bleef en de uiteindelijke be slissing van deze aangelegenhed met vertrouwen tegemoet zag; wilde de raad echter een contact commissie in het leven roepen, dan kon hij daarover zelf beslis sen. Bij stemming hierover staakten de stemmen met 6 tegen 6, zodat men in deze aangelegenheid niet verder kwam. Waarschijnlijk zal in de volgende vergadering, in dien de heer van Helvoirt, die thans wegens ziekte afwezig was, weer present is, deze zaak wel weer ter tafel komen. Stenen en badjuffrouw. De heer de Vaan vroeg of de gemeente de klok in Haarsteeg, die al 5 weken stil staat, niet weer op gang kon brengen. De voor zitter wees dit verzoek echter be slist van de hand, omdat het on derhoud van deze klok, die door het gemeentebestuur ten geschen ke is gegeven, een zaak van het kerkbestuur is. De heer Overdijk informeerde naar de waterleiding bij het Hei- ke. De voorzitter antwoordde dat men zijn uiterste best doet om de zaak zo spoedig mogelijk voor el kaar te krijgen. Verder achtte de heer Overdijk zich ernstig bele digd door het feit, dat hij als plaatsvervangend lid van het stembureau was gepasseerd en er in zijn aanwezigheid een buiten staander was aangezocht zitting te nemen. De voorzitter zeide er op te zullen letten, dat iets derge lijks in de toekomst niet meer zal voorkomen. Daar de Ronde van Vlijmen (achter motoren) min of meer n fiasco geworden is, informeerde de heer Overdijk naar de moge lijkheid om op de opbrengst hier van geen vermakelijkheidsbelas ting te heffen. De zaak zal wor den bekeken. Zo ook het 's nachts laten branden van enkele licht punten bij de Ipperhoeve. De heer Vorstenbosch kwam met een rapport van een Rijksbu reau betreffende de kwaliteit van een partij van ca. 100.000 straat stenen welke door de gemeente zullen worden gebruikt. Uit dif rapport bleek, dat deze stenen be slist ongeschikt zijn en als afge keurd moeten worden beschouwd. De heer Vorstenbosch achtte het raadzaam dat de technische dienst terdege oplet wanneer er iets aangeschaft wordt, omdat dergelijke afgekeurde produkten de gemeente handen met geld gaan kosten. De voorzitter zegde toe deze zaak nauwkeurig te zul len onderzoeken. Ten slotte vroeg de heer Vor stenbosch waarom er in het zwembad nog een badjuffrouw nodig was. Hij meende dat er reeds voldoende personeel was. De voorzitter wees vooral op de grote betekenis van de ethi sche kant hiervan. Een badmees ter aan de dameszijde van het bad achtte hij ongewenst en zeer ze ker niet in overeenstemming met het cachet van het bad. Hierna bleef de raad nog in besloten vergadering bijeen. BRILLEN SPECIALIST VAN MAAREN zorgt voor „DE JUISTE BRIL" II Vughterstraat 25 Den Bosch - Markt 32 Tilburg - Nwe Ginnekenstr. 23 Breda AGENDA EN PRAE-ADVIEZEN van de openbare vergadering, te houden hedenavond om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het doen van grondtransacties. 4. Voorstel tot medewerking ex artikel 50 der Kleuteronder wijswet. 5. Voorstel tot wijziging van de „Verordening op de heffing en invordering van keurloon in de gemeente Loonopzand." 6. Voorstel tot het verleggen van waterleidingen in de Recht vaart en de Hoge Zandschel te Kaatsheuvel. 7. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van enkele woningen. 8. Voorstel tot het verlenen van de vergoeding van de jaar-1 wedde van een aan de R.K. Meis jesschool St. Herman Jozef te Kaatsheuvel verbonden vakon derwijzeres. 9. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting. 10. Voorstel tot wijziging van het Algemeen Ambtenaren-re glement en de Arbeidsovereen komstenverordening. 11. Voorstel tot het bouwen van woningwetwoningen. 12. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan enkele schoolbesturen. 13. Voorstel tot aanwijzing van een lid van de raad tot tijde lijk waarnemend wethouder. 14. Rondvraag. Verzoek van het bestuur der R.K. Kleuterschool „Kleuterbos" v. Besouwstraat te Kaatsheuvel, om medewerking ex artikel 50 der Kleuteronderwijswet voor 't plaatsen van een houten nood- lokaal, alsmede voor de eerste inrichting daarvan. Het bestuur der bovengenoem de Kleuterschool heeft verzocht om medewerking ingevolge arti kel 50 der Kleuteronderwijswet voor het plaatsen van een hou ten noodlokaal en de eerste in richting daarvan. Deze uitbreiding is nodig, om dat het leerlingental zodanig stijgt, dat een aantal kleuters zonder meer zal moeten worden weggezonden, indien niet op zeer korte termijn voorzieningen ge troffen worden. In afwachting van de mogelijkheid om tot de bouw van een nieuwe school over te gaan, is naar de mening van B. en W. een aanvullende noodhuisvesting verantwoord. De totale kosten worden be groot op 6.938.35. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan Mevr. H. A. J. v. Heesch-v. Heeswfjk. Mevr. H.- A. J. van Heesch-v. Heeswijk, van Haestrechtstraat 6 te Kaatsheuvel, verzoekt aan haar te verkopen een perceel bouwterrein, plaatselijk gemerkt Prinses Beatrixstraat 10, groot 783 m2. Eenzelfde verzoek werd gedaan door de Fa. S. J. Pepping en Zn. te Kaatsheuvel ten aanzien van de percelen bouwterrein gelegen aan de Oostzijde van de Prinses Beatrixstraat ter breedte van 46 m. voor de bouw van vier mid denstandswoningen; door W. |M. Soeterboek te Kaatsheuvel ten aanzien van een pei'ceel bouw terrein, gelegen in de Prinses Irenestraat (765 m2). B. en W. stellen voor bedoelde bouwterreinen onder de gewone voorwaarden en tegen de vast gestelde prijs van 3.40 per m2 te verkopen. Voorstel tot het intrekken van het raadsbesluit van 26 april 1956 tot verkoop van grond aan B. J. van der Plas en tot het op nieuw verkopen van dit bouw terrein aan B. Werther. Van de Stichting „Hypotheek fonds" te Eindhoven werd be richt ontvangen, dat B. J. van der Plas, Marktstraat 15, Kaats heuvel, zich als adspirant koper van een door haar te bouwen woningen heeft teruggetrokken en dat B. Werther, Kerkstraat 69 te Sprang-Capelle, zich als ad- spirant koper heeft aangemeld. Bij besluit van 26 april 1956 werd aan B. van der Plas een bouwterrein verkocht. B. en W. stellen nu voor dit raadsbesluit in te trekken en dit terrein te verkopen aan B. Werther, die hierom heeft verzocht. Voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de panden Bern- sehoef 6 en Kloosterstraat 25. Bovengenoemde panden zijn van dien aard dat uit hygiënisch oogpunt ernstige bedenkingen best.aan tegen verdere bewoning, terwijl deze niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbare staat zijn te brengen. De hoofdingenieur-directeur van de wederopbouw en volks huisvesting adviseert bedoelde woningen onbewoonbaar te doen verklaren. De eigenaars van bo venbedoelde woningen wensen ieder voor zich een nieuwe wo ning te doen bouwen en de oude woningen met gebruikmaking van de z.g. krotopruimingspre- mie te slopen, waarvoor onbe woonbaarverklaring gewenst is. B. en W. stellen derhalve voor deze panden onbewoonbaar te verklaren. Voorstel tot het verleggen van waterleidingen in de Rechtvaart en de Hoge Zandschel te Kaats- heuvel. Bij de voorbereiding van de plannen tot verbetering van de buitenwegen is gebleken, dat de hoofdleiding van de waterleiding in de Rechtvaart en de Hoge Zandschel voor het merendeel onder de bestaande puinverhar- ding ligt. Daar het in de bedoe ling ligt deze wegen van een ge sloten wegdek te voorzien, is het noodzakelijk dat deze hoofdlei dingen worden verlegd, daar zij anders voor het uitvoeren van herstellingen onbereikbaar wor den, terwijl eventuele lekkages grote schade aan het wegdek zouden kunnen veroorzaken. Het verleggen van deze leidingen vergt in totaal een bedrag van rond 10.000.Gezien het gro te belang dat daaraan verbon den is, achten B. en W. het ver leggen van deze hoofdleidingen noodzakelijk en stellen daarom voor daartoe te besluiten en het nodige crediet ter beschikking te stellen. Voorstel tot het bouwen van 27 woningwetwoningen in 1956. Van het voor de jaren 1954 1956 aan deze gemeente toege kende bouwvolume resteert er blijkens de bijgehouden admi nistratie nog volume voor de bouw van 30 woningen. Om te voorkomen dat de bouwvolume onbenut zou blijven hebben B. en W. een plan tot 't bouwen van woningwetwonin gen opgesteld, waarin dit restant grotendeels is opgenomen. Daar er momenteel geen gele genheid is te bouwen aan een nieuw aan te leggen straat, heb- gen B. en W. een plan doen ont werpen om woningen te' bouwen op gronden welke de gemeente reeds in eigendom heeft te Kaats heuvel en te Loonopzand. Hierbij doet zich de moeilijkheid voor, dat voor het verkrijgen van een verantwoorde bebouwing niet overal kan worden volstaan met het ontwerpen van plannen voor de thans te bouwen gedeelten. B. en W. zijn n.l. van oordeel, dat de bebouwing dient te wor den opgezet met het oog op de toestand, die na de uitvoering van het uitbreidingsplan zal ont staan. Voor het bereiken van een stedenbouwkundig verantwoor de toestand is er h.i. niet aan te ontkomen om in enkele gevallen reeds thans plannen te doen ont werpen voor bebouwing van ge deelten van wegen, welke mo menteel slechts ten dele kunnen worden bebouwd. De bouwplannen welke B en W. nodig achten, omvatten voor: Kaatsheuvel: de bouw van 29 woningen, waarvan 6 winkelwo ningen; Loonopzand: de bouw van 6 woningen. Te Kaatsheuvel kunnen mo menteel echter slechts 21 wonin gen worden gebouwd, zodat het aantal woningen van dit bouw plan in totaal 27 bedraagt. Voor particuliere bouw blij ven dan nog 3 woningen gereser veerd, doch zolang het gemeen telijk bouwplan niet in uitvoe ring is, kan, zo nodig, voor par ticuliere bouw nog uit het lopen de contingent worden geput. Op grond van het bovenstaan de stellen B. en W. voor te be sluiten tot de bouw van ten hoogste 27 woningen. Voorstel tot aankoop van de panden Huygenstraat 35, 37, 39 en 41 van H. W. Beekmans al hier. Ten behoeve van de realise ring van het uitbreidingsplan in Kaatsheuvel West is het nodig dat de gemeente de beschikking krijgt over de panden Huygen straat 35, 37, 39 en 41 van H. W. Beekmans, Gasthuisstraat 40 te Kaatsheuvel. De eigenaar is bereid deze panden aan de gemeente te vér kopen voor een prijs welke ons redelijk voorkomt. B. en W. stellen voor tot aan koop te besluiten. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan J. M. Damen, Erasstraat 2 alhier. J. M. Damen, Erasstraat 2 te Kaatsheuvel, verzoekt het ge meentebestuur aan hem, ten be hoeve van de bouw van 'n woon huis, te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Ro zenstraat ter grootte van 575 m2. B. en W. stellen voor bedoeld bouwterrein onder de gewone voorwaarden en tegen een prijs van 4.10 per m2 te verkopen. Verzoek van het bestuur der R.K. Kleuterschool, van Rijcke- vorselstraat 15 te Loonopzand, om medewerking ex artikel 50 der Kleuteronderwijswet voor de bouw van een nieuwe kleuter school met 5 speel-werklokalen. Het bestuur der R.K. Kleuter school te Loonopzand heeft ver zocht om medewerking ingevol ge artikel 50 der Kleuteronder wijswet voor de stichting en de bouw van een nieuwe kleuter school te Loonopzand. Uit het ingediende verzoek blijkt, dat de op te richten school door het vereiste aantal kleuters zal worden bezocht, terwijl ook aan de overige in de kleuteron derwijswet gestelde voorwaar den zal worden voldaan. De bouw van een nieuwe kleu terschool te Loonopzand is zeer urgent in verband met de grote toename van het aantal kleuters alsmede wijl 't thans in gebruik zijnde gebouw de nodige outil lage mist. B. en W. stellen derhalve voor om de gevraagde medewerking te verlenen. .Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool St. Gerlachus van Rijckevorselstraat 17 Loon opzand, om medewerking ex ar tikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van schoolme ubelen. Het bestuur van de R.K. Meis jesschool St. Gerlachus te Loon opzand heeft verzocht om mede werking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen. De thans in gebruik zijnde schoolbanken voor het le en 2e leerjaar voldoen in geen enkel opzicht meer aan de normale ei sen, welke daaraan moeten wor den gesteld. Voorts bieden de schoolborden een onvoldoende schrijfopper- vlak, zodat aanschaffing van nieuwe borden noodzakelijk is. De geraamde kosten ten be drage van 6.580.60 gaan de normale eisen, te stellen aan het geven van lager onderwijs, niet te boven. Bovendien heeft een dezerzijds

Echo van het Zuiden | 1956 | | pagina 1